Een gebedje voor het schieten Rob Vleeshouwers redder in nood Zware opgave voor vrouwen Oostkapelle Jan van der Weijde ziet marathon als kleine training Nieuwerkerkse schutter Cor van Ast voelt zich thuis in Zuid-Afrika vooruitzicht van onze sportredactie NIEUWERKERK - Zo n twin tig jaar geleden stond C'or van Ast in een omgebouwde fietsen stalling op 10 meter kleinkali- berkarabijn te schieten. On langs maakte de Nieuwerkerker zijn debuut op het wereldkam pioenschap lange-afstands- schieten met het grootkaliber- geweer in Zuid-Afrika. Een opmerkelijk grote stap voor een sportschutter die in eigen land geen gelegenheid heeft om op afstanden van 700, 800 en 900 meter te trainen. „Ik wist tot voor enkele jaren geleden zelf ook niet van het be staan van het lange-afstand- schieten. Op onze schietvereni ging in Nieuwerkerk hoorde ik regelmatig enthousiaste verha len van twee clubgenoten die regelmatig naar Bisley in Enge land gingen om op lange-af- stand te schieten." Van Ast, die sinds de beginjaren negentig als hoofdklasseschut- ter kleinkalibergeweer op 12 en 50 meter liggend schoot, kon zich toentertijd nauwelijks voorstellen dat je met min of meer dezelfde richtmiddelen op afstanden van 300 tot en met 1000 meter kon schieten. De twee Bisley-gangers van SV Schouwen Duiveland - Hans de Bruijn en Frans Evers - nodig den hem eens uit om op 100 me ter grootkalibergeweer te schie ten in Rotterdam. Dat ging zo goed (Van Ast schoot 293 van de 300 mogelijke punten) dat de Nieuwerkerker korte tijd later in Leusden - met alweer een ge leend geweer - zijn debuut op de 300 meter maakte. Niet veel la ter volgde met behulp van de Bisley-gangers uit zijn club de aanschaf van een grootkaliber geweer. „Natuurlijk eentje met moge lijkheden om op lange afstan den te schieten", zeggen De Bruijn en Evers terugkijkend. Zij hadden al lang gezien dat er met het grootkalibergeweer voor Van Ast nog veel meer inzat dan een goede score op 100 en 300 meter alleen. Topcoach Dat klopte want in 1997 lag de Nieuwerkerker op uitnodiging van de Belgische topcoach Leon Ovenden op de 'heilige grond' Jong Schouwen ontmoet SKNWK van onze sportredactie DREISCHOR - Schouwen-Dui- veland onder de 23 jaar speelt komende woensdag in Nieu werkerk, aanvang 19.00 uur, te gen SKNWK. Een van de talent volle spelers en verrassende keuze van het selectieteam is Sander Uijl. Uijl voetbalt bij zondag-zesdeklasser Dreischor. Voor Sander Uijl, geboren op 4 mei 1980, wordt het zijn vierde optreden voor de kroonkeuze. Eerder speelde hij met zijn ei- landelijke leeftijdgenoten tegen Mevo, Brouwershaven en Goe- ree-Overflakkee onder de 23 jaar. Uijl geniet van ieder mo ment bij de voetbaltalenten. „Het is echt hardstikke leuk", verwoordt hij onomstotelijk zijn bevindingen. „Er is wel een zeker niveauverschil. Er zijn jongens van Bru bij die eerste klas spelen. Je merkt het aan de conditie, aan het tempo, aan al les." Na de selectiewedstrijden viel Uijls collega bij Dreischor, Fred van der Helm, af. Zowel Uijl als trainer Tiggelman be treurden dat. Toch voelt Uijl zich als speler van Dreischor thuis bij de jongens, van wie hij een aantal voor het eerste sa menzijn al kende. „Ik kende er een aantal uit de krant en met sommige spelers heb ik op school gezeten. Maar ik kende de meeste niet persoonlijk." Voorzichtig Uijl werd vorig seizoen door trainer Toine Tiggelman over geheveld naar Dreischors eerste selectie. „Ik zag wel wat in hem en heb hem voorzichtig ge bracht. Vorig seizoen heeft hij een hele goede periode gehad, maar na de winterstop viel hij terug. Dit seizoen ging het de laatste wedstrijden goed", spreekt de trainer over zijn pu pil. Bij Dreischor speelde Uijl de laatste tijd centraal op het mid denveld, maar bij het