Tumult rond BAM-plan SHIRT-AANBIEDING w PZC Gent wil snel met Zeeland praten over wegverkeer en scheepvaart Verhuizing archief Axel aangevochten Interreg-geld voor Reynaerttoneel zeeland z 14 Middenstand trekt van leer op informatieavond Hulst Herindelingsdiscussie slecht voorbereid blijkt Straat Westdorpe wil eind aan sluipverkeer Brabander mag in Sas varkensstallen bouwen Van Westen Mannenmode £m* Ledüb korte mouw shirts voor 110,- (50 Euro) gratis Suske Wiske stripboek! dinsdag 11 mei 1999 EHBO'ers halen diploma NIEUW-NAMEN - De samen werking tussen de EHBO-ver- enigingen van Nieuw-Namen, Clinge, Sint Jansteen en Graauw werpt vruchten af. In samenwerkingsverband zijn nu 23 cursisten geslaagd voor het EHBO-diploma. Genoemde verenigingen had den te weinig aanwas om zelf een cursus op te starten. Onder leiding van instructeur G. Bert ram werden in het gemeen schapscentrum De Kauter in Nieuw-Namen twintig lessen afgewerkt. door Barend Pelgrim HULST - Ondernemend Hulst heeft weinig vertrouwen in de plannen van projectontwikke laar BAM Vastgoed en het ge meentebestuur om het noordwestelijk deel van de bin nenstad opnieuw in te vullen. Op een informatieavond voor ondernemers en centrumbewo ners kregen maandag vooral de sprek tussen bestuurders in de Gelderse Achterhoek op een fi asco is uitgelopen, beraadt de stuurgroep zich over de verder te voeren tactiek. De kleine gemeenten zien in de rondetafelgesprekken een voor gekookt plan. waarbij bewust naar gemeentelijke samenvoe gingen wordt toegewerkt. Uit stukken van de stuurgroep komt dit overduidelijk naar voren. Volgens het regeerakkoord van Paars-2 moest er in augustus 1999 een eerste rapportage over herindeling klaar liggen, maar de hoop daartoe is allang ver vlogen. Stuurgroep voorzitter F. de Zeeuw heeft al aangekon digd dat alle gesprekken voor lopig zijn opgeschort. De stuurgroep heeft tot nu toe een loopje te genomen met de wetgeving Algemene Regels Herindeling (de wet ARHI). On der de huidige ARHI-wet is de minister Pep er van Binnenland se Zaken niet bevoegd om initi atieven te nemen tot herinde ling. Die taak ligt momenteel bij de provincies, al is er inmiddels wel een wetsvoorstel klaar om die bevoegdheid over te hevelen naar BZ. De missers van de organisatie - informatie kwam bij verkeerde personen terecht - heeft in de Achterhoek tot verontwaardi ging geleid. Onduidelijk wie nu is uitgenodigd voor rondetafel gesprekken. De blunder is ook koren op de molen van de klein tjes in Zeeuws-Vlaanderen, Sluis-Aardenburg, Axel, Hon- tenisse en Sas van Gent. Zij be nadrukken dat er van een vrij willige herindeling, wat BZ beoogt, geen sprake zal zijn. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Bestuurders van kleine gemeenten laten wei nig heel van de aanpak die de stuurgroep Krachtige Gemeen ten, adviesbureau De Beuk en het ministerie van Binnenland se Zaken tot nu toe hebben ge hanteerd om de herindelings- discussie te voeren In het blad Binnenlands Be stuur wordt een onthutsend beeld geschetst van de tot nu toe gevoerde strategie door de drie. Nu een eerste rondetafelge- Expositie over mensenrechten HULST - In de bibliotheek van Hulst loopt tot 22 mei een expo sitie van en over het werk van Amnesty International. De tentoonstelling belicht de schending van de mensenrech ten in de Verenigde Staten. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de leeszaal. Aansluitend is deze tentoon stelling tot 14 juni te zien in de bibliotheek in Kloosterzande. HULST Marathon- In De Driehoek in Hulst wordt vrijdagavond 14 mei een zwemmarathon gehou den. De eerste deelnemers dui ken om 20.00 uur het water in. Er worden tot 23.00 uur baan tjes getrokken. De 25 ingeschre ven ploegen zijn ingedeeld in een recreatiecategorie en een af deling wedstrij dzwemmers door Theo Calkoen DEN HAAG - Het is de Stich ting Welzijnsraad Sas van Gent, de Werkgroep Anti-Krulstaart Invasie, eveneens uit Sas van Gent, en een aantal omwonen den niet gelukt om twee aan varkensboer W. Vugts uit Haar- en verleende milieuvergunnin gen door de Raad van State in Den Haag van tafel geveegd te krijgen. Opgeteld mag Vugts op grond van de vergunningen 13.376 varkens gaan houden. De vestigingsplaatsen van de bedrijven zijn respectievelijk aan de Zijstraat Kapittelstraat en de Kapittelstraat zelf. De te genstanders van de projecten voerden aan dat het hier feitse- lijk om een megabedrijf gaat en niet om twee afzonderlijke be drijven. Zij vinden dat de ge meente niet twee afzonderlijke, maar een vergunning had moe ten verlenen. Zo zou een beter beeld van de to tale milieubelasting van de be- door René van Stee WESTDORPE - De bewoners van de Batterij in Westdorpe willen graag dat in hun straat alsnog snelheidsremmers ko men. Ze klagen over snelheids duivels en sluipverkeer. Dat bleek maandag tijdens een in spraakbijeenkomst van het ver- keersveiligheidsproject Start programma Duurzaam Veilig. Vrees bestaat voor meer sluip verkeer op de door veel scholie ren gebruikte Sasdijk, die aan sluit op de Batterijweg. Dat zou vooral komen door de aanpak van de Eversdam. Vooral de dorpsraad had er op aangedron gen deze weg niet al te rigoureus aan te pakken om te voorkomen dat de Eversdam wordt geme den en hierdoor de Sasdijk met name door vrachtverkeer als al ternatieve route wordt ge bruikt. Wethouder R. Noët van ver keerszaken erkende deze pro blematiek, maar zei dat dit buitengebied vooral het water schap aangaat. Hij heeft de in stantie gevraagd verkeersrem- mende maatregelen te nemen.Volgens Noët zouden de problefiien ten aanzien van de Sasdijk trouwens worden opge lost als die weg en ook het be drijf CVI zouden aansluiten op de Finlandweg. Dat is voorlopig toekomstmuziek omdat haven schap Zeeland Seaports als an dere belanghebbende geen ini tiatieven in deze richting neemt en Sas van Gent niet in staat is om een dergelijke oplossing voor te financieren. Sober De kern Westdorpe wordt volle dig ingericht als verblijfsgebied met een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Gezien het beperkte budget van zeven ton met een nog onbekende subsidie van het Rijk, worden de werken sober uitgevoerd. Vooral voor rangswegen en doorgaande we gen krijgen extra aandacht. Be halve remmers in de hele kern, is een belangrijke maatregel in dit verband de opheffing van de voorrangssituatie op de Ber- nardstraat. De Molenstraat krijgt als doorgaande weg twee zijdige wegversmallingen. De gemeente Sas van Gent hoopt op 1 oktober te starten met de werkzaamheden die ongeveer twee en halve maand in beslag zullen nemen. critici de zaal achter zich. Voor zitter R. Bosch van onderne mersvereniging Hulst Rey- naertstad onderstreept dat winkeliers en horecamensen nauwer moeten worden betrok ken bij de vijftig miljoen ver gende ingreep. Bosch zei gisterenavond dat de ondernemers zich tegen het plan zullen keren als er niet be ter naar hen wordt geluisterd. Hij gaf dit schot voor de boeg omdat er volgens hem te weinig steun wordt geworven van Hul stenaren. „Wij worden nu in een positie gemanoeuvreerd waarin we 'nee' moeten zeggen. En dat is niet omdat we de plannen niet goed zouden vinden, maar zui ver doordat we onvoldoende ge- informeerd worden." Hij pleitte voor het voeren van een open fo rumdiscussie. Rel Gemeente en vastgoedbureau maakten geen al te beste beurt met de presentatie. Er heerste onder de aanwezigen grote irri tatie, omdat niet alle onderne mers een uitnodiging ontvan gen hadden en tot overmaat van ramp bleek de zaal van café-res taurant De Ster veel te klein voor de massaal toegestroomde toehoordei's. Omdat een rel dreigde, werd de presentatie na een half uurtje verplaatst naar de hal van het stadhuis. Het midden- en klein bedrijf voelt zich absoluut niet