Hontenisse licht veeboeren pootje PZC Meeusen schopt overal tegenaan Sponsor bezorgt Kloosterzande grotere sporthal Decennia automobielhistorie in Axel CDA-standpunt over herindeling tegen het zere been van VVD Kerncentrale laat jeugd eskimo en indiaantje spelen zeeland vrijdag 14 mei 1999 z 19 Gemeente trekt bouwvergunningen varkensstallen in Vierdaagse in Breskens door Joost Bosman AXEL - Sjieke Jaguars, patserige Ponti- acs, galante Citroëns DS, maar ook een eenvoudige Opel Rekord uit 1957, don derdag staan ze er allemaal op het Old Ti mer Festival in Axel. Veel mannen, soms met een kind op de arm, schuifelen likke baardend voorbij. Hun vrouwen volgen geduldig, met wat minder aandacht voor de oude voertuigen. De gebroeders De Winter uit Middelburg hebben zich neergezet tussen hun gekoes terde eigendommen, te weten een vijf me ter lange Chevrolet uit 1954 en een Cadil lac uit 1961. „Die is net een metertje langer", zegt eigenaar Hans de Winter. De knalrode Chevrolet heeft hij gekocht in Ohio in de VS. „Ik vond hem zo mooi, ik kon hem niet laten staan", zwijmelt hij. De Winter rijdt met zijn pronkstuk menig autoshow af, maar hij gebruikt hem niet alleen als showmodel. „Op zondag mag ik er nog wel eens een stukje mee gaan toe ren", vertelt hij trots. Zal wel behoorlijk wat benzine slurpen, zeker? „Dat dacht ik ook, maar het valt mee. één op negen on geveer." Zijn broer opent de achterbak van de Cadillac. „Kijk, een tweepersoons bed", lacht hij, bijna zonder overdrijven. Een juweeltje is de Donnet uit 1928 van A Koster uit Wolphaartsdijk. Vijfentwintig jaar geleden kocht hij hem in Frankrijk en sinds vier weken heeft hij opnieuw een kenteken. „Hij rijdt nog goed, maar har der dan zestig kilometer moet je niet gaan. Dan maak je hem kapot." Hoeveel zijn au tomobiel waard, laat hij niet los. „Ik ver koop hem niet, voor geen geld." Voorrangsfout leidt tot letsel TERNEUZEN - Een 16-jarige bromfietser is woensdagavond bij Temeuzen gewond geraakt na een aanrijding met een per sonenauto op de kruising Hoekseweg/N252. Het meisje wilde de kruising recht oversteken en verleende daarbij geen voor rang aan een 35-jarige automobilist, voor wie het licht op groen stond. De bromfietsbestuurster werd met een kneuzing aan de heup en sleutelbeen overgebracht naar het ziekenhuis De Honte. Ze is daar een nacht ter observatie gehouden. Beide voertui gen raakten beschadigd. Tractordieven Sas aangehouden SAS VAN GENT - De politie heeft woensdag in Sas van Gent drie mannen aangehouden die een tractor en gereedschap hebben gestolen uit een nissenhut aan de Sasse Pottenbak kersstraat, die eigendom is van een carnavalsvereniging. Een getuige zag een 36-jarige Sassenaar op een driewieler rijden met daarin gereedschap uit de Nissenhut. Hij waarschuwde de politie die de man insloot in het politiebureau van Temeu zen. Andere getuigen hadden diezelfde tijd een 29-jarige Sas senaar en een 34-jarige man uit Breda op een tractor zien rij den, die in dezelfde nissenhut stond. De drie dieven zijn in de cel gezet. Hulde voor winnende EHBO'ers AXEL - EHBO-vereniging Sint Ludwina uit Koewacht is woensdagavond in het stadhuis van Axel gehuldigd voor het behalen van de landstitel tijdens de nationale EHBO-wed- strijden te Rosmalen. Het voltallige college en een aantal raadsleden waren bij de ceremonie aanwezig. Het team van Sint Ludwina bestond uit commandant Anja Kusee, Ingeborg van der Zwan, Albertine van de Wege en Johan van der Haa en instructrice Miriam Hamelink. De vereniging kreeg ook een