Lokale belastingdruk baart zorgen Hontenisse werkt aan profielschets Sfeervol Klomppop weet opnieuw te verrassen Miljoenenbrand bij Goes groeit verder met nieuw bouwplan Elopak Terneuzen Gelijk Gestemd vult met roze repertoire een witte vlek zeeland vrijdag 14 mei 1999 z 18 Detailhandel wil meer inzicht in verschillende berekeningen ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur 13 mei 1971 De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. doorMaurits Sep VLISSINGEN - Gemeenten moeten inzichtelijk maken hoe zij de lokale lasten berekenen. De grote onduidelijkheid die nu heerst, wekt de suggestie van willekeur en leidt tot ex treme verschillen in de hoogte van heffingen en belastingen tussen gemeenten. Detailhan delaren zijn zeer gebaat bij meer helderheid, omdat de lo kale lasten tot zeventien pro cent van hun bedrijfsresultaat opslokken. Dit blijkt uit een onderzoek naar de lokale lasten, dat het bureau Research voor Beleid uitvoerde in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. Daarvoor werd een steek proef genomen in 25 gemeen ten, waaronder Middelburg. Reden voor het onderzoek is dat de Rijksmonitor Lokale Lasten naar de mening van het Hoofdbedrijfschap onvol doende inzicht verschaft in de werkelijke hoogte van lokale lasten en in welke mate die op Schrijfwedstrijd Boek Aller Tijden GOES/HULST - De winkelke- ten BoekenPartners heeft een verhalen wedstijd georgani seerd die aan het eind van het jaar de bundel Het boek aller tijden moet opleveren. Via Internet kunnen verhalen schrijvers hun proza - tussen de 450 en 500 woorden lang - op sturen, waarna bezoekers van de speciale internetpagina door middel van cijfers de bes te tien verhalen uitkiezen. De overige 89 verhalen voor de bundel worden door een jury geselecteerd. Onderwerp, stijl en genre zijn vrij. Het adres van de pagina is: www.boeknet.nl. Het boek aller tijden komt aan het eind van het jaar alleen bij winkels van BoekenPartners te liggen. In en net buiten Zee land zijn dat: Het Paard van Troje in Goes, Van Remortel in Hulst en Van de Kreek in Ber gen op Zoom. Klanten die van af deze maand daar een serie boekenleggers sparen, krijgen Het boek aller tijden aan het eind van het jaar gratis. ernstige zorgen. Niet alleen de hoogte ervan, maar ook de pro centuele stijging." Van der Lin de wil het rapport aangrijpen om gemeenten aan te sporen meer duidelijkheid te ver schaffen over lokale lasten. „Wij zullen nu al met de ge meenten gaan praten over de begroting voor volgend jaar." Van der Linde heeft er geen be zwaar tegen dat de lokale las ten in de ene plaats hoger zijn dan in de andere. „Een ge meente die effectiever werkt dan een andere, mag ook min der rekenen. Laat die concur rentie maar bestaan. De onder nemer bepaalt dan wel waar hij of zij zich het liefst wil vesti gen." Bank informeert verenigingen over risico's OOSTBURG - De ABN AMRO van Oostburg en Sluis houden maandagavond 17 mei een voorlichtingsavond speciaal bedoeld voor bestuurders van verenigingen en stichtingen onder de noemer 'Gaat vrijwil ligerswerk geld kosten?' Als thema is gekozen voor de fi nanciële veiligheid en continu ïteit van verenigingen en stich tingen. Speciale aandacht zal uitgaan naar de aansprakelijk heidsrisico's die besturen te genwoordig lopen. Tijdens een presentatie zal getoond wor den hoe op kosten kan worden bespaard door verbetering van het betalingsverkeer. De voor lichtingsavond wordt gehou den in Molen de Brak aan de Nieuwstraat in Sluis en begint om 19.