Moeder in spe moet tijd nemen PZC at Opvolger VUT slaat flinke gaten varia vrijdag 21 mei 1999 Asielzoeker Mousha wil weg uit Kollum het weer Stress verhoogt kans op te kleine baby's Heer Bommel en de Labberdaan Toonder Studio': recept Hans Bel,erman puzzel Li. H Hogodnjhgebied CT zorali9 lichte sneeuw matige sneeuw Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 17° 18° 19° 19° min. 11° 11° 11° 11° wind W 3 ZW 4 W 3 ZW 3 Zon O Maan vrijdag onder21.37 zaterdag op 5.38 vrijdag onder 2.21 zaterdag op 13.04 Nautisch bericht De westelijke, later zuidwestelijke wind, is 3 a 4 Beaufort; langs de Scheldemondingen meestentijds 4 Beaufort. Het zicht zal goed zijn. De kustwatertemperatuur ligt rond 12 graden. De kans op ochtendmist is groot. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 21 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.15 216 19.50 181 01.16 211 13.29 179 Terneuzen 07.35 241 20.10 206 01.39 221 13.58 188 Bath 08.35 284 21.06 246 02.43 248 14.58 216 Roompot Buiten 07.15 163 19.50 127 01.10 162 13.35 133 Z'zee/Colijnsplaat 08.55 161 21.15 130 02.40 165 15.05 138 Stellendam Buiten 07.13 160 19.51 116 01.06 109 13.43 086 Wemeldinge 09.00 183 21.20 150 02.40 178 15.05 151 Krammersl. West 09.15 173 21.35 141 02.35 173 15.00 145 ZATERDAG Hoog water Laag water 22 MEI EK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.22 196 20.55 161 02.15 200 14.36 160 Terneuzen 08.41 221 21.15 186 02.36 209 14.56 169 Bath 09.37 262 22.09 224 03.35 238 15.52 19S Roompot Buiten 08.35 147 21.05 112 02.15 158 14.45 123 Z'zee/Colijnsplaat 09.45 150 22.10 118 03.35 165 16.00 131 Stellendam Buiten 08.21 140 21.06 101 02.05 110 14.55 082 Wemeldinge 09.50 170 22.20 136 03.35 177 16.05 143 Krammersl. West 10.05 163 22.30 130 03.30 172 16.00 138 door Eva Vriend Tot drie weken geleden gin gen de bewoners van asiel zoekerscentrum De Poelpleats in Kollum regelmatig op de fiets naar de winkels. Nu doen ze snel even de noodzakelijke boodschappen. De roddel dat de moordenaar van Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde wel een asielzoeker zal zijn, komt hard aan. „J'ai peur", zegt Mousha Hamid (28), afkomstig uit Al gerije en sinds vijf maanden bewoner van het AZC. Hij is bang. Tot drie weken geleden genoot Mousha van zijn leven m het rustige Kollum. Zijn Ne derlands werd steeds beter, hij had een vriendinnetje in het dorp en ging regelmatig op stap. Vaak naar de dichtbij ge legen discotheek in Veenkloos- ter. Maar hij ging ook wel eens met zijn Nederlandse vrienden in de auto mee naar Drachten De dag voor Koninginnedag kwam een zestienjarige land genoot in De Poelpleats aan. Opgetogen vertelde Mousha over Kollum. Samen met zijn nieuwe vriend toog hij die za terdag naar de discotheek. Om te laten zien hoe leuk het hier is. Die ochtend was het lichaam van Marianne Vaatstra gevon den, maar het tweetal had daar niets over gehoord. In de discotheek hing een be dompte sfeer, de muziek was somber. De twee gingen bijtijds naar huis, lopend. Bij de roton de bij Veenklooster haalde een politieauto de jongens in. Langzaam reden de agenten voorbij. „De auto kwam terug en volgde ons tot het AZC", vertelt Mousha. Zijn vriend snapte er niet veel van. „Het was heel intimiderend." Inmiddels hebben de twee be grepen waarom die agenten daar reden. De verhalen dat de moordenaar van Marianne Vaatstra onder asielzoekers moet worden gezocht, zijn ook hen ter ore gekomen. Op het centrum heeft de politie een vragenformulier en een fo to van Marianne verspreid. Zo'n vijftien asielzoekers zijn volgens Mousha tot nu toe ge hoord. Volgende week gaan re chercheurs met alle ruim vier honderd bewoners spreken. Volgens