Britse spionnen in schijnwerpers "bsrco Doema begint procedure voor afzetten Jeltsin het is weer Weinig obstakels bij benoeming Summers in regering van VS Openingsfilm festival Cannes is bedoeld als opkikker voor Russen Acht doden bij geweld in Libanon Brussel trotseert ultimatum WTO over Amerikaans vlees buitenland vrijdag 14 mei 1999 Kunstbenen, ook voor Tamil Tijgers Namen geheim agenten op Internet voordeel voor COLOMBO - Gehandicapte Sri Lankanen, die ooit als Tamil Tijgers streden tegen de regering, kijken of de door het leger verstrekte kunstbenen passen. Voor het eerst in de nu zestien jaar du rende oorlog tussen de militairen en de Tamil Tijgers kregen voormalige guerrilla's deze week de beschikking over protheses. Bij de pogingen van de Tamils om een eigen staat in het noorden van Sri Lanka te stichten zijn inmiddels meer dan 58.000 mensen om het leven gekomen. foto Gemunu Amarasinghe/AP door Harm Harkema LONDEN - De Britse geheime dienst voor het buitenland, MI6, is in het hart getroffen door de publicatie op Internet van tien tallen namen van geheim agen ten van de dienst. De publicatie is vrijwel zeker het werk van een wraakzuchtige oud-spion van de dienst, de 35-jarige Richard Tomlinson. Op een Amerikaanse internet site werden woensdag 115 na men van Britse spionnen gepu bliceerd. De woordvoerder van MI6, schout-bij-nacht David Pulvercraft zei dat door de pu blicatie levens in gevaar zijn ge bracht. Volgens minister van Buitenlandse Zaken Robin Co ok is een deel van de geopen baarde agenten onecht, maar van onze redactie buitenland WASHINGTON - De benoe ming van onderminister Law rence Summers tot opvolger van de Amerikaanse minister van Financiën Rubin is met instem ming ontvangen in politieke kringen in de Verenigde Staten. Waarnemers verwachten dat het Congres, dat Summers' voordracht moet goedkeuren, niet dwars zal liggen. Volgens betrokkenen zal Sum mers alleen kritische vragen moeten beantwoorden over zijn steun aan het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat het afgelopen jaar meer dan 100 miljard dollar heeft uitgegeven aan noodhulp voor landen die kampten met een wereldwijde financiële crisis. De 44-jarige Summers is sinds 1995 onderminister onder Ru bin. Aangenomen wordt dat de nieuwe minister weinig veran- kloppen andere namen wel de gelijk. Pulvercraft riep de Britse media op het internetadres niet te ont hullen, en die hielden zich daar keurig aan. Gisteren werd op Brits verzoek de pagina afgeslo ten door de internetaansluiter. De Britse regering vreest echter dat de namen al zijn gekopieerd door organisaties en landen die daar belang bij hebben. Gisterochtend zei Tomlinson dat MI6 de ernst van de onthul ling overdrijft. De nu genoemde namen zouden ook in een ver klaring staan die hij vorig jaar - in het kader van een andere zaak - heeft afgelegd. Hoewel Tomlinson later op de dag stelde in het geheel geen na men te hebben gepubliceerd, was er niemand die dat nog ge- dert aan het succesvolle beleid dat Rubin op het ministerie voerde. Rubin (60) werd na zijn aankon diging dat hij in juli zou vertrek ken alom geroemd. Hij zei nog niet te weten wat hij verder zou gaan doen. De minister zou in de race zijn voor opvolging van Alan Greenspan als voorzitter van de Federal Reserve Board (Fed), het stelsel van Ameri kaanse centrale banken. Het nieuws kwam voor de fi nanciële markten als een grote verrassing. Weliswaar werd al al enige tijd op Rubins vertrek gespeculeerd, maar algemeen werd aangenomen dat hij pas zou vertrekken als de rust in de wereldeconomie zou zijn terug gekeerd. Op de effectenbeurs van New York zakte de Dow Jo- nes-index in korte tijd met ruim tweehonderd punten. Daarna trad er weer een herstel op. AP/RTR/AFP loofde. Temeer niet daar hij de afgelopen weken tevergeefs heeft geprobeerd de lijst via an dere kanalen te openbaren. Wraak en wanhoop Reden voor zijn gedrag lijkt een mengeling van wraak en wan hoop. Tomlinson trad in 1991 in dienst van MI6. Hij was in Cam bridge afgestudeerd in de lucht vaarttechniek, en leerde in de weekeinden allerlei moordda dige en overlevingstechnieken bij een vrijwillige divisie van de SAS, het elitekorps van het Britse leger. Eenmaal in dienst verrichtte Tomlinson onder de codenaam 'T' James-Bondach- tige karweitjes