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de ABN AMRO kantoren van Oostburg en Sluis. het bedrijfsresultaat drukken. Uit het rapport komen twee problemen naar voren. Ge meenten berekenen lokale las ten op totaal verschillende gronden. Dat leidt tot grote onduidelijkheid en wekt de suggestie van willekeur. Bo vendien kan de hoogte van sommige lasten tussen diverse gemeenten daardoor enorm verschillen. De onderzoekers hebben daar niets op tegen, mits de gemeenten duidelijk (kunnen) maken hoe die ver schillen tot stand komen. Dat gebeurt nu niet. Verder is de verhouding tussen de lasten en de tegenprestatie door ge meenten omstreden. Alleen bij de onroerend zaakbelasting is duidelijk dat dit een algemene belasting betreft waarvan de inkomsten in de algemene mid delen van de gemeentekas kunnen worden gestort. Voor andere heffingen is dat minder vanzelfsprekend. De onder zoekers vinden 'dat sprake moet zijn van een individuele tegenprestatie en dat de hef fing niet hoger mag zijn dan de kosten die de gemeente moet maken. Voor de detailhandel is het erg belangrijk te weten hoe de las ten (onroerend zaakbelasting, rioolrechten, verontreini gingsheffing, waterschapshef fingen, reinigingsrechten, par keerbelasting, baatbelasting, preca rid) worden berekend. De on dernemers zijn hieraan vier tot zeventien procent van hun be drijfsresultaat kwijt. Een grote elektrawinkel betaalt relatief het minst (5900 gulden per jaar een warenhuis het meest (41.484 gulden). Secretaris W. van der Linde van MKB Zeeland is blij met het rapport. „De ontwikkeling van de lokale lasten baart ons Het nieuwbouwproject Klaverblad in Goes-west. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier GOES - De ene heimachine in Goes nieuw - west is nog niet weg, of de andere komt er al weer aan. De Goese wethouder M. L. 't Hart van onder meer volkshuisvesting en ruimtelijke ordening sloeg onlangs de offi ciële eerste paal voor het nieuwe bouw plan. Het gaat om een complex van veertien wo ningen aan de Fluitekruidstraat en het verlengde van de J. P. Coenstraat. De veer tien woningen worden in twee bouwblok ken neergezet en moeten nog dit jaar door aannemer Nonnekes opgeleverd worden. Er is er nog één te koop, weet A Sinke van de makelaardij Sinke Komej an te mel den. D e huizen krijgen twee etages en zijn voor zien van een dakterras aan de ene en een tuin aan de andere kant, zodat de bewo ners - afhankelijk van de weergoden - de hele dag in de.zon kunnen zitten. Sinke stipt aan dat de huizen snel verkocht zijn. Hi] zegt dat dit onder meer komt doordat de huizen niet te duur zijn en groot van opzet. Ze kosten tussen de 260.000 en 285.000 gulden. Het ontwerp is van het bu reau Archikon uit Goes. iet laatste jaai de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws- 1 feiten uit Zeeland. De enorme rookwolken trokken al snel honderden toeschouwers naar de brand. foto archief PZC door Arjen Nijmeijer voorbij was, moest de brand weer nog dagenlang nablussen. Daarbij werd heel Terneuzen getrakteerd op asdeeltjes die zich door de wind lieten mee voeren naar waslijnen en gepar keerde auto's. Vooral de lak van de auto's had te lijden van de roetdeeltjes. Elopak Terneuzen zelf zou maandenlang buiten bedrijf zijn, werd kort na de brand ge vreesd. Om de levering van melkkartons niet in gevaar te brengen, werd de productie in vestigingen in Noorwegen en Zweden opgeschroefd; daartoe werden twintig Terneuzenaren naar Scandinavië gevlogen om in de zusterbedrijven mee te draaien. De loods was pas zes maanden voor de brand in gebruik geno men, maar het Noorse moeder bedrijf besliste vrijwel direct dat de opslagplaats moest wor den herbouwd. Terwijl dat nog in volle