Sancties VS treffen landbouw PZC Keizersnede vanwege de verkiezingen Leger Indonesië faalt bij ordehandhaving Timor Kerkrestauratie rond dankzij Andie c.s. Orient House moet van Netanyahu toch dicht Zalm wijst Brussels potje voor opbouw Balkan van de hand buitenland Schade boeren EU •i.ff dinsdag 11 mei 1999 door Peet Vogels DEN HAAG - De Verenigde Sta ten nemen maatregelen tegen de import van Europese land bouwproducten. Dat is een re actie op de weigering van de Eu ropese Unie om Amerikaans rundvlees dat is behandeld met groeihormonen te importeren. De Europese Unie moet de im port vanaf 13 mei toestaan. De Amerikaanse producenten van rundvlees schatten dat ze jaarlijks vijfhonderd miljoen dollar (ruim één miljard gulden) aan omzet mislopen door het importverbod van behandeld Amerikaans rundvlees. De Europese Unie (EU) weigert het rundvlees omdat de groei hormonen schadelijk zouden zijn voor de gezondheid. Eens luidend wetenschappelijk be wijs is daarvoor echter niet te le veren, al kwam er vorige week nog een rapport waarin onaf hankelijke onderzoekers stel den dat groeihormonen kanker verwekkend zijn. Het onderzoek werd betaald door de EU. De Wereldhandels organisatie WTO bepaalde in 1997 al dat de EU de import van hormoonvlees niet mocht te genhouden. Heffing De VS hebben een lijst met Eu ropese landbouwproducten op gesteld waar ze een importhef- fing van 100 procent op willen leggen. In totaal gaat het om de import van 900 miljoen dollar (1,8 miljard gulden) aan land bouwproducten uit de EU. „We exporteren jaarlijks voor 3 mil jard dollar aan rundvlees naar 138 landen in de wereld", aldus G. Swan, de voorzitter van de Amerikaanse producentenor ganisatie van rundvlees. „Het is voor ons dus erg belangrijk dat andere landen hun markten openen voor ons rundvlees." De VS voelen zich bovendien gesterkt door het recente succes in de bananenruzie met de EU. De EU bevoordeelde jarenlang de import van bananen uit voor malige koloniën. Daardoor konden de Amerikaanse bana- nenmultinationals moeilijk concurreren met die bananen. In die zaak kregen de VS gelijk bij de WTO. Ook toen was een importheffing op Europese pro ducten nodig om de EU zover te krijgen de markt open te stellen voor de Amerikaanse bananen. De VS zal binnenkort de straf maatregelen bekendmaken bij de WTO. De WTO bekijkt ver volgens of de strafmaatregelen in verhouding staan tot de scha de die de VS lijden. De WTO geeft dan aan hoeveel strafhef- fingen de VS mogen instellen. De EU kan daar dan vervolgens weer bezwaar tegen maken. Over twee maanden zal echter bekend zijn welke sancties de VS mogen treffen tegen de EU. GPD BERLIJN - De toren van de beroemde Kai ser-'Wilhelm-Gedachtniskirche in Berlijn is sinds gisteren tijdelijk een reclamezuil. Onder anderen topmodel Claudia Schiffer, formule-1-coureur Michael Schumacher en de Amerikaanse actrice Andie MacDowell (foto) kijken vanaf zes reusachtige affiches op de Duitse hoofdstad neer. De kerkenraad is met een Frans cosmeticaconcern in zee gegaan om de restauratie van de kerktoren te kunnen bekostigen. Het besluit heeft in de afgelopen weken voor heftige debatten gezorgd. De omstre den metamorfose van de door steigers om geven toren zou aanvankelijk een week ge leden al hebben plaatsgevonden. Doordat stadsarchitecte Beate Profe nog geen toe stemming had gegeven, moest de start van de opknapbeurt een week worden verscho ven. foto Joekel Finck/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering heeft gisteren officieel bevolen drie kantoren van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in Oost-Jeruza- lem te sluiten. Het Israëlische kabinet nam dat besluit, nadat besprekingen met de Palestijnen over een oplossing voor de kantoren in de Orient House op niets uit liepen. Volgens premier Netanyahu gebruikt de Palestijnse Autoriteit de kantoren om politieke activiteiten te ontplooien in het oostelijk deel van Jeruzalem. Is raël heeft dat deel van de stad tij dens de Zesdaagse Oorlog