Mavo-kandidaten op vakantie in Zeeland Tinklers zwerven van klus naar klus PZC Jeugdzorg tegen fusie Zeeuwse instellingen voor jeugdzorg Vorming brandweer voor Sloe en tunnel stapje dichterbij Ontslag personeel tunnel verbaast FNV-bestuurder zeeland 21 Meer buiten dan binnen de school uitslagen Talenfeest pas volgende week Rondleiding in heemtuin vrijdag 21 mei 1999 Hij is meer muzikant, acteur of ont werper dan scholier. Dus veel tijd om te leren had Swen Peeters (17) uit Sluiskil de afgelopen jaren niet. „Om eerlijk te zijn: ik heb er niet veel voor gedaan", zegt de mavo-scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege. Zesjes ha len, vond hij genoeg. Alleen voor teke nen wilde hij zijn best nog wel eens doen. Daar sleepte hij op de tentamens dan ook een dikke zeven voor binnen. Dat wil niet zeggen dat Swen er tijdens de examens met de pet naar gooit. Inte gendeel, nu het er op aankomt, zet hij zijn beste beentje voor. Hij wil de mavo verlaten met een diploma vol zevens, en liefst een acht voor Engels. Nee, dat is beslist niet te hoog gegrepen. „Engelse teksten lezen, vind ik niet zo moeilijk." Hij heeft nu drie vakken achter de rug. Nederlands en wiskunde vielen erg mee. Maar of hij ook op een zeven voor natuurkunde mag hopen? „Ze vroegen precies wat ik niet verwachtte." Hij houdt het er op in ieder geval een vol doende te hebben gescoord. Swen wil naar het Grafisch Lyceum in Eindhoven. Ze hebben al een plekje ge reserveerd op de afdeling grafisch ma nagement Maar als het even kan wil hij voor grafisch intermediair gaan stude ren. Bij wijze van toelatingstest ont wierp hij een plattegrond voor een su permarkt, inclusief promotiemateri aal. Maar de uitslag is nog niet binnen. Tussen de bedrijven speelde Swen to neel, onder meer in het gezelschap Se- mpre Avanti, en oefende hij op piano en klarinet. Want ook daar doet hij nog examen voor, begin juni op de muziek school. „Ja, ik ben altijd met van alles bezig. Veel te veel eigenlijk om alles ook goed te doen.' door Henk Postma Alle middelbare scholie ren die donderdag exa men aardrijkskunde deden, vertoefden inet hun gedach ten even in Zeeland. De vwo'ers werden meege nomen naar het oude land bij Yerseke. En de havisten bekeken het 'nederzettin genpatroon' op Walcheren. De mavo/vbo-kandidaten brachten traditiegetrouw de meeste tijd in deze provincie door. Het examenonderdeel 'de Nederlanders en hun vakan tiebestemmingen' bracht hen dit keer in West- Zeeuws-Vlaanderen. Het begon met pootje baden in het Zwin, waarna de c-kan- didaten een appartement huurden in Cadzand-Bad, en de b-kandidaten een vaartochtje maakten op de Oosterschelde. Zeeuwse examenkandida ten hadden bij dat alles soms een streepje voor, want bij het beantwoorden van de vragen die onderweg wer den gesteld, kwam enige kennis van de plaatselijke HAVO/VHBO Biologie 1E,4A8D,10B.17B. 19A21B, 22 D, 23 A 24 A 27 B, 28 A 29 E, 31 C, 33 C, 35 C, 36 C, 37 E, 39 A 40 B, 42 B, 43 A 46 D, 48 A VBO/MAVO Aardrijkskunde C 2 A 26 C, 3 C, 28 A 5 E. 31 A 6 A 32 A 15B.34B, 16C,36B, 17 B, 37 C. 18 D. 38 C, 20 C, 40 F. 21 E, 41 B, 22 C, 44 C, 23 C, 24 C VBO/MAVO Natuurkunde C 1 B, 24 B, 2 C, 27 D, 3 E. 28 B, 4 B, 29 C, 5 B, 32 B, 8 B, 33 B, 9 B. 34 C, 10 C, 35 B, 13 C, 36 A 17 C. 37 A 18 A 22 B, 23 D VBO/MAVO Aardrijkskunde D 1 A 26 A 2 C, 27 C, 4 B, 30 C, 6 B, 31 D, 11A 32 C, 12 D, 34 A 13 D, 37 C, 17 A 38 C, 18 B, 40 F, 19 C, 41 D, 20 D, 22 C, 23 B VBO/MAVO Natuurkunde D 4 D, 29 A 6 B, 30 D, 7 A 31 E, 11 D, 33 B, 13 B, 34 B, 14 A 35 B, 15 B, 36 B, 17 B, 18 D, 19B, 22 B, 27 A 28 B omstandigheden goed van pas. Zo toonde