selectie team bivakkeert hij tot nu toe op de rechterflank, als verdediger. Uijl: „Dat is wennen voor mij, want het liefst speel ik aanval lend." Met Schouwen-Duive- land onder de 23 jaar, waarmee Uijl tot nu toe ook tweemaal een gezamenlijke training volgde, acht hij zijn team in Nieuwer kerk niet kansloos. „Het zal moeilijk worden maar je weet het niet. SKNWK is tenslotte ook gedegradeerd en tegen Brouwershaven en Goeree- Overflakkee ging het bij ons ook goed. We hebben zeker kansen om te winnen." van Bisley in Engeland. Daar schoot hij gecoacht de ene V- bull (een schot exact in de roos) na de andere. Niet op 300 meter maar op afstanden van 600 tot en met 1000 yards (0,9144 meter Ovenden was zo onder de in druk van het schietvermogen van Van Ast dat hij de teamcap tain van het Continental Palma Team, Sal Hijman uit Amster dam. adviseerde hem op te ne men in diezelfde ploeg. Hijman, al drie jaar lang op zoek naar de beste lange-afstandsschutters in Frankrijk, België en Neder land, wilde met Van Ast niet over een nacht ijs gaan. Bloemfontein Dus lag Van Ast samen met teamcaptain Hijman in 1998 op de schietbanen van Bloemfon tein voor deelname aan de Open Zuid-Afrikaanse kampioen schappen. Net als hoofdcoach Ovenden was ook teamcaptain Hij man tevreden over 'zijn' nieuwe aanwinst, met als gevolg dat Van Ast werd opgenomen in het Continental Palma Team voor het WK van dit jaar in Zuid-Afrika. Vlak voor vertrek naar Zuid-Afrika benadrukte hij in het Duitse Sennelagerzijn nominatie in de vriendschappe lijke interland tegen het Ger man Rifle Team. Met andere woorden: Van Ast was klaar voor 's werelds belangrijkste schietsportevenement sinds 1876: de WK Palma-schieten. Voor het WK was Van Ast ervan overtuigd dat Zuid-Afrika de zogenaamde Palma Team-wed strijden van het onoverwinne lijk geachte Groot-Brittannië zou winnen. „Ik had die mannen vorig jaar al zien schieten tegen de Engelsen. Ik zag toen al dat de Britten het moeilijk hadden met de winden in Zuid-Afrika." Zijn voorspelling kwam uit. Zuid-Afrika won de prestigieu ze Palma Team-wedstrijden met 14081.599 tegen 14073.598 punten voor de Britse ploeg. Een marge van slechts acht punten en dat na twee dagen nonstop met teams van zestien schutters die vijftien schoten afvuurden over een afstand van 700,800 en 900 meter. Het Continentale Team eindig de op de twaalfde plaats met 13004.250 punten. Bij de zestien schutters voor het Continentale Team had tot verrassing van ie dereen ook debutant Van Ast zich geplaatst. Voorafgaande aan de teamwedstrijden was er namelijk drie dagen achter el kaar het individuele wereld kampioenschap lange-af- standsschieten. Van de twintig geselecteerde Nederlanders, Fransen en Belgen eindigde hij op het individuele WK met 1170.20 punten als veertiende. Reden genoeg voor Hij man om de Nieuwerkerker direct na het individuele WK op te stellen voor de team-shoot. Helemaal trots was Van Ast toen hij hoor de dat zijn clubgenoten van SV Schouwen-Duiveland De Bruijn en Evers zich met respec tievelijk een derde en zevende plaats in het Europese team ook hadden geplaatst. Nadat Van Ast door blunders van de coach een matige eerste dag had geschoten, kwam hij de tweede dag ijzersterk terug. Na de in Engeland woonachtige Arnie Zoetmulder bleek hij in de einduitslag de op een na beste Nederlander te zijn. Hijman was zich namelijk hoogstper soonlijk met de coaching van Van Ast gaan bemoeien. Stijl „De tweede dag maakte alles in één keer goed. Het was ontzet tend moeilijk, maar ik heb heer lijk geschoten", verklaarde hij na afloop. Volgend jaar wil hij weer naar Zuid-Afrika. „Het land heeft een bepaalde stijl die mij bevalt, 's Ochtends voor het schieten is er traditioneel een gebed en leest de baancomman- dant