van 1967 veroverd en later geannexeerd. De Palestijnen be schouwen Oost-Jeruzalem als hoofd stad van een toekomstige Palestijnse staat. In een eerste reactie waarschuwden de Palestijnen dat er gewelddadigheden kunnen uitbreken, als de Israëlische politie het Orient House betreedt. „Dit kan een nieuwe opstand worden", zei één van hen. Volgens de Palestijnen onderhoudt het Oriënt. House formeel geen banden met de Palestijnse Autoriteit. Ook herin nerden zij eraan dat vorige Israëlische regeringen - zowel conservatieve als progressieve - het bureau zelfs tijdens de Palestijnse opstand ongemoeid heb ben gelaten. Een Palestijns advocaat, Jawad Bou- lous, ondernam gisteravond een laatste poging om met de Israëlische autoriti- teiten tot een compromis te komen. Netanyahu heeft de afwijzing van de overdracht van Oost-Jeruzalem aan de Palestijnen tot een van de belangrijkste thema's gemaakt in zijn campagne voor de parlementsverkiezingen van 17 mei. Politieke tegenstanders van Netanya hu beschuldigden hem ervan munt uit de affaire te willen slaan met het oog op de verkiezingen. Netanyahu ligt achter in de opiniepeilingen en heeft, tot dus ver zonder veel succes, geprobeerd de kwestie-Jeruzalem in de campagne te betrekken. De Amerikaanse ambassade gaf een verklaring uit, voordat Netanyahu be vel tot sluiting van het Orient House gaf. Daarin wezen de Amerikanen op het 'extreem gevoelige' karakter van de situatie. Beide partijen kregen het na drukkelijke verzoek hun 'verantwoor delijkheden' op zich te nemen. Israëlische vredesactivisten zeiden dat ze vandaag tegen het bevel in beroep zouden gaan bij het Hooggerechtshof. Daarmee zou de sluiting kunnen wor den opgehouden tot na de verkiezingen van 17 mei. RTR/AFP/AP Aanval rebellen Congo afgeslagen BRAZZAVILLE - Militairen van het leger van de Republiek Congo hebben aanvallen van rebellen op een militair oplei dingskamp buiten de hoofdstad Brazzaville afgeslagen en daarbij verscheidene tientallen rebellen gedood. Een leger- woordvoerder maakte dit gisteren bekend. De verrassings aanval had zondagmorgen vroeg plaats. De regering van president Denis Sassou-Nguesso krijgt in de strijd tegen de rebellen de steun van Rwandese, Angolese en Tsjaadse militairen. De rebellen steunen de afgezette premier Bernard Kolelas en hebben het grootste deel van de Pool-re- gio ten zuiden van Brazzaville in handen. AP Elf Aquitaine verkoopt belangen LONDEN - Het Franse olieconcern Elf Aquitaine gaat een reeks belangen in de Britse sector van de Noordzee verkopen. In verband met het beperken van de uitgaven voor exploratie, is besloten de activiteiten in de regio te concentreren op de meest lucratieve velden. Elf ontdoet zich van de olieplatforms Piper B, Saltire en Clay more, de terminal op het eiland Flotta (Orkney) en de bijbeho rende pijpleidingen. Elf gaat zich vooral concentreren op de olievelden Franklin en Elgin. Daar begint de productie volgend jaar. KRF/ANP RAF-lid Meyer geeft zich aan KARLSRUHE - Een van de laatste leden van de Duitse ter reurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF) heeft zich vrij willig gemeld bij de Duitse justitie. Barbara Meyer (42) kwam zaterdag aan op het vliegveld in Frankfurt en vertelde wie zij was. Meyer, die jarenlang in Libanon heeft gewoond, wordt nu vastgehouden voor onderzoek. Meyer wordt gezocht wegens poging tot moord met zware roof en poging tot zware roof, zo deelde de hoogste Duitse aanklager gisteren in Karlsruhe mee. Samen met andere RAF-leden zou Meyer in de zomer van 1985 hebben deelgeno men aan twee roofovervallen. Vorige week kwam RAF-terroriste Sieglinde Hofmann na ne gentien jaar celstraf vrij. Haar levenslange gevangenisstraf was omgezet in een voorwaardelijke, omdat zij afstand heeft genomen van haar vroegere overtuigingen. DPA/RTR Leger Irak strijdt met sjiieten DAMASCUS - Een botsing tussen sjiïtische moskeebezoe kers en Iraakse militairen in de zuidoostelijke stad Amara heeft op 30 april zeven burgers en veertien