Ajax opgelucht na bekerwinst Hoek heeft uitzicht op de dubbel Geldboete voor Richard Virenque Horloge biedt publiek toegang tot stadion Politie arresteert 19 fans bij de Kuip Hoofdklasser grijpt naast Braziliaan Parma heeft geen kind aan Olympique Amsterdammers behalen Europees voetbal in saaie finale tegen Fortuna Kalun Yu in WK-selectie van onze sportredactie RUSWIJK - Een horloge moet de toeschouwers in de toe komst toegang tot de stadions bieden. De voetbalclub NAC is samen met de Zwiterse fabri kant Swatch bezig de moge lijkheden hiertoe te onderzoe- ken. NAC-directeur Roelant Oltmans heeft dat bevestigd. „We waren met Swatch over andere zaken aan het praten toen het idee is ontstaan", zei Oltmans. „Het systeem wordt al met succes in de skiwereld gebruikt. In het horloge kan een chip met de benodigde ge gevens worden opgenomen. Swatch is ook bezig met de Eredivisie NV en praat met de Duitse clubs en de organisatie van het WK in 2002. Het horlo ge kan een universele moge lijkheid worden om de stadions in te komen. We willen hierbij als pilot gaan fungeren." Oltmans kon nog met precies zeggen wanneer het project van start kan gaan. „Binnen twee weken willen we een pre sentatie houden. We kunnen dan ook bepalen of het horloge in het nieuwe seizoen zou kun nen worden ingevoerd. We wil len dan een eigen NAC-horloge ontwikkelen." ANP De spelers van Ajax poseren met de beker. door Henk Hoijtink ROTTERDAM - Met een brok Deens dynamiet forceerde Ajax dan toch het slot van de poort naar Europees voetbal. Twee vroege treffers van Jesper Gronkjaer bliezen gisteravond het bouwwerk van Fortuna - trainer Bert van Marwijk op en ze beroofden de bekerfinale in de slechts half gevulde Kuip van elke vorm van spanning en at tractiviteit (2-0). Na de twee competitiezeges van Fortuna Sittard op Ajax bleef een nieuwe verrassing uit. Ster ker, een huzarenstukje zat er gisteravond geen moment in. Dat was vooral jammer voor de 11.000 geel-groen uitgedoste Limburgse fans, die zo optimis tisch en vol vertrouwen uit de bussen naar het stadion waren gewandeld. Ze lieten hun club echter niet in de steek. Na af loop bedankten ze de Fortuna- spelers zelfs met een staande ovatie. Mooier was niettemin het mo ment waarop Jari Litmanen de beker in ontvangst nam. Het was voor de Fin een laatste glimp van glorie in het roodwit- 1 te Ajax-shirt, waarin hij in ze ven seizoenen alle mogelijke prijzen kon bejubjelen. Afscheid Litmanen krijgt nu het afscheid bij Ajax dat hij vurig wenste. De club die hij in zijn hart heeft ge sloten en die hij in zijn laatste jaar door talrijke dalen diende fe leiden, is door de bekerwinst verzekerd van Uefa Cupvoetbal voor volgend seizoen. Dan speelt Litmanen zeer waar schijnlijk bij Barcelona. Het innigst voelde Edwin van der Sar zich gisteren verbonden met zijn Scandinavische aan voerder. De doelman, die Ajax mogelijk ook gaat verlaten, knuffelde Litmanen voor de af trap en zocht hem ook direct na het eindsignaal weer op. Samen wonnen ze alles bij Ajax, samen verwerkten ze dit laatste sei zoen ook de vele ergernissen. De fraaie plaatjes pasten bij de ontknoping van een bekertoer nooi, hoe doods die ook was ge weest. Maar ze gaven in het ge val van de onttroonde kampioen uit Amsterdam tevens een ver tekend beeld. Trainer Jan Wou ters verloor na afloop de reali teit niet uit het oog en sprak onverbloemd van een 'heel slechte wedstrijd'. Na de snelle beslissing waren er bij Aj ax toch weer vele tekortkomingen aan het licht gekomen. Hij wekte de afgelopen weken de indruk te snakken naar het einde van het seizoen. Hij ver hulde niet dat ook hij geen peil op zijn ploeg kon trekken. Wou ters miste elementaire kwalitei