Geen museum in kerk Heikant PZC PZC Snelheidscamera snel gevloerd Verzet tegen bouw sporthal Kloosterzande Zuiveringsinstallatie waterfabriek DOW belast omgeving niet Jongerenbeleid mag Terneuzen hooguit tachtig mille kosten zeeland 19 Erediensten blijven eerste functie van godshuis Vierdaagse Koffieshop verkast naar locatie naast plein nieuw theater vrijdag 21 mei 1999 Hoor Barend Pelgrim HEIKANT - De Heilige There- siakerk in Heikant wordt geen orgelmuseum. Het gebouw blijft in zijn geheel behouden voor erediensten, al wil het kerkbestuur de deuren wel openzetten voor andere activi teiten. Het kerkbestuur heeft begin dit jaar twee instanties de kans ge geven met een sluitende begro ting te komen voor exploitatie van de kerk. De Terneuzense Société Mortier wilde van de Theresia een orgelmuseum ma ken, maar ziet geen kans de zaak financieel rond te krijgen. De andere groepering is een werk groep bestaande uit Heikanten aars die, in tegenstelling tot de orgel liefhebbers, de kerk in zijn huidige vorm willen behouden. Het kerkbestuur en het bisdom Breda hebben, na het afhaken van de Société, de werkgroep nog wel enkele voorwaarden opgelegd. Ze verlangen een structureel hogere parochiebij- drage via de jaarlijkse actie Kerkbalans, omdat het behoud van de Heilige Theresia financi eel ook onderbouwd moet zijn. Daarnaast moet er onder de be volking van Heikant een aan toonbaar draagvlak zijn voor het in stand houden van het kerkgebouw. De aktie Kerkbalans heeft door een huis-aan-huis inzameling - op initiatief van de werkgroep - dit jaar ruim 13.000 gulden méér opgebracht dan in voor gaande jaren. Bovendien is het aantal deelnemers aan de ba lans gestegen van zo'n 150 naar 260. Met deze resultaten is de Kerkbalans gestegen tot 31.000 Expositie HULST - In de bibliotheek in Kloosterzande is tot en met 4 ju ni de vitrinekast ingericht met een verzameling kikkers van mevrouw Brouwers. Verder loopt in de bibliotheek van Vogelwaarde een tentoon stelling met aquarellen en pen tekeningen van onder meer ver gezichten, stillevens en vogels, gemaakt door de cursisten van Elly de Koster uit Sas van Gent. De kunstwerken hangen er tot 11 juni. SINT JANSTEEN - In Sint Jan steen en Kloosterzande gaat maandag 31 mei de avondwan delvierdaagse van start. In Sint Jansteen verzamelen de deelnemers om 18.30 uur bij het gemeenschapscentrum De Wa rande. In de gemeente H onte- nisse vertrekken de wandelaars iedere avond vanuit een andere gemeentekern. De start is maandag vanaf de voetbalkan tine in Kloosterzande. Dinsdag komen de wandelaars bij elkaar in zaal De Lamsoren in Lams- waarde; woensdag vertrekt men vanaf de Jachthoorn in Ossenis- se en donderdag vanaf camping De Vogel in Hengstdijk. De tocht begint telkens om 18.30 De kerk in Heikant. foto Charles Strijd gulden en het kerkbestuur is bijzonder te spreken over de po sitieve reacties die de werk groep tot behoud van de There sia heeft losgemaakt in het eigen dorp. Stuikerfeesten Het kerkbestuur is zich er ech ter ook van bewust dat de The resia een centralere plek moet krijgen in de dorpsgemeen schap en een eerste aanzet daar toe wordt over vier weken gegeven. Op 13 juni vinden in Heikant de eerste Stuikerfees ten plaats, Dan is het kerkge bouw opengesteld als tentoon stellingsruimte voor enkele plaatselijke schilders. Het kerkbestuur wil echter, in overleg met het bisdom, ook an dere gebruiksvarianten onder zoeken. Zo wordt bekeken of er in de toekomst behalve exposi ties ook muzikale en andere uit voeringen gehouden kunnen worden. Daartoe zal echter eerst onderzocht worden wat het kost om het gebouw geschikt te maken voor concerten met het oog op de akoestiek, de verwar ming en verlichting. Bestuurder ziet slagbomen niet TERNEUZEN - Een 29-jarige Terneuzense automobilist is donderdag tegen de slagbomen