militairen het le ven gekost. De in Iran gevestigde Hoge Raad voor de Islamiti sche Revolutie, een Iraakse oppositiegroep, maakte dit giste ren bekend. De ongeregeldheden braken uit nadat een militair het vuur had geopend op de moskee in Amara, ongeveer 300 kilometer van Bagdad. Iraakse dissidenten hebben sinds de moord op 19 februari van de hoogste sjiïetische leider, ayatollah Mohamed Sadek al- Sadr, en diens twee zonen herhaaldelijk melding gemaakt van gevechten tussen de oppositie en het Iraakse regime. Veel sji ieten geloven dat de regering achter de moorden zit. AP Einde kruisen Auschwitz nabij WARSCHAU - De Poolse president Kwasniewski heeft een wet getekend die de regering in staat stelt om bijna driehon derd kruisen bij het voormalige vernietigingskamp Ausch witz te verwijderen. Het pauselijke kruis blijft staan. Nationalistische rooms-katholieken hebben sinds 1997 tot woede van joden kruisen bij het kamp geplaatst. Aanleiding was een gerucht dat het pauselijke kruis zou worden verwij derd. Dat werd in 1979 geplaatst tijdens een bezoek van paus Johannes Paulus n aan het concentratiekamp Birkenau. RTR Extran sportdrank Sportieve dorstlesser in de smaken Orange en Lemon Ice. 3 Flesjes a 33 cl 1 gratis van 4.47 voor /J/J doorTheo Haerkens JAKARTA - Susi Susanti, de Indonesische badmintontroef die goed was voor Olympisch zilver én goud, laat het er niet op aankomen. Zij wil een kei zersnede om te voorkomen dat ze temidden van rellen en zon der dokter haar kind moet ba ren. Met het oog op de verkie zingscampagne die volgende week begint, nemen tal van In donesiërs voorzorgsmaatrege len om have en goed te bescher men. Verkiezingen in Indonesië gaan traditioneel gepaard met geweld. Zelfs toen er onder Soeharto weinig te kiezen was, vielen er veel doden. Nu acht enveertig partijen op 7 juni dingen naar de gunst van het volk, in verkiezingen die op voorhand gelden als de meest vrije sinds 1955, is moeilijk te voorspellen wat zal gebeuren. Nogal wat beter gesitueerden nemen het zekere voor het on zekere en trekken naar het bui tenland. Onder hen bevinden zich veel Chinezen die steevast zondebok zijn in het op drie na meest bevolkte land in wereld. Met de gebeurtenissen van een jaar geleden nog vers in het ge heugen - toen hun huizen en bedrijven werden aangevallen, geplunderd en platgebrand - wijken zij uit naar het buur land Singapore, naar de VS, Australië of het eigen vakan tie-eiland Bali, dat een solide reputatie heeft als veilige ha ven. Bij een aantal luxe winkelcen tra in Jakarta worden hoge hekken opgetrokken. Andere ondernemers beschermen hun glazen gevels met grote netten tegen stenengooiers. Sommi gen hebben het personeel ver plicht een set schone kleding, een handdoek en zeep mee te nemen,zodat ze eventueel een paar dagen kunnen overblij ven. De bedrijven zelf hebben noodrantsoenen ingeslagen en extra bewaking geregeld. De angst voor geweld zit diep, zeker nadat op enkele plaatsen al doden zijn gevallen bij con frontaties tussen partijen, Bot singen tussen de aanhangers van de regerende Golkar Partij en die van PDI Perjuangan, de veelgeplaagde oppositiepartij van Megawati Soekarnoputn, mogen nog begrijpelijk zijn. Maar dat er onlangs slachtof fers vielen bij een botsing tus sen PPP en PKB, twee moslim partijen, baart velen ernstige zorgen. Om de kat niet cp het spek te binden zijn de partijen een campagneschema overeenge komen. In Jakarta wordt op vijf achtereenvolgende dagen campagne gevoerd, waarbij de grote en meest kansrijke par tijen elk één dag mogen schit teren temidden van acht of ne gen kleinere. De aanhang van de grote par tijen loopt elkaar dan niet voor de voeten, is de gedachte. Zo wordt geweld op grote schaal vermeden. Scholen en univer siteiten hebben de laatste maanden extra hard gewerkt en sluiten vervroegd voor de vakantie, zodat jongelui niet onnodig de straat op hoeven. Massabijeenkomsten op straat zijn sowieso verboden. Tot nog toe is het in de Indone sische hoofdstad