Zorg om wegen na val kabinet Scholieren protesteren tegen auto's Nieuw huis voor godin Nehalennia Rooseveltstichting in nood door vordering en vertrek sponsor Verschil inzicht leidt tot vertrek directeur Zeeuwse Landschap Provincie hoopt dat nieuwe regering beleid Netelenbos voortzet Oproep tot wake vrede in Kosovo zeeuwse almanak Dix PZC zeeland vrijdag 21 mei 1999 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De provincie hoopt dat de planning van de aanleg van nieuwe wegen in Zeeland niet in gevaar komt nu het kabinet is gevallen. Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer) heeft eind vorig jaar met veel pijn en moeite af spraken gemaakt over de we genplanning, met minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat. Zeeland slaagde erin de aanleg van de N57 Middelburg-Veers- dam (met aquaduct) terug te krijgen in de planning voor 2007-2010. En het zou mogelijk worden de N61 Schoondijke- Hoek eerder dan in 2007 te ver nieuwen. Gedeputeerde Staten hebben met die afspraken ingestemd. Het probleem is dat Netelenbos dat tot nu toe niet heeft gedaan. Ze zitten nog in de ambtelijke molen van Verkeer en Water staat. Hennekeij maakt zich daarom zorgen:,Het is maar de vraag of een volgende regering de af- Bergs raadslid voor rechter na ronselen stemmen BERGEN OP ZOOM - Het raadslid T. Roosenboom uit Ber gen op Zoom moet op 10 juni voor het kantongerecht ver schijnen, omdat hij voor de ver kiezingen in 1999 stemmen zou hebben geronseld. De stemmenronselarij werd kort voor de gemeenteraadsver kiezingen van 3 maart 1999 aangekaart door de WD en de lijst Linssen. Dat gebeurde naar aanleiding van geruchten dat in de kernen Halsteren en Lepel straat op grote schaal volmach ten zouden worden verzameld, al dan niet in ruil voor een kleine tegenprestatie. spraken overneemt. Een nieuw kabinet kan altijd nieuwe prio riteiten stellen." Referendum In het lijmen van Paars 2 gelooft hij niet. Hennekeij concludeert: „Alle bestuurlijke relaties lig gen minstens een halfjaar stil. En waar moeten die verkiezin gen straks over gaan? Over het referendum?" Kabinetscrisis of niet, een even tuele overname van de Konink lijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen door scheepswerf Damen zal er niet door in de wielen worden gereden. „Dat is een lopende zaak", verklaart voorlichter L. van Zijp van Eco nomische Zaken, „en die mag ook door een demissionair mi nister worden afgehandeld." Bij de KSG gingen ze daar al vanuit. Het plan tot verkoop van de staatsaandelen in De Schelde dateert niet van van daag of gisteren. In 1991 is daar over reeds een principe-besluit genomen, onder het bewind van toenmalig minister van Econo mische Zaken K. Andriessen. Hoe de onderhandelingen met scheepswerf Damen lopen, wil EZ-woordvoerder Van Zijp niet vertellen. Er is gezegd dat begin juni resultaat te verwachten is. Van Zijp houdt een slag om de arm. „Het kan best even aanlo pen. Wellicht wordt het eind ju ni, misschien later." Over het eindresultaat zegt dat volgens hem nog niets. Vervelender voor de KSG is wel licht dat de discussie over de Hoofdlijnennotitie van Defen sie niet kan worden afgerond, als het niet lukt Paars 2 te lij men. Minister F. de Grave van Defensie heeft in die Hoofdlij nennotitie de bouw van een tweede amfibisch transport schip opgenomen, mede om ma rinebouwer De Schelde een steuntje in de rug te geven. Tot in 2005 heeft de KSG nog werk aan nieuwe luchtverdedi- gings- en commandofregatten. De order voor het tweede trans portschip is niet direct nodig. Dat die opdracht in het ver schiet ligt voor 2005-'07, was vooral bedoeld als een signaal richting een overnamekandi daat. door Richard Hoving MIDDELBURG - De tweejaar lijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg loopt gevaar. De organisa tie van het evenement, de Roosevelt Stichting, ziet de fi nanciële toekomst somber in na het wegvallen van een belang rijke sponsor en een vordering van de Belastingdienst. Volgens stichtingsdirecteur A de Ru houdt het VSB-fonds het volgend jaar voor gezien. Het fonds ondersteunde sinds 1982 elke uitreiking van de prestigi euze Amerikaanse onderschei dingen in Middelburg met onge veer 50.000 gulden. „De VSB