Wethouder krijgt wind van voren Restauratie gloort voor Renesser rouwborden Parkeerautomaat eet chipknip op Terugkeer dauwzwemmen slaat aan Gemeente bestrijdt permanent wonen in vakantiehuizen Drie dagen Parijs voor een opstel Succes voor Zeeuwse schoolvoetbalteams zeeland vrijdag 14 mei 1999 s 19 Christelijke fracties kapittelen Van der Wekken over onderwijsvergoedingen Ruim voor zeven uur meldden de eerste dauwzwemmers zich al bij sportcentrum Onderdak. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De revival van de traditie van het dauwzwemmen in sportcentrum Onderdak in Zierikzee op Hemelvaarts dag bleek aan te slaan. Ongeveer vijftig mensen hadden zich voor dit evenement aangemeld en om kwart voor zeven don derdagochtend meldden de eerste tien en thousiastelingen zich al. De overige deel nemers stapten blijkbaar wat moeizamer het warme bed uit en doken iets later het water in. Voor de trouwe bezoekers is vroeg zwem men natuurlijk gaan uitzondering", zei bedrijfsleider M. Reedijk van sportcen trum Onderdak. ,,Er kan hier elke dag vanaf zeven uur 's ochtends worden ge zwommen en een trouwe groep zwemmers maakt daar ook gebruik van." Veel van de vaste gebruikers zag Reedijk ook tijdens het dauwzwemmen weer, maai- daarnaast waren er ook nieuwe gezichten. Vroeg opstaan en actief zijn, hoort bij He melvaartsdag. Reedijk weet niet hoe het komt, maar op Hemelvaartsdag worden in heel het land in de vroege ochtenduren veel sportieve evenementen gehouden. Onderdak wilde daar niet in achterblij ven. Sinds enkele jaren werd er geen dauwzwemmen meer gehouden in het Zierikzeese zwembad. Voorheen nam zwemvereniging Onderdak de organisatie van deze activiteit op zich. Sommigen be treurden het dat daar een eind aan kwam. Dat was reden voor de leiding van het zwembad zelf de organisatie ter hand te nemen. „Blijkbaar hebben we daar goed aan gedaan, want bijna vijftig deelnemers is helemaal niet slecht", aldus de bedrijfs leider. De vrouwen waren donderdagochtend veruit in de meerderheidDe jeugd liet het een beetje afweten, de gemiddelde leeftijd van de deelnemers lag vrij hoog. In rustig tempo werden de baantjes getrokken. Woeste sprongen en gespetter bleven ach terwege. De sfeer in het bad was ook hele maal afgestemd op een fris, maar rustig begin van Hemelvaartsdag. Uit de spea kers klonk stemmige muziek en langs de randen van het zwembad flikkerden waxinelichtjes. Na het dauwzwemmen werden de deelne mers in het restaurant van Onderdak ont haald op een gevarieerd ontbijtbuffet. Verder kregen de dauwzwemmers een vaantje en een herinneringsplaatje. Vol gens Reedijk is het de bedoeling deze in ere herstelde traditie op Hemelvaartsdag de komende jaren voort te zetten. Boom velt zagend duo ACHTHUIZEN - Twee mannen zijn donderdag in Achthuizen zwaar gewond geraakt bij een ongeval tijdens het omzagen van een boom. Een 55-jarige man stond op een ladder om op een hoogte van circa zes meter een tak van een boom af te za gen met een motorkettingzaag. Toen de tak met een doorsnede van veertig centimeter doorgezaagd, brak deze af. De man verloor zijn evenwicht en stortte naar beneden. Onder aan de ladder stond een 75-jarige man. Deze kreeg de afgebroken tak op zich. De mannen werden met rug-, been- en gezichtsletsel overgebracht naar het Dijkzigt- en het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Goesenaren betrapt bij vernieling GOES - De politie heeft in de nacht van woensdag op donder dag twee jeugdige Goesenaren betrapt op het vernielen van vier ruiten van het bushokje aan de Ringbaan op de kruising bij de molen. De abri krijgt het nagenoeg elk weekeinde te verduren, maar meestal blijft het bi] één of twee ruiten. De twee Goesenaren zullen deze week nader aan de tand worden gevoeld over hun acties, Goes steekt geld in archeologie GOES - Het college van Burgemeester en Wethouders van Goes wil wel 15.000 gulden beschikbaar stellen voor archeo