Kans op extra nieuwbouw Veere PZC Auto Francke'Vrijburg" ÓÓK IN DE GLASBAK Molenaarsexamen zonder wind Bij ons bent u WELKOM als u op de liters let... Jong en oud blij met jeu de boules-baan Goes voelt wel voor jongerencafé met informatiefunctie DAEWOO NUBIRA WAGON GEHEEL RIJKLAAR VOOR Fl.32500,- zeeland vrijdag 21 mei 1999 w 20 Schouwen wil beheer theater kwijt CDA-gedeputeerde Poppelaars geeft gemeente hoop Autokrakers na wilde rit gepakt Automobielbedrijf Van Oeveren B.V. De Colijnsplaatse jeu de boules-baan dicht de kloof tussen jong en oud. foto Willem Mieras doorWinnie van Dam COLIJNSPLAAT - Onder het motto 'integratie tussen jong en oud' opende wethouder A P. Dees-de Looff donderdag de jeu de boules-baan en het badmintonveld in de achtertuin van zorg centrum Rustoord. Het plan om de baan en het veld op het terrein van het zorgcen trum te bouwen, komt van de Colijnsplaatse jeugd. Die deed, samen met de jongeren van alle Noord-Bevelandse dorpen, in november vorig jaar mee aan een wedstrijd waarbij één van de dorpen een voorziening voor jongeren zou krijgen. Het dorp met het beste plan, zou als prijs, de uitvoering ervan winnen. De leerlingen van basisschool Stelleplankier bedachten volgens de gemeente het beste concept: de integratie tussen de ouderen van Rustoord en de jongeren van Stelleplankier in de vorm van een jeu de boules-baan en een badmintonveld. „Dat plan scoorde natuurlijk hoog", zegt R. Oosdijk, directeur van het zorgcentrum, die zijn tuin beschikbaar stelde voor de uitvoering van het integratieplan. „Bovendien was er maar een beperkt budget beschikbaar voor de uitvoering van het winnen de project. Toevallig waren de kosten voor de aanleg van de baan en het veld niet zo hoog als je dat vergelijkt met bijvoox-beeld de aanleg van een skatebaan. Dat kost snel duizenden guldens." Een sociaal plan dat weinig kosten met zich meebrengt: dat scoorde hoog bij de gemeente van Noord-Beveland. Ook Dees-de Looff was blij met de opening van het plan. „Wat is er nou leuker dan hier te wonen en te kijken naar spelende kinderen?" Het symbolische openingspotje wonnen de basisschoolleerlin gen. We hebben nu verloren, maar geef ons even de tij d om te oe fenen. In de zomer zullen wij zeker winnen", daagde Oosdijk de jeugd uit. door Esme Soesman GOES - De gemeente Goes heeft interesse in een jongerencafé dat tevens als centraal informa tiepunt dient voor jongeren die met vragen zitten op gebied van bijvoorbeeld justitie, werk of onderwijs. Wethouder M. L. 't Hart wil nagaan of zoiets ook in Goes mogelijk is. Dat beloofde hij donderdagavond tijdens het door de PvdA en ZCAD georga niseerde Future Festival op de Grote Markt in Goes. Voorzitter Eddy Beckers van de Jonge Socialisten deed de aan wezige vertegenwoordigers van de gemeente dit idee aan de hand, naar het voorbeeld van dergelijke cafés in onder meer Amsterdam, die zijn gekoppeld aan jongereninformatiepunten (JIP's). „Het café is veel laagd- rempeliger dan bijvoorbeeld een bibliotheek. En jongeren kunnen er informatie krijgen op allerlei gebied", aldus Beckers. „Een heel leuk idee. De raad heeft geld over voor jongeren beleid. We zullen kijken of zo iets hier ook mogelijk is, al is Goes veel kleinschaliger", rea geerde 't Hart meteen. De ge meente Goes heeft structureel twee ton extra uitgetrokken voor sociaal beleid. Dat geld zal onder meer - maar niet uitslui tend - aan jeugdbeleid ten goede komen. Tussen nu en de begro- tingsraad in het najaar worden de plannen verder uitgewerkt. Bovendien steekt de gemeente nog geld