in Bosnië, Mos kou en het Midden-Oosten. Maar zijn bazen bleken 'not amused' toen hij zich intern drukte maakte over vermeende Servische schenkingen aan de Conservatieven. Toen ook de in filtratie van een netwerk van handelaren in chemische wa pens in het Midden-Oosten de mist in ging, werd Tomlinson in 1995 ontslagen. De mogelijkheid om in betroe- wp te gaan werd hem onthouden door MI6: de nationale veilig heid zou dan in gevaar komen. In 1997 ging hij voor een half jaar de gevangenis in nadat hij een Australische uitgever de op zet had toegestuurd van een boek over de MI6. Tomlinson werd daarmee een slachtoffer van de Wet op de Officiële Ge heimen die MI6 en MI5 (de bin nenlandse veiligheidsdienst) een enorme en oncontroleerbare macht toekennen. Na zijn vrijlating week Tomlin son uit naar zijn geboorteland Nieuw-Zeeland. Maar MI6 liet hem daar arresteren, waarna hij uitgewezen werd. Hetzelfde overkwam hem vervolgens in de Verenigde Staten en in Frank rijk. Ruim een half jaar geleden vond hij enige beschutting in Genève. Hij heeft inmiddels voor MI6 bijzonder pijnlijke be schuldigingen geuit. Hij stelde dat wijlen Henri Paul, de chauf feur van prinses Diana tijdens haar dodenrit, een MI6-agent was. GPD Vlaamse dag Annie M.G. Schmidt BRUSSEL - Vlaanderen houdt donderdag 20 mei een Annie M.G. Schmidt-dag. Op die datum zou de overleden schrijfster jarig zijn geweest. Vlaamse kinderboekenschrijvers lezen op deze dag voor uit het werk van hun befaamde Nederlandse voorbeeld op kinderafdelingen van ziekenhuizen in onder meer Knokke, Gent en Leuven. „Elk Vlaams kind kent Jip en Janneke of Puk van de Pette- flet", verklaart Majo De Saedeleer, directeur van de Vlaamse afdeling van de internationale kinderboekenorganisatie IB- BY, de keuze voor de schrijfster. Annie M.G. Schmidt stierf vier jaar geleden, daags na haar 84e verjaardag. ANP Karei de Grote-prijs voor Blair AKEN - De Britse premier Blair heeft gisteren in Aken de Ka- rel de Grote-prijs gekregen. Met deze prestigieuze prijs eert Aken personen die zich inzetten voor de Europese eenheid. Blair wordt onder meer geroemd voor zijn werk voor de vrede in Noord-Ierland en voor de toenemende pro-Europa koers van Groot-Brittannië. De Karei de Grote-prijs bestaat sinds 1950. De prijs ging eer der naar onder anderen koningin Beatrix, Henry Kissinger, Jacques Delors en Helmut Kohl. DPA Surfers trotseren haaien Recife RECIFE - Surfers trekken zich zo weinig aan van het verbod om hun liefhebberij bij de Braziliaanse stad Recife uit te oefe nen dat de autoriteiten hebben besloten surfplanken van overtreders in beslag te nemen. Het bestuur van de deelstaat Pernambuco besloot vorige week surfen te verbieden in een kuststrook van honderd me ter bij Recife. Dat gebeurde nadat een haai een 21-jarige sur fer de handen had afgebeten. De afgelopen drie jaar hebben volgens de autoriteiten haaien in het gebied tien mensen aangevallen. Vier van hen hebben dat niet overleefd. Volgens wetenschappers hebben bouwprojecten langs de kust geleid tot veranderingen in de stroming van de Atlantische Oceaan. Daardoor zagen haaien zich gedwongen dichter bij de kust naar voedsel te zoeken. RTR Cartoonist Steinberg overleden NEW YORK - Saul Steinberg, een van de beroemdste cartoo nisten ter wereld, is woensdag op 84-jarige leeftijd in New York overleden. Dat meldt The New York Times. De kwaliteit van zijn karikaturale werk is vaak vergeleken met dat van Pi casso, Klee en Miro. Een van de bekendste werken is een poster uit 1976 die hij voor cover van de New Yorker maakte. De tekening symboli seert de kortzichtige blik van zijn stadsgenoten op de rest van de wereld. Steinbergs werken voor de New Yorker zijn gewil de verzamelobjecten geworden. De in Roemenië geboren kunstenaar studeerde sociologie en psychologie in Boekarest. Tijdens de Tweede Wereldoorlog tekende hij karikaturen van Hitier en Göring. DP.4 Doodstraffen wegens verminken DHAKA - Een rechtbank in Bangladesh heeft gisteren vier mannen ter dood veroordeeld wegens het verminken van een vrouw met bij tend zuur.Devierhebben volgens de rechter vi j f jaar geleden een vrouw met de vloeistof overgoten omdat ze weigerde een huwelijksaanzoek van een van daders te accep teren. Het Bengaalse parlement heeft twee jaar geleden de dood straf