Aanzet aanpak uitgaansgeweld Windstilte is funest op molenaarsexamen PZC PZC Jong en oud blij met jeu de boules-baan Bergs raadslid moet voor rechter komen na ronselen stemmen Strandje in Yerseke krijgt mogelijk toch nieuwe laag zand Wemeldinge loopt Roefeldagen mis zeeland 19 Goese raad wil rust terug in binnenstad vrijdag 21 mei 1999 door Ben Jansen GOES - De rust moet terugke ren in de Goese binnenstad. Uit gaan moet weer gezellig wor den. Over deze doelstelling was de gemeenteraad van Goes het donderdagavond het wel eens. >let een lik-op-stuk beleid, uit sluiting van cafébezoekers die telkens voor problemen zorgen en eventueel bewakingscame ra's moet daar een aanzet aan worden gegeven. Of het daarmee lukt blijft de vraag. „Je kunt het cynisch be naderen en zeggenwe zijn bezig te dweilen met de kraan open", zei burgemeester D. J. van der Zaag. „Maar je kunt het ook an ders benaderen: tot hier en niet verder." En tegen de raadsfrac ties die enige twijfel aan de dag en over het effect van het pakket maatregelen waaraan wordt gedacht: „U draagt geen alternatieve oplossingen aan." De woordvoerders van de ver schillende fracties stelden som ber vast dat elke maandag weer in de krant valt te lezen hoe zeer het in het weekeinde daarvoor is uit de hand gelopen: massale vechtpartijen, mishandelingen en vernielingen. Ze reageerden een tikkeltje on gelovig toen Van der Zaag ver klaarde dat hij niettemin de re sultaten ziet van het lik-op-stuk Bekeuringen bij spoorwegcontrole GOES - De politie Goes heeft, samen met de spoorwegpolitie, donderdag tussen drie en zes uur gecontroleerd bij de spoor wegovergang aan de Van Hert- umweg in Goes. In totaal zijn 68 bekeuringen uitgedeeld. Het grootste aantal boetes, ze venentwintig, werd uitgeschre ven voor het lopen of rijden door rood licht. Vijf keer werden mensen bekeurd die over de spoorbaan liepen in plaats van over de spoorwegovergang. Eenentwintig automobilisten kregen een bekeuring voor het met dragen van de autogordel. De overige bekeuringen vielen onder bromfietsbestuurders, voor verschillende overtredin- beleid en de inzet van meer poli tie. „De kans om gepakt te wor den wanneer je iets doet wat niet door de beugel kan, neemt toe", stelde de burgemeester vast. „Dat zie je aan het feit dat er de laatste tijd meer vernielingen buiten de binnenstad worden gemeld. Daarmee hebben we het probleem weliswaar niet op gelost, maar effect heeft het wel." H. W. Hoogerland (PvdA) en J. M. Jansen (D66) hadden er kritiek op dat het dagelijks ge meentebestuur met weinig con crete voorstellen voor de beteu geling van het uitgaansgeweld kwam. Veel ideeën, zoals de plaatsing van toiletten op de Grote Markt en het installeren van bewakingscamera's, moe ten nog nog worden onderzocht. B en W stelden slechts voor de openingstijden van de horeca zodanig te veranderen dat zoge naamde dagzaken tussen 2 en 3 uur 's nachts en nachtzaken tus sen 4 en 5 uur alleen nog maar klanten buiten mogen laten. Nieuwe gasten komen er niet niet. De raad wees dit idee una niem van de hand. „Dat bete kent alleen maar dat dezelfde overlast een uur langer duurt en de bewoners van de binnenstad pas tegen 5 uur kunnen gaan slapen", zei M. K. Dieleman (CDA). Terrassen De raad meent ook dat de bedie ning op de teiTassen eerder moet worden gestaakt. Nu mogen er consumpties worden genuttigd tot 2 uur, het tijdstip waarop het bijbehorende café dient te slui ten. De raadsleden waren zich ervan bewust dat het op mooie zomeravonden tot diep in de nacht aangenaam toeven is op de terrassen aan de Grote Markt, maar ze hechtten toch meer belang aan de rust voor de bewoners van de binnenstad. Ze vonden dat de terrassen maar om middernacht moeten slui ten. De scepsis over mogelijkheden om de ongewenste neveneffec ten van het Goese uitgaansleven uit te bannen, was het