Zijdemuseum moet verhuizen PZC zeeland vrijdag 14 mei 1999 w 19 Drie dagen Parijs voor een opstel PZC Succes voor Zeeuwse schoolvoetbalteams Cadeaucheque voor nieuw logeerhuis voor gehandicapten Over koppen lopen in Vrouwenpolder Thoolse raadsleden woedend over strop Ruimtegebrek lijkt eigenaar tot vertrek uit Grijpskerke te dwingen Dieven stelen bier uit supermarkt Fikse boete voor afslaan zonder hand uitsteken MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee Middelburgers aangehouden voor een po ging tot inbraak in een supermarkt aan de Oosterschelde- straat. De mannen werden kort na half een ontdekt in de Gre- velingenstraat. Zij bekenden bij de super een ruit te hebben vernield met de bedoeling een krat bier te stelen. Op het poli tiebureau gaven beide mannen ook toe de nacht daarvoor bij dezelfde supermarkt op dezelfde manier twee kratten bier te hebben gestolen. Autokraken in Middelburg MIDDELBURG - Een geparkeerde Mercedes is in de nacht van woensdag op donderdag van vier wieldoppen ontdaan. De auto stond op de Statenlaan in Middelburg. De vier gesto len wieldoppen hebben samen een waarde van vierhonderd gulden. Uit een auto die geparkeerd stond op de Meanderlaan werd diezelfde nacht een radio-cassetterecorder gestolen. Boetes voor onverzekerde auto's MIDDELBURG - Een 55-jarige man uit Vlissingen is woens dag door kantonrechter B. Doorewaard Boekhout in Middel burg veroordeeld tot 550 gulden boete voor het bezit van een onverzekerde auto in juni 1997. De man verklaarde dat hij niet beter wist dan dat het kenteken geschorst was en dat de auto dan op eigen terrein mocht staan. Desondanks had de auto wel een kenteken en dus, legde de rechter uit, moet de au to verzekerd zijn. Ook een 53-jarige man uit Vlissingen is ver oordeeld voor het rijden in een onverzekerde auto. Hij kreeg een geldboete van 350 gulden. De man was op 22 mei 1997 aangehouden op het Bellamypark in zijn woonplaats voor zijn onverzekerde auto. De man verklaarde dat hij niet wist dat de auto onverzekerd was omdat zijn curator zonder mede deling de verzekering had stopgezet. GE Plastics op de vingers getikt DEN HAAG - General Electric Plastics (GEP) in Bergen op Zoom moet een nieuwe milieuvergunning aanvragen om de productie van polycarbonaat te kunnen uitbreiden. Raad van State heeft woensdag de vergunning geschorst. Volgens drie milieuorganisaties had de provincie Noord-Bra bant GEP een vrijbrief gegeven om de lucht te vervuilen met 'de zeer giftige gassen' chloor en fosgeen, en het oplosmiddel dichloormethaan. In de nieuwe vergunning moet GEP wor den gedwongen tot een zo schoon mogelijke productie, vinden Natuur en Milieu, Greenpeace en de Waddenvereniging. Zij hadden beroep aangetekend tegen de nu geschorste vergun ning.Polycarbonaat wordt onder meer gebruikt voor kunst stof melkflessen. ANP PvdA wil onderzoek waarde natuur MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet de economische waarde van natuurgebieden gaan onderzoeken. Met de uit komst van een dergelijke studie in de hand moet de toeristi sche sector overtuigd worden om geld te steken in de Zeeland Natuurmaand, aldus de fractie van de PvdA in Provinciale Staten. In schriftelijke vragen aan het college van Gedepu teerde Staten stelt PvdA-Statenlid D. Holtkamp dat de toe ristische sector in Zeeland onvoldoende bekend is met de waarde van natuur en landschap. Holtkamp verwijst naar een onderzoek van het adviesbureau KPMG waarin de econorpi- sche waarde van onder meer de zuid-oostelijke Veluwe voor de toeristische sector op honderden miljoenen guldens wordt geschat. Door de waarde van de Zeeuwse natuur in kaart te brengen denkt Holtkamp meer steun te krijgen voor het over eind houden van een belangrijke toeristische activiteit als de Zeeland Natuurmaand. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Meer leer lingen dan ooit hebben dit jaar aan het vijftiende Concours Scolaire van aluminiuinbe- drijf Pechiney meegedaan. Zeshonderd leerlingen van Zeeuwse middelbare scholen schreven Franstalige werk stukken over de drugsruzie tussen Nederland en Frank rijk. In totaal 53 leerlingen ontvin gen gisteren uit handen van de ambassadeur van Frankrijk B. de Montferrand en commissa ris van de koningin W. T. van Gelder symbolisch de prijs: een driedaags bezoek aan Pa rijs. „Nederland loopt elk jaar 23 miljard gulden mis door de ge brekkige kennis van de Franse taal." Ambassadeur De Mont ferrand citeerde een artikel uit de Telegraaf om aan te tonen dat er toch nog wat schort aan de kennis van het Frans in Ne derland. Nederland is volgens de ambassadeur dan wel 'kampioen' in het spreken van buitenlandse talen, aan het Frans valt nog heel wat te sleu telen. Dat juist een bedrijf moeite doet om leerlingen meer bij het Frans te betrek ken was volgens hem een feli citatie waard. Het onderwerp dat dit jaar in de werkstukken moest worden behandeld, was de drugspro blematiek. De Belgische strip held Lucky Luke - plus vite que son ombre - moest figure ren in het werkstuk. De Mont ferrand bedankte de leerlin gen met hun bijdrage aan in wat hij noemde 'een van de las tigste onderwerpen' tussen Nederland en Frankrijk. Met name roemde hij de humoristi sche aanpak van de Zeeuwse scholieren. Algemeen directeur van Pe chiney Nederland J. H. de Back legde de nadruk op het belang van het Frans voor de provincie Zeeland. Pechiney gaf het goede voorbeeld. „Wij zijn een Frans bedrijf en veel van onze Nederlandse werk nemers spreken goed Frans. Het Franse personeel spreekt binnen een half jaar zonder uitzondering goed Neder lands." Frans is belangrijk in Zeeland, meende hij. „He melsbreed op minder dan hon derd kilometer afstand van hier spreken de mensen Frans." Ook al trekt het concours elk jaar weer meer deelnemers, het blijft een meisjesaangele genheid. Slechts eenzesde van de winnaars waren jongens. In vorige jaren lagen de verhou dingen niet veel anders. B. Esmein, Directeur Taal en Onderwijs van de Franse am bassade vroeg zich af waarom het overgrote merendeel van de aanwezigen vrouwelijk was. „Is het soms een beetje meisjesachtig, Frans?", vroeg de diplomaat wat bezorgd. De winnende meisjes van de Mid delburgse scholengemeen schap Nehelennia wisten wel waar het aan lag. „Wij zijn ge woon beter." door Guido van der Heijden GRIJPSKERKE - Het zijdemu seum in Grijpskerke dreigt aan zijn eigen succes tenonder te gaan. Vanwege het acute ruim tegebrek moet het museum sub sidies laten schieten. Eigenaar Adrie van Hoegee is in gesprek met de gemeente Middelburg over mogelijke verhuisplannen. „We willen graag blijven, maar we komen hier gewoon klem te zitten. Het gaat er mij niet om om uit Veere te vertrekken, het gaat mij alleen maar om overle ven." Voor de aanschaf van appara tuur voor het verwerken van zijde kan het museum van het ministerie van Landbouw Na tuurbeheer en Visserij een sub sidie van 40.000 gulden krijgen. Van Hoegee moet het aan zijn neus voorbij laten gaan. Hij heeft eenvoudig geen plaats meer voor de apparaten. „Vóór 1 juli moet ik het spul besteld en in huis hebben, willen we voor het geld in aanmerking komen. Maar ik denk niet dat het zal lukken, ik zou niet weten waar ik het neer zou moeten zetten." Het gaat goed met het museum. Te goed. Het enige zijdemuseum in de Benelux kreeg in 1998 elfduizend bezoekers, ruim drieduizend meer dan het jaar daarvoor. In het kleine museum lopen de bezoekers elkaar in de weg; koffie kan niet worden ge bracht, omdat de serveerster vanwege de drukte de tafeltjes niet kan bereiken. „Ik krijg bin nenkort weer een groep van 84 mensen." Hoegee kijkt er tegen op. „Dat kan amper hier binnen. En het gebeurt steeds meer, dat er grote groepen tegelijk ko men." Wie het museum bezoekt krijgt lang niet alles te zien wat er in huis is. Recent kocht Van