ten bij veel van zijn spelers en hij verbaasde zich over het gebrek aan ware toewijding. In zijn eerste halfjaar als hoofd coach kon Wouters weinig uit richten met de erfenis van zij n al evenzeer onthande voorganger Olsen. Hij hoopt volgend sei- foto Soenar Chamid zoen een nieuwe start, volgens zijn eigen inzichten te kunnen maken. Daarbij kan hij de lang benauwde (en beschimpte) be leidsbepalers van Ajax na giste ren in elk geval de zekerheid van Europees voetbal bieden. Niet langer hoeft Wouters te ba lanceren tussen hoop en vrees. De jonge trainer, wiens optre den in zijn eerste maanden niet altijd overtuigend was, kan zich er op laten voorstaan dat giste ren in Rotterdam de rust werd hervonden door een goede tacti sche zet van zijn hand. Wouters had Witschge opnieuw, evenals afgelopen zondag tegen De Graafschap, een centrale rol toe bedeeld. Met Litmanen kon Witschge op het middenveld de regie ter hand nemen. Strijdplan Van het strijdplan van Fortuna, dat druk wilde uitoefenen en wilde voorkomen dat de trap- vaste spelers bij Ajax hun vleu gelspitsen zouden bereiken, kwam mede daardoor niets te recht. Al na ruim een kwartier had Gronkjaer, losgelaten door de dolende Lee, twee keer kun nen toeslaan. Opvallend genoeg beide malen na een pass van Witschge (2-0). „We waren ons zelf in het eerste half uur niet", sprak Fortuna-trainer Van Marwijk bedrukt. Ajax viel in de tweede helft ver terug en het verdedigde soms weer chaotisch. Maar in de voorste lijn van Fortuna leken Bouma en vooral Simons, vorige week met vier treffers nog uit blinker tegen PSV. bekneld in een korset van verkramping. Ajax - Fortuna Sittard 2-0 (2-0). 12. Gronkjaer 1-0, 15. Gronkjaer 2-0. ScheidsrechterUilenberg. Gele kaart: Lee en Hofland (Fortuna Sit tard). Aantal toeschouwers: 25.000. Ajax: Van der Sar: Melchiot, Oliseh, Witschge en De Cler; Rudy, Litma nen en Hoekstra; Wamberto (25. Benni), Arveladze en Gronkjaer. Fortuna Sittard: Van ZwamLee, Hofland, Roest en Hermans; Gest- huizen (62. Hamming), Paciorek, Kool en Bouma (76. Heering); Jef frey en Simons. GPD van onze sportredactie PARIJS - De wielerploeg Polti heeft Richard Virenque een geldboete van omgerekend 32.000 gulden opgelegd. De Franse renner kreeg de straf na dat hij had bekendgemaakt vi- taminenpreparaten te hebben gebruikt die hij had ontvangen van Bernard Sainz. Paarden fokker Sainz wordt samen met advocaat Bertrand Lavelot ver dacht van handel in verboden middelen. .Virenque heeft zich nu niet aan de regels van de ploeg gehou den. Deze boete is een duidelijke waarschuwing dat hij zich in de toekomst alleen maar bezig moet houden met de artsen van het team. Het geld komt ten goe de van liefdadige instellingen", aldus een verklaring van de Pol- ti-ploegleiding. Alleen feiten Virenque verklaarde voor de Franse televisiezender TF1 geen bekentenis te hebben afge legd over zijn mogelijke betrok kenheid in de dopingzaak rond het duo Lavelot/Sainz. De wiel renner was dinsdag de hele dag verhoord in Parijs Aanvanke lijk beweerden politiebronnen dat de Franse renner van Polti een bekentenis zou hebben af gelegd. Virenque ontkent dat „Ik heb ze de feiten verteld. Sainz heeft mij alleen wat vita mineproducten aanbevolen, die zonder voorschrift verkrijgbaar zijn bij de apotheek." Druppels Op een bepaald moment kreeg ik van hem ook druppels", ver volgde Virenque. „Het waren ook vitamines, geen probleem dus. Ook de bloedcontroles heb ben uitgewezen dat er niets aan de hand is. Nu worden de drup pels onderzocht. Ik ben mij er van bewust dat er een probleem is met de sport. Maar zal er geen doping meer zijn als Virenque stopt met wielrennen?" De dopingperikelen weerhou den hem er niet van