geldbedrag. J. Sonnevijlle uit Breskens kreeg woensdagavond een zilve ren medaille van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBOSonnevijlle is veertig jaar actief lid van de EHBO en al jaren penningmeester van de afdeling Breskens. Voor E. C. L. Tresonie en J. van Haneghem-de Zwart was er een draagpen- ning voor 25 jaar lidmaatschap. Onderzoek files bij Axels afvalpark AXEL - Burgemeester en wethouders van Axel bekijken nog eens hoe de zaterdagse opstoppingen bij het gemeentelijk af valpark aan de Nieuwendijk voorkomen kunnen worden. De files die zaterdags ontstaan worden steeds langer. Regelmatig moeten vuilaanbieders met de door hun aangeboden waar te rug, omdat alle afvalcontainers tot de rand toe zijn gevuld. Omwonenden klagen over de overlast en over vuilaanbieders van buiten de gemeente Axel. PvdA wil onderzoek waarde natuur MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet de economische waarde van natuurgebieden gaan onderzoeken. Met de uit komst van een dergelijke studie in de hand moet de toeristi sche sector overtuigd worden om geld te steken in de Zeeland Natuurmaand, aldus de PvdA in Provinciale Staten. In schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten stelt PvdA- Statenlid D. Holtkamp dat de toeristische sector in Zeeland onvoldoende bekend is met de waarde van natuur en land schap. Hij verwijst naar een onderzoek van het adviesbureau KPMG waarin de economische waarde van onder meer de zuid-oostelijke Veluwe voor de toeristische sector op honder den miljoenen guldens wordt geschat. Door de waarde van de Zeeuwse natuur in kaart te brengen denkt Holtkamp meer steun te krijgen voor het overeind houden van een toeristische activiteit als de Zeeland Natuurmaand. Een brilkever trekt altijd bekijks, dus ook in Axel. De Fiat 500 ernaast is nog in groten getale op de Nederlandse wegen te zien. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse heeft de bouwvergunningen voor drie varkensstallen ingetrokken. Twee van de drie aanvragers hebben inmiddels bezwaar aan getekend tegen de beslissing van het college van B en W. Eén stal stond gepland aan de Lange Nieuwstraat in Klooster zande, de twee andere hadden aan de Zuidweg in Hengstdijk Geuzen blijken ook bij de tijd BIERVLIET - Op de Markt in Biervliet komt de tegenstelling tussen oud en nieuw al goed tot uiting. In robuust leder geklede motorrijders lopen tussen de als geuzen verklede bestuursleden van de stichting Geuzenfeesten Biervliet door. Het (bijna) afgelopen millenni- um is dan ook het centrale the- ma van de feesten dit j aar. D aar- om staat naast de 'haringrit' voor hypermoderne motorende I authentieke zeepkistenrace donderdag voor het eerst sinds jaren weer op het programma. Hier blijkt het contrast tussen jong en oud: waar de jeugd moeiteloos tussen de paaltjes door zigzagthebben de vol was- senen van de wijkteams daar aanzienlijk meer moeite mee. Uiteindelijk weet de Singel met een paar tienden van een secon de voorsprong op de Gentse straat de zege van de zeepkis tenrace binnen te halen. Hoogtepunt van de eerste dag is de tentoonstelling over ver schillende generaties land bouwmachines. In de enorme en knalrode zesrijige bietenrooier verdwijnen bijna de spade en het kopmes, waarmee de bieten I vroeger uit de grond werden ge haald. Een maaidorsmachine staat let- terlijk straatbreed opgesteld. J Op het veldje staat de stationai re equivalent van het gevaarte I uit 1938, aangedreven door een ronkende Lanz Bulldog tractor uit 1952. De tentoonstelling wordt afgerond