Oranje podium in Wallonië Swift houdt beker in eigen huis Roda JC bijna zeker van Europees voetbal Aanval geopend op IOC-lid Coles Krajicek faalt op gravel van Rome Jonker bekroont hegemonie Van Hummel en Honig winnen in Wemeldinge Mosselman snelste sprinter Zeeuwse schaakjeugd in vorm bij titelstrijd OPVALLEND ANDERS van onze sportredactie NAMEN - De Rabobank-wie- lerploeg heeft op hemelvaarts dag een mooie slag geslagen. Drie Nederlanders bezetten gis teren het erepodium van de Gro te Prijs van Wallonië. Patrick Jonker kwam na 196 kilometer in Namen alleen aan de streep, op 38 seconden gevolgd door Leon van Bon. Twee seconden later maakte Koos Moerenhout het succes compleet. Op het geaccidenteerde parkoes controleerde Rabobank de wed strijd. Met maar liefst vier ren ners was de formatie vertegen woordigd in een kopgroep van veertien renners, die op circa vijftig kilometer van de eind streep ontstond. Dat waren Jon ker, Van Bon, Moerenhout en Jan Boven. Bij de eerste passage van de Ci tadel van Namen kwam Moe renhout als eerste door, met een tiental seconden voorsprong op Van Bon en Jonker, die alleen de taaie Deen Michael Blaudzun bij zich moesten dulden. Met nog tien kilometer te rijden, op het moment dat de krachten van Moerenhout verminderden en Blaudzun dreigde te worden meegezogen naar de kop, sprong Jonker weg dankzij voorbeeldig afstopwerk van Van Bon. Consolideren Jonker was binnen de kortste keren bij Moerenhout, waarna het duo enkele kilometers sa men vooraan bleef. In de slotfa se ging ook Van Bon nog voorbij Moerenhout, die wel de derde plaats kon consolideren. Daar door was het podium na afloop geheel oranje gekleurd. Voor Jonker betekende het de eerste zege van dit seizoen. Vo rig jaar werd hij nationaal kam pioen tijdrijden, in 1997 greep hij de winst in de Route du Sud. „De wedstrijd kon niet beter voor ons aflopen", zei Jonker. „De slotfase liep perfect. We vulden elkaar prima aan, zodat Blaudzun geen kans kreeg." Aart Vierhouten, eveneens van de Raboploeg, maakte zijn ren tree in het peloton na een lange blessureperiode. In januari brak hij bij een val tijdens de training zijn bekken. De inwo ner van Oud-Turnhout hield het 135 kilometer vol. „Dat was al meer dan oorspronkelijk de be doeling was", zei hij. „Op een klimmetje kwam ik echter zo in de problemen dat het verder geen zin had me te forceren. Ko mend weekeinde wil ik in de Ronde van de Oise de ritten ten minste wel uitrijden. Nu was dat nog niet echt nodig." AFP Winnaar Patrick Jonker (midden) blikt na de finish van de Grote Prijs van Wallonië terug met zijn Rabobank-ploeggenoten Leon van Bon (rechts), die tweede werd, en nummer drie Koos Moerenhout (links). foto Benoit Doppagne/Reuters van onze sportredactie KERKRADE - Roda JC kwam woens dag stukken dichter bij deelname aan de UEFA Cup. De trots van Kerkrade lonkt zelfs naar de Champions League. Vraag niet hoe. Roda won met 1-0 van kampioen Feyenoord en klom naar de vierde plaats. Op papier knap, qua uit voering belabberd. Er was een rode kaart van Feyenoorder Kornejev voor nodig om de Limburgers in het zadel te helpen. De Rotterdammers waren al vanaf het begin te kloppen, maar Roda besefte dat pas twintig minuten voor tijd. Kor nejev trapte gefrustreerd naar Peeters, Luinge kende geen clementie en stuur de de Rus weg. Het sein voor Roda om eindelij k met meer passie te strijden om de overwinning. Lawal profiteerde vrijwel meteen van de numerieke meerderheid. Nygaard mocht op rechts ongehinderd het straf schopgebied binnenlopen, Lawal was de enige die op zijn voorzet reageerde: 1-0. Voor het slappe Feyenoord was dat meteen de genadeklap. Roda had de Rotterdammers met veel grotere cijfers moeten verslaan, maar het heilige vuur ontbrak. Avontuur Roda staat op de drempel van Europa, sportief en commercieel uiterst aan trekkelijk voor de club. De ploeg van trainer Sef Vergoossen leek tegen Feye noord echter niet in buitenlandse avon turen te