houdt om statutaire redenen op met het steunen van de Four Freedoms Awards", aldus De Ru. Giften De Belastingdienst heeft de Roosevelt Stichting gesom meerd bijna 100.000 gulden te betalen. De dienst stelt dat er sinds 1982 ten onrechte geen be lasting is afgedragen over giften die zijn ontvangen. De Ru zegt dat de Roosevelt Stichting het geld voor de Four Freedoms Awards niet voor fondsvorming heeft gebruikt, maar direct heeft uitgegeven aan de organi satie van de uitreiking. „De na- heffing vind ik dan ook niet te recht." De Four Freedoms Awards wor den in even jaren uitgereikt in de Zeeuwse hoofdstad en in on even jaren in de Verenigde Sta ten. Ze worden toegekend aan personen die in denken en han delen inhoud hebben gegeven aan de vier vrijheiden die de Amerikaanse president Roose velt in 1941 verwoordde in een historische toespraak: vrijheid van meningsuiting en gods dienst en vrijwaring van gebrek en vrees. De Roosevelt Stichting probeert het wegvallen van het VSB- fonds op te vangen door een be roep te doen op het bedrijfsle ven in en buiten Zeeland. De verordening van de Belasting dienst kan de stichting uit de re serves betalen. De zoektocht naar nieuwe financiers gaat moeizaam, aldus De Ru. „Het bedrijfsleven loopt nog niet warm." Hij zegt een tikkeltje verbitterd te zijn over de terug houdende opstelling van met name grote bedrijven. „Eigenlijk vind ik het schanda lig dat de captains of industry het laten afweten. Aan een on zinnig golf- of tennistoernooi wordt zonder problemen geld gegeven. De Freedoms Awards gaan echt ergens over en krijgen nauwelijks iets." De reden dat het bedrijfsleven niet over de brug komt is tweele dig, denkt De Ru. In de eerste plaats leent de uitreiking in de Nieuwe Kerk in Middelburg zich niet voor duidelijke recla meboodschappen. „Een groot spandoek met de naam van een bank gaat niet." Een tweede probleem is dat bedrijven aar zelend zijn om geassocieerd te worden met een zwaar onder werp als mensenrechten, aldus de directeur van de Roosevelt Stichting. 2002 De eerste volgende uitreiking van de Four Freedoms Awards in het jaar 2000 loopt nog geen gevaar, verzekert De Ru. Voor 2002 moet er een structureel op lossing komen. De kans dat de provincie Zeeland de jaarlijkse bijdrage aan de Roosevelt Stichting gaat verhogen, is vol gens De Ru niet groot. „Maar, we hebben er ook nog niet om ge vraagd Een beroep doen op het Amerikaanse bedrijfsleven, dat de kosten voor de uitreiking in de oneven jaren voor rekening neemt, is uit den boze. „Ik denk er niet over om in Amerika aan te kloppen. Er is zo verschrikke lijk veel geld in Nederland aan wezig dat het gewoon in orde moet komen." VLISSINGEN - De oproep tot gebed voor Kosovo van de Raad van Kerken heeft een Zeeuws vervolg gekregen. In talrijke Zeeuwse kerken zal op 22 mei de gelegenheid geboden worden om te bidden voor een snelle vrede in Kosovo. „Onder mensen is sterk de be hoefte aanwezig om uitdruk king te kunnen geven aan het gevoel van machteloosheid, de bezorgdheid, de verbondenheid met de slachtoffers en het ver langen naar vrede", weet N. M. R Peterse, secretaris van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland. Volgens Peterse is de behoefte juist nu sterk omdat er door diplomatieke onderhande lingen een glimp van hoop op vrede zou zijn. In kerken door heel Zeeland, rooms-katholiek, hervormd of gereformeerd, zal op 22 mei om zeven uur 's avonds de klok ge luid worden op de vooravond van het Pinksterfeest dat voor Peterse het feest is van verzoe ning en vrede. In Oostburg geeft de St. Eligius- kerk op het Eligiusplein een speciale invulling aan de vrede- wake. Op het plein voor de kerk zullen twee tafels neergezet worden. Eén voor de Kosovaar- se vluchtelingen en één voor de verwoesting van Kosovo. Deel nemers aan de wake kunnen op één van de twee, of op allebei de tafels kaarsen branden. De Nederlands-hervormde St. Jacobskerk in Vlissingen zal ook om 19:00 uur de klokken luiden waarna er een dienst zal volgen. In de katholieke Singel kerk in dezelfde stad zal tevens het klokken luiden gevolgd worden door een mis. In de Ne derlands-hervormde kerk aan het Oranjeplein in Oost-Sou burg is er ook de mogelijkheid om stil