D66 legt zich neer bij lijmpoging in broedgebied Westerschelde Ie en 2e pinkster^ Vraag 'm aan Noodtoestand in Servische stad na betogingen vacatures Meeuwen veroorzaken ramp 4 WEKEN Woede over vangst van wilde hamsters Peruanen bouwen educatieve Camilia 1001 woonideeên onder één dnk Rembrandts liefdesleven in boeken film ■HHHHH Bijlmercommissie tergt premier }vdA en WD bepleiten informateur die paarse partijen weer samenbrengt Nëhalennia in het nieuw 17 Hoek naar halve finale beker Auto Leasen? m WONEN 4AJin0flU 12.00-18.00 uur Trein ontspoort bij Etten mmmmmmmmmmmmmmmmmm mm VOOR 16,00 JA, 17° 11° ZW 4 !onnige perioden Volken, ook zon en overwegend droog. de loop van de avond bewolkt en regen. Vliddagtemperatuur 17 graden. 12e jaargang no. 119 ijdag 21 mei 1999 sse nummers 1,80 PZC PAGINA 11 Eén van de gevangen korenwolven. foto Bas Rutten/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Het provinciebestuur van Limburg heeft woedend gereageerd op de vangst gistermorgen van twee wilde hamsters. De vereniging Das Boom zegt hiermee de korenwolf voor uitsterving te hebben behoed. Onzin, zegt de provincie, want er leven nog honderden van deze die ren in Limburg. Vrijwilligers van Das Boom hebben de twee wilde hamsters - een mannetje en een vrouwtje - overgebracht naar het vereni gingscentrum in Beek-Ubbergen om met ze te fokken. Eerder was al een andere hamster naar het fokcentrum gebracht. Staatssecretaris Faber van Natuurbeheer verleende woensdag ontheffing voor de vangst van de diertjes, die in Limburg ko renwolven worden genoemd. Das Boom had daarom gevraagd, omdat nog slechts enkele exemplaren zouden resteren. Limburg bestrijdt dat en heeft gisteren bij het ministerie fel geprotesteerd tegen de vangst. Volgens de provincie en diverse natuurorganisaties zitten er nog zeker honderden wilde hamsters in Limburg. Bescherming daarvan moet in het natuur lijke leefgebied gebeuren. De afgelopen jaren hebben provincie, Ver eniging Natuurmonumenten en ook het ministerie van LNV veel geld geïnvesteerd in het stimuleren van hamstervriendeiijke akkerbouw. Ook nu worden nog miljoenen guldens gestoken in de aanleg van ecologi sche corridors en hamsterreservaten. ANP De Bijlmercommissie meent dat indien premier Kok meer re gie had gegeven aan de afwikkeling van de ramp, er mogelijk geen parlementair onderzoek nodig was geweest. Tegenover de Tweede Kamer hield de commissie gisteren haar conclusies staande. Slechts het bekendmaken van j achteraf onjuiste ladinggegevens wordt betreurd. door Cees van der Laan en >Lianne Sleufjes DEN HAAG - D66 verzet zich niet tegen het lijmen van de breuk in de paarse coalitie. Hoe dat moet, weet de partij zelf echter niet. PvdA en WD hebben gisteren I de Koningin geadviseerd een in- j formateur te benoemen die on- I derzoekt of de drie weer samen een regering kunnen vormen. D66 zelf adviseerde nieuwe ver- I kiezingen. Dat geldt ook voor de oppositiepartijen CDA en GroenLinks. „Er moet wel iets buitengewoon bijzonders worden verzonnen", zei De Graaf op de vraag of zijn partij kan toetreden tot een nieuw paars kabinet. ,,Ik heb niets in te brengen, maar ik zal me er niet tegen verzetten", zei hij over" de lijmpoging. De kans van slagen acht hij klein. WD-leider Dijkstal en PvdA- fractievoorzitter Melkert rie- (Advertentie) Het unieke, 52 pagina's dikke, Stijl&Klasse WoonStijlBoek is uit. voor u gratis als u 'm nü aanvraagt pen D 6 6 op een voortzetting van de coalitie niet uit te sluiten, on danks het stranden van het cor rectief referendum in de Senaat door toedoen van WD-senator Wiegel. Het kabinet diende woensdag zijn ontslag in bij de koningin, die het zoals gewoon lijk 'in beraad' houdt. Gisteren ontving zij