Hoe gee een nabijgelegen pand. Het is tot de nok gevuld met zaken die eigenlij k in het museum zou den moeten staan. „Ik zou het vanuit de gemeente Zakkenroller I MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Soesterberg is woens dagmiddag in de Lange Delft in Middelburg het slachtoffer ge worden van zakkenrollerij gezien jammer vinden als het museum vertrok uit Veere", vindt verantwoordelijk wet houder M. Brouwer-te Roller. „Maar", voegt ze er aan toe, „vanuit de toerist gezien zou het niet veel uitmaken. We weten dat het museum uit zijn jasje aan het groeien is maar de heer Hoegee heeft gewoon de pech dat de toenmalige gemeente Valkenisse tegen hem heeft ge zegd dat hij het maar met de nieuwe gemeente Veere moest regelen en we hebben het zo druk gehad met de herinde ling." Wethouder Brouwer kan niet zeggen of er binnenkort een op lossing voor het museum kan worden gevonden. „We hebben het probleem opgenomen in de cultuurnota en die zal in de herfst klaar zijn. Daarnaast zijn we aan het bekijken of het ook in het herstuctureringsplan Wal cheren 2000+ kan worden opge nomen." Walcheren 2000+ be schrijft de bestemming van het gebied ten westen van het Ka naal door Walcheren en zal te gen het einde van de zomer zijn afgerond. Parel „Het is een parel in het platte land", vindt Gerard van Keken, projectmanager Kust en Platte land van het Zeeuwse Bureau voor Toerisme. Zijn bureau voert sarnen met de gemeenten Veere en Middelburg de provin cie Zeeland en het museum ge sprekken over wat er aan het ruimtegebrek kan worden ge daan. Mogelijk wordt er in Mid delburg een oplossing gevon den. Samen met Hoegee heeft het Bureau voor Toerisme een brief aan het college van B en W van Middelbrug geschreven met de vraag of er in de gemeente in teresse is voor het zijdemuseum. Van Keken denkt dat Middel burg een passende plaats voor zoiets als een zijdemuseum zou zijn. „Het lijkt zo onlogisch, een zijdemuseum op Walcheren. Maar wanneer je er iets meer van leert, en dat doe ik nu dit speelt, dan leer je dat er in Zee land een geschiedenis is van zij de die teruggaat tot in de Mid deleeuwen." In de VOC-stad Middelburg zou Hoegee's muse um volgens hem niet misstaan. Het zijdemuseum in Grijpskerke op Internet: wwio.zijde.net De winnaars bekijken hun opstellen nog eens voordat ze hun prijzen in ontvang®4, nemen. foto Ruben Oreel De Vrouwenpolderse Dagen trokken op de eerste dag duizenden mensen. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VROUWENPOLDER - Duizenden men sen hebben op Hemelvaartsdag de eerste dag van de Vrouwenpolderse Dagen be zocht. Het centrum van het dorp is tot en met vandaag (vrijdag) decor voor kraam pjes, muziekoptredens en folkloristische activiteiten. Het concept van de Vrouwenpolderse Da gen is al jaren vrijwel hetzelfde, maar ver veelt de bezoekers blijkbaar nooit. Elk jaar komen duizenden bezoekers uit de omtrek, maar ook toeristen, naar Vrou wenpolder dat zich graag als familiebad plaats wil presenteren. Hemel vaartsdag is wat dat betreft een dag bij uitstek, omdat zowel kinderen als volwassenen vrij zijn. Zeeuwse producten In het centrum vond donderdag de eerste jaarmarkt van het seizoen plaats. Belang stellenden konden er terecht voor snoep, alledaagse zaken, zoals sokken en schoe nen, maar ook voor typisch Zeeuwse pro ducten als babbelaars. Bij die kraam bleven mensen het langste staan. De in klederdracht gestoken verkopers demon streerden hoe de babbelaars worden gemaakt. De opbrengst gaat naar het Roe meense dorp Tinca. De zendingscommis sie van de Samen op Wegkerken in Vrou wenpolder was met een stand aanwezig om wafels te bakken. De anderhalve gul den die daarvoor werd gerekend, gaat naar de vluchtelingen in Kosovo. Voor de wat grotere kinderen was er op het grasveld een kinderdorp geplaatst met onder meer een springkasteel en een hin- dernisbaan. De kleintjes konden terecht op een