God midden in de rosse buurt Weeramateurs zijn geprofessionaliseerd varia dinsdag 11 mei 1999 O Christenen actief op de Wallen van Amsterdam Heer Bommel en de Labberdaan puzzel recept het weer levensbeschouwing GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 a WOENSDAG 12 MEI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur 12.32 00.20 01.16 00.00 01.10 00.14 01.25 01.10 cm uur cm 210 195 12.49 237 228 13.46 275 121 12.35 159 123 14.00 157 114 12.41 156 141 14.05 177 135 13.55 168 Laag water uur cm uur cm 06.22 193 18.56 174 06.45 202 19.15 184 07.42 229 20.12 212 06.30 152 18.50 130 07.25 158 20.05 135 06.05 103 18.34 080 07.35 171 20.10 149 07.30 166 20.05 143 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichie sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen lyf onweer v' hi Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer max. 16° 16° 16° 16° min. 10° 9° 8° 9° wind ZW 4 ZW 3 ZO 3 ZW 2 Zon Maan dinsdag onder 21.11 woensdag op 5.58 dinsdag onder 15.48 woensdag op 4.50 D Toonder Studio's doorTaco Slagter Vaak hebben ze een barome- tertje in het horloge. Ze kij ken talrijke keren per dag naar de lucht, fotograferen wolken en optische verschijnselen. Wanneer het onweert, zijn ze in hun element. Teletekstpagina's over het weer raadplegen ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Kortom, dit zijn zeer gemoti veerde amateurweerkundigen die met hun hobby opstaan en naar bed gaan. Zaterdag vierde de Vereniging voor Weerkunde en Klimatologie (VWK) haar zilveren jubileum. In het hoofd gebouw van het KNMI in De Bilt was een manifestatie georgani seerd waar zo'n driehonderd van de duizend weeramateurs op af waren gekomen. Sinds de oprichting van de VWK is er volgens voorzitter Stefan Jak uit Zwolle heel wat veranderd. Vroeger waren Jan Pelleboer uit Paterswolde en Hans de Jong uit Gorredijk we gens hun dagelijkse weerpraat- jes op de radio, de enige, lande lijk bekende amateurs. Nu worden uit de VWK tal van amateurs gerekruteerd voor meteorologische beschouwin gen op de regionale radio- en tv- stations. ,,We zijn als amateurs in zekere zm ook geprofessiona liseerd", zegt Jak. Tic Volgens Jak heeft een weerama teur een 'tic'. De passie voor het weer is vrijwel onbegrensd. ,,Het is de spanning", zegt hij. „Wanneer een storm opkomst is of een vorstperiode, dan zijn amateurweerkundigen bij wijze van spreken niet meer te hou den. Waarneming van die ver schijnselen, de interpretatie en verwachting die er op worden gebaseerd, dat is allemaal heel opwindend." Het is echter een misvatting dat weeramateurs hoogopgeleide natuur- of wiskundigen zouden zijn. Volgens Jak zitten er onder de leden postbodes, treinmachi nisten en stukadoors. Maar ook een hoogleraar in een van de menswetenschappen maakt deel uit van de club. „Het is een heel divers gezelschap." Toch is het niet alleen maar lief hebberij waarvan de resultaten als water verdampen. In tegen deel. Volgens KNMI-voorlich- ter Harry Geurts zijn weerama teurs voor het nationale meteorologisch instituut 'heel nuttig'. Sinds het KNMI anders is georganiseerd en taken heeft moeten afstoten die niet bijdra gen tot een goed weerbericht, zijn de amateurweerkundigen degenen die 'De Bilt' voorzien van waarnemingen die vooral voor verder wetenschappelijk onderzoek zinvol zijn. „Ze zijn als het ware onze onbezoldigde assistenten", zegt Geurts. Netwerk In 1997 begon het KNMI met een project waarbij amateurs als waarnemers van extreme weersomstandigheden een be langrijke rol spelen. „Wanneer er hagelstenen ter grootte van kippeneieren ergens uit de lucht vallen", vertelt Geurts, „een stormdepressie over Nederland raast of een wolkbreuk is losge barsten, dan is ons netwerk van meetstations niet toereikend om honderd procent nauwkeurige verwachtingen te maken. We krijgen dan hulp van de weeramateurs die per e-mail hun bevindingen van zo'n ex treem weerbeeld doorgeven aan het KNMI." GPD Internetsite van de VWK: http://co- me.to/weer amateurs (Advertentie) 'Men zal nog van mij horen', sprak de professor. Met deze woorden steeg hij in zijn voertuigje en reed snel heen. 