de leiders van de vijf grootste fracties en vandaag brengen de fractievoorzitters van de kleinere partijen advies aan haar uit. De drie paarse partijen hebben vijf jaar vruchtbaar samenge werkt en er is voldoende basis in het regeerakkoord om verder te gaan, meende Melkert. Hij vindt dat D66 verder moet kijken dan alleen het weggestemde refe rendum. Wel vond hij dat WD en PvdA D66 tegemoet moeten komen in de door de die partij gewenste bestuurlijke vernieu wing, desnoods door aanpas sing van het regeerakkoord. WD-leider Dijkstal meende GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! LIMA - Een technicus staat in de open mond van Camilia. Camilia is een reusachtige pop die gisteren werd opgebouwd voor de huis houdbeurs in de Peruaanse hoofdstad Lima. De pop is eerder tentoongesteld in Argentinië en Venezuela en wordt gebruikt voor ad vertentie- en promotiecampagnes. Mensen kunnen in Camila rondlopen om te zien hoe het menselijk lichaam functioneert en met name wat de farmaceutische industrie daarvoor aan genees- en schoonheidsmiddelen levert. foto Pilar Olivares/RTR dat grote nationale vraagstuk ken en de inspanningen om de crisis in Kosovo te beëindigen voortzetting van de coalitie ver eisen. Weigert D66 dat, dan wil hij verder met alleen de PvdA, zo liet Dijkstal de koningin weten. „Wij zijn van mening dat de uit spraak van de kiezer vorig jaar daar nadrukkelijk mandaat voor geeft", vond Dijkstal. Melkert zegt dat zijn fractie zich bewust niet uitsprak over een rompkabinet van PvdA en WD. „Als je serieus poogt de samen werking met drie partijen weer op de been te krijgen, is het noe men van andere mogelijkheden een signaal dat je er kennelijk niet zoveel vertrouwen in hebt. GroenLinks en CDA willen zo snel mogelijk verkiezingen. Het demissionaire kabinet dient de lopende zaken af te handelen, stelde CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer. Volgens hem is het geen probleem als een de missionair kabinet eventueel besluit tot het sturen van grond troepen naar Kosovo. GPD zie ook pagina 2 en 17 Het Zeeuws Museum opent vandaag een herin gerichte zaal waarin de Romeinse tijd centraal staat. Een belangrijke plaats wordt ingenomen door de godin Nehalen- nia. Zaterdag-hoofdklasser Hoek heeft zich donderdagavond in Etten-Leur ten koste van Unitas'30 geplaatst voor de halve eindstrijd van het bekertoernooi in het district Zuid 1. De Zeeuws-Vlaamse ploeg zegevierde met 5-0 door on- der meer twee doelpunten van Angelo Nijskens. De komende tegenstander van Hoek is Tricht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28,29,30 en 31 U least al een Audi A4 vanaf 935,- per maand een offerte'. AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax. 0118 416699 (Advertentie) •MORGEN IN DEZE KRANT!!!* (Advertentie) 1e Pinksterdag flcUlf "9 2e Pinksterda9 li' 10.00-18.00 uur door Richard Hoving MIDDELBURG - Het broedsei- zoen op de Hooge Platen in de monding van de Westerschelde is grotendeels verloren. Terrein beheerder stichting het Zeeuw se Landschap spreekt al voor zichtig van een 'ecologische ramp' en noemt de verdieping van de vaargeul een 'mogelijke oorzaak'. Voor het eerst in ruim twintig jaar hebben grote groepen zil vermeeuwen het voorzien op de eieren van zeldzame soorten die in het natuurreservaat de Hooge Platen broeden. R. Beijersber- gen van het Zeeuwse Land schap zegt dat de aanvallen van zilvermeeuwen op de eieren van dwerg- en grote sterns al een aantal weken aanhouden. „Dat de eerste sterns lastig wor den gevallen is gebruikelijk, maar zodra er een paar honderd zijn neergestreken laten zilver meeuwen het normaal uit hun hoofd eieren kapot te maken." Het Zeeuwse Landschap be heert de zandbanken tussen