Delta houdt winst voor zichzelf BRAX Reynaert in strip terug naar wortels Geboren met de kwast in de hand Huisartsen onbekend met werk Vlissings Blijf van m'n Lijfhuis Badgasten moeten vijf weken lang tegen platform aankijken 11 Riool kan op platteland tot 35.000 gulden kosten Nutsbedrijf vindt dat het genoeg doet door tarieven zelf niet te verhogen DELSCHER LnJ HOEKMAN*"** Investering in milieu levert Thermphos lagere boete op iMac# zeeuwse almanak Echte Boter mm J-' mt V* ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 11 mei 1999 MIDDELBURG De aanleg van een rioolaansluiting in het Zeeuwse buitengebied kan op lopen tot 35.300 gulden. In minder kwetsbare gebieden geldt een drempelbedrag van 20.700. Ruim 6200 woningen in het buitengebied zijn niet aange- sloten op de riolering. De provincie Zeeland heeft ge meenten gevraagd om voor I september aan te geven welke panden in aanmerking komen voor aansluiting op de riole ring. Als de aansluitkosten de drempelbedragen overschrij den moet een mini-zuivering worden aangelegd. Ontheffing Gemeenten kunnen op basis van de wet milieubeheer een ontheffing aanvragen voor de aansluitplicht in het buitenge bied. De kosten voor de aansluiting komen niet volledig voor reke ning van de huiseigenaar. Pro vincie, gemeenten en water schappen trekken geld uit om bewoners van het platteland tegemoet te komen. Over de hoogte van de provin ciale en gemeentelijke bijdrage is nog geen besluit genomen. Het waterschap Zeeuwse Ei landen verklaarde ruim een jaar geleden maximaal tien duizend gulden te willen mee betalen. Volgens landelijke regels is het voor huishoudens en bedrijven verboden om na 1 januari 2005 nog afvalwater op het opper vlaktewater en in de bodem te lozen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven heeft over 1998 een positief resultaat geboekt van 61,8 miljoen gulden bij een om zet van ongeveer één miljard gulden. De kleinverbruikers zullen daarvan niet profiteren. De winst wordt grotendeels aangewend om het eigen vermo gen te versterken. In die spaar pot zat eind 1998 1,2 miljard gulden. Directeur P. Stoter en voorzitter J, I. Hennekeij van de Raad van Commissarissen van Delta vin den dat het Zeeuwse nutsbedrijf al voldoende doet door de tarie ven voor gas, water en elektrici teit niet zelf te verhogen. De consumenten moeten dit jaar wel meer betalen, maar dat komt door belastingmaatrege len uit Den Haag. Zowel Stoter als Hennekeij voelt er niets voor deze Haagse maatregelen met opbrengsten van Delta te compenseren. „Dat zou ook vreemd zijn", reageert Hennekeij. „De rijksoverheid wil door extra belastingheffin gen de mensen stimuleren min der energie en water te gebrui ken. Het is niet aan ons om dat beleid te doorkruisen." Groei Het gebruik van gas, elektrici teit en water is ondertussen in 1998 weer gestegen. De elektri- citeitsafzet groeide met 5 pro cent, vooral door een stijgende vraag bij grootverbruikers. De (Advertentie) 1 üvingsloneweg 20, GOES. Tel. (0113) 2278541 Advertentie DE PANTALON VAN DEZE ZOMER Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes door Winnie van Dam KRABBENDIJKE - „Als ik niet kan schilderen, word ik lastig. Dan ga ik klieren", zegt Kees van Iwaarden (85) uit Krabben- dijke. Hij is geboren met de kwast in zijn hand. Zijn vader had een schildersbedrijf, waar Van Iwaarden junior op veer tienjarige leeftijd begon te wer ken als huisschilder. Het grove werk: kozijnen en muren. Tot dat hij met pensioen ging en zijn eigen zoon het bedrijf overnam. gasverkoop nam toe met 3,5 procent. De waterconsumptie vertoonde een vergelijkbare groei. De winst die Delta Nutsbedrij ven over 1998 heeft geboekt, komt overeen met de voorspel lingen. De directie mikt op een jaarlijks positief resultaat van 60 miljoen gulden. In 1997 werd dat niet gehaald. De teller bleef toen op 42.8 miljoen gulden ste ken. Mooi resultaat Afgezet tegen de jaaromzet van één miljard gulden valt de winst nog tegen, moest Delta-direc teur Stoter maandag bij de pre sentatie van het jaarverslag 1998 erkennen. Hij sprak desal niettemin van een 'mooi resul taat'. Waar de winst precies is behaald, maakt Delta sinds de statutenwijziging