Amnesty hekelt aanvallen PZC PZC Rekeningrijden kwam te vroeg voor Netelenbos verzet van Primaiiov Ciampi is een taaie laatbloeier tegen NAVO-acties werd Jeltsin te gortig feiten en meningen Organisatie vindt acties tegen Servië schending mensenrechten Wiedergutmachung van Schroder in Peking faalt vrijdag 14 mei 1999 Milosevic houdt deur op slot voor Robinson De Joegoslavische president Milosevic wenst de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten van de Verenigde Na ties, Mary Robinson, niet te ont vangen. Robinson, die de afgelopen we ken de buurlanden van Joego slavië en het land zelf heeft bezocht, zei dat het haar niet ge lukt was om met Milosevic te kunnen^preken. Wel had zij een ontmoeting met .de Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken Jovanovic, die verklaar de dat zijn regering geen poli tiek van etnische zuivering doorvoerde in Kosovo. Robinson zei echter dat zij tij dens haar reis door onder meer Macedonië, Albanië en de Joe goslavische deelrepubliek Mon tenegro bewijzen had gevonden dat tienduizenden etnische Al banezen door het leger, politie of paramilitairen uit hun huizen waren verdreven. Daarbij wer den de mannen vaak gescheiden van hun vrouwen en kinderen, aldus de voormalige Ierse presi dent. Eerder had Robinson ook kri tiek geuit op het optreden van de NAVO in Joegoslavië. Zij zei dat er veel burgerdoelen waren ge troffen en dat de alliantie zich niet boven de wet mocht plaat sen. Na haar ontmoeting met Jo vanovic in Belgrado zei Robin son dat de schade die de bom bardementen in Joegoslavië hebben aangericht, zeer groot is. RTR/DPA door Marcel van Silfhout De NAVO-bombardementen kosten te veel burgers het leven en vormen daarmee een schending van mensenrechten. Dat zegt secretaris-generaal Pierre Sané van Amnesty Inter national. De mensenrechtenor ganisatie heeft de NAVO meer dere keren om uitleg gevraagd. Maar tot op heden zonder resul taat. Sané: „We zijn niet geluk kig met de antwoorden die we tot nu toe van de NAVO op onze vragen hebben gehad." Hoewel Sané niet per definitie tegen het gebruik van geweld om vrede af te dwingen zegt te zijn, maakt hij zich zorgen om de bommencampagne van de NAVO. Er zijn wat hem betreft te veel missers zoals de per on geluk gebombardeerde Chinese ambassade, een bus en trein met passagiers in Servië. Verwij zend naar de Conventies van Genéve stelt hij dat de NAVO met "het bombarderen van bur gers' fundamentele rechten schendt. De secretaris-generaal was in Den Haag tijdens de Vredescon ferentie om een 'Kosovo-boek' te presenteren; een lijvig dossier van talloze door Servische poli tie- en legertroepen begane mensenrechtenschendingen in Kosovo vanaf 1989 tot maart dit jaar. Ook het Kosovaarse Be vrijdingsleger U£K zou zich de laatste jaren in reactie op de Servische terreur schuldig heb- van onze redactie buitenland De Chinese regering heeft de officiële verontschul- dingen van de Duitse bonds kanselier Schroder voor het recente NAVO-bombarde- ment op de Chinese ambas sade in Belgrado als onvoldoende van de hand ge wezen. Volgens een hoge ambtenaar van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken die nen ook de verantwoordelij ken te worden opgespoord en bestraft. „Wij roepen de vre delievende landen, inclusief Duitsland, op de barbaarse bombardementen op Joego slavië te stoppen", aldus zegsman Zhu Bangzao. 'De door de VS geleide NAVO' moet ook de andere eisen van China voldoen, zei hij ook. Door het volgens de alliantie onbedoelde bombardement vielen drie doden. Meer dan dan twintig mensen raakten gewond. DPA ben gemaakt aan het vermoor den van honderden burgers. Met het dossier wil Amnesty de internationale gemeenschap er nog eens fijntjes op wijzen dat al haar waarschuwingen (evenals die van diverse Balkandeskun digen en journalisten) rond het etnische geweld simpelweg zijn genegeerd, hetgeen uiteindelijk tot de huidige 'mensenrechten- ramp' heeft geleid. 