in het onderwijsach terstandenbeleid dat, aldus 't Hart in een latere toelichting, eveneens raakt aan jongeren- problematiek. In totaal zijn in dit kader acht projecten inge diend, die waarschijnlijk alle fi nancieel gesteund gaan worden. „Maar we moeten ook nog kij ken in hoeverre dingen te com bineren zijn." Belangrijk is, zo benadrukte Beckers, dat jonge ren betrokken worden in de plannen die voor hen en over hen worden uitgedacht. Ook dat gebeurt in Goes, 't Hart: „We zullen met de jongeren zelf pra ten, voor we iets uit gaan voe ren." Het Futurefestival wil op een ei gentijdse wijze jongeren bewust maken van sociale veiligheid en him eigen verantwoordelijk heid daarvoor. Ingebed in mu ziek en cabaret, en omringd door stands met informatie over onder meer softdrugs, stonden twee korte debatten op het pro gramma „De politie doet niets", was één van de verwijten die burgemeester D. J. van der Zaag toegebeten kreeg. Een meisje uitte haar frustratie over het feit dat ze aangerand was, waarna de dader met een pro ces-verbaal weer op straat werd gezet. Niet de politie, maar het Openbaar Ministerie valt zo'n situatie te verwijten, lichttte Van der Zaag toe. Discussie Hij gaf aan zeker bereid te zijn met jongeren in discussie te tre den. „Maar dan moet je niet met ongenuanceerde stellingen aan komen dat de politie niets doet." ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland wil de exploitatie van Mondragon in Zierikzee overdragen aan de Stichting Renesse. De Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) stopt per 1 juli groten deels met haar bemoeienis in schouwburg en theatercafé Mondragon, beiden eigendom van de gemeente. De gemeente installeerde twee jaar geleden een speciale Beheersstichting Mondragon om te voorkomen dat het college zelf als exploi tant zou moeten functioneren. Deze beheersstichting sloot een contract af met de ZTS voor het uitvoerend werk zowel in het theater als in het horecagedeel te. Na een klein jaar al liep het spaak tussen beheersstichting, ZTS en het gemeentebestuur. De beheersstichting gooide het bijltje erbij neer, omdat de ZTS eigengereid zou optreden enn geld voor noodzakelijk geachte verbeteringen aan het theater uitbleef. Sinds het vertrek van de beheersstichting heeft het college van B en W de beheers functie op zich genomen vanzo wel de schouwburg als het thea tercafé. door Lukas Fransen MIDDELBURG - De gemeente Veere kan op meer woningen re kenen als tij deus de evaluatie in 2000 blijkt dat de leegstand in Middelburg en Vlissingen niet door Veere wordt veroorzaakt. Veere moet wel zelf aantonen dat dat zo is. Dat zei CDA-gede puteerde A J. G. Poppelaars donderdagavond tijdens een al gemene ledenvergadering van CDA-Veere in Meliskerke. Poppelaars sprak gisteren naast een mogelijke toewijzing van extra woningen ook over de kerncentrale in Borssele. „De Provinciale Staten vergaderen dinsdag 25 mei over het al dan niet openhouden van de kern centrale. Het CDA kan alle za ken, waaronder de veiligheid, die collegepartij PvdA aanvoert om de kerncentrale te sluiten, weerleggen met harde cijfers. Op die gronden kan de PvdA dus niet tegen het openhouden van de kerncentrale zijn." De CDA-gedeputeerde ver wacht niet dat de PvdA de kabi netscrisis zal aangrijpen om de besluitvorming uit te stellen. Milieutaken Veere is één van de 27 gemeen ten, die door minister Pronk zijn aangesproken omdat zij hun milieutaken onvoldoende heb ben uitgevoerd en daarom een voorwaardelijke sanctie krijgen opgelegd. Poppelaars bena drukte dat de provincie