Rel rond huisvesting Kosovaren PZC Bodemschatten trekken veel bekijks Snel sanering nodig van ernstig vervuilde grond onder wasserij Sas laat financiën niet zomaar meer uit de hand lopen Losse flodder luidt herstel poort in Hulstenaar moet rommel opruimen zeeland dinsdag 11 mei 1999 z 13 D66 verwijt Axelse wethouder onjuiste voorlichting over beschikbare woningen OP VRIJDAG 14 EN ZATERDAG 15 MEI IN EN OM CAPPENDIJK TOYOTA EN MERCEDES GARAGE VERVAET SP-vragen over veiligheid tunnel DEN HAAG - De Socialistische Partij in de Tweede Kamer heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat vra gen gesteld over de veiligheid van de toekomstige Wester- scheldetunnel. Op basis van informatie, aangedragen door de Hulster ingenieur en anti-tunnelactivist G. vanEeden, waagt de SP zich af of de extra veiligheidsmaatregelen die in 1997 zijn doorgevoerd in het ontwerp, wel voldoende zijn. Ook wil de SP weten, in navolging van Van Eeden, of het mogelijk is de tunnelbouw stop te zetten en het bouwmateriaal bi] andere projecten in te zetten. Vergunning tunnelbouwer in orde DEN HAAG - De NV Westerscheldetunnel beschikt definitief over een milieuvergunning. Boeren uit Hoek, Sluiskil en Hengstdijk eisten in een spoedprocedure bij de Raad van Sta te schorsing van die vergunning. De met de tunnelbouw ge paard gaande overlast zou door onvoldoende zijn ingeperkt door de vergunning. De Raad van State is het daar niet mee eens en weigert de gewraakte vergunning daarom te schorsen Meer windenergie dankzij briesjes MIDDELBURG - Het aantal windmolens in Zeeland hoeft niet toe te nemen. Het moet meer gaan waaien. Dat levert di rect resultaat op, weet Delta Nutsbedrijven. Er zijn in 1998 in Zeeland nauwelijks nieuwe windmolens bijgekomen, toch is er 32 procent meer windenergie geproduceerd dan in 1997. Delta Nutsbedrijven bestempelt 1998 in het maandag gepre senteerde Jaarverslag 1998 dan ook als een goed windjaar. Leefbaar Terneuzen nieuwe partij TERNEUZEN - Oud-voorzitter A Meeusen van de Terneu- zense Onafhankelijke Partij (TOP) heeft zich schriftelijk ge wend tot een groep politiek geïnteresseerden in de regio en hen uitgenodigd voor een eerste vergadering van de nieuwe politieke groepering Leefbaar Terneuzen. In het schrijven haalt hij nogmaals fel uit naar 'het gemompel in de margevan de raadsfractie van TOP. Leefbaar Terneuzen werpt zich op voor 'buurtpolitiek', gericht op wat 'de buurt' van de politiek verwacht. Terug naar de basis is het motto. 'Geen goedkoop opportunisme als leidraad'. Maandag 17 mei om 20.00 uur legt Meeusen de plannen die hij heeft met Leefbaar Terneuzen voor aan sympathisanten. Plaats van handeling: paviljoen Westkant aan de Scheldeboulevard. Vrijspraak in zaak olielozing MIDDELBURG - Dagevos Handelmaatschappij bv uit We- meldinge is maandag wijgesproken van het lozen van olie in de Zevenaarhaven van Terneuzen. Een vertegenwoordiger van de bv wist zowel de economische politierechter als de offi cier van justitie te overtuigen van de onschuld van het bedrijf. Bij het bunkeren naar het schip Nescio spoot 24 maart vorig jaar olie overboord. De verdachte vond dat de schipper nala tig was geweest. „We hebben een noodstop op het schip ge plaatst. Daarvoor zijn zij verantwoordelijk." De officier stel de vast dat er op het schip onvoldoende maatregelen waren genomen." Zij woeg de bv, die voor de 3600 gulden oprui- mingskosten was opgedraaid, wij te spreken. De politierech ter ging daarmee akkoord. Dronken man slaat ruiten in VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag in Vlissingen aangehouden voor vernie lingen. De man had op het Bellamypark onder meer een aan tal ruiten vernield van een café. Omdat hij onder invloed van alcohol was, is de man ter ontnuchtering ingesloten. Bezoekster Delnoy ontvangt een plant uit handen van voorzitter B. Kennis van de Werkgroep Amateur Archeologie. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel SINT ANNA TER MUIDEN - De tentoon stelling 'Schatten uit Sluis, bodemvond sten uit de 14e tot 18e eeuw' trekt veel pu bliek. Maandagmiddag verwelkomde voorzitter B. Kennis van de Werkgroep Amateur Archeologen (WAA) in het voor malige stadhuisje te Sint Anna ter Muiden de vijfhonderdste bezoeker. En dat nog geen week na de opening. De familie Delnoy uit het Limburgse Vij len werd door Kennis in de bloemetjes ge zet. Zij vieren al tien jaar lang hun vakan- tier in Cadzand, maar hadden nog nooit de kans gehad het museum van binnen te bekijken. Mevrouw Delnoy toonde zich verrast: „Het is een zeer interessante ten toonstelling. Archeologie boeit me en al les wat uit de bodem komt, heeft wel een verhaal. Doordat de tentoonstelling zeer duidelijk en overzichtelijk is opgesteld, kun je veel te weten komen over deze streek." Kennis is verguld met de grote belangstel ling voor de expositie. „Na de rondleidin gen op de site tijdens de zomermaanden vorig jaar is de vraag naar een dergelijke tentoonstelling zeer groot geweest. Dat we zoveel bezoekers in zo'n korte tijd zou den krijgen, had ik zeker niet verwacht." Fundamenten De meeste belangstelling van de bezoe kers gaat uit naar de kaart met de histori sche fundamenten. De beerputten en de verschillende soorten bakstenen hebben heel wat prijs gegeven. Een pelgrimsin signe 'Maria met kind' van rond 1300 uit het Franse Rocamadour en een kopie van het oudste charter van Sluis uit dezelfde tijd trekken eveneens de nodige aandacht. Een videoband van de hand van P. Koster geeft een duidelijk overzicht van de totale opgravingen. De meeste bezoekers komen uit de streek, maar ook hier verblijvende vakantiegan gers weten de weg goed te vinden. „We kregen zelfs een kasteelheer over de vloer, die speciaal voor deze tentoonstelling uit het Belgische Huy was overgekomen. Hij nodigde onze werkgroep uit om archeolo gisch onderzoek bij zijn kasteel te komen verrichten", aldus Kennis. Hij verwacht dat tot 24 mei, het eind van de openingsperiode, ook de duizende be zoeker zich aandient. door Sheila van Doorsselaer AXEL - D66 Zeeuws-Vlaande ren is boos op lokale bestuur ders die zeggen dat er geen wo ningen zijn voor opvang van Kosovaarse vluchtelingen. De partij richt haar pijlen voorna melijk op de Axelse wethouder J. van Schaik, die volgens D66 de burgers verkeerde informa tie verschaft. In tegenstelling tot wat nu be kend is, zei Van Schaik dat Axel geen lege woningen voor vluch telingen heeft. Ook suggereerde Van Schaik dat de kosten voor de opvang een probleem zijn, maar deze worden grotendeels door het Rijk betaald en niet door de gemeente. Van Schaik op zijn beurt zegt dat D66 geen verstand heeft van de stand van zaken en verwijt de partij popu listisch gedrag. „D66 moet maar boos zijn op al le Zeeuws-Vlaamse gemeenten en niet alleen op mij Ik begrijp best dat het vluchtelingenpro bleem de mensen aangrijpt, maar voordat D66 allerlei be schuldigingen gaat uiten, moe ten ze eerst maar zorgen dat ze van de situatie op de hoogte zijn. Al die amok is gewoon populis me", zegt Van Schaik. D66 houdt voet bij stuk. Be stuurslid E. Renout: „Van Schaik haalt van alles door el kaar. Daarbij werk ik zelf al vijf jaar voor Vluchtelingenwerk Terneuzen en ik denk dat ik toch aardig op de hoogte ben van de gang van zaken." Huurhuizen Volgens D66 moeten de Zeeuws- Vlaamse gemeenten samen zor gen voor de opvang van Koso vaarse vluchtelingen. Volgens Renout worden daartoe al stap pen gezel. Hij verbaast zich over de reactie van Van Schaik. De Axelse woningbouwvereni ging RZVW heeft elf lege huur huizen ter beschikking aan de