opvallend rustig. Bloedig geweld, zoals op de omringende eilanden, is Jakarta bespaard gebleven. De militaire aanwezigheid op straat is nog gering, maar dat verandert de komende tijd. Ruim 60.000 man veiligheids troepen moeten rellen in de kiem smoren. Een kleine veer tigduizend man burgermilities bewaken kwetsbare gebou wen. Dat wil zeggen: als ze niet sta ken, want deze omstreden hulp-politiemannen zitten al enige tijd op hun salaris te wachten. Het geld is op raad selachtige wijze verdwenen in de molens van de bureaucratie. GPD Schwarzenegger gaat voor ouders VS iets te ver LONDEN - Geschokt verlieten vele bezoekers Terminator 2 van het Hollywood-themapark van Universal Studios, de nieuwe multimedia-attractie met Ar nold Schwarzenegger in de hoofdrol. De combinatie van li ve-actie en 3D-film werd de ge- weldliefhebbers iets te echt. De attractie laat bezoekers ge nieten van een wurgscène op het podium, voordat Schwarzeneg ger driedimensionaal iemands hoofd kapot schiet.,Het was af schuwelijk, mama", riep een kind na afloop uit. Bob Brisco, de directeur van het attractie park is een andere mening toe gedaan: „Terminator 2 is ver makelijk", verklaarde hij. Bezoekers zeggen niet voldoen de op de aard van de show te worden voorbereid. Personeel zou de toeristen aanmoedigen de kinderen mee te nemen naar Terminator 2. Bovendien zijn er geen waarschuwingen bij de in gang. Universal Studios, dat zegt de show niet geschikt te vinden voor kinderen jonger dan acht jaar, zit behoorlijk met de zaak in zijn maag. President Clinton riep de vermaaksindu strie onlangs op terughouden der te zijn met geweldsverheer- lijking na het bloedbad dat twee tieners onlangs op hun school in Littleton aanrichtten. „Wij wil len onze verantwoordelijkheid nemen", zegt een woordvoerder. ANP Tabaksconcerns winnen slag in rokersoorlog MEMPHIS - Drie grote sigaret - tenfabrikanten in de Verenigde Staten hebben gisteren een overwinning behaald in de la wine van processen wegens ge zondheidsschade door roken. Een juryrechtbank in de staat Tennessee oordeelde dat de fa brikanten niet verantwoorde lijk kunnen worden gesteld voor de dood van drie rokers. Eerder dit jaar werd de tabaks industrie bij soortgelijke rechtszaken in de staten Oregon en Californië veroordeeld tot het betalen van enorme schade loosstellingen. In Tennessee hadden de advocaten van de fa milie van de overleden rokers gezegd bij een overwinning 500 miljoen dollar te zullen eisen. Het proces in Tennessee heeft zestien weken geduurd. De aan geklaagde sigaretten fabrikan ten waren Philip Morris, R.J. Reynolds en Brown and Wil liamson, een dochterbedrijf van het Britse BAT. RTR/KRF van onze redactie buitenland DILI - Bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van on afhankelijkheid zijn gisteren op de centrale markt van de Oost-Timorese hoofdstad Dili ten minste drie doden en vijf gewonden gevallen. Het was de tweede achtereenvolgende dag van schermutselingen tussen beide groepen. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties zei gisteren dat de strijdende partijen in Oost- Timor begin juli de wapens moeten hebben neergelegd. Anders kan het op 8 augustus onder toezicht van de VN te houden referendum over de toekomstige status van het ge bied niet doorgaan. Op de markt, bij de universiteit en op een begraafplaats in Dili werd gisteren geschoten. De meeste inwoners van de stad bleven binnenshuis. Ooggetui gen zagen vrachtwagens met milities richting markt rijden. Andere gewapende mannen trokken te voet naar de markt. Velen waren bewapend met primitieve wapens als dolken en zwaarden, anderen hadden een geweer bij zich. In enkele wijken werden autobanden in brand gestoken. Tegen de middag werd het rus tig, nadat op veel plaatsen or detroepen waren ingezet. Een aantal vrachtwagens met ge wapende mannen verliet de stad, maar andere bleven ach ter. De politiecommandant van Oost-Timor, Timbul Silaen, zei dat er bij de gevechten drie slaags met onafhankelijk