Borsele benut schoolruimte beter Sanering Molenstraat achter de rug Schouwen stoot beheer theater Mondragon af Bij ons bent u WELKOM als u op de liters let... Goes voelt wel voor jongerencafé zeeland vrijdag 21 mei 1999 b 20 Onderwij spanden kunnen peuterspeelzalen en kinderopvang huisvesten Bezuinigingen treffen landinrichting zwaar Automobielbedrijf Van Oeveren B.V. NEEM DE VITO door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De bodemsa nering van het terrein van het voormalig tankstation van J. Maat aan de Molen straat in Sint-Maartensdijk is woensdag afgerond. Donderdag konden de straten makers aanrukken om de puntjes op de i te zetten. Nog niet bekend is wat er met deze centraal gelegen locatie gaat gebeuren. Het bestemmingsplan Kom Sint-Maar tensdijk is in voorbereiding, waarna het plan in procedure wordt gebracht. Het precieze tijdspad ligt nog niet vast. Het terrein waar voorheen een garagebedrijf zat gevestigd - dat moest verhuizen om aan de strengere milieueisen te kunnen voldoen - grenst aan woonhuizen en een parkeerterrein. De Renaultgarage is al in februari 1998 verhuisd naar de Veiling- weg in Sint-Annaland. Er zijn, aldus een woordvoerder van de gemeente Tholen, drie verschillende mo gelijke invullingen. Twee opties vormen de bestemming kantoor of kantoor- en woondoeleinden. Ook is het mogelijk dat de bestemming detailhandel- en woon doeleinden op het perceel wordt gelegd. De sanering, die als klein wordt betiteld, is uitgevoerd door de eigenaar van de grond Broerman Olie. In totaal zijn vier tanks, waarvan drie met een inhoud van zes kuub en één met een inhoud van drie kuub, verwijderd. Ook zijn alle leidingen uit de grond gehaald. Daarnaast is onge veer honderdenzeventig kuub vervuilde grond weggegraven. Deze grond is ver vangen door rivierzand. In afwachting van eventuele nieuwe ontwikkelingen wordt het terrein weer in de oude staat ge bracht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland wil van de exploita tie van Mondragon in Zierikzee af. Het college van burgemees ter en wethouders heeft de Stichting Renesse verzocht die exploitatie over te nemen. Secretaris H. Doeleman Hzn van deze stichting heeft dat donderdag bevestigd. Volgens Doeleman heeft het bestuur nog geen besluit genomen. Voorzit ter L. J. van Gastel wilde don derdag geen inhoudelijk com mentaar leveren op het verzoek van het gemeentebestuur. De Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) stopt per 1 juli groten deels met haar bemoeienis in schouwburg en theatercafé Mondragon. Zowel theater als horecagedeelte zijn eigendom van de gemeente Schouwen- Duiveland. De gemeente instal leerde twee jaar geleden een speciale Beheersstichting Mondragon om te voorkomen dat het college zelf als exploi tant zou moeten functioneren. Deze beheersstichting sloot een contract af met de ZTS voor het uitvoerend werk zowel in het theater als in het horecagedeel te. Spaak Na een klein jaar al liep het spaak tussen beheersstichting, ZTS en het gemeentebestuur. De beheersstichting gooide het bijltje erbij neer. Belangrijkste argumenten om ermee te stop pen waren het eigengereid han delen van de ZTS en het uitblij ven van geld voor noodzakelijk geachte verbeteringen aan het theater. Sinds het vertrek van de beheersstichting heeft het colle ge van B en W de beheersfunctie op zich genomen en exploiteert zodoende toch zelf schouwburg en theatercafé. Het dagelijks gemeentebestuur wil die taak nu graag aan een andere exploitant overdragen en doet in dit verband een be roep op de Stichting Renesse. De samenwerking in de huidige vorm met de ZTS wordt per 1 ju li stopgezet. Directeur G. Peijs van de ZTS is daar niet rouwig om. „Wij zijn in feite geen hore ca-ondernemers. Hier in de Stadsschouwburg in Middel burg vormt de horeca een be langrijke ondersteuning van de theater-activiteiten. Dat is in Zierikzee met