serieus genomen, bleek uit de reacties van de aanwezigen. Zo werd aan wethouder van ruim telijke ordening, W. Kayser, de plannenmakers én de architec ten enkele malen gevraagd wat er wordt gedaan met de op- en aanmerkingen van de onderne- meTs op de bouwplannen. Eenheidsworst Inwoners van Hulst vrezen dat er in hun centrum met de groot scheepse nieuwbouw van win kels en woningen een eenheids worst binnengehaald wordt. „Dit lijkt op Tilburg, Terneuzen of Oldenzaal", zei een hore- caonderneemster, na een blik op de BAM-schetsen. „U gelooft toch niet dat mensen daarvoor naar Hulst komen?" Ze kreeg bijval. Ook de vraag van sport- handelaar R. Zaman of de aan wezigen voor spek en bonen mochten kijken naar de plan nen, werd op luid gejoel ont haald. Duidelijk is inmiddels wel dat de Hulster ondernemers een aanpak van de verpauperde Bierkaaistraat verlangen. Het college van B en W wil in de ver gadering van juni met een raadsvoorstel komen voor de BAM-plannen, maar de onder nemers zijn nog niet overtuigd van het nut van het totale pro ject. door Wim Roodnat DEN HAAG - De Raad van Sta te beslist binnenkort of de over dracht van het archief van Axel naar het Rijksarchief in Middel burg rechtmatig is geweest. Bewoner F. Inniger voert al ruim twee jaar lang een juridische strij d tegen de overdracht, die in januari 1997 om praktische re denen plaatsvond. Het beheren van het volledige archief werd Axel te duur. Daarom werd on geveer een kwart van de stuk ken overgedragen aan het Rijksarchief, Inniger, die veel historisch onderzoek doet, stelt dat deze gang van zaken in strijd is met de Archiefwet. Daarin staat dat een gemeente er voor moet zorgen dat het ar chief voor iedereen goed toe gankelijk is. „Als ik naar Mid delburg moet met; het openbaar vervoer kost me dat meer dan twintig gulden en vier uur reis tijd", aldus Inniger, die gisteren tijdens de hoorzitting bij de Raad van State zijn belangen liet verdedigen door O. Hooger- huijs, provinciaal archiefin specteur. Raad van State-rechter J. van der Does zette vraagtekens bij de rol van Hoogerhuijs. „Als nou de provincie zelf in beroep was gegaan, maar dat is niet zo. Wij krijgen als rechtscollege al vaak het verwijt dat we op de stoel van de bestuurder gaan zitten, maar waar blijven we als ambtenaren op persoonlijke ti tel rechtszaken gaan voeren", aldus Van der Does. Hooger- huijs antwoordde dat de provin cie de procedure afwacht, maar dat bij een negatieve uitkomst bekeken wordt of de gemeente Axel kan worden gedwongen het besluit terug te draaien. Staatsraad Van der Does fronste slechts de wenkbrauwen bij de ze mededeling. Gemeente-ambtenaar J. R van Sabben verdedigde het stand punt van Axel. Hij zei dat het beheren van een archief een kostbare zaak is, die voor een gemeente als Axel bijna niet te betalen is. Sabben verwees ver der vooral naar de eerdere uit spraak van de rechtbank in Middelburg, waar Inniger nul op het rekest heeft gekregen. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. door René Hoonhorst HULST - Met het verkrijgen van een kwart miljoen Europese subsidie uit de Interreg-potten is het doorgaan van het op de be levenissen van Reynaert de Vos geïnspireerde toneelstuk De Re publiek der Negatie zo goed als zeker. Projectcoördinator R. van Meijel heeft intussen meer dan een half miljoen gulden bijelkaar en komt nog zo'n an derhalve ton te kort. De Republiek der Negatie, een bewerking van Louis Paul Boon van het Reynaertverhaal, moet op 2 september de grandioze opener worden van zowel Het Zeeland Nazomerfestival als het Festival van Zeeuws-Vlaan deren. Het Vlaamse gezelschap De Storm speelt het geactuali seerde toneelstuk, met hulp van tientallen figuranten uit het Land van Hulst, op de wallen en een eiland in de binnenvest van Hulst. Voor het ambitieuze pro ject is in totaal 750.000 gulden nodig. Van de provincie Zee