heidsactivisten. Bisschop Carlos Belo, een van de winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede 1996, zei dat het onverstandig is de volksstem ming in augustus te houden als het geweld voor die tijd niet is bezworen. Hij zei dat eerst alle partijen hun wapens moeten neerleggen, dat vervolgens een dialoog en verzoening moeten plaatsvinden, en dat pas daar na een volksraadpleging kan worden gehouden. Toezien Ongeveer driehonderd 'poli- tieadviseurs' van de Verenigde Naties moeten op het referen dum toezien. Ze moeten tevens de Indonesische politie helpen bij het handhaven van de orde. De pro-onafhankelijkheidsac- tivisten stellen dat er VN-vre- destroepen moeten worden ge stationeerd. Zij zeggen dat eenheden van het Indonesische leger hun politieke tegenstan ders opleiden en bewapenen. Een team van twaalf VN-me- dewerkers is momenteel in Oost-Timor om de komst van de VN«-militairen voor te berei den. In Jakarta zei minister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas dat de regering bezorgd is over het geweld. Ook zei Alatas dat de ongeregeldheden Portugal een argument geven voor de stationering van VN-vredes- troepen. Hij kondigde verder aan dat rebellenleider Jose Alexandre 'Xanana' Gusmao, die in Jakarta huisarrest heeft, na de volksraadpleging zal worden vrijgelaten. DPA/AFP/AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Minister Zalm van Financiën wil niet dat de Euro pese Unie extra geld uittrekt voor de wederopbouw van de Balkan. Hij pleitte er gisteren samen met zijn Britse collega voor de benodigde miljarden uit het bestaande EU-budget te be talen. Zalm komt met deze opvatting in aanvaring met zijn partijge noot minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken, die on langs wel instemde met de mo gelijkheid van extra EU-geld voor Kosovo en de omringende landen. „Verruiming van het budget staat niet bovenaan mijn ver langlijstje", merkte Zalm op na beraad met zijn EU-collega's. „Het is heel wel mogelijk de uit gaven voor de reconstructie van de Balkan binnen de bestaande begroting te vinden." Bij wijze van voorbeeld verwees hij naar de watersnood in Nederland, een 'ramp' waarbij het kabinet volgens Zalm de schade ver goedde zonder de totale uitga ven te laten stijgen. Voorlopige berekeningen van de Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - ramen de kosten van de wederopbouw van alleen Kosovo de komende drie jaar al tussen de vier en ze ven miljard gulden. Daarboven op komt nog eens tussen de zevenhonderd miljoen en 1,5 miljard (afhankelijk van de duur van de Kosovo-crisis) voor de opvang van vluchtelingen. Iedere miljard extra die de EU voor haar rekening neemt, kost Nederland circa 250 miljoen gulden. Volgens minister Z alm werd zij n zuinige sobere pleidooi niet door de EU-collega's tegenge sproken. Openlijke steun was er alleen van de Britten. De Belgi sche minister Viseur liet even wel weten dat de opbouw van Kosovo, Montenegro. Macedo nië, Albanië, Bosnië-Herzego- wina, Kroatië, Bulgarije en Roe menië niet zonder extra geld kan. De Belg volgde hiermee de verklaring die de EU-bewinds- lieden van buitenlandse twee weken geleden unaniem aanna men, waarin de mogelijkheid van nieuw geld nadrukkelijk wordt opengelaten. De aanstaande Commissievoor zitter Prodi stelde vorige week voor om elf miljard per jaar te reserveren voor de Balkan, bin nen de bestaande begroting van circa 190 miljard per jaar. GPD Advertentie Reddingwerkers dragen een man weg, die gewond raakte bij gevechten tussen voor- en tegenstan ders van onafhankelijkheid van Oost-Timor. foto Sam Martins/EPA mensen omkwamen en dat een man die zondag gewond raak te, aan zijn verwondingen was bezweken. Het dodencijfer van de afgelopen twee dagen is daarmee tot vier opgelopen. De Oost-Timorezen mogen zich op 8 augustus uitspreken over onafhankelijkheid. De milities, die Willen dat Oost- Timor onder Indonesisch be stuur blijft, raken voortdurend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5