'De Kosova- i-en moeten nu de pi'ijs betalen voor die onverschilligheid', al dus het rapport. Lering Sané hoopt dat de internationa le gemeenschap er lering uit zal trekken. Optimistisch is hij ech ter niet. Mede omdat organisa ties als Amnesty nu en in het verleden niet aan de onderhan delingstafel worden uitgeno digd. De organisatie met we reldwijd miljoenen leden stelt ook het 'totale gebrek aan aan dacht voor de vex-volging van mensenx-echten' aan de kaak. Amnesty stelt vast dat het Intex-- nationale Straftribunaal voor ex-Joegoslavië 'geen enkele rol krijgt toebedeeld'. Daarmee is er de vrees dat de da ders van de nu in Kosovo ge pleegde moorden en verkrach tingen onbestraft zullen blijven. „Ook om onze infox-matie wordt niet gevraagd", zegt Sané. Vol gens Amnesty is er echter pas hoop op een einde aan mensen rechtenschendingen als alle da ders weten dat ze niet onbe straft zullen blijven. GPD Een officier van de Amerikaanse luchtmacht inspecteert de vleugel van een F15. Amnesty vindt dat de NAVO teveel blunders maakt. foto AP door Koos van Wees Als staatssecretaris van On derwijs onderscheidde Ti neke Netelenbos zich in Paars-I volgens haar tegenstanders vooral door haar rekenkundig veimogen. Ze was heel goed in het neuzen tellen. Netelenbos hield vooral goed in de gaten hoe groot het aantal te genstanders was van haar plan nen. Niet hun argumentatie, maar het aantal tegenstemmers bepaalde of ze haar plannen bij stelde.1 Zo ontstond het beeld van een bewindsvrouw die het hoofd nogal eens moest buigen. Als minister vaxx Verkeer en Wa terstaat laat Netelenbos zich van precies dezelfde zijde zien. Geconfronteerd met een brede maatschappelijke oppositie en groeiende politieke afkeer tegen haar plannen voor rekeningrij den besloot ze deze week over te gaan tot een gefaseerde invoe ring. Er komt één stad als proefge bied, en pas als rekeningrijden daar de files doet verminderen, volgen de andere. Invoering in 2001, tegelijkertijd rond vier grote steden, is van de baan. Netelenbos lijkt opnieuw ge voeliger voor de omvang van het vex-zet dan voor de argumenta tie van haar tegenstanders, waaraan ze met opvallend ge mak voorbijging. Haar conse quente 'rekeningrijden werkt wel' stak wel erg bleek af tegen de veelheid aan argumenten die haar tegenstanders gebi'uikten. Meer onder de indruk is ze van de nog steeds groeiende opposi tie tegen haar plannen in de Tweede Kamei', waarbij ook re geringspartij WD zich aan sloot. De liberalen vinden de door hun partijgenoot Jorrits- ma ontwikkelde plannen wel heel anti-auto. De opgetogenheid waaxmee De Telegraaf en de ANWB, aan voerders van het verzet, rea geerden op de knieval van de minister; maakte haar neder laag nog navranter. Want de zelfde Netelenbos liet voorheen geen gelegenheid voorbijgaan te benadrukken vast te houden aan haar plannen. Waar geen draagvlak is, zal ik dat creëren, toeterde ze bij herhaling. Maar het bleek grootspraak. De vraag is natuurlijk of de ne-> derlaag die zij leed inderdaad' wel zo groot is als haar tegen standers willen doen geloven,! Was er iemand die serieus ge-j loofde dat in het jaar 2001 echt bij alle vier de gi'ote steden ge noeg tolpoorten zoudexx staan! om de automobilist in de spits! aan te slaan? Wat tot nu toe naar buiten! kwam over x-ekeningrijden was vooral dat er nog een gx-oot aan tal technische en infrastructu- rele problemen te overwinnen waren. Daarnaast was er het punt van de Europese wetge ving. De opbrengst van reke-1 ningrijden zou door middel van lasten vexTichting moeten terug vloeien naar de betalende auto- mobilist. Maar hoe zat dat met1 de buitenlandse automobilist? j Die betaalde wel, maar profi- teei'de niet van de lastenvexdich- ting. 