De fietsactie als instinker PZC De woede barst los Kanteldijken vrijwaren tunnel en polders van overstromingen Marcel zet een tandje bij Het onderwijs in Weinig Zeeuwen werken aan tunnel Ce» uitgeslapen^',,.. PAAUWE SLAAPPDROME zeeland 21 Vboers zwoegen op b-examens wiskunde en Nederlands vrijdag 14 mei 1999 door Henk Postma Het Zeeuws Platform Duur zame Ontwikkeling drukte woensdag in het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo) een vet stempel op het b-examen wis kunde. Ruim een kwart van de vragen, goed voor 22 van de 100 te behalen punten, ging over de actie 'Fiets naar je werk', die het platform jaarlijks op touw zet. Staafdiagrammen, overgeno men uit de PZC', lieten zien dat steeds meer werknemers van Zeeuwse bedrijven de afgelopen jaren hun auto aan de kant zet ten, om zich pedalerend naar fa briek, kantoor of andere plek van de arbeid te begeven. In 1992 waren dat ernoggeen vier honderd, vijf jaar later al bijna 3800. Samen legden ze toen bij na vier miljoen kilometer af. Bereken of de fietsactie wel of niet is geslaagd, luidde één van de opgaven. Daarbij moesten de vbo'ers er van uitgaan dat pas van een succes kan worden ge sproken wanneer per deelnemer gemiddeld 1200 kilometer was afgelegd. En dat was dus net niet het geval. Een beetje een strikvraag. Want uit zowat alle andere berekeningen kon wor den opgemaakt dat de fietsactie wel degelijk een schot in de roos was. Millennium Problematischer waren de eer ste vragen van het examen. Die hadden de millenniumwisseling tot onderwerp. Zo moesten de vbo'ers uitzoeken hoeveel se conden we afgelopen woens dagnacht om 24.00 uur nog van het jaar 2000 verwijderd waren. Geen kattenpis. Maar de meeste leerlingen van de Vlissingse scholengemeenschap Schelde- mond hadden al met al weinig moeite met het examen. Asmara Hintzen (17) is bepaald geen kei in wiskunde - ze stond er gemiddeld een vijf voor - maar sprak opgelucht van 'een eitje'. Met dank aan wiskunde leraar N. van der Spil. Want die maakte deel uit van de landelij ke commissie die de examenop gaven samenstelde. De Schel- demond-leraar, tevens dekaan, doet dat al zo'n vijftien jaar. Hij had er duidelijk plezier in dat het hem was gelukt de Zeeuwse fietsactie het examen binnen te loodsen. Hij presteerde dat ove rigens al geruime tijd geleden, want de examenopgaven wor den meer dan een jaar tevoren vastgesteld. „We zijn nu al klaar voor het jaar 2000", glunderde hij.Voor Asmara Hintzen bracht het examen op de dag voor He melvaart overigens niet louter rozengeur en maneschijn. Want tijdens het onderdeel bouwte keningen lezen vloog de tijd zo snel voorbij dat ze aan het laat ste stuk niet meer toekwam. Ze moest maar liefst 11 van de 35 vragen laten schieten. „Als ik op m'n gemak werk, gaat alles het best. Maar nu was ik kennelijk te relaxed. Ik had er beter wat stress in kunnen gooien", con cludeerde ze enigszins verbou wereerd. Of het euvel ernstige gevolgen heeft, zou ze zo gauw niet kunnen zeggen. „Geen flauw idee, ik weet nooit zo goed hoe ik een examen gemaakt heb." Behalve vaktheorie stond woensdag voor veel vbo'ers ook nog deel twee van het b-examen Nederlands op het programma. Opdracht was de school te ver leiden tot aanschaf van een Fit- Point, een overdekt en zo goed als onverwoestbaar fitness-ap paraat, waarvan er in Zeeland al eentje staat, namelijk in Sint Maartensdijk. De vbo'ers moes ten daarvoor een briefkaart, een brief, een stukje voor de school krant, en een poster maken. Leerkrachten van de Goesse vbo-school Groot Stelle, twee jaar terug gefotografeerd als deelnemers aan het project 'Fiets naar je werk'. Woensdag figureerden ze, met de bijna 3800 andere deelnemers aan die actie, in het vbo-examen wiskunde als rekenobject. foto Willem Mieras Nu Hemelvaart achter de rug is, be gint de examenwoede in het voort gezet onderwijs pas goed. Tot dusver kwamen vrijwel alleen nog maar