morgen te starten in de Ronde van Italië. „Ik ga eerst naar de Giro, dat is zeker", zei de renner. „Daarna zal ik een lang gesprek met mijn vrouw hebben en dan zullen we wel verder zien. Nu ben ik leeg. AFP van onze sportredactie ROTTERDAM - De politie heeft donderdag in Rotterdam rond de finale om de Amstelcup tussen Ajax en Fortuna Sit tard in totaal negentien aanhoudingen verricht. De meeste arrestanten zijn Ajax-aanhangers. De KNVB heeft zeven supporters die in de loop van de middag waren aange houden meteen een stadionverbod opgelegd. Messen Tot het eind van de door de Amsterdammers met 2-0 gewon nen bekerfinale hield de politie twaalf supporters aan, onder wie vier aanhangers van Feyenoord. De Rotterdammers wa ren gewapend met messen, die in beslag zijn genomen. Na afloop van de wedstrijd pakte de politie nog eens zeven Ajax-fans op. ANP ZOETERMEER - Kalun Yu van T Zand is opgenomen in de WK- selectie. De Middelburger komt van 2 tot en met 8 augustus in actie tijdens het toernooi in Eindhoven. Ook Daan Sliepen, die het voorbije seizoen voor 't Zand uitkwam, maakt deel uit van Oranje. Het bestuur van de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) heeft het contract met mannenbonds- coach Yang Jianhua tot en met de zomer van 2000 verlengd. De oud-wereldkampioen uit China was aanvankelijk ingehuurd tot en met eind april. Jianhua wordt geassisteerd door Liu Li ping, die coach wordt van het Duitse Bad Honnef, waarvoor Jianhua en Keen komend sei zoen uitkomen. Selectie vrouwen: Gerdie Keen, Melissa Muller, Diana Bakker-, Floor Tebbe en Marloes de Smet. Mannen: Trinko Keen, Danny Heister, Jörg de Cock, Kalun Yu, Chen Sung, Nermin Smajic en Daan Sliepen. De begeleiding van de Jong Oranje-selectie is volgend sei zoen in handen van vrouwen- bondscoach Peter Engel, in sa menwerking met coördinator Luc janssen. Zij nemen de taken over van het duo Hans Lingen en Anne Vlieg.AlVP United loopt punt uit op Arsenal LONDEN - Hoewel de 0-0 tegen degradant Blackburn Rovers niet bijster goed was, kan het ene punt Manchester United wel de titel in de Premier Lea gue opleveren. De enige concur rent Arsenal had een dag eerder immers verloren van Leeds Uni ted (1-0). Manchester staat met nog één duel te gaan een punt voor op Arsenal. Winst in de laatste competitiewedstrijd volstaat dus. Voor Blackburn was de confrontatie met Manchester de laatste kans op lijfsbehoud. De ploeg had moeten winnen om nog uitzicht te houden op een verlengd verblijf in de Premier League. De ploeg is razendsnel gekelderd, aangezien de Rovers vier jaar geleden de titel nog veroverden. Nottingham Forest, de ploeg van Pierre van Hooijdonk, is eveneens gedegradeerd. De der de afzakker wordt Southamp ton of Charlton Athletic. Manchester, met Jaap Stam in de basis, kreeg voor rust de bete re kansen. Nadat Stam in de pauze was vervangen zette de thuisploeg Manchester meer onder druk, zonder resultaat. ANP Zelfvertrouwen groeit na bekerzege op Baronie (3-2) door Frits Bakker HOEK - De weg naar de dubbel ligt open voor Hoek. De Zeeuwse hoofd klasser gaat nog een enerverend slot van het seizoen tegemoet met een strijd op twee fronten. Door de 3-2-overwin- ning van gisteren op Baronie is Frans Vermeulen met zijn elftal doorgedron gen tot de laatste acht ploegen in het be kertoernooi, maar meer nog wordt in Hoek toegeleefd naar de ontknoping van de competitie. Het is niet ondenk baar dat er zaterdag ook nog een kam pioenschap valt te vieren. „Het kan nog een mooie lange zomer worden", zei Vermeulen, die in de roes van het succes de rust zelve blijft. Het mooiste scenario is natuurlijk dat Hoek zaterdag de titel haalt en daarna in de kampioenscompetitie