'Brussel' zou daarom wel j eens dwax-s kunnen gaan liggen. Gezien die vele onzekerheden lijkt een experiment op grote 1 schaal bij een van die grote ste den beter dan invoering met de ogen dicht van de oorspronke lijke plannen. Netelenbos had I zich dat beter eerder kunnen realiseren, in plaats van de hoon over zich af te roepen door vast te houden aan haar plannen en later alsnog overstag te gaan. Dat maakt geen sterke indruk. Het volgende probleem dient zich bovendien al aan. Welke van de vier grote steden gaat gelden als proefgebied? Alle vier hebben al laten weten er niets voor te voelen, uit vrees te wor den gemeden als de pest. Nie mand die vrijwillig naar een stad gaat waar het in- en uit gaand verkeer wordt beboet, zo wordt gedacht. Dat wordt nog een hele klus voor de minister. Voor iemand die zo heilig ge loofde in rekeningrijden als panacee voor het fileleed rond liefst vier grote steden moet die opgave echter een fluitje van een cent zijn. Netelenbos gaat onverdi'oten voort, maar met een iets realistischer blik. Mis schien dat dit keer toch niet al leen het aantal neuzen, maar ook een aantal argumenten daaraan heeft bijgedragen. Voor iemand met de stijf koppig heid van Netelenbos is dat al een hele stap vooruit. GPD door Hans Hoogendijk Het ontslag van premier Pri makov door Boris Jeltsin is mogelijk niet alleen ingegeven door presidentiële jaloeziege- voelens. Natuurlijk vond Jeltsin dat Primakov te sterk, te popu lair en daardoor te bedreigend voor hem was geworden. Maar mogelijk hebben ook andere be langen een rol gespeeld bij Jelts- ins handelen. Primakov, de vroegere KGB- man, was populair bij de com munisten en nationalisten in het land. Hij maakte er nooit een ge heim van dat het belang van Rusland voor hem centraal stond. Dat standpunt bepaalde zijn houding tegenover het Wes ten. In dit verband moet ook zijn on- verzoenlijke veroordeling wor den gezien van de NAVO-bom- bardementen op Joegoslavië. In eerste instantie probeerde het Westen het harde Russische standpunt af te kopen met nieu we miljardenkredieten, maar waarnemers in Moskou sloten toen al niet uit dat de koers van Primakov kon leiden tot een te rugkeer naar de Koude Oorlog. Jeltsins omgeving realiseerde zich dat. Het besluit om Tsjer- nomyrdin tot speciale Kosovo- gezant te benoemen was een sig naal dat het Kremlin de relaties met het Westen wilde redden. Een duidelijke aanwijzing in die richting was ook de ontmoeting op 26 april van Tsjernomyrdin met Jeltsins chef staf, minister van Binnenlandse Zaken Ste- pasjin, diens collega van Defen sie Sergejev en de hoofden van de veiligheidsdiensten om Rus- lands onderhandelingspositie te bepalenPiïmakov en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Ivanov waren niet uitgenodigd. Ruim een week later verklaarde maarschalk Sergejev dat Rus land gewapende vredestroepen in Kosovo zou aanvaarden, in clusief eenheden van NAVO- staten die niet aan de bombar dementen hadden deelgeno men. Tsjernomyrdin was er in de tussentijd in geslaagd de kloof tussen Rusland en het Westen over een vredesakkoord op basis van G-7-plannen, behoorlijk te dichten. Rusland deed weer mee op het internationale vlak. Thuisfront Voor waarnemers was het, zeker na Tsjernomyrdins reis naar China na de NAVO-aanval op de Chinese ambassade in Belgra do, zonneklaar dat Jeltsin en de zijnen de relaties met het Wes ten niet verder wilden belasten. De strijdlustige taal van Jeltsin van woensdag en gisteren, dat Rusland zich mogelijk terug trekt uit de onderhandelingen om een vreedzame oplossing te vinden als de Russische stem niet wordt gehoord, was vooral bedoeld voor het thuisfront. Hij wilde de interne schade aange richt door het ontslag van Pri makov zoveel mogelijk beper ken door nationale gevoelens te tonen. Veel Russen zijn immers diep verontwaardigd over de NAVO-acties. Het anti-Ameri kanisme groeit. En zeker nu hij opnieuw in een strijd is gewik keld met de Doema, kan enige steun uit de niet-politieke hoek ,geen kwaad. Nihil Maar of Jeltsins woorden daar voor voldoende zijn, staat in de sterren geschreven. De Russi sche defensie-specialist Felgen- hauer: „De verbale uitvallen naar het Westen zijn een poging te tonen dat het ontslag