Marathon is gewoon een training Crucq richt pijlen op hoofdklasse Lauret wil zijn grenzen vinden Ultraloper Jan van der Weijde een van de favorieten bij NK 24-uursloop NK turnen in Terneuzen door Jasper van der Bliek KAPELLE - Honderd kilome ter. Tweehonderd. Duizend mis schien? In de auto geen pro bleem, op de fiets al lastig, maar lopend absoluut gekkenwerk. Of toch niet? Er is een groepje atleten dat hier niet van opkijkt. De zogenaamde ultra-lopers lo pen rustig een week lang dage lijks een marathon, 24-uurs- wedstrijden of zelfs twee volle dagen en nachten. Jan van der Weijde (54) uit Kapelle is zo'n fanaat. Vandaag is hij één van de favorieten op het Nederlands kampioenschap 24-uursloop in Apeldoorn. Menigeen kijkt verwonderd op als de Kapellenaar vertelt wat voor afstanden hij in zijn benen heeft zitten. Immers, voor de meeste atleten ligt de absolute grens bi] de 42.195 kilometer, de marathon. Voor Van der Weijde is dat een peulenschil. „Zeker. Een marathonnetje loop ik wel NAC versterkt zich met Steyn BREDA - NAC heeft zich voor volgend seizoen versterkt met Maurice Steyn van ADO Den Haag. De 25-jarige middenvel der tekende in Breda voor drie jaar. Het contract van Steyn bij ADO loopt af. John Feskens (33) van NAC speelt de komende twee seizoe nen voor Excelsior. Het contract van de verdediger bevat een op tie op een derde jaar. De Rotter damse club trok verder Raphael Supusepa van Ajax 2 aan. De speler is voor drie jaar vastge legd. ANP Doohan mogelijk onder het mes LOS ANGELES - Motorcou reur Michael Doohan wordt mo gelijk zaterdag geopereerd in San Francisco. De vijfvoudig wereldkampioen in de 500 cc viel vorige week tij dens een training voor de Grote Prijs van Spanje. Hij liep een ge broken been, sleutelbeen en pols en meerder kneuzingen op. AFP eens als training, maar het is geen afstand waar ik wedstrij den in wil lopen. Veel te kort. Voor mij begint het bij zo'n hon derd kilometer." En dat is voor de Bevelandse ki lometervreter nog weinig. Echt in z'n element is hij pas als het afstanden worden die anderen onmogelijk achten. Zoals van daag bij het NK 24-uursloop. „Om twee uur vanmiddag star ten we met zo'n dertig man en we lopen aan één stuk tot twee uur de volgende dag. Het is voornamelijk een kwestie van domweg vooruit komen, niet stoppen." Makkelijk gezegd, maar hoe gaat dat in de praktijk? Van der Weijde: „Een wedstrijd ziet er als volgt uit: de eerste tien uur start ik rustig, behoudend met de rem erop, loop ik rond de tien kilometer per uur, daarna kan ik iets versnellen. En natuurlijk is er altijd pijn. In zo'n loop ga je tien keer dood. Als er een blaar is, springt hij maar open, of het bloed stroomt maar door mijn schoenen, pech gehad. Ik stop niet. Waar het om gaat is het uit lopen, en het liefst nog bij de eersten ook." Dat lukte Jan van der Weijde al een paar keer. Tweemaal was hij al Neder lands kampioen op de 24 uur. Daarnaast heeft de Kapellenaar het record op de honderd kilo meter en is hij de beste op de 48 uur. Medische staf Van der Weijde oogt pezig en be nig. Volgens hem zijn er geen ge zondheidsrisico's aan z'n extreme vrijetijdsbeoefening verbonden. „Het is niet gevaar lijker dan andere sporten. Bo vendien is er tijdens wedstrij den een grote medische staf op de been, die de lopers heel goed in de gaten houdt. Als zij zien dat je raar uit je ogen kijkt of gek doet, wordt je eerst gecontro leerd en als dat niet helpt uit de wedstrijd gehaald." Hoewel het niet zo lijkt komt er zelfs in de wedstrijden van Van der Weijde een moment van fi nishen. „Dat is het mooiste, waar je het allemaal voor doet. Op dat moment heb j e weer even vleugels, hoe moe je ook bent. Dan spring ik over de streep. De tijd erna is een beetje vreemd, na een heel lange periode van be wegen en inspannen hoef je in eens niets meer te doen, heel gek is dat. Ik merk dat vooral als ik in de auto terug zit. Dan kan ik niets doen. terwijl mijn spieren willen bewegen. Krijg ik sidderingen, al mijn spieren bewegen. Dat is een