voor uit de bijbel. Waar maak je dat nog mee voor een schietwedstrijd?" Cor van Ast voelt zich dus thuis in Zuid-Afrika en, als het aan hem ligt, ligt hij er met een aan tal landgenoten in 2000 weer. Ondanks dat de uitnodiging voor de Millennium Meeting (de wereldkampioenschappen short en long range) in het En gelse Bisley al binnen is. Cor van Ast had hel opperbest naar zijn zin in Zuid-Afrika: „Het land heeft een bepaalde stijl die mij bevalt." foto Marijke Folkertsma Organisator Gruttepikkers-toernooi pakt de draad weer op door Ben Hameeteman NIEUWERKERK - Bijna was er dit jaar geen Gruttepikkers- veteranentoernooi geweest. Binnen TV Duiveland was er niemand te vinden die de orga nisatie ervan op zich wilde ne men. Dat kon de geestelijk vader van het gezellige tennis toernooi, waarvan de finales vandaag plaatshebben, zich niet over zijn kant laten gaan. Initiator Rob Vleeshouwers, die twee jaar geleden afscheid had genomen van 'zijn' toer nooi, sprong in de bres. Samen met zijn vrouw Gerda, dochter Rebecca en goede vriend Ton Kramers werden de schouders eronder gezet. En alsof er niets gebeurd was, ging vorige week gewoon de tiende editie van het Gruttepikkers-veteranen- toernooi van start. De 49-jarige Rob Vleeshou wers was de eerste zeven jaren het gezicht van het jaarlijkse Gruttepikkers-veteranentoer- nooi van TV Duiveland. Een periode waarin hij ervoor zorgde dat het evenement uit groeide tot een tennistoernooi van formaat met op een gege ven moment 220 deelnemers. Lezen en schrijven „Ik was ook al tien jaar voor zitter geweest. En twee jaar ge leden besloot ik met alles te stoppen. Toen heeft Joke Goud het twee jaar gedaan, maar die heeft er nu de brui aan gege ven. Ik begreep dat het toer nooi niet zou doorgaan en dat ging me toch wel aan het hart. Ik heb me toen aangeboden, op voorwaarde dat ik het met mij n eigen mensen mocht doen. Want daar kan ik mee lezen en schrijven", vertelt Vleeshou wers juist nadat hij als 'vlie gende keep' zijn partijtje had meegeslagen bij een mixpartij. De afgelopen twee seizoenen liep de animo voor het vetera- nentoernooi van de Nieuwer kerkse vereniging steeds ver der terug. Dat had onder meer te maken met het verschuiven van de datum. „Maar dat de in teresse is teruggelopen heeft ook te maken met enkele peri kelen. Ik heb het nu weer opge pakt en ga ervoor zorgen dat de gezelligheid weer terugkomt", hult Vleeshouwers zich ge deeltelijk in nevelen. Hij heeft er overigens geen enkele moei te mee uit te leggen wat die 'pe rikelen' precies zijn. swopoin Na twee seizoenen is Rob Vleeshouwers, de initiator van het Gruttepikkers-veteranentoernooi. teruggekeerd achter de wedstrijdta fel. „Het randgebeuren van het toernooi klopt niet helemaal. Vooral het draaien van bar dienst zorgt voor de nodige problemen. Wanneer er geen bezetting te regelen valt, wordt de bar gewoon dichtgedaan. De mensen worden dan ge woon weggestuurd. Dat kan je toch niet maken als er gasten zijn. Hier heb ik ook een hartig woordje over gesproken met de voorzitter. De rest van de leden moet zich tijdens zo'n toernooi ook wat meer inspannen en het niet alleen aan de technische commissie overlaten. Die be reidwilligheid is momenteel heel zwak en moet weer naar het oude niveau opgekrikt worden", vindt Vleeshouwers. De directeur van een automa tiseringsbedrijf wil het Grut tepikkers-toernooi weer graag op het oude peil van rond de 220 deelnemers terugbrengen. „Als er goede afspraken ge maakt kunnen worden, ben ik volgend jaar weer van de par tij." Ter gelegenheid van het twee de lustrum organiseerde Vlees houwers afgelopen woensdag een doldwaze feestavond met een optreden van de Brabantse band De Amazing Stroopwa fels. „Ik wilde al langer eens een goed feest houden, want