met twee John Deere tractoren, een uit 1953, de ander van vorig jaar. moeten verrijzen. De vergun ningen voor de intensieve var kenshouderijen zijn afgegeven in '94 en '95. Het gemeentebe stuur herroept de bouwprojec ten op grond van de Woning- bouwwet. Daarin staat dat als een aanvrager niet binnen 26 weken gebruik maakt van de verstrekte vergunning, een ge meente de beslissing ongedaan mag maken. Net als veel andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten vecht de gemeente Hontenisse al lange tijd een verwoede strijd uit met voornamelijk Brabantse var- kensboeren, die zich willen ves tigen in de regio. Op dit ogenblik lopen acht beroepszaken tegen Hontenisse, allemaal over afge wezen of geweigerde bouwver gunningen. De kwesties varië ren van een bezwaar tegen de ongegrondverklaring van een aanvraag voor aanleg van een mestbassin tot intrekken of wei geren van een vergunning voor de bouw van complete stallen, voor het houden van duizenden varkens. Formele kwestie De drie waarvan de bouwtoe- stemming nu geschrapt is, zijn uitgerekend drie bedrijven die al langer hardnekkig bij Honte nisse aan de poort rammelen. Het gaat om LAVI van J. Lavrij- sen, die al een mesterij heeft aan de Lange Weg in Ossenisse, Pork BV van M. Knoops, die een ves tiging heeft aan de Riet- en Wulfsedijk in Absdale en G. Knoops, met ook een stal in Absdale. Volgens gemeenteme dewerkster G. van de Broecke is de intrekking van de vergunnin gen een zuiver formele kwestie. Geen van drieën bezit een mi lieuvergunning om een nieuwe mesterij in Hontenisse te stich ten en daardoor kon maakte het trio toch geen kans. Bovendien beroept de gemeente zich op de zogenaamde coördinatieplicht, waardoor de mogelijkheid tot nieuwvestiging voor intensieve veehouderij geen bouwvergun ningen meer worden verstrekt, wanneer een agrariër niet de be nodigde milieuvergunning in zijn bezit heeft. Beroep Varkenshouder M. Knoops is niet van plan het erbij te laten zitten. Hij heeft bij de arrondis sementsrechtbank direct een beroep ingesteld. Hij verwijt het gemeentebestuur van Honte nisse onbekwaam bestuur. Knoops meent dat er geen grond bestaat voor het intrekken van de vergunning en noemt de be slissing 'volkomen onterecht'. „Het is onvoorstelbaar dat een gemeente in Nederland in 1999 zich deze praktijken permit teert. Overigens slaat het ook nergens op dat mij een milieu vergunning geweigerd is. Ik blijf de zaak in ieder geval aan vechten." door Barend Pelgrim AXEL - De voorzitter van de Axelse CDA-fractie, M. Murre, heeft de toorn van de VVD over zich afgeroepen. In een besloten raadsvergadering werd onlangs besloten dat Axel drie mensen afvaardigt als het tot een ronde tafelgesprek over herindeling van Zeeuws-Vlaanderen komt: burgemeester W. de Graaf, wet houder J. van Schaik en de eer der genoemde Murre. De WD eist van raad en B en W dat Mur re met onmiddellijke ingang wordt ontslagen als vertegen woordiger, na uitlatingen die de CDA'er deed in BN/De Stem. De Axelse politici hebben eer der deze maand achter gesloten deuren vergaderd over het standpunt in de herindelings discussie. Iedereen blijkt tegen schaalvergroting. De Axelaars beseffen echter ook dat het geen zin heeft de kop in het zand te steken en hebben tegelijk afge sproken dat, mocht het onher roepelijk tot een herindeling ko- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl men, ze zullen ijveren voor één gemeente Zeeuws-Vlaanderen en niet voor een driedeling van de regio. Vorige week echter bleek dat CDA'er M. Murre een afwijkende