politiewoordvoerder Rambonnet is dat de gebruike lijke gang van zaken bij buurt onderzoek, maar het boezemt Mousha en zijn vriend angst in. Welkom voelen de twee zich niet meer. Ze hebben het gevoel dat mensen hen nakijken op straat. Bij de leiding van De Poelpleats hebben ze over plaatsing aangevraagd. „Ik wil weg" zegt Mousha. „Zo snel mogelijk." Vrouwen durven volgens Mousha het dorp niet meer in. Volgens hem omdat een AZC-bewoonster vorige week is lastiggevallen. „Er wordt verteld dat ze door een Hollander is geslagen." GPD Zeeland: Soms zon Flinke regenbuien overheersen in het midden van Europa. Anders is het meer naar het zuiden toe, waar de zon uitbundig schijnt. Centraal Europa heeft namelijk te maken met een lage drukgebied. Op de meeste plaatsen is het bewolkt en met name in het Alpengebied en Hongarije gaat het stevig regenen. Bovendien komt lokaal onweer voor. In de noordoostelijke delen van Rusland domineren regenbuien, maar meer naar het westen van Rusland is het zonnig bij temperaturen rond 22 graden. Scandinavië houdt het overwegend droog, want alleen in het zuiden regent het. In het binnenland stijgt het kwik er naar 20 graden. In West-Europa is het wisselvallig. Op de Britse eilanden is lichte regen te ver wachten, maar in Engeland is ook ruimte voor de zon weggelegd. En dan kan de temperatuur oplopen naar zo'n 18 graden. In de Benelux en het noorden van Frankrijk is het overwegend droog met af en toe wat zonneschijn. Echter in het zuiden van Frankrijk vallen enkele buien en wordt het op de meeste plaatsen niet war mer dan 18 graden, lokaal 23 graden. In Spanje en Portugal is het stralend lenteweer en stijgt het kwik naar 30 graden in het zuiden. Dit in tegenstelling tot Italië waar het midden te maken heeft met stevige regen- en onweersbuien. door Raymond Peil Pensioenregelingen van de laatste jaren geven een lan gere uitkering, terwijl zij bo vendien minder modern en flexibel zijn dan de traditionele pensioenen. Vervanging van VUT door 'prepensioen' leidt tot een lager inkomen op de oude dag en heeft tot gevolg dat werknemers tot een hogere leef tijd moeten werken. Het zijn conclusies uit een deze week bekendgemaakt groot pensioenonderzoek onder 173 bedrijven en organisaties van verzekeraar Centraal Beheer en adviseur PriceWaterhouseCoo- pers (PWC). In totaal ging het om ongeveer 75.000 werkne mers - 'een afspiegeling van het Nederlandse bedrijfsleven'. „In 1997 en 1998 voerde Neder land massaal pre-pensioenrege- lingen in", zegt PWC-onderzoe- ker Björn Thijssen. „De trend daarin is duidelijk: de leeftijd van uittreden is hoger en de uit kering wordt lager. Ongeveer zeventig procent van de pre-pensioenregelingen is de afgelopen jaren ingevoerd. Vele vervangen de VUT, waarbij een uitkering van tachtig procent van het laatste salaris normaal was. Pre-pensioenen zitten dik wijls op zeventig procent. Was bij de VUT op je zestigste stop pen met werken gangbaar, in pre-pensioen ligt die leeftijd ge middeld op 62 jaar. „Hoewel pre-pensioen een ver sobering is ten opzichte van de VUT stijgen de lasten naar ver wachting. Pre-pensioenregelin- gen kunnen op termijn verder versoberen. Misschien moeten we tot 65 jaar doorwerken." Deze trend wijkt af van wat werknemers en werkgevers in 1997 hebben afgesproken. De veelomvattende afspraken in de Stichting van de Arbeid betrof fen modernisering, flexibilise ring en kostenbeheersing. Voor al dat laatste blijkt gelukt, door middel van een gemiddeld lager (pre-)pensioen. Bij verdringing van het pensi oen op basis van het laatst ver diende loon (de traditionele eindloonregeling) door het lage re, gemiddeld verdiende loon (middelloon) zijn bovendien