Meijer haalt Kok over de hekel Minister waarschuwt voor hamsterwoede eeuwwende Bonden vinden informeel loonbod VNG te mager ME-vondst blijkt gebaseerd op test bij vijf patiënten Koerden houden congres ten doop in Amsterdam Nieuwe haring is dit jaar een tikje vetter Beeld Anna Paulowna onthuld Licht voor Dynamo binnenland vrijdag 21 mei 1999 Premier had parlementaire enquête mogelijk kunnen voorkomen Junk zaait paniek op A73 Vermist kind ligt gewoon in bed HARDERWIJK - Politie, defensie en marechaussee hebben woensdagavond urenlang gezocht naar een elfjarig meisje uit Harderwijk, dat uiteindelijk gewoon thuis in bed bleek te lig gen. Bij de zoekactie zijn speurhonden en een militair vlieg tuigje ingezet. De politie kreeg een melding van deelneemsters aan een schoolkorfbaltoemooi, dat het meisje meegenomen was door een onbekende man. De man zou het tegenspartelende meisje over zijn schouder gelegd hebben. De korfbalsters kenden alleen de voornaam van het vermeen de slachtoffer. Toen de politie uren later contact kreeg met de moeder bleek het kind allang thuis in slaap. Ze was niet eens in de buurt van het sportveld geweest. ANP Gratis uitje gedupeerde Duitsers ALKMAAR - De gemeente Hoorn nodigt de gedupeerden van de vernielingen in het afgelopen weekeinde uit voor een gratis overnachting in het IJsselmeerstadje. Chartervaartmaat- schappijen bieden de slachtoffers een zeiltocht aan. Vandalen vernielden recentelijk 26 auto's, onder andere van Duitse toeristen. Ze krasten onder meer hakenkruisen in de lak. Vier wagens gingen in vlammen op. Met de actie wil Hoorn de gedupeerden enigszins schadeloos stellen. Volgens wethouder Van der Meer zijn de chartervaart- maatschappij en bang dat toeristen voortaan uitwijken naar andere havenplaatsen als Enkhuizen en Medemblik. ANP Minder hondenpoep in Utrecht UTRECHT - De gemeente Utrecht is er in geslaagd om het aantal hondendrollen op straat met de helft terug te brengen. De halvering is het resultaat van een antihondenpoepproject dat tweeëneenhalf jaar geleden van start ging. Honden mogen hun behoefte sindsdien alleen nog maar doen in een van de driehonderd hondentoiletten, die door de ge meente worden schoongehouden. Als ze buiten de toiletten hun behoefte doen, zijn de baasjes verplicht de uitwerpselen op te ruimen. Vier honden wachters geven voorlichting en zor gen ervoor dat de regels worden nageleefd. ANP Automobiliste (11) ramt gevel SITTARD - Een elfjarig meisje en haar 39-jarige moeder uit Sittard zijn woensdagmiddag gewond geraakt. Dat gebeurde nadat de moeder haar kind in de auto liet rijden en deze tegen de gevel van een woonhuis knalde. Het meisje ligt met hoofd letsel ter observatie in het ziekenhuis, de moeder mocht na onderzoek naar huis. Volgens de politie had de vrouw zeer fors gedronken en liet zij haar kind in Sittard achter het stuur plaatsnemen om haar 'een plezier te doen'. Het meisje bleef in een bocht op het gas pedaal drukken, waardoor de auto rechtdoor reed. Enkele voetgangers konden ternauwernood het vege lijf redden. De auto kwam tegen een huis tot stilstand en raakte zwaar be schadigd. De politie heeft het rijbewijs van de moeder ingenomen. ANP Defensienota kan de ijskast in DEN HAAG - Het ministerie'van Defensie gaat ervan uit dat de Defensienota 2000 door de val van het kabinet niet meer tot stand zal worden gebracht. Defensie heeft inmiddels een aantal bijeenkomsten die on derdeel uitmaken van de Strategische Toekomstdiscussie De fensie afgezegd. Een bijeenkomst met personeelsfunctiona rissen van de marine, evenals een discussie over de rol van jachtvliegers bij de landmacht en een bijeenkomst over inter ne veiligheid zijn afgezegd. Ook de slotbijeenkomst van de Toekomstdiscussie, eind juni op het instituut Clingendael, gaat niet door. ANP van onze redactie binnenland SCHEVENINGEN - De 'Hol landse nieuwe' is iets vetter dan vorig jaar. De eerste ge vangen haringen hebben vijf procent meer vet, stelde voor zitter Ouwehand van het Ne derlands Visbureau gisteren in Scheveningen. Ouwehand spreekt van bijzon der goede voortekenen voor het seizoen dat woensdag 2 juni opent. De Nederlandse haringgroot