grootst bij Hoogerland. „Er is maar één op lossing: meer politie op straat. Maar daarvoor ontbreekt het aan geld en menskracht. Welke maatregel je ook bedenkt met apparaat in de vorm van ver lichting of camera's, het is geen alternatief voor te weinig poli tie." Voordat eventueel tot het instal leren van camera's in het Goese uitgaanscentrum zal worden overgegaan, wil het dagelijks gemeentebestuur eerste de er varingen in onder meer Temeu- zen en Bergen op Zoom afwach ten. Aan het privacy-aspect dat aan camera's in de openbare ruimte is verbonden, werd niet zwaar getild. Alleen Groen- Links vond het te vroeg om nu al over camera's na te denken. De Colijnsplaatse jeu de boules-baan dicht de kloof tussen jong en oud. foto Willem Mieras door Winnie van Dam COLIJNSPLAAT - Onder het motto 'inte gratie tussen jong en oud' opende wethou der A P. Dees-de Looff donderdag de jeu de boules-baan en het badmintonveld in de achtertuin van zorgcentrum Rustoord. Het plan om de baan en het veld op het ter rein van het zorgcentrum te bouwen, komt van de Colijnsplaatse jeugd. Die deed, samen met de jongeren van alle Noord-Bevelandse dorpen, in november vorig jaar mee aan een wedstrijd waarbij één van de dorpen een voorziening voor jongeren zou krijgen. Het dorp met het beste plan, zou als prijs, de uitvoering er van winnen. De leerlingen van basisschool Stelleplan- kier bedachten volgens de gemeente het beste concept: de integratie tussen de ou deren van Rustoord en de jongeren van Stelleplankier in de vorm van een jeu de boules-baan en een badmintonveld. „Dat plan scoorde natuurlijk hoog", zegt R. Oosdijk, directeur van het zorgcen trum, die zijn tuin beschikbaar stelde voor de uitvoering van het integratieplan. „Bovendien was er maar een beperkt bud get beschikbaar voor de uitvoering van het winnende project. Toevallig waren de kosten voor de aanleg van de baan en het veld niet zo hoog als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld de aanleg van een skate- baan. Dat kost snel duizenden guldens." Een sociaal plan dat weinig kosten met zich meebrengt: dat scoorde hoog bij de gemeente van Noord-Beveland. Ook Dees-de Looff was blij met de opening van het plan. „Wat is er nou leuker dan hier te wonen en te kijken naar spelende kinde ren?" Het symbolische openingspotje wonnen de basisschoolleerlingen. „We hebben nu verloren, maar geef ons even de tijd om te oefenen. In de zomer zullen wij zeker win nen", daagde Oosdijk de jeugd uit. Brandweer pompt schip leeg RILLAND - De brandweer van Rilland is donderdagmiddag uitgerukt om ms Marco uit Delfzijl, die in de Kreekraksluis lag, leeg te pompen. Het vermoeden bestond dat het schip, dat geladen is met 899 ton zout, lek was. De sluiswachter sloeg alarm, omdat hij even over half vijf water op het voordek zag. Tot half zeven heeft de brandweer gepompt. Daarna is het wa terrestant verder weggewerkt met een vacüumpomp om olie- vervuiling te voorkomen. Uit onderzoek blijkt dat de ms Mar co, die op weg was naar België, vermoedelijk niets mankeert. Het water op het dek zou een gevolg zijn van storm. Wel ligt het schip nog aangemeerd aan de zuidk/ant van de sluis. Van nacht is de diepgang opnieuw gecontroleerd door een pa trouilleboot van Rijkswaterstaat. In de loop van vandaag, vrijdag, wordt de apparatuur gecontroleerd. Als alles in orde is, kan het schip vertrekken. Geluk wil schaderegeling visserij DEN HAAG - WD-kamerlid J. Geluk wil een schadevergoe ding voor de bestaande gebruikers van de Noordzee, als daar grootschalige infrastructurele werken worden aangelegd, zo als een Tweede Maasvlakte of een nieuwe nationale luchtha ven. De liberale parlementariër uit het Schouwse Schudde- beurs heeft staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gevraagd hoe zij daarover denkt. Geluk wil ook weten hoe de staatssecretaris