het mavo examen een foto van een fa milie in een decor van dui nen en geulen. De vraag waar de foto was gemaakt, was niet moeilijk te beant woorden voor degenen die wel eens aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust ver toeven. Want waar tref je een dergelijk landschap anders aan dan in het Zwin. En passant kreeg het bureau voor toerisme in Zeeland een steek onder water. Het bu reau adverteert met de mo gelijkheid tochtjes te maken met de vele voet- en fiets- veren die de provincie rijk is, en noemt dat 'eilandhop pen'. Mavo-d kandidaten moesten uitleggen waarom die term niet deugt. Wie wist dat in Zeeland zoveel vaste oeververbindingen zijn aan gelegd dat het eilandkarak ter inmiddels is verdwenen, zat goed. En wie wel eens op de Oosterschelde heeft geva ren, kon weten dat je dan ze ker niet de Westerschelde, de haven van Middelburg of een brede strandboulevard ziet, maar wel een stormvloedkering en mis schien een stukje van de Schouwse duinen. Polderlandschap Zowel de vwo'ers als de ha visten kregen stukjes van het Zeeuwse polderlandschap te zien. Het vwo-examen kwam onder meer met een historische kaart van het Walchers 'nederzettingen patroon' op de proppen. En vroeg een verklaring voor het feit dat zowat alle dor pen op kreekruggronden zijn gevestigd. „Dat was wel een heel simpele vraag", vond Alice Cromwijk (17) van het Calvijn College. Ze zocht op de kaart meteen naar haar woonplaats Aag- tekerke, en warempel die stond er nog op ook. Ja, zoiets spreekt je natuur lijk extra aan." Maar of dat haar aan een hoger cijfer helpt? Dat dorpen als Aagte- kerke op een kreekrug zijn gebouwd ter bescherming tegen overstromingen, en omdat de grond er stevig is, is zo klaar als een klontje. „Je hoeft echt niet per se op Walcheren te wonen om daar van op te hoogte te zijn. Ie dereen kan dat weten." De vwo'ers moesten be schrijven hoe de oudland- polder bij Yerseke er oor spronkelijk uitzag. Niet zo moeilijk, vond Anthony Krijger (17) uit Borsele: woonbebouwing op het zand, akkerland en fruit teelt op de zavelgrond, en grasland op de poelgronden. Maar of het hem geholpen had dat hij er vlakbij woont? „Och, het maakt eigenlijk niet uit of je er woont. Je moet het gewoon weten." Alice Cromwijk In navolging van de Waddeneilanden, gebruikt men in Zeeland de term 'eilandhoppen'. Ver klaar waarom die naam eigenlijk niet deugt, luidde één van de opdrachten in het mavo/vbo examen aardrijkskunde-d. foto Lex de Meester Ja, het is ver weg. Maar huisvesting is er gemakkelijk te regelen. En ze heb ben er in ieder geval een christelijke studentenvereniging. Wanneer Alice Cromwijk (17) uit Aagtekerke straks haar vwo-diploma op zak heeft, ver trekt ze naar Groningen. Want daar staat de enige universiteit waar je Ro maanse talen en culturen kan studeren. En dat is nou precies waar de scholiere van het Calvijn College naar uitkijkt. Een studie die haar niet alleen de mo gelijkheid geeft zich verder in het Frans te verdiepen, maar ook in de cul turen die uit het Latijn zijn voortgeko men. Nee Alice ziet zichzelf niet als een ta lenwonder. Maar ze spreekt inmiddels al wel een aardig woordje over de grens. Met dikke negens voor Frans en Duits, en cijfers voor Nederlands, Engels en Latijn die dicht bij de acht liggen, be gon ze aan het vwo-examen. Deze week kon ze het nog rustig aan doen. Want het gros van de talen komt pas volgende week aan bod. Dan wacht haar ook het enige vak waar ze een beetje tegenop ziet: wiskunde. „Daar ben ik best slecht in." Het is maar wat je slecht noemt, want op school wist ze er toch een cijfergemid- delde van 6,4 mee binnen te halen. En dat cijfer was ongetwijfeld hoger uit gevallen wanneer ze zich tij dens de eer ste tentamens niet zo zenuwachtig had gemaakt. „Toen ik alles wat we geleerd hadden, in een keer op me af zag ko men, zag ik door de bomen het bos niet meer." Aanvankelijk kwam ze niet bo ven de 5,3. Maar naarmate de tenta mens vorderden kreeg ze er meer vat op. Sinds het begin van het examen is ze de zenuwen kwijt. „Ik sta er goed voor, dus ik kan er nuchterder tegenover staan." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ) gaat zich fel verzetten tegen een mo gelijke fusie van de ambulante SJZ-takken met Stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland (jeugdtehuizen) waardoor er één instelling voor de jeugd hulpverlening in Zeeland komt. Jeugdzorg-directeur J. Eijlan- der vindt dat de jeugdhulpver lening in Zeeland strikt moet zijn gescheiden in een ambulan te deel voor de hulp aan jonge ren thuis en een residentieel deel dat jongeren in tehuizen helpt. Eijlander zei dat donderdag bij het begin van een nieuw experi ment van Stichting Jeugdzorg. Hij zet met zijn uitspraak de dis cussie over de toekomst van de jeugdhulp in Zeeland op scherp. Jeugdzorg-gedeputeerde L. Coppoolse wil flink sleutelen aan de huidige opzet van de hulp. Coppoolse sluit niet uit dat er een fusie tussen Jeugd zorg (ambulante hulp) en AZZ (tehuizen) komt. Pleegzorg Eijlander wil dat de ambulante SJZ-takken (jeugdbescher ming, jeugdreclassering en pre ventie) samen met het algemeen maatschappelijk werk voor jeugd en de geestelijke gezond heidszorg voor jongeren het Bu reau Jeugdzorg gaan vormen. Hij zegt dat kan betekenen dat hij de SJZ-tak voor pleegzorg aan een nieuwe 'multifunctio- OOSTKAPELLE - Op eerste pinksterdag, zondag 23 mei, houdt het Zeeuws Biologisch Museum een rondleiding in de heemtuin Hortus Zelandiae. Onder leiding van een gids wordt vanaf 14.00 uur een wan deling gemaakt door de heem tuin. Daarin is een overzicht te zien van de verschillende land schapstypen in Zeeland. Ook wordt informatie verstrekt over de flora en fauna in de provin- nele' instantie met AZZ voor de hulp aan jongeren in tehuizen kwijt raakt. „Pleegzorg is bij Jeugdzorg een vreemde eend in de bijt." Gedeputeerde Coppoolse con stateerde in het bijzijn van jeugdhulpverleners dat zijn ideeën voor nogal wat commotie hadden gezorgd. Maar hij blijft erbij dat de juiste tijd voor een herstructurering is gekomen nu er een nieuwe Wet op Jeugdzorg komt en het Bureau Jeugdzorg steeds belangrijker wordt. Vol gens Coppoolse hoeft niemand echter voor z'n baantje te vre zen. „Ik zeg dit niet graag", lichtte hij later toe, „maar ik voorzie grotere groei van de jeugdhulpverlening in Zeeland. Afbouw is buitengewoon on waarschijnlijk." Opvoeding Eijlander en Coppoolse spraken op een bijeenkomst over het Jeugdzorg-experiment met in tensieve begeleiding van gezin nen waar de opvoeding van de kinderen gevaar loopt. De pro vincie heeft daar 240.000 gul den voor uitgetrokken. De bege leiding is bedoeld om te voorko men dat de situatie zo uit de hand loopt dat het kind niet meer thuis kan blijven en naar een tehuis of pleeggezin moet. Twee pas opgeleide hulpverle ners gaan maximaal een jaar lang één keer in de week in ge zinnen meedraaien op momen ten dat er vaak iets fout loopt tussen de ouders en kinderen. Dat kan tijdens het avondeten zijn, zegt gezinsbegeleiders E. van Gaal. ..Als een kind zomaar van de tafel wegloopt, kan ik de ouders stimuleren er wat van te zeggen. Ik kan hem ook zelf vra gen waarom hij dat doet. Zo ben ik een voorbeeld voor de ouders om