te zijn en te staan bij het geweld in voormalig Joegosla vië. In Goes staat het gebouw van het Leger des Heils aan de Rave lijn de Groene Jager voor de riensen openEr zal een gebeds dienst zijn die in het teken zal staan van het verlangen naar vrede. Behalve in de genoemde kerken zal er ook in een groot aantal andere kerken en gebou wen stilgestaan en gebeden worden voor Kosovo en de men sen uit Kosovo. De Raad van Kerken Nederland verwacht een goede opkomst weet Zeeuws secretaris Peterse. •De Raad van Kerken heeft de indruk dat er tamelijk massaal °P de oproep gereageerd zal worden. Ik heb in ieder geval steeds goede reacties gekregen". Scholieren van 't Kofschip in Zierikzee verwerkten hun ongenoegen over de verkeerssituatie aan de Grevelingenstraat in zelfbedachte verkeersborden, foto Pieter Honhoff door Richard Hoving door Nilsten Brinke ZIERIKZEE - De uitgang van openbare basisschool 't Kofschip bij de Miereweg- Grevelingenstraat in Zierikzee is levens gevaarlijk. Slecht zicht, te hard rijdende auto's en een toenemende verkeersdruk te hebben alvast tot één maatregel geleid: plaatsing van een paar verkeersborden. Die werden donderdagmorgen door wet houder C.W. Veerhoek met enig officieel vertoon in gebruik genomen. „Ongelukken zijn hier nog niet gebeurd, maar wel talloze bijna-ongevallen", zegt schooldirecteur J. Van Anraad-Goosen. Auto's rij den doorgaans veel te hard over de Grevelingenstraat. Bovendien blokkeren bij de zebra-over gang geparkeerde auto's het zicht van de scholieren die het terrein van 't Kofschip af fietsen. Anraad verwacht dat de verkeersdrukte rondom 't Kofschip sterk toeneemt als het nieuwe gedeelte van de wijk Poort ambacht 10 gereed is. Ook de leerlingen zijn de auto's zat. In 't Kofschip prijken hun tekeningen met slogans als 'Kom op de fiets, aan al die auto's hebben we niets' en 'Niet hart rijden want wij willen niet leiden'. Schooluitgang Om de verkeerssituatie veiliger te ma ken, zijn er twee verkeersborden met het opschrift 'Minder snel in onze straat' bij de schooluitgang aan de Grevelingen straat geplaatst. De borden, voorzien van het logo van Veilig-Verkeer-Neder- land, zijn betaald door de gemeente Schouwen-Duiveland. De Grevelingenstraat is nu nog de enige route naar de aanbouwwijk. Het plan be staat om vanaf de Laan van St. Hilaire een nieuwe weg naar Poortambacht aan te leggen. „Nadat die gereed is, wordt op de Grevelingenstraat een snelheidsli miet van dertig kilometer per uur inge voerd", zegde de wethouder toe. door Jan van Damme MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in het Middelburgse abdijcomplex heeft zich de laatste jaren tot een curieuze bezienswaardigheid ontwik keld. Ondergedompeld in fi nanciële problemen en immer worstelend met een perso neelstekort had het er alle schijn van dat het museum probleemloos tot de meest ver stofte oudheidkamer van Ne derland kon worden uitgeroe pen. Vooral als het ging om de presentatie van de vroege ge schiedenis van Zeeland ver baasde het museum met een presentatie, die iedere geschie denisliefhebber depressief de abdij deed verlaten. Verouderde vitrinekasten, on begrijpelijke toelichtingen, slechte verlichting. Voor nieu we archeologische vondsten kon zelden of nooit ruimte worden gemaakt. Het was als of de museumbeheerders het Zeeuwse verleden liever kwijt dan rijk waren. Dat gedeputeerde Gert de Kok vandaag (vrijdag) de eerste heringerichte zaal van de ar cheologische afdeling van het museum opent, geeft aan dat er eindelijk een serieuze poging wordt ondernomen om de ge schiedenis van het deltagebied op een verantwoorde wijze in beeld te brengen. De kelder zaal, waar tot voor kort de in heemse godin Nehalennia wel heel erg naar haar verdwenen tempels in Domburg en Co- lijnsplaat moest verlangen, ruikt nog naar verf. Een don kerrode vloer in combinatie met lichtgekleurde muren, nieuwe spots en ruime vitrines geven de zaal een strakker, ei gentijdser aanzien. Volgens museumdirectrice Ineke Spaander zal de Zeeuw se geschiedenis voortaan meer De nieuwe Romeinse zaal in het Zeeuws Museum. foto's Lex de Meester als een verhaal worden gepre senteerd. Voor de later dit jaar nog opnieuw in te richten kel derzalen zijn 