handel, reders en visdetaillis- ten hebben gezamenlijk beslo ten dit jaar een week later te starten dan gebruikelijk. Re den is dat de haring tegen woordig in noordelijker water zwemt, waar het voedsel zich later ontwikkelt. Daardoor heeft de haring meer tijd nodig om het gewenste vetpercenta ge te bereiken. De hoeveelheid haringen in de Noordzee is momenteel iets groter dan vorig jaar. Neder landse en Scandinavische trawlers verwachten iets meer maatjesharing te vangen. Die zijn vooral bestemd voor Ne derlanders en Duitsers, de grootste haringeters van Euro pa. Jaarlijks verorberen Neder landers samen 160 miljoen haringen, wat neerkomt op ruim tien stuks per persoon. Volgens het Nederlands Vis bureau is een op de vier a vijf verkochte vissen een haring. Overigens blijkt de haring vooral te worden gekocht bij viswinkels en kramen ge kocht en relatief minder bij supermai-kten. ANP .doorDineke van der Burg DEN HAAG - De parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer heeft gisteren in de Tweede Kamer enkele harde Zwarte Cobra uitgeleverd aan Nederland AMSTERDAM - De vermeende drugsbaron met de bijnaam Zwarte Cobra, is door Spanje aan Nederland uitgeleverd. De man wordt in Nederland ver volgd wegens deelname aan een criminele organisatie en een drugstransport naar Engeland. Zwarte Cobra werd in januari vorig jaar in Spanje aangehou den nadat de Amsterdamsè po litie een internationaal arresta tiebevel tegen hem had uit gevaardigd. Vorige week werd al duidelijk dat de verdachte op korte termijn naar Nederland zou komen omdat hij het verzet tegen zijn uitlevering had ge staakt. Justitie verdenkt de man van betrokkenheid bij een mislukt transport van 48 kilo cocaïne en 600 kilo softdrugs naar Enge land. In deze zaak heeft de rechtbank in Amsterdam vorig jaar elf verdachten veroordeeld tot celstraffen tot elf jaar. De verdachte heeft volgens het Openbaar Ministerie van 1992 tot 1998 ook deel uitgemaakt van een criminele organisatie. Hij wordt vandaag voorgeleid. De rechtszaak wordt een her kansing voor het OM. Het ge rechtshof in Amsterdam sprak Zwarte Cobra in 1994 vrij om dat de politie geen proces-ver baal had opgemaakt van inkijk operaties. ANP conclusies uit haar eindrapport nog eens scherp neergezet. Zo zei commissievoorzitter Meijer dat als premier Kok de Bijlmer ramp op de agenda van de mi nisterraad had gezet, een parle mentaire enquête naar de ramp waarschijnlijk overbodig zou zijn geweest. Hiermee verweet hij de minis ter-president nogmaals dat hij niet de regie naar zich toe had getrokken. Dit leidde er volgens Meijer onder meer toe dat mi nisters onnodig op elkaar heb ben zitten wachten. „Zo wacht te bijvoorbeeld minister Borst van Volksgezondheid op de vrachtbrieven, terwijl minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat die al had." Te groot Ook benadrukte Meijer de con clusie dat het aantal keren dat Tweede Kamer onjuist, onvolle dig, ontijdig en onduidelijk is geïnformeerd te groot is. „On juist is onjuist en ontijdig ontij dig. Dat kun je niet afdoen als kleine foutjes", pareerde hij de kritiek van WD-woordvoerder Te Veldhuis, die vond dat het hierbij niet om verwijtbare fou ten ging. „Als de Tweede Kamer de regering moet kunnen con troleren, dan moet ze de juiste informatie krijgen", aldus Meij er. Cruciale fouten Volgens de voorzitter heeft het kabinet op een aantal punten 'cruciale' fouten gemaakt. Zo had het veel actiever moeten op treden toen bekend werd dat er - relatief gezien - veel mensen aan een auto-immuunziekte leden. Ook vindt de commissie het cru ciaal dat voormalig verkeersmi nister Maij de Kamer verkeerd inlichtte over de aanwezigheid van verarmd uranium in het neergestorte vliegtuig en dat minister Jorritsma fouten maakte in haar mededelingen aan de Kamer over de vracht brieven. Meijer zette ook de kri tiek dat door het lakse optreden van de overheid het aantal ge zondheidsklachten in de Bijl mer is toegenomen nog eens scherp aan. Meer informatie PvdA'er Van Gijzel, die eerder deze week de meest beladen po litieke conclusies van de com missie nog niet wilde steunen, zei gisteren dat hij wel meer es sentiële informatie