vreemde gewaarwording. Niet leuk." Ultra-lopen is niet voor iedere atleet weggelegd. „De lopers zijn minstens 35 jaar," verdui delijkt de heftruckchauffeur. „Maar de meesten nog ouder, van mijn leeftijd. Vergeet niet dat je ontzettend getraind moet zijn om dit te kunnen. Een voor deel is dat je er ook heel lang mee kan doorgaan. Ikzelf stop pas als ik geen zin meer heb. Zolang er nog nieuwe uitdagingen zijn, blijf ik lopen." Oorkondes De Kapelse geweldenaar is een man van extremen. Zijn huiska mer puilt uit van de oorkondes van allerlei beproevingen. Naast wedstrijden van een et maal liep hij vorig jaar in het Duitse Keulen ook al het dubbe le, voltooide hij ultra-mara thons van 323 kilometer en nam hij deel aan het zwaarste evene ment ter wereld. „De Spartath- lon van Athene naar Sparta. Dat is 296 kilometer aan een stuk door de bergen en andèr ruig Grieks landschap. Als je die binnen 36 uur voltooid mag je jezelf Spartaan noemen en krijg je de lauwerkrans omgehangen. Het lukte me, en het is tot nu toe het hoogtepunt van mijn carri ère." Wat kan er dan nog meer? Waar ligt de grens tussen het mogelij ke en het onmogelijke? „Mijn grote wens is om ooit een dui- zend kilometer te lopen", zegt Van der Weijde serieus. „Ik was vorig jaar van plan om naar Au stralië te gaan om daar de dui zend van Sydney naar Melbour ne te doen, maar dat ging toen niet door. Maar ik ben er van overtuigd dat ik dat nog eens doe." Zulke afstanden. Sloopwerk. Wat motiveert iemand om der gelijke praktijken te beoefenen? „Dat vragen ze altijd", lacht Jan van der Weijde verontschuldi gend. „Ik weet het eerlijk niet. Ik moet dat gewoon doen, ik moet lopen. En het is versla vend, net zo erg als roken, mis schien is dat een verklaring," „Voor mij begint het pas bij zo'n honderd kilometer. foto Dirk-Jan Gjeltema Zware opgave voetbalvrouwen van Oostkapelle door Ron de Waal OOSTKAPELLE - Voor de voetbalsters van Oostkapelle staat zaterdagmiddag in Til burg de kwartfinalewedstrijd in het bekertoernooi tegen 't Zand op het programmaDe ploeg van trainer Adri Franke reist flink gehavend af naar Brabant maar toch acht de coach zijn ploeg ze ker niet kansloos. Zonder de al geruime tijd ge blesseerde Ilona Stouthamer en spelbepaalster Arja Boogaard staat de ploeg uit Oostkapelle voor een loodzware opgave. „Bovendien zal een aantal speelsters iets met hun werk moeten regelen, want anders ontbreken er zeker nog meer," zegt Franke. Inmiddels heeft de oefenmeester al wel zijn tac tisch concept klaar. We weten dat 't Zand moeite heeft als de ploeg onder druk komt te staan. Ik probeer achterin één-op-één te spelen en met een verzwaard middenveld te starten." De ploeg uit Tilburg behaalde in de competitie de derde plaats met slechts één punt meer dan het elftal van Franke. Boven dien hielden beide teams elkaar in de onderlinge duels uitste kend in evenwicht. Angst dat zijn ploeg ongemoti veerd het bekerduel tegemoet treedt, heeft Franke absoluut niet.We trachten zo ontspan nen mogelijk naar deze wed strijdtoe te leven, want er heerst een grote wil om het seizoen goed af te sluiten. We hebben het in de competitie op cruciale mo menten laten liggen en daarom wil iedereen in dit bekertreffen nog wel iets laten zien". Hoewel de samenstelling van zijn ploeg voor de wedstrijd te gen 't Zand Franke nog enige zorgen baart viel er deze week ook positief nieuws te melden. De aan haar knie geopereerde Ilona Stouthamer heeft inmid dels groen licht gekregen om de training weer licht te hervatten. „Mijn voornaamste taak be staat de komende tijd voorna melijk uit het afremmen van Ilo na want zij wil dolgraag een spoedige rentree maken," zegt Franke. Bovendien werd ook bekend dat Sonja van Eenen- naam van VC Vlissingen en Ta mara Jacobusse van Kloetinge volgend seizoen de overstap naar Oostkapelle maken.,, Ik verwacht er ook nog een speel ster van Veere bij, dus wat dat betreft begint het er rooskleurig uit te zien", besluit Franke die ook zelf nog minimaal één sei zoen werkzaam is bij de Wal- cherse