ingevoerd in de wetgeving tegen onderdrukking van vrouwen. Doodstraffen worden in de praktijk vaak vervan gen door gevangenisstraffen. DPA door Hans Hoogendijk MOSKOU - De eerste dag van het driedaagse parlementsde- bat over de afzettingsprocedure tegen president Jeltsin heeft gisteren weinig opgeleverd. De volksvertegenwoordiging, de Doema, stemt morgenavond over de kwestie. Terwijl buiten enkele honder den kleumende communisten het vertrek van het Russische staatshoofd eisten, bogen bin nen de afgevaardigden zich over de vijf klachten. Ze variëren van genocide op het Russische volk tot het beginnen van de oorlog in Tsjetsjenië. Alleen dit laatste punt heeft een kans om met de benodigde tweederde meerder heid te worden aangenomen. Overigens zijn grondwettelijk gezien de kansen om Jeltsin op legale weg uit het Kremlin te krijgen, vrijwel nihil. Maar na het ontslag van Primakov als premier is de stemming in het door de communisten gedomi neerde parlement nog feller an- ti-Jeltsin dan normaal. De com munistische leider Zjoeganov, voor de zitting: ,,We praten niet over politieke wraak, maar over gerechtigheid." De eerste dag van de afzettings procedure werd al snel beheerst door discussies over de mogelij ke consequenties van het ont slag van Primakov en de voor dracht van Stepasjin als diens opvolger. Doema-leden en par lementaire journalisten waren het erover eens dat het land een constitutionele crisis beleeft, die is veroorzaakt door Jeltsin. Sommigen merkten al schert send op dat ze maar extra kle ding en voedsel mee hadden moeten nemen voor het geval Jeltsin, net als in 1993, zou be sluiten geweld aan te wenden. Centraal stond toch de vraag wat de grondwettelijke gevol gen zijn van de crisis. De grond wet schrijft voor dat het staats hoofd het parlement moet ontbinden als de meerderheid tot drie keer een kandidaat-pre mier afwijst. De kans dat de Doema dit doet, is reëel. In de grondwet staat echter ook dat Jeltsin het parlement niet kan ontbinden indien het met een afzettingsprocedure bezig is. De mogelijkheid is aanwezig dat tweederde van de Doema Jeltsin wil vervolgen wegens de oorlog in Tsjetsjenië. In de grondwet staat echter niet wel ke van de twee varianten zwaar der weegt. Experts menen dat het Consti tutionele Hof, dat toeziet op de naleving van de grondwet, in zo'n situatie moet beslissen. En kele waarnemers sluiten niet uit dat Jeltsin de Doema van zijn taak zal ontheffen gedurende de tijd dat het Hof zich over die vraag buigt. In 1993 leidde een soortgelijke confrontatie tussen Jeltsin en het parlement, toen nog Opperste Sovjet, tot de bloedige slag om het Witte Huis. In sommige Russische kranten werd gisteren gespeculeerd over een zelfde afloop. GPD Advertentie LANGE VORSTSTRAAT GOES door Pieter van Lierop CANNES - Het 52-ste Festival van Cannes is woensdagavond van start gegaan met alle fanfare, sterren, toe ters en bellen die bij het meest presti gieuze filmfeest ter wereld horen en met de vertoning van Nikita Miklialk- ovs romantische spektakelstuk De Barbier van Siberië. Het is de film die vijf maanden geleden al was aange kondigd voor 'Berlijn' en toen pardoes werd weggekaapt door 'Cannes', dat immers grotere eer en meer media- aandacht te bieden heeft. Nu we het werkstuk hebben gezien, rijst de vraag waarom de Fransen in hemelsnaam het er voor over hebben gehad de Duitsers zwaar voor het hoofd te stoten met het roven van deze Moskovische slagroomtaart. De 'Bar bier' van de filmtitel is een machine die bomen kan kappen met hetzelfde gemak als waarmee een kapper haren knipt. Richard Harris speelt de Ame rikaan die anno 1885 de 'Barbier' ont worpen heeft en kapconcessies in Si berië probeert los te peuteren via een Russische generaal die met de char mes van Julia Ormond moet worden week gemaakt. Maar Julia verstrikt zich in een romance met Oleg Menshi- kov als cadet aan de Tsaristische Mili taire Academie. Het futiele verhaaltje is door Mikhal- kov aangegrepen voor een ronkende evocatie van tsaristisch Rusland en een ongeremde lofzang op de Russi sche volksziel. Tijdens zijn persconfe rentie verklaarde Mikhalkov onom wonden dat hij zijn Barbier allereerst heeft gemaakt om het Russische zelf bewustzijn een beetje op te vijzelen (in Moskou en Petersburg loopt de film inmiddels beter