'Dan is de zaak dus in goede handen', mompelde de heer Zielknijper, zich voortreppend naar een ander goed doel. Nu stond Piep Labberdaan alleen in de fraaie natuur. De zon scheen, de lentewind voerde bloemengeuren aan en de vogeltjes zongen, doch hij voelde zich lelijk in de steek gelaten. 'Werken...' gromde hij. 'Piep willen groot geweldig werken. Sterke stenen bouwen. Een op ander, een op ander, nog een op ander en nog een...' Er was echter niemand die naar zijn plannen luisterde en nadat hij een beklemde blik in het rond had geworpen, begon hij droevig te roepen. De echo van zijn kreten weerkaatste tussen de heuvels en trok zodoende de aandacht van juffrouw Doddel, die niet ver van daar een eenvoudig huisje bewoonde. Daar zij gevoelig van aard was, begreep zij onmiddellijk, dat er iemand in nood verkeerde - en zonder lang na te denken ging zij eropuit om hulp te bieden. 'Ach, kijk nu toch eens', riep zij uit. 'Je bent zeker verdwaald, arm schepsel. En zo bloot ook nog! Hebben ze je alles afgenomen?' 'Werk...' mompelde de Labberdaan, een schichtige blik op het nade rende vrouwtje werpend. 'Ja, ja, stil maar hoor!' hernam ze. 'Kom maar met me mee. De ka chel is aan en de koffie is net klaar. Ik zal wel zorgen, dat je alles weer terugkrijgt. Het is zonde!' Sleutelwoord Hans Belterman In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal inde balk onder aan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Atletiekonderdeel; 2. chaotisch; 3. overzetvaartuig; 4. armgewricht; 5. narennen; 6. leuk verhaaltje; 7. bewoner van zeker werelddeel; 8. vogel. 4 5 7 2 1 8 9 3 8 8 9 1 8 5 3 3 8 8 6 5 2 8 3 3 5 2 5 7 8 2 10 9 4 7 2 2 5 9 8 4 10 Oplossing maandag per-v-uil -negatie- aks-a-els r-teler-1 kk-g-i-pa -oma-nee- al-a-d-nu 1-vlies-u mee-e-nor -vertrek- hal-s-kei Gestoomde zalm met opgeslagen kruidenboter Stomen is een kooktechniek die zich bijzonder goed leent om vis gaar te maken. Het stomen van vis levert boven het pocheren van vis in heet water het voordeel op dat de vis niet wordt bewogen zoals bij pocheren wel het geval kan zijn. Door het bewegen van het water (wanneer de temperatuur de 100 °C. heeft bereikt) kan de vis uiteen vallen. En dat is natuurlijk nooit de bedoeling. Bij gebruik van een stoompan of een stoom koker blijf de vis stil liggen en zal dan ook niet uit elkaar kunnen vallen. Om aan de vis een zilte smaak te verlenen kan wat grof zeezout, zoals het grijze Sel de Guérande, aan het water in pan of koker wor den toegevoegd. Voor 2 personen: 2 zalmmoten, elk ca. 225 gram (tenminste 1 cm. dik); 80 gram boter, op kamertemperatuur; zout; witte peper; 2 theel. fijngesneden dille; 1 theel. fijngesneden bieslook; enkele druppels limoen- of citroensap; eventueel enkele druppels droge witte vermouth (Noilly Prat). Breng een royale hoeveelheid water in stoompan of - koker aan de kook. Laat er wat zeezout in oplossen. Spoel de zalmmoten onder stromend koud water af. Leg ze op het geperforeerde deel (mandje) van de pan en plaats het bo ven het kokende vocht. Sluit de pan met het deksel. Reken opeen stoomtijd van 12 minuten voor moten meteen dikte van tenminste 1 centimeter. Vermeng