'Veranderende kustlijnen' en 'Zeeland in de Middeleeuwen' als hoofdthe ma's gekozen. In dat kader zal er in het museum voor het eerst ruim aandacht worden gege ven aan de ringburgen langs de kust. De vandaag officieel te openen zaal gaat over Romeins Zee land. Met negentien altaren heeft de voor het deltagebied belangrijke Nehalennia weer een centrale rol toebedeeld ge kregen. Achttien stenen staan losjes verspreid over de vloer, één is er aan het eind van een zuilengang opgesteld in een nis. De altaren zijn originelen, in bruikleen verkregen van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Een computerani matie verstrekt algemene in formatie over het Romeinse Rijk en er is een maquette van een Nehalennia-tempel te zien. Een wandkaart toont aan dat de zee in de Middeleeuwen diepe gaten in de Zeeuwse kust heeft geslagen. Aardenburg In een vitrinekast staat in Aar denburg opgegraven aarde werk uit de Romeinse tijd opgesteld. De Middelburgse kunstenaar Kees de Valk be schilderde wandpanelen in Romeinse stijl. De heringerichte zaal lijkt een nieuwe periode voor het Zeeuws Museum in te luiden. Met beperkte middelen wordt er gewerkt aan een attractieve opstelling van de archeologi sche collectie. Het geheel ziet er veel aantrekkelijker uit dan de vorige presentatie. Blijft de waag of het museum er in zal slagen de Zeeuwse geschiede nis verhalend voor het voet licht te brengen. Veel hangt af van de inrichting van de vol gende twee zalen. Nehalennia lijkt in elk geval, als het om een eerste kennismaking gaat, niet erg spraakzaam. Gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok opent vandaag (vrijdag) om 16 uur de Romeinse zaal in het Zeeuws Museum. HEINKENSZAND - De stich ting het Zeeuwse Landschap moet op zoek naar een nieuwe directeur. R. Willems vertrekt na 23 jaar wegens een onover brugbaar verschil van inzicht met het stichtingsbestuur. De achttien medewerkers van het Zeeuwse Landschap zijn donderdagochtend door voor zitter C. Kostense op de hoogte gesteld van het vertrek van Wil lems. Kostense wilde gister avond niet uitgebreid in gaan op de reden van de breuk met de di recteur. „Het gaat om een ver schil van inzicht over hoe zaken binnen de organisatie moeten worden aangepakt." Advertentie Tuinhortensia Hydrangea macrophylla. Bloeit met bolle bloemschermen. Verschillende kleuren verkrijgbaar. Q Ca. S bloemknoppen. RRo? De stichting het Zeeuwse Land schap heeft als doel het bevor deren van het behoud van na tuur- en landschapsschoon in de provincie. De stichting beheert een groot aantal belangrijke na tuurgebieden in Zeeland. De or ganisatie wordt gefinancierd door de provincie, particulieren en het bedrijfsleven. Volgens Kostense zijn Willems en het bestuur in 'goede harmo nie uiteen gegaan'. „Hij is 23 jaar een goede directeur ge weest." De inwoner van Kortge- ne vertrekt officieel per 1 sep tember. „Dat gaat gepaard met een gepast afscheid. En dat doe je niet als je met ruzie uit elkaar gaat", aldus de voorzitter. Waarnemen Het stichtingsbestuur heeft penningmeester G. R. Heere bout naar voren geschoven om de taken waar te nemen. Kos tense verwacht dat het Zeeuwse Landschap kort na de zomer een nieuwe directeur kan benoe men. Willems gaat aan de slag bij de Unie van Provinciale Land schappen waar ook het Zeeuwse Landschap bij is aangesloten. Hij was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Cafébaas Hulst monteert camera HULST - De uitbater van café De Smidse in de Grote Bagijne- straat Iaat binnenkort buiten de zaak een camera snorren om te registreren wat er op straat ge beurt. Mocht de spiedende camera er voor zorgen dat stappers zich ordentelijker gedragen, dan overweegt de gemeente Hulst ook een aantal camera's op stra tegische punten op te hangen. Dat gezinnetje uit Heinkens- zand was eens lekker vroeg op vakantie geweest. Noord- Frankrijk. pa hield niet van ver rijden. De tweede och tend mocht het zoontje van ma broodjes voor het ontbijt halen. „Quatre croissants", had ze haar zoon opgedragen te vragen. Vier van de halve maantjes. Komt-ie terug met tien! Wat had-ie dan gezegd? Hij had gewezen. „Dié crassants daar." WAnT ïfi vcu^m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37