Facade van schoonheid en rust I PZC varia o 4 Nairobi spendeert miljoenen aan omstreden opknapbeurt stadshart het weer Dorp in rep en roer na bizar bevel burgervader Beverly Hills loopt te hoop tegen bontetiket Heer Bommel en de Labberdaan puzzel recept vrijdag 14 mei 1999 door Frans van den Houdt De autoriteiten van Nairobi, Kenia, houden ongetwij feld hun hart vast. Als de gasten straks maar in het zo mooi opge knapte centrum van de stad blijven en niet zomaar een blok je omgaan. Want dan zouden ze wel eens in het 'echte' Nairobi terecht kunnen komen; de stad van de onbegaanbare wegen, het rottende afval en de horden straatkinderen, zwervers en straatventers. En dat is niet de bedoeling. Er worden niet voor niks tientallen miljoenen shillingen uitgegeven om op slechts een paar honderd vierkante meter een facade van schoonheid en rust op te trek ken. De bezoekers van de volgende week te openen ten toonstelling over de 'Common Market for Eastern and Sou thern Africa' (Comesa) en de in juni te houden internationale burgemeestersconferentie moe ten immers het idee krijgen dat Nairobi een soort paradijsje is. Voor het groepje kinderen dat nu nog bij één van de vijf-ster- renhotels rondhangt, is dan geen plaats meer. De zwerver tjes gaan gekleed in vodden en, erger nog, houden hun vieze handjes op om iets van de langs snellende dames en heren los te krijgen. Dat is natuurlijk onge past; zo ontvang je geen 21 Afrikaanse presidenten en hon derden andere hoogwaardig heidsbekleders. Limousine Het is om die reden dat minis ters, die zich normaliter alleen per limousine met chauffeur verplaatsen, iedere dag de straat op gaan om de voortgang van de werkzaamheden per soonlijk in ogenschouw te nemen. Terwijl werkers koorts achtig gaten vullen met dam pend asfalt, geeft Sam Ongeri, minister van Lokaal Bestuur, druk gesticulerend aanwijzin gen. Doorwerken, luidt zijn de vies. Ongeri zet er flink de pas in als hij naar de volgende krater in het wegdek loopt, gevolgd door een stoet heren in goedzittende pakken en op glimmende schoe nen die duidelijk niet gewend zijn zich vaak op straat te verto nen. Eén van hen moet even la ter vloekend afhaken als hij per ongeluk in een met water gevuld gat stapt en bijna zijn voet ver zwikt. Ratten Er is nog nooit zo hard gewerkt door de diverse openbare dien sten in Nairobi, die de afgelopen vijftien jaar een gedegen repu tatie hebben opgebouwd als zijnde door en door corrupt en ineffectief. Stoeptegels worden recht gelegd of vervangen door nieuwe. Stinkende vuilnis van maanden (soms jaren) wordt eindelijk opgehaald. Ratten schieten overal weg en moeten op zoek naar alternatieve voed selbronnen. Restaurants en an dere eetgelegenheden waar het ongedierte ook welig heeft kun nen tieren, worden door de ge zondheidsinspectie gesloten. Nabij het Nairobi Museum wordt nu al weken gewerkt aan niet meer dan honderd meter wegdek dat altijd erg hobbelig was, maar nu gladder dan glad moet worden. Voor dit kleine stukje weg alleen al zijn miljoe nen shillingen uitgegeven om het opnieuw te asfalteren en vervolgens met straatstenen te bedekken. „Het is een schande", zegt een voorbijganger, „met dat geld hadden ze in de hele stad en buitenwijken in ieder geval alle gaten kunnen vullen. Maar nee deze regering interes seert zich niet voor het eigen volk, veel belangrijker is dat de buitenwereld denkt dat alles hier pais en vree en keurig in or de is." Hoewel veel mensen hun genoe gen uitspreken over het feit dat er nu eindelijk iets gedaan wordt aan de abominabele toe stand waarin Nairobi al jaren verkeert, zijn de meesten boos en vol walging dat zoveel geld aan het zakendistrict van de stad wordt uitgegeven. En dan alleen maar vanwege de komst van een paar buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders. Komt de rest ook nog ooit aan de beurt en wanneer? Volgens mi nister Ongeri is er vier miljard shilling (130 miljoen gulden) uitgetrokken voor het opkalefa teren van de wegen in heel Nai robi en, zo wil hij de inwoners van de stad doen geloven, die plannen zouden ook zonder de komende conferenties zijn uit gevoerd. Diezelfde inwoners zijn echter Het Gelderse Beuningen is in rep en roer, nadat bekend is geworden dat de burgervader van het dorp wordt ver volgd voor machtsmisbruik en wederrechtelijke vrijheidsbe roving. Burgemeester Zijlmans liet op 2 december 1997 afval- iransporteur Jan Burgers van zijn bed lichten en opsluiten. Dat gebeurde op 'grond van de Wet BOPZ, Bijzondere Opna me Psychiatrische Ziekenhuizen. Op last van justitie onder zoekt de Rijksrecherche nu of er wel redenen waren voor die actie. door Hans Bekkers Advocaat W. Aerts houdt zijn kaken stijf op elkaar. Dat doet ook zijn cliënt, burgemees ter H. Zijlmans van Beuningen. Hoofdrolspeler Jan Burgers wil zijn zegje wel doen. Hij vertelt hoe hij op de vroege ochtend van 2 december 1997 door de politie van zijn bed werd gelicht. Burgers: „Naar het poli tiebureau ging het. Rond het middaguur kreeg Burgers te ho ren dat er twee heren voor hem waren. Van de Riagg. „Ik was opgepakt op grond van de Wet Bijzondere Opname Psychiatri sche Ziekenhuizen", zegt Bur gers. De burgemeester had daartoe de opdracht gegeven. Burgers zou een acuut gevaar zijn voor anderen. Hij zou tele fonisch bedreigingen hebben geuit aan personeel en leiding van de regionale afvalverwer ker ARN. Een bandje met opge nomen gesprekken vormde de bewijslast. „Ik heb die tape ge hoord. Het was mijn stem, maar het waren niet mijn woorden. Er was met het bandje geknoeid. Na onderzoek is gebleken dat er op vijftien plaatsen in is geknipt en geplakt", zegt hij. Afvaltransporteur Burgers had een conflict met de ARN. Twaalf jaar had hij er gewerkt, totdat van de ene op de andere dag zijn contract werd opgezegd. Bo vendien kreeg hij een terrein- verbod. Burgers zou laster praatjes verspreiden. Hij was Advertentie eerder geneigd te geloven dat het na die conferenties onmid- dellijkgedaan zal zijn met de to meloze inzet van de autoritei ten. Men is immers gewend dat schoonmaakoperaties elders in het land alleen plaatsvinden als de president op bezoek komt. Maar denken de Keniaanse au toriteiten nu echt dat geen van de komende gasten verder zal kijken dan hun neus lang is?Na- na Mouskouri, de Griekse zan geres, was onlangs in de stad en zijzo schreef een lokale journa- list, 'was met afschuw vervuld door het obscene contrast tus sen haar vijf-sterrenhotel en de sloppenwijken, waar ze letter lijk over open riolen moest springen'. En wat te denken van de Amerikaan Jesse Jackson die vorig jaar 'meteen een gebed tot de Heer aanhief toen hij een glimp opving van de smerige conditie van Nairobi's sloppen'. Het zijn dan ook de Keniaanse Een poolvos staat op het punt zijn vacht kwijt te raken. Iemand anders draagt binnenkort zijn jas. foto Vasili Fedosenko/RTR van onze redactie buitenland De inwoners van het chique Beverly Hills, in de Ame rikaanse staat Californië, wil len niet dat er in bontkleding een etiket wordt genaaid dat vermeldt hoe het pelsdier aan zijn einde is gekomen. In een referendum sprak 63,8 pro cent van de bevolking zich uit tegen de maatregel, zo heeft het stadsbestuur woensdag bekendgemaakt. Luke Montgomery, campag neleider van de groepering 'Consumenten uit Beverly Hills voor een Bewuste Keuze' die de maatregel had voorge steld, zei zich ondanks de ne derlaag in de stembus de mo rele overwinnaar te voelen. Volgens hem is de media-aan dacht voor de maatregel zo massaal geweest dat de hele wereld nu weet aan