te laten zien hoe je kind kunt aanspreken." Redmiddel Deze vorm van hulp is nieuw voor Zeeland en het laatste red middel als hulp van het maat schappelijk werk of gespeciali seerde gezinsverzorging niet helpt. Er doen acht gezinnen mee. Als het experiment een succes is, wil de provincie door gaan met het betalen van ge zinshulp. tunnelganeen door Esme Soesman BORSSELE - Na tweeënhalf jaar stilte zit er eindelijk schot in de plannen voor een geza menlijke brandweerdienst die het Sloegebied en de Wester- scheldetunnel moet bedienen. J. van der Schaaf van bureau Sa ve, die het proces begeleidt, ver wacht dat de partijen eind juni een intentieverklaring onderte kenen De NV Westerschelde- tunnel is vooralsnog niet bereid mee te werken aan het gezamen lijke korps. De gemeenten Borsele, Vlissin- gen en Terneuzen, provincie Zeeland, het Rijk en de Sloege- biedbedrijven Industrial Park Vlissingen (IPV) en energiepro ducent EPZ tonen die bereid heid in beginsel wel. Door geza menlijk te investeren zou een professioneel brandweerkorps van bijna dertig mensen moeten worden opgericht, dat inspringt bij incidenten op het industrie terrein en in de Wésterschelde- tunnel. Een individuele aanpak is te kostbaar. Bovendien dra gen zowel bedrijfsleven als ge meenten verantwoordelijkheid voorde veiligheid. De tunnelorganisatie meent dat ze niet verantwoordelijk is voor veiligheid en openbare orde. „Ons uitgangspunt is dat we een openbare weg zijn. De zorg voor veiligheid en openbare orde rust bij de overheid", aldus project manager exploitatie C. M. de Reu, die niet vooruit wil lopen op eventuele toekomstige be sprekingen. Van der Schaaf vreest dat - in het ergste geval - weigering van de tunnelexploi tant ook de medewerking van provincie en rijk op losse schroeven zet. „Het Rijk is be reid een forse startsubsidie te geven. Dat is op zich heel onge bruikelijk." Hij ziet echter mo gelijkheden in de tunnelwacht die de exploitant toegezegd heeft in te stellen. Voor de be manning daarvan zou aan spraak gemaakt kunnen wor den op de beroepsbrandweer. De gemeente Borsele en de be trokken bedrijven daarentegen staan te trappelen van ongeduld om knopen door te hakken. Vol gens J. A Zanders, manager energy, safety and environment van IPV, is kostenbesparing een belangrijke drijfveer. Zijnbe- drijf beschikt over dertien pro fessionele bluslieden, die in het rieuwe korps kunnen worden ondergebracht. „En voorde ontwikkeling van het Sloege bied is een gezamenlijk korps ook een slimme zet. Bedrijven die zich hier willen vestigen hoeven dan niet zelf te investe ren in een eigen voorziening. Voor IPV, die al een business- en sociaal plan heeft klaarliggen, kan de vorming niet snel genoeg gaan. „Want als dit zo doorgaat, loop je het risico dat de gemeen te Borsele de veiligheid niet kan garanderen. En dan ga ik, als particulier, de tunnel niet in." Van der Schaaf is hoopvol ge stemd. Deze week zijn, meldt hij, goede gesprekken gevoerd met de gemeente Vlissingen - die slechts voor enkele procen ten moet bijdragen. Als de in tentieverklaring is onderte kend, breekt de contractfase aan, die naar verwachting voor 2000 wordt afgerond. De brandweer wordt gehuisvest op het industrieterrein en niet, zoals eerder werd geopperd, op het tolplein van de Westerschel- detunnel. De enig mogelijke lo catie, zegt Van der Schaaf, om dat de kerncentrale verplicht is brandweer op het eigen terrein te hebben. Van daaruit wordt een snel tracé gerealiseerd tot de Westerscheldetunnel. In tien a elf minuten moet de brandweer ter plaatse kunnen zijn. De Ieren hebben zich verschanst in café-pension Ambassadeur, dat inmiddels hun stamkroeg is geworden. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - 'Tinklers' noe men ze zichzelf, het Ierse woord voor zigeuner. Ze reizen in West- Europa van opdracht naar op dracht, de zes Ierse timmerlui die vijf maanden geleden in Ter- neuzen neerstreken om mee te werken aan de aanleg van de Westerscheldetunnel. Ze waren verantwoordelijk voor de bekis ting van de betonstort. Nog een paar weken, en dan zit hun werk erop. Op naar de volgende stek. Hoewel er al veel over buiten landse tunnelbouwers in Ter- neuzen gezegd en geschreven is, blijkt het nog geen sinecure ze op het spoor te komen als je ze nodig hebt. De gang met een six- pack Grimbergen naar hun wo ning aan het Magnoliaplein bleek tevergeefs, niemand aan wezig. Dan maar wat cafés ge beld. Uiteindelijk is het raak: de Ieren hebben zich verschanst in café-pension Ambassadeur in de Nieuwstraat, dat inmiddels hun stamkroeg is geworden. „Kun je kaarten?", klinkt het in het onmiskenbare Ierse accent de andere kant van de lijn. Ze zijn met z'n vijven, Michael, Jimbo, Gezzer, Block en Martin. In vrijwel vaste bezetting wer ken ze als een team, waar ze ook maar werk kunnen krijgen. Mi chael is geen Ier en ook geen timmerman. Hij komt uit Man i - zij-aanzicht x j 1 §gjr tunneltracé - -40m SOm Z-BEVELAND ZEEUWS- i ktv YLAANDEREN 1WEEKBOEK TUNNEL 21 mei 1999 door de telefoon. „Woensdags is het onze kaartavond. We spelen 'snap', ken je dat?" Het ant woord moet helaas ontkennend klinken, maar het aanbod om een rondje te komen geven, maakt een hoop goed. „Neem veel geld mee", lacht de Ier aan Chester en werkt als opperman bij de tunnel. Martin is 'de meest respectabele' van het gezel schap. Althans, dat stelt hij zichzelf voor. Hij voert dan ook het woord. Al gauw blijkt dat de tunnelwerkers niet meer huizen aan het Magnoliaplein: na een binnenbrandje en wat heibel met de buren, zijn ze verspreid over pensions in heel Terneuzen. Martin verblijft de laatste we ken in de Ambassadeur. Gewel dig vindt hij de service van uit bater Ibrahim. Ook deze is erg over zij n Ierse gasten te spreken. „Nooit last met die mannen", zegt hij. Het zwervende bestaan dat ze leiden, is pure noodzaak. Mar tin: „Op Block na zijn we alle maal getrouwd, en hebben we gezinnen die we moeten onder houden. We moeten wel naar het buitenland, want in Ierland zelf is er geen werk voor ons." Hun noeste arbeid is zwaar. Martin toont zijn handen, waar van geen van de vingers meer recht staat. „Je kunt dit werk doen tot je vijftigste, daarna houdt het op", zegt Block. Mar tin vult aan: „Ik kan 's ochtends al bijna niet meer uit bed ko men, zo stijf ben ik dan." Toch hebben ze, op een paar gemissen na („Er is hier geen restaurant dat gekookte aardappelen op het menu heeft.") een goede tijd gehad in Terneuzen. „Voor we vertrekken, willen we nog de speciale groeten doen aan Sher- gar, we zullen haar nooit verge ten", zegt Martin. „Die vrouw hebben we vernoemd naar het beroemde Engelse racepaard. Ze hebben namelijk hetzelfde gebit. Altijd als ze het café bin nenkwam, begon de-kroegbaas te hinniken." De laatste weken zullen de Ieren nog geregeld te vinden zijn in de Ambassadeur. Ze nodigen ie dereen uit, om daar eens een kaartje met ze te komen leggen. „Als ze maar veel geld meebren gen", grinnikt Martin. door Joost Bosman TERNEUZEN - De Bouw- en Houtbond FNV gaat er vanuit dat de dertien dinsdag wegge stuurde Nederlandse tunnel bouwers daadwerkelijk worden vervangen door de net gearri veerde Portugese en Duitse ploegen. Voor vrijdag had de vakbond overleg aangevraagd