logie in Goes, maar dan moet dat geld uit de algemene midde len komen. Aanvankelijk lag er een voorstel om dat bedrag te bekostigen uit een opslag op het geld dat mensen moeten be talen voor bouwvergunningen. Het college van B en W vond dat niet juist. Archeologie is een algemeen belang en moet niet bekostigd worden door mensen die toevallig een bouwver gunning komen halen. De Goese werkgroep archeologie is in 1998 opgericht en gaat het geld beheren. Het is bestemd voor onderzoek bij opgravingen. GE Plastics op de vingers getikt DEN HAAG - General Electric Plastics (GEP) in Bergen op Zoom moet een nieuwe milieuvergunning aanvragen om de productie van polycarbonaat te kunnen uitbreiden. Raad van State heeft woensdag de vergunning geschorst. Volgens drie milieuorganisaties had de provincie Noord-Bra bant GEP een vrijbrief gegeven om de lucht te vervuilen met 'de zeer giftige gassen' chloor en fosgeen, en het oplosmiddel dichloormethaan. In de nieuwe vergunning moet GEP wor den gedwongen tot een zo schoon mogelij ke productie, vinden Natuur en Milieu, Greenpeace en de Waddenvereniging. Zij hadden beroep aangetekend tegen de nu geschorste vergun- ning.Polycarbonaat wordt onder meer gebruikt voor kunst stof melkflessen. ANP PvdA wil onderzoek waarde natuur MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet de economische waarde van natuurgebieden gaan onderzoeken. Met de uit komst van een dergelijke studie in de hand moet de toeristi sche sector overtuigd worden om geld te steken in de Zeeland Natuurmaand, aldus de fractie van de PvdA in Provinciale Staten. In schriftelijke vragen aan het college van Gedepu teerde Staten stelt PvdA-Statenlid D. Holtkamp dat de toe ristische sector in Zeeland onvoldoende bekend is met de waarde van natuur en landschap. Holtkamp verwijst naar een onderzoek van het adviesbureau KPMG waarin de economi sche waarde van onder meer de zuid-oostelijke Veluwe voor de toeristische sector op honderden miljoenen guldens wordt geschat. Door de waarde van de Zeeuwse natuur in kaart te brengen denkt Holtkamp meer steun te krijgen voor het over eind houden van een belangrijke toeristische activiteit als de Zeeland Natuurmaand. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De christelijke partijen hebben woensdag PvdA-wethouder D. van der Wekken van onderwijs van on behoorlijk bestuur beschul digd. De fracties namen hem onder vuur tijdens een commis sievergadering over onderhoud van met name de christelijke scholen. Steen des aanstoots is de manier waarop het dagelijks gemeente bestuur omgaat met de reserve- pot voor aanschaf van meubi lair door schoolbesturen en het plegen van technisch onder houd aan schoolgebouwen. De christelijke basisscholen komen er in de verdeling van de gelden bekaaid af. Niet rechtvaardig, volgens woordvoerder J. H. Tieleman van de christelijke ba sisscholen. Schoolbesturen die zich te kort gedaan voelen door de gemeente kunnen weliswaar een beroep doen op de zogenaamde hard heidsclausule, maar als dat be roep wordt gehonoreerd, krij gen ze niet meer dan zeventig procent van de kosten vergoed. Tieleman pleitte tijdens de ver gadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden (MA) voor vergoeding van de werkelijk gemaakte kos ten in plaats van de door het ge meentebestuur voorgestane 'normatieve afrekening'. Citaten SGP/GPV-commissielid C. W. Flikweert nam het op voor de christelijke scholen. Hij be stookte wethouder Van dei- Wekken met citaten uit raadsnotulen en verslagen van overlegbijeenkomsten tussen Ladder gestolen ZIERIKZEE - Bij de politie in Zierikzee is aangifte gedaan van diefstal van een telescoop ladder. De ladder stond bovenop een stelling aan de Oude Haven en is tussen dinsdagavond en woens dagochtend meegenomen. De gedupeerde is een schildersbe drijf uit Zierikzee. De schade bedraagt bedraagt ongeveer 750 gulden. gemeente en onderwijsinstel lingen. Al die