mening op nahoudt en uitgaat van een herindeling in drie gemeenten. Zijn mede-afgevaardigde, wet houder J. van Schaik (PvdA), bevestigt dat Murre voor zijn beurt spreekt en met zijn uitla tingen niet het standpunt van de Axelse raad verwoordt. „Axel zal zich in eerste in eerste in stantie verzetten tegen herinde ling", aldus Van Schaik. „Maar we zijn niet blind voor de reali teit en als het dan toch tot een nieuwe structuur komt, kiest Axel voor één gemeente Zeeuws-Vlaanderen. Onze der de keuze is een driedeling in West, Kanaalzone en Oost." Oosten In dat laatste geval wil Axel zi ch niet aansluiten bij Terneuzen en Sas van Gent, maar zal toenade ring tot het oosten (Hulst en Hontenisse) worden gezocht. Volgens Van Schaik levert dat een beter machts- en bevol- kingsevenwicht op. De WD neemt geen genoegen met het verhaal van Murre, die in zijn betoog tegen herindeling op geen moment een herinde- 1 ing van zeven naar één gemeen te in Zeeuws-Vlaanderen bepleit. „Het door de raad inge nomen standpunt na een ver trouwelijke en informele bij eenkomst van de raadsleden wijkt duidelijk af van wat de CDA-fractievoorzitter voor staat", schrijft WD-fractiese- cretaris aan raad en college. BRESKENS - Van dinsdag 18 tot en met vrijdag 21 mei orga niseert het Comité Avondvier daagse Breskens voor de veertiende keer een avondvier daagse in het vissersdorp. Er kan vijf of tien kilometer worden gelopen. Tussen 18.30 en 19.00 uur wordt vertrokken vanaf de Steenoven in Breskens. Voor mensen die in een rolstoel rijden, is er een aangepast par cours. Op de laatste avond ver gezelt de Koninklijke Muziek vereniging Breskens-Groede de wandelaars tijdens de laatste kilometers. TOP-fractielid De Rooij is blij over vertrek voorzitter door Joost Bosman TERNEUZEN - Freddy de Rooij is nog steeds getergd tot op het bot. Des duivels is het TOP-fractielid over wat hij noemt het gemanipuleer van ex-voorzitter A Meeusen. Die trok vorige week zijn handen af van TOP uit onvrede met het functioneren van de raads fractie. „Maar we zijn blij dat hij weg is, eindelijk rust in de tent." De Rooij verwijt Meeusen dat hij de afspraken binnen de partij voortdurend heeft ge schonden. „Eind vorig jaar heeft Meeusen beloofd niet meer op eigen gelegenheid naar de media te stappen als hij iets op zijn lever had. We zouden dat eerst intern be spreken. En wat gebeurt er? Hij stuurt zijn plan voor de Scheldeboulevard recht streeks naar de krant, daarbij de fractie compleet negerend. Terwijl het grootste deel van de TOP-leden voor de gemeen telij ke plannen had gestemd." En zo ging het elke keer, aldus De Rooij. „Als wij als fractie een standpunt innemen, wil len we niet voortdurend op persoonlijke titel door de voorzitter worden teruggeflo ten en publiekelijk door hem uitgefoeterd. Daar passen we voor." Ook de persoonlijke relaties binnen TOP waren verzuurd, zo blijkt uit de woorden van De Rooij„Laatst zat ik op het ter ras van Westkant. Meeusen zag me, maar liep me straal voorbij, zonder te groeten. Dat is toch te zot voor woordenBij het bestuursoverleg ben ik de laatste keren weggebleven. En ook op de ledenvergadering nodig. Maar inmiddels heeft hij zijn stempel gedrukt. Kijk maar naar de reclame in de parkeergarage en de dukaten- actie die net is gestart. Alle maal zijn ideeën." De Rooij geeft toe dat er verder weinig is bereikt door TOP. „We moeten dan ook nog veel leren. En als je bij bepaalde onderwerpen niet zeker bent van je zaak, kun je er ook beter niets over TOP-fractielid Freddy de Rooij: „Ik kreeg