EU opent deur voor Balkan Referendum-tijdbom tikt voor Paars-2 Servië beschuldigt NAVO van bloedbad VACATURES Congres VS wijst claim nabestaanden kabelbaanramp af 4 WEKEN VOOR 16,- M Op zoek naar heling in de eigen tuin Spanning stijgt rond beklimster Mount Everest Werk Van Gogh uit bank gestolen Landen krijgen uitnodiging lidmaatschap aan te vragen Crisis speelt scheepsbouw parten Brand bedreigt benzinetoevoer landen Afrika Voet handhaaft beweringen Kosovo in Macedonische cartoons JA, Muon Dë PZC 14° 1 N 4 Zonnige perioden Flinke zonnige perioden en droog. Vanavond meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 14 graden. 242e jaargang no. 114 zaterdag 15 mei 1999 losse nummers 2,60 pagina 13 ALKMAAR - Geen bericht hoeft geen slecht bericht te zijn. Toch groeit bij het thuisfront de span ning over de situatie op de Mount Everest, waar de Alk- maarse Katja Staartjes deze week als eerste Nederlandse vrouw de hoogste berg ter we reld wilde overwinnen. Na twee dagen radiostilte werd gister middag bekend dat zeven van de twaalf expeditieleden de top hebben gehaald. Onduidelijk is of ook de Nederlandse zich in dat gezelschap bevindt. Aanvankelijk zou het team woensdag al naar de top gaan. Vanwege het tijdsverschil hoop te Katja's moeder, Nanny de Voogd, al die ochtend het ver lossende telefoontje te krijgen. Dat bleef echter uit. Wel kwam later bericht vanuit het op 5300 meter hoogte gelegen basis kamp, dat de bergbeklimmers nog steeds in kamp vier op ne genhonderd meter van de top verbleven en het een dag later zouden proberen. De communi catie tussen de bergbeklimmers en het basiskamp verloopt per radio. Voor contact met de bui tenwereld beschikt het basis kamp over een satelliettelefoon. De Voogds ongerustheid nam gistermiddag iets af toen ze hoorde dat zeven expeditiele den en zeven sherpa's (inlandse dragers/gidsen) de top hadden bereikt. „Ook al weet ik nog niet of Katja daarbij zit. dit bericht is tenminste al iets." Maar de spanning bleef. „Ze zijn nu aan het afdalen en naar wat ik heb begrepenstormt en sneeuwt het er hard." Het hele gezelschap bevond zich op dat moment al in kamp twee, ongeveer halverwe ge de route. Hen wachtte nog de tocht langs een gevaarlijke kloof, de zogeheten ijsval. Juist de afdalingen op de Mount Everest zijn riskant. De klim mers zijn dan vermoeid en elke fout kan fataal zijn. GPD DEN BOSCH - Het olieverf schilderij 'Geknotte berken boom' van Vincent van Gogh is uit de Van Lanschot bank in Den Bosch gestolen. Dat ontdekte een bewaker van de bank gisterochtend. Het gaat om een paneel uit de vroege Nuenense periode, met een waarde van 750.000 gulden, al dus Van Lanschot. Het schilderij op hout is 40,5 centimeter hoog en 29,5 centi meter breed. De poltitie en Van Lanschot we ten niet hoe de inbraak is ge pleegd. De diefstal moet hebben plaatsgehad tussen woensdag avond en gistermorgen. ANP (Advertentie) Gero Campers Campershow Zeelandhallen Goes 16 mei 10.00-17.00 uur door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie wil de Balkanlanden als nieuw lid opnemen om de conflicten in de explosieve regio te beteugelen. Dat blijkt uit een verklaring waar de ambassadeurs van EU-landen gisteren over vergaderden. De EU-ministers van Buitenlandse Za ken zullen maandag de betrokken lan den - inclusief Joegoslavië - er expliciet op wijzen dat het Unie-lidmaatschap voor hen open staat. De EU belooft ver der de benodigde financiële, technische en bestuurlijke steun te geven voor de wederopbouw van de Balkan. Staatssecretaris Benschop van Buiten landse Zaken zei eerder deze week al dat de huidige Kosovo-crisis