slechts achttien professionele voorstellingen per jaar een geheel andere situa tie." Peijs laat desgevraagd weten dat de ZTS nog wel in opdracht van de gemeente Schouwen- Duiveland de programmering van die achttien voorstellingen het komend theaterseizoen in Mondragon verzorgt, evenals de administratieve afwikkeling van de theaterabonnementen. Peijs hoopt op een goede samen werking tussen ZTS en de nieu we exploitant van Mondragon. „Ik mag hopen dat de boel bij voorbeeld niet ineens onder wa ter staat of dat de verwarming het niet zou doen op de avond van een voorstelling." Volgens Peijs zijn dat soort za ken niet 'het pakkie an' van de ZTS maar van de nieuwe ex ploitant. Autokrakers gepakt na achtervolging DREISCHOR - Twee mannen uit Tholen en Bergen op Zoom zijn woensdagmiddag na een achtervolging bij Dreischor aangehouden, nadat ze eerder waren betrapt bij het openbre ken van auto's in Renesse. Getuigen gaven het kenteken van de auto, waarin de daders wegreden, aan de politie door. Die zette de jacht in en traceerde de vluchtauto op de Hellewegin Dreischor. Tijdens hun poging om te ontkomen raakten de au to-inbrekers in een slip en be landden vervolgens in een droogstaande sloot. Het duo rende het weiland in verstopte zich in een kleine schapen- schuur, waar het tweetal uitein delijk werd ingerekend. Hun auto is vermoedelijk afkomstig van diefstal. In het voertuig werd een groot aantal gestolen goederen aangetroffen. De twee mannen zijn in voorlopige hech tenis genomen. Het is niet duidelijk wat er gaat gebeuren met het terrein van het voormalig tankstation aan de Molenstraat in Sint-Maartensdijk, nu de bodemsanering is afgerond. foto Willem Mieras door Ben Jansen HEINKENSZ AND - De scholen in de gemeente Borsele krijgen een bredere functie. In eerste aanleg zal worden bekeken of in de gebouwen van de basisscho len ook peuterspeelzalen en vormen van kinderopvang kun nen worden ondergebracht. On derzocht wordt nog of dit medegebruik kan worden uitge bouwd naar andere sectoren, zoals sociaal-cultureel werk. speelvoorzieningen en sportsti- mulering. De bundeling van onderwijs- en welzijnsvoorzieningen in één gebouw staat in het onderwijs- huisvestingsplan, dat 3 juni aan de orde komt in de gemeente raad van Borsele. Sinds 1997 is de gemeente verantwoordelijk voor de huisvesting van het on derwijs. In het plan staan de uit gangspunten hiervoor. Er hoort een investeringsplanning bij voor een periode van tien jaar. Nadat de grote lijnen in het huisvestingsplan zijn vastge legd, wordt jaarlijks een pro gramma gemaakt. De voorbe- Kosovo-collecte KORTGENE - De collecte die eind april en begin mei in hore cagelegenheden en winkels in Kamperland, Colijnsplaat en Kortgene is gehouden ten bate van de vluchtelingen uit Koso vo, heeft 949,20 opgebracht. Het bedrag wordt overgemaakt op gironuimmer 555. Voor het zelfde doel zijn in Kortgene kle ding, schoenen, beddengoed en verzorgingsartikelen ingeza meld. Dat resulteerde in 150 volle zakken. De stichting Dor- kas zorgt ervoor dat ze op de plaats van bestemming komen. MIDDELBURG Avondwandelvierdaagse MTV'69 houdt van 7 tot en met 10 juni samen met de ZWB de Avondwandelvierdaagse in Middelburg. De start is om 18.30 uur in de kantine van de MTV- sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. Don derdagavond zijn er andere starttijden. De 5 kilometer be gint om 19.00 uur en de 10 kilo meter en 15 kilometer om 18.00 uur. reidingen ervoor zijn in gang gezet. Na overleg met de school besturen stelt de gemeenteraad het programma voor volgend jaar 2000 tegen het eind van 1999 vast. Behalve aan een breder gebruik van schoolgebouwen besteedt het onderwijshuisvestingsplan aandacht aan groot onderhoud. Daarvoor is de gemeente ver antwoordelijk. Het onderhoud aan de binnenkant van het ge bouw is een zaak voor de school besturen. Zodra groot onder houd in