geloven. „Er is bij ons geen ge voel van moeten", zei de coach vooraf. Dat was te merkenAangezien ook Fey- enoord zonder inspiratie speelde, was de topontmoeting nauwelijks te verte ren. Het eerste halfuur was ronduit verve lend. Behalve twee kleine kansen voor Bob Peeters viel er niets te genieten. Excuses waren er niet. Roda begon in de sterkste opstelling. Feyenoord miste al leen Tomasson, wiens hoofd op de trai ning onzacht in aanraking kwam met de voet van een teamgenoot. Op het moment dat de toeschouwers spijt begonnen te krijgen dat ze naar Kaalheide waren afgereisd, gebeurde er eindelijk wat opwindends. Daar was een uitglijder van Roda-verdediger Van Haaren voor nodig. Zijn directe oppo nent Cairo kon plots doorlopen naar het doel, maar faalde oog in oog met keeper Kalac. Het was Feyenoords enige kans. Roda schrok er niet echt van wakker. Van der Luer probeerde zijn ploeggenoten te vergeefs op te zwepen. De routinier bracht Van Houdt op rechts vrij voor het doel. De Belgische spits had een van zijn collega's kunnen bedienen, maar leverde de bal zomaar in. Peeters hielp een andere kans om zeep. Bij gebrek aan eigen kunnen maakte Feyenoord het de Limburgers na rust wat gemakkelijker. Aanvoerder Van Gastel trapte in de grond en verliet met een spierblessure het veld. Hij komt dit seizoen niet meer in actie. Zijn vervan ger Kornejev stond koud in het veld toen hij over de schreef ging. Ook tij dens de eerste confrontatie in Rotter dam kreeg een Feyenoorder rood (Van Wonderen). De titelhouder kwam toen goed weg (0-0), ditmaal ontbrak het ge luk. Veel zal de nederlaag Feyenoord met de titel op zak niet deren. Roda JC - Feyenoord 1-0 (0-0). 76. Lawal 1- 0. Scheidsrechter: Luinge. Rode kaart71. Kornejev (Feyenoord). Gele kaart: Doomer- nik (RodaJC). Aantal toeschouwers: 9000. Roda JC: Kalac; Senden, Vrede, Luijpers en Van Haaren; NygaardVan der Luer, Doomernik en Lawal; Peeters en Van Houdt (73. Zafarin). Feyenoord: Dudek; Gyan, Konterman, Van Wonderen en Paauwe; Bosvelt, Van Gastel (61. Kornejev) en De Haan; Cairo (67. Vos), Cruz en Van Vossen. ANP Seijbel met HRC kampioen rugby LEIDEN - De Haagsche Rugby Club (HRC) heeft gisteren in Leiden de nationale rugbytitel veroverd. In de beslissende wedstrijd werd elfvoudig kampioen Diok op eigen veld ont troond (9-10). De wedstrijd kende een Zeeuws tintje. Arno Seijbel uit Nieuw en Sint Joosland komt voor HRC uit, terwijl Aryan Moelker uit Nieuwdorp voor Diok speelt. Het was voor het eerst na veertien jaar dat de nationale titel weer bij HRC terechtkwam. In de voorgaande jaren won Diok elfmaal op rij en daarvoor was Castricum driemaal de titelhouder. ANP Dolf Roks coach betaald voetbal ZEIST - Dolf Roks uit Dreischor is geslaagd voor de curs..s coach betaald voetbalDe assistent-trainer van Sparta krijgt binnenkort zijn diploma overhandigd. De andere geslaagden zijn: Eric Gerets, Foeke Booy. Jos Daerden, René Eijer, Ron de Groot, Hans de Koning, Rob McDonald, Rob Meppelink, Ro ger Reijners, Dolf Roks, Fred Rutten, John van 't Schip, Eelco Schattorie, Jan Schulting en Ton Verkerk. ANP Ginola nog drie jaar bij Spurs LONDEN - David Ginola blijft nog drie seizoenen bij Totten- ham Hotspur. De Londense club brak het doorlopende con tract met de Fransman open om hem langer in White Hart La ne te kunnen houden. Ginola had nog een verbintenis voor twee jaar. Zowel sportjournalisten als voetballers kozen Gi nola onlangs tot voetballer van het jaar in Engeland. RTR Straf Maradona verminderd BUENOS AIRES - Een rechtbank in Argentinië heeft de voorwaardelijke gevangenisstraf van oud-voetballer Diego Maradona verminderd. De Argentijnse international was in beroep gegaan tegen zijn veroordeling voor het schieten met een luchtgeweer naar journalisten in 1994. Eén verslaggever liep daarbij lichte verwondingen op. Tegen Maradona was twee jaar en tien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Die tien maanden zijn nu van de straf