Toch rondvaart vanuit Vlissingen PZC PZC Honderd jaar met verstand Raad Goes geeft aanzet tot aanpak uitgaansgeweld zeeland 19 Toeristische dienst op Westerschelde en Noordzee gered Bezuinigingen treffen landinrichting op Walcheren zwaar Nieuw huis voor Veerse sluiswachter Organisatie Renesse Summerfestival zoekt onbekend poptalent Autoramen ingeslagen Luchtig vertier bij Miniatuur Walcheren vrijdag 21 mei 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen heeft dit jaar toch weer een toe ristische rondvaartdienst. Re derij Gebhard uit Rotterdam heeft een deel van de vloot van Den Breejen uit Zierikzee over genomen en zal in het weekein de met de MS Friesland tochten op de Westerschelde en Noord zee maken. Dat deelt Jan Jacobs van de VVV Vlissingen mee. De VVV heeft voorlopig een éénja rige contract gesloten met Geb hard. Rederij Flandria uit Antwerpen verzorgde sinds enige jaren de rondvaarttochten vanuit Vlis singen. Vorig jaar liep het aantal rondvaarten terug tot negen. „De klad zat erin", zei Jacobs eerder. Hij vreesde in het voor jaar al dat de Belgische rederij de diensten in Vlissingen defini tief zou staken. „Voor ons is de Flandria voorbij." Vlissingen was gewend geraakt aan de toeristische attractie en de VW wilde dat er een dienst terugkwam. Jacobs voerde overleg met andere rederijen „Gebhard durfde het uiteinde lijk aan. Hij had in het weekein de nog ruimte. Het was niet een voudig om voor dit seizoen al door Rinus Antonisse GOES - De landinrichting op Walcheren wordt onevenredig zwaar getroffen door de voorge stelde bezuinigingen van 11,4 miljoen gulden op landinrich tingsprojecten. Dit stelt de ZLTO-raad Zee land. Volgens de raad moeten projecten waarover destijds ge stemd is - voor Walcheren was dat al in 1994 - uitgevoerd wor den onder de voorwaarden waarover in de stemming demo cratisch besloten is. Bezuinigin gen moeten worden gevonden in de projecten die in voorberei ding zijn. Het ligt daarbij voor de hand dat eerst gekeken wordt naar de plannen die nog in een pril stadium verkeren, aldus de ZLTO-raad. In een verklaring wijst de raad erop dat het project op Walche ren destijds is aangevraagd door de landbouworganisaties, waarna er gezamenlijk met an dere partijen - natuurorganisa ties, gemeenten, waterschappen - een plan is ontwikkeld dat al ler instemming had. Een aantal werken is intussen grotendeels uitgevoerd, zoals nieuwe weg- structuren. Binnenkort zijn de werken aan de orde die daad werkelijk verbetering opleve- een vervangende rederij te vin den, omdat er veel al contracten hadden afgesloten." De MS Friesland is een voorma lige veerboot die vooral voor diensten bij de Waddeneilanden is ingezet. Het schip is omge bouwd tot salonboot. „In de verte lijkt de Friesland op een grote versie van de pont van Hoedekenskerke. Er kunnen ongeveer 300 mensen aan boord." De rondvaartboot legt aan de Loodsensteiger in Vlissingen aan. Kaartjes kunnen bij de VW Vlissingen worden ge kocht. Dit pinksterweekeinde maakt het schip voor de eerste keer zijn opwachting. Zondag, maandag en dinsdag vertrekt de Friesland om 11.00, 13.30 en 15.30 uur. De kosten voor vol wassenenzijn 15 gulden, voor 4- tot en met 12-jarigen is dat 11 gulden en kinderen tot en met drie jaar gaan gratis mee. Tussen 16 juli en 22 augustus vertrekt de rondvaartboot voor de anderhalf urende tocht drie keer daags op vrijdag en in het weekeinde. Het traject is afhankelijk van getijde, weer en andere bijzon derheden op en rond het water. ren voor de agrarische bedrijfs voering, zoals de verkaveling. Voorstellen om op deze (agrari sche) onderdelen te bezuinigen verandert het landinrichtings project Walcheren van een kans voor bedrijfsverbetering in een bedreiging voor de agrarische bedrijven en is daarom onaan vaardbaar, meent de ZLTO. De verkaveling is het belangrijkste knelpunt op Walcheren. Zo'n 42 procent van de bedrijven heeft tussen de vijf tot tien kavels ver spreid liggen. De gemiddelde bedrijfsgrootte is ongeveer 25 hectare. Bezuinigen op de kavelverbete ring maakt het ook onmogelijk in te spelen op nieuwe ontwik kelingen, zoals andere teelten en methoden (biologische land bouw). Nieuwe ogen Door de georganiseerde land bouw wordt samen met andere partijen hard gewerkt aan een vitaal platteland, merkt de raad op. Het instrument van de land inrichting moet daarbij met nieuwe ogen worden bekeken. Dit laat echter onverlet dat pro jecten waarover is gestemd en die in ontwikkeling zijn, con form het contract met de streek moeten worden afgewerkt, be toogt de ZLTO. door Miriam van der Schot VEERE - Het sluizencoinplex in het stadje Veere wordt naar verwachting eind dit jaar cen traal bediend vanuit een nieu we sluiswachtershuis. Het nieuwe onderkomen voor de sluiswachter is momenteel in aanbouw op ongeveer dezelfde plaats als het huidige gebouw. Eind juli wordt het nieuwe sluiswachtershuis opgeleverd. Het gebouw wordt vierkant van vorm met afgeronde hoe ken. De gevels komen hellend naar voren. Het pand krijgt twee verdiepingen waarvan de begane grond aan de buiten kant rood geglazuurd wordt. De bovenste verdieping krijgt rondom glas en wordt met zink bekleed. Volgens C.H. Beije van de provincie wordt het pand niet zo in het oog sprin gend als het sluiswachters complex in Vlissingen, maar toch best opmerkelijk. Het ontwerp is in samenspraak met de gemeente gemaakt. Eind februari is aan de bouw begonnen. De sluiswachter moet nu voor het bedienen van de grote en de kleine sluis naar buiten waar de vier sluisdeuren afzonder lijk bediend worden. In het nieuwe gebouw hoeft hij daar voor niet meer naar buiten te gaan. De uitkijkpost zal waar schijnlijk tussen zes uur 's och tends en elf uur 's avonds be mand zijn. foto Ruben Oreel Wijkcomité lanceert tuinwedstrijd VLISSINGEN - Het wijkcomité Paauwenburg in Vlissingen organiseert in samenwerking met de afdeling Walcheren van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en plantkunde 'Groei en Bloei' en woningbouwvereniging Basco en Intratuin Koudekerke een tuinwedstrijd. Aan de wedstrijd kunnen be woners meedoen uit de Dreestraat. Van Reenenstraat, Van Hallstraat, Van de Brugghenstraat, De Beaufortstraat, Keu- cheniusstraaten de K. van de Coppellostraat. Alle voortuinen die vanaf de openbare weg te zien zijn. worden in de zomer maanden door een deskundige jury gekeurd. Die let vooral op de algemene indruk die de tuin achterlaat en welke materia len en planten er zijn gebruikt. Er zijn diverse prijzen beschikbaar voor de mooiste tuinen en voor de tuinen die het meest verbeterd zijn tijdens de keuringsmaanden. Brandweer pompt schip leeg RILLAND - De brandweer van Rilland is donderdagmiddag uitgerukt om ms Marco uit Delfzijl, die in de Kreekraksluis lag, leeg te pompen. Het vermoeden bestond dat het schip, dat geladen is met 899 ton zout, lek was. De sluiswachter sloeg alarm, omdat hij even over half vijf water op het voordek zag. Tot half zeven heeft de brandweer gepomptD aarna is het wa terrestant verder weggewerkt met een vacüumpomp om olie vervuiling te voorkomen. Uit onderzoek blijkt dat de ms Mar co, die op weg was naar België, vermoedelijk niets mankeert. Het water op het dek zou een gevolg zijn van storm. Wel ligt het schip nog aangemeerd aan de zuidk/ant van de sluis. Van nacht is de diepgang opnieuw gecontroleerd door een pa trouilleboot van Rijkswaterstaat. In de loop van vandaag, vrijdag, wordt de apparatuur gecontroleerd. Als alles in orde is, kan het schip vertrekken. Geluk wil schaderegeling visserij DEN HAAG - WD-kamerlid J. Geluk wil een schadevergoe ding voor de bestaande gebruikers van de Noordzee, als daar grootschalige infrastructurele werken worden aangelegd, zo als een Tweede Maasvlakte of een nieuwe nationale luchtha ven. De liberale parlementariër uit het Schouwse Schudde- beurs heeft staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gevraagd hoe zij daarover denkt. Geluk wil ook weten hoe de staatssecretaris tegen uit voering van grootschalige projecten in de Noordzee aankijkt. Wegpiraat kan reeks boetes betalen ZIERIKZEE - De politie heeft woensdagavond laat op de N59 bij Oosterland een 38 jarige inwoner van Arnemuiden aange houden, die nog een aanzienlijk aantal boetes niet had be taald. De politie hield de automobilst