land, de gemeente Hulst, het VSB-f onds en een aantal onder nemers zijn toezeggingen voor 250.000 gulden binnen. Interreg verdubbelt dat bedrag, onthul de burgemeester A Kessen maandag tijdens de presentatie van een stripboek over Reynaert de Vos. Verder worden tijdens tien voorstellingen vijfduizend mensen verwacht, die gezamen lijk een ton aan entreegelden moeten binnenbrengen. Van Meijel: „Blijft dus anderhalve ton over, waarvoor ik nog finan ciers moet vinden. Dat is nog een heel bedrag en er moet nog hard aan worden getrokken om het daadwerkelijk binnen te krijgen. Maar optimist als ik ben, ga ik er inderdaad vanuit dat alles rond komt." Avondvierdaagse in Hulst en Axel De basculebrug bij de Terneuzense sluizen. Gent wil met Zeeland ook praten over aanpassing van het kanaal en de bouw van een grote zee sluis. foto Charles Strijd drijven op de omgeving zijn ont staan. De Raad van State deelt het standpunt niet dat het om een bedrijf gaat, omdat de be drijven geheel afzonderlijk van elkaar kunnen functioneren. Ook is door de tegenstanders aangevoerd dat de komst van de bedrijven zo ingrijpend is dat de gemeente eerst een milieu-ef fect rapportage had moeten la ten verrichten alvorens de vergunningen aan Vughts te verlenen. Daar is de Raad van State het eveneens niet mee eens. De Raad van State over weegt dat 'het hier weliswaar varkenshouderijen van een aanzienlijke omvang betreft, maar dat er geen aanwijzingen zijn dat de inrichtingen een aan zienlijk milieu-effect kunnen hebben, zoals aanzienlijke am- moniakemissie of stankhinder'. Ten slotte is door de tegenstan ders aangevoerd dat de komst van de veehouderijen het pol derlandschap ten oosten van Sas van Gent onaanvaardbaar aantasten. Ook daarmee kan de Raad van State niet instemmen. De Gentse havenschepen D. Termont. door Kris Naudts en Wout Bareman GENT - De stad Gent wil snel afspraken maken met het Zeeuwse provinciebestuur over een pakket grensoverschrijden de infrastructurele werken. Daarbij gaat het niet alleen om de verkeersafwikkeling van de Westerscheldetunnel, maar ook om de aanpassing van het Ka naal Gent-Terneuzen, de bouw van een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil, de bouw van een nieuwe 130.000 tons-zeesluis en de aanleg van de spoorverbin ding Axel-Zelzate. In juni schuift de Gentse haven schepen D. Termont aan tafel met de Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij om stekken te steken. Termont is ook voorstander van opwaardering van het Kanaal- zoneberaad. De gemeentesecre tarissen van de Kanaalzone-ge meenten Gent, Terneuzen, Sas van Gent, Zelzate en Evergem zijn al enige tijd druk bezig dat overlegplatform op een nieuwe leest te schoeien. Volgens de Gentse schepen van de haven is er helemaal geen sprake van 'spanningen' tussen Gent en de Zeeuwse bestuurders. Integen deel. Hij blijft te allen tijde een warm pleitbezorger van inten sieve grensoverschrijdende sa menwerking. „Maar men moet wel eerlijk blijven hè. Een uitspraak van gedeputeerde Hennekeij dat het Schelde-tractaat, waarin zaken tussen Nederland en België ge regeld zijn, moet worden bijge steld, raakt mij niet. Dat is een kwestie van de regeringen on derling. En een opmerking dat een volgende verdieping van de Westerschelde voor 'Den Haag' onbespreekbaar is, doet mij ook niets. Pas op, voor het Antwerp se schepencollege is dat straffe taal, maar niet voor mij. Ik lig daar niet wakker van." Het raakt Termont echter wel dat gedeputeerde Hennekeij verkondigt dat Gent en Vlaan deren de milieueffect-rapporta ge voor de door te trekken spoorlijn op de oostelijke ka naaloever tussen de Axelse Vlakte en Zelzate zou blokke ren. „Dat zou zijn omdat Gent die verbinding als een bedrei ging ziet. Niets is minder waar - en meneer Hennekeij heeft zich wat dit betreft volledig ver keerd laten voorlichten - want op het nieuwe gewestplan