de discussie over de toetreding van de Westelijke Balkan tot de EU 'met tien jaar heeft versneld'. De Duitse voormalige bonds kanselier Kohl verklaarde eveneens dat inniger banden met landen als Albanië, Bulgarije, Roemenië en Macedonië nodig zijn voor het oplossen van de conflicten. Nauwere samenwerking en op den duur het EU-lidmaatschap moeten de wel vaart en politieke rust in woelige regio bevorderen. In de verklaring waar de ambassadeurs van de EU-landen vrijwel overeenstem ming over bereikten, staat dat de Balkan een duidelijker uitzicht krijgt op 'volle dige integratie in de structuren van de Unie'. De verklaring wijst vervolgens ex pliciet op de mogelijkheid voor de Bal kanlanden om zich aan te melden als nieuw lid. De EU-landen beloven de ver zoeken bereidwillig te behandelen. De kandidaatleden moeten voor het lid maatschap wel voldoen aan de EU-wet- ten en de internationale verdragen over mensenrechten en goed nabuurschap. Alleen Frankrijk en Spanje toonden eni ge reserve uit angst dat de deur al te snel en al te wijd wordt opengezet. De Unie kan dat financieel en bestuurlijk op dit moment niet aan. Daarnaast vrezen Pa rijs en Madrid voor geruzie met de reeds uitverkoren zes kandidaatlanden (Hon garije, Polen, Estland, Tsjechië, Slove nië, Cyprus) wiens toetreding vertraging kan oplopen als de groep gegadigden fors toeneemt. Andere geïnteresseerden als Turkije die eerder door de Unie in de wachtkamer werden gezet, zullen zich gepasseerd voelen. De verwachting on der Brusselse diplomaten is dat de minis ters van Buitenlandse Zaken de ont- werpverklaring desalniettemin op hoofdlijnen zullen overnemen. Naast het wenkende perspectief van het lidmaat schap, wordt de Balkan ook een pot met geld in het vooruitzicht gesteld. Over be dragen is nog niet gesproken, behalve dat het om vele miljarden gaat die niet alleen de Unie maar ook het IMF, de Wereld bank, de Oost-Europabank en de Ver enigde Staten zullen verstrekken. De verklaring - officieel het Stabiliteits pact voor Zuid-Oost Europa - krijgt de steun van de VS, Canada, Japan, de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr, de NAVO en de internationale financiële in stituten. GPD Het dorpje Korisa lag bezaaid met uitgebrande tractorwrakken. van onze redactie buitenland KORISA - De NAVO heeft mo gelijk opnieuw een vluchtelin- genkonvooi onder vuur geno men. Joegoslavië beweert dat de alliantie in de nacht van donderdag op vrijdag meer dan honderd Albanese vluch telingen heeft gedood en tien tallen verwond bij een aanval met fragmentatiebommen op het dorp Korisa, bij Prizren in het zuidwesten van Kosovo. Volgens Albanese ooggetuigen waren bij het dorp zeshonderd vluchtelingen samenge stroomd. Eerder hadden deze mensen zich tien dagen in de omringende bossen ver- schuild, uit angst voor Servi sche militairen. De NAVO zei gisteren dat zij de nacht daarvoor het grootste aantal missies op Joegoslavië had uitgevoerd sinds het begin van de oorlog op 24 maart. Aangezien het gebied rondom Prizren het zwaar te verduren kreeg, noemde de verdragsor ganisatie het 'mogelijk' dat daarbij het vluchtelingenkon- vooi in Korisa was geraakt. De NAVO stelt een diepgravend onderzoeknaar het bombarde ment in. Woordvoerder Shea verklaar de echter dat er aanwijzingen zijn dat het ongeluk niet het werk van de NAVO is. De aan vallen van de geallieerde vlieg tuigen zouden op een ander tijdstip hebben plaatsgevon den dan de Serviërs beweren. Ook het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat de Servische informatie zeer voorzichtig moest worden behandeld. Korisa ligt in een gebied dat