equipe. Arnemuiden start nacompetitie zaterdag tegen Altena door Barry van der Hooft ARNEMUIDEN - Met nog ze ven wedstrijden voor de boeg leek het voor Arnemuiden een verloren seizoen te worden. Handhaving was belangrijker dan prijzen pakken. Maar wonder boven wonder won Ar nemuiden vijf van die reste rende zeven duels, verloor het er één en speelde het één keer gelijk. Daardoor greep de ploeg derdeperiodetitel en waar eerder degradatie dreig de, mag Arnemuiden nu voor promotie spelen. Morgen staat de thuiswed strijd tegen Altena op het pro gramma waarin de equipe van de vertrekkende trainer Rens Griep het zonder aanvoerder Johnny Crucq moet stellen. „In de laatste wedstrijd tegen Din- teloord kreeg ik mijn vierde ge le kaart van het seizoen en ik ben dus automatisch voor één wedstrijd geschorst. Beseffen doe ik het nog niet echt dat ik tegen Altena niet kan meespe len, maar dat zal zaterdag wel anders zijn wanneer ik langs de kant sta", vertelt Johnny Crucq thuis op de bank in Ar nemuiden. Behalve Altena treft Arnempi- den ook Roda Boys nog, dat samen met Altena op een ge deelde tweede plaats achter kampioen ASWH eindigde. Toch ziet Crucq kansen voor Arnemuiden. „We zijn zater dag met een man of acht naar Altena-Roda Boys (1-4) ge weest. Als ik dan zie hoe Altena speelde, dan moeten we kun nen winnen. Aan de andere kant is het wel zo dat Altena nu vrijuit kan spelen", aldus Crucq. Roda Boys is een heel ander verhaal. „Daar hebben we twee keer van verloren. Thuis verloren we kansloos met 0-3, we zijn toen echt weggespeeld. Maar uit speelden we mis schien wel de beste wedstrijd van het seizoen. Zij scoorden echter twee keer uit een vrije trap en we verloren zeer onte recht met 2-1. Aan die wed strijd moeten we ons maar vasthouden, want uit winnen van Roda Boys is volgens mij het voornaamste." Wisselvallig Johnny Crucq is een Arnemui- denaar in hart en nieren. Hij speelt al zijn hele leven voor de club uit het vissersdorp, waar Jolinny Crucq (links) in actie in de wedstrijd tegen Veere. mee hij een wisselvallig sei zoen heeft doorgemaakt. Crucq: „Het is heel vreemd ge gaan. De eerste twee wedstrij den wonnen we vrij gemakke lijk, maar daarna brak er een mindere periode aan. We heb ben acht wedstrijden op rij niet meer gewonnen. We speelden wel een paar keer gelijk, maar dan zak je toch ver weg." Die slechte periode had vol gens Crucq een aantal redenen. „Vorig jaar hadden we weinig last van blessures en schorsin gen. Maar dit seizoen was dat juist wel het geval. Werner Blanckaert heeft maar een paar wedstrijden meegedaan en ook Jacky de Smit, Jos Poortvliet en Dies van de Ket terij moesten vaak geblesseerd toekijken. Daarnaast werd Bertus Siereveld ook nog eens voor acht wedstrijden ge schorst. We hebben volgens mij geen twee wedstrijden achter elkaar in dezelfde opstelling gespeeld. We leverden wel ie dere keer strijd, maar het voet bal was niet altijd even mooi. Daarom maakt deze periodeti- tel het seizoen voor mij hele maal goed. En ook zeker voor de supporters, die toch af en toe wel eens liepen te morren. Maar door deze nacompetitie zijn ze toch nog verzekerd van twee mooie wedstrijden en misschien wel meer...", be weert Johnny Crucq. De doelstelling van Arnemui den is zo hoog mogelijk spelen, maar vooral met eigen j ongens Een eventuele overgang naar de hoofdklasse zou daarom vrij uniek zijn. Johnny Crucq: „Op Mark Smeding na zijn dit alle maal jongens uit Arnemuiden. Er worden bij ons gewoon heel weinig jongens aangetrokken en als ze willen komen dan moeten ze graag voor Arne muiden willen spelen, want er wordt niet betaald. De laatste vijf jaar was er ook geen reden om jongens van buitenaf aan te trekken, want er kwam veel jong talent door naar de eerste selectie. Cor Schroevers, Cor- jan Marijs, Leon van Belzen en Nellis Pruymboom zijn toch allemaal jongens die op een vaste stek kunnen rekenen. Daarom zou het toch schitte rend zijn om met deze ploeg in de hoofdklasse te spelen. Dat is geloof ik 25 jaar geleden." Rens