de richting van renovatie gaat, bekijkt de ge meente of er nog wel geld in het gebouw moet worden gestoken. Dan wordt gelet op zaken als de afschrijvingstermijn, de bruik baarheid in onderwijskundig opzicht, de bouwkundige staat en toekomstmogelijkheden van de school als instituut. Bij dat laatste speelt in de gemeente Borsele de kleine-kernenpro- blematiek. De komende jaren krijgt de ge meente Borsele te maken met investeringen als gevolg van de groei van scholen en klassenver kleining. Aan de hand van leer lingenprognoses en de maatre gelen van het ministerie van Onderwijs in het kader van de klassenverkleining, is bekeken welke scholen in aanmerking zouden kunnen komen voor uit breiding. Welke scholen daar voor in aanmerking komen, wordt in het jaarlijkse huisves tingsprogramma vastgesteld. Kleine ruimten Het huisvestingsprogramma gaat ook in op de noodzaak schoolgebouwen van kleine ruimten te voorzien. Door aller lei onderwijskundige ontwik kelingen krijgen scholen be hoefte aan vertrekken, waar met individuele leerlingen of kleine groepjes kan worden ge werkt. In de meeste scholen zijn die niet voorhanden. Omdat de knelpunten per school verschillen en de inde ling van de gebouwen vaak wei nig overeenkomsten vertoont, moet van geval tot geval worden bekeken wat de meest doelmati ge oplossing is. Er zijn criteria opgesteld om te bepalen welke scholen het eerst aan de beurt dienen te komen. Om die manier kan worden voorkomen dat het budget wordt overschreden. door Rinus Antonisse GOES - De landinrichting op Walcheren wordt onevenredig zwaar getroffen door de voorge stelde bezuinigingen van 11,4 miljoen gulden op landinrich tingsprojecten. Dit stelt de ZLTO-raad Zee land. Volgens de raad moeten projecten waarover destijds ge stemd is - voor Walcheren was dat al in 1994 - uitgevoerd wor den onder de voorwaarden waarover in de stemming demo cratisch besloten is. Bezuinigin gen moeten worden gevonden in de projecten die in voorberei ding zijn. Het ligt daarbij voor de hand dat eerst gekeken wordt naar de plannen die nog in een pril stadium verkeren, aldus de ZLTO-raad. In een verklaring wijst de raad erop dat het project op Walche ren is aangevraagd door de landbouworganisaties, waarna er gezamenlijk met andere par tijen - natuurorganisaties, ge meenten, waterschappen - een plan is ontwikkeld dat aller in stemming had. Een aantal wer ken is intussen grotendeels uit gevoerd. Binnenkort zijn de werken aan de orde die daad werkelijk verbetering opleve ren voor de agrarische bedrijfs voering, zoals de verkaveling. Voorstellen om op deze (agrari sche) onderdelen te bezuinigen, verandert het landinrichtings project Walcheren van een kans voor bedrijfsverbetering in een bedreiging voor de agrarische bedrijven en is daarom onaan vaardbaar, meent de ZLTO. De verkaveling is het belangrijkste knelpunt op Walcheren. Zo'n 42 procent van de bedrijven heeft tussen de vijf tot tien kavels ver spreid liggen. De gemiddelde bedrijfsgrootte is ongeveer 25 hectare. Bezuinigen op de ka velverbetering maakt het ook onmogelijk in te spelen op nieu we ontwikkelingen, zoals ande re teelten en methoden (biologi sche landbouw). Door de georganiseerde land bouw wordt samen met andere partijen hard gewerkt aan een vitaal platteland. Het instru ment van de landinrichting moet daarbij met nieuwe ogen worden bekeken. Dit laat echter onverlet dat projecten waarover is gestemd en die in ontwikke ling zijn, conform het contract met de streek moeten worden afgewerkt, betoogt de ZLTO. L' heeft behoefte aan een betrouwbare bestelwagen, één die net als u een hekel heeft aan stilstand. Neem de Vito, als u ook op de liters let. Deze bestelwagen staat zelden stil, Niet bij het tankstation, want één keer tanken per 1000 km is vaak voldoende. Minstens zo belangrijk zijn de economische kanten van de Vito. De service-intervallen voor de Vito 110 CD1 zijn bijvoorbeeld voor een kleine beurt om de 22.500 km en voor een grote beurt om de 45.000 km. Een levensduur van 250.000 km is absoluut geen uitzondering. Hij staat klaar voor een proefrit. De kans is groot dat u dan besluit- ik neem de Vito. Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, telefoon 0113 212730, fax 0113 221327 Servicepunt voor reparatie onderhoud: .Mercuriusweg 25, 4382 NC Vlissingen, telefoon 0118 418351, fax 0118 418884 Burgemeester Van der Zaag (rechts) in debat met jongeren tijdens het Future Festival. foto Willem Mieras Wethouder doet toezegging tijdens Future Festival door Esme Soesman GOES - De gemeente Goes heeft interesse in een jonge rencafé dat tevens als centraal informatiepunt dient voor jongeren die met vragen zitten op gebied van bijvoorbeeld justitie, werk of onderwijs. Wethouder M. L. 't Hart wil nagaan of zoiets ook in Goes mogelijk is. Dat beloofde hij donderdagavond tijdens het door de PvdA en ZCAD geor ganiseerde Future Festival op de Grote Markt in Goes. Voorzitter Eddy Beckers van de Jonge Socialisten deed de aanwezige vertegenwoordi gers van de gemeente dit idee aan de hand, naar het voor beeld van dergelijke cafés in onder meer Amsterdam, die zijn gekoppeld aan jongeren- informatiepunten (JIP's), „Het café is veel laagdrempeliger dan bijvoorbeeld een biblio theek. En jongeren kunnen er informatie krijgen op allerlei gebied", aldus Beckers. „Een heel leuk idee. De raad heeft geld over voor jongerenbeleid. We zullen kijken of zoiets hier ook mogelijk is, al is Goes veel kleinschaliger", reageerde 't Hart meteen. De gemeente Goes heeft structureel twee ton extra uitgetrokken voor sociaal beleid. Dat geld zal on der meer - maar niet uitslui tend - aan,jeugdbeleid ten goe de komen. Tussen nu en de begrotingsraad in het najaar worden de plannen verder uit gewerkt. Betrokken Bovendien steekt de gemeente nog geld in het onderwijsach terstandenbeleid dat, aldus t Hart in een latere toelichting, eveneens raakt aan jongeren- problematiek. In totaal zijn in dit kader acht projecten inge diend, die waarschijnlijk alle financieel gesteund gaan wor den. „Maar we moeten ook nog kijken in hoeverre dingen te combineren zijn." Belangrijk is, zo benadrukte Beckers, dat jongeren betrokken worden in de plannen die voor hen en over hen worden uitgedacht. Ook dat gebeurt in Goes, 't Hart:We zullen met de j onge- ren zelf praten, voor we iets uit gaan voeren." Het Futurefestival wil op een eigentijdse wijze jongeren be wust maken van sociale veilig heid en hun eigen verantwoor delijkheid daarvoor. Ingebed in muziek en cabaret, en om ringd door stands met infor matie over onder meer soft drugs, stonden twee korte debatten op het programma. „De politie doet niets", was één van de verwijten die bur gemeester D. J. van der Zaag toegebeten kreeg. Een meisje uitte haar frustratie over het feit dat ze aangerand was, waarna de dader met een pro ces-verbaal weer op straat werd gezet. Niet de politie, maar het Openbaar Ministerie valt zo'n situatie te verwijten, lichttte Van der Zaag toe. Hij gaf aan zeker bereid te zijn met jongeren in discussie te treden. „Maar dan moet je niet met ongenuanceerde stellin gen aankomen dat de politie niets doet." In het tweede de bat, waaraan onder meer werd deelgenomen door de kersver se Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele, klonk vooral een roep om meer aan dacht voor het jongerenwerk en jeugdvoorzieningen. „Jon- gerenvoorzieningen op grote schaal, die laagdrempelig zijn", pleitte jongerenwerker Peter Remijn. En PvdA-sta- tenlid Maria de Roy, wijzend naar de groepjes zwijgende jongeren ver verwijderd van het podium: „Ik heb het gevoel dat we niet op één lijn zitten. Ik denk dan ook dat we heel hard mensen als Peter nodig heb ben." LEASEN VANAF f 399,-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34