citaten leiden vol gens Flikweert maar tot één conclusie: de wethouder komt toezeggingen niet na en behan delt de christelijke scholen niet rechtvaardig. J. A van den Berge (RPF) stook te het vuurtje nog wat verder op. Hij noemde als voorbeeld een Duivelandse school, die naar zijn mening recht heeft op een vergoeding van 45.000 gulden, maar nu nul gulden krijgt. Tot Van der Wekken: ,,U heeft mij eerder gewaagd of ik het college soms niet vertrouw. Nou, ik denk dat een gezond wantrou wen in dit geval op z'n plaats is. De toezegging van de zijde van het college dat soepel zal wor den omgegaan met de hard heidsclausule stemde ook het CDA niet mild. „Soepel? Ara- mehoela!", was het commen taar van CDA'er N. P. de Dan- schutter. Afrekening Een getergde wethouder Van der Wekken probeerde de kri tiek te weerleggen. Zijn argu ment dat de gemeenteraad in fe bruari 1998 zelf had ingestemd met de normatieve afrekening zorgde voor verontwaardigde reacties. Flikweert: „Wij heb ben daar node mee ingestemd, mits er een rechtvaardige afre kening zou komen." Van der Wekken: „Dat staat niet in het raadsbesluit." Flikweert: „Maar wel in de notulen. Ik con stateer dat het kennelijk niet belangrijk is wat wij als raad zeggen. Ik maak daar ernstig bezwaar tegen." De boot was helemaal aan toen Van der Wekken meedeelde dat het college zich bij de verdeling van gelden baseert op conclu sies van een ingehuurd advies bureau. Als door een wesp ge stoken, veerde klein rechts op. „Waarom hebben wij die cijfers dan niet?" Van der Wekken: „Ik zal nagaan of die alsnog voor u beschikbaar zijn." De wethouder kon uiteindelijk niet anders dan constateren dan dat er sprake is van een patstel ling. Het voorstel voorverdeling van de gelden neemt hij terug naar het college. PvdA en WD mengden zich nauwelijks in de discussie. D66 pleitte vooral voor meer duidelijkheid. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Drankrijder KERKWERVE - Een 54-jarige drankrijder uit Zierikzee werd woensdagavond aangehouden op de Provinciale Weg ter hoog te van Kerkwerve. De ademtest wees uit dat hij te veel had gedronken. De be stuurder kreeg en rijverbod van twee uur en een boete van 390 gulden, die hij direct betaalde. Autokraken ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd in twee auto's in Zierikzee inge broken. De eigenaars van de auto's de den aangifte bij de politie. Er werden audio-apparatuur en een hoeveelheid cd's ontvreemd. NW- EN ST. JOOSLAND Ringrijden - De dag na Pinkste ren, dinsdag 25 mei, houdt Ringrij dersvereniging Nieuw- land haar traditionele 3e Pink sterwedstrijd. Omdat de vereni ging 175 jaar bestaat rijden alle deelnemers in boerenkleder- dracht. De keuring van de ver sierde paarden begint om 8.00 uur. Rond 17.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat strenger optreden tegen het per manent wonen in vakantiebun galows. Ook pakt ze het recrea tief gebruik van woningen in de dorpskernen harder aan. Als de gemeente niet optreedt tegen dit zogenaamde 'scheef wonen', heeft dat negatieve gevolgen voor de toewijzing van nieuw te bouwen huizen. De gemeentelijke inspecteur bouw- en woningtoezicht is nu nog bezig met het verzamelen van gegevens van woningen, waarvan het gebruik niet in overeenstemming is met de be stemming, zowel op parken als in de kernen. Op basis van die inventarisatie zal het college van burgemeester en wethou ders beslissen hoe de overtre ders worden aangepakt. Extra controles moeten worden uitgevoerd door de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. „Daar is het op het ogenblik alle hens aan dek", volgens wethou der C. W. Veerhoek. Het dage lijks gemeentebestuur acht structurele uitbreiding van deze afdeling met een junior inspec teur dan ook noodzakelijk. Naast de aanpak van oneigen lijk gebruik van tweede en per manente woningen dient de ge meente ook meer te doen aan het toezicht op de uitvoering van bestemmingsplannen