draaimolen. Vandaag zijn er onder meer optredens te zien van een Walcherse dans- en folklore- groep en van een Amelander dans- en folkloregroep. In de feesttent zijn er oud- Hollandse spelen en taxeert A Verhageuit Middelburg tussen 14 en 16 uur oude en antieke voorwerpen en sieraden. I door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Ouderver eniging Philadelphia, afdeling Walcheren, heeft woensdagoch tend een cheque van tiendui zend gulden gekregen. Het be drag werd overhandigd door voorzitter mevrouw F, van 't Hof van het Middelburgse comité Kinderpostzegels. Het geld is bedoeld voor de inrichting van een nieuw lo geerhuis voor thuiswonende verstandelijk en lichamelijk ge handicapten aan de Turkoois in Skater beboet MIDDELBURG - Een 21-jarige skater uit Amsterdam is woens dag door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld tot een geldboete van 120 gulden. De man had vorig jaar schade toegebracht aan voorzieningen l in het winkelcentrum Dau- wendaele in Middelburg waar hij aan het skaten was. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Middelburg.Het logeerhuis - een initiatief van de Ouderver eniging Philadelphia op Wal cheren - zorgt er voor dat ouders van gehandicapte, thuiswonen de kinderen, af en toe rustig een middagje kunnen winkelen of een weekendje wegkunnen met de andere kinderen, zegt Bep Huybregtse van de oudervereni ging. „Twee a drie jaar geleden hebben we een onderzoekje on der de ouders gedaan of er be hoefte was aan zo'n logeerhuis. Er zijn in Zeeland best logeer- mogelijkheden, zoals de Sterre in Zeeuws-Vlaanderen, maar dan moet je elke keer het water over. Ouders hebben positief ge reageerd op ons onderzoekje. Probleem was echter, zoals zo vaak, het geld." Het bestuur van de Walcherse oudervereniging stelde zich twee jaar lang garant voor de huur van het logeerhuis en het- nam tevens het voortouw geld in te zamelen voor de inrichting. Die laatste kosten werden ge raamd op 25 a 30 mille. „We hebben allerlei fondsen aange schreven, bij de kerken aange klopt en begin dit jaar hadden we al dertigduizend gulden bij een." De giften kwamen uit het bedrijfsleven, de Godshuizen, particuliere giften, de kerken én van de Kinderpostzegels. „Het mes snijdt aan twee kanten: de kinderen die postzegels verko pen weten door deze gift waar voor ze 't doen. Het geld wordt besteed aan leeftijdgenootjes." zie ook pagina 23 Middelburg vergoedt schade voor Seispark MIDDELBURG - B en W van Middelburg willen twee buren aan de Seisweg een schadever goeding toekennen. Zij vinden dat hun woning minder waard is geworden door de bouw van 27 woningen in het Seispark. De buren stellen dat door het bouwplan het 'vrije' verloren is gegaan. Het college heeft advies gevraagd aan een gespeciali seerd bureau. Die concludeert dat de bewoners inderdaad schade ondervinden van het bouwplan, doordat de vrije woonomgeving minder is ge worden. Daarnaast hebben ze last van verlies aan uitzicht, vermindering van privacy en toename van geluidhinder. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het vergeten van een hand uit te steken bij het afslaan met de fiets, is een 20- jarige man uit Oost-Souburg woensdag duur komen te staan. De man moest zich voor de kan tonrechter in Middelburg ver antwoorden omdat hij in okto ber vorig jaar een inhalende bestuurder geen voorrang ver leende. Daarvoor werd hij ver oordeeld tot een geldboete van driehonderd gulden. Vorig jaar fietste de man over de Sloebrug in Vlissingen vanuit Oost-Souburg. Toen hij linksaf wilde slaan stak hij geen hand. Daardoor dacht de achteropko mende man die op een sparta- met reed, dat hij kon inhalen. De 70-jarige bestuurder van de ge motoriseerde fiets kwam daar bij ten val en liep blijvend letsel op aan arm en been. De Souburger verklaarde voor rechter B. Doorewaard Boek hout dat hij wel over zijn schou der gekeken had, maar dat hij