afgehaald. RTR Bettine Vriesekoop maakt rentree KLAZIENAVEEN - Bettine Vriesekoop maakt haar rentree bij Schoonderbeek/DTK in de finale om het landskampioen schap tegen Den Helder. Nederlands beste tafeltennisster is sinds het plotselinge overlijden van haar partner Hans van Wissen niet meer in actie geweest. Sinds vorige week echter is Vriesekoop, die al ruim drie maanden zwanger is, weer in trai ning.. GPD Robin Korving mag naar Sydney DOHA - Robin Korving heeft gisteren tijdens de Grandprix- wedstrijden in Doha de 110 meter horden gewonnen. De at leet uit Heerhugowaard liep een tijd van 13,32 seconden. Daarmee voldeed Korving aan de richtprestatie voor dé Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Die staat op 13,40 se conden. Korving, houder van het nationale record met 13,20 seconden, dankte zijn zege aan het snelle laatste stuk. zijn specialiteit. Op die laatste meters ging hij de Duitser Falk Balzer, die aan de leiding liep, voorbij. ANP Nieuw wereldrecord kogelslingeren CLERMONT-FERRAND - De Roemeense atlete Mihaela Melinte heeft gisteren in de Franse plaats Clermont-Ferrand haar eigen wereldrecord kogelslingeren aangescherpt. Melinte kwam tot 75,97 meter. In haar eerste poging had ze haar oude topprestatie (73,14) ook al verbeterd tot 73,29. AFP door Wim de Vos WEMELDINGE - Met Kenny van Hummel kreeg de 32e uitga ve van de wielerronde van We meldinge een sterke winnaar bij de junioren. De renner uit El- dert was al vroeg in de wedstrijd ontsnapt samen met zijn dorps- OUD-VOSSEMEER - Resoluut stak hij onmiddellijk na de eindspurt de handen in de lucht. Het verschil was gering, maar Arjen Mosselman was ervan overtuigd dat hij de rapste was bij categorie 7 (veertien jaar). De jonge coureur uit Kruinin- gen kreeg het gelijk aan zijn zij de en werd even later door de jury uitgeroepen tot winnaar. Mosselmans zege was een fraai sluitstuk van de wielerdag voor de jeugd in Oud-Vossemeer. Vooral in de oudste categorieën deden de Zeeuwse jeugdrenners van zich spreken. In categorie 7 speelden zij zelfs de hoofdrol. Behalve winnaar Arjen Mossel man was ook Ralph Schaalje uit Axel bij de uitlooppoging van drie renners betrokken. De Zeeuwen hadden het gezel schap van Maarten Neyens. Dit trio reed al snel van de rest weg en bleef bij elkaar. In de sprint greep Mosselman de winst. In categorie 6 leek Corné van Ast hoge ogen te kunnen gooien. De renner uit Rilland moest in de slotronde echter toezien hoe de Belg Wesley Breur iedereen te slim af was. Van Ast won de spurt om de tweede plaats. genoot Michel Elijzen. Dit duo slaagde er daarna in om alle aanvallen op hun leidende posi tie af te slaan. In de spurt om de zege was Hummel de snelste. Ook de koers bij de nieuwelin gen kreeg een winnaar van naam. Reinier Honig uit Zaan dam was de snelste van een kop groep van vier, waarvan ook de Zeeuwen Mark Aarts en Mauri ce Minnaar deel uitmaakten. De wedstrijd bij de junioren stond meteen na het startschot bol van de schermutselingen. Kenny van Hummel en Michel Elijzen waren daarbij uiterst actief. Nadat de eerste rookwol ken waren opgetrokken, bleek geen van de overige coureurs in staat om aan te sluiten bij dit tweetal. Vanuit het peloton, dat meestentijds ook een moordend tempo in stand hield, werd ette lijke malen geprobeerd om de twee leiders terug te pakken, maar de koplopers slaagden er telkens in om uit de greep van achtervolgers te blijven. De spurt van het peloton om de derde plaats werd gewonnen door Nico van Dijk, die Ronald Bastingmeijer en Rein-Jan Elenbaas te snel af was. Bij de nieuwelingen ontstond er halverwege de koers tekening in de strijd onder impuls van het Zeeuwse duo Mark Aarts en Maurice Minnaar. De twee Mid delkampers kregen in eerste in stantie alleen Martijn Maaskant met zich mee, maar later slaag de ook Reinier Honig erin om vanuit de groep naar de leiders toe te rijden. Dit kwartet reed een voorsprong van zo'n halve minuut bij elkaar en kwam