Rooseveltlaan. Van Schaik wil in deze woningen wel Koso vaarse families huisvesten, maar zij mogen dan geen zoge naamde Voorwaardelijke Ver gunning Tot Verblijf (WTV) hebben. Een WTV houdt in dat zij driejaar in Nederland mogen verblijven. Daarna krijgen zij een permanente status. De huizen aan de Rooseveltlaan gaan in april 2000 tegen de vlak te en Axel zou dan een opvang- probleem krijgen. De vierdui zend asielzoekers die nu in Nederland worden toegelaten moeten óf naaste familieleden in ons land hebben óf kampen met een slechte gezondheid. Ook families in deze groep ziet Van Schaik liever niet in Axel neerstrijken. Van Schaik: „Ik kan me voorstellen dat Kosova ren met familie in Groningen niet in Axel willen wonen en voor de zieken hebben wij geen geschikte medische opvang. Bo vendien hebben wij niet genoeg mensen om de bewoners van de elf woningen te begeleiden." Draagvlak Axel heeft, net zoals Sas van Gent en Hontenisse, geen Stich ting of Vereniging Vluchtelin genwerk. Van Schaik: „Wij werkten vroeger met vluchte- lingenwerkgroepen, maar daar was niet genoeg draagvlak voor. Een ambtenaar en een paar vrij willigers zijn nu verantwoorde lijk voor de begeleiding en dat werkt goed. In Zuiddorpe, waar een aanvullende opvang is ge vestigd, zorgt het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) voor de begeleiding, de inbreng van Vereniging Vluch telingenwerk Terneuzen is mi nimaal. Ik vind trouwens dat Axel altij dal het voortouw heeft genomen wat betreft de opvang van asielzoekers." Net zoals zijn Oostburgse colle ga R. Leentfaar is Van Schaik van mening dat de Kosovaren zo dicht mogelijk bij huis moeten worden opgevangen. Kerkenraad Leentfaar gaat op zijn beurt verder aan de slag met het initi atief van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Oost- burg-Zuidzande om woning bouwcorporaties te porren wo ningen ter beschikking te stellen. Zelf wil de kerkenraad meebetalen aan de inrichting. Leentfaar wil maandag 17 mei samen met de kerkenraad, de twee woningbouwverenigingen (Breskens en Axel), de gemeen ten Oostburg en Sluis-Aarden- burg en Stichting Vluchtelin genwerk West Zeeuws- Vlaanderen rond de tafel gaan zitten om het initiatief te be spreken. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Het college van burgemeester en wethou ders van Sas van Gent wil een aantal strenge maatregelen in voeren om financiële tekorten te voorkomen. Zo zal onder andere een accountant de financiële positie van tijd tot tijd onder de loep nemen, de provincie zal de begrotingen analyseren en ambtenaren zullen tussentijds met informatie komen over hoe de uitgaven kunnen worden ge drukt. Verder heeft het college het voornemen de begroting in het vervolg niet meer sluitend te maken door een greep uit de re serves te doen. Sas treft deze maatregelen om dat de jaarrekening over 1998 een tekort van 208.000 gulden liet zien. Dit tekort wordt weg gepoetst door het totale bedrag uit de bufferreserve te halen. Volgens wethouder P. Bertram wordt door deze maatregelen het 'verrassingselement' uitge- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl sloten. Als er eventuele tekorten dreigen te ontstaan, wordt dit veel eerder duidelijk. Burge meester J. Lonink gaf eerder al aan dat belastingverhoging geen keuze is, de burgers zouden niet voor het tekort moeten op draaien. De leden van de commissie Fi nanciën kregen maandagavond echter een andere mogelijkheid voorgeschoteld, die de burgers wel in de portemonnee zal tref fen. De gemeente wil burgers (meer) laten betalen voor gele verde service, de zogenaamde profijtgedachte. Een voorbeeld zou kunnen zijn het ophalen van het grof vuil. Bertram: „Dit klinkt misschien cru, maar als je het niet durft voor te stellen en in te voeren, dan komen we later