intussen de boter met wat zout, peper en tuinkruiden. Klop er met een kleine garde 2 eetlepels warm water (ca. 70 °C.), limoen- of ci troensap en eventueel droge witte vermouth door. Leg de zalmmoten na het stomen even op een stuk keuken papier. Neem de huid, de hoofdgraat, eventueel nog aan wezige zijgraatjes en de donker (meestal licht bruin) ge kleurde delen van het visvlees weg. Leg de moten daarna in het midden op voorverwarmde borden. Schep op elke moot een flinke dot van de zojuist gemaakte luchtig opge slagen kruidenboter. Tip: geef er kleine gekookte aardappeltjes krieltjesen met fijngehakte (platte) peterselie bestrooide gekookte wortel tjes bij. Zeeland: Onstandvastig In het zuiden van Europa is het zomers, met veel zon en in Spanje plaatselijk in het binnenland zelfs temperaturen boven de 30 gra den. Ook in Zuid-Frankrijk, Italië, Griekenland en Turkije schijnt de zon volop, al is het daar met 20 a 25 graden wel iets minder warm dan in Spanje. Ook de Balkan laat dit weerbeeld zien. In de rest van Europa is het wisselvalligheid troef, met diverse storingen die passeren. Vooral in het noorden van Frankrijk valt flink wat regen, en ook in Polen, en verder over Wit-Rusland en het centrale deel van Rusland is het nat. Verder naar het noorden zorgt een hoge drukgebied voor drogere condities, en ook in Zuid-Rusland en in Oekraïne is het meest droog. In de Alpenlanden valt het nog mee met de regen. Vooral in de noordelijke delen valt daar wat regen of een bui, maar in het zuiden is het overwegend droog, met daarbij flinke zonnige perioden. In Duitsland vallen enkele buien, evenals op de Britse eilanden. Door de nabijheid van een depressie staat hierbij vooral in Ierland en Schotland een stevige wind. Verder naar het noorden, in Scandinavië, zorgt een hogedrukge bied voor lente-achtig weer, met flinke zonnige perioden, maar het kwik komt daar nergens boven de 10 graden uit. Hoog zomervin- den we in de landen ten zuiden van de Middellandse zee. door Wilfred Scholten Net als de meeste aanwezi gen is de werkloze 22-jarige Ahid vrijwel iedere dinsdag- en donderdagmiddag te vinden in De Cleft, het inloophuis van Jeugd met een Opdracht aan de Oudezijds Voorburgwal in Am sterdam. Voor een kop koffie, een paar boterhammen, 'nieu we' kleding en een afleidend spelletje. Op zondagavond be zoekt hij regelmatig de kerk dienst. „Maar ik ben niet gelo vig", zegt hij besmuikt. Hij is niet de enige; veel bezoe kers van De Cleft kennen God noch gebod. Dat is juist de reden voor de evangelisatiebeweging en een tiental andere christelij ke instellingen om midden in de rosse buurt van Amsterdam aanwezig te zijn. Daar, in het drukke en sfeervolle gebied tus sen Warmoestraat, Damstraat en Nieuwmarkt, floreert de hulpverlening op religieuze grondslag. Te midden van seks shops. ramen van prostituees, live-pornoshows en drugsdea lers krijgen daklozen, hoeren, verslaafden en andere ontheem den in Gods naam eten, mede menselijkheid en een tijdelijk dak boven het hoofd aangebo den. Sodom en Gomorra De Wallen mogen dan het So dom en Gomorra van de hoofd stad zijn, her en der zijn oases te vinden waar nog echte (naasten) liefde wordt geven. Op nog geen vierkante kilometer is vrijwel heel het palet van kerkelijk Ne derland 'present', zoals ze het zelf noemen. Van rooms-katho- lieke zusters, orthodoxe evan gelisten tot drugspastore van oecumenische snit. Juist zij kwamen de afgelopen dertig jaar (bovenop de al aanwezige kerken) naar deze buurt om een 'tegènbeweging' te vormen te gen de verpaupering en morele verloedering. De zustere Augustinessen van Sint Monica werken aan de rand