veel keuzes en variaties verloren gegaan. Persoonlijke voorkeu ren, flexibel uittreden en omrui len van het nabestaandenpensi oen voor hoger ouderdoms pensioen zijn vaak gesneuveld. Bovendien zit er ook vaker een groter gat aan de onderkant van het pensioen. De drempel waar over geen premie wordt betaald (de 'franchise', in principe ge baseerd op de AOW) is steeds hoger komen te liggen. Dat be tekent dat de pensioengerech tigden op hun oude dag, door dit gat, inkomen moeten missen. Bij de minder riante middel loonregelingen is het gat zelfs nog groter geworden. Overigens heeft ruim 96 procent van de on derzochte pensioenregelingen een franchise die hoger ligt dan de AOW. Bijna alle werknemers van de deelnemende bedrijven wacht derhalve een gat m het pensioen, oplopend tot meer dan 16.000 gulden. Opmerkelijk is ook dat bedrij ven en organisaties met lager opgeleiden en minder verdie nende werknemers een in ver houding ongunstiger pensioen regeling kennen dan de hoger opgeleiden en beter verdienen den. De mogelijkheid om derge lijke pensioengaten gezamen lijk bij te verzekeren - dat geldt ook voor de uitkeringen met een franchise hoger dan de AOW - bieden de nieuwe pensioenrege lingen vaak niet. GPD (Advertentie) door Hans Sonders Chronische stress, vooral tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap, verhoogt de kans op een te laag geboorte gewicht van de baby. Dat kan long- en hersenproblemen met soms fatale gevolgen veroorza ken. Bovendien zijn er steeds meer aanwijzingen dat dit bij volwassenen hart- en vaatziek ten en hoge bloeddruk tot ge volg heeft. In Nederland worden elk jaar ongeveer 195.000 baby's gebo ren, waarvan 10.000 met een te laag geboortegewicht ter we- reldkomen. In haar proefschrift naar de gevolgen van stress tij dens de zwangerschap pleit Ma rieke Paarlberg dan ook voor meer aandacht voor het eerste trimester van de zwangerschap. Werkgevers zouden zich flexi beler moeten opstellen bij het aanpassen van de werktijden en bijvoorbeeld thuiswerken ge makkelijker moeten maken. „Geef zwangere vrouwen bij voorbeeld de gelegenheid eerst 's ochtends de misselijkheid uit te zieken en dan 's avonds de niet-gewerkte uren in te halen," zegt Paarlberg, die woensdag aan de Vrije Universiteit Am sterdam promoveert tot doctor in de geneeskunde. Emotioneel Voor haar onderzoek richtte zij zich op 396 gezonde vrouwen die voor de eerste keer zwanger waren. Er zijn veel oorzaken die stress kunnen veroorzaken. „Vooral de eerste drie maan den," legt de gynaecologe-in- Zwangere vrouwen moeten vooral de eerste drie maanden stress vermijden. opleiding uit. „In die periode weet meestal nog niemand an ders van de zwangerschap en maakt de toekomstige jonge moeder heftige emotionele pe rioden door. De zwangerschap valt vaak ook gewoon tegen en dat roept schuldgevoelens op. Het is daarbij ook echt een om wenteling in het leven: o jee, ik word moeder. En ze voelen zich er ook dikwijls door overval len," zegt Paarlberg. Daarnaast zijn er de angsten voor een miskraam en het defi nitieve afscheid van het 'vorige leven' die onzekerheid veroor zaken. „Ze moeten zich gaan in stellen op de moederrol, daar aan moet je wennen.Zij pleit er ook voor dat de zwangere vrouw na 34 weken zwangerschap ook echt stopt met werken. „Som migen willen tot het laatste mo ment doorwerken omdat ze dan na de bevalling lekker lang vrij kunnen zijn. Dat is gewoon niet foto Jaap Rozema/GPD zo verstandig." Andere oorza ken van stress zijn bijvoorbeeld het getuige zijn van een ver keersongeval, financiële pro blemen, onenigheid op het werk, spanning met de buren en onlustgevoelens door de 'alge hele situatie in de wereld'. „Hoe