had gekre gen Hij wilde nog niet zeggen of hij de conclusies van de com missie nu wél steunt. Daarvoor wil hij eerst met zijn fractie overleggen. De andere twee re geringspartijen bleven bij hun scherpe kritiek op vooral de conclusies van de commissie dat de regering laks heeft opgetre den en onvoldoende en onvolle dig de Kamer heeft ingelicht. Onrust De parlementaire enquêtecom missie moest gisteren na een fel le aanval van de WD en D66 er kennen dat ze ook zélf voor maatschappelijke onrust heeft gezorgd. Dit was het gevolg van de onjuiste onthulling dat er toch gevaarlijke lading in het vliegtuig had gezeten. Meijer zei dit te betreuren. „Achteraf ge zien hadden we misschien een persbericht moeten uitgeven, waarin stond dat er nog geen ze kerheid was over de aard van de lading", aldus Meijer. Het debat met de commissie wordt volgende week woensdag voortgezet. Waarschijnlijk is de week daarop de discussie met het demissionaire kabinet. GPD De Russische kunstenaar Alexander Taratynov staat naast zijn bronzen schepping van koningin Anna Paulowna. Het beeld is gistermiddag onthuld. De vorstin was gehuwd met koning Willem 11. Het beeld is gesitueerd op een stadsbank aan het Haagse Anna Paulownaplein. De Russische ambassadeur Kho- dakov (m) is beschermheer van het standbeeldproject. foto Roger Dohmen/ANP Hoge straf geëist voor gruwelijke moord Arnhem MIERLO - Licht- en geluidstechnici waren gistermiddag volop bezig om het terrein van Dynamo Open Air metalfestival in te richten. Het muziekfestival, waar ongeveer 45.000 personen worden verwacht, wordt dit weekeinde in Mierlo bij Eindhoven gehouden. foto Bob van de Cruysem/ANP door Willem Meyboom ZUTPHEN - De gemeentelijke werkgevers in de VNG hebben informeel de ambtenarenbon den een hoger loonbod gedaan. Dat komt neer op 4,5 procent in een CAO voor achttien maan den. De bonden, Abvakabo FNV en CFO (CNV) hebben gezegd dat niet voldoende te vinden. Dat bleek gisteren in Zutphen tijdens een manifestatie van on geveer 1200 stakende ambtena ren uit 22 gemeenten in het oos ten van het land. De bonden lieten weten dat de acties de ko mende tijd dan ook door zullen gaan. Het werkgeversbod behelsde tot nu toe vijf procent in een twee jarige CAO plus een eenmalige bonus van 0,25 procent. De bon den eisen 3,5 procent voor een jaar plus een eindejaarsuitke ringvan één procent. Volgens de Abvakabo staat het nieuwe bod van de VNG niet op papier. De bonden noemen het 'mooi maar niet voldoende'. Ze bespreken het wel met de kader leden. „Maar we kunnen pas reageren als we het zwart op wit hebben" aldus een woordvoer stervan de Abvakabo. De ambtenarenacties duren al sinds 15 april. Ze hebben inmid dels geleid tot stakingen van het openbaar vervoer in diverse ste den en werkonderbrekingen al om in het land. Langzamerhand worden de acties harder. Komend pinksterweekeinde wordt Groningen niet schoon gemaakt en volgende week staakt de Amsterdamse reini ging. In Dordrecht staat op nieuw een 24-uurstaking van AMSTERDAM - Vier misdaad auteurs hebben het hoofd in de strop. De jury van de Gouden Strop 1999 nomineerde de boe ken Deal van Charles den Tex, Cleopatra van Felix Thijssen, Wetland van Jacob Vis en De re gels van Peter de Zwaan. Voor de winnaar van de mis daadboekenprijs, die op 24 juni bekend wordt gemaakt, ligt 25.000 gulden en een plastiek klaar. Moest de Gouden Strop-jury v°rig jaar al het moordende aantal van 38 boeken door- het openbaar vervoer op stapel. Deze gemeente verklaarde gis teren af te zien van een kort ge ding tegen de actie. ANP Herdenking van slachtoffers veteranenziekte ALKMAAR - De Stichting Westfriese Flora houdt 28 juni een herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de vete ranenziekte. Doel van de bijeenkomst is na bestaanden van overledenen en andere slachtoffers van de ziek te de gelegenheid te bieden sa men stil te staan bij de dramati sche gebeurtenis. De veteranenziekte brak in maart van dit jaar uit onder be zoekers van de Westfriese Flora, die eind februari in Bovenkar- spel werd gehouden. Uiteinde lijk overleden 23 Flora-bezoe kers Bij zestien van hen werd de veteranenziekte vastgesteld. De