herhaaldelijk door het Servische leger is bestookt. Volgens Servische bronnen waren gisteravond 79 lijken gegevonden. Ruim zestig men sen raakten gewond, waarvan foto AP vijf ernstig. Een cameraploeg meldde dat in Korisa overle venden in shocktoestand verkeerden. Verslaggevers werden door de Servische au toriteiten naar een kelder van een van de huizen van het dorp geleid waar een vijftigtal vrou wen en kinderen huilend bij el kaar zat. Een overlevende zei dat de aanval kwam terwijl ie dereen lag te slapen. RTR/DPA/AP zie ook pagina 5 Advertentie gemeentelijke herindelingen stopzet. Hij bepaalt echter pas dinsdag wat hij precies doet. GPD/ANP (Advertentie) Eijsink weet wat telt (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! C1EEL MEDEWERKER DIRECTEUREN ACCOUNT MEDEWERKER MTS EN HTS'3 TUINMAN TELEFONISTE POOLMEDEWERKERS HULPVAKARBEIDER VUILNISMAN LOODGIETERS VLOERENISO- (Advertentie) NU OOK VOOR PIANO'S v/d Biltlaan 69. Kapelle. 0113-330330 van onze redactie buitenland DEN HAAG - D66-fractieleider Th. de Graaf heeft de Eerste- Kamerfractie van de VVD giste ren gewaarschuwd dat het weg stemmen van het referendum gelijk staat aan de val van dit kabinet. De Senaat beslist ko mende dinsdag over het referen dum. „We kunnen niet doorgaan als een van de coalitiepartijen zegt geen boodschap te hebben aan dit voor ons zo belangrijke punt", aldus De Graaf. De D66-voorman riep zijn WD-collega Dijkstal op een beroep te doen op de WD-sena- toren, van wie er vijf gedreigd hebben tegen te stemmen. De WD'ers vinden het correctief referendum ongewenst, omdat het volgens hen de gewone de mocratische besluitvorming aantast. Toenmalig WD-leider Bolke- stein liet de invoering van zo'n referendum slechts zeer tegen zijn zin en die van veel van zijn partijgenoten opnemen in het eerste paarse regeerakkoord. Het voorstel werd op aandrang van de WD-fractie in de Twee de Kamer de afgelopen jaren bovendien enkele keren aange past, waarbij vooral de drem pels voor het houden van een re ferendum sterk werden ver hoogd. Omdat voor de invoering een Grondwetswijziging nodig is, is er al drie keer over het correctief referendum gestemd. Dit voor jaar stemde de Tweede Kamer ABIDJAN - Een enorme brand in een olieopslagplaats bij de havenstad Abidjan in Ivoorkust bedreigt de brandstofvoorzie ning van vier naburige landen. De raffinaderij van Abidjan kan door het vuur geen benzine meer produceren. Daardoor dreigt in Niger, Burkina Faso, Mali, Ts jaad en in Ivoorkust zelf een brandstoftekort te ontstaan. Boven grote delen van Abidjan hang een dik zwart rookgordijn. De bevolking heeft nauwelijks toegang tot vers drinkwater, omdat al het water door de brandweer wordt gebruikt om de brand, die al enige dagen woedt, te blussen. Het vuur breidt zich nog steeds uit. DPA 'in tweede lezing' met tweeder de meerderheid in. Een dergelij ke meerderheid is nu ook in de Eerste Kamer vereist. Unaniem Blijkt dinsdag toch dat als ge volg van de WD-bezwaren het referendum sneuvelt, 'dan moet premier Kok het machtswoord spreken en zeggen dat het kabi net niet verder kan als de drie paarse fracties in de Eerste Ka mer niet unaniem voorstem men', aldus De Graaf. In de huidige Eerste Kamer zijn het CDA en de kleinere christe lijke fracties tegen het referen dum. Zij beschikken samen over 24 van de 75 Eerste- Kamerze tels, zodat twee tegenstemmen de WD'ers volstaan om het voorstel te laten sneuvelen. WD-fractievoorzitter Dijkstal heeft steeds gezegd dat zijn mo gelijkheden om zijn partijgeno ten onder druk te zetten beperkt zijn. Eerste-Kamerfracties zijn niet gebonden aan het regeerak koord. De