Ambtenarenactie verhardt Politiekorpsen roven Marechaussee leeg PZC Ex-gevangenen met psychische stoornis vormen vergeten groep binnenland Jorritsma zet CBS in etalage Gemeentepersoneel wil werk langer neerleggen voor betere CAO Witte illegalen verkassen voor vijfde keer in asielestafette Banken bekijken bijdrage aan aanleg Westrandweg Hetty brengt handtekeningen Club van diabeetjes wankelt na rel over oefening therapeut dinsdag 11 mei 1999 HEERLEN - Minister Jorritsma van Economische Zaken heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen na drukkelijk in de etalage gezet. Haar onafhankelijk adviseur, W. Greve, benadert sinds enige tijd Limburgse bedrijven met de vraag of zij onderdelen van CBS in Heerlen willen overnemen. Een groot deel van bestuurlijk Limburg, verenigd in het Plat form Rijksdiensten Parkstad Limburg, schreef Jorritma gis teren dat 'deze gang van zaken schandelijk en schadelijk' is. De minister zou hiermee het CBS inmiddels in de uitverkoop heb ben gedaan. Dat is in strijd met de afspraak dat haar beslissing om het CBS te reorganiseren nog onderwerp zou zijn van 'open en reëel overleg'. Jorrits ma maakte begin april bekend dat zij het voornemen heeft om bijna alle statistische diensten (uitgezonderd de afdeling Ge gevensverzameling met 330 personeelsleden) van het CBS van Heerlen naar Voorburg te verplaatsen. In totaal vervallen 770 arbeidsplaatsen. ANP Stork sleept twee orders Boeing in de wacht AMSTERDAM - Stork gaat voor de Amerikaanse vliegtuig fabrikant Boeing twee grote op drachten uitvoeren. De Stork- dochters Fokker Aerostructures en Fokker Special Products gaan onderdelen leveren voor respectievelijk het transport vliegtuig C17 en de gevechtshe likopter Apache. De contracten met een waarde van circa 235 miljoen gulden werden gisteren getekend in Amsterdam. Fokker Aerostructures in Pa- pendrecht gaat vanaf volgend jaar componenten leveren voor het militaire transportvliegtuig Cl7. Volgens een woordvoerder van Boeing gaat het om een or der van 32 miljoen dollar. De op dracht maakt deel uit van een serie compensatieorders voor de Nederlandse bestelling van der tig Apache-gevechtshelikop ters. Voor de Apache mag Fok ker Special Products in Hooge- veen opnieuw een serie onder delen maken. Het gaat daarbij om de behuizing voor de elek tronica. Het huidige contract loopt af in 2002. Met de vervolg- order is tenminste 170 miljoen gulden gemoeid. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met stakingsac ties en werkonderbrekingen voor een nieuwe CAO hebben gemeenteambtenaren gisteren laten zien dat het hen menens is met de strijd voor een aanmer kelijke loonsverhoging. In Dor drecht en Rotterdam werd gis teren vooral het gemeentelijk openbaar vervoer getroffen. De roep om hardere en langere acties klinkt in Dordrecht steeds luider, nadat buschauf feurs daar vorige week het werk al 24 uur hadden neergelegd. In andere gemeenten, zoals Voorburg, Purmerend en Am stelveen, hielden gemeente ambtenaren gisteren minder in grijpende acties. De 180.000 gemeenteambtena ren in Nederland eisen 3,5 pro cent loonsverhoging voor 1999 en een blijvende verhoging van de eindejaarsuitkering met één procent. De Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten (VNG) biedt niet meer dan 2,9 procent voor 1999 en nog eens 2,1 pro cent in 2000. Vrijdag deed de VNG er een kwart procent voor 1999 bij, maar dat bod wezen de gezamenlijke werknemersbon den af. In Dordrecht staakten gisteren 57 van de zestig medewerkers in de ochtenddienst van Stadsver voer. Reizigers beklaagden zich erover dat ze slecht waren voor gelicht. Dordtse parkeerwach ters schreven in ongevaarlijke situaties waarschuwingen in plaats van bonnen uit. Stadsvervoer Dordrecht kampt met een tekort van 24 miljoen gulden. Gezien deze 'rampzali ge toestand' betreuren de ge meente Dordrecht en reizigers organisatie Rover de staking. Metropersoneel In Rotterdam