llfïICïl COURAN VS wars van druk uit China hemelvaartsdag M Aanwijzingen dopinggebruik door Virenque steeds sterker GOUD IN UW TUIN? 4 WEKEN Acht ziekenhuizen Kwelgeest bereikt Renesse per Griezelbus zakken voor het millenniumexamen pagina 10 en 11 NAVO volhardt in acties Maden redden been van kraanmachinist i ÏRKtRKfKEUKENS: msm VOOR 16,00 JA, ikwiL Regeling voor vertraagde examenkandidaten KSG nipt uit rode cijfers Weinig toppers in Delta Profronde Aquaria vol Oosterschelde '"1^95 16' 10' ZW 4 Soms zon Wolken, soms ook zon en vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur rond 16 graden. Matige wind uit west tot zuidwest. 242e jaargang no. 112 woensdag 12 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ver enigde Staten hebben gis teren benadrukt niet te zwichten voor de Chinese druk om de aanvallen op Joegoslavië te staken. Als China pas na afloop van de bombardementen in de Veilig heidsraad van de VN wil praten over een oplossing voor het con flict in Kosovo zal het moeten wachten tot na de capitulatie van Belgrado, verklaarde het Witte Huis gisteren. China onderstreepte gisteren dat de regering in Peking een vredesplan van de zeven rijkste industrielanden en Rusland in de Veiligheidsraad blijft blok keren. Peking is nog steeds furi eus over de NAVO-aanval op zijn ambassade in Belgrado. De Amerikaanse president Clinton probeert de Chinezen met allerlei middelen te paaien. Hij verleende gisteren goedkeu ring aan de export van twee sa tellieten naar het land en heeft de Chinese president Jiang Ze- min uitgenodigd persoonlijk de hele zaak nogmaals te bespre ken. Rusland poogt ondertussen China enigzins te bedaren en te rug te brengen aan de onder handelingstafel. De speciale gezant voor Kosovo, Tsjerno- myrdin, reisde naar Peking maar kreeg van de Chinezen te horen dat zij niet van gedachten zijn veranderd- In het spoeddebat in de Tweede Kamer over de Kosovo-crisis kreeg GroenLinks geen poot aan de grond voor het voorstel de bombardementen op Kosovo en Servië te staken gedurende 48 uur, om een diplomatieke op lossing dichterbij te brengen. WD-leider Dijkstal verklaarde gisteravond op een spreekbeurt in Eindhoven dat China over drijft in zijn woede over de vol treffer van de NAVO op de Chi nese ambassade m Belgrado. De VN-vluchtelingenorganisa tie Unhcr verklaarde gisteren minder dan de helft te hebben ontvangen van de in totaal 143 miljoen dollar (ruim 286 miljoen gulden) waarom zij had ver zocht- Als het resterende bedrag niet snel wordt overgemaakt, komt de hulpverlening op de Balkan in ernstig gevaar. De Europese Commissie kwam dezelfde dag met 330 miljoen gulden over de brug voor Unhcr-projecten op de Balkan. Het ging niet om 'vers' geld, maar om fondsen waarmee de EU al begin april had inge stemd. AFP/RTR/GPD zie ook pagina 2 door Dick Hofland LEBDEN - Maden kunnen in sommige gevallen amputatie voorkomen. In het acade misch ziekenhuis van Leiden is een dergelijke methode met succes toegepast. Een kraanmachinist die met zijn voeten onder een rupsband van een hei kraan was geko men, kon zijn been behouden door zes behandelingen met vliegenlarven in combinatie met enkele operaties. Traumachirurg dr. G. Juke- ma, die de ingreep deed, is enthousiast over het resul taat. „Toen ik de patiënt zag, dacht ik dat het absoluut een amputatie zou worden. Het was wat wij noemen een klassiek geval: binnen twee weken sterft het weefsel af. Dat is levensbedreigend om dat dit proces onherroepelijk gepaard gaat met ernstige in fecties." Maar Jukema (39) had tij dens de elf jaar dat hij in Duitsland had gewoond en gewerkt via een bevriende chirurg geleerd dat maden een oplossing kunnen zijn bij ernstige wonden. Hoewel hij de patiënt al op het ergste had voorbereid, besloot hij het daarom toch te proberen met 'mijn vrienden de ma den'. Hij gebx-uikte daarvoor maden die in Duitsland spe ciaal woi'den gekweekt voor medische toepassingen. Per behandeling werden on geveer vijfhonderd maden met een grootte van twee mil limeter op de voet gezet en ingepakt in heel fijn gaas waar ze niet doorheen kun nen. Jukema: „Dat inpakken moet heel secuur gebeuren en kost zeker anderhalf uur, want de maden mogen niet ontsnappen. Ze moeten bo vendien op de wond als ze nog maar pas uit het ei zijn gekomen, anders zitten ze te lang zonder voedsel en gaan ze dood." De maden scheiden enzymen af die het dode weefsel week maakt. Vervolgens eten ze de dode cellen op, met daarin eventueel aanwezige bacte riën. Bovendien