aan omdat hij met grote snelheid over de Zeelandbrug reed. Tijdens de controle van zijn papieren werd duidelijk dat hij nog vijf boetes had open staan. Op het politiebureau in Zierikzee rekende hij het be drag af: ruim 1100 gulden. Nieuwe directeur PSD MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben H. E. C. M. Thomaes (44) benoemd tot directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Hij gaat per 1 juni sa men met de huidige directeur D. F. Vos (60) de dienst leiden. Tot de benoeming is besloten omdat Vos gebruik maakt van een seniorenregeling, waardoor hij een werkweek van 24 uur krijgt. Door de benoeming van Thomaes, thans adjunct-di recteur, wordt de dagelijks voortgang in de directie gewaar borgd. Vos blijft cle eerstverantwoordelijke voor de operatio nele diensten en financiële zaken bij de veerdiensten over de Westerschelde. Thomaes wordt belast met personele aangele genheden, inclusief de voorbereidingen voor de opheffing van de dienst als in 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik komt. door Nils ten Brinke RENESSE -Renesse kent nau welijks een traditie op het ge bied van live-optredens. Ge voed vanuit die gedachte zet de stichting Horeca Renesse deze zomer een popmuziek-competi- tie op onder de naam 'Renesse Summerfestival'. Zes optredens vinden vanaf vrijdagavond 9 ju li wekelijks plaats op het evene- mententerrrein aan de Hoge- zoom. De winnende band ontvangt tijdens de finale op za terdag 21 augustus een stimule- ringsprijs van 1250 gulden. De horeca-ondernemers van Renesse organiseren het popfes tival in samenwerking met de Stichting Recreatie Activiteiten Renesse (SRAR). Inmiddels zijn de benodigde vergunningen voor het popfestival binnen. ■,We moeten alleen nog een goe de naam voor het festival be denken", peinst Simon Goed hart van de stichting Horeca REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Renesse. Brainstormend met zijn collega Ton Rijstenbil pas seren verschillende namen de revue. De beslissende ingeving komt van Rijstenbil. „Renesse Summerfestival, dan snappen de Duitsers het ook." Poppodia Volgens Goedhart is er in Renes se veel te weinig live-muziek te horen. „Jongeren klagen vaak dat er eigenlijk vrij weinig te doen is. Natuurlijk, Beachpop is een mooi evenement, maar dat duurt maar een paar dagen. Daarbij lopen er in Zeeland zeer goede muzikanten rond, maar het ontbreekt hen aan voldoen de poppodia in de regio." „Daarom kiezen we ook voor een open inschrijving", vult Rijstenbil aan. „Alle bands zijn welkom." „Behalve extreme hardrockgroepen", voegt Goed hart toe. Ook is het de bedoeling dat muziekgroepen nummers uit eigen repertoire brengen en geen covers. Geïnteresseerde bands dienen de komende weken een demo op te sturen naar Goedhart, waar op een jury bekendmaakt welke bands worden uitgenodigd. „Er zijn zes speelavonden, maar er kunnen veel meer bands spelen, in principe zelfs een kleine twintig", benadrukt Goedhart. „Dan beginnen we gewoon eer der en houden we later op. Voor de drie beste bands zijn er geldprijzen beschikbaar van respectievelijk 1250, 600 en 400 gulden. Goedhart roept geïnte resseerden op om zich snel in te schrijven. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Si mon Goedhart (06-53354628). MIDDELBURG - Van een auto die geparkeerd stond aan de Poelendaelesingel in Middel burg is woensdagavond tussen 18.30 en 20.15 uur een portier raampje vernield. Uit de auto wordt niets vermist. Ook van een auto die gepar keerd stond op het Hof van Tan- ge in Middelburg is donderdag tussen 10.30 en 12 uur een por tierraampje ingeslagen. Uit de auto zijn een compactdisc, een compactdiscman, hengelsport- artikelen, kleding, een gameboy- en spelletjes, een klok en een bril gestolen. Mevrouw J. de Nooijer-de Hamer. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen MIDDELBURG - Mevrouw J. de Nooijer-de Hamer is een Arnemuidse in hart en nieren en als het aan haar lag, woonde ze nog steeds in het vissersdorp. Maar omdat een dokter haar tien geleden om gezondheidsredenen naar een verzorgingshuis verwees, vierde ze donderdag haar honderdste verjaardag in Swerfrust in Middelburg. De honderdjarige kan zich er nog steeds druk om maken. „Ik had hier niet gezeten als die dokter niet tegen me had gelogenHij zei dat ik ziek zou worden en dat ik naar een verzor gingshuis moest. Toen ik hier kwam, zei de zus ter: die dokter is gek; dat gebeurt nooit." Inmiddels is De Nooijer-de Hamer de oudste bewoner van Swerfrust en behalve de suiker ziekte die ze al heel haar leven heeft, is ze nog steeds in goede gezondheid. De Nooijer-de Hamer is op 20 mei 1899 gebo ren in Arnemuiden en is tot tien jaar geleden nooit verhuist. Op haar veertiende begon ze te werken in de huishouding. „Toen ik 21 was, ben ik getrouwd met mij n man Kees de Nooij er. Hij stond in Arnemuiden bekend als Kees de kolenboer, omdat hij in de kolen werkte. „Ik hielp hem altijd met het opscheppen van de ko len. Dan zag ik helemaal zwart. Daarnaast heb ik mijn hele leven boerinnenmutsen genaaid en gewassen en gestreken voor anderen." Haar man stierf in 1983 op 84-jarige leeftijd. De Nooijer-de Hamer heeft nooit kinderen gekre gen. Handwerk Tot een jaar geleden deed de Arnemuidse nog veel handwerk. „Ik had altijd wat te doen, zo als haken en kousen breien. Nu lees ik enkel nog boeken en kijk ik 's avonds naar de nieuws berichten. Daarna ga ik naar bed." De Nooijer- de Hamer vindt het eigenlijk niet zo bijzonder dat ze honderd jaar is geworden. „Ik heb mijn verstand nog en dat is het belangrijkste." MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren organiseert tijdens de pinksterdagen onder het the ma 'Miniatuur Walcheren gaat de lucht in' een groot aantal ac tiviteiten. Kinderen kunnen na een wan deling over het park springen in het 1 uchtkasteel of meedoen aan een luchthockeywedstrijd of het luchtgrabbelen. Voor alle kin deren ligt een luchtballon cn een verrassing klaar. Naast kinder attracties en de bestaande acti viteiten kunnen bezoekers voor het eerst genieten van de opge knapte kermis Middelburg en van de sprookjestunnel, die op nieuw is ingericht en gedeco reerd. Ook de 'Tuin van Zeeland' ver keert weer in optimale staat. Door het pai'k lopen zes kippen, die graag met bezoekers op de foto gaan, en in het restaurant staat een grote bak waarin ca via's en konijnen wonen. Minia tuur Walcheren is tijdens de pinksterdagen geopend van 10 tot 18 uur. Als het mooi weer is blijft het park een uur langer open. Speel-o-theek opent deuren in Middelburg MIDDELBURG - Speel-o- theek De Speeldoos opent vrij dag 4 juni de deuren in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De opening wordt om 16 uur op geluisterd door een schenking van vijfduizend gulden van PTT Post in het Guus'uus van de bi bliotheek. Het bedrag is bestemd voor de aankoop van speelgoed. Het geld is afkomstig van een kers tactie, die PTT Post in december voor de derde keer heeft georga niseerd. Met de huis-aan-huis- folder 'Kerst begint met een kaartje' zijn zes miljoen huis houdens uitgenodigd om aan te geven welke kinderprojecten er voor steun in aanmerking ko men. Uit duizenden briefkaar ten selecteerde PTT Post ruim vijftig verschillende projecten in heel Nederland. Puzzelrit HEINKENSZAND - De motor en autoclub de Zeeuwen organi seert tweede pinksterdag, maandag 24 mei, een pinkster- rit. Inschrijven voor deze puz zelrit voor auto's kan in de Sten- ge te Heinkenszand van 18.30 tot 19.30 uur. Er zijn drie klas sen: A (rijdend volgens het re glement), B en C. De rit wordt uitgezet door N. de Kok. DOMBURG Zangavond - De werkgroep Li turgische Vormen Domburg or ganiseert zondag 6 juni een zangavond. Het kerkkoor Jubi late Deo uit Borssele, onder lei ding van Ad Bakhuizen, zal tij dens deze bijeenkomst een op treden verzorgen met een uit eenlopend repertoire van Han del tot Oosterhuis. Het pro gramma is afwisselend koor, sa menzang met het koor en ge meentezang. Met deze avond in de protestantse kerk aan de Markt in Domburg sluit de werkgroep het seizoen af. Fr aanvang is 19.00 uur. MIDDELBURG Avondwandelvierdaagse MTV'69 houdt van 7 tot en met 10 juni samen met de ZWB de Avondwandelvierdaagse in Middelburg. Er is keus tussen de afstanden 5,10 en 15 kilometer. De start is