tegen uit voering van grootschalige projecten in de Noordzee aankijkt. Wegpiraat kan reeks boetes betalen ZIERIKZEE - De politie heeft woensdagavond laat op de N59 bij Oosterland een 38 jarige inwoner van Amemuiden aange houden, die nog een aanzienlijk aantal boetes niet had be taald. De politie hield de automobilst aan omdat hij met grote snelheid over de Zeelandbrug reed. Tijdens de controle van zijn papieren werd duidelijk dat hij nog vijf boetes had open staan. Op het politiebureau in Zierikzee rekende hij het be drag af: ruim 1100 gulden. Wijkcomité lanceert tuinwedstrijd VLISSINGEN - Het wijkcomité Paauwenburg in Vlissingen organiseert in samenwerking met de afdeling Walcheren van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en plantkunde 'Groei en Bloei' en woningbouwvereniging Basco en Intratuin Koudekerke een tuinwedstrijd. Aan de wedstrijd kunnen be woners meedoen uit de Dreestraat, Van Reenenstraat, Van Hallstraat, Van de Brugghenstraat, De Beaufortstraat, Keu- cheniusstraat en de K. van de Coppellostraat. Alle voortuinen die vanaf de openbare weg te zien zijn, worden in de zomer maanden door een deskundige jury gekeurd. Die let vooral op de algemene indruk die de tuin achterlaat en welke materia len en planten er zijn gebruikt. Er zijn diverse prijzen beschikbaar voor de mooiste tuinen en voor de tuinen die het meest verbeterd zijn tijdens de keuringsmaanden. Nieuwe directeur PSD MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben H. E. C. M. Thomaes (44) benoemd tot directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Hij gaat per 1 juni sa men met de huidige directeur D. F. Vos (60) de dienst leiden. Tot de benoeming is besloten omdat Vos gebruik maakt van een seniorenregeling, waardoor hij een werkweek van 24 uur krijgt. Door de benoeming van Thomaes, thans adjunct-di recteur, wordt de dagelijks voortgang in de directie gewaar borgd. Vos blijft de eerstverantwoordelijke voor de operatio nele diensten en financiële zaken bij de veerdiensten over de Westerschelde. Thomaes wordt belast met personele aangele genheden, inclusief de voorbereidingen voor de opheffing van de dienst als in 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik komt. BERGEN OP ZOOM - Het raadslid T. Roosenboom uit Ber gen op Zoom moet op 10 juni voor het kantongerecht ver- Open dag rijvereniging HEINKENSZAND - Rijvereni ging Allround houdt zaterdag 29 mei vanaf 13.00 uur een open dag in Heinkenszand. Er zullen onder meer demonstraties springen, pas de deux en wes tern riding te zien zijn. De vereniging bestaat pas zes maanden. Inmiddels zijn er nam zestig mensen lid en mag de vereniging gebruik maken van de accommodatie, zoals een binnen- en buitenbak, van de familie Vermue aan de Platten- dijk 3 in Heinkenszand. In de toekomst wil de vereniging be halve puzzelritten, clinics en gezellige etentjes ook wedstrij den gaan organiseren. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl schijnen, omdat hij voor de ver kiezingen in 1999 stemmen zou hebben geronseld. Ook drie an dere leden danwel sympathi santen van zijn partij Leefbaar heid moeten zich op die dag voor hetzelfde feit voor de kanton rechter verantwoorden. De stemmenronselarij werd kort voor de gemeenteraadsver kiezingen van 3 maart 1999 aangekaart door de WD en de lijst Linssen. Dat gebeurde naar aanleiding van geruchten dat in de kernen Halsteren en Lepel straat op grote schaal volmach ten zouden worden verzameld, al dan niet in ruil voor een kleine tegenprestatie. Mocht het tot een veroordeling komen, dan kan maximaal een straf volgen van een maand hechtenis of een geldboete van tienduizend gulden. Volgens de kieswet heeft een dergelijke veroordeling geen consequentie voor het raadslid maatschap. Steekpenningen Het Bergse raadslid Roosen boom is niet voor de eerste keer in opspraak. Als