af Gemeente wil van Mondragon De Meerpaal wint voor Kenia Vliegeniers bouwen nieuw clubhuis Organisatie Renesse Summerfestival zoekt onbekend poptalent Goese raad geeft aanzet voor aanpak van uitgaansgeweld zeeland vrijdag 21 mei 1999 s 19 Stichting Renesse verzocht exploitatie over te nemen Goese meisjes in halve finale nationaal schoolvoetbal Het duo Rijn en Trijn biedt directeur A Fluijt van De Meerpaal de wisseltrofee van de actie Scholen voor Scholen aan. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow BRUINISSE - Openbare ba sisschool De Meerpaal in Brui- nisse is winnaar van de wissel trofee van de actie Scholen voor Scholen. In totaal deden vijftien scholen op Schouwen- Duiveland aan deze actie mee. Doel daarvan was zoveel mo gelijk buitenlandse munten bijeen te brengen ten behoeve van het onderwijs in achter standsgebieden. Het initiatief voor deze inzameling komt van de Stichting Emilu. Scholen voor Scholen werd voor de eerste keer op Schou- wen-Duiveland gehouden en heeft zevenduizend gulden opgebracht. In de wetenschap dat er in veel gezinnen vaak nog heel wat muntjes over zijn van vakanties in het buiten land besloot de Stichting Emi lu tot deze actie. Het ingezamelde buitenlandse geld werd gesorteerd en omge zet naar Nederlandse valuta. De bijeengebrachte zevendui zend gulden worden geschon ken aan een school in Momba sa (Kenia). Er worden nieuwe stoelen, pennen en schriften voor de leerlingen voor aange schaft. Wisselbeker Met het instellen van een wis selbeker gaf de Stichting Emi lu een extra impuls om zich voor de inzameling in te zet-r ten. De trofee was bestemd voor de school die in verhou ding met het aantal leerlingen het hoogste gewicht aan bui tenlandse munten binnen bracht. De leerlingen van openbare basisschool De Meerpaal brachten gemiddeld het meeste binnen en daar kre gen ze donderdagochtend een klein feestje voor aangeboden. Voor de bijna tweehonderd scholieren op deze Bruse school was het een aangename verrassing dat de les plotseling werd onderbroken met de aan kondiging dat ze allen in sporthal De Vanger werden verwacht. Daar wachtte het bekende duo Rijn en Trijn hen op met een spetterende voor stelling van het sprookje Re pelsteeltje. Voorafgaand echter kreeg het 'hooggeëerd publiek' een korte plechtigheid voorgeschoteld. Trijn deed er in elk geval alles aan om het plechtig te houden, maar Rijn wist dat drastisch te doorbreken OnderscheidingOm de wisseltrofee van de Stich ting Emilu in ontvangst te ne men werd 'de baas van de school' uitgenodigd naar vo ren te komen. Toen bleek dat alle leerlingen die titel claim den, verzochten Rijn en Trijn toch maar directeur A Fluijt naar voren te komen. Fluijt zei blij te zijn met deze onder scheiding en gaf aan dat zijn school er alles aan zal doen de wisselbeker ook volgend jaar in eigen huis te houden. Inbrekers in schapenschuur gepakt DREISCHOR- Getuigen zagen woensdagmiddag omstreeks half vijf dat door twee mannen werd ingebroken in een aantal personenauto's op een parkeerterrein in Renesse. Zij gaven het kenteken van de auto waarin de daders wegreden aan de politie door. Die zette de jacht in en traceerde de vluchtauto op de Helleweg in Dreischor. Tijdens hun poging om te ontko men raakten de auto-inbrekers in een slip en belandden ver volgens in een droogstaande sloot. Het duo rende het weiland m verstopte zich in een kleine schapenschuur, waar het twee tal uiteindelijk werd ingerekend. De beide verdachten zijn af komstig uit ITiolen (29 jaar) en Bergen op Zoom (37 jaar). Hun auto is vermoedelijk afkomstig van diefstal. In het voertuig werd een groot aantal gestolen goederen aangetroffen. De twee mannen zijn in voorlopige hechtenis genomen. Geluk wil schaderegeling visserij DEN HAAG - WD-kamerlid J. Geluk wil een schadevergoe ding voor de bestaande gebruikers van de Noordzee, als daar grootschalige infrastructurele werken worden aangelegd, zo als een Tweede Maasvlakte of een nieuwe nationale luchtha ven. De