GS snijden diep in landinrichting Jongeren hossen in discoschuim Hemelvaart brengt stroom toeristen gespreid op gang Politiek Axel loopt te hoop tegen CDA rond grafruiming Spil in drugshandel krijgt twee jaar cel Groentepalet naar Rusland Drugshulpbureau luidt noodklok over geld Auto Huren? wmm Motorrijder verongelukt zeeuwse almanak Strijd Rijksbezuiniging dwingt provincie tot korting van elf miljoen pzc zeeland vrijdag 14 mei 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De toeristen- stroom in Zeeland is met He melvaartsdag gespreid op gang gekomen. Volgens het centrale Traffic Info Center (TIF) in Utrecht was er op de toegangs wegen naar Zeeland sprake van een rustig verkeersbeeld zonder knelpunten of filevorming. De VW's aan de Schouwse en Walcherse Kust noteerden een matige tot redelijke bezetting van hotels en campings. Vooral gezinsattracties als Miniatuur Walcheren, het Arsenaal en Wa- U huurt al een Audi A3 vanaf 99,- per dag (incl. b.t.w. en 100 km. vrij) AUTO POPPE VERHUUR Tel 0118 424050 door Barend Pelgrim en René Hoonhorst AXEL - Er heerst in Axel poli tieke heibel over de voorgeno men gravenruiming op de alge mene begraafplaats aan de Burchtlaan. In de commissie Openbare Wer ken liepen woensdagavond de emoties hoog op. De CD A-frac tie staat alleen in het standpunt om 1400 graven niet in één keer maar in twee fasen te ruimen, terwijl de andere partijen woest zijn over de plotselinge koers wijziging om ongeveer 220 gra ven uit de tweede helft van de jaren zeventig voorlopig onge moeid te laten. Volgens PvdA'er R. van Hoecke is CDA-fractievoorzitter M. Murre de kwade genius ach ter het gewijzigde standpunt: „Die heeft de boel om zeep ge holpen!" Tot nu toe heeft de politiek van Axel elke openbare discussie over de ruiming vermeden, uit piëteit met de nabestaandenDe raad ging unaniem akkoord met het verwijderen van 1400 gra ven om het ruimtegebrek op te heffen. Afgelopen vrijdag bracht het college de raadsleden via een fax op de hoogte dat de ruiming niet in één keer ge beurt, maar in twee fasen. De re acties van alle fracties, uitge zonderd het CDA grenzen aan razernijZij vinden dat een ge faseerde ruiming gemaakte af spraken schendt. In de commissie kreeg wethou der A van Waes de wind van vo ren van zowel D. Oggel (GPV), L. den Doelder (WD), R. van Hoecke (PvdA) als P. Snoodijk (Lijst 7). „Deze ommezwaai le vert emoties en pijn op", aldus Oggel. Van Hoecke had het vooral op CD A-voorman Murre voorzien. Een familielid van Murre rust op het gedeelte, dat pas later in aanmerking zou ko men voor miming. Dat zou de achterliggende reden zijn voor de ommezwaai. Ook het comité tegen miming van graven op de algemene be graafplaats in Axel is niet inge nomen met de beslissing om mim veertienhonderd graven in twee keer te mimen. Dat de jongste graven op de begraaf plaats aan de Burchtlaan voor lopig ongemoeid worden gela ten, biedt volgens het comité geen troost aan nabestaanden. Woordvoerder J Jansen-van Rosendaal van het comité vindt dat nabestaanden met een kluitje in het riet worden ge stuurd. „De burgemeester zegt dat het college door de invoe ring van fasen tegemoet komt aan vele emotionele reacties, maar dat is onzin. Ten eerste moeten de meeste graven nog steeds direct worden geruimd en ten tweede zijn ook de graven die nu niet worden meegenomen over zes, zeven jaar toch aan de beurt. Het blijft onredelijk om in een gemeente waar grond ge noeg voorradig is, graven op een oude begraafplaats te ruimen." Rechter Hoewel Jansen-van Rosendaal geen goed woord voor de fase ring over heeft, snapt hij niet waarom 'een serieuze partij als het GPV' in een brief blijft plei ten voor het in één keer uitvoe ren van de miming. Maar het co mité heeft onlangs definitief afgezien van de stap naar de rechter. „Juridisch gezien ma ken we geen kans, omdat de ge meente zich aan de letter van de wet houdt. Wel blijven we vin den dat de gemeenteraad zich niets aantrekt van de mening van de bevolking en willen we vóór de ruiming officieel begint verantwoording afleggen bij degenen die onze acties hebben gesteund." De Axelse gemeen teraad bespreekt de kwestie donderdag 20 mei tijdens een vergadering die om 19.30 uur begint in het gemeentehuis. door Anita de Jong MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Schoondijke is woens dag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf plus een half jaar voorwaardelijk. De