de vbo'ers in actie. Maandag verandert dat. Dan gaan ook mavo, havo en vwo mee doen. Een klein groepje vwo'ers, en wel degenen met tekenen, handenarbeid of textiele werkvormen in hun pakket, kon afgelopen woensdag al even aan de slag. Aan de orde was de 'plaatsgebonden kunst en vormgeving'. Dat betekende dat de vwo'ers diepgaand werden ondervraagd over het Capitool in Rome, na-oorlogse woninginrichting, Land Art, de Eiffeltoren en het Vrijheids beeld Voor wie daar goed op was voorbe reid, was het redelijk te doen. De onder werpen lagen op afgebakend terrein dat tijdens de lessen al aardig was verkend. Marjolein van Wasbeek (19) uit Hoek, die examen doet op het Zeldenrust-Steel- antcollege in Terneuzen, oogde na afloop dan ook niei ontevreden. „Ik heb lekker kunnen schrijven, en goed m'n ideeën kunnen spuien." Vanaf maandag zijn op het Internet al lerlei examendiensten te vinden. De Uni versiteit van Twente belooft binnen twee uur na afloop van elk examen de ant woorden en uitwerkingen te presenteren op het Nationale Onderwijsplein, be reikbaar via http://www.smc.nl. Offici eel zij n de antwoorden op meerkeuzevra gen dagelijks vanaf 19.00 uur beschik baar. Ze zijn te vinden op het Internet http://www.cito.nlen op NOS Tele tekst (pagina's 820 t/m 830). De landelijke scholierenorganisatie LAKS inventariseert klachten via tele foonnummer 020-6257288, en geeft daarvan een overzicht op het Internet http://www.laks.nlDe televisie zendt op Nederland 2 dagelij ks van 19 tot 193 0 uur een Eindexamenjournaal uit. Mocht hij het zich gemakkelijk willen maken, dan kan Marcel van der Hoofd (16) uit Vlis- singen nu al gelukzalig achterover leunen. De moeilijkste examens heeft hij nog voor de boeg, maar zijn belangrijkste doel: toegelaten worden tot de Bedrijfsschool van de Koninklijke Schelde Groep, lijkt nu al bereikt. Afgelopen week deed Marcel, als leerling van de vbo-af deling metaal op de scholengemeenschap Scheldemond, examen op b-niveau. Hij bleef daarbij naar zijn gevoel zelfs voor natuurkunde, het vak waarin hij het minst thuis is, voldoende staan. Wat betekent dat zijn transfer naar de vakopleiding van de Schelde inmiddels is veilig gesteld. Maar Marcel is er de scholier niet naar om er de kantjes van af te lopen. Dus gaat hij er ook volgen de week, wanneer de c-examens beginnen, weer vol tegenaan. Het niveau ligt dan een tandje ho ger. Maar daar hoeft hij niet wakker van te liggen. Op de cijferlijst waarmee hij aan het c-examens begint, staan louter zessen en zevens. Behalve dan voor natuurkunde. Op dat vlak kwam hij nog niet verder dan 5,1. Op het examen kan hij daar vol gende week donderdag misschien nog een vol doende van maken. En die kans wil de Vlissingse vbo'er niet zomaar voorbij laten gaan. Want 'wat is er nou leuker dan iets zo goed mogelijk te doen'Zoals hij tijdens het praktijkexamen trots een zo fraai mogelijk ogen de zonnewijzer vervaardigde. En zoals hij als voetballer bij de junioren van Vlissingen het liefst als matchmaker het speelveld verlaat. Hij ver heugt zich nu al op de lasopleiding die hem bij de Marcel van der Hoofd Schelde te wachten staan..Want alles leren op het gebied van lassen, dat vind ik nou echt leuk. Als je ziet wat je allemaal niet kan maken van een paar stukken staal. Ongelooflijk is dat." De kop is er af. Volgende week pas treedt het complete leger vwo'ers de examenzalen bin nen. Maar Marjolijn van Wasbeek uit Hoek begon deze week al. De 19-jarige kandidate van het Zel- denrust-Steelantcollege in Terneuzen, heeft het vak tekenen in haar pakket. Dat betekende dat ze woensdagmiddag het spits moest afbijten: aan treden voor het examenonderdeel kunstbeschou wing/kunstgeschiedenis. Daarmee belandde ze op een terrein dat haar bij zonder goed ligt.Want ik vind tekenen het leukst om te doen, en geschiedenis het interessantst. Bo vendien schrijf ik graag." De opgaven gaven daar