Graaf deed een beroep op het Eerste-Kamerlid Bierman (lo kale partijen) om de bezwaren tegen het referendum in te slik ken. Bierman heeft al laten we ten daartoe alleen bereid te zijn als de regering het proces van Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. CLL clcdj. De groei in de wereldwijde scheepsbouw is vorig jaar fors af genomen als gevolg van de crisis in Azië. Desondanks bloeide de sector in Nederland met de levering van 75 zeeschepen en 120 geboekte orders, stelt Lloyd's Register, onder meer kwaliteitscontroleur van het grootste deel van U de wereldhandelsvloot. Willy Voet, de ex-verzorger van Festina, blijft bij zijn uitspra ken omtrent dopinggebruik in het wielerpeloton. In zijn boek 'Dwars door de hel', dat dinsdag verschijnt, schrijft Voet dat Virenque in 1993 voor het eerst experimenteerde met doping. Ookzijn landgenoot LucLeblanc en de Deen *1 Bj arne Riis omschrij ft Voet als dopingzondaarsC- I Macedoniër Darko Markovik schrijft de ge schiedenis van de Koso- vo-oorlog in cartoons en karikaturen. De dagelijk se bommenregen geeft hem een veranderde kijk op het westen: „Eerst was het westen je-van-het. Nu zie ik dat alles wat ik over het westen heb geleerd niet y K werkt." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9 en 11zee land: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27,29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43 van onze regioredactie WASHINGTON - Een speciale commissie van het Amerikaan se Congres heeft besloten geen geld uit te trekken voor een schadevergoeding aan de nabe staanden van de twintig slacht offers van het ongeluk met een Italiaanse kabellift. Daarbij liet ook de twintigjarige Daniëlle Groenleer uit het Walcherse Se- rooskerke het leven. Haar ou ders werden vrijdag overvallen door het teleurstellende nieuws en weigeren vooralsnog com mentaar. De Amerikaanse ambassade in Rome liet vrijdagavond weten dat de beslissing van het Con gres niets verandert aan de be lofte van de Verenigde Staten de families van de slachtoffers schadeloos te stellen. In een reactie op de kritiek van Italië en de familieleden van de slachtoffers die in 1998 in Cava- lese vielen, verklaarde de am bassade dat „de VS, zoals presi dent Clinton heeft beloofd, de volle verantwoordelijkheid ne men voor het tragische ongeval. Daar verandert of verhindert de verwerping door het Congres van het wetsontwerp over direc te schadevergoeding helemaal niets aan." De skiliftcabine stortte naar be neden nadat een Amerikaanse militair vliegtuig de kabelbaan had geraakt. De piloot vloog veel te laag. De Senaat stemde in maart in met een schadever goeding van 80 miljoen gulden, maar de commissie van het Con gres heeft de gelden nu van het budget van het ministerie van Defensie geschrapt. De nabe staanden kunnen zich nog rich ten tot het Italiaanse ministerie van Defensie. De Verenigde Sta- Advertentie ten zouden dan een deel van de kosten die Italië moet maken vergoeden. Vorige week werd de piloot die het ongeluk had veroorzaakt door een militaire rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel. Niet wegens het ongeluk, maar omdat hij een videoband, waarop beelden van de ramp stonden, had geprobeerd te ver nietigen. DPA (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wit een proefabonnement van 4 weken voor 16.-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 p a 96,50 Naam: Voorletters: Straat: Telefoon: Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 Autostoelen Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 71 3214 0000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1