recht bank in Middelburg bevond de man schuldig aan deelname aan een criminele organisatie, han del in XTC en overtreding van de opiumwet. Tegen de Zeeuws-Vlaming was vier jaar cel geëist. De man zou vanuit zijn winkel, De Vikingen in IJzendijke, vele koffieshops in de regio hebben voorzien van wiet. Die kocht hij in bij hen nepkwekers. De man probeerde zijn rol tijdens de zitting te be perken tot deze handel in soft drugs, maar er bestaat een vi deoband waarop te zien is hoe hij in Vlissingen vijfduizend XTC-pillen aan een Belgische drugskoerier overhandigt. De rechter gelooft niet dat de man niet wist wat er in het pakje zat. Omdat de verdachte 'een spil functie' vervult bij de handel in drugs en dat 'louter uit winstbe jag' (zelf gebmikt hij niet) kwam de rechter tot zijn straf, die overigens beduidend milder is dan de eis van de officier. Streekgenoten Ook twee streekgenoten die bij de zaak betrokken zijn, kregen lagere straffen dan geëist. De rechtbank achtte niet bewezen dat ze deel uitmaken van een criminele organisatie. Een 37- jarige Terneuzenaar die XTC- pillen in zijn schuur bewaarde en wietplantjes koerierde, moet acht maanden zitten (plus vier voorwaardelijk). Een 30-jarige man uit Terneuzen die handelde in softdrugs, kreeg zestig uur werkstraf opgelegd. AXEL - Een 45-jarige motorrij der uit Antwerpen is donder dagmiddag bij een frontale botsing met een auto op de Lan- geweg in Axel om het leven ge komen. Personeel van twee Temeuzense ambulances en de traumaheli kopter van het Academisch Zie kenhuis uit Brugge probeerden de man te reanimeren, maar de hulp kwam te laat. De bestuur der van de auto, een dertigjarige Terneuzenaar. is met een gebro ken been naar ziekenhuis De Honte in zijn woonplaats ge bracht. Zijn vrouw en t wee klei ne kinderen, die ook in de auto zaten, bleven ongedeerd. De motorrijder maakte deel uit van een groep van zestien Belgi sche motorrijders, die uit de richting van Hulst kwam. De groep motorrijders werd ge splitst door een auto die tussen de Belgen in was komen rijden. Het slachtoffer wilde de auto in halen en toen hij op de linker weghelft reed, botste hij fron taal op een tegenliggende auto, bestuurd door de Terneuzenaar. De hoofdrijbaan van de Lange- weg is twee uur gestremd ge weest voor alle verkeer. Hoon was zijn deel, toen de Vlissinger een avondje Risk met enkele collega's deelde. Vol zelfvertrouwen was hij aan het spel begonnen, maar de glimlach werd met een zelfde snelheid van zijn ge zicht geveegd als zijn legers van het speelveld. Na enkele uren werd hij doorzijn mede spelers steevast als 'de grote strateeg' betiteld, telkens met een niet te missen onder toon van leedvermaak. Uiteindelijk waren er van zijn legers nog slechts enkele miezerige regimenten over. Op dat moment blikte hij eens op het polsklokje en zei dat het tijd werd om op te stappen. Enkele andere spe lers stemden daarmee in. Natuurlijk was het duidelijk dat'de Vlissinger in uiterst zwakke positie stond. Maar verlóren had hij niet. Het is pas over als het over is, en dat kan de speler tot in lengte van jaren met recht betogen. Tja, timing maakt de strateeg. VLISSINGEN - Een Russisch schip wordt in Vlissingen-Oost volgeladen met groene kool en uien. Rusland is een van de grootste afnemers van kool en uien uit Nederland. Met een schiplading kun nen weer duizenden pannen van de traditionele koolsoep borsjt worden gemaakt. foto Wim van Vossen door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Dansen, hossen, springen en zelfs een duik nemen in het schuim. Voor de jeugdige bezoekers van het jaarlijkse schuimfeest in bar Disco Love in Kloosterzande was het woensdagavond pret van de bovenste plank. Met zwoele muziek en de schittering van de gekleurde discolampen op de witte massa ademde het festijn de sfeer uit van een fictieve schuimplaneet. Ruim hon derd deelnemers aan de jeugdsoos Disco Adventure stortten zich eerst in het schuimbadVoor deze j onge- ren organiseert de disco elke maand iets bijzonders. Een paar uur later kwam de wat oudere jeugd aan bod. Bedrijfsleider P. van Acker van Disco Love houdt traditioneel op de avond voor Hemelvaartsdag een grote schuimparty. De oorsprong daarvan ligt op het eiland IbizaEen schuimkanon wordt zo'n tien keer in werking gezet, waardoor de ruimte met totaal zo'n 250.000 liter schuim wordt gevuld. Het goed gecon centreerde product bevat weinig water, zodat