welke wreedheden dieren worden blootgesteld voor hun vacht. De groepering, die onder an deren de steun genoot van ac teur Jack Lemmon en talk showpresentator Larry King, wilde dat in elk bontje van bo ven de honderd gulden een eti ket zou worden genaaid met de waarschuwing dat men een dier zou dragen dat is geëxecu teerd, verdronken, vergiftigd, doodgeknuppeld, gestenigd, vergast of vast komen te zitten in een metalen klem. Het hou den van het referendum kostte 60.000 dollar. De opkomst be droeg 26,3 procent. AP Toonder Studio's erachter gekomen dat de ARN sinds 1995 onterecht extra, af- valstoffenbelasting hief. „Op elke duizend kilo afval 29,90 gulden", zegt Burgers. „De ARN heeft 20 a 25 miljoen gulden te veel geïnd. Het mag niet. Die heffing zit al in de tarieven ver werkt." Andere ondernemers durfden er volgens hem niets over te zeg gen. „Toen heb ik er maar werk van gemaakt", zegt hij. Dat is volgens hem ook de reden dat hij is opgepakt. „Ze hoopten dat ik agressief zou worden op het bu reau. Dan hadden ze reden mij vast te houden, naar een inrich ting te sturen. Maar dat is niet gebeurd." Maanden voordat Burgers werd opgepakt op grond van de 'gek ken ver klaring', wist hij al dat het ooit zou gebeuren. „De bur gemeester had daar al met mijn huisarts over gesproken. Die heeft echter gezegd dat er met de heer Burgers niets mis was. Toen begon de ARN een dossier over me aan te leggen. Ik ben maandenlang geschaduwd door een security-bureau." Lang duurde zijn opsluiting overigens niet. „Die heren van de Riagg zijn hooguit drie minu ten bij me geweest", zegt hij. 's Middags om zes uur kon de on dernemer weer naar huis. „In hun rapport maken ze er mel ding van dat Zijlmans geen fris se rol heeft gespeeld in het ge heel. Een ding weet ik, ik ben niet gek", zegt Burgers. GPD Heer Ollie werd uit diepe gedachten opgeschrikt door de nadering van zijn buurvrouw. 'Dag, Ollie,' zei ze, 'mooi weertje, hè?' Hij keerde zich verrast om en een glimlach verscheen op zijn be kommerd gelaat. 'Ja', sprak hij. 'Nu u het zegt. Eh... dag, mevrouw Doddel!' 'Ga weg, mallerd', hernam het vrouwtje. 'Zegmaar Doddeltje, hoor. Dat doet iedereen. Moet je horen; ik zit met een moeilijkheid. 'Wil je me helpen?' Nu klaarde heer Bommel geheel op. 'Natuurlijk!' verzekerde hij. 'Het zal mij een eer en een genoegen zijn u bij te staan, mejuffrouw eh... Doddeltje! Zeg mij wat eraan schort en ik ben uw heer!' 'Gekkerd', hernam zijn buurvrouw. 'Zo erg is het niet, hoor. Ik heb een kostganger; als je even meegaat zal ik hem laten zien. Een heel Doorloper Horizontaal: 1Afgescheurde lap, haringachtige zeevis; 2. opstootje, Romeinse godin; 3. levenslucht, landbewerking; 4. lijst, schiettuig; 5. tweetal, Franse kinderjuffrouw; 6. bolletje a.e. snoer, kledingstuk; 7. dienstwagentje, een zekere; 8. hectogram, leidsman; 9. boeren plaats, afgesloten stand; 10. bedehuisje, onlangs; 11. brandstof, wel dra; 12. vlaktemaat, dal; 13. bijbelpassage, maal. Verticaal: 1. Kuur, spoel, beknopt; 2. geliefde van Zeus, mooi, sier plant; 3. Engels bier, vis, leer v.h. heldendicht; 4. begroten, strijd macht, priem; 5. tweegevecht, vis, horige; 6. hevig, op de eerste plaats, glansverf;7. beeld merk, luizeneï, soort stof; 8. koel vloeistof, kippen- ziekte, vleesge recht a.e. stokje; 9. knijpwerktuig, gast, graveur. Oplossing woensdag weken-t-e t-intrede ene-u1 rr-sul primaat ij-de ploegen Zeeland: Koeler autoriteiten zelf die met oog kleppen door het leven gaan. Burgemeester Samuel Mbugua zei onlangs zonder blikken of blozen dat Nairobi als nummer een of twee geldt in Afrika waar het 'esthetische schoonheid' be treft. En deze burgemeester is geen komiek. GPD Door: Tom van der Spek De temperatuur laat bepaald geen hoogstandjes zien, integendeel. De