in het buitengebied. Binnen een vastgesteld bestem mingsplan kan er in de loop der jaren veel misgaan. Met regel maat verrijzen er illegale bouw sels, worden er weieens bomen gekapt waar het niet mag, wor den er zonder vergunning stuk jes weg aangelegd of andere in grepen verricht die in strijd zijn met het bestemmingsplan. Rijk en provincie willen dat daar op korte termijn paal en perk aan wordt gesteld in de vorm van strengere controles. Niet serieus De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten benadrukt in een spe ciale notitie het belang voor de gemeenten om gehoor te geven aan die wens van rijk en provin cie. Wethouder Veerhoek sluit problemen met de goedkeuring van toekomstige bestemmings plannen niet uit, als de gemeen te de handhaving van bestaand beleid niet serieus uitvoert. De commissie Externe Contac ten toonde zich deze week over tuigd van de noodzaak de afde ling Bouw- en Woningtoezicht structureel uit te breiden. Ook in het kader van het door de ge meente afgesloten convenant 'duurzaam bouwen' moet deze afdeling veel controles uitvoe ren. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Meer leerlin gen dan ooit hebben dit jaar aan het vijftiende Concours Scolai- re van Aluminiumbedrijf Pechi- ney meegedaan. Zeshonderd leerlingen van Zeeuwse middel bare scholen schreven franstali- ge werkstukken over de drugs ruzie tussen Nederland en Frankrijk. In totaal 53 leerlingen ontvin gen gisteren uit handen van de ambassadeur van Frankrijk B. de Montferrand en commissaris van de koningin W. T. van Gel der symbolisch de prijs: een driedaags bezoek aan Parijs. „Nederland loopt elk jaar 23 miljard gulden mis door de ge brekkige kennis van de Franse taal," zei de ambassadeur. Het onderwerp dat dit jaar in de werkstukken moest worden be handeld, was de drugsproble matiek. De Belgische stripheld Lucky Luke - plus vite que son ombre - moest figureren in het wei'kstuk met de titel Lucky Lu ke et la connection Zélandaise. Algemeen directeur van Pechi- ney Nederland J. H. de Back legde de nadruk op het belang van het Frans voor Zeeland. Pe- chiney gaf het goede voorbeeld. „Wij zijn een Frans bedrijf en veel van onze Nederlandse werknemers spreken goed Frans. Het Franse personeel spreekt binnen een half jaar goed Nederlands." Eén van de rouwborden in de Jacobuskerk in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans RENESSE - De hervormde gemeente Renesse is van plan om de rouwborden in de Jaco buskerk te restaureren. Het is een ambitieus project, waar van de uitvoering naar ver wachting enkele jaren in beslag neemt. Hoeveel het karwei gaat kosten, is nog niet bekend. De kerk kan rekenen op de steun van de gemeente Schouwen-Duiveland. In welke vorm die steun wordt gegoten, is volgens monumen tenspecialist J. K. van Balen van de gemeente nog niet te zeggen. Wel staat vast dat ge meentelijk schilder A G. van de Zande een belangrijk aan deel gaat leveren in het res tauratiewerk. In zijn vrije tijd heeft hij reeds een proeve van bekwaamheid voorgelegd voor de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. „Dat moet omdat wij niet met een erkend restauratiebédrijf in zee zijn gegaan', meldt J. Kraa ij en- brink van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Re- nesse. Gaat Monumentenzorg akkoord, dan kan het karwei van start. In de kerk hangen in totaal vijf rouwborden en dat is vol gens gemeentearchivaris H. Uil uniek. Voor zover hij weet, is het de grootste collectie rouwborden in een Zeeuwse kerk. Het gebruik van rouw borden was tot de Franse tijd heel normaal. De borden hin gen in de kerk in de nabijheid van het graf van een overlede ne. Aanvankelijk waren het heel simpele, sobere houten borden, van zo'n anderhalve bij tweeënhalve meter groot, met het wapen van de gestor venen. Later werden de rouw borden steeds uitbundiger versierd. De rouwborden werden vaak vergezeld van kleine bordjes, met