de be zoekers niét als natte vissen naar huis gaan. foto Charles Strijd door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet bijna elf miljoen gulden bezuinigen op landin richting. Het meeste geld wordt bespaard op projecten die in uit voering zijn. De landinrich tingscommissie Walcheren moet het met zes miljoen gulden minder doen. De ruilverkave ling Den Inkel bij Kruiningen, een project in voorbereiding, le vert 3,6 miljoen gulden in. De bezuinigingen zijn een uit vloeisel van het regeerakkoord dat PvdA WD en D66 vorig jaar zomer sloten. Landelijk moet driehonderd miljoen gul den worden bezuinigd op land inrichting. Het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij heeft in overleg met het Interprovinciaal Overleg het aandeel van Zeeland op 10,8 miljoen gulden bepaald. In de notitie 'Bezuinigingen landinrichting' van Gedepu teerde Staten worden de projecten Schoondijke, Sint Annaland, Axelse Sassing, IJ- zendijke-Hoofdplaat en Axel ontzien, De uitvoering van deze projecten is inmiddels zo verge vorderd dat er geen reële moge lijkheden zijn om bij te dragen aan de opgelegde bezuinigin gen De ruilverkaveling Wal cheren kan met aanzienlijk minder geld toe, omdat er doel matiger kan worden gewerkt, niet alle onderdelen van het plan zullen worden uitgevoerd en het inplanten van bos sober der kan. Dijkbeplanting Op projecten in uitvoering den ken Gedeputeerde Staten zeven miljoen te kunnen besparen. Naast de zes miljoen van het project Walcheren moet dit be drag worden opgebracht door Ponte (200.000 gulden), Oud- Vossemeer (145.000 gulden), Poortvliet (371.000 gulden) en Reuzenhoek-Zaamslag (274.000 gulden). In het project Ponte blijft het beplanten van particuliere dijken achterwege. De overige landinrichtingspro ject kunnen volgens GS doel matiger worden uitgevoerd. Van de projecten in voorberei ding moet Den Inkel het meest inleveren. De commissie die zich daar met de ruilverkave ling bezighoudt, beraadt zich op een andere opzet van het pro ject. Hoogstwaarschijnlijk gaat de commissie over tot vrijwilli ge verkaveling. „Vooralsnog lijkt een budget van 3,6 miljoen gulden voldoende om een nieu we benadering vorm te geven", schrijven GS. Het tweede pro ject dat moet bezuinigingen is de ruilverkaveling Philippine. Door die verkaveling eveneens vrijwillig te laten verlopen kan 800.000 gulden worden be spaard. Het college van GS wil niet snij den in de uitgaven voor de land inrichting in de omgeving van Borssele en Hoek, omdat deze een directe relatie hebben met de aanleg van wegen van en naar de Westerscheldetunnel. De herinrichting van de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen ontspringt ook de dans. Twijfel De notitie is woensdag bespro ken in de Provinciale Commis sie voor de Groene Ruimte (PCGR). Die drong er bij gede puteerde G. de Kok (PvdA, land inrichting) op aan om minder te snoeien in de projecten in uit voering. Het geld moet worden gehaald bij de proj eet en in voor- bereiding, vond de PCGR. Vol gens de gedeputeerde is dat niet mogelijk. De vertegenwoordi ger van de landbouwsector twijfelde aan de winst die kan worden geboekt door doelmati ger te werken. De voorzitters van de landin richtingscommissies zijn on langs op de hoogte gesteld van de bezuinigingsvoorstellen van GS. De plannen van het dage lijks provinciebestuur komen binnenkort aan de orde in de Statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water. Dodelijk ongeval was gevolg van hartstilstand IJZENDIJKE - De 36-jarige motorrijder P. Manhave uit Oostburg, die afgelopen zondag bij een ongeval op Rijksweg N61 bij IJzendijke om het leven kwam, is overleden aan een hartstilstand en niet aan de ge volgen van het ongeluk zelf. Dit is uit onderzoek door artsen in het ziekenhuis van Brugge gebleken. In eerste instantie dacht de politie dat de Oostbur ger wilde afslaan naar het links gelegen tankstation en door de ze manoeuvre in botsing kwam met een auto, die werd bestuurd door een 22-jarige Terneuze naar. Nu is bekend geworden dat Manhave al rijdende werd geveld door een hartstilstand en daardoor is uitgeweken. Daar bij is hij geschept door de auto van de Terneuzenaar en tegen een schrikhek geslingerd. Manhave werd gereanimeerd en met een traumahelikopter naar het ziekenhuis gebracht. Daar is hij kort na aankomst overle den. Verstekeling met zelfde schip terug TERNEUZEN - Een achttienja rige Marokkaan, die op 3 mei