een pot DREISCHOR - Twee mannen uit Tholen en Bergen op Zoom zijn woensdagmiddag na een achtervolging bij Dreischor aangehouden, nadat ze eerder waren betrapt bij het openbre ken van auto's in Renesse. De politie zette de jacht in en traceerde de vluchtauto op de Helle weg in Dreischor. Tijdens hun poging om te ontkomen raakten de auto-inbrekers in een slip en belandden vervol gens in een droogstaande sloot. Het duo rende het weiland in verstopte zich in een kleine schapenschuur, waar het twee tal uiteindelijk werd ingere kend. heeft, waaruit bepaalde initia tieven op het gebied van milieu gesubsidieerd kunnen worden. „De provincie kan behulpzaam zijn, ook in financiële zin, om bepaalde initiatieven vanuit Veere te steunen. Daarbij kan concreet worden gedacht aan de opwaardering van verouderde bedrijventerreinen, zoals je die wel in Westkapelle en Domburg aantreft. Het is wel noodzake lij k dat j e hiervoor b ondgenoten krijgt, zowel bij de lokale on dernemers als andere raads fracties." De gedeputeerde spoorde de CD A-raadsfractie aan hiervoor initiatieven te nemen omdat het goed is voor het milieu, de eco nomie en de Veerse gemeen schap. In het tweede deel van de verga dering kon het publiek vragen stellen aan Poppelaars, wet houder L. P. C. Wisse en de raadsleden P. Hengst en W. J. van Tatenhove. Een aantal CDA'ers verwonderden zich over het tweede-woningenbe- leid van Veere. „Tweede wonin gen in de kern worden aange pakt omdat ze de leefbaarheid aantasten. Maar in het buiten gebied worden ze niet aange pakt. Een tweede-woningen- verordening moet gelden voor de hele gemeente. Bewoners van het buitengebied zijn toch geen tweederangsburgers. „De situatie in de kernen is an ders dan in het buitengebied", antwoordde Hengst. „En op sommige plaatsen is die situatie echt nijpend. Maar het is echt niet de bedoeling dat het bui tengebied verpaupert." Het toenemende aantal roton des en drempels in de gemeente Veere was voor iemand reden voor een fel betoog. „Is de pro vincie nou eens genezen van die rotonde- en drempelkoorts? Ik wordt daar spuugzat van. We hebben een regel van vijftig ki lometer per uur en die moet met verkeerstoezicht worden ge handhaafd. Dan heb je geen ro tondes nodig." Poppelaars was niet onder de indruk van het verbaal geweld. „Het probleem is dat er te hard wordt gereden. En niet door de toeristen, maar door de eigen bevolking. Als iedereen zich ge woon aan de snelheid houdt, zijn rotondes en drempels niet nodig." VAN Fl.36770.- Bedrijfsweg 5 Vlissingen 0118-462288 INCLUSIEF KOSTEN RIJKLAAR MAKEN METALLIC LAK EN DRIE JAAR GARANTIf^^ Flessen doel u er al in, Maai waarom de glazen polies niet' Want glas is glas en dal kan allemaal de glasbak m Bedankt namens glasbak, reinigingsdienst en natuur. P. Slabbekoorn zakte voor het molenaarsexamen. foto Willem Mieras doorWinnie van Dam BORSSELE - Wie molenaar wil worden, moet wel een klein beetje gek zijn ('ja, het is een vak apart'). Niet in negatieve zin. Hij moet, zoals dat toepas selijk heet, figuurlijk een klap van de molenwiek hebben ge had. Volgens J. Cornelissen, bestuurslid van de Vereniging tot behoud van Hollandse Mo lens, moet hij als molenaar so wieso zelfstandig kunnen wer ken. Hij (of zij natuurlijk) moet er dus tegen kunnen een hele dag alleen te zijn. Bovendien moet een molenaar bescheiden technisch knobbeltje hebben, wil die een molen kunnen laten draaien. Donderdag legden twee vrijwilligers hun mole naarsexamen af. Een vierkop pige examencommissie testte de kennis van de molenaars in spé op de