stonden van 10.00 tot 14.00 uur bussen en trams stil. Het metropersoneel hield zich aan de dienstregeling met een minimumbezetting op de stations. Een manifestatie op de Coolsingel in Rotterdam werd door naar schatting duizend werknemers bezocht. Behalve ambtenaren van het openbaar vervoerbedrijf RET deden ook buschauffeurs uit Dordrecht mee. Werknemers van de vuil ophaaldienst Roteb, de brand weer en de GGD sloten zich bij de actie aan. Burgemeester Opstelten van Rotterdam vindt dat de stakin gen van gemeenteambtenaren moeten stoppen. „De acties zijn niet nodig, wij kennen uw standpunt inmiddels wel", zei hij gisteren tegen de stakende ambtenaren op de Coolsingel. „Voor de burgers van Rotter dam is het beter dat u het werk weer voortzet. De onderhande laars moeten snel om de tafel." De gemeenteambtenaren zetten him CAO-acties vandaag voort. Dat gebeurt onder meer met een staking in het gemeentelijk openbaar vervoer in Utrecht en een manifestatie in Eindhoven. In Amsterdam besluit het colle ge van B en W vandaag of tegen de voor morgen aangekondigde staking van werknemers in het openbaar vervoer een kort ge ding wordt aangespannen. Ambtenaren op Schouwen- Duiveland leggen morgenmid dag het werk van half twee tot half drie stil; in dat uur komen ze samen in de kantine van het gemeentehuis. ANP/GPD De illegalen op pad naar het Moslim Informatie Centrum Nederland, ook te Den Haag. fotoToussaintKluiters/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De 55 witte illegalen uit de Haagse Ag- neskerk gaan voorlopig door met hun zogenoemde 'asielestafette'. De groep voert al twee maanden actie voor een legale status en verhuist regelmatig naar kerken, moskeeën of instellingen die hun kerkasiel willen verlenen. De mannen verlieten gisteren de Haagse Maranatha- kerk en namen hun intrek bij het Moslim Informatie Centrum Nederland aan de Beeklaan. Met hun actie willen de illegalen verder hun uitzetting voorkomen. De groep heeft de hoop gevestigd op onder meer de burgemeesterscommissie, die hun problematiek in kaart gaat brengen. Volgens een woordvoerster van de Amsterdamse burgemeester Patijn, is de commissie 'nog volop in gesprek'. Tijdens de verhuizing droegen de mannen maandag witte lange jurken met daarop teksten als 'Wij zijn geen nummers maar mensen. U toch ook'De groep begon met de actie nadat hun hon gerstaking niet tot een verblijfsvergunning had ge leid. De afgelopen twee maanden verbleven ze onder meer in de Agneskerk, de Aya Sofia moskee en de Barth-kapel. ANP Gewonde bij explosie in lab EINDHOVEN - Een 22-jarige student is gistermiddag ge wond geraakt bij een explosie op de Technische Universiteit Eindhoven. Het slachtoffer is met brandwonden aan zijn ge zicht overgebracht naar een ziekenhuis. De student werkte in een laboratorium van de faculteit Schei kundige Technologie aan een proef. Wat is misgegaan, is nog onduidelijk. Het laboratorium heeft vooral rookschade opgelopen. Drie leden van een hulpverleningsteam van de TU dat bijstand verleende, zijn ook naar het ziekenhuis gebracht om te con troleren of ze gevaarlijke stoffen hadden binnengekregen. Zij konden na het onderzoek naar huis. ANP AZC in beeld bij onderzoek moord LEEUWARDEN - De politie heeft bij het onderzoek naar de moord op de 16-jarige Marianne Vaatstra het werkterrein uit gebreid naar het asielzoekerscentrum (AZC) in Kollum. De politie hoopt dat de bewoners van het AZC informatie kunnen verschaffen, die de aanhouding van de dader(s) van de moord tot gevolg heeft. Twee meisjes, die door de politie werden gezocht als getuigen, hebben zich gemeld. Zij werden op de dag van de vermissing van Vaatstra door een mannelijke fietser lastiggevallen. Hun verklaringen hebben niet geleid tot een aanhouding. ANP Dode door aanrijding op spoor HILLEGOM - Bij een aanrijding tussen een auto en de Keu kenhof Express van Lovers Rail is gisteren een nog onbekende man om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op de onbewaakte spoorwegovergang in Hillegom. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeval. De toeristentrein was afkomstig uit de rich ting Lisse. Door de aanrijding reden enkele uren geen treinen tussen Haarlem en Lisse. ANP Truckchauffeurs vragen begrip BLEISWIJK - Met de campagne 'Rust op de weg', die gisteren inBleiswijk is begonnen, proberen diverse organisaties op het gebied van verkeer onder automobilisten begrip te kweken voor het werk van vrachtwagenchauffeurs. Het doel daarvan is het terugdringen van files. Op initiatief van Fileplan Regio Rotterdam en Bereikbaar heidsplan Haaglanden hebben instanties als ANWB, Trans port en Logistiek Nederland, politie en Veilig Verkeer Neder- land de koppen bij elkaar gestoken. Meest tot de verbeelding sprekend onderdeel van de campag ne zal voor velen de Proef-de-rit zijn. Ze mogen even achter het trucksstuur kruipen en de motor starten om vervolgens (als bijrijder) een kort ritje te maken. De komende weken trekt ook de Grote Truck Show langs be drijventerreinen in de regio Den Haag/Rotterdam. ANP Vijf jaar voor aanslag in ziekenhuis ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 33-jarige man veroordeeld tot vijf jaar cel, omdat hij zijn schoonzus probeerde te vermoorden. De vrouw lag op dat mo ment zwaargewond in het ziekenhuis, omdat ze met een mes was toegetakeld door haar man. Deze kreeg twee jaar celstraf- opgelegd. De echtgenoot was al geruime tijd verwikkeld in een moeiza me relatie met zijn vrouw. Toen het slachtoffer hem vertelde dat zij vreemdging met zijn broer, stak hij haar acht maal met een mes. De broer was op ziekenbezoek gekomen en had zijn schoonzus gevraagd waarom zij leugens vertelde over hun relatie. Toen daar volgens hem geen bevredigend antwoord op kwam, stak hij de vrouw in de hartstreek. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij de Koninklij ke Marechaussee zitten relatief veel werknemers die weg willen. Van de ongeveer 3.000 mensen in vaste dienst zoeken volgens de Marechausseevereniging honderden actief naar een an dere werkgever. In totaal zou zelfs 60 procent (1800 mensen) rondkijken naar een ander werk, blijkt uit on derzoek dat de vereniging heeft laten uitvoeren. Het ministerie van Defensie is 'alert' op de ont wikkelingen maar wijst op de algehele krapte op de arbeids markt. Met de politie zijn goede afspraken gemaakt om mare chaussees van wie het contract afloopt via snelle omscholing daar aan een baan te helpen. Uit cijfers van de Koninklijke Marechaussee blijkt dat in 1997 van de ongeveer 3200 mensen met een vast contract voor on bepaalde tijd (BOT'ers) 42 men sen 'niet regulier uitstroomden'. In 1998 waren dat er veertien meer, maar de prognose voor dit jaar gaat weer richting veertig. De marechaussee houdt sinds kort zogenoemde exit-inter views om te weten te komen waarom werknemers vertrek ken. De prognose voor 1999 zal overigens wel worden bijge steld. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - ING en ABN Amro onderzoeken of het be drijfsleven kan bijspringen bij de aanleg van de Amsterdamse Westrandweg, inclusief de tweede Coentunnel. Onderne mingen en banken zouden hun investering kunnen terugver dienen door tolheffing. Beide banken verrichten de stu die op verzoek van de provincie Noord-Holland, stelt woord voerster N. van Nunen van ABN Amro. „We kijken wat de moge lijkheden zijn. Meer kunnen we op dit moment nog niet zeggen. De aanleg van de Westrandweg en tweede Coentunnel (kosten zo'n 2,6 miljard gulden) werden afgelopen najaar op een laag pitje gezet toen minister Nete lenbos (Verkeer) besloot de aan- Man ramt lab HAARLEM - Een 31-jarige ver warde man uit Haarlem heeft gistermiddag met zijn auto het streeklaboratorium van het Eli sabeth Gasthuis in zijn woon plaats geramd. Bij de botsing vielen geen ge wonden. De materiële schade was groot. Relatieproblemen la gen aan het