meer er van deze 'stressoren' zijn, hoe groter de kans op een baby met een te laag geboorte gewicht," legt Paarlberg uit. „Bijvoorbeeld veertig van deze stressoren maakt die kans 2,2 maal groter. Het is dan te verge lijken met roken tijdens de zwangerschap: het roken van twintig sigaretten per dag ver hoogt de kans op een te kleine baby met een factor drie." Een baby heeft een te laag geboorte gewicht als die slechts 2500 gram weegt terwijl dat na veer tig weken zwangerschap nor maal 3400 gram zou moeten zijn. De promovendus schrijft een deel van de oorzaken van stress tijdens de zwangerschap toe aan het ideaalbeeld waaraan vrouwen tegenwoordig menen te moeten voldoen. „Ze denken dat ze honderd procent moeten scoren in hun carrière, als min nares en vriend van de partner en als moeder in spe." Zij pleit ervoor dat de aankomende moe ders meer proberen te genieten van hun zwangerschap en toe te geven dat er ook gewoon verve lende momenten kunnen voor komen. „Dat moeten ze niet erg vinden, die horen er gewoon bij." ,Neem er de tijd voor. De meeste vrouwen krijgen tegenwoordig maar een paar kinderen. Het zijn er geen negen meer zoals vroeger." Paarlberg omschrijft een zwangerschap als een ge comprimeerde puberteit. „Net als pubers vertrouw je er niet op dat de vervelende verschijnse len echt ooit over zullen gaan. Vooral als je voor het eerst zwanger bent." GPD Na deze vermaning verdween hij over de heuvel en zijn stem stierf weg in de ritselende wind. De regen hield nu op en de zon die door de wolken brak, scheen waterig op de Labberdaan. „Piep zijn niet winderig", sprak de reus tot zichzelf. „Houden niet van straf met hoge moed van aanschijn..." Hij staarde enige tijd peinzend naar de vervallen weg, die zich voor hem uitstrekte. Het was duidelijk, dat hij trachtte de ontvangen berisping te begrijpen, doch toen dit niet lukte, stond hij op en fronste de wenkbrauwen. „'Piep willen toch lekker werken", verklaarde hij met zware stem. „Machtig sjouwen met stenen en beuken en aanstampen en prachtige weg plat dreu nen." Zo sprekende vatte hij zijn knuppel en begon opnieuw aan zijn karwei. Het werk deed hem goed, dat was te zien aan zijn gelaat, waarop al spoedig weer een glimlach doorbrak. Zijn slagen na men in hevigheid toe en deden de natuur tot in de verre omstreek sidderen. Boven dit rumoer werd een vreemd geluid hoorbaar. Het was een klaaglijk geloei, dat langzaam dichterbij kwam en dat werd voort gebracht door een oude autotoeter. Wammes Waggel had het voor werp op een vuilnisbelt gevonden en nu gebruikte hij het om zich het voortgaan te veraangenamen. Europa: Midden nat Tuinbonen, zoals in rome Nee, het is geen gerecht uit de tijd van de oude Romeinen. Het recept voor tuin bonen met tomaten en salie dateert uit het begin van deze eeuw. Het gerecht sluit heel goed aan bij gebraden of geroosterd lams vlees. Het is een gerecht dat zich goed leent om tijdens de Pinksterdagen op het menu te plaatsen. Voor 2 personen: ca. 1,5 kg tuinbonen; zout; 20 gram boter; 1 eetl. olijfolie; 3 sjalotten, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt of uitge perst; 6 verse salieblaadjes, ragfijn gesne den (draadjes); 4 grote rijpe (Italiaanse) tomaten, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 2 eetl. rode wijn, zoals Chianti; witte peper uit de molen. Dop de tuinbonen en spoel ze in ruim koud water. Leg ze in een pan en schenk er zoveel kokend water over tot ze royaal onder lig gen. Voeg wat zout toe. Laat de tuinbonen 10 minuten zachtjes koken. Laat ze op een zeef uitlekken, opdrogen en gedeeltelijk af koelen. Neem de huidjes van de bonen weg. Verhit een pan en laat boteren olie er heet