van vorig jaar niet meer bekend. „Wij zijn een commerciële onderneming geworden", aldus Stoter, „en commerciële ondernemingen hoeven dat niet bekend te ma ken." Een belangrijk deel van de winst, ongeveer tien miljoen gulden, komt in elk geval uit de deelneming van Delta in ener gieproducent EPZ. Twee vrij (Advertentie) ON-LINE RESERVEREN? www.cityhotel-terneuzen.nl (Advertentie) SCHELFHORST KEUKENS LOSKADE 45, MIDDELBURG K. TELEFOON 0118-629101 (Advertentie) Wij richten kantoren in Noord/tindstraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 (Advertentie) HOTELKAMERS NODIG? www.cityhotel-terneuzen.nl Maar afstand doen van zijn kwast was moeilijk. Zo moeilijk dat hi] na zijn pensioen door ging met schilderen. Maar geen kozijnen. Nee, doeken en kaar ten. Van Iwaarden legde zich toe op het schilderen van onder meer landschappen en stille vens. Nu exposeert de schilder in het gemeentehuis in Kapelle. Als kleine jongen begon Van nieuwe deelnemingen van Del ta, in afvalbedrijf Verstraeten- Verbrugge en in havenbedrijf Verbrugge Terminals, hebben nauwelijks bijgedragen aan het resultaat. Verstraeten-Verbrug- ge speelde quitte, verklaarde Stoter desgevraagd. Verbrugge Terminals behaalde een lichte winst. Stoter verwacht dit jaar betere resultaten. Iwaarden te werken bij zijn va der in het bedrijf. „Ik kon niet anders. Mijn vader zat bij wijze van spreken te wachten totdat ik van school kwam, zodat ik bij hem in de zaak kon werken." Toch reikten zijn interesses ver der dan wat hij deed bij zijn va der. Als twintigjarige begon de Krabbendijkenaar tekenlessen te volgen, waar hij veel leerde Van de 61,8 miljoen gulden winst die Delta Nutsbedrijven over 1998 boekte, vloeit 1,1 mil joen gulden naar de aandeel houders (gemeenten en provin cie). Het is de bedoeling dat het dividend omhoog gaat, naar zo'n veertig procent van de winst. De provincie en Zeeuwse gemeenten zullen daar over 1999 voor het eerst van profite- over perspectief en inzicht. Een examen heeft hij alleen nooit af gelegd. Daar had hij geen zin in en zo raakte de lessen in het slop. Bovendien was hij druk bezig met zijn baan als huis schilder. Na zijn pensioen krijg hij 'eindelijk de tijd om zich toe te leggen op zijn hobby'. „Ik schilder nu twaalf jaar, alles wat ik mooi vind", vertelt hij, ren. Het overgrote deel van de winst over 1998, ruim 52 mil joen gulden, is nu nog toege voegd aan het eigen vermogen van Delta. En 8,6 miljoen gul den is overgeboekt naar een wettelijke reserve. Delta beschikte eind vorig jaar over een aanzienlijk eigen ver mogen van 1,2 miljard gulden. „Dat maakt het ons mogelijk terwijl hij bladert door een map met beschilderde papieren. Als hij een plaatje ziet van 'maakt niet uit', of een vaas met bloe men, dan pakt hij zijn kwast en palet en gaat aan de slag. Een voorwaarde die hij stelt: „Ik moet mooi vinden wat ik ga schilderen, anders maak ik het niet én lukt het ook niet." Zijn werkwijze: „Eerst maak ik nieuwe activiteiten te ontplooi en", verdedigde Stoter, „zonder dat wij direct bij een bank moe ten aankloppen. Dat vergroot onze slagkracht." Delta investeert, al volop in warmtekrachtcentrales bij Zeeuwse ondernemingen. Er staan nieuwe activiteiten op stapel. Welke dat zijn, hield Sto ter nog voor zich. een aquarel. Vind ik die mooi, dan maak ik het in het groot." Ook zit Van Iwaarden op een schilderscursus voor 55-plus- sers. Voor ouden van dagen, zo als hij zelf zegt. Hij volgt de cur sus samen met zijn dochter, maar eigenlijk 'weet hij alles al'. Bovendien heeft Van Iwaarden een voorsprong op de rest, om dat hij als huisschilder een hoop ervaring opdeed. „Ik meng bij voorbeeld mijn kleuren altijd, terwijl de rest hun kleiu-en uit een tube haalt." door Roelf Reinders VLISSINGEN - Huisartsen in Zeeland weten niet goed wat de waarde van het Vlissingse Blijf van m'n Lijfhuis is. Dat is vol gens directeur M. Weststrate van de Districts Huisartsenver eniging Zeeland de reden waar om zo weinig artsen mishandel de vrouwen naar het Blijfhuis doorverwijzen. Dat betekent volgens Weststra te niet dat huisartsen een ver waarloosbare rol bij de bestrij ding van vrouwenmishandeling spelen, zoals