alle gelegenheid toe. „Het was nog het moeilijkst niet meer antwoorden te geven dan er gevraagd werden." Marjolijn is één van de weinige vwo'ers die de uni versiteit links laten liggen. Ze wil het onderwijs in: lerares worden op een basisschool. Dat bete kent: verder leren aan de pabo van de Hogeschool Zeeland. Een paar jaar geleden dacht ze sterk aan een toekomst in de binnenhuisarchitectuur. Tot het in de vierde klas plotseling zware onvoldoen des begon te regenen voor vakken als wis-, en na tuurkunde. Ze bleef een jaar zitten, en besloot alle exacte vakken uit haar pakket te gooien. Aard rijkskunde, geschiedenis en tekenen kwamen er voor in de plaats. Het moet nu wel erg gek lopen, wil Marjolijn haar papiertje niet halen. Want de cijfers op de lijst waarmee ze woensdag aan de examens begon; be wegen zich tussen de zeven en de acht. Alleen voor Engels is het wat minder: 6,5Dat ze nu het onder wijs in wil, is niet zomaar een bevlieging. Afgelo- Marjolijn van Wasbeek pen jaar, toen haar klasgenoten op schoolreis waren, draaide Marjolijn al een tijdje mee op een basisschool, en dat beviel haar uitstekend. Infocentrum in Terneuzen blijkt echte publiekstrekker TERNEUZEN - Het tunnelcentrum, het informatiecentrum van de Westerscheldetunnel in de Nieuw Neuzenpolder in Terneuzen, is ook tijdens de bouwvakvakantie open. Daartoe is besloten omdat de belangstelling voor de tunnel enorm is. Sinds de opening van het centrum, half september, 'turfde' het tunnelcentrum bijna 30.000 bezoekers. Volgens communicatiemedewerker Nancy Vinke loopt het momenteel storm in het informatiecentrum. Zo zelfs dat het onmogelijk is om nog rondleidingen te boeken vóór begin september. Het tunnelcentrum is volgeboekt. En op het moment dat het boorproces begint, begin juli, wordt rekening gehouden met een nog grotere toeloop. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij de aanleg van de Westerscheldetunnel met toeleidende wegen moet de veiligheid tegen overstromingen van de aangrenzende polders worden gewaarborgd. Daarom worden er kanteldijken aangelegd rond de tunneltoeritten aan zowel de zuid- als de noordzijde van de tunnel. De kanteldijken moeten, bij een calamiteit in de tunnel; een lekkage, de golf van water uit de tunnel opvangen. De kruinhoogte van de kanteldijken heeft over de gehele lengte een hoogte van 6 meter. De toeleidende wegen lopen over de kanteldijken. 't Is maar even een weet. Projectmanager Willem Vinke van de Westerscheldetunnel: „Die kanteldijken worden zowel bij de tunneltoerit op Zuid-Beveland als in Zeeuws- Vlaanderen aangelegd. Ze hebben een waterkerende functie. In geval van een calamiteit in de tunnel, bijvoorbeeld een lekkage, wordt voorkomen dat de polders (de Ellewoytsdijkpolder op Zuid- Beveland en de Nieuw Neuzenpolder in Zeeuws- Vlaanderen) vollopen. Indien één van de polders als gevolg van een overstroming volloopt, dan voorkomt de aanwezigheid van de kanteldijk dat de tunnel volloopt, waardoor ook wordt voorkomen dat de tunnel als aanleg van de tunnel te maken hebben, is die MER-procedure overbodig omdat bij de bepaling van het tracé al zo'n procedure is doorlopen. Volgens Vinke is er bovendien sprake van 'zeer geringe milieueffecten' bij de aanleg van de kanteldijken, zowel in V zij-aanzicht JSr tunneitracé yjpaaar - - 40n> ZEEUWS- lengte A.S km VLAANDEREN -60m Z-BEVELAND IWEEKBOEK TUNNEL 14 mei 1999 sifon gaat werken en de polder aan de andere kant van de Westerschelde onder water komt te staan." In het vooroverleg tussen de provincie, de waterschappen en het projectbureau Westerscheldetunnel is de conclusie getrokken dat de aanleg van de kanteldijken een wijziging is van de bestaande primaire waterkeringen. En er zit ook een milieu- effectrapportage aan vast. Maar volgens de mensen die met de Zeeuws-Vlaanderen als op Zuid-Beveland. Het hele tracé van de Westerscheldetunnel is inclusief de