herdenkingsbijeenkomst wordt gehouden in complex De Kloet in de gemeente Stede Broec. Onder de aanwezigen be vinden zich minister Borst van Volksgezondheid en Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland Van Kemenade. Zowel nabestaanden als men sen die de veteranenziekte heb ben overleefd, moeten zichzelf aanmelden bij de Stichting Westfriese Flora in Bovenkar- spel. Door de privacywetgeving beschikt de stichting niet over de adressen. ANP worstelen, dit keer telde de longlist zelfs vijftig titels. Maar de kwaliteit hield volgens de be oordelaars, onder wie hoofdre dacteur Bert Vuijsje van HP/De Tijd en de Amsterdamse hoofd commissaris Jelle Kuiper, be paald geen gelijke tred met het toegenomen aanbod. Nederlandse en Vlaamse uitge vers doen er goed aan scherper te selecteren aan de hand van criteria als 'goed geschreven' en 'spannend'. Eén boek van de longlist had al helemaal niet uitgegeven moeten worden, al dus de jury. ANP door Hans Sonders DEN HAAG - 'Het organiseren van het publieksvertrouwen'. Onder dat motto gaf demissio nair minister Van Boxtel, die het millenniumprobleem coördi neert, gisteren in Den Haag het startsein voor een grote pu bliekscampagne. De campagne is erop gericht het grote publiek bekend te maken met het probleem dat compu ters het rond de eeuwwisseling wel eens kunnen laten afweten. Maar ook wil de overheid pa niekverhalen voorkomen die zouden kunnen leiden tot het massaal opnemen van geld van de bank of het hamsteren van le vensmiddelen. Van Boxtel noemde dat een even groot pro bleem als het millenniumpro bleem zelf. „De actie is mede be doeld om dit ongewenste gedrag te voorkomen," aldus de minis ter. De publiekscampagne is in drie fasen verdeeld. Gisteren is met het uitzenden van Postbus 51 radio-en televisiespots begon nen. Hierin wordt de burgers ge attendeerd op het verschijnen van De Nationale Millennium krant eind juni. De bijna 7,5 miljoen exemplaren worden huis-aan-huis verspreid. In de volgende fase van de pu bliekscampagne, oktober tot en met december, wordt duidelijk heid verschaft over de exacte si tuatie rond het probleem op dat moment. Ook zal dan inzicht van onze redactie binnenland SAMBEEK - Een 30-jarige vrouw uit Sittard heeft gister ochtend op de A73 onder in vloed van harddrugs de nodige consternatie veroorzaakt. De vrouw is aangehouden en inge sloten. Vlakbij haar auto vond de politie een zakje met onge- vaar vijftig gram harddrugs. De Limburgse botste opzette- worden gegeven in de proble men die nog worden verwacht. De totale publiekscampagne gaat rond vijftien miljoen gul den kosten. In huis In de krant wordt niet alleen uitgebreid informatie over de 'millenniumbug' gegeven, maar wordt ook aandacht geschon ken aan allerlei zaken in en om het huis die voor de burger van lijk tegen een voor haar rijdende auto. Toen de inzittenden daar van stopten, bedreigde de vrouw hen met naar later bleek een alarmpistool. Zij vuurde ook een gericht schot af. Vervol gens reed zij nog een paar keer tegen de auto van de slachtof fers. Daarna stapte zij uit. liep naar een vlakbij gelegen boer derij en gooide daar een ruit in. ANP ARNHEM - Maandenlang werd de 42-jarige Arnhemmer Peter Scholten in een flat in de Arn hemse binnenstad stelselmatig mishandeld en vernederd door zijn verslaafde huisgenoten. In de nacht van 29 op 30 januari 1998 kwam hij op beestachtige wijze om het leven. Hij zou zijn doodgeschopt op het toilet. Procureur-generaal J. Wiarda eiste voor het hof in Arnhem te gen een 33-jarige man en zijn 38-jarige plaatsgenoot straffen van respectievelijk vijftien en tien jaar wegens doodslag in vereniging. De twee waren eer der door de rechtbank veroor deeld tot tien en twaalf jaar. Volgens de procureur is het slachtoffer maandenlang mis handeld door de 33-jarige huis genoot. Deze zei dat de 38-jari- ge het slachtoffer heeft dood geschopt. Maar die ontkent. Volgens een getuige kon hij het onmogelijk gedaan hebben, want 'wie slacht nu de kip met de gouden eieren?', aldus de ge tuige. De 38-jarige bekende wel dat hij het lijk aan stukken heeft gesneden en in vuilniszakken heeft vei'pakt. Het hof doet op 3 juni uitspraak. ANP