met de directie van het tunnel- bouwconsortium Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMVV). maar dat is door de laatste nog niet bevestigd. „Ik ga er vanuit dat het dan ook niet doorgaat", zegt districtsbe stuurder J. van der Borgt. Uit woede over de ontslagen richtte een aantal uitzendkrachten dinsdag vernielingen aan in douche- en kleedruimten. Inmiddels heeft hij wel contact gehad met zowel KMW als met Arbeidsbemiddeling Start/Ve- dior (ASV), bij wie de werkne mers feitelijk in dienst zijn. Maar geen van beide heeft nog uitgelegd waarom en hoeveel mensen er zijn weggestuurd. Ze bellen me daar nog over terug." Van der Borgt erkent dat uit- zendwerk van het ene op het an dere moment kan worden beëin digd. „Maar het blijft een vreemd verhaal dat de wegge stuurde uitzendkrachten ande re uitzendkrachten (de fortuge- zen en Duitsers, red.) inwerken. Er is sprake van inwisseling van personeel", zegt Van der Borgt. De affaire bevreemdt hem des temeer omdat KMW 'toch al moeite had met het werven van personeel'. „Of de ontslagen te recht zijn of niet moeten we nog maar afwachten. Dat zullen we tijdens het gesprek met de KMW-directie wel horen. Maar het is wel heel opvallend dat mensen die acht maanden in de betonfabriek hebben gewerkt, plotseling niet meer zouden vol doen." Volgens een gisteren door KMW naar buiten gebrachte verkla ring zouden de werknemers echter wél om die reden zijn heengezonden. Overleg ASV meldde donderdag dat er dinsdag 25 mei overleg plaats vindt tussen de directie van de betonfabriek en het uitzendbu reau. Tot die tijd weigert het elk commentaar op de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen. Uit woede over de ontslagen ver nielde een aantal werknemers dinsdag de douche- en kleed ruimten. Twee van hen zijn daarvoor door de politie aange houden. Overigens laat ASV in een pers bericht weten dat het voorals nog om slechts vier heengezon den werknemers gaat en dat zij niet zijn ontslagen. Ze hebben een arbeidsovereenkomst bij Start/Vedior en die wordt niet ontbonden. De werkzaamheden bij de be tonfabriek worden weliswaar beëindigd, maar de arbeidsrela tie met ASV niet. Dat is ook aan de weggestuurde werknemers inmiddels duidelijk gemaakt, aldus het uitzendbureau. Celstraf geëist tegen brute dief MIDDELBURG - légen een 19- jarige inwoner uit Den Haag is gisteren bij de rechtbank in Middelburg tien maanden cel geëist. Officier van justitie R. Jeuken vond bewezen dat de man samen met twee anderen 9 februari dit jaar in het Terneu- zense café De Mixx had inge broken en onder bedreiging van geweld geld had weggenomen. In zijn eis nam de officier het forse strafblad van de jonge ver dachte mee. De Hagenaar ver telde zijn mededaders die nacht per toeval te hebben ontmoet. Hij was vervolgens met ze mee gegaan naai' het café, maar hij zou binnen alleen maar hebben toegekeken. De eigenaar had echter verklaard door een van de mannen met een koevoet te zijn bedreigd, terwijl de twee anderen geld uit de laden en bakken van de gokautomaat gristen. De gedupeerde had nog kans gezien om de alarmknop in te drukken. Een krantenbezorg- t ster had de drie met de buit zien weglopen. De politie slaagde er in de Haagse dader in te reke nen. De buit van 1778 gulden was in handen van zijn compa- nen. Raadsman A Visser vond dat zijn cliënt niet verantwoor delijk kon worden gesteld voor het geweld. De strafpleiter vroeg de gevangenisstraf te koppelen aan de duur van de voorlopige hechtenis. Dat stuit te op grote bezwaren bij de offi cier. Uitspraak op 2 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21