daardoor niet meer in gevaar, ondanks een tegenactie van Johnny Hoogerland en Edwin Goënga. In de sprint was Rei nier Honig de rapste voor Maas kant, Aarts en Minnaar. (Advertentie) doorSven Remijnsen MIDDELBURG - Swift was gis teren de enige constante factor tijdens het eigen toernooi, dat in de stromende regen begon, maar onder een stralende zon werd afgesloten. De Middelburgse korfballers bleven ongeslagen in hun poule, en waren in de fi nale te sterk voor Fortis: 4-2. Zonder coach Ralph Gillissen, die ziek thuis was gebleven, ging Swift onder leiding van in terim-coach Erik Maljers voort varend van start in de poule. Het tweede team van Fortis werd met 6-2 verslagen. Daarna be ten ook ODO 2 (9-5) en titelver dediger Oranje Wit uit Dor drecht (5-3) in het stof. In de slotwedstrijd tegen KCC uit Ca- pelle aan de IJssel stond Swift, mede dankzij een tweetal rake afstandsschoten van Leo Lan- gebeeke, bij rust met 7-3 voor. KCC kwam in de tweede helft nog terug, maar verder dan 8-7 liet de thuisploeg het niet ko men. In de andere poule, die sterk was gedevalueerd door de afzegging van Tjoba, was Fortis heer en meester met overwinningen op KCC 2 (6-3), Oranje Wit 2 (9-6) en ODO (7-5). In de noodzakelij ke beslissingswedstrijd tegen het tweede team van KCC was de ploeg uit Oost-Souburg op nieuw te sterk: 9-2. Fortis leek op weg naar de toer nooiwinst, toen de ploeg van coach Peter Crucq in de finale al snel op een 1-0-voorsprong kwam door een treffer van Jack de Waal. Daarna nam Swift het heft echter in handen. Ivo de Hond maakte gelijk: en Claudia Fritz zorgde er met twee treffers voor dat het thuisteam de eerste helft afsloot met een 3-1-voor- sprong. In het tweede gedeelte verklein de Chaïm Koole de achterstand van Fortis tot 3-2In de jacht op de gelijkmaker claimde Fortis daarna een straf worp. „Bij het nemen van een vrije bal werd er door een speler van Swift tot tweemaal toe te vroeg ingelo pen", vond Peter Crucq. „Maar de strafworp die wij hadden moeten krijgen, werd niet toe gekend. Dat was een scheids rechterlijke dwaling." Crucq bracht met Wander Koole en Hagar Hoogwerf twee nieu we aanvallers in de ploeg, maar ook die ingreep bood geen soe laas. Vlak voor tijd werd het verzet van Fortis definitief ge broken, toen Ivo de Hond met zijn tweede treffer van de wed strijd de eindstand op 4-2 be paalde. In de 51e editie van het Swift-toernooi bleef de belang rijkste beker zo in eigen huis. Swift sloeg zelfs een dubbel slag, want in de finale bij de A- jeugd was de thuisploeg na straf worpen te sterk voor Tjoba. Tijdens de wedstrijd hadden beide teams elkaar nog in even wicht gehouden: 4-4. van onze sportredactie DEN HAAG - Bij het Neder lands kampioenschap schaken voor jeugd tot en met twaalf jaar heeft de Zeeuwse afvaardiging zeer behoorlijk gepresteerd. Rinze Porte en Ab van Hoeve hebben na drie partijen twee punten verzameld, Jan Breukel- man en Daphne Huigh beiden één. De Zeeuwse confrontatie tussen Porte en Breukelman eindigde in het voordeel van Porte. De'- partij duurde lang en was span nend. Pas in het middenspel kwam er tekening in de strijd toen Porte na een foutje van zijn Zeeuws-Vlaamse tegenstander een paard veroverde. Het ont stane voordeel werd ondanks heftige tegenstand van Breukel man door Porte bekwaam uitge buit. Van Hoeve speelde ondertussen zijn derde partij. Na verlies te gen favoriet Joost Michielsen en winst op Tjibaria Pyloo won hij nu ook van Menno van de lest. Omdat er vanaf de tweede dag op sterkte ingedeeld wordt, be hoort vandaag (vrijdag) een partij tussen Van Hoeve en Porte tot de mogelijkheden. van onze sportredactie SYDNEY - Michael Knight, voorzitter van het organisatie comité van de Olympische Spe len in 2000 in Sydney, heeft seri eus de aanval geopend op het Australische IOC-lid Phil Coles. Knight, tevens minister van Olympische Zaken, bracht woensdag vierhonderd bladzij den met vertrouwelijke infor matie naar buiten, waarin