gebotst bij de brug bij Sluiskil. De man kwam uit de richting Hoek en zag te laat dat de slag bomen al dicht gingen. De slag boom en de voorzijde van zijn bestelauto werden geheel ver nield. door Joost Bosman TERNEUZEN - De Terneuzense koffie shop Checkpoint verhuist toch naar de plek die grenst aan het plein van het nieuwe theater. De koffieshop is nu ge vestigd op de bouwplaats voor het thea ter en moet daar uiteraard weg. Met gekozen locatie gaan B en W voorbij aan de bezwaren van plaatselijke hore- ca-ondernemers. Die vinden dat koffie shop te veel in het oog springt aan de kop van van de Terneuzense binnenstad. Bo vendien achten zij de locatie in strijd met het convenant tussen horeca en gemeen te over het terugdringen van overlast in de binnenstad. B en W stellen dat koffieshops binnen de samenleving weliswaar steeds meer aan vaard zijn, maar dat deze acceptatie haar grenzen kent zodra die 'in de achtertuin' van mensen dreigt te komen. Toch vraagt de consument om een voorziening als een koffieshop, meent het college en het vindt dat die niet verschilt van een café of een winkel. Daarom verdient het volgens B en W de voorkeur de koffieshop zo mogelijk in te passen in een grotere structuur van voor zieningen. Ook zou op die manier het Terneuzense gedoogbeleid (de stad ge doogt twee koffieshops) beter gehand haafd kunnen worden. Het gemeentebe stuur is van mening dat de westzijde van het theaterplein in dat opzicht de beste plaats is. Zij baseert zich daarbij op de rapportage die over de kwestie verscheen en mede op het advies van de Stuurgroep theater. Het college benadrukt echter dat de voorgestelde locatie zich bevindt buiten het theaterplein en dat er een duidelijke fysieke afscheiding tussen beide zal ko men. Ook de situering van de parkeer plaatsen zal vermenging van de verschil lende publieksstromen danig inperken, zo verwachten burgemeester en wethou ders. Ze willen met deze locatie als inzet onderhandelen met de exploitant van Checkpoint. De gemeenteraad vergadert donderdag 27 mei vanaf 19.30 uur over het voorstel. doorRené van Stee HOEK - De zuiveringsinstalla tie die voor de watervoorziening van DOW Benelux in Terneuzen wordt gebouwd, zal geen noe menswaardige overlast veroor zaken in de nabije omgeving. Gezien de slechte ervaringen in het verleden met de gang van zaken rond de warmtekracht centrale van Elsta waren om wonenden vooral bevreesd voor geluidsoverlast. Volgens J. Pie per van Delta Nutsbedrijven is deze vrees ongegrond. Hij verzekerde de aanwezigen op de informatiebijkomst van donderdagavond dat als de in stallatie volop in bedrijf is. bui ten de poorten van de fabriek er nauwelijks iets te horen zal zijn. Dat geldt eveneens voor de op start- en afmonteringsfase, die volledig in het gebouw plaats vindt. Bovendien is er geen sprake van uitstoot of nare geu ren, omdat er geen chemisch REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D, Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A, Hoonhorst B.J.G, Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl processen aan de gang zijn. Ook wordt de groenvoorziening rondom de installatie zoveel mogelijk intact gelaten. Voor wat betreft overlast van vrachtverkeer tijdens de bouw fase op de Lovenpolderstraat zegde Pieper toe dat er op zal worden toegezien om deze straat zoveel mogelijk te ontlas ten. Een initiatief dat door de bewoners werd toegejuicht, om dat zij van mening zijn dat hun straat totaal niet berekend is op dergelijk zwaar verkeer en ook nu al teveel wordt gebruikt als sluiproute door andere bedrij ven. P de Bokx, hoofd van de dienst bijzondere projecten van Delta Nutsbedrijven, spreekt van een duurzaam en energiezuinig wa terproject dat louter voordelen biedt. Behalve een verminde ring van de uitstoot van 110.000 ton CO, uitstoot - een reductie van ruim 90 procent - wordt ook het milieu een goede dienst be wezen via hergebruik van afval water van DOW Chemical. De installatie wordt gebouwd door een combinatie van Delta Nuts bedrijven en ASF Benelux. De bouw begint in september van dit jaar en zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Inclusief een nieuwe waterleidingeninfra structuur is met het project een bedrag van ongeveer 55 miljoen gulden gemoeid. Met de komst van nieuwe zuiveringsinstalla tie wordt de oude waterfabriek overbodig. Deze sluit over twee jaar en wordt op een later tijd stip afgebroken. door Sheila van Doorsselaer HOEK - De snelheidscamera die slechts sinds krap twee weken de berm bij De Braakman in Hoek sierde, was geen lang leven beschoren. Een persoon, die blijkbaar zonder op zijn teller te letten zijn bestemming wil berei ken, heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn toevlucht genomen tot drastische middelen. Met een lasapparaat heeft hij de camera 'onthoofd'. De lasser heeft bovendien niet het risico genomen dat de politie de lenskast er weer op kan monteren, want hij is er met lens- kast en al vandoor gegaan. De noeste ar beid die de vandaal 's nachts had verricht, liet duidelijkesporenna. Depaal is zwart geblakerd en de electrische bedrading hangt uit het gapende gat. Hoewel de paal langs een van de drukste verkeersaders, Rijksweg N61, in Zeeuws-Vlaanderen staat, hebben zich nog geen getuigen ge meld. De Terneuzense politie laat zich echter niet uit het veld slaan en zegt dat er zo snel mogelijk een nieuwe kast komt. De vandaal had zijn bed overigens voor niets verlaten, want de camera was nog niet aangesloten. foto Charles Strijd door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Enkele omwonenden zullen zich tot aan de Raad van State verzetten te gen de bouw van een sport- an nex evenementenhal aan de Emmastraat in Kloosterzande. Bewoners uit de Van Speijk- straat - en mogelijk ook de Em mastraat - zullen de bouw van het dorpscentrum via alle wet telijke mogelijkheden proberen te voorkomen, bleek donderdag tijdens een hoorzitting op het gemeentehuis van Hontenisse. De omwonenden vrezen ver schillende vormen van overlast. De buurtbewoners verwachten onder meer parkeerproblemen in de smalle, doodlopende straatjes, geluidsoverlast van allerlei evenementen en een toe name van kleine criminaliteit (wildplassen, rondscheurende brommers, vernielingen van tuintjes). De hal levert daar naast als 'mottig, groen geval' van 55 meter lang en 12 meter hoog een hoop ergernis op door de teloorgang van zonuren en vrij uitzicht. Daarbovenop komt dan nog eens de waarde vermindering van de woningen, somde J. Nelis uit de Van Speijkstraat de grieven nog eens op. Nelis deed het woord mede na mens een aantal andere omwo nenden, vooral ook bewoners uit de Emmastraat die door een misverstand geen persoonlijke uitnodiging voor de hoorzitting hadden gehad. Ook enkele an dere Van Speijkstraat deden hun beklag over het verlies van rust in het hart van het dorp. De hal zou veel beter in het buiten gebied gebouwd kunnen wor den 'waar niemand er last van heeft', vond T. Mahu Onmogelijk Wethouder B. Pauwels. die on danks het karakter van de hoor zitting de bezwaarmakers zo veel mogelijk antwoorden gaf, liet weten dat een hal in buiten gebied planologisch onmogelijk is. Hij voegde er aan toe dat het centrum daarnaast voor zoveel mogelijk mensen, onder wie ook ouderen en gehandicapten, toe gankelijk moet zijn. Pauwels en zijn collega-wethouder pro beerden de vrees voor vestiging van een discotheek ('uitgeslo ten') en schaduwwerking ('valt mee volgens computergegevens' tevergeefs weg te nemen. De mededeling dat er een groen- gordel voor de hal komt. die de bewoners een wat minder lelijk uitzicht bezorgd, werd ook niet met gejuich