misschien in een positie dat we het hoofd niet meer boven water kunnen houden." Kritiek Vooral CDA-fractievoorzitter R. Bruggeman uitte gisteravond nogal wat kritiek op de manier waarop de jaarrekening is opge steld. Het is voor hem en de an dere commissieleden niet moge lijk uit de jaarrekening op te maken hoe het tekort is ont staan en waar de knelpunten liggen. De ambtenaren, die ruim vertegenwoordigd waren bij de vergadering, konden hier ook niet de vinger op leggen. Bertram wil daarom dat de le den van de commissie Financiën actief meedenken hoe het tij kan worden gekeerd. Bertram: „Het is makkelijk om kritiek te uiten, maar het is veel moeilijker om wendingen en accenten aan te geven over hoe het dan zou moe ten. Als we de commissie beter informeren en laten meeden ken, wordt het in de toekomst makkelijker moeilijke knopen door te hakken." Fotoclub toont werk in Zwin RETRANCHEMENT - In be zoekerscentrum het Zwin in Re- tranchement exposeert foto club West Zeeuws-Vlaanderen in mei foto's van de natuur. De expositie en de andere be zienswaardigheden van het centrum zijn te zien van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag yan 12.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De economi sche politierechter A Melens gaf maandag in Middelburg een 58- jarige man uit Hulst een laatste kans om het afval op zijn terrein op te ruimen. In dat verband legde de politie rechter de Hulstenaar een voor waardelijke boete van 1800 gul den met een proeftijd van twee jaar op. De verdachte verwerkt oude metalen op het terrein van De Rape, net buiten Hulst, maar heeft geen vergunning. Op een ander terrein aan het Stations plein had hij in strijd met de ver gunningsvoorschriften afval stoffen laten liggen en zijn werkterrein uitgebreid. De ge meente Hulst had de verdachte subsidie verstrekt om het Sta tionsplein in orde te maken, maar het geld had hij opgesou peerd. „Daarvan ben ik drie da gen op stap geweest", vertelde de Hulstenaar gisteren op zit ting. door Joost Bosman TERNEUZEN - De grond onder chemische wasserij De Zon aan de Axelsestraat in Terneuzen is zo ernstig verontreinigd dat er binnen vier jaar moet worden begonnen met de sanering. De term 'ernstig' heeft echter al leen betrekking op het risico van verdere verspreiding van de vervuiling met het oplosmiddel per-chloride. Deze stof ver wordt in de grond uiteindelijk tot venylchloride, dat kanker verwekkend kan zijn. Gevaar voor de volksgezondheid is er echter nauwelijks, omdat de concentraties kleiner zijn dan de wettelijk toegestane norm. Maandagavond bleek tijdens een informatiebijeenkomst dat de verontreiniging zich alleen voordoet onder het pand van De Zon zelf. De vervuiling van met name het diepe grondwater (dieper dan zeven meter) strekt zich aanzienlijk verder uit en behelst de grove driehoek Axel sestraat, Verlengde van Steen bergenlaan en de Tramstraat. In totaal is circa 300.000 kubieke meter bodem verontreinigd. Geschrokken Milieuarts H. Jans van de GGD zei geschrokken te zijn van de bevindingen van het onder- zoekdat in opdracht van de pro vincie werd uitgevoerd. De ver vuiling per-chloride in het kantoor van De Zon blij ft welis waar onder de wettelijk toege stane norm, maar het feit dat ook in andere ruimten eh in om liggende woningen een verT hoogde verontreiniging is aan getroffen, verontrustte Jans enigszins. „Dergelijk hoge con centraties horen er gewoon niet te zijn", zei hij. Een verborgen gevaar is volgens de arts dat per chloride een vluchtige verbin ding is die door de bodem wordt 'uitgedampt' en door mensen wordt ingeademd. Volgens Jans moet daarbij ook naar de be drijfsactiviteit van De Zon zelf worden gekeken. „Wanneer de uitdamping slechts door de bo dem wordt veroorzaakt, zou er in de kruipruimtes