incident ten grond slag. ANP Volgens voorzitter Heerts van de Marechausseevereniging hebben de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Defensie al eerder afspraken gemaakt om de 'ongezonde roof' van elkan ders personeel tegen te gaan. Maar de afspraken worden vol gens Heerts niet uitgevoerd, waardoor tientallen recher cheurs van de marechaussee thuis gebeld worden met de vraag of ze niet bij de politie willen komen werken. „De poli tie is steeds actiever en recht streekser in het werven van per soneel", zegt Heerts. Vooral op Schiphol willen veel mensen weg. Veel van de onge veer duizend marechaussee mensen die werken op de lucht haven wonen elders in het land en willen als het even kan daar naar terug. Wat de marechaus see volgens Heerts opbreekt is het grote aantal vredesoperaties de afgelopen jaren. „Mensen willen niet tot hun pensioen steeds maar weer worden uitge zonden naar verre bestemmin gen." ANP DEN HAAG - Een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw kreeg gisteren in Den Haag van Hetty de Batterijkip vijftienduizend handtekeningen tegen het fenomeen legbatterijen. Deze wer den verzameld door de Stichting Compassion In World Farming Nederland, een organisatie die zich keert tegen de leefomstandigheden van dieren in de bio-industrie. foto Koen Verheyden/ANP leg uit te stellen tot na 2010. Maar tegelijkertijd stelde de mi nister dat de verkeersas er snel ler kan komen met medewer king van het bedrijfsleven, in het kader van de zogenoemde publiek private samenwerking (pps)Het ministerie van Finan ciën plaatste afgelopen maand de Westrandweg op het lijstje snel uit te voeren pps-projecten. De aanleg zal in elk geval de WD en het CDA in de Tweede Kamer tot tevredenheid stem men. De Westrandweg is voor beide fracties belangrijk van wege de bereikbaarheid van Schiphol en Noord-Holland. CDA en WD plaatsen wel kant tekeningen bij eventuele tolhef fing. Zo'n systeem zou de kop van Noord-Holland te veel iso leren. De financiële sector liet al eer der dit jaar blijken geïnteres seerd te zijn in de aanleg van wegen. Een bankconsortium diende onlangs bij minister Ne telenbos een plan in voor de aanleg van een westelijke tak van de snelweg A4, die Delft en Schiedam verbindt. Het be drijfsleven wil die autoweg zelf financieren en daarbij gebruik maken van andere vormen van betaald rijden dan rekeningrij den, zoals tol- en betaalstroken. Voorwaarde voor de minister was wel dat ze geen rekeningrij den op de snelweg invoert. ANP De Nederlandse gevangenis sen herbergen steeds meer gedetineerden met een psychi sche stoornis. Ze zijn te ge stoord om zelf hulp te zoeken en niet 'gek' genoeg voor opna me in een kliniek. Na hun vrij lating volgt vaak een zwer versbestaan. Bovendien keert ruim tachtig procent na enige tijd weer terug in de bajes. „Ze zijn zichzelf en de maatschap pij tot last", zegt justitiepredi- kant Sipke Oenema. Na een kwart eeuw legt hij zijn werk neer en bepleit meer opvang voor deze groep. door Marcel van Silfhout AMERSFOORT - Na 25 jaar arbeid als justitiepredikant zijn de ervaringen bijna van zijn gezicht af te lezen. Domi nee Sipke Oenema (64) heeft de veranderingen in de maat schappij als het ware terugge zien in de veranderde en toege nomen gevangenispopulatie. „In 1973 hadden we in Neder land nog maar 2.700 gedeti neerden. Nu zijn het er bijna 15.000. We zitten dus niet meer onder het Europees gemiddel de." Tegelijkertijd zag de gevange nisdominee nog iets verande ren: in de penitentiare inrich tingen tref je nauwelijks nog veroordeelden van het slag koppelbazen, fraudeurs of kluizenkrakers aan. „Daar voor in de plaats kwamen le den van criminele organisaties en vooral verslaafden, mensen met persoonlijkheidsstoornis sen of mensen die sociaal en psychisch zwak zijn." Daar naast is het percentage recidi visten hoog. Oenema: „Weliswaar doet jus titie haar best om de recidive te beperken, maar een grote