als drenkeling werd opgepikt op de Westerschelde nadat hij van een zeeschip was gesprongen, is woensdag met hetzelfde schip op transport gezet naar zijn ge boorteland. De achttienjarige is in de haven van Antwerpen op hetzelfde schip gezet als waarmee hij was gekomen. Hij was als versteke ling van het uit Casablanca afkomstige schip gesprongen, samen met een andere versteke ling, een 19-jarige Marokkaan. Die is nog steeds spoorloos. terland Neeltje Jans waren zeer in trek. Vooraf was nauwelijks te voorspellen hoe druk het tij dens het hemelvaartweekend zou worden. Het weer speelt een belangrijke rol bij de beslissing of er al of niet op uit wordt ge trokken. Dat weer zag er don derdagochtend vroeg niet al te vriendelijk uit. Enthousiaste dauwtrappers werden onthaald op enkele stevige regenbuien. „Wij maakten ons wel even zor gen", zegt Sven van Rijswijk van Miniatuur Walcheren in Middelburg. „We zaten hier op volle oorlogssterkte aan mede werkers en een bungeerun als extra attractie, maar de regen viel met bakken uit de lucht." Opklaringen en een peptalk brachten de verandering. Met ruim duizend bezoekers op don derdag toonde Van Rijs wij k zich zeer tevreden. Het Arsenaal In maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen was de toeloop 's ochtends al be hoorlijk groot. „Met ongeveer tweeduizend bezoekers kun je om deze tijd van het jaar over een goede dag spreken", vond woordvoerster Esther Hoek van het Arsenaal. Op Waterland Neeltje Jans kwam de drukte juist wat later op gang. „Toen werd het ook een geanimeerde gezinsdag", zei Jean de Smet. „Er waren nergens rijen met wachtenden, maar voor een he melvaartsdag waren er behoor lijk wat bezoekers." Naast de gebruikelijke hoeveelheid Duitse toeristen viel hier een toenemend aantal Engelse, Franse en Amerikaanse gasten op. „Ik hoop dat het nog wat druk ker wordt", zei VW-informa- trice Marjan Smit in Vlissingen. Aan het einde van de donder dagmiddag schatte zij de hotel bezetting in de Scheldestad op tachtig procent. Bij particulie ren was er toen nog volop plaats voor logies en ontbijt. Matig De VW-medewerksters in Re- nesse hadden het druk door veel aanloop van passanten en van recreanten die vooraf een ver- blijfsaccommodatie hadden ge reserveerd. Speciaal voor hen bleef het VW-kantoor zelfs een uurtje langer open. Overigens vond VVV-woordvoerster M. Dalebout de bezettingsgraad aan de Schouwse Kust 'wat ma tig' in vergelijking met andere jaren. Politiewoordvoerder J. Kole constateerde in de loop van he melvaartsdag een behoorlijke drukte aan de Brouwershaven en in Renesse. Tot laat op de dag kwamen er veel campers en au to's met caravans Zeeland in. Tijdens het weekend controleert de politie op wild kamperen. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De hulp aan alcohol- en drugsverslaafden in Zeeland staat onder grote druk. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft steeds minder tijd vooreen stijgend aantal verslaafden dat hulp nodig heeft. „We staan op de grens van wat nog kan", aldus directeur J. van den Broek. De ZCAD heeft grote moeite de hulp aan verslaafden op peil te houden. Dat komt door arbeids tijdverkorting, de gedwongen invoering van een tijdverslin dend controlesysteem voor de reclassering, een reorganisatie en een hoog ziekteverzuim (bij na negen procent) door grotere werkdruk. Verder is er onder het personeel onrust ontstaan over het advies van de Raad voor de financiële verhoudingen om het geld voor de verslavingszorg in Nederland opnieuw te gaan ver delen. „Wij hebben dat onmid dellijk gemerkt bij het invullen van vacatures", meldt het jaar verslag van het ZCAD. „Mensen vragen zich af of de ambulante verslavingszorg nog een toe komst heeft." Het plan van de Raad betekent voor Zeeland een vermindering van de hulp aan verslaafden met 1,4 miljoen gulden. Het ZCAD vreest dat als minister Borst (volksgezondheid) het advies overneemt de hulp aan Zeeuwse drugs- en alcoholverslaafden een forse dreun krijgt. „Het laat zich raden wat dit voor de zorg en de instellingen betekent." Het ZCAD vreest voor toename van drugsoverlast in Terneuzen als de rijksoverheid de subsidie voor dagopvang in deze stad in 2000 niet voortzet. Volgens het consultatiebureau is de overlast in Terneuzen door het opvang huis voor drugsgebruikers en daklozen, dat twee jaar bestaat, 'meetbaar' teruggelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49