Borsselse 18e eeuwse molen De Hoop en Verwach ting. Terwijl kandidaat P. Slabbe koorn buiten vragen als Wat is de functie van deze molenen Hoe hard mag hij draaien? voor zijn kiezen krijgt, vertelt molenaar J. Visser binnen wat over zijn werk. „Een molen moet draaien. Dat is er goed voor. Vergelijk het met een mo tor van een auto, die moet ook lopen. Een jaar stilstaan is niet goed." Kouwtje Een windstille dag als donder dag is dus ook niet goed voor een molen. De kandidaat heeft het wat de weersomstandighe den aangaat niet getroffen. „Misschien heeft de tweede kandidaat meer geluk", zegt Visser. Rond een uur of twee verwacht hij namelijk een 'kouwtje of een propje wind', wat zoveel betekent dat het gaat waaien. Volgens de 66-ja- rige Visser ben je niet één twee-drie een molenaar. Voor dat je een examen af mag leg gen, moet je eerst 150 'maal- uren' hebben. Dat zijn de uren die je in verschillende molens hebt gewerkt. Die tijd moet je bijhouden in een boekje, dat de toezichthoudend molenaar af tekent. Jaarlijks worden er on geveer veertig molenaarsexa mens afgelegd. Eigenlijk is dat te weinig als je bedenkt dat Nederland duizend molens heeft, waarvan zevenhonderd 'draaivaardig'. Kandidaat Slabbekoorn is in middels, gevolgd door de exa mencommissie, binnen geko men. Molendeskundige en examinator L. Vellekoop vuurt de ene vraag na de ande re af. Ze gaan voornamelijk over de onderdelen van 'De Hoop en Verwachting'. Slab bekoorn beantwoordt de vra gen zo snel, dat het soms lijkt alsof hij bijna vergeet adem te halen. Af en toe probeert Vellekoop hem te doen twijfelen aan zijn eigen antwoorden, door de 'weet-u-dat-zeker-meneer'- tactiek. Windkracht Visser en Cornelissen bemoei en zich niet met het examen. Visser vertelt hem dat hij erg gehecht is aan zijn molen. Dat gaat volgens hem zelfs iets te ver. „Vier jaar geleden waaide het zo ontzettend hard. Ik ge loof windkracht elf", vertelt de molenaar. „Toen moest en zou ik bij mijn molen zijn." Eenmaal in de nok van de mo len werd hij ontzettend bang. „Wat ik daar meemaakte, kan ik niet navertellen. De molen kraakte zo vreselijk. Ik was bang", zegt hij, zijn vuisten ballend. „Maar als mijn molen ten onder zou gaan, zou ik meegaan." Slabbekoorn slaagde niet voor zijn molenaarsexamen. Hij hadhet makkelijker verwacht. De commissie vond dat hij te weinig kennis had van 'molens buiten het eiland'De examen kandidaat beaamde dat wel. Het interesseerde hem ook ei genlijk niet, gaf hij toe. Hij be weerde tegenover de commis sie dat hij nog nooit buiten Zeeland op vakantie was ge weest. Slabbekoorn: „Dus om een andere molen te leren ken nen, moet ik een wereldreis af leggen." Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, telefoon 0113 212730, fax 0113 221327 Servicepunt voor reparatie onderhoud: Mercedes-Benz Mercuriusweg 25, 4382 N'C Vlissingen, telefoon 0118 418351, fax 0118 418884 U heeft behoefte aan een betrouwbare bestelwagen, één die net als u een hekel heeft aan stilstand. Neem de Vito, als u ook op de liters let. Deze bestelwagen staat zelden stil. Niet bij het tankstation, want één keer tanken per 1000 km is vaak voldoende. Minstens zo belangrijk zijn de economische kanten van de Vito. De service-intervallen voor de Vito 110 CDI zijn bijvoorbeeld voor een kleine beun om de 22.500 km en voor een grote beurt om de 45.000 km. Een levensduur van 250.000 km is absoluut geen uilzondering. Hij staat klaar voor een proefrit. De kans is groot dat u dan besluit: ik neem de Vito.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20