daar houd ik van. En zo'n avond is prachtig voor vetei'a- nen. Het is heel gemoedelijk al lemaal en je hebt lol met elkaar. Het is toch de groep die blijft hangen. En De Amazing Stroopwafels is altijd een droom geweest. Een beetje spektakel en niet altijd het zelfde." Bij volgende toernooien zou Vleeshouwers ook nog wel eens graag een goede demonstratie op touw willen zetten. „Ik zou het best leuk vinden om dan enkele cracks uit te nodigen. Zoals Tom Okker bijvoor beeld, die tennist nog steeds. Voor zoiets moet je dan wel hulp krijgen van het bedrijfs leven, want de vereniging zou dat niet alleen kunnen bekosti gen", zegt de Dl-speler. De eerste prioriteit is echter hét terugwinnen van de veteranen die het 35+-toernooi de laatste jaren niet in hun agenda no teerden. En dat doet Vleeshou wers op geheel eigenwijze. Updaten „Ik hou van de persoonlijke benadering, dat werkt altijd goed. Naast een uitnodiging naar de clubs, benaderen we ook de spelers individueel. Ik heb nog wat oude adresbestan- foto Marijke Folkertsma den en die ga ik binnenkort he lemaal updaten. Ik heb liever 220 deelnemers, want dan kan je mooie poules maken. Nu vind ik ze vaak te klein. Maar als je zelfs kruisfinales en fina les kan spelen is dat natuurlijk heel leuk", weet Vleeshouwers, die binnenkort opa wordt. De bijna vijftiger is nog geens zins van plan zijn racket aan de wilgen te hangen. Bij het Grut tepikkers-toernooi heeft hij zich ingeschreven voor het mannendubbel. samen met Oude-Tongenaar Dick Both. In clubverband doet hij mee aan de mixcompeti t ieVoor blessu res is de zakenman, die twintig jaar geleden met tennissen be gon, met echt bang. „Ik doe geen gekke dingen meer. Wij oudjes zijn zuinig op ons li chaam." door Ron de Waal OOSTKAPELLE - Voor de voetbalsters van Oostkapelle staat zaterdagmiddag in Til burg de kwartfinalewedstrijd in het bekertoernooi tegen 't Zand op het programma. De ploeg van trainer Adri Franke reist flink gehavend af naar Brabant maar toch acht de coach zijn ploeg ze ker niet kansloos. Zonder de al geruime tijd ge blesseerde Ilona Stouthamer en spelbepaalster Arja Boogaard staat de ploeg uit Oostkapelle voor een loodzware opgave. De oefenmeester heeft zijn tactisch concept klaar. We weten dat 't Zand moeite heeft als de ploeg onder druk komt te staan. Ik probeer achterin één-op-één te spelen. Dit is wel gewaagd maar ik zie op deze manier kansen." De ploeg uit Tilburg behaalde in de competitie de derde plaats met slechts één punt meer dan het elftal van ïYanke. Boven dien hielden beide teams elkaar in de onderlinge duels uitste kend in evenwicht. door Jasper van der Bliek KAPELLE - Honderd kilome ter. Tweehonderd. Duizend mis schien? In de auto geen pro bleem, op de fiets al lastig, maar lopend absoluut gekkenwerk. Of toch niet? Er is een groepje atleten dat hier niet van opkijkt. De zogenaamde ultra-lopers lo pen rustig een week lang dage lijks een marathon, 24-uurs wedstrijden of zelfs twee volle dagen en nachten. Jan van der Weijde (54) uit Kapelle is zo'n fanaat. Vandaag is hij één van de favorieten op het Nederlands kampioenschap 24-uursloop in Apeldoorn. Menigeen kijkt verwonderd op als de Kapellenaar vertelt wat voor afstanden hij in zijn benen heeft zitten. Immers, voor de meeste atleten ligt de absolute grens bij de 42.195 kilometer, de marathon. Voor Van der Weijde is dat een peulenschil. „Zeker. Een marathonnetje loop ik wel eens als training, maar het is geen afstand waar ik wedstrij den in wil lopen. Veel te kort. Voor mij begint het bij zo'n hon derd kilometer." En dat is voor de Bevelandse ki lometervreter nog weinig. Echt in z'n element is hij pas als het afstanden worden die anderen onmogelijk achten. Zoals van daag bij het NK 24-uursloop. „Om