bewijzen zouden staan over lek ken door Coles. Het IOC-lid ontkende onlangs dat hij de betreffende documen ten over het binnenhalen van de Spelen in 2000 heeft doorge speeld naar de organisatie van de Winterspelen in Salt Lake City in 2002. In het dossier zou precies staan welke legale dan- wel illegale handelingen zijn verricht om de Spelen naar Syd ney te halen. Ook zou het dossier briefjes en aantekeningen van Coles bevatten. De 67-jarige Australiër heeft al een ernstige waarschuwing van het IOC op zak, wegens het ac cepteren van drie gratis geheel verzorgde vakanties in Salt La ke City. Maar het is vooral de partner van Coles die een hoofd rol speelt in het dossier. Patricia Rosenbrock beschrijft de ka raktereigenschappen van 67 an dere IOC-leden en eveneens die van hun partners. Zo meldde ze over de Mexicaan se media-ondernemer Mario Vazquez Rana dat hij slechts ge ïnteresseerd is in eigen voordeel en macht. Rosenbrock typeert de inmiddels geroyeerde Lami- ne Kieta uit Mali als onbe trouwbaar en over de Venezo laanse Flor Isava-Fonseca schrijft ze: „Flor houdt van mannen, vooral van aantrekke lijke en goed geklede mannen." Tegen Coles loopt nog een onderzoek. Een commissie van drie personen onderzoekt vopr. het IOC de beschuldigingen te gen Coles, die ook onder verden king staat van het aannemen van steekpenningen. DPA/RTR De Koning zesde in Landegem LANDEGEM - Michel de Ko ning is gisteren zesde geworden in de eerste etappe van de Om loop van Zeeuws-Vlaanderen, de trimdriedaagse die van start ging in het Belgische Lande gem. De renner uit Hulst zat in een groepje van vijf renners dat de eindstreep bereikte met een achterstand van 26 seconden op de winnaar Patrick van Ren- terghem. Johnny van der Kloos ter uit Lewedorp zat mee in een vroege ontsnapping, maar kon de vlucht niet tot aan de streep volbrengen. Porte won ook van Hieke Huistra. Breukelman verloor nog van Robin Swinkels en won van Joyce Ineke, die later het onderspit moest delven tegen de pas tien jaar oude Daphne Huigh. In die partij kwam Huigh al snel een dame voor, maar ze kon pas een vol punt la ten noteren nadat Ineke met alle mogelijke middelen had gepro beerd om de verloren dame te rug te winnen. De overige par tijen van Huigh, tegen Menno van de lest en Mark Klaassen, gingen verloren. van onze sportredactie ROME - Richard Krajicek voelt zich nog niet thuis op gravel. De Muiderberger verloor bij het tennistoernooi van Rome in de tweede ronde kansloos van de Duitser Nicolas Kiefer: 6-3 6-2. Opnieuw liet Krajicek een kans liggen om de nieuwe nummer een van de wereld te worden. Voor die machtsgreep had Kra jicek in elk geval het toernooi in de Italiaanse hoofdstad moeten winnen. Vorige week verspeelde hij in Hamburg ook al een moge lijkheid na zijn nederlaag in de tweede ronde tegen de Marok kaan Arazi. Tegen Kiefer kon Krajicek, die in de eerste ronde de Amerikaan Gambill had verslagen, zijn as piraties geen moment waarma ken. Zijn opslag liep niet en hij had geen antwoord op het tac tisch slimme spel van de Duitse- r.Ook Jan Siemerink kwam niet in de derde ronde. De Rijnsbur ger ging ten onder tegen de als zevende geplaatste Brit Tim Henman. Siemerink bood wel behoorlijk tegenstand: 7-5 7-5. Pete Sampras ging in de tweede ronde ook onderuit. De Ameri kaan, die in Italië zijn rentree maakte na een rugblessure, ver loor van de Braziliaan Fernan do Meligeni: 6-3 6-1. Jevgeni Kafelnikov, de aanvoerder van de wereldranglijst, won woens dag nog wel van zijn landgenoot Marat Safin (6-1 6-2). maar was donderdag niet opgewassen te gen de Braziliaan Gustavo Kuerten (5-71-6) De Spanjaard Carlos Moya verloor in de derde ronde met 6-3 7-5 van de Argen tijn Franco Squillari. ANP 2 VERDIEPINGEN EXCLUSIEF BUITENLEVEN Palladia tuin- Serremeubelen Westwal 13 Goes Tel. 0113-215838 Swift-speelster Claudia Fritz legt aan voor een schot in de finale tegen Fortis. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27