gang was, keerden de Temeuzense werknemers in ju ni alweer terug, om weer thuis de productie te hervatten. Nee hoor, niets aan de hand, dacht het personeel van Elopak nog. De politie belde om een automatisch brandalarm te bevestigen, maar bij Elopak was daar niets van bekend. Twee minuten later bleek dat een vergissing; er werd direct groot alarm geslagen, maar de brandweer kon niet voorkomen dat het magazijn van het Ter- neuzense melkkartonbedrijf in de as werd gelegd. De brand ontstond op donder dagavond 13 mei 1971 in een berg papierafval die was gaan broeien. In de opslagloods ston den enorme rollen papier en voorraden melkkartons, die al lemaal in brand vlogen. De vrij willige brandweerkorpsen van Terneuzen, Zaamslag en Sluiskil stormden toe en blusten tot ver in de ochtend. Ze wisten de productiehal en het kantoor te behouden, maar de schade liep toch in de miljoenen. Nadat de brand zelf allang oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 00151 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De pro vincie en de wethouders van Hontenisse zien in het aan staande rondetafelgesprek over herindeling geen reden om te wachten met het benoemen van een opvolger van scheidend burgemeester Th. Steenkamp. Op dinsdag 1 juni legt de ge meenteraad een profielschets voor aan commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Hontenisse wil tot. de benoe ming wethouder B. Pauwels als interim-burgemeester aanstel len, maar Van Gelder zal ver moedelijk een waarnemend burgemeester aanstellen. Nadat dinsdag bekend raakte dat Steenkamp benoemd is tot burgemeester van West Maas en Waal werd al driftig gespecu leerd over de toekomst van Hon tenisse. Het college en de ge meentesecretaris lieten er al direct geen twijfel over bestaan dat er een nieuwe burgemeester moet komen. Dat de commissa- Aardenburg moet Romeinse wortels benutten AARDENBURG - Aardenburg moet een poêticum en een sy- nopticum krijgen, het Romeinse Saturnaliafeest moet in ere worden hersteld en naast dit al les is er plaats voor een educato- rium. Bestaande folkloristische en culturele activiteiten kunnen daarbij worden ingepast. Dat zijn de ideeën van vijf Aar denburgers voor de culturele toekomst van het stadje. Ze zijn vervat in het boekje Gedachten over de toekomst van Aarden burg, waarvan het eerste exem plaar donderdag tijdens de officiële opening van het 'spot vogelcircuit' in de Doopsgezin de kerk van Aardenburg werd overhandigd aan burgemeester C. van Liere. Het echtpaar Eimert Brander horst en Wilma Richel van Gale- riche organiseerde de tweede editie van het 'spotvogelcircuit.. Cellist Youri Tempelhof verras te het organiserende paar op het einde van een kort concert. Hij speelde 'Liebestraum' en 'Aprés une rêve' als geschenk ter gele genheid van hun zilveren brui loft. Ter afsluiting van de bijeenkomst werd een vrien denkring opgericht, die de plan nen moreel en financieel moet steunen. Het optreden van Crash Burn op het Klomppopfestival. foto Willem Mieras ris een tussenpaus in Hontenisse wenst, zit ze echter niet lekker. Pauwels: „Wij gingen er van uit dat we de overbruggingsperio de zelf zouden oplossen en dat hebben we ook voorgesteld aan Van Gelder. Maar die heeft daar een probleem mee, omdat het blijkbaar landelijk beleid is om een waarnemer aan te stellen." De Hontenissenaren wilden die klus liever in eigen beheer hou den, omdat een interim-burge meester geld kost en dat bespa ren ze liever. Omdat de vacature op zijn vroegst eind juli in de Staats courant komt, verwacht de pro vincie - mede door de tussenlig gende zomervakantie - dat er vóór