twee uur vanmiddag star ten we met zo'n dertig man en we lopen aan één stuk tot twee uur de volgende dag. Het is voornamelijk een kwestie van domweg vooruit komen, niet stoppen." Makkelijk gezegd, maar hoe gaat dat in de praktijk? Van der Weijde: „Een wedstrijd ziet er als volgt uit: de eerste tien uur start ik rustig, behoudend met de rem erop. loop ik rond de tien kilometer per uur, daarna kan ik iets versnellen. En natuurlijk is er altijd pijn. In zo'n loop ga je tien keer dood. Als er een blaar is, springt hij maar open, of het bloed stroomt maar door mijn schoenen, pech gehad. Ik stop niet. Waar het om gaat is het uit lopen, en het liefst nog bij de eersten ook." Dat lukte Jan van der Weijde al een paar keer. Tweemaal was hij al Neder lands kampioen op de 24 uur. Daarnaast heeft de Kapellenaar het record op de honderd kilo meter en is hij de beste op de 48 uur. Medische staf Van der Weijde oogt pezig en be nig. Volgens hem zijn er geen ge zondheidsrisico's aan z'n extreme vrijetijdsbeoefening verbonden. „Het is niet gevaar lijker dan andere sporten. Bo vendien is er tijdens wedstrij den een grote medische staf op de been, die de lopers heel goed in de gaten houdt. Als zij zien datje raar uit je ogen kijkt of gek doet, wordt je eerst gecontro leerd en als dat niet helpt uit de wedstrijd gehaald." Hoewel het niet zo lijkt komt er zelfs in de wedstrijden van Van der Weijde een moment van fi nishen. „Dat is het mooiste, waar je het allemaal voor doet. Op dat moment heb je weer even vleugels, hoe moe je ook bent. Dan spring ik over de streep. De tijd erna is een beetje vreemd, na een heel lange periode van be wegen en inspannen hoef je in eens niets meer te doen, heel gek is dat. Ik merk dat vooral als ik in de auto terug zit. Dan kan ik niets doen, terwijl mijn spieren willen bewegen. Krijg ik sidde ringen, al mijn spieren bewegen. Dat is een vreemde gewaarwor ding. Niet leuk." Ultra-lopen is niet voor iedere atleet weggelegd. „De lopers zijn minstens 35 jaar," verdui delijkt de heftruckchauffeur. „Maar de meesten nog ouder, van mijn leeftijd. Vergeet niet dat je ontzettend getraind moet zijn om dit te kunnen. Een voor deel is dat je er ook heel lang mee kan doorgaan. Ikzelf stop pas als ik geen zin meer heb. Zo lang er nog nieuwe uitdagingen zijn, blijf ik lopen." Oorkondes De Kapelse geweldenaar is een man van extremen. Zijn huiska mer puilt uit van de oorkondes van allerlei beproevingen. Naast wedstrijden van een et maal liep hij vorig jaar in het Duitse Keulen ook al het dubbe le, voltooide hij ultra-mara thons van 323 kilometer en nam hij deel aan het zwaarste evene ment ter wereld. „De Spartath- lon van Athene naar Sparta. Dat is 296 kilometer aan een stuk door de bergen en ander ruig Grieks landschap. Als je die binnen 36 uur voltooid mag je jezelf Spartaan noemen en krijg je de lauwerkrans omgehangen. Het lukte me, en het is tot nu toe het hoogtepunt van mijn carri ère." Wat kan er dan nog meer? Waar ligt de grens tussen het mogelij ke en het onmogelijke? „Mijn grote wens is om ooit een dui zend kilometer te lopen", zegt Van der Weijde serieus. „Ik was vorig jaar van plan om naar Au stralië te gaan om daar de dui zend van Sydney naar Melbour ne te doen, maar dat ging toen niet door. Maar ik ben er van overtuigd dat ik dat nog eens doe." Zulke afstanden. Sloopwerk. Wat motiveert iemand om der gelijke praktijken te beoefenen? „Dat vragen ze alt ij d lacht Jan van der Weijde verontschuldi gend. „Ik weet het eerlijk niet. Ik moet dat gewoon doen, ik moet lopen. En het is versla vend, net zo erg als roken, mis schien is dat een verklaring." Jan van der Weijde: „Voor mij begint het pas bij zo'n honderd kilo meter." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47