liberale parlementariër uit het Schouwse Schudde- beurs heeft staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gevraagd hoe zij daarover denkt. Geluk wil ook weten hoe de staatssecretaris tegen uit voering van grootschalige projecten in de Noordzee aankijkt. Met zijn vraag over een schaderegeling sluit de WD'er zich aan bij een pleidooi van de Nederlandse Vissersbond. Bij die landelijke visserij organisatie zijn vooral kleinere boomkor- vissers aangesloten, die met name actief zijn in de kustwate ren. Zij ondervinden, aldus de belangengroepering, nu al veel overlast van andere economische activiteiten in de Noordzee, zoals de aanleg van kabels en pijpleidingen. Tot op heden zijn vissers voor het verlies aan visgronden niet gecompenseerd. Wegpiraat kan reeks boetes betalen ZIERIKZEE - De politie heeft woensdagavond laat op de N59 bij Oosterland een 38 jarige inwoner van Amemuiden aange houden, die nog een aanzienlijk aantal boetes niet had be taald. De politie hield de automobilst aan omdat hij met grote snelheid over de Zeelandbrug reed. Tijdens de controle van zijn papieren werd duidelijk dat hij nog vijf boetes had open staan. Op het politiebureau in Zierikzee rekende hij het be drag af: ruim 1100 gulden. Drie mille voor gehandicaptensport SCHARENDIJKE- De Lions club van Goeree Overflakkee heeft donderdagavond een cheque ter waarde van 3000 gul den overhandigd aan Vereniging Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland. De vereniging zal de schenking ge bruiken om de reiskosten voor de landelijke rolstoel-basket ball wedstrijden te kunnen bekostigen. Nieuwe directeur PSD MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben H. E. C. M. Thomaes (44) benoemd tot directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Hij gaat per 1 juni sa men met de huidige directeur D. F. Vos (60) de dienst leiden. Tot de benoeming is besloten omdat Vos gebruik maakt van een seniorenregeling, waardoor hij een werkweek van 24 uur krijgt. Door de benoeming van Thomaes, thans adjunct-di recteur, wordt de dagelijks voortgang in de directie gewaar borgd. Vos blijft de eerstverantwoordelijke voor de operatio nele diensten en financiële zaken bij de veerdiensten over de Westerschelde. Thomaes wordt belast met personele aangele genheden, met inbegrip de voorbereidingen voor de opheffing van de dienst als in 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik komt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland wil van de exploita tie van Mondragon in Zierikzee af. Het college van burgemees ter en wethouders heeft de Stichting Renesse verzocht die exploitatie over te nemen. Secretaris H. Doeleman Hzn van deze stichting heeft dat donderdag bevestigd. Volgens Doeleman heeft het bestuur nog geen besluit genomen. Voorzit ter L. J. van Gastel wilde don derdag geen inhoudelijk com mentaar leveren op het verzoek van het gemeentebestuur. De Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) stopt per 1 juli groten deels met haar bemoeienis in schouwburg en theatercafé Mondragon. Zowel theater als horecagedeelte zijn eigendom van de gemeente Schouwen- Duiveland. De gemeente instal leerde twee jaar geleden een speciale Beheersstichting Zomerconcerten in Jacobuskerk RENESSE - Mezzo-sopraan Herien Wieringa uit Noordwelle verzorgt dit zomerseizoen een serie concerten in de Jacobus kerk in Renesse. Wieringa stu deerde zes jaar zang en drie jaar klassieke muziek. Ze speelde onder meer mee in de productie 'Leonard Bernstein on stage' en de opera 'Dido and Aenas' van Purcell. Thans zingt ze klassieke muziek in het Ka merkoor en het Grootkoor Toonkunst in Rotterdam. Zaterdag 24 juli wordt 'Van Bach tot Bemstein' om 19.00 uur opgevoerd. Op zaterdag 21 augustus is de compilatie 'Ne derlandse componisten' te ho ren, aanvang eveneens om 19.00 uur. Op zaterdag 4 september ver zorgt Wieringa in samenwer king met Close-harmonygroep 'The Vocal Six' de opvoering 'Klassiek met een knipoog'. Deze