kanteldijken landschappelijk ingepast. Er is bovendien rekening gehouden met 'de unieke natuurlijke waarden van dit karakteristieke landschap'. Vinke: „De vormgeving wordt niet alleen bepaald door de techniek, maar vooral ook door het landschap zelf." In Zeeuws-Vlaanderen ligt de kanteldijk naast Dow-Benelux, en andere fabrieken. In de directe omgeving is er geen sprake van noemenswaardige cultuur-historische waarden en ook zijn er geen woongebieden in de buurt. Op Zuid-Beveland is de kanteldijk gesitueerd ten noordwesten van Ellewoutsdijk. Vinke: „Om eventuele overlast voor de omgeving zoveel mogelijk te beperken, worden er maatregelen getroffen. In de bouwvergunning van het werkterrein Borssele, dat op dezelfde locatie ligt als de toekomstige kanteldijk, wordt er ook aandacht aan besteed. In beide polders is sprake van geringe en bovendien tijdelijke effecten, die geen permante gevolgen zullen hebben. Trouwens, op Zuid-Beveland wordt ook nogeens een natuurgebied aangelegd." Conclusie van Vinke: er hoeft niet nóg een keer een Mer- procedure te worden doorlopen. De waterschappen Zeeuws- Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden zijn het met hem eens. En Gedeputeerde Staten denken er net zo over. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het aantal Zeeuwse bouwvakkers dat bij de aanleg van de Westerscheldetunnel wordt ingezet, is geringer dan verwacht. In totaal hebben nu 110 Zeeuwen werk gevonden bij het project. En er zijn meer dan 100 mensen uit andere delen van het land gerecruteerd. Arbeidsvoorziening Zeeland heeft meer dan 200 arbeidsplaatsen ingevuld, maai er waren meer vacatures - alles bij elkaar 320 - en die rest gaat aan de neus van de Zeeuwse vakarbeiders voorbij. Arbeidsvoorziening Zeeland heeft nu 60 mensen voor de betonfabriek, die de tunnelsegmenten levert, aangebracht en 50 mensen, die worden ingezet voor het boorproces. De rest komt van elders. Directeur Sabine Verburg van Arbeidsvoorziening is teleurgesteld in de tewerkstelling van Zeeuwen bij de tunnel, maar ze hoopt dat werkloze Zeeuwen nog kans maken op invulling van de 80 vacatures, die nu nog open staan. Volgens Verburg hebben de firmanten van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde zelf flink wat mensen naar Terneuzen gehaald. Maar ook het feit dat de aangedragen sollicitanten niet voldeden aan de (bijgestelde) eisen van KMW speelde mee. Op dit moment worden, naast de ruim honderd Zeeuwen, vooral Brabanders en mensen uit Zuid- Holland, Belgen en Duitsers bij het werk ingezet. Arbeidsvoorziening doet er alles aan om de laatste vacatures te vergeven aan Zeeuwen. Er wordt geprobeerd Zeeuwen te scholen voor het boorwerk, dat in juli begint. Verburg: „Maar de aannemer beslist natuurlijk zelf over de mensen die worden aangenomen." Advertentie foto Charles Strijd De kanteldijken rond de tunneltoeritten worden aan zowel de zuid- als de noordzijde van de tunnel aangelegd. èjV-aiap' 12000m2 showroom Donderdag koopavond Marconistraat 15, Goes. 0113 - 220840 ^nteraieubel AUPING. NORMA, RÉCOR BEDDING. PROBED, IMPULSE, CASCADE, TRECO UNLIMITED STALLMAN, AUPING ROYAL LODPENKEMPER, ZENIA. SVEDEX. GAUTIER, CLUB 8 Wel eens van een slaap-o-drome gehoord? Moet u bij Paauwe in Goes zijn. Daar vindt u alles, echt alles over slapen en slaap- accesoires. Rond 100 verschillende laapkamers voor volwassenen, tieners, en twens. Gezond slapen, goed slapen, technisch slapen. Er is specialistische kennis in huis om u voor te lichten. Er zijn bed- bodems, matrassen, slaapmeubelen, kasten en dekbedden. En er is een groot assortiment bedtextiel. Kortom, nergens in Zeeland hebben ze een slaap-o-drome met zoveel diversiteit en deskundigheid op het gebied van slapen dan bij Paauwe in Goes. Paauwe wil nu eenmaal voor ieder individu of paar de beste slaapoplossingen in huis hebben!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21