met IJsselmeer- vogels en Noordwijk om de zaterdagti- tel gaat strijden. Daarnaast mag Hoek zich ook nog als cupfighter uitleven. Het Brabantse Unitas'30 is donderdag in een uitwedstrijd tegenstander in de kwartfinale. Bij winst is de halve finale het volgende doel. Het uitzicht op de dubbel haalt onver moede krachten boven. Hoek haalde de volgende bekerronde tegen Baronie met een sterk vertimmerd elftal. Frans Vermeulen had bij de aftrap vaste waarden als Geertjan de Smet, Ronald van Sliedregt en Danny ter Steege op de bank gelaten en kon ook nog niet be schikken over de geschorste Nijskens. De jeugdige Peter Hamelink uit de eigen kweek vormde de aanval met We sley Roman. De Belgische spits is bo vendien nog hopeloos uit vorm en on derscheidde zich tegen Baronie weer met een paar merkwaardige afzwaai ers. Zelfs met die verzwakte opstelling was Hoek minstens gelijkwaardig aan de zondag-hoofdklasser uit Breda. Voor de rust werd twee keer een voor sprong weggegeven, in de laatste minu ten van de wedstrijd werd de beker winst toch nog binnengehaald. Vooral in het eerste halfuur maakten Hoek en Baronie er een aardig schouw spel van. Dimitri Mbuyu zorgde in de vierde minuut al voor een 1-0-voor- sprong met een kopbal uit een vrije trap van Geert de Poorter. Daarna golfde het spel in een snel baltempo over en weer, met scoringskansen voor beide doelen. Dennis Sep benutte er één van in de vijftiende minuut. De snelle spits was John Bentschap-Knook, die even later moest uitvallen met een enkelblessure, te snel af en verschalkte doelman Kris- tof Verbiest met een laag schot (1-1). Twee missers aan Hoek-kant (Roman en Boydens) luidden de 2-1 in. John Bentschap-Knook verscheen op rechts, zijn voorzet werd door Peter Boerjan ingeschoten. International De 23-jarige Barry Bierstekers, die amateur-international is en in de be langstelling staat van Hoek, zorgde op slag van rust voor de gelijkmaker. De kleine Brabander schoot van de rand van de zestien meterlijn hard en laag in: 2-2. Frans Vermeulen had even daar voor nog een omzetting moeten doen. Bentschap-Knook werd gewisseld en gespaard voor zaterdag. Geertjan de Smet kwam in het elftal, Franky Standaert werd centrum-verdediger. Met de handrem op ging Hoek na de rust ingetogen op zoek naar winst. Danny ter Steege speelde die tweede helft in de rol van spelbepaler voor de gewisselde Geert de Poorter. Hoek had meer initia tief en balbezit, Baronie dreigde met coupters, maar veel scoringskansen le verde dat niet meer op. Toen iedereen zich al opmaakte voor een beslissing via strafschoppen, kwam Hoek twee minuten voor het einde toch nog tot scoren. Ronald van Sliedregt, de vervanger van Daan Boydens, goochel de wat met de bal, speelde de opkomen de Dimitri Mbuyu aan, diens schot stui terde tegen de paal. Kurt Pacqué kon de terugspringende bal van dichtbij sim pel inschieten: 3-2. Hoek-Baronie 3-2 (2-2). 4. Dimitri Mbuyu 1- 0,15. Dennis Sep 1-1, 20. Peter Boerjan 2-1, 44. Barry Bierstekers 2-2, 88. Kurt Pacqué 3- 2. Scheidsrechter C. Bos (VHssingen). Gele kaart: Arno Gabriels (Baronie). Aantal toe schouwers: 300. Hoek: Kristof Verbiest; Kurt Pacqué, Dimitri Mbuyu, John Bentschap-Knook (26. Geert jan de Smet), Franky Standaert; Daan Boy dens (62. Ronald van Sliedregt) Geert de Poorter (46. Danny ter Steege), Patrick Naudts, Peter Boerjan; Wesley Roman, Peter Hamelink. Baronie: Sander van der Heijden; Sedat Si- ner, Johan Gabriels, Johan Jacobs, Jan Stra ten (86. Osmond Erbas); Gerard Bayings, Barry Bierstekers, Alex de Jong; Arno Gabriels, Dennis Sep (46. Brian Bouwhuis). Yureck Persoon. van onze sportredactie HOEK - Hoek-scout Gerrit Emans, die achter de scher men nog actief