vei'andererx de maden ter plekke de zuur- tegraad waardoor ook nog eens de groei van bacteriën wordt afgeremd. Jukema: „Maden zijn de ide ale oplossing voor chroni sche wonden met slechte doorbloeding, waardoor bij voorbeeld penicilline ook niet meer helpt. Ook bij dia- betische voeten en ontste kingen van botten kunnen ze fantastisch werk doen." Na drie dagen kunnen de ma den worden verwijderd. Ze zijn dan gegroeid tot zo'n an derhalve centimeter en wor den verbrand. De methode, die soms enkele keren moet worden herhaald, is wel erg pijnlijk. Het geeft een soort knagend gevoel, dat slecht kan worden onderdrukt met een pijnstiller die via een in fuus in het ruggenmerg woi-dt ingebracht. Jukema: „Het is een zeer intensieve en tijdrovende behandelmetho de, waar ook de verpleging veel tijd in moet steken. Maar zoals het er nu naar uitziet, zal de patiënt na revalidatie weer kunnen lopen en straks weer gewoon kunnen wer ken." GPD (Advertentie) ,^-fv GOES: RINGBAAN WEST 2b Ol 13-216451 Vrijdag 14 mei zijn onze kantoren te Middelburg, Goes en Serooskerke (W) gesloten. /4ccountanfs-en Adviesgroep Rijkse (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Telefoon: Op Hemelvaartsdag allemaal naar Veere! I zie adv.pag. 16 I van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eindexamenkandidaten die door de stakingen in het openbaar ver voer te laat komen, kunnen op een ander moment alsnog examen doen. Dat heeft het ministerie van Onderwijs gisteren be sloten. In het openbaar vervoer woi'dt al enkele weken actie gevoerd voor een betei'e CAO. Gisteren staakte het openbaar vervoer in Utrecht. Ook voor Amsterdam zijn al ac ties aangekondigd. Het ministerie van Onderwijs is bezorgd over de problemen die de stakingen kun nen veroorzaken voor scholieren die deze week begonnen met hun eindexamens. Het departement gaat ervan uit dat de examenkandidaten en hun ouders er alles aan doen om op tijd te komen. Maar als ze door de stakingen toch vertraging oplo pen, kunnen ze gebruik maken van de spe ciale regeling. Leerlingen die minder dan een uur te laat zijn, mogen nog gewoon bij hun klasgeno ten in de examenzaal aanschuiven. Ze krijgen evenveel tijd voor de opgaven als de andere leerlingen. Dat wil zeggen dat ze mogen blijven zitten totdat de voorge schreven examenduur voorbij is. Als de vertraagde scholier 's middags nog een examen heeft, krijgt hij een uur mid dagpauze voordat hij aan het volgende examen moet beginnen. ANP ker, Jo Planck- Het is de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen vorig jaar eindelijk weer gelukt een kleine winst te boeken: 1,5 miljoen met een exploitatieresultaat van drie ton. Het bedrijf hoopt deze week de verkoop van het terrein in de Vlissingse binnen stad te kunnen afronden. De zeventig miljoen die de grond moet opbrengen, zijn nodig om te kunnen ver- O O huizen naar Vlissingen-Oost. 4L De 39e editie van de Delta Profronde kent een mager deelnemersveld. De orga nisatie is er niet in ge slaagd om veel toppers naar Zeeland te halen. De Zeeuwse wielerkoers on dervindt op 22 mei nogal wat concurrentie van an dere wedstrijden. Tot de deelnemers behoren wel drie eerdere winnaars, te weten Maarten den Bak- aertenJohanCa- QQ piot. (foto) %J Om van de pracht en praal in de Oosterschelde te genieten, hoeft er niet meer gedoken te wordenIn het Inf oduin op Neel- tje Jans staan aquaria opgesteld, die door duikers dagelijks met levende planten en dieren woi'den gevuld. Bezoekers staan oog in oog met garnalen, krabben, poliepen, kwallen en andere schatten uit één van de natuur- O O rijkste wateren van Nederland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; uit: 13,14.15,17 en 19; zeeland: 21,22,23,25 en 27; sport: 29,30 en 31; buitengebied: 33, 34, 35,36 en 37 (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) De acteurs in de Griezelbus voerden het verhaal in flitsend tempo op. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - De kenners hebben aan één blik genoeg. Dit is de griezelbus, weet vrijwel elk kind vanaf acht jaar. De blauwe bus met spoken, draken en vleermuizen stond gisteroch tend voor openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse. De Griezelbus is de verzamel naam voor vier boeken met spookverhalen van Paul van Loon. Sinds kort bestaat de bus ook als mobiel theater. De offi ciële première is vandaag in Amsterdam; gisteren maakten de scholieren in Renesse de twee laatste try-outs mee. In flitsend tempo voeren hoofd- ï'olspeler Jerry Rijstenbil en de actrices Mayanka Fröhlich en Yona Perez het boek Griezelbus 1 op. Direct bij het binnenko men is het al spannend. De bus schudt en ronkt, het is er donker en er hangt een onheilspellende mist. Vervolgens neemt de be roemde griezelschrijver P. On- noval de passagiei's mee op een reis door een wei'eld vol heksen, spoken, zombies, stroppen, kwelgeesten, taaiden met kin dervingertjes en stoelen die mensen verzwelgen. De kinde ren giebelen, zetten grote ogen op en bijten op nagels. Jerry Rijstenbil woonde in Re nesse totdat hij in Kampen een acteurs- en dramadocentenop leiding ging doen. „Eerst was het de bedoeling de verhalen van De Griezelbus in de kleine theaters op te voeren. Toen kwam regisseur Geert Kimpen met het plan een echte bus aan te schaffen", vertelt Jerry. Ze kochten een bus en verbouwden hem tot rijdend theater. Van de banken werden tribunes ge maakt. De Griezelbus trekt de komende weken langs scholen, bibliothe ken, festivals en campings. Van 21 tot 23 juli doet De Griezelbus nogmaals Renesse aan. van onze redactie binnenland BREUKELEN - De zorgverle ning is goed gewaarborgd bij de overgang naar het nieuwe mil lennium. Toch verwachten acht ziekenhuizen te laat te zijn met hun millenniumaanpak. Dat zegt het Millennium Plat form Zorg (MPZ). Bij de acht ziekenhuizen die achterlopen zou de medische apparatuur in de meeste gevallen wel in orde zijn, maar bijvoorbeeld liften of de patiëntenadministratie nog niet klaar voor de jaarwisseling. Het MPZ constateert dat ge middeld zeventig procent van de ziekenhuizen de millennium activiteiten heeft afgerond. Bij de academische ziekenhuizen ligt dat percentage iets hoger. De voorzitter van het Millenni umplatform, oud-Philips-top- man Timmer, verklaarde giste ren op een bijeenkomst van grootverbruikers van energie dat Nederland tijdens de eeuw wisseling niet getroffen zal wor den door een catastrofe als ge volg van falende computers. Wel zullen er verspreid over het land duizenden kleine storingen zijn. ANP van onze sportredactie PARIJS - Volgens bronnen bij de politie heeft Richard Virenque gisteren bekend doping te heb ben gebruikt. De Fransman zou tijdens zijn verhoor hebben ver klaard dat hij via Bernard Sainz en Bertrand Lavelot zijn pro ducten kreeg. Dit duo wordt verdacht van handel in dope. Gilbert Collard, de advocaat van Virenque, zei later op de avond dat zijn cliënt niet heeft bekend. De voormalige kopman van Festina heeft tot nu toe steeds volgehouden geen stimulerende middelen te hebben genomen. Gisteren moest hij zich in Parijs melden om zijn relatie met de paai'denfokker Sainz en advo caat Lavelot toe te lichten. De Fi-ansman weigerde gisteren volgens de politiebron aanvan kelijk een bloed-, urine- en haaxtest te ondergaan. Hieruit zou de doping moeten blijken. Later zou hij toch hebben inge stemd. De controles hadden gis teravond plaats. De uitslag is onbekend. „Toen hij werd geconfronteei'd met de aanwijzingen en de vele bewijzen, kon hij niet meer ontkennen", aldus de bron. De Fransman moest vorig jaar met Festina voortijdig de Tour verlaten, nadat ploegleider Bi'uno Roussel systematisch dopegebruik binnen de ploeg had toegegeven. Hij deed deze bekentenis nadat verzoi'ger Willy Voet vlak voor het begin (Advertentie) Kijk op pagina 3 2 steeds dat hij me op de juiste manier heeft behandeld. Ik hoop dat ik me niet heb vergist. De ploegleiding van Cofidis heeft Vandenbroucke een start verbod opgelegd. De Franse politie onderzocht voor de start van de viex-de etap pe in de Ronde van de Aude een auto van het Duitse vrouwen team Gi-eenery Hawk. „Er werd zelfs gekeken wat de vrouwen op hun brood hadden", aldus de ploegleider. ANP/AFP zie ook pagina 29 (Advertentie) van de Ronde van Frankrijk met een auto vol verboden middelen door de Franse douane was aan gehouden. De rol van Sainz en Lavelot, voormalig advocaat van TVM, in de dopingaffaires blijkt groot te zijn. Frank Vandenbroucke verklaarde gisteren dat hij zijn medische begeleiding volledig in handen had gegeven van Sainz. De Belg kreeg van hem homeopathische preparaten, werd op een streng dieet gezet en kreeg dit jaar ook meerdere keren injecties. Ik geloof nog Virenque (m) komt met zijn advocaat aan bij het hoofdbureau van politie in Parijs. foto Guy Bios/AP Verbena, een echte balkon- of terrasplant met een unieke omgekeerde korf, waar vele fraaie bloemen doorheen groeien. Bloeit op een zonnige plek tot ver in de zomer. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1