groep psychisch en sociaal zwakken keert toch telkens te rug. Het is een groep die niet gemotiveerd is of die te zwak begaafd is om hulp te zoeken. Er is in feite niemand die in de ze groep investeert." Volgens de predikant ontbreekt het zo wel in de gevangenis als na de detentie aan (na)zorg. Leefgemeenschap Inmiddels heeft de predikant zich een nieuw doel gesteld: de oprichting van leefgemeen schappen voor deze groep ex- gedetineerden. De Stichting Ter Opvang Ex-gedetineerden in Leefgemeenschappen (Stoel) is inmiddels een feit. Hij hoopt de eerste centra voor drie tot uiteindelijk zo'n 24 personen - die letterlijk bij de poort van de bajes worden op gevangen - nog binnenkort in een van de drie noordelijke provincies te openen. En hoe wel het in welzijnsland op dit moment een trend is om men sen zoveel mogelijk weer in de maatschappij te laten integre ren, past Oenema hiervoor. „De slinger is te ver doorge schoten. Waarom moet je die mensen toch telkens laten mis lukken in de maatschappij? Geef ze een plek om gelukkig te kunnen zijn." Op een gisteren in Amersfoort gehouden symposium ter ere van Oenema's afscheid werd het probleem van de 'vergeten' psychisch zwakke gedetineer den door zowel justitie als de reclassering volmondig er kend. De bestaande instellin gen zouden zich te veel richten op de 'kansrijke kanslozen'. Volgens F. Hoogenboom, di recteur beleidszaken bij de Dienst Justitiële Inrichtingen, blijkt dat tachtig procent van de gedetineerden opnieuw de fout ingaat, zeventig procent een verleden van werkloos heid heeft, zestig procent in min of meerdere mate als gestoord kan worden aange merkt, vijftig procent ver slaafd is, vijftig procent al lochtoon is en tien procent zo gestoord is dat we er eigenlijk geen raad mee weten'. GPD door Afke van derToolen LEIDERDORP - De Diabe tes Jeugd Club wordt in zijn voortbestaan bedreigd door de recente voorwaardelijke veroordeling van een pro jectleider wegens ongewens te intimiteiten. De DJ-club is een landelijke organisatie met 2300 leden. De project leider, een Leidse psychothe rapeut, was door een 18-jarig meisje aangeklaagd omdat hij een bio-energetische ademhalingsoefening op haar had toegepast. Bij zo'n oefening legt de the rapeut de ene hand op de borst en de ander op de buik. De bedoeling daarvan is een bewustwording van de ademhaling, waarmee stress kan worden bestreden. Het incident, dat leidde tot de voorwaardelijke veroorde ling had plaats in 1996, tij dens een uitje. Daar leerden oudere kinderen hoe ze 'de kleintjes' bij activiteiten van de club moeten begeleiden. Voorzitter J. Gosen van de DJ-club: „Dit meisje raakte in het groepsproces vanwege persoonlijke omstandighe den behoorlijk overstuur. De projectleider heeft toen, in het bijzijn van andere bege leiders en kinderen, deze ademhalingsoefening met haar gedaan. Het meisje diende vervolgens een aanklacht in; de oefening kwam op haar bedreigend over. Het bestuur van de DJ- club schorste daarop de Leidse projectleider drie maanden. Hij werkt nog steeds voor de organisatie, maar niet meer direct met kinderen. De rechter oor deelde onlangs dat het feit dat het meisje de projectlei der heeft aangeklaagd, erop wijst dat zij zijn handelingen onvrijwillig heeft onder gaan. Ook stelde de rechter dat de DJ-club beter had moeten weten. De DJ-club wankelt nu, om dat de Leidse psychothera peut een spilfiguur is en niet zomaar te vervangen. „Hij is vrijwel de enige die ervaren is met het werken met deze kin deren. Er zijn inmiddels wel twee kaderleden die zijn doorgegroeid, maar dat is een te smalle basis." De DJ-club bestaat vijf jaar. De helft van de jeugdige sui kerpatiënten in Nederland is volgens de organisatie bij de club actief. GPD (Advertentie) TWISTNIET DROE STEEN 'NUWE OES' FRISSE, FRUITIGE WITTE WUN UIT ZUID-AFRIKA, GEMAAKT VAN DE EERSTGEPLUKTE DRUIVEN VAN 1999 7.95 flÜ 6.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3