Griep Bij Arnemuiden krijgen de ta lenten de kans om zich te ont wikkelen. „Cees Houtepen is eigenlijk begonnen met de doorstroming van de jeugd. In de twee seizoenen dat hij trai ner was heeft hij erredelijkwat jonge spelers ingepast. Onder Rens Griep kwam er nog een aantal jonge voetballers bij. Hij heeft het beleid van Houte pen eigenlijk voortgezet", vindt Crucq. Op de vraag wat hij van de trai ner Rens Griep vindt, ant woordt Johnny Crucq louter positief. „In zijn eerste jaar werden we kampioen van de tweede klasse en het jaar daar op draaiden we heel goed in de foto Ruben Oreel eerste klasse. We misten alleen net een periodetitel, die we nu dus wel hebben gepakt. Al speelden we dit seizoen veel minder dan het vorige. Je kunt dus wel stellen dat Griep suc cesvol is geweest in Arnemui den. Het is gewoon een hele goede trainer die ook als mens zeer gewaardeerd wordt. Hij is heel rustig en weet altijd ont zettend veel van een tegen stander. Niet dat we ons aan passen, maar we spelen dan op hun zwakke punten in." Na drie jaar vertrekt Rens Griep bij Arnemuiden en hij wordt opgevolgd door Adriaan van Nieuwenhuijse. „Die ken ik alleen als speler, maar ik moet wel zeggen dat het een hele goede voetballer was. En als ik de verhalen moet geloven is het ook een hele goede trai ner. Dus dat zal wel goedko- men", weet Johnny Crucq. En misschien is het voor Arnemui den wel een voordeel dat Van Nieuwenhuijse al eerder werk zaam was in de hoofdklasse. door Raymond de Frel TERNEUZEN- Elastieke be nen, dubbele flikflaks en allerlei miraculeuze sprongen. Op 29 en 30 mei is het allemaal te zien in sporthal het Zwaantje in Ter- neuzen. De Terneuzense gym vereniging EMM (Eendracht Maakt Macht) houdt dan in sa menwerking met de Nederland se gymbond het Nederlands kampioenschap turnen. Ver schillende nationale toppers zullen hun kunsten vertonen. De eerste dag staat in het teken van de nationale clubkampi oenschappen. Na het winnen van meerdere voorrondes strij den de beste turnatleten om de eerste plaats. Dit gebeurt op meerdere ni veaus: zowel pupillen, junioren als senioren krijgen de gelegen heid om een prijs in de wacht te slepen. Een dag later komen de natio nale topsporters aan bod. Zij turnen op een Europees niveau en hopen in Terneuzen een plek in de finale van het Nederlands kampioenschap te veroveren. Die titelstrijd is veertien dagen later in Nijmegen. Onder de top sporters bevinden zich meerde re bekende namen, zoals Moni que Nuijten, Fieke Willems en Patricia Timmer. Op beide dagen staan er voor al le categorieën vier onderdelen op het programma: de brug, balk, vloer en sprong. Op basis van de gemiddelden voor de vier onderdelen krijgen de deelne mers een eindbeoordeling. EMM-voorzitter Tonny de Krij ger vergelijkt de twee dagen met de ranglij st in het betaalde voet bal. „Op zaterdag krijgen we de middenmoot op bezoek, op zon dag komen Ajax, Feyenoord en PSV langs", aldus de Krijger. Volgens de 39-jarige voorzitter heeft de organisatie van dit eve nement heel wat inspanning ge kost. „Zo'n zeventig vrijwilli gers hebben, naast de inbreng van de sponsors, dit evenement mogelijk gemaakt." door Peter van Kouteren BRESKENS - Hij is het type aanvaller dat zelf een actie durft te maken en gemakkelijk op snelheid passeert. Elmar Lauret veroverde zich pas na de winter stop een basisplaats bij zondag vierdeklasser Breskens, maar beschaamde het vertrouwen van de trainer niet. De 22-jarige spits scoorde eind februari zijn eerste twee doelpunten, maar schoot daarna aan de lopende band raak. Na jaren in de anoni miteit te hebben gespeeld, be proeft de voetballer uit Bres kens volgend seizoen zijn geluk bij Hoek. Vorige week donderdag kwam hij tot overeenstemming met de hoofdklasser, die aan het eind van een slopend seizoen na een matige start volkomen onver wacht nog uitzicht heeft op de titel. „Hoek is de enige club die me heeft gebeld", vertelt Lau ret, die vanwege zijn huidige werk als kok maar mondjes maat aan trainen en soms met moeite aan