van het Wallengebied, maar ie dereen weet hen te vinden. Ze ventien zusters die in zwarte ha bijten volgens de grondregel van hun congregatie leven: barmhartigheid uitdelen en barmhartigheid ontvangen. „Pater Sebastiaan van Nuenen gaf ons in 1952 de opdracht hier De Allemanskapel van Sint Joris. te gaan wonen. Volgens hem kwam het werk dan vanzelf wel op ons af", vertelt de 69-jarige zuster Witlox. Gelijk kreeg hij. Elke dag komen tachtig tot hon derd daklozen aan de deur hun lunchpakketten met brood en soms iets extra's afhalen. Op de bovenste verdieping van het grote complex van de zus tere, achter de parkeergarage van de Bijenkorf, bivakkeren een aantal moeders met kinde ren en alleenstaande meisjes. Zij komen in dit alternatieve Blijf-van-mijn-lijf-huis even op adem. Een peuterspeelzaal is bedoeld voor kinderen van wie de alleenstaande moeder moet werken voor de kost. In een kel der in de buurt is dagopvang voor thuislozen en drugsver slaafden. De zusters hebben de hardheid in de buurt de laatste jaren zien toenemen. De ouderwetse pooi ers zijn verdwenen, criminele ondernemers hebben de 'ramen' overgenomen. „Zij houden er niet van als we met de vrouwen praten." Begrip voor dat werk hebben de zusters wel, begrij pen doen ze het niet. De zusters van de Hermonge- met gebed, meditatie en met eu- cha ri stie vieringen Elke woensdagavond kunnen buitenstaanders aanschuiven bij het diner. Na de afwas is er een meditatie over het thema: 'Waardoor voel jij je veilig en ge borgen?' Gasten en zusters beantwoorden de vraag heel foto Phil Nijhuis/GPD digend open, nu kan dat niet meer. De Kruispost, een paar huizen verderop, is nog de enige plek voor medische en psychosociale hulp in hartje binnenstad. Op gericht nadat het laatste zie kenhuis was. verhuisd naar de Bijlmer. Vooral voor onverze- kerden is de christelijke hulp post een uitkomst. „Er kan nog wel een arts bij", verzucht dok ter Hanny. Vooral het aantal chronisch zieken en ex-psychi- atrische patiënten neemt de laatste tijd toe. Alleman De oecumenische gemeenschap 'Oudezijds 100' is de drijvende kracht achter de Kruispost. Tien broeders en zusters met hun gezinnen vormen de kern. Samen met vrijwilligers probe ren ze met 'het evangelie van Je meenschap, in een huis schuin tegenover de Oude Kerk, zijn minder prominent aanwezig. Ze dragen geen habijt en beperken hun activiteiten tot het bezoe ken van bejaarden en rondbx-en- gen van warme maaltijden. Al leen al hun aanwezigheid moet tonen dat God het op het oog goddeloze Wallengebied niet is vergeten. Dat maken ze con creet in hun gemeenschapsleven persoonlijk. Maar opvallend ge noeg wordt geen enkele keer de onveiligheid van de buurt ter sprake gebracht. Na de viering, zegt zuster Christien: „De buurt onveilig? Ben je gek, het is hier prachtig. Een buurt vol eerlijke mensen, die recht door zee zijn." Maar ook deze zusters hebben de buurt zien, verharden. Tien jaar geleden stond de buiten deur - uit symboliek - nog uitno- zus Christus als boodschap' hulp te bieden; maatschappelij ke werk, opvang, doorverwij zing. In het souterrain van een van de vier panden, pal naast een sekspaleis van Casa Rosso, is er de Allemanskapel van Sint Joris, een plaats waar 'alleman' even tot rust kan komen. De deur van dit voormalige seks- theater is de gehele dag open. Voor een aantal christelijke clubs is aanwezigheid en hulp verlening alleen niet voldoende. Zij willen het evangelie luid en duidelijk verkondigen. „Ik ben heel blij dat we in deze buurt zit ten", zegt Pieter Visser van Heil des Volks. „De Here Jezus zocht immers ook de plekken op waar nood en ellende was, bij de hoe