wethouder van de voormalige gemeente Hal steren, die sinds de herindeling bij Bergen op Zoom hoort, werd hij enkele jaren geleden beticht van het aannemen van steek penningen. Rechtsvervolging hing hem eveneens boven het hoofd toen hij de voormalig burgemeester P. van Veggel van Halsteren in een interview in de Volkskrant betitelde als een 'salonsocialist zo trots als een hond met vijf lul len'. ANP Informatie over verzekeren van ziektekosten GOES - Bondenberaad Groot Goes, het samenwerkingsver band van de ouderenbonden, houdt maandag 31 mei in het Gasthuis aan de Kievitlaan een voorlichtingsbijeenkomst over ziektekostenverzekering. Aanleiding daarvoor is dat op dit terrein voortdurend veran deringen van kracht worden, waardoor ouderen het spoor makkelijk bijster raken. Een medewerker van CZ-zorgverze- keringen verschaft informatie. De bijeenkomst begint om 14 uur. P. Slabbekoorn zakte voor het molenaarsexamen. foto Willem Mieras door Winnie van Dam BORSSELE - Wie molenaar wil worden, moet wel een klein beetje gek zijn ('ja, het is een vak apart'). Niet in negatieve zin. Hij moet, zoals dat toepasselijk heet, figuurlijk een klap van de molenwiek hebben gehad. Vol gens J. Cornelissen, bestuurslid van de Vereniging tot behoud van Hollandse Molens, moet hij als molenaar sowieso zelfstan dig kunnen werken. Hij (of zij natuurlijk) moet er dus tegen kunnen een hele dag alleen te zijn. Bovendien moet een molenaar bescheiden tech nisch knobbeltjehebben, wil die een molen kunnen laten draai en Donderdag legden twee vrij - willigers hun molenaarsexa men af. Een vierkoppige examencommissie testte de kennis van de molenaars in spé op de Borsselse 18e eeuwse mo len De Hoop en Verwachting. Terwijl kandidaat P. Slabbe koorn buiten vragen als Wat is de functie van deze molen? en Hoe hard mag hij draaien? voor zijn kiezen krijgt, vertelt mole naar J. Visser binnen wat over zijn werk. „Een molen moet draaien. Dat is er goed voor. Ver gelijk het met een motor van een auto, die moet ook lopen. Een jaar stilstaan is niet goed." Kouwtje Een windstille dag als donder dag is dus ook niet goed voor een molen. De kandidaat heeft het wat de weersomstandigheden aangaat niet getroffen. „Mis schien heeft de tweede kandi daat meer geluk", zegt Visser. Rond een uur of twee vernacht hij namelijk een 'kouwtje of een propje wind', wat zoveel bete kent dat het gaat waaien. Volgens de 66-jarige Visser ben je niet één-twee-drie een mole naar. Voordat je een examen af mag leggen, moet je eerst 150 'maaluren' hebben. Dat zijn de uren die je in verschillende mo lens hebt gewerkt. Die tijd moet je bijhouden in een boekje, dat de toezichthoudend molenaar aftekent. Jaarlijks worden er ongeveer veertig molenaars examens afgelegd. Eigenlijk is dat te weinig als je bedenkt dat Nederland duizend molens heeft, waarvan zevenhonderd 'draaivaardig' Kandidaat Slabbekoorn is in middels, gevolgd door de exa mencommissie, binnen geko men. Molendeskundige en examinator L. Vellekoop vuurt de ene vraag na de andere af. Ze gaan voornamelijk over de on derdelen van 'De Hoop en Ver wachting'. Slabbekoorn beantwoordt de vragen zo snel, dat het soms lijkt alsof hij bijna vergeet adem te halen. Af en toe probeert Velle koop hem te doen twijfelen aan zijn eigen antwoorden, door de 'weet-u-dat-zeker-meneer'- tactiek. Windkracht Visser en Cornelissen bemoeien zich niet met het examen. Visser vertelt hem dat hij erg gehecht is aan zijn molen. Dat gaat vol gens hem zelfs iets te ver. „Vier jaar geleden waaide het zo ont zettend hard. Ik geloof wind kracht elf", vertelt de molenaar. „Toen moest en zou ik bij mijn molen zijn." Eenmaal in de nok van de molen werd hij ontzet tend bang. „Wat ik daar mee maakte, kan ik niet navertellen. De molen kraakte zo vreselijk. Ik was bang", zegt hij, zijn vuis ten ballend. „Maar