van Pri makov geen pro-westerse coup is." Volgens hem zal de binnen landse uitwerking nihil zijn. Professor Edward Lozanski van de Amerikaanse Universiteit In Moskou is nog pessimistischer. „Het lijkt erop dat Primakov, ondanks zijn ontslag, uiteinde- lijkhet belangrijkste doel in zijn leven heeft bereikt, namelijkhet scheppen vaneen geopolitiek Chinees-Russisch tegengewicht tegen de VS en de NAVO", aldus Lozanski. Volgens hem voor spelt dit, in combinatie met de groeiende invloed van de com munisten en felle nationalisten in Rusland weinig goeds voor de toekomst. Lozanski: „Clinton en Albright (de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken) zijn geslaagd waar de Sov jetpropaganda faalde, name lijk in het scheppen van sterke anti-Amerikaanse gevoelens onder het Russische volk. In fei te keren de pro-westerse Russi sche intellectuelen en jongeren, die de felle communistische aanvallen op Amerika hebben weerstaan, zich nu tegen de VS." Dat Jeltsin, eens de lieveling van het Westen, in zijn nadagen die trend nog kan ombuigen, lijkt dubieus. GPD zie ook pagina 5 Zuchten van opluchting en staande ova ties begeleidden gisteren in het Italiaan se parlement de verkiezing van Carlo Azeg- lio Ciampi tot staatshoofd. De zuchten van opluchting waren er omdat voor deze gehei me verkiezing van de president maar één stemronde nodig was. Het applaus demon streerde de eensgezindheid van regerings- en oppositiepartijen over de kandidatuur van de internationaal zeer gerespecteerde Ciampi. De huidige Italiaanse minister van Institutionele hervormingenGuiliano Amato, volgt hem op als minister van de Schatkist. door Hans Geleijnse De Nederlandse minister van Financiën Zalm noemde hem bij een recent be zoek aan Rome 'II Duro' (De Taaie). Zalm kon het weten, want hij had het behoorlijk aan de stok gehad met Carlo Azeglio Ciam pi. Zalm had iets te openlijk getwijfeld aan Ita- lië's boekhouding bij de toelatingseisen tot de selecte club van Euro-oprichters. Onder leiding van de onverstoorbare onderhande laar Ciampi slaagde Italië echter met vlag en wimpel. De sanering van de Italiaanse economie en de toetreding tot de Euro-club zijn de be langrijkste wapenfeiten van de nu 78-jarige Ciampi. Ogenschijnlijk is deze kwieke be jaarde een kleurloos type. De kwalificaties voor Ciampi zijn onveranderlijk saai: stren ge accountant, precieze boekhouder, punc tueel mens. Ciampi dankt zijn reputatie vooral aan een lange carrière bij de Italiaanse Centrale Bank. Hij kwam er in 1946 werken en be reikte de top in 1979. Veertien jaarlang was hij als gouverneur van de Centrale Bank een kwelgeest voor politici die het met de finan ciële wetten niet zo nauw namen. Ciampi gaf hen er in zijn jaarrapporten ongenadig van langs, maar tot begin jaren negentig hielp dat niet al teveel. Ommekeer De ommekeer in zijn carrière kwam in 1992 met 'tangentopoli', het grote omkoopschan daal, de onthulling van relaties tussen poli tici en georganiseerde misdaad. Een beer put waarin twee partijen met een knipkaart op de regeermacht - christen-democraten en sociaal-democraten - en hun leiders An- dreotti en Craxi voorgoed kopje onder gin gen. Bij het wanhopig zoeken naar puinruimers kwam de politiek al snel bij de onkreukbare Ciampi terecht. In april 1993 werd hij tot premier gekozen, zette zich aan de sanering van de staatsuitgaven, begon aan een groot scheepse privatisering en aan politieke her vormingen. Dat proces eindigde dankzij een nieuwe kieswet met verkiezingen in voorjaar van 19994, die leidde tot de chaotische regeer periode van de rechtse mediamagnaat Sil vio Berlusconi. Bij de verkiezingen twee jaar later haalde de nieuwe leider, Romano Prodi, onmiddellijk Ciampi terug. De voor malige bankier en premier was de aangewe zen man om als minister van de Schatkist (hier ook wel de 'superminister voor de Eco nomie' genoemd) Italië in Euroland te bren gen. Carlo Ciampi wacht in het gezelschap van een lid van de