Breskens en Hoofdplaat sinds 1978. Na een moeizaam begin zijn de Hooge Platen uitge groeid tot een van de drie belangrijkste vogel broedplaat sen in Nederland. In 1998 werden op een gebied Industrieterrein "Tol" Hulst Zeeuws-Vlaanderen tel. 0114-388388 ETTEN-LEUR - Bij Etten-Leur zijn gisteravond twintig wa gons van een lege goederentrein van NS Cargo uit de rails gelo pen. Enkele wagons belandden in tuinen van woningen. De trein telde 34 wagons. Per soonlijke ongelukken bleven uit. Ook zijn er geen gevaarlijke stoffen in het geding. Door de ontsporing zijn de rails overeen lengte van driehonderd meter en de bovenleiding over een lengte van 150 meter be schadigd. Het herstel kost enke le dagen. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart over negen door nog onbekende oorzaak. De trein was van het Duitse Emme rich onderweg naar Roosen daal. Tussen Roosendaal en Breda zetten de spoorwegen vervan gend vervoer in. Dat levert voor de reizigers een vertraging op van zeker dertig minuten. ANP van ruim drie hectare,dat het hele jaar door droog ligt, onge veer 5.500 broedparen geteld. Visdiefjes Het Zeeuwse Landschap be schouwt het broedseizoen van de dwerg- en grote stern zo goed als verloren. Voor de visdiefjes koesteren Beijersbergen en zijn collega G. J. Buth nog enige hoop. „Visdiefjes leggen hun ei eren pas in de komende weken." Als het broedseizoen volledig verloren gaat, is er volgens Buth reden tot grote zorg. „Na één slecht seizoen blijven sterns nog niet weg, maar als dit structu reel wordt is er sprake van een ecologische ramp." Beijersbergen en Buth sluiten niet uit dat de verdieping van de vaargeul van de Westerschelde een rol speelt bij het gedrag van de zilvermeeuwen. Volgens Beijersbergen zijn de bagger- werkzaamheden de enige op het oog zichtbare verandering in de leefomgeving van meeuwen. „De baggerslib wordt onder meer gestort in de buurt van de Spijkerplaten ten noorden van de Hooge Platen. En dat is een voedselgebied van onvolwassen zilvermeeuwen", stelt Buth. Het slib vertroebelt het water en maakt het voor de vogels lastig om bij hun voedsel zoals krab- ben en zeesterren te komen. Rijkswaterstaat heeft laten we ten dat de oorzaak niet automa tisch in de verdieping moet wor den gezocht. Beide partijen zitten binnenkort rond de tafel. KRUSEVAC - De Servische au toriteiten hebben de noodtoe stand uitgeroepen in de stad Krusevac, die sinds zondag in de greep is van anti-.oorlogsde- monstraties. De Servische op positieleider Djindjic vertelde dat militaire politie de toe gangswegen naar de stad heeft geblokkeerd. De betogingen begonnen nadat zondag de lichamen van omge komen dienstplichtigen naar huis waren gebracht. In ten minste één andere plaats, Alek- sandrovac, gingen ook mensen de straat op om te demonstreren tegen de oorlog, nadat de lijken van drie gesneuvelde militairen waren aangekomen. De duizenden betogers eisten dat hun dienstplichtige zonen naar huis komen. Ze droegen fo to's van Servische slachtoffers van Milosevic' oorlog om Koso vo met zich mee. Media bericht ten over spandoeken met de roep om democratie, afschaf fing van de dienstplicht en het einde van de oorlog. Op de militaire vliegbasis Eind hoven zijn gisteren uit Macedo nië 150 Kosovaarse vluchtelin gen gearriveerd. Zij vormen de eerste groep die in Nederland aankomt sinds de vluchten twee weken geleden werden gestopt. De vluchtelingen zijn gebracht naar de Saksen Weimarkazerne in Arnhem. Het gaat om de eer sten van 2.000 vluchtelingen die de komende weken naar Neder land komen. Met de gisteren ge arriveerde groep komt het aan tal gevluchte Kosovaren op 2.190. RTR/ANP zie ook pagina 5 (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1