daarop het familiewapen. Daar zijn er niet veel meer van over, maar de hervormde ge meente is van zins om aan de hand van oude tekeningen nieuwe te laten vervaardigen. Gezocht wordt naar schrijn werkers die dat karwei op zich willen nemen. Overvloed In sommige kerken hing een overvloed van rouwborden. Naar verluidt waren aan het einde van de achttiende eeuw in de Sint Lievens Monster- kerk in Zierikzee 452 rouw borden. De Franse bezetters zagen de rouwborden echter als onderscheidingstekens en dat paste absoluut niet in hun vrijheid, gelijkheid en broe derschap-filosofie. In 1798 werd het bevel afgekondigd dat alle rouwborden verwij derd moesten worden. Als de belanghebbenden ze zelf niet weghaalden, deden de Fran sen het zelf wel, om de herden kingsborden vervolgens te vernietigen. Een groot deel van de rouwborden ging toen verloren. Antiquair Uit de Renesser Jacobuskerk werd een deel van de rouw borden gered. Ze doken begin twintigste eeuw op bij een an tiquair in Dordrecht en vol gens de overlevering zou ene J. Vriesendorp, toenmalig eige naar van Slot Moermond in Renesse, ze daar hebben ge kocht. Tijdens de Tweede We reldoorlog waren de rouwbor den verstopt in de paardenstal van het slot. Na de oorlog be landden ze in een loods van een aannemersbedrijf en in 1997 werden de rouwborden door kasteelbeheerder Stich ting Moermond in bruikleen afgestaan aan de hervormde gemeente Renesse door Winnie van Dam YERSEKE - De Zeeuwse scho len doen het goed op het voet balveld. De Mozaïk uit Oost- Souburg kan een jongenselftal naar de landelijke halve finales sturen en de Beatrixschool uit Goes zal in Zeist aanwezig zijn met een meisjeszevental. Dat is het resultaat van de kwartfina lewedstrijden die voor zuid west Nederland woensdag in Yerseke werden afgewerkt. Zes jongenselftallen en vijf meisjeszeventallen reisden, sa men met ongeveer tweehonderd supporters, woensdag af naar voetbalveld 'Cleyn Moerken' in Yerseke voor de landelijke kwartfinales schoolvoetballen. De voetballertjes uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land streden om een plaatsje in de halve finale die in Zeist wordt gespeeld. De Beatrixschool komt in de halve finale voor de meisjes die op 26 mei in Zeist wordt ge speeld. Ze wonnen voor de tweede keer van de Oostvogels dat ook tot de eindstrijd van de kwartfinales wist door te drin gen. De uitslag was 2-0 voor de Beatrixschool. Bij de jongens elftallen won de Mozaïk uit Oost-Souburg met 3 tegen 1 van het Kompas uit Wer kendam. Dat betekent dat de Souburgse jongens op 19 mei in Zeist de landelijke halve finales spelen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Automobilisten die de parkeermeters voeden met munten, hebben vaak al het idee dat deze automaten onver zadigbaar zijn. De gebruikers van een chipknip weten het in middels zeker. De parkeerme ters in de Westhoek van Schou wen eten de chipknip meteen op, zodra die in de daarvoor be stemde gleuf wordt gestopt. Terwijl de gebruiker het vereiste bedrag intoetst, verzwelgt de automaat zijn chipknip. De parkeerautomaten waren aanvankelijk geschikt voor ge bruik van munten en van de Zeelandkaart. Deze specifieke provinciale betaalpas werd ech ter begin dit jaar uit de roulatie genomen. De voormalige Zee- landkaartbezitters moesten voortaan ook maar gebruik ma ken van de chipknip als alterna tief voor het contant betalen van kleine bedragen. Bij de parkeerautomaten lukt dat echter nog niet. Die moeten eerst een technische aanpassing ondergaan voor ze van Zeeland kaart op chipknip kunnen over schakelen. De parkeermeters in de Westhoek van Schouwen- Duiveland zullen met ingang van donderdag 27 mei geschikt zijn voor een normaal gebruik van de chipknip. Om te voorko men dat de parkeerautomaten in de tussentijd nog veel betaal- pasjes verslinden, worden de gleuven in de apparaten tijde lijk afgedicht. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39