direct belang zijn en wat men hieraan kan doen. Er is een kleine samenvatting van de informatie in het Turks, Arabisch en Engels in opgeno men. Behalve de radio- en tele visiespots worden er in de lan delijke en regionale kranten ook advertenties geplaatst met in formatie over het millennium probleem, waarin tevens wordt verwezen naar de Millennium krant. Vanaf het begin van de campag ne wordt voortdurend onder zocht hoe het staat met de ken nis van de burger van het probleem en zijn houding erte genover. Inmiddels is gebleken dat tachtig procent van de bur gers ermee bekend is en dat een grote groep burgers meent dat het probleem behoorlijk wordt aangepakt en dat men op een vlekkeloze overgang naar het jaar 2000 vertrouwt. Om van de eeuwwende ook iets leuks te maken kondigde Van Boxtel tevens een essaywed strijd aan. GPD door Anouk Middelkamp DEN HAAG - Het Australische onderzoek naar de oorzaak van de vermoeidheidsziekte ME is voor zover bekend nog maar uitgevoerd bij vijf patiënten. De 'belangrijke ontdekking' van de arts Richard Burnett heeft door de kleinschaligheid van zijn on- dezoek nog geen officiële we tenschappelijke status. De groep van Burnett was al twee jaar bezig met een onder zoek naar de lichamelijke oor zaak van ME. Tijdens een fiets test werd het bloed van vijf pa tiënten en vijf 'gezonde' mensen met eenzelfde conditieniveau afgenomen. Nadien bleek het melkzuurgehalte in het bloed van de eerste groep beduidend hoger te zijn. De artsen waren stomverbaasd over deze ont dekking en maakten in oktober 1998 tijdens een internationaal ME-congres in Australië be kend dat ze een mogelijke oor zaak van de ziekte hadden ge vonden. Meteen kwam er in Australië een stroom van reacties op gang. Patiënten vroegen zich af of me dicijnen de productie van melk zuur kunnen onderdrukken. Volgens Burnett is dit echter on mogelijk: „Tot nu toe kunnen we de hoeveelheid melkzuur die door de spieren wordt uitge scheiden niet beïnvloeden. Als dat het geval zou zijn, zouden sporters daar al lang mee bezig zijn. Zij hebben immers ook last van verzuring." De arts meent dat het wel moge lij k is een test te ontwikkelen waarmee kan worden vastge steld of iemand aan de ziekte lijdt. Hij is daar momenteel mee bezig. „Patiënten kunnen waar schijnlijk door een simpel bloedtestje bewijzen dat ze niet gek zijn. maar aan een echte ziekte lijden", aldus Burnett. Hij is van plan nog meer onder zoek te verrichten naar de melk zuurproductie bij ME-patien- ten. „Wellicht zullen deze op de termijn leiden tot een uniforme theorie die alle problemen van ME-patiënten verklaart." GPD Vier auteurs met hoofd in de strop van onze redactie binnenland DEN HAAG - In Amsterdam wordt volgende week het Koer disch Nationaal Congres opge richt. Volgens de initiatiefne mers moet dit congres alle Koerden in Turkije, Iran, Irak en Syrië vertegenwoordigen. De oprichtingsbijeenkomst be- 1 gint maandag en duurt tot en met woensdag. De organisatie wil de locatie van de bijeen komst geheimhouden, maar po litiewoordvoerder Wilting zegt dat deze in Amsterdam is. Het Nationaal Congres krijgt volgens de initiatiefnemers een bredere basis dan het Koerdisch parlement. Dit parlement verte genwoordigt het noordelijk deel van Koerdistan dat door Turkij e wordt bezet, stelt het oprich tingscomité. Het congres gaat alle delen van Koerdistan verte genwoordigen, en de Koerden die zijn geëmigreerd. In het congres krijgen volgens het comité alle politieke en reli gieuze stromingen een plaats. Maar vooral de PKK zal sterk vertegenwoordigd zijn. De oprichting van het Koer disch parlement in 1995 in Den Haag leidde tot ernstige span ningen tussen Nederland en Turkije. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken verbiedt de vergadering niet. Dat is grond wettelijk niet mogelijk. Turkije verlangde in 1995 wel van Ne derland dat ze de bijeenkomst van de Koerden zou verbieden. Het CDA heeft vragen gesteld over het feit dat Nederland voor de tweede keer in korte tijd is uitgekozen als vestigingsplaats voor een omstreden Koerdische organisatie. ANP zie ook pagina 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3