voor Gent en de Kanaalzone is die verbinding al bijgetekend. Wat dat betreft zijn wij dus veel ver der dan de Nederlanders, die hun spoorlijn nog niet op de meerjarenplannen van de rijks overheid hebben weten te krij gen." De havenschepen voegt daar di rect aan toe dat Gent 'wel een beetje logisch moet redeneren'. Als wij willen dat de Nederlan ders hun bruggen afbreken, moeten wij er natuurlijk wel voorzorgen dat zij hun oostelij ke spoorlijn krijgen. Ik heb er mezelf heel erg sterk voor ge maakt, laat dat duidelijk zijn." Chaos De Westerscheldetunnel? Tij dens een seminar in Gent uitte Termont z'n zorgen over het ex tra verkeersaanbod dat die, vol gens hem, internationale ver binding zal opleveren. Het wordt een chaos op de Zeeuws- Vlaamse en Vlaamse wegen, voorspelde hij. Nu is hij milder. „In Vlaanderen is daar al veel meer over nagedacht, dan in Ne derland", zegt Termont nu. „De Zeeuwen slagen er maar niet in geld voor die tunnel bij Sluiskil los te krijgen. Via het ROM-pr'o- ject voor de Kanaalzone zijn wij al stappen verder. De R4-west op de westelijke kanaaloever wordt nu al verdubbeld tot vier rijbanen en we praten ook over een goede aansluiting van de R4 op de E40 ter hoogte van Flan ders Expo. Ik vind dat Hennek eij er beter aan zou doen in Den Haag met z'n vuist op tafel te slaan, dan ons de les te lezen." Dreigementen En de havenschepen slaat zelf met z'n vuist op tafel als het gaat om het door Hennekeij geuite argument dat, als er geen goede afspraken te maken zijn, maar eens moet worden overwogen of de brug bij Sluiskil niet wat minder vaak - ten faveure van Gent - moet draaien. De open stelling kost het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven immers tien'tallen miljoenen guldens per jaar. Termont: „Zo'n hou ding is natuurlijk een slechte basis over onderhandelingen. Ik .weet niet onder welke omstan digheden hij dat heeft gezegd, maar dergelijke dreigementen zal ik nooit aanvaarden." Termont vindt het overigens een prima zaak dat kamerleden de problematiek van de verkeers afwikkeling m Den Haag heb ben aangekaart. „En een wijze les zou zijn dat de Nederlandse regering ook eens in Gent langs komt en niet alleen met Antwer pen praat. Want Gent wordt, door het uitblijven de voltooiing van de ring om Antwerpen - de aansluiting Liefkenshoektun- nel-E17, wel opgezadeld met een enorme extra verkeers stroom. En daar komt het ver keer vanuit de Westerschelde tunnel dan nog eens bij." HULST/AXEL - In Hulst en Axel begint maandagavond 17 mei de jaarlijkse avondwandel vierdaagse. De organisatie in Hulst is in handen van de buurtvereniging Den Dullaert. Wandelaars kun nen zich in het gemeenschaps centrum inschrijven voor vijf of tien kilometer. De start is tel kens tussen 18.45 en 19.15 uur. Tijdens de slotwandeling, don derdag, worden de volhouders muzikaal ingehaald door de Rattenband uit Sint Jansteen. In Axel neemt de Christelijke Jongeren Vereniging de organi satie op zich. Hier gaat men maandagavond om 18.30 uur van start vanaf de kantine van voetbalvereniging AZW. De af standen bedragen 5,10 en 15 ki lometer. De deelnemers hebben vijf dagen de gelegenheid om de vereiste vier wandelingen te maken. Op vrijdagavond wor den de slot-kilometers vanaf de sporthal begeleid door drum band Hosanna. Profiteer nu van een unieke aanbieding van het bekende Nederlandse shirtmerk Ledüb: 2 korte mouw shirts (wit en blauw) voor 1 super prijs, 110,-. Bovendien ontvangt u bij deze aanbieding een gratis stripboek van Suske Wiske, speciaal geschreven voor Ledüb shirts. Deze stripboeken zijn door Van Westen Mannenmode aangekocht en de opbrengst komt geheel ten goede van UNICEF, ter bestrijding van kinderarbeid in Bangladesh. VAN E S T E N PLEIN 10-11 4543 BH ZAAMSLAG - TEL: 011 5-436 1 OO meer info op uitcrnet: www.vanwesten.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34