in worden. Fruit de sjalotten, onder voortdu rend omscheppen, 2 minuten. Schep knof look en salieblaadjes erdoor en voeg na 1 minuut de tomatenblokjes toe. Sprenkel de wijn er over en voeg naar eigen smaaken in zicht wat zout en peper toe. Schep de tuin- boontjes erdoor. Leg het deksel op de pan en Iaatalles8-10 minuten zachtjes smoren. Schep de boontjes met de saus op voorver warmde borden. Leg er bijvoorbeeld gebra den of geroosterde Hollandse lambsracks bij en geef er kleine gebakken aardappeltjes (krieltjes) bij. Bestrooi de gebakken aardap peltjes vlak voor het opdienen met wat fijn gehakte platte peterselie. Doorloper Oplossing donderdag Latijn, prooi, brood, beek, snood, plank, krant, voogd, ta pir, kloof, klip, kapok, kreek, sluis. Het citaat is van Goethe: „Om te weten waar iets is, moeten we het hebben gevonden." Horizontaal: 1Verfbordje, azijn; 2. lofdicht, stad in Spanje; 3. nakomeling, werkelijk;4. bitterkruid, plaats; 5. vuur wapen, deel v.h. jaar; 6. stellig, kleur; 7. talisman, projectieplaatje; 8. belemmering, gevaar; 9. mid delpunt, sneetje geroosterd brood; 10. verkoophuisje, gierigaard; 11. nobel, keur; 12. scheepvaart bedrijf, afgemat; 13. helleveeg, droge turfstof. Verticaal: 1. Kaliumcarbonaat, publieke tuin, insnijding; 2. stand der edelen, aanstonds, denkbeeld; 3. deel v.h. oor, entstof, straf werktuig; 4. landbewerking, slordige vrouw, niet water dicht; 5. uitdrukking, dorpswei- de, vrucht; 6. lof, houtzaagmo len, kleefmiddel; 7. mikpunt, opera van Verdi, kooplust; 8. in elkaar, brievensnoer, koraalei land; 9. witsel, handeling, mo lentrechter. Zowel vandaag als de komende Door: Jordi Bloem dagen schijnt de zon niet uitbundig, maar gaat het om zonnige momenten. Toch zal het met het aantal uren regen meevallen. Met andere woorden: het is dus vaker droog dan nat. De temperatuur ligt rondom of soms zelfs iets boven het langjarig gemiddelde voor de laatste meidagen. Dit gemiddelde is voor onze regio een graad of 17 overdag. Deze waarde halen we vandaag ook. Vooral vanochtend komen er veel wolkenvelden voor en is het nevelig. Plaatselijk hangt nog een mistbank. Vanmiddag schijnt de zon vaker en blijft het waar schijnlijk droog. Er waait een meest matige westelijke wind. Op nadering van een koufront zoekt de wind later vandaag de zuidwesthoek op. Hetfronttrekt vooral later vanavond en van nacht met enige regen over de regio. De vaart zit er goed in zodat het snel droog wordt. Ook zal het met de regenhoeveelheden meevallen. Morgen ligt het koufront alweer boven Duitsland. Bij ons schijnt de zon gere geld en is het meest droog weer. Het wordt rond 17 gra- T - den. Op eerste pinksterdag Zon en wolken18' zijn er meer wolken te zien FST -'/XTI .^~LJïï en misschien valt er af en toe zw 4 een beetje regen of motre- ÏTT W3 gen. De temperatuur loopt naar een graad of 18 op. f**"- Vanaf tweede pinksterdag -.'M: jp breidt een hogedrukgebied j 'j Ql9° J boven Frankrijk en het wes- zw3 19° r telijk Middellandse Zeege- J bied zijn invloed naar de lage |yi6°i:- landen uit. Deze ontwikke- j ling resulteert in meer zon, flv Wnioï weinig of geen regen en i»^*" '-i W3 rtfp 's middags ongeveer 19 gra- den. Of dit weer een lang Ie- Minimumtemperatuur voor de komende nacht ven beschoren is, is nu nog vbud*gm'odaq°?meimon ~i moeilijk te zeggen. Het dagelijkse reis programma van D-reizen K2j op SBS 6. ||f Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. i 7 dagen per week gaiuH.i1,11 unIf,tan.iraioa.oo UUR 22.00 uur 0f CA NAM (Of Bfi) ÉÉN VAN ONZf D-ICIZIN VAKANTIfWINKllS (Zlf VOOR TCLNUMMCRS SBSJfXT RAG. SOI Of GOUDCN GIDS) AwSew (GDNEear

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4