voorstelling begint om 20.00 uur evenals het laatste zo- merconcert 'Dansante' op za terdag 2 oktober. Het eerste geplande concert van zaterdag 12 juni is afgelast. Mondragon om te voorkomen dat het college zelf als exploi tant zou moeten functioneren. Deze beheersstichting sloot een contract af met de ZTS voor het uitvoerend werk zowel in het theater als in het horecagedeel te. Spaak Na een klein jaar al liep het spaak tussen beheersstichting, ZTS en het gemeentebestuur. De beheersstichting gooide het bijltje erbij neer. Belangrijkste argumenten om ermee te stop pen waren het eigengereid han delen van de ZTS en,het uitblij ven van geld voor noodzakelijk geachte verbeteringen aan het theater. Sinds het vertrek van de beheersstichting heeft het colle ge van b en w de beheersfunctie op zich genomen en exploiteert zodoende toch zelf schouwburg en theatercafé. Het dagelijks gemeentebestuur wil die taak nu graag aan een andere exploitant overdragen en doet in dit verband een be roep op de Stichting Renesse. De samenwerking ih de huidige vorm met de ZTS wordt per 1 ju li stopgezet. Directeur G. Peijs van de ZTS is daar niet rouwig om. „Wij zijn in feite geen hore- ca-ondernemers. Hier in de Stadsschouwburg in Middel burg vormt de horeca een be langrijke ondersteuning van de theater-activiteiten. Dat is in Zierikzee met slechts achttien professionele voorstellingen per jaar een geheel andere situa tie." Voorstellingen Peijs laat desgevraagd weten dat de ZTS nog wel in opdracht van de gemeente Schouwen- Duiveland de programmering van die achttien voorstellingen het komend theaterseizoen in Mondragon verzorgt, evenals de administratieve afwikkeling van de theaterabonnementen. Peijs hoopt op een goede samen werking tussen ZTS en de nieu we exploitant van Mondragon. „Ik mag hopen dat de boel bij voorbeeld niet ineens onder wa ter staat of dat de verwarming het niet zou doen op de avond van een voorstelling." Volgens Peijs zijn dat soort za ken niet het pakkie an van de ZTS maar van de nieuwe ex ploitant. door Nils ten Brinke RENESSE -Renesse kent nau welijks een traditie op het ge bied van live-optredens. Ge voed vanuit die gedachte zet de stichting Horeca Renesse deze zomer een popmuziek-competi- tie op onder de naam 'Renesse Summerfestival'. Zes optredens vinden vanaf vrijdagavond 9 ju li wekelijks plaats op het evene- mententerrrein aan de Hoge- zoom. De winnende band ontvangt tijdens de finale op za terdag 21 augustus een stimule- ringsprijs van 1250 gulden. De horeca-ondememers van Renesse organiseren het popfes tival in samenwerking met de Stichting Recreatie Activiteiten Renesse (SRAR). Inmiddels zijn de benodigde vergunningen voor het popfestival binnen. ..We moeten alleen nog een goe de naam voor het festival be denken", peinst Simon Goed hart van de stichting Horeca REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 438Q AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Renesse. Brainstormend met zijn collega Ton Rijstenbil pas seren verschillende namen de revue. „Popzomerprijs...grote zomerpopprijs..." De beslissende ingeving komt van Rijstenbil. „Renesse Sum merfestival, dan snappen de Duitsers het ook." Poppodia Volgens Goedhart is er in Renes se veel te weinig live-muziek te horen. „Jongeren klagen vaak dat er ei- genlijk vrij weinig te doen is. Natuurlijk, Beachpop is een mooi evenement, maar dat duurt maar een paar dagen. Daarbij lopen er in Zeeland zeer goede muzikanten rond, maar het ontbreekt hen aan voldoen de poppodia in de regio." „Daarom kiezen we ook voor een open inschrijving", vult Rijstenbil aan. „Alle bands zijn welkom." „Behalve extreme hardrockgroepen", voegt Goed hart toe. Ook is het de bedoeling dat muziekgroepen nummers uit eigen repertoire brengen en geen covers. Geïnteresseerde bands dienen de komende weken een demo op te sturen naar Goedhart, waar op een jury bekendmaakt welke bands worden uitgenodigd. „Er zijn zes speelavonden, maar er kunnen veel meer bands spelen, in principe zelfs een kleine twintig", benadrukt Goedhart. „Dan beginnen we gewoon eer der en houden we later op." Prijzen Voor de drie beste bands zijn er geldprijzen beschikbaar van respectievelijk 1250, 600 en 400 gulden. Goedhart roept geïnteresseer den op om zich snel in te schrij ven, zodat de programmering en het publiciteitsmateriaal op tijd in orde kunnen worden ge maakt. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Si mon Goedhart (06-53354628). ZIERIKZEE Minimarkt - De evangelisch-lu- therse gemeente Zierikzee houdt zaterdag 29 mei in de Beuze een minimarkt. De op brengst is bestemd voor het on derhoud van het historische Zwanenkerkje. De minimarkt begint om 8.00 uur. Na dertig jaar trouwe dienst is het clubgebouw van de Vliegclub Haamstede hard aan vervanging toe. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans NIEL VV-HAAMSTEDE - Het gaat goed met Vliegclub Haamstede. Na nieuwe vliegtuigen en een nieuwe lier krijgen de zweefvliegers volgend jaar ook de be schikking over een nieuw clubhuis op het zweefvliegterrein in Nieuw-Haamstede. Het oude gebouwtje deed dertig jaar dienst. „Eigenlijk had het al jaren eerder moeten gebeuren, maar je kunt het geld nu een maal maar één keer besteden", zegt Vlieg club-voorzitter W. den Baars. Leden van de al meer dan veertig jaar bestaande club gaan al het werk in eigen beheer doen. Al lereerst wordt komende winter, na het zweefvliegseizoen, het oude optrekje ge sloopt. Daarna wordt' begonnen met de bouw van een nieuw, groter en comforta beler clubhuis. Het oude clubhuis was ruim vijf meter breed en 16 meter diep. Een lang en smal gebouw. Het nieuwe onderkomen voor de zweefvliegers wordt met 15 meter bijna net zo diepmaar een stuk breder: 9 meter. De kantine in het clubhuis wordt aanzien lijk groter en er komt een bar in. Behalve voor een keuken is ook ruimte gereser veerd voor een volwaardig kantoor. Riolering Eén van de belangrijkste verbeteringen is de aansluiting op de riolering - hetgeen aanleg van een persleiding van ruim een kilometer vraagt - en de aanleg van een inpandige toiletgroep. Tot nu toe moesten clubleden in hoge nood het doen met een klein hokje buiten, achter het gebouw. Niet echt een pretje volgens Den Baars. Ook gepland staat de aanbouw aan de L- vormige hangar op het zweefvliegveld van een stalling voor een aanhanger. Het clubgebouw krijgt echter voorrang bij de bouw. Alles bij elkaar kosten het nieuwe clubhuis en de aanhangerstalling totaal 130.000 gulden. De kosten worden dooi de club zelf gedragen. Het is de bedoeling om het nieuwe clubhuis aan het begin van het zweefvliegseizoen - rond maart - in het jaar 2000 in gebruik te nemen. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft geen be zwaar tegen de plannen van de vliegclub. Verantwoordelijk wethouder C. W. Veer- hoek: „De bestaande gebouwen staan weliswaar in een natuurgebied, maar het valt niet onder de natuurbeschermings wet." Binnenkort worden de plannen van de vliegclub - voorzien van een positief advies van het college van B en W voorge legd aan de adviescommissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken (ROEZ) GOES - Het meisjeszevental van de Prinses Beatrixschool in Goes heeft zich woensdag ge plaatst voor de halve finale van de Nederlandse Kampioen schappen schoolvoetbal. De halve finale wordt op woens dag 26 mei in Zeist gespeeld. Op het veld van het KNVB Sportcentrum in Zeist treden de twaalf beste scholen van Neder land aan die verdeeld over drie poules de strijd aanbinden. De drie nummers één en de beste nummer twee gaan door naar de kruisfinales. De twee winnaars daarvan spe len op zaterdag 5 juni om de Ne derlandse kampioenstitel in het Willem Il-stadion in Tilburg. De meiden van de Prinses Beatrix- school zijn in april Zeeuws kampioen geworden en wonnen glansrijk de districtskampioen schappen in Yerseke. In Zeist kunnen de supporters eveneens hun lol op: voor hen staat een supporterscompetitie op stapel. door Ben Jansen