spelen toekomt. „Ik wist dat ze tegen Vogelwaarde zouden komen kijken. In de eer ste helft speelde iedereen goed. Na rust ben ik met een achilles peesblessure uitgevallen." „Twee weken geleden heb ik Hoek voor het eerst zien spe len", bekent hij. „Ik wist wel uit verhalen dat het niveau hoog was. Er wordt in een veel hoger tempo gespeeld. Die mannen weten al voordat ze de bal krij gen waar-ie naar toe moet. Ik vond het niveau redelijk pittig, maar ik wil wel eens zien hoe hoog ik zelf kan spelen. Hoek begint met een grote selectie en neemt naar de wedstrijden vijf tien spelers mee. Voor de win terstop reken ik op niks, maar ik wil wel bij die vijftien behoren. Die ex-profs zullen toch een an dere kijk op het spelletje heb ben", verwacht hij. „Daar zal ik binnen een jaar toch veel van opsteken. Ik weet dat er nogal wat spelers zijn, die het niet ge haald hebben. Dan kan ik altijd weer terug naar Breskens. Niet onverwacht Zijn overschrijving naar Hoek kwam na weken van speculaties niet onverwacht, maar mag des ondanks als een verrassende wending in zijn loopbaan wor den gezien. Elmar Lauret debu teerde als zestienjarige in de hoofdmacht van Breskens, maar had vanwege zijn werk in een toeristisch gebied steeds moeite om zich in de aanloop naar een nieuw seizoen van een vaste plaats in de voorste linie te verzekeren. „Ik zal mijn werk als kok moeten opgeven", beseft hij, „om bij Hoek drie keer in de week te kunnen trainen„Ik ben bezig een huisje te kopen. Dat moet ook gefinancierd worden. Op dit moment heb ik breek- dienst. Ik werk bij hotel-restau rant Scaldis in Breskens vijf da gen in de week van 's ochtends tien uur tot 's middags twee uur en van 's avonds zes uur tot tien uur. Ik heb een baas van wie ik één keer in de week mag gaan trainen en kan met mijn chef ook als het nodig is nog wel eens wat regelen. Maar als er een gro te 'partij' is, moet ik natuurlijk wel werken." Lager pitje Elmar Lauret speelde tot dit sei zoen als gevolg van zijn werktij den nauwelijks in het eerste elf tal van Breskens. „Het bestuur vroeg elk jaar weer of ik in de eerste selectie wilde beginnen, maar ik miste te veel in de voor bereiding. De meeste jongens waren al snel allemaal in goede conditie, waardoor ik het niet meer kon bijbenen. Het voetbal len heeft bij mij een tijdje op een lager pitje gestaan. Ik heb een seizoen in het derde elftal ge speeld en vorig jaar in het tweede. Dit jaar kon ik in de voorbereiding één keer in de week trainen. Voor de winter stop ben ik een keer of twee in de basis begonnen. Ik heb zelfs even gedacht opnieuw een stap je terug te doen." Trainer Hans van de Rafelaar gunde hem na de winsterstop in de topper tegen aartsrivaal IJ- zendijke opnieuw een kans. Die greep de jonge aanvaller met beide handen. Twee doelpunten tegen de kop loper van dat moment werden gevolgd door twee treffers tegen Sluiskil. „Ik kan niet zeggen dat ik daarna veel kansen heb laten liggen", kijkt hij terug op een mooie periode. Met dertien treffers had Lauret een belangrijk aandeel in de op mars van Breskens, dat ondanks een ijzersterke reeks na de win terstop in de race om het kampi oenschap met RCS in het zicht van de haven strandde. Bres kens is daardoor voor de vierde keer in vijf jaar veroordeeld tot het spelen van een nacompeti tie. „We hebben serieus gedacht dat we RCS nog konden inha len", geeft hij toe. „We hebben een hele goede reeks neergezet, hoewel het vaak moeizaam ging-" „We hebben een voetballende ploeg, die aanvallend is inge steld. Breskens moet niet op de verdediging leunen. Daar heb ben we de ploeg niet voor. Ieder een vindt het balen dat we het net weer niet hebben gered en opnieuw een nacompetitie moe ten spelen. Het zal niet gemak kelijk worden om ons nog een keer op te laden. Maar het zou natuurlijk heel mooi zijn om met promotie afscheid te ne men." Elmar Lauret (midden) had met dertien treffers een belangrijk aan deel in de opmars van Breskens. foto Chat les S rijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29