december geen opvolger van Steenkamp benoemd wordt. Er circuleren inmiddels al namen van mensen die als vervangend burgemeester voor Hontenisse kunnen optreden. Zo lijkt de Axelse burgemeester W de Graaf een goede kandi daat door zijn politieke kleur (CDA, net als Steenkamp), maar J. Lonink van Sas van Gent wordt ook genoemd. Steen kamp was afgelopen jaar name lijk zelf een tijdje interim in Sas na het vertrek van J. van Rest. De burgemeester van Hulst, A Kessen, ligt bij de Hontenisse naren aanmerkelijk minder goed in de markt. Hulst is gene gen om te fuseren met Hontenis se, maar met Kessen zou wel eens een paard van Troje bin nengehaald kunnen worden. De Hontenisser bestuurders zitten nu eenmaal niet te wachten op eenpottekijker „Wij zouden het jammer vinden, net nu we de za ken hier op orde hebbenorgani satorisch en financieel, iemand met een geheel andere zienswij ze op post te krijgen", aldus Pauwels. Daar vlug aan toevoe gend: „Maar in principe is ie dereen welkom hoor. Al gaan we er tot nu toe van uit dat we tot december de zaak zelf bestie ren." door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Geen spettertje regen, geen blubber rond de ten ten maar alleen muziek en een geestdriftig publiek kenmerk ten de 19de aflevering van Klomppop in Ovezande. 's Och tends zag het er nog even beang stigend uit. Het zou niet de (Advertentie) eerste keer zijn geweest dat middenin een stralende week het festival Klomppop de hele hemelvaartsdag in de regen moest worden gevierd. Maar de regen hield op voordat Wolfs- head om halfeen kon aftrappen. Ad Boonman, de man die in 1981 het initiatief nam voor Klomppop en altijd de motor achter het festival is gebleven, blijkt nog steeds een goede neus te hebben voor jonge bands die tijdens dehemelvaartklassieker in Ovezande aanslaan en het daarna als een speer overal el ders gaan maken. Zo stond vo rig jaar Racoon onaangekon digd op het Klomppoppodium om nu officieel te worden terug gevraagd. Racoon, een Zeeuwse band die landelijk zeer in de lift zit, wist het publiek, zo'n 850 betalende bezoekers, in de ban te houden. Trouwe oude garde De grote verrassing van het fes tival was Sticks 'n Stones, een Belgische groep die funkrock maakt. Het Klomppop-publiek, dat zich ondanks een trouwe ou de garde voortdurend blijft ver jongen, vroeg en kreeg drie toegiften van de Vlamingen. Behalve Racoon kwamen er nog meer bands voor de tweede keer. Nimbus, de Middelburgse groep die vorig jaar een verrassende openingsact verzorgde, bleek het ook half in de avond goed te doen. The Hoax uit Engeland stonden voor de derde keer in Klomppop maar het publiek bleek de groep nog lang niet beu. Dat gold evenzeer voor De Niro, die in 1997 ook al in Ovezande speelde. Maar dat was in een an dere samenstelling met een an der repertoire. Met een dikke duizend man bin nen van wie ruim 800 betalende bezoekers en geen regen is Klomppop voor de negentiende keer alleszins een succes gewor den. MIDDELBURG Man met Schaap - De Walcherse popgroep Man met Schaap sluit morgen, zaterdag het Oldtimer festival af op de Markt in Mid delburg. Naast eigen werk speelt de groep onder meer co vers van Living Colour, Bush en Pearl Jam. Het concert begint om 21 uur. door Ernst Jan Rozendaal KATS - Met de oprichting van het mannenkoor Gelijk Ge stemd is een witte vlek op de kaart van Nederland ingevuld. Tot dusver telde Nederland zo'n vijfentwintig homokoren, maar geen daaTvan opereerde in Zuidwest-Nederland. Enkele maanden geleden heeft Lenze Plas uit Kats het initatief geno men tot oprichting van een Zeeuws koor van 'gelijkgestem