komende dagen wordt het zowel overdag als 's nachts wat fris ser. Het verschil met vorig jaar blijft zo levensgroot, want op veel plaatsen kwam het kwik toen op 14 mei voorde zevende achter eenvolgende dag boven de 25 graden uit en zelfs in de koelere gebieden vlak aan zee werd de 20 graden ruim overschreden. Vandaag zullen we het met een tiental graden minder moeten doen. Vanuit het noorden dringt de koelere lucht binnen, wat gepaard gaat met wolkenvelden en af en toe wat regen. Het kwik blijft daarbij bij een graad of 14 steken. De wind ruimt geleidelijk naar het noordwesten en wordt aan zee af en toe vrij krachtig. Het is dus eigenlijk sikkeneurig weer. Vanavond wordt het droog en begint het op te klaren. Er volgt een frisse nacht met minima rond 7 graden. Morgen laat de zon zich regelmatig zien, tussen de stapelwolken door, die niet meertoteen bui uitgroeien. Het blijft fris, rond 14 graden. Zondag wordt de zon regelmatig ge plaagd doorwolkenvelden, maar het blijft wel droog. De wind wordt noord en luwt een weinig en overdag wordt het een graadje minderfris. Na het weekeinde ruimt de wind naar noordoost en wakkert aan. Vrijwel overal wordt de wind vrij krachtig, aan zee tipt de noordooster zelfs aan windkracht 6. Het blijft dan niet alleen droog, maar de zon komt ook beter uit de verf. De nachten worden minder koud en ook overdag boekt het kwik lichte winst. De stevige wind maakt echter dat het buiten voor het gevoel niet echt warm is. Vooruitzichten weer max. min. wind zaterdag zondag maandag JÉ, dinsdag O 14° 15° 16° 17° 7° 6° 7° 8° NW 4 N 4 NO 5 NO 5 Zon Maan vrijdag onder 21.27 zaterdag op 5.53 vrijdag onder 19.53 zaterdag op 6.15 Nautisch bericht Er is veel bewolking en af en toevallen er buien. Er waait een mati ge tot vrij krachtige wind die ruimt van west naar noordwest, het zicht is goed, in buien matig en de watertemperatuur is 11 of 12 graden. Waterstanden aardig persoon. Maar hij zoekt werk en nu dacht ik, dat jij mis schien...' 'Dat is sterk!riep heer Ollie uit. 'Dat is toevallig, bedoel ik. Ik zoek juist iemand en ik had eigenlijk al iemand op het oog. Maar die heb ik een beetje uit het oog verloren, als u begrijpt wat ik bedoel. Niets erg; voor een goede werkgever blijft iedereen hetzelfde, nietwaar? En ik wil u als alleenstaande dame graag een genoegen doen.' 'Dat treft dan', zei juffrouw Doddel. Ze liep op haar huisje toe en wees door de openstaande deur naar binnen. 'Daar zit hij', vervolgde ze. 'Hij moet nodig wat gaan verdienen, want hij eet me de oren van het hoofd. Het is zo'n lekkere dikkerd, hè? Hoe vind je zijn pak? Dat heb ik gemaakt van een oud vloer kleed, dat in mijn schuurtje lag. Enig, hè?' Heer Bommel kon zo gauw geen antwoord vinden. Hij staarde ont hutst naar Piep Labberdaan, die zich naast de kast te goed deed aan een emmertje hutspot. VRIJDAG Hoog water Laag water 14 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 01.37 227 14.02 256 08.10 225 20.31 204 Terneuzen 01.58 257 14.24 286 08.38 236 20.57 215 Bath 02.58 298 15.24 331 09.40 261 22.03 240 Roompot Buiten 01.35 165 14.00 195 07.55 170 20.15 148 Z'zee/Colijnsplaat 03.10 149 15.45 172 09.15 167 21.35 142 Stellendam Buiten 01.52 159 14.15 195 07.41 11520.10 092 Wemeldinge 03.20 17515.45 199 09.20 183 21.45 159 Krammersl. West 02.50 161 15.25 180 09.20 177 21.45 153 ZATERDAG Hoog water Laag water 15 MEI NM uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.23 248 14.46 166 08.57 23421.16 215 Terneuzen 02.42 278 15.07 295 09.25 246 21.45 226 Bath 03.44 320 16.07 341 10.30 268 22.49 248 Roompot Buiten 02.20 183 14.40 203 08.40 175 21.00 155 Z'zee/Colijnsplaat 04.05 157 16.35 172 10.00 167 22.25 145 Stellendam Buiten 02.38 179 15.02 204 08.29 117 20.49 096 Wemeldinge 04.05 186 