een hogere concentratie dan in de wonin gen zelf moeten worden aange troffen. Maar dat is niet het ge val. De omgeving levert dus ook een bijdrage." Jans wees erop dat ook in Tipp- ex en ontvetters per-chloride zit. „Het is heel moeilijk na te gaan welke bijdrage van de bo dem is en welke van de omge ving." Toch is er volgens hem in de omliggende huizen nauwe lijks gevaar voor de volksge zondheid. „Al zeg ik niet dat er niets aan de hand is.Voor de sa nering zal een projectgroep iji het leven worden geroepen, waarin ook buurtbewoners zit ten. Volgens gedeputeerde A Poppe- laars (milieu) wordt nog nage gaan wie de eigenaar was van De Zon toen de vervuiling plaatsvond. J. Mol van het on derzoeksbureau Witteveen en Bos wees erop dat heel moeilijk is na te gaan wanneer dat is ge weest. Burgemeester Kessen (met helm) geeft met een kanonschot het startsein voor de restauratie van de Keldermanspoort. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst HULST - Een knaller was de openingsplechtigheid voor de restauratie van de Hulster Keldermanspoort maandag niet. De genodigden hielden de handen al voor hun oren, maar de zwartgeblakerde tennisbal die uit het door burgemeester A Kessen afgevuurde kanon plofte, sloeg nog geen deuk in de zandige bodem voor de his torische land- en waterpoort. De kurken van de cham pagneflessen moesten dus voor het vuurwerk zorgen. Re den tot feest was er volgens het dagelijks bestuur van Hulst volop. Na tien jaar plannen maken en sparen, kan worden begonnen met een rigoureuze opknapbeurt van de Dobbele- of Bollewerckpoort (twee an dere namen voor de Kelder manspoort). Het monument, waar in 1506 de eerste stenen voor werden gelegd, blijft ook na restauratie een ruïne. De vraag of herstel van een bouw val bijna 2,4 miljoen mag kos ten, was overbodig voor bouw ondernemer C. de Bonth, gespecialiseerd in renovatie van historische vestingwer ken. Graffiti Als er niets aan de Kelder- manspoort wordt gedaan, zijn de nu nog overeind staande verdedigingswerken binnen tien jaar geheel ingestort en niet meer als militaire objec ten te herkennen. Door losse en kapotte stenen vast te zet ten en te vervangen, het voeg werk na te kijken en graffiti te verwijderen, krijgt Hulst ech ter wel weer een 'levend' stuk verleden terug, die haar status als vestingstad zal opkrikken. De geus Hendrik-Jan van Al- tenhove en een Spaanse sol daat, de straattheaterfiguren van de Nederlandse ves tingsteden, wilden dus ook he lemaal niet dat burgemeester Kessen met een echte kanons kogel een gat in de Kelder- manspoort schoot. De Span jool leende zijn helm slechts even om de eventueel terug- stuiterende munitie op te van gen. Het Hulster college verwacht dat de hoge restauratiereke ning. waarvan de gemeente zelf 1,9 miljoen bijdraagt, een goede investering is. De Kel- dermanspoort moet dé toeris tische trekker voor een geheel gerenoveerde binnenstad zijn. Na het herstel van de WiÜi- brordusbasiliek moet een uitgebreid en gereanimeerd winkelhart tussen Kelder manspoort en basiliek meer stadse allure brengen. Het ves tingstadimago dient nog meer cachet te krijgen door het op knappen van de drie nog be staande stadspoorten (Gentse, Graauwse en Dubbele poort), het Oranjebolwerk én gedeel ten van de stadswallen. Wat burgemeester en wethou ders betreft, hoeft voor die re novatie niet weer tien jaar te worden gespaard. De gemeen te Hulst moet direct door en geld vrijmaken voor haar his torisch erfgoed. Wel moeten subsidiegevers als Rijk, pro vincie en Europa van het Hul ster enthousiasme worden overtuigd. Dit najaar presen teert Hulst daarom een samen hangend restauratieplan om in aanmerking te komen voor substantiële bijdragen uit de kanjerregeling van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33