de' mannen. Dirigent is Rob van der Meule uit Oost-Souburg. Het idee ontstond na de opvoe ringen van het theaterstuk De Dijk in Kats, vorig jaar septem ber. Plas: „Op de slotavond stonden we met onze dronken kop op de receptie en zeiden we: 'We moeten een homokoor op richten.' In De Dijk zong het Noord-Bevelands Mannenkoor en dat is echt zo'n oud grijs kerkkoor. Wij wilden wat an ders. Er is op dit gebied geen moer in Zeeland. Er zouden toch zo'n tienduizend homo's in de provincie moeten rondzwerven, maar je ziet ze nooit. En wij wil den niet dat kroegengedoe, dat loeren en kijken naar elkaar, maar gewoon samen iets doen." Sociaal aspect Het zingen staat bij Gelijk Ge stemd voorop, maar het sociale aspect is niet minder belangri j k In principe staat het koor open voor homoseksuele mannen van elke leeftijd, maar ook anderen zijn welkom. Zangervai'ing is niet belangrijk. Het is nadruk kelijk wel een mannenkoor. El ke week wordt in Kats geoefend. Tot nu toe telt Gelijk Gestemd vierentwintig leden. Naar uit breiding wordt gestreefd. Vol gens Plas is het koor beslist geen verzameling van 'huppeltrut ten', maar ook niet van grijze muizen. „Het zijn voornamelijk gewone mannen. Misschien dat zo'n koor dus ook het stereotie pe beeld van de nichterige homo eens kan doorbreken." Professioneel zanger en dirigent Rob van der Meule is als arti- sitek leider aangezocht. In de eerste plaats omdat zijn vriend in het koor zit, maar ook omdat naar een redelijk niveau wordt gestreefd. „Als je iets doet, moet je het goed doen", vindt Plas. „We gaan niet zomaar wat rond de piano blèren." Van der Meule vindt het een uit daging om te werken met weinig ervaren zangers. „Ik ben zang leraar. Er is niets mooiers dan mensen leren zingen. Dat kan hier volop. Van niets kan ik iets maken. Verder is de sfeer anders dan bij een gewoon koor. Je merkt toch dat het gaat om men sen die een minderheid vormen in de samenleving en in zo'n koor helemaal zichzelf kunnen zijn. Voor mij is het ook ont spannend dat het niveau niet zo hoog is." Over het juiste repertoire wordt nog gedubd. Een aantal leden zingt graag Hollandse smart lappen, anderen denken aan Engelse folk en Van der Meule voelt meer voor een musicalach tig repertoire. „Als je geen koor ervaring hebt, neem je je eigen cd-kast als referentiepunt", verklaart hij. „Maar Whitney Houston of Mariah Carey, daar kan ik als dirigent niets mee. Ik wil iets aanbieden van enig ni veau dat toch uitvoerbaar is. Verder vind ik dat in de muziek wel tot uitdrukking moet ko men dat het om een homokoor gaat. Misschien dat projectma tig gewerkt kan worden. Af en toe de schijnwerper zetten op een componist als Noël Coward of Cole Porter of eens het thema als het Eurovisie Songfestival kiezen. Dat heeft natuurlijk een hoog camp-gehalte. Het reper toire moet een roze signatuur hebben, zonder dat het meteen strijdliederen worden." Optreden Optredens laten nog even op zich wachten. Van der Meule: „Ik sta voor het koor, dus mijn visitekaartje hangt eraan. Dat betekent dat ik me wel voor het niveau moet kunnen verant woorden als we naar buiten tre den. Dat kan nog wel een half jaar of een jaar duren." Plet in ternationale homokorencon- cours dat dit weekend in Gro ningen wordt gehouden, komt voor Gelijk Gestemd te vroeg. Over twee jaar wil het koor wel naar de volgende editie in Ber lijn. Inlichtingen Gelijk Gestemd0113- 600361 of 0118-471854. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer Het zingen staat bij Gelijk Gestemd voorop, maar het sociale aspect is niet minder belangrijk. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50