ren en tollenaars." De evangeli satiebeweging biedt dagopvang voor prostituees, met de na drukkelijke boodschap dat ze de vrouwen graag helpen uit het rosse leven te stappen. Af en toe lukt het ook. Leger des Heils De meeste drugsverslaafden op de Wallen hebben niets met evangelisten en koffieschenk- punten te schaften, maar vooral van doen met het aloude Leger des Heils. Ze kunnen daar te recht in de Gastenburg voor maximaal vier nachten gratis onderdak, maaltijden en dou chen inbegrepen. De 168 slaap plaatsen zijn erg gewild. Voor het omruilen van spuiten en andere hulp kunnen ver slaafden terecht bij stichting De Regenboog. Het Tabe Rienks- huis is het vaste inloophuis van de christelijke instelling. Het geestelijk welzijn wordt door de twee drugspastors verzorgd, werkend vanuit het kantoor van de Regenboog, onder auspiciën van de plaatselijke Raad van Kerken. „Nederland is gesecu lariseerd, maar de scene van drugsverslaafden en zwervers merkt daar niets van", zegt drugspastor Greta Huis (30). Zo bezien lijken de Wallen, o ironie, het meest christelijke stukje Ne derland dat er is. „Dat is niet vreemd", zegt Huis. „Juist in de ze wereld spelen vragen over de zin van het leven, lijden, ziekte en sterven zich in alle hevigheid af. Lief en leed liggen hier dicht bij elkaar en komen bij deze mensen direct aan de opper vlakte." GPD Vorig jaar om deze tijd zaten we mid- Door: Jordi Bloem denin een zeerzonnige en zeer warme periode met steeds temperaturen tussen 20 en 30 graden. Later zou blijken dat dit de warmste periode van de hele zomer zou zijn! Zeker in vergelijk daarmee, doet de lente het momenteel kalmpjes aan. De komende dagen is het onstandvastig weer, dus de kans op een geheel droge dag is niet groot. Vanuit het westen is gisteren vrij koele lucht binnengestroomd en dat wekte eer. aantal buien op. Vandaag lacht de zon ons toe, maar al snel ontstaan er meerwolken en misschien valt er vanmiddag een enkele bui. Veel plekken houden het echter droog. Vanaf vanavond dringt een randstoring met veel wolken en veel regen op. Voor die regen arri veert, stijgt de temperatuur tot rond 16 graden. Er waait een matige wind uit zuid tot zuidwest. Later vanmiddag zoekt de wind de oost- of zuidoosthoek op. Gedurende vannacht zijn erflinke perioden met regen. Een enkele donderslag hier en daar is niet uitgesloten. De temperatuur zakt tot rond 11 graden. Morgen raken we van de regen in de drup, want opnieuw gaan er enkele buien vallen, die wel door wat zon worden afgewisseld. Bij een meest matige zuid westenwind wordt het 's middags rond 16 graden. De paraplu lijkt ook voor de dagen erna onmisbaar, want van tijd tot tijd vallen er een paar buien. Verregende dagen zitten er echter niet in, want de zon laat zich soms zien. Het wordt een graad of 16. Veel wind wordt niet verwacht en de richting varieerttussen zuidwest en zuidoost. Nautisch bericht De matige wind, rond kracht 3, is eerst zuid tot zuidwest en draait later op de dag naar het zuidoosten. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater schommelt rond 11 graden. Waterstanden DINSDAG Hoog water Laag water 11 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.29 179 23.56 169 05.20 17617.49 157 Terneuzen 11.52 205 --.05.45 184 18.16 164 Bath 12.41 237 --.06.36 208 19.06 189 Roompot Buiten 11.35 136 --.05.30 142 17.55 121 Z'zee/Colijnsplaat 00.00 109 12.50 142 06.20 150 19.05 128 Stellendam Buiten 11.45 134 -.05.16 098 17.54 075 Wemeldinge 00.15 124 13.00 159 06.20 162 19.05 141 Krammersl. West 00.00 121 12.50 153 06.25 156 19.05 135 Europa: Zomers Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4