16.35 201 10.05 183 22.30 163 Krammersl. West 03.30 16916.00 178 10.05 177 22.25 156 lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen mist onweer V"? hagel ire regen Europa: Overstromingen Gebakken zalm met 'wilde' spinazie In het begin van de jaren zeventig verwierven de gebroeders Troisgros in het Franse Roanne wereldfaam met hun 'saumon a l'oseille' (zalm met zu ring). Het gerecht staat er nog altijd op de kaart. Het werd trouwens al vrij spoedig door collega's in en buiten Frankrijk gekopieerd. Omdat verse zu ring bij ons vrijwel nooit bij de groenteman verkrijgbaar is, kan 'wilde' ofwel grofbladige spinazie worden gebruikt. Voor 2 personen: 2 dunne (max. 1 cm.) plakken gefileerde zalm, volkomen graatloos, elk ca. 150 gram; 2 theel. limoen- of citroensap; 100 gram grofbladige spinazie; 2 dl visfond, uit potje; 1 dl droge witte wijn, zoals Pinot Blanc (Elzas); 1 eetl. droge witte vermouth (Noilly Prat); 2 bosuitjes, grof gesnipperd; 2 dl slag room; (zee)zout, witte peper uit de molen; enkele druppels limoen- of ci troensap; ca. 1 dl olijfolie. Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de plakken droog met keu kenpapier. Wrijf de vis in met wat limoen- of citroensap en strooi wat fijn (zee)zouterover. Laat de vis tenminste 10 minuten liggen. Spoel de spinazie enkele malen in ruim koud water. Neem alle stelen weg. Maak de bladeren droog (slacentrifuge). Snijd de bladeren in smalle reep jes. Leg ze op een zeef en schenk er heel langzaam 3 liter kokend water over. Laat de spinazie uitlekken. Breng visfond samen met de wijn aan de kook. Laat alles zolacig koken tot de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Voeg slagroom en bosuitjes toe en laat alles zolang koken tot opnieuw de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Schenk de nu verkregen saus dooreen zeefin een ander pannetje. Roerde spinazie door de saus en voeg wat zout en peper toe. Houd alles tegen de kook aan. Verhit een bakpan en laat de olie er door walsen. Maak de zalmplakken op nieuw droog met keukenpapier. Bak de plakken in ca. 90 seconden aan weerszijden goudbruin en nèt niet helemaal gaar. Voeg nog enkele druppels limoen- of citroensap aan de saus toe. Schep de saus met de spinazie op voorverwarmde borden en wel zó dat de spiegels van de borden er volkomen mee bedekt zijn. Leg de zalmplakken er in het midden in. Bestrooi de vis eventueel nog meteen beetje zout. Tip: gee f er gekookte kleine aardappel/jes krieltjesbij. De overvloedige regenval in de Alpen heeft op sommige plaatsen tot overstromingen geleid. Ook de smeltende sneeuw in de Alpen speelde daarbij een rol. Deze is in de bergen, door de zware sneeuwval van de afgelopen winter, nog lang niet weggesmolten. Vooral Zuid-Duitsland en de Zwitserse stad Bazel werden getroffen en het ziet er naar uit dat ook de Donau voor problemen kan gaan zorgen. In het stroomgebied van de Donau in het oosten van Oostenrijk, Hongarije en Roemenië wordt veel regen verwacht. Hierdoor zal het waterpeil van de Donau, dat al gestegen is door de gevallen regen, verder stijgen. Het slechte weer wordt veroorzaakt' door langgerekte storingen die van west naar oost over Frankrijk en de Alpen naar Oost-Europa trekken. Deze storingen vormen de begrenzing tussen koelere lucht boven West- en Midden-Europa en warme lucht boven de Middellandse Zee. In Turkije, Grieken land en het midden en zuiden van Italië, Spanje en Portugal loopt de temperatuur tot boven de 25 graden op en bovendien is het er zonnig. Het noorden van Spanje komt er een stuk slechter vanaf met slechts 18 graden en veel regen. De Britse eilanden, de Bene lux en Duitsland hebben nog lagere temperaturen, maar daar is de zon af en toe te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4