carabinieri op het officiële begin van de Italiaanse presidentsverkiezingen in het parlementsgebouw in Rome. foto Alessandro Bianchi/EPA Ciampi had een geweldige reputatie in het buitenland opgebouwd. Eindelijk een Itali aanse politicus die ons er niet tussen pro beert te nemen, was het gevoel in Brussel en Noord-Europeaanse hoofdsteden. Tot dat moment was Ciampi in het buitenland een meerbekende en meer gewaardeerde figuur dan in eigen land. Coalitiekabinet Ook dat veranderde. Zo ontdekte de oppor tunistische oud-president Francesco Cossi- ga dat er met de politicus Ciampi niet te spotten viel. Bij de vorming van het kabi- net-D'Alema vorig jaar liet Cossiga weten dat er geen coalitiekabinet met zijn partij, de UDR, kon komen als 'deze anti-christen democraat' en 'pion van Fiat' weer 's lands financiën in portefeuille zou krijgen. Ciam pi eiste excuses, D 'Alema wist evenmin van wijken en de hevig aan zelfoverschatting lijdende Cossiga moest in het stof bijten. Dat Cossiga gisteren wegens ziekte niet mee kon stemmen voor het presidentschap ver baasde niemand. Het imago van saaiheid is niet-roker en niet-drinker Ciampi inmiddels wel kwijt geraakt. Plotseling begint op te vallen dat de oud-bankier vaak een heel olijke blik heeft. Bovendien zijn de media ook wat 'menselijke details' aangereikt die zijn po pulariteit ten goede zullen komen. De nieu- wepresident is bijvoorbeeld net als veel Ita lianen gek op chocolaatjes en voetbal. Ciampi, in Livorno geboren, afgestudeerd in rechten en letteren, is gehuwd en heeft twee kinderen. Binnen Europa lopen vooral de Duitsers met hem weg. Hij spreekt name lijk vloeiend Duits en is een groot liefhebber van de Duitse literatuur. Bij de recente uit reiking van een hoge Duitse onderscheiding veiraste Scampi zijn gastheren met uitge breide citaten van Rilke en Goethe in fout en accentloos Duits. Ciampi beschreef zichzelf eens als 'een ge woon Italiaans burger'. Misschien sloeg dat op zijn afkeer van politiek. Behalve kort na de Tweede Wereldoorlog, toen hij zich aan sloot bij een anti-fascistische beweging, is hij nooit lid geweest van een politieke partij Zo belandt nu een technocraat op de 'ti-oon' van het land. Van het bruto-jaarsalaris (rond 409.000 gulden) zal de president niet echt wakker liggen. Zo lang hij maar gere geld zijn passie voor zee en vis kan botvieren in zijn riante villa in Santa Severa aan de Middellandse Zee - een mondain oord dat door de krant La Stampa gisteren spottend Localita Snobbata werd genoemd - is het presidentschap voor Carlo Ciampi een prachtige politieke zwanenzang. GPD 14 mei 1949 Kogel Een fabrieksarbeider uit Hud- dersfield is eindelijk van zijn hoofdpijn af, die hem de afge lopen 32 jaar kwelde nadat hij in 1917 door een kogel werd getroffen. De kogel zat in zijn hoofd en blééf daar zitten. Het was te gevaar-lijk om hem chi rurgisch te verwijderen. Deze week kx-eeg hij een hoestbui en viel de kogel in zijn mond. Waterleiding Het Vlissingse college is voor- stander van een fusie tussen het gemeentelijk waterlei dingbedrijf en de NV Waterlei dingmij Midden-Zeeland. De commissarissen van de WMZ hebben geen bezwaren. Het voorstel zal aan de gemeente- raad van Vlissingen en aan de aandeelhouders van de WMZ worden voorgelegd. Gouden koets De Gouden Koets komt naar Zeeland. Koningin Juliana heeft toestemming gegeven voor een varende expositie op een hoge Kempenaar, een bin nenschip. Het schip is hele maal omgebouwd en bevei ligd. Naast de Gouden Koets zal de Kempenaar ook de crème cal- leche rondvaren over de Ne derlandse binnenwateren, vi- txines met hamassementen, uniformen en andere zaken die betrekking hebben op Prins- Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail; pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50, franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postreknr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw)' Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2