om 18.30 uur in de kantine van de MTV-sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. Donderdagavond zijn er andere starttijden. De 5 kilometer begint om 19.00 urn en de 10 kilometer en 15 kilome ter om 18.00 uur. door Ben Jansen GOES - De rust moet terugke ren in de Goese binnenstad. Uit gaan moet weer gezellig wor den. Over deze doelstelling was de gemeenteraad van Goes het donderdagavond het wel eens. Met een lik-op-stuk beleid, uit sluiting van cafébezoekers die telkens voor problemen zorgen en eventueel bewakingscame ra's moet daar een aanzet aan worden gegeven. Of het daarmee lukt blijft de vraag. „Je kunt het cynisch be naderen en zeggen: we zijn bezig te dweilen met de kraan open", zei burgemeester D. J. van der Zaag. „Maar je kunt het ook an ders benaderen: tot hier en niet verder." En tegen de raadsfrac ties die enige twijfel aan de dag legden over het effect van het pakket maatregelen waaraan wordt gedacht: „U draagt geen alternatieve oplossingen aan." De woordvoerders van de ver schillende fracties stelden som ber vast dat elke maandag weer in de krant valt te lezen hoe zeer het in het weekeinde daarvoor is uit de hand gelopen: massale vechtpartijen, mishandelingen en vernielingen. Ze reageerden een tikkeltje on gelovig toen Van der Zaag ver klaarde dat hij niettemin de re sultaten ziet van het lik»op-stuk beleid en de inzet van meer poli tie. „De kans om gepakt te wor den wanneer je iets doet wat niet door de beugel kan, neemt toe", stelde de burgemeester vast. „Dat zie je aan het feit dat er de laatste tijd meer vernielingen buiten de binnenstad worden gemeld. Daarmee hebben we het probleem niet opgelost, maar effect heeft het wel." H. W. Hoogerland (PvdA) en J. M. Jansen (D66) hadden er kritiek op dat het dagelijks ge meentebestuur met weinig con crete voorstellen voor de beteu geling van het uitgaansgeweld kwam. Veel ideeën, zoals de plaatsing van toiletten op de Grote Markt en het installeren van bewakingscamera's, moe ten nog nog worden onderzocht. B en W stelden slechts voor de openingstijden van de horeca zodanig te veranderen dat zoge naamde dagzaken tussen 2 en 3 uur 's nachts en nachtzaken tus sen 4 en 5 uur alleen nog maar klanten buiten mogen laten. Nieuwe gasten komen er niet niet. De raad wees dit idee una niem van de hand. „Dat bete kent alleen maar dat dezelfde overlast een uur langer duurt en de bewoners van de binnenstad pas tegen 5 uur kunnen gaan slapen", zei M. K. Dieleman (CDA). Terrassen De raad meent ook dat de bedie ning op de terrassen eerder moet worden gestaakt. Nu mogen er consumpties worden genuttigd tot 2 uur, het tijdstip waarop het bijbehorende café dient te slui ten. De raadsleden waren zich ervan bewust dat het op mooie zomeravonden tot diep in de nacht aangenaam toeven is op de terrassen aan de Grote Markt, maar ze hechtten toch meer belang aan de rust voor de bewoners van de binnenstad. Ze vonden dat de terrassen maar om middernacht moeten slui ten. De scepsis over mogelijkheden om de ongewenste neveneffec ten van het Goese uitgaansleven uit te bannen, was het grootst bij Hoogerland. „Er is maar één op lossing: meer politie op straat. Maai' daarvoor ontbreekt het aan geld en menskracht. Welke maatregel je ook bedenkt met apparaat in de vorm van ver lichting of camera's, het is geen alternatief voor politie." Voordat eventueel tot het instal leren van camera's in het Goese uitgaanscentrum zal worden overgegaan, wil het dagelijks gemeentebestuur eerste de er varingen in onder meer Terneu- zen en Bergen op Zoom afwach ten. Excursie naar muurplanten MIDDELBURG - De districts commissie Zeeland van de Ver eniging Natuurmonumenten houdt donderdagavond 27 mei een excursie in Middelburg met als thema: muurplanten. De excursie staat onder leiding van Peter Maas, die onderzoek deed naar muurplanten. Er zal gekeken worden naar de plan ten op muren en grachtkanten die een unieke vegetatie vor men. De excursie, waaraan kan worden deelgenomen door le den en niet-leden van Natuur monumenten, vertrekt om 19.00 uur vanaf de Graanbeurs aan het Damplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19