als mijn mo len ten onder zou gaan, zou ik meegaan." Slabbekoorn slaagde niet voor zijn molenaarsexamen. Hij had het makkelijker verwacht. De commissie vond dat hij te wei nig kennis had van 'molens bui ten het eiland'. De examenkan didaat beaamde dat wel. Het interesseerde hem ook eigenlijk niet,gaf hij toe. Hij beweerde te genover de commissie dat hij nog nooit buiten Zeeland op va kantie was geweest. Slabbe koorn. „Dus om een andere mo len te leren kennen, moet ik een wereldreis afleggen." door Ingrid Huibers YERSEKE - Het ziet ernaar uit dat het strandje in Yerseke als nog een nieuwe laag zand krijgt. De gemeente is opnieuw met een paar aannemers in gesprek om de klus voor de zomer geklaard te krijgen. Oorspronkelijk zou naast het strandje in Yerseke, ook het strandje in Krabbendijke opge hoogd worden. Na uitbrengen van de offertes door verschillen de aannemers bleek die klus rond de 225.000 gulden te gaan kosten. Er stond echter maar 110.000 gulden op de begroting voor het opspuiten van beide strandjes. Raadslid A Jumelet (RPF) liet het er niet bij zitten en ging zelf op zoek naar een aannemer die voor het begrote bedrag of min der in ieder geval het strandje bij Yerseke - dat is er het slechts aan toe - zou kunnen ophogen. Het strandje in Krabbendijke zal alleen worden schoonge maakt. Jumelet vond zo'n aannemer en deze bracht afgelopen week zijn offerte uit op het gemeentehuis. Waarop het burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal niet meer dan fair leek, de aannemers die eerder offerte uitbrachten, nog een kans te geven. Ook zij mochten een bedrag noemen voor het op hogen van alleen het strandje bij Yerseke. Wie de opdracht krijgt, is nog niet bekend. Hoogstwaarschijnlijk komen de strandjes opnieuw aan de orde in de commissie openbare wer ken van maandag 31 mei. Die vergadering begint om 19.30 KAPELLE - De Roefeldagen in Wemeldinge gaan definitief niet door, door een gebrek aan deel nemende bedrijven. In Kapelle wordt dit jaar voor het eerst wel geroefeld, op woensdag 16 en zaterdag 19 juni. Ruim tweehonderd kinderen kunnen meedoen, dankzij de medewerking van meer dan dertig bedrijven. Deze deelna me overtreft de verwachting van de organiserende Stichting Jeugdwerk Kapelle. In Wemeldinge hebben zich maar vier bedrijven aangemeld, tesamen goed voor dertig kinde ren. Omdat er te veel kinderen buiten de boot zouden vallen, is besloten dit initiatief geen doorgang te laten vinden. Deze week worden in Kapelle en Schore formulieren uitgedeeld aan kinderen van de groepen 3 tot en met 8 van de basisscholen, die woensdag 26 mei bij het Jeugdwerk aan de Vroonlandse- weg moeten worden ingeleverd. De inschrijving begint om twee uur 's middags en duurt tot vier uur. Omdat ook hier meer be langstellenden dan het beschik bare aantal plaatsen worden verwacht, wordt de regel vol is vol gehanteerd. De kinderen kunnen onder meer een kijkje nemen bij een postagentschap. transportbedrijf, brandweer, fruitbedrijf, pedicure, muziek handel, wereldwinkel en wo- ninginrichtingsbedrij f Koor in Kapelle KAPELLE - Het 150 leden tel lende koor Vox Jubilans uit Waddinxveen geeft zaterdag 5 juni een concert in de hervorm de kerk in Kapelle. Het koor wordt geleid door diri gent Pieter Stolk. Jan Mulder bespeelt het orgel. M. A van de Berg, voorzitter van Woord Daad, spreekt over het project Zeeland helpt straatkinderen Filippijnen. De opbrengst van de collecte is bestemd voor dit project. Puzzelrit HEINKENSZAND - De motor en autoclub de Zeeuwen organi seert tweede pinksterdag, maandag 24 mei, een pinkster- rit. Inschrijven voor deze puzzelrit voor auto's kan in de Stenge te Heinkenszand van 18.30 tot 19.30 uur. Er zijn drie klassen: A (rijdend volgens het reglement), B en C. De rit wordt uitgezet doorN. de Kok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33