ontvangen. De suggestie van J. van Heese de Rijcke om de hal aan de ande re kant van de sportaccommo daties aan de rand van de voetbalvelden te leggen - 'mak- Geluk wil schaderegeling visserij DEN HAAG - WD-kamerlid J. Geluk wil een schadevergoe ding voor de bestaande gebruikers van de Noordzee, als daar grootschalige infrastructurele werken worden aangelegd, zo als een Tweede Maasvlakte of een nieuwe nationale luchtha ven. De liberale parlementariër uit het Schouwse Schudde- beurs heeft staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gevraagd hoe zij daarover denkt. Geluk wil ook weten hoe de staatssecretaris tegen uit voering van grootschalige projecten in de Noordzee aankijkt. Dief steelt kostbare horloges SLUIS - Een dief is woensdag aan de haal gegaan met drie kostbare horloges, die hij meenam vanuit een juwelier in Sluis. De man deed zich voor als klant en hem werd een aantal horloges getoond. Toen de juwelier een van de uurwerken te rug in de vitrine wilde leggen, gritste de dief drie horloges van de toonbank en verliet de winkel. De verdachte vluchtte weg via het Walplein richting de Sluise wallen. De dader is onge veer 30 jaar, vrij mager, heeft kort donkerbruin haar en droeg een katoenen beige broek en een beige trui met v-hals. Hennepkwekers gevlogen HULST - De Hulsterse politie heeft woensdag een inval ge daan in een schuur aan de Hulsterse Zoutestraat na meldin gen dat er hennep werd gekweekt. De schuur bleek inderdaad te,zijn ingericht voor de kweek van hennep, maar op het mo ment van de inval was de schuur leeg. op wat resten en kweekattributen na. Deze spullen werden in beslag genomen. De politie ontdekte dat stroom werd getapt buitenom de me ter. Delta Nutsbedrijven deed hiervan aangifte. Lamsoordieven aangehouden EMMADORP - De politie heeft woensdag twee mannen uit Philippine van 53 en 50 jaar op heterdaad betrapt toen zij lamsoor aan het snijden waren in de Saeftinge. Omdat de Saeftinge een beschermd staatsmonument is, mogen er ten gevolge van de Natuurbeschermingswet geen planten wor den meegenomen. De zeegroente lamsoor valt hier ook onder. De mannen werden betrapt toen zij al een hele zak gevuld hadden met lamsoor. Politie pakt brandstichters SAS VAN GENT - De drie verdachten die de Terneuzense po litie ruim een week geleden heeft aangehouden na een dief stal, zijn verantwoordelijk voor een twintigtal zaken zoals (auto)inbraken. autodiefstal en joyriding. De daders zijn ook verantwoordelijk voor het in brand steken van twee auto's en een caravan in de wijk Sint Albert in Sas van Gent op 16 mei. Ook is inmiddels een vierde verdachte opgepakt. Nieuwe directeur PSD MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben H. E. C. M. Thomaes (44) benoemd tot directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Hij gaat per 1 juni sa men met de huidige directeur D. F. Vos (60) de dienst leiden. Tot de benoeming is besloten omdat Vos gebruik maakt van een seniorenregeling, waardoor hij een werkweek van 24 uur krijgt. Door de benoeming van Thomaes, thans adjunct-di recteur, wordt de dagelijks voortgang in de directie gewaar borgd. Vos blijft de eerstverantwoordelijke voor de operatio nele diensten en financiële zaken bij de veerdiensten over de Westerschelde. Thomaes wordt belast met personele aangele genheden, met inbegrip de voorbereidingen voor de opheffing van de dienst als in 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik komt. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen voelen er niets voor om meer dan 80.000 gulden uit te trekken voor extra jongerenactiviteiten in Terneuzen. Het college meent dat het bedrag voldoende moet zijn om een gedegen jeugd- en jongerenbeleid op poten te zet ten. Aangezien ook nog 80.000 gul den beschikbaar wordt gesteld voor de ontwikkeling van een integraal veiligheidsbeleid - waarin ook wat zaken die de jeugd betreffen worden meege nomen - achten B en W het be schikbare geld ruimschoots vol doende. Het merendeel van de Terneuzense raadsleden dacht daar kortgeleden in de algeme- kelijker voor de schooljeugd, die gymnastieklessen in het ge bouw krijgt'- zou door de wet houder worden 'meegenomen'. Veel kans voor een verplaatsing van de bouwplannen gaf hij de buurtbewoners echter niet. „De architecten hebben een goed af gewogen advies gegeven." Burgemeester T. Steenkamp verwacht dat de bouw van de hal ook bij het inzetten van wet telijke procedures eind dit jaar, begin volgend jaar kan begin nen. Door verzoek om een voor lopige voorziening hoeft een uitspraak van de Raad van Sta te niet te worden afgewacht, waardoor het dorpscentrum eind 2000 klaar kan zijn. Koffiesessies partners van ontslagen Cokes-personeel SLUISKIL - De Interkerkelijke Werkgroep Cokes houdt 1,15 en 29 juni in De Opstap in Sluiskil koffieochtenden voor partners van de ontslagen werknemers van de Cokesfabriek in Sluiskil. De ontmoetingen zijn een ver volg op de handtekeningenactie die de kerken in de Kanaalzone hebben gehouden als adhesie betuiging aan de ontslagen per soneelsleden. In het paasweek einde haalden de kerken 1300 handtekeningen op. Tijdens de drie bijeenkomsten in juni kunnen de partners van de betrokken werknemers in in formele sfeer en in kleine groep jes terecht met persoonlijke vragen en problemen die de be drijfssluiting met zich, mee brengt. Op de ochtenden - tussen 9.30 en 11.30 uur - zij n ook enkele men sen aanwezig die zelf betrokken waren bij bedrijfssluitingen. Er wordt voor kinderopvang ge zorgd. TERNEUZEN Avondvierdaagse - Van maan dag 7 tot en met donderdag 10 juni wordt in Terneuzen voor de 24e keer de a vond wandel vier daagse gehouden.Gestart wordt als vanouds bij sporthal 't Zwaantje in Terneuzen, telkens om 18.00 uur. ne beschouwingen van de raadsfractie op het beleidsplan en de meerjarenraming 1999- 2003 wezenlijk anders over. Niet alleen werd aangedrongen op meer geld, maar ook op meer daadkracht. Nagenoeg alle fracties vinden dat het integrale jeugdbeleid dat de college in ontwikkeling heeft te lang op zich laat wachten. Samenhang B en W geven dit in de memorie van antwoord op de beschou wingen ook toe. Dat het jeugd beleid nog niet van de grond komt, is volgens het college te wijten aan het feit dat zij het jeugdbeleid wil plaatsen in een breder perspectief en in samen hang met maatregelen op het vlak van de veiligheid en wijk ontwikkelingsplannen, die nog in gang moeten worden gezet. Een en ander betekent dat ver schillende gemeentelijke dien sten projectmatig aan de slag moeten en dat vergt tijd. Met de meeste fracties is het col lege het eens dat er in Terneuzen iets gedaan moet worden voor zogenaamde hangjongeren. Het scheppen van hangplekken en een jeugdhonk, enkele jaren ge leden aangedragen door het plaatselijke jeugdplatform, zal worden meegenomen in de nota Integraal Jeugdbeleid. Het antwoord op de algemene beschouwingen komt aan de or de tijdens de raadsvergadering op donderdag 27 mei. De verga dering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Struisvogelfarm Sluis houdt open dagen SLUIS - De struisvogelfarm van de familie De Bruyckere in Sluis houdt komend weekeinde open dagen. De familie stelt za terdag, zondag en maandag 22, 23 en 24 mei tussen 13.00 en 19.00 uur de stallen open voor het publiek. De tearoom annex bezoekers ruimte is gereed, zodat daar uit leg wordt gegeven over het fokken van deze dieren en de produkten die van het vlees, de huid en de veren te maken zijn. Bezoekers kunnen doorlopend in de stallen een kijkje nemen. De struisvogelfarm bevindt zich aan de Hogeweg 1 tussen Sluis en Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47