GOES - De rust moet terugke ren in de Goese binnenstad. Uit gaan moet weer gezellig wor den. Over deze doelstelling was de gemeenteraad van Goes het donderdagavond het wel eens. Met een lik-op-stuk beleid, uit sluiting van cafébezoekers die telkens voor problemen zorgen en eventueel bewakingscame ra's moet daar een aanzet aan worden gegeven. Of het daarmee lukt blijft de vraag. „Je kimt het cynisch be naderen en zeggen: we zijn bezig te dweilen met de kraan open", zei burgemeester D. J. van der Zaag. „Maar je kunt het ook an ders benaderen: tot hier en niet verder." En tegen de raadsfrac ties die enige twijfel aan de dag legden over het effect van het pakket maatregelen waaraan wordt gedacht: „U draagt geen alternatieve oplossingen aan." De woordvoerders van de ver schillende fracties stelden som ber vast dat elke maandag weer in de krant valt te lezen hoe zeer het in het weekeinde daarvoor is uit de hand gelopen: massale vechtpartijen, mishandelingen en vernielingen. Ze reageerden een tikkeltje on gelovig toen Van der Zaag ver klaarde dat hij niettemin de re sultaten ziet van het lik-op-stuk beleid en de inzet van meer poli tie. „De kans om gepakt te wor den neemt toe"stelde de burge meester vast. „Dat zie je aan het feit dat er de laatste tijd meer vernielingen buiten de binnen stad worden gemeld. Daarmee hebben we het probleem welis waar niet opgelost, maar effect heeft het wel." H. W. Hoogerland (PvdA) en J. M. Jansen (D66) hadden er kritiek op dat het dagelijks ge meentebestuur met weinig con crete voorstellen voor de beteu geling van het uitgaansgeweld kwam. Veel ideeën, zoals de plaatsing van toiletten op de Grote Markt en het installeren van bewakingscamera's, moe ten nog nog worden onderzocht. B en W stelden slechts voor de openingstijden van de horeca zodanig te veranderen dat zoge naamde dagzaken tussen 2 en 3 uur 's nachts en nachtzaken tus sen 4 en 5 uur alleen nog maar klanten buiten mogen laten. Nieuwe gasten komen er niet niet. De raad wees dit idee van de hand. „Dat betekent alleen maar dat dezelfde overlast een uur langer duurt en de bewoners van de binnenstad pas tegen 5 uur kunnen gaan slapen", zei M. K. Dieleman (CDA). Terrassen De raad meent ook dat de bedie ning op de terrassen eerder moet worden gestaakt. Nu mogen er consumpties worden genuttigd tot 2 uur, het tijdstip waarop het bijbehorende café dient te slui ten. De raadsleden waren zich ervan bewust dat het op mooie zomeravonden tot diep in de nacht aangenaam toeven is op de terrassen aan de Grote Markt, maar ze hechtten toch meer belang aan de rust voor de bewoners van de binnenstad. Ze vonden dat de terrassen maar om middernacht moeten slui ten. De scepsis over mogelijkheden om de ongewenste neveneffec ten van het Goese uitgaansleven uit te bannen, was het grootst bij Hoogerland. „Er is maar één op lossing: meer politie op straat. Maar daarvoor ontbreekt het aan geld en menskracht. Welke maatregel je ook bedenkt met apparaat in de vorm van ver lichting of camera's, het is geen alternatief voor te weinig poli tie." Voordat eventueel tot het instal leren van camera's in het Goese uitgaanscentrum zal worden overgegaan, wil het dagelijks gemeentebestuur eerste de er varingen in onder meer Terneu- zen en Bergen op Zoom afwach ten. Aan het privacy-aspect dat aan camera's in de openbare ruimte is verbonden, werd niet zwaar getild. Alleen Groen- Links vond het te vroeg om nu al over camera's na te denken. Informatie over verzekeren van ziektekosten GOES - Bondenberaad Groot Góes, het samenwerkingsver band van de ouderenbonden, houdt maandag 31 mei in het Gasthuis aan de Kievitlaan een voorlichtingsbijeenkomst over ziektekostenverzekering. Aanleiding daarvoor is dat op dit terrein voortdurend veran deringen van kracht worden, waardoor ouderen het spoor makkelijk bijster raken. Een medewerker van CZ-zorgverze- keringen verschaft informatie. De bijeenkomst begint om 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39