dan Titanic gedaan had) en om bovendien de rest van de wereld te tonen dat de voormalige Sovjet-Unie meerheeft te bieden dan politieke chaos, coiTuptie en een rijke maffiacultuur. Waarschijnlijk zou elke westerse re gisseur die zich zo schaamteloos te buiten gaat aan clichés over Rusland door de Russen worden gestenigd. Nu de maker Nikita Mikhalkov heet en hoog geprezen eerdere films op zijn naam heeft staan als Oei Ciomi en Burnt By The Sun (winnaar van een Oscar), klinkt steeds vaker het ver zoek aan de cineast om zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkie zingen van volgend jaar. Wat moeten we er trouwens van den ken dat hij zichzelf opvoert als de be minde Tsaar Alexander III die op een wit paard en onder luid gejuich de troepen inspecteert? „Als jullie daarin een teken zien dat ik werkelijk poli tieke ambities heb. dan houden jullie me voor wel heel erg naïef", ant woordde de cineast, die vervolgens overging tot het verketteren van de NAVO die in zijn ogen met de bombar dementen op Servië dezelfde fouten aan het maken is als de Russen een paar jaar geleden in Tsjetsjenië. GPD Inwoners van het dorpje Majdel-Silim doorzoeken het puin van een woning die werd verwoest bij een Israëlische luchtaanval. foto Mohamed Zatari/AP van onze redactie buitenland BEIROET - Acht Libanese burgers zijn gisteren gedood bij gewelddadige incidenten in de Israëli sche veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Vijf Libanezen vonden de dood in hun wagen, toen een bom ontplofte aan de rand van de weg. Het aangetroffen explosief wordt doorgaans ge bruikt door sjiïtische Hezbollah-militie in haar strijd tegen het pro-Israëlische Zuid-Libanese Leger SLA Drie andere Libanezen stierven door raketaan- vallen van Israëlische vliegtuigen op vermeende Hezbollah-stellingen in de regio. DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie is in de rundvleesoorlog met de Verenige Staten niet van plan te zwichten voor het dreigement van Washington om Europese producten zwaar te belasten. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie zei gisteren dat het importverbod op met hor monen bewerkt rundvlees uit de VS overeind blijft. Brussel zal de Wereldhandels organisatie (WTO) hiervan in kennis stellen. De WTO had de Europese Unie tot gisteren de tijd gegeven het import verbod op te heffen. Volgens de EU is met hormonen bewerkt rundvlees schadelijk voor de gezondheid. Meerdere onderzoeken zouden hebben uitgewezen dat het kankerver wekkend is en bestaande tumo ren kan versnellen. De VS bestrijden dit en werden vorig jaar in het gelijk gesteld door de WTO. Washington heeft al een voorlopige sanctielijst sa mengesteld waarop voorNeder- land belangrijke producten als de trostomaat en snijbloemen staan. Die zullen worden getrof fen door een Amerikaans im- (Advertentie) porttarief van honderd procent. De EU-landen Denemarken, Frankrijk en Duitsland worden overigens het zwaarst getroffen door de op stapel staande sanc ties. In totaal zijn met de sancties honderden miljoenen dollars gemoeid. De WTO moet zich nog over het pakket van Ameri kaanse maatregelen buigen. De wereldhandelsorganisatie be paalt uiteindelijk of de heffin gen in verhoudingen staan tot de schade die de VS lijden om dat ze hun rundvlees niet in Eu ropa kwijt kunnen. De WTO heeft de mogelijkheid zelf de omvang van de sancties vast te stellen. Het besluit van de orga nisatie is over twee maanden bekend. RTR/ANP Groen licht voor fusie Hoechst en Rhóne-Poulenc FRANKFURT - De fusie van de farmacieconcerns Hoechst (Duitsland) en Rhöne-Poulenc (Frankrijk) is weer een stap dichterbij gekomen. De grootste aandeelhouder van Hoechst, Kuwait Petroleum Corporation (KPC) met een belang van 24,5 procent, liet gisteren weten in principe akkoord gegaan. De besturen van de twee fusie- partners gaven dinsdag al goed keuring. Het laatste woord is aan een buitengewone aandeel houdersvergadering van Hoechst in juni of juli. Oor spronkelijk zouden Hoechst en Rhöne-Poulenc pas over twee tot drie jaar volledig fuseren, maar mede op aandrang van KPC gebeurt dat al dit jaar. ANP ojxaa. CLl cLl C/C^- 0 KQUMar Papette 2-laags toiletpapier Extra sterk van ons huismerk MasterSign. a 8 rollen van 4.79 voor 3.99 3 pakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5