van Meeusen alleen maar op mijn donder." foto Charles Strijd ben ik maar twee keer geweest, want ik kreeg van Meeusen al leen maar op mijn donder." De inhoudelijke kritiek van Meeusen op de TOP-fractie, onderschrijft De Rooij ten de le. Die luidt dat de fractie hele maal niks terecht brengt van de verkiezingsbeloften en te veel mee waait met de wind van het college. „Toen we be gonnen, hadden we helemaal geen ervaring. Inmiddels is er een jaar voorbij, en zijn we een stuk verder. We hebben nu nog drie jaar om onszelf neer te zetten." Over de kritiek op TOP-wet- houder J. Baart zegt De Rooij: „Hij had aanvankelijk sturing Achterban Niettemin ziet het raadslid de toekomst van TOP nog altijd zonnig in. „De achterban is nog groot genoeg, hoewel ze natuurlijk flink op de proef is gesteld door het gekrakeel in de partij. Aan de andere kant kennen de kiezers Meeusen ook goed genoeg om te weten dat hij altijd overal tegenaan schopt. Hij deed dat bij de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij, hij deed dat bij TOP en hij zal dat blijven doen. Ik maak me niet ongerust en denk dat we bij de volgende verkiezingen er alleen maar zetels bij zullen winnen." Over Meeusens nieuwe poli tieke initiatief Leefbaar Ter- neuzen is De Rooij sceptisch, j „Die partij komt er niet eens. De cijfers over TOP-leden die zouden overstappen, zijn vol strekt ongegrond. Een aantal maanden geleden hebben vier a vijf TOP-leden hun lidmaat schap opgezegd. Voor Meeu sen was het wellicht niet moei lijk hen te bewerken en met zich mee te krijgen. Ik ver moed dat hij niet eens alle le den heeft gebeld, zoals hij zelf zegt. Bovendien hebben we er afgelopen al weer drie nieuwe leden bij." door René Hoonhorst DOEL - Samenwerking met el kaar en 'groene intelligentie' moet (Zeeuws-)Vlaamse jonge ren van 14 tot 25 jaar meer be grip en respect voor de natuur bijbrengen. Het Educatief Mi- lieulaboratorium van de kern centrale Doel en een aantal jeugdorganisaties houden op zondagmiddag 16 mei een Tam- Eco-Tamdag op het natuurter- reintje naast de kerncentrale. De jongeren zijn een middag lid van een 'natuurvolk'. Door zich in te leven in zeden en gebruiken van Inuït (eskimo's), indianen stammen of aboriginals wordt hen respect en ontzag voor de natuur bijgebracht. Cultuur verschillen tussen de verschil lende stammen en communica tieproblemen kunnen vaak ook op 'natuurlijke wijze' worden overbrugd. Zo zijn er stammen die bepaalde planten in een be paalde volgorde neerleggen om elkaar iets duidelijk te maken. De naam Tam-Eco-Tamdag slaat ook op het doorgeven (via de tam-tam) van wetenswaar digheden over het ecosysteem. De deelnemende jongeren moe ten een aantal opdrachten op lossen, de winnaars kunnen mee met een ballonvaart. Electrabel Nucleaire Produc- tiezone, exploitant van de kern centrale, sponsort de middag om te laten zien dat het bedrijf 'begaan is met milieu en leefom geving'. Bij de kerncentrale kunnen liefhebbers al enkele ja ren een fiets lenen om een tocht je door de omgeving - met onder meer het Verdronken Land van Saeftinge - te maken. Geïnte resseerden kunnen zich in groe pen of individueel aanmelden bij het Educatief Milieulabora torium in Doel. Om jongeren te trekken, heeft het kerncentrale park contacten gelegd met scoutinggroepen uit Hulst en Kieldrecht. Chiro en Jeugd Ro de Kruis van Beveren en Sport vereniging Aloy. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De mul tifunctionele evenementenhal van Kloosterzande wordt te vens een volwaardige sporthal waar zaalvoetballers en -hand ballers officiële wedstrijden kunnen spelen. De Rabobank Kloosterzande-Graauw spon sort de bouw van de accommo datie voor sport- en sociaal-cul turele activiteiten met 350.000 gulden. De hal kan daardoor ne gen meter langer worden, krijgt toneelvoorzieningen als een de montabel podium, verlichting en geluidsapparatuur en een liftinstallatie. Het gemeentebestuur van Hon tenisse wilde niet meer dan twee miljoen gulden voor de bouw van het sportcomplex annex dorpshuis uittrekken. Toen twee maanden geleden bleek dat er voor dat bedrag geen ge bouw kan komen met voldoende voorzieningen voor wedstrijd sport en toneelclubs wilden en kele raadsleden al extra geld uitti-ekken. Burgemeester en wethouders hielden echter vast aan het eerder afgesproken maximumbedrag. Om de hele raad mee te krijgen, liet het col lege al doorschemeren nog op een sponsorbedrag van zo'n an derhalve ton te hopen. Vijftien jaar Met dat bedrag erbij zou de hal al het wedstrijdformaat van veertig meter lengte gunnen krijgen. Doordat de sponsor rui mer uit de slof schiet, komen er ook goede voorzieningen voor toneeluitvoeringen, een lift, een betere vloer en afdekvloeren ten behoeve van niet-sportieve fes tiviteiten. De sponsor-overeen komst met de plaatselijke bank geldt voor vijftien jaar. Eén van de voorwaarden die de bank stelt, als de raad akkoord gaat met de schenking, is dat de ge meente een officiële ceremonië le plechtigheid houdt voor de officiële ondertekening van de sponsor-overeenkomst. Op het gemeentehuis wordt gedacht aan vrijdag 21 mei. De Rabobank Kloosterzande- Graauw verwacht dat de hal vóór 1 januari 2001 in gebruik kan worden genomen. Dat betekent wel dat alle be zwarenprocedures niet al te veel tijd in beslag mogen nemen. Tot nu toe zijn er zo'n twintig be zwaren van omwonenden bin nengekomen, voornamelijk over te verwachten verkeers- en geluidsoverlast en schaduw werking in tuinen. Donderdag morgen vanaf 9.00 uur kunnen de bezwaarmakers hun grieven naar voren brengen tijdens een hoorzitting in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. Wegwerken in Terneuzen en Zaamslag TERNEUZEN - Op verschillen de plaatsen in de gemeente Ter- neuzen wordt maandag 17 mei aan de weg gewerkt. Vanaf 7 uur 's ochtends wordt de Temeuzense kruising van de Guido Gezellestraat/Alvarez- laan/Oude Vaart hersteld. Af slaan naar de wij k Oude Vaart of Zuidpolder is dan niet mogelijk. Het verkeer op de Guido Gezel- lestraat zal tot 19 uur alleen rechtdoor kunnen rijden. Het verkeer wordt omgeleid. Diezelfde avond wordt het weg dek van de Temeuzensestraat in Zaamslag gerepareerd. Van 18 uur tot 3 uur 's nachts is deze straat voor verkeer afgesloten. Verkeer richting het veer bij Perkpolder moet rekening hou den met vertraging vanwege de omleiding. Groene Parel nieuwe Hulster politieke partij HULST - De politiek-maat- schappelijke groepering Ver ontruste Burgers Hulst, twee maanden geleden opgericht uit protest tegen de privatisering van het Hulster zwembad, gaat verder als de politieke partij Groene Parel. In een nieuwsbrief roept de Pa rel de bewoners van Hulst op massaal protest aan te tekenen tegen de BAM-plannen, een stadsvernieuwingsproject in het centrum van Hulst. Volgens de Groene Parel moet en kan het beter in Hulst en de vier oprich ters moedigen inwoners aan een bezwaarschrift in te sturen als de gemeente het project door zet. De briefschrijvers vrezen dat het in hun ogen te moderne plan al in kannen en kruiken is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51