is voor de hoofdklasser, had bijna weer voor een stunt gezorgd. Hij was in onderhandeling met de jonge Brazilaanse aanvaller Fabiano, maar de transfer sprong op het laat ste moment af. „Ik had hem bijna zo ver dat hij in Hoek zou komen voetballen", ver zekerde Emans gisteren. De Zeeuws-Vlaamse club richt zich nu op de komst van de amateur-international Barry Bierstekers van Baro nie. Trainer Frans Vermeu len is zeer gecharmeerd van de kleine technicus, die op drie posities inzetbaar is: als verdedigende middenvelder, als linkerspits of als speler achter de spitsen. Vermeu len: „We hopen dit weekend zekerheid te krijgen." van onze sportredactie MOSKOU - Het was een finale, maar geen moment een wed strijd. De confrontatie tussen Parma en Olympique Marseille met als inzet de Uefa-cup was bijzonder eenzijdig. De Italia nen hadden een ingespeelde ploeg, de Fransen een zwaar ge handicapte formatie: 3-0. Al leen al door schorsingen miste Olympique vijf spelers. Vooraf voerden de beide trai ners een koude oorlog. Courbis (Olympique) bracht in een in terview met een dagblad Parma in verband met doping. De Fransman sprak van verdachte spieraanwas bij de Parma-spe- lersDe Italiaanse trainer, Male- sani, counterde door te stellen dat het onzin was. „Op het veld zullen we het juiste antwoord geven." Parma begon derhalve getergd aan het duel, wellicht niet de slimste zet van Courbis. Geen moment kon zijn team op tegen de Italianen. Desondanks duur de het nog betrekkelijk lang eer de eerste treffer een feit was: 26 minuten. De goal kwam op naam van Crespo, die een ver keerde terugspeelbal van Blanc over doelman Porato schepte. Het was zijn zesde doelpunt in de UEFA-beker dit seizoen. Voor 61.000 toeschouwers kwam Parma nog voor rust in veiligheid, via een kopbal van Vanoli (2-0). Olympique was onthutsend zwak. Hoewel ver dediger Pires verdienstelijk speelde, kon vooral het Itali aanse spitsenkoppel Crespo en Chiesa zich uitleven. De laatste deed dat na rust overduidelijk met een heerlijk doelpunt. De Italiaan knalde een voorzet van de rechterflank hard in de rech terbovenhoek. Nachtmerrie Alle twijfel was verdwenen, Parma pakte de derde Europese beker in haar bestaan. Het was de tweede UEFA-beker, na de eerste zege op Juventus in de fi nale van 1995. De andere Euro- pese cup was de Europacup voor bekerwinnaars in 1993. „Een nachtmerrie", typeerde Courbis na afloop het duel. „Wat kan ik er meer over zeggen?" De oefen- meester hing het verlies in ieder geval niet op aan het gemis van de geschorste spelers. „We heb ben ons in die wetenschap kun nen vooi'bereiden, hadden ge woon elf spelers op het veld. Die konden vandaag alleen niet het gewenste brengen. We hadden wel kansen, maar benutten ze niet." De Franse spelers van Parma raken erg verwend met prijzen. Na de wereldtitel in 1998 en de Italiaanse beker was het nu weer raak. „Ongelooflijk", rea geerde verdediger Thuram. Olympique Marseille (Fra) - Parma (Ita) 0-3 (0-2). 26. Crespo 0-1,36. Va noli 0-2, 55. Chiesa 0-3. Scheids- i rechter: Dallas (Sch). Gele kaart: Blondeau (Olympique Marseille). Aantal toeschouwers: 61.000. Olympique Marseille: Porato; Blon deau, Blanc, Domoraud en Edson (46. Camara); Issa, Brando, Bravo en Gourvennec. Pires en Maurice. Parma: Buffon; Thuram, Sensim en Cannavaro: Vanoli, Baggio, Bog- hossian, Fuser en Veron (77. Fiore); Crespo (84. Asprilla) en Chiesa (67. Balbo). ANP/SID De spelers van Parma vieren uitbundig feest na het veroveren van de Uefa Cup. foto Alexander Demianchuk/RTR Dimitri Mbuyu scoort met een kopbal 1-0 in de wedstrijd tegen Baronie. Doelman Sander van der Heijden is kansloos. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25