dacht dat de oudere man hem niet zo snel kon inhalen. De fiet ser ging ervan uit dat de man achter hem op een gewone fiets reed. Hoewel officier van justi tie R. Jeuken een geldboete van vijfhonderd gulden eiste, vond de kantonrechter driehonderd gulden voldoende. Want als de man geen letsel had opgelopen, was de zaak waarschijnlijk niet voor de rechter gekomen. door Winnie van Dam YERSEKE - De Zeeuwse scho len doen het goed op het voet balveld. De Mozaïk uit Oost- Souburg kan een jongenselftal naar de landelijke halve finales sturen en de Beatrixschool uit Goes zal in Zeist aanwezig zijn met een meisjeszevental. Dat is het resultaat van de kwartfina lewedstrijden die voor zuid west Nederland woensdag in Yerseke werden afgewerkt. Zes jongenselftallen en vijf meisjeszeventallen reisden, sa men met ongeveer tweehonderd supporters, woensdag af naar voetbalveld 'Cleyn Moerken' in Yerseke voor de landelijke kwartfinales schoolvoetballen. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De leden van de Thoolse raadscom missie gemeentelijke ontwikke ling eisen van burgemeester en wethouders dat zij voortaan goed worden ingelicht over de voortgang van grote projecten, zoals de reconstructie van de Molenvlietsestraat in Tholen- stad. Deze 'blunder' kost zes ton meer dan was beraamd. Voor het totale project moet nu 1,3 miljoen gulden worden neer geteld. „Een bijzondere pijnlij ke situatie", vatte M. A J. van der Linde de woede van de com missieleden in een ingelaste vergadering woensdagavond samen. „Hadden we de beschik king over andere cijfers gehad, dan hadden we als raad andere keuzes gemaakt." Het betrok ken ingenieursbureau Nivec verklaart de misrekening van zes ton onder meer door wijzi gingen die zijn ingevoerd na hoorzittingen, het bereikbaar moeten houden van het centrum tijdens de werkzaamheden en de licht verontreinigde grond die vrijkomt bij het graven van rioolsleuven. Deze grond (cate gorie 1) mag niet als aanvul - grond op de voormalige stort plaats Tuttelhoek worden gebruiktmaar moet naar elders worden afgevoerd. Daar is een bedrag van 120.000 gulden mee gemoeidNiet alleen het externe bureau valt echter wanprestatie te verwijten, vindt de commis sie. Het college dient de rol van De voetballertjes uit Zeeland^ Noord-Brabant en Zuid-Hol land streden om een plaatsje in de halve finale die in Zeist wordt gespeeld. De Beatrixschool komt in de halve finale voor de meisjes die op 26 mei in Zeist wordt ge-r speeld. Ze wonnen voor de tweede keer van de Oostvogels dat ook tot de eindstrijd van de kwartfinales wist door te drin gen. De uitslag was 2-0 voor de Beatrixschool. Bij de jongens elftallen won de Mozaïk uit Oost-Souburg met 3 tegen 1 van het Kompas uit Wer kendam. Dat betekent dat de Souburgse jongens op 19 mei in Zeist de landelijke halve finales spelen. supervisor te vervullen. Dat zich eerder bij de aanpak van de Ten Ankerweg een vergelijkba re situatie heeft voorgedaan, roept extra twijfels op. Betere controle Wethouder K. A Heijboer ging akkoord met een betere controle en rapportage hierover. „U zult me hier niet voor een tweede keer op kunnen betrappen", zegde hij keihard toe. Het bureau wordt door de ge meente wel op de misrekening aangesproken. Of het indienen van een schadeclaim - zoals E. Frigge - Hogesteeger (WD) be toogde - tot de mogelijkheden behoort, trekt de gemeente nog na. Boete voor 186 hardrijders AAGTEKERKE - Bij snelheids controles op de Pekelingsweg en Prelaatweg in Aagtekerke en op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg, hebben politie en marfechaussee woensdag 186 automobilisten betrapt op te snel rijden. De controles werden uitgevoerd met radarapparatuur. Op de Pe- kelingseweg werd vrijwel de he le dag gecontroleerd. Daar re den dan ook 110 van de in totaal 2519 bestuurders te snel. Op die weg geldt een maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19