medewerksters van het Blijfhuis vorige week in de PZC beweerden. Volgens het BI ij f huis weten artsen geen raad met mishandelde vrouwen, vra gen ze uit gemakzucht niet door bij signalen van misbruik en verschuilen ze zich nogal eens achter hun beroepsgeheim. Weststrate noemt deze kritiek op de Zeeuwse huisartsen 'een karikatuur'. „Het Blijfhuis denkt dat de hele wereld uit vrouwenmishandeling be staat." Volgens Weststrate ko men artsen wel degelijk in actie bij mishandeling. „Huisartsen hebben als vertrouwenarts een lage drempel en een belangrijke signalerende en helpende taak Ze proberen echt wel met de mishandelende partner in ge sprek te komen om aan de mis handeling een einde te maken." Volgens het Blijfhuis gebeurt dat niet omdat artsen zich ach ter hun beroepsgeheim ver schuilen. Wijkagent De beroepsregels voor artsen geven soms problemen, zegt Weststrate. „Het beroepsge heim zegt dat medische infor matie niet aan derden bekend mag worden gemaakt. Artsen hebben geen aangifteplicht, maar wel de morele plicht om mishandeling te stoppen." Hij weerlegt de kritiek van het Blijfhuis dat artsen vaak niet weten wat ze met mishandeling door Harmen van der Werf DOMBURG - Voor de kust van Domburg zal deze zomer gedu rende vijf weken een werkplat- form de rust van de badgasten verstoren. Het platform dat op vierhonderd meter uit de kust verschijnt, is nodig om een elek triciteitskabel te trekken naar de toekomstige zendinstallatie van Delta Radio. Stichting De Noordzee, een mi lieuorganisatie die zich al enige tijd verzet tegen de komst van de zendmasten 35 kilometer uit de kust, heeft dat ontdekt in de vergunningaanvraag voor de aanleg van de elektriciteitska bel. „Het stond er niet zo duide lijk in", aldus M. Langendijk van Stichting De Noordzee, „terwijl zo'n platform toch niet niks is. Het Rijk ontziet zelf de recreatiesector bij het ophogen van stranden en een particuliere ondernemer mag dit zomaar doenVoor de stichting is de tij - delijke komst van het platform een reden om bezwaar te maken tegen de verlening van de ver gunning, maar niet de belang rijkste. De kabel wordt op één meter ingegraven: te ondiep in de woelige zeebodem. De ener gievoorziening wordt boven dien aangelegd door de Voordel ta, een erkend natuurgebied. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft maandag over Delta Radio Ka mervragen beantwoord van GroenLinks-Kamerlid H. van der Steenhoven. Die wilde we ten of Nederland met Britse au toriteiten heeft gepraat over de uitzendingen van Delta Radio. aan moeten. Artsen zijn best tot veel in staat. Die raken echt niet van de kaart bij gevallen van mishandeling." Hij zegt dat er bij dat bestrijding van vrou wenmishandeling ook een be langrijke taak van de politie is. „De huisarts is geen wijkagent. MIDDELBURG - Overschrij ding van de toegestane uitstoot van cadmium is Thermphos In ternational op een boete van 75.000 gulden komen te staan. Volgens persofficier van justitie J R. Eland gaat het om een fors verlaagde schikking, omdat de fosforfabriek in Vlissingen- Oost aanzienlijke verbeterin gen heeft aangebracht. In het midden van 1996 bleek dat Thermphos te veel cadmium in de lucht en het afvalwater uitstootte, door het gebruik van ander fosfaaterts dan voorheen. Normaliter zou dat goed zijn voor een boete van een paar ton, zegt Eland. „Het openbaar mi nisterie heeft een schikking van 75.000 gulden voorgelegd om dat Thermphos goede intenties, heeft getoond om herhaling te voorkomen." De emissie van cadmium in de lucht is teruggebracht tot onder het oorspronkelijke niveau. In samenwerking met het Centrum voor Schone Energie en Techno logie is het bedrijf bezig met het ontwikkelen van een milieu strategie. (Advertentie) OFFERTE OP MAAT? www.cityhotel-terneuzen.nl De zender gaat zich op Enge land richten. De Vries ant woordde dat er geen overleg is geweest en dat dit niet nodig is, omdat Delta Radio in Neder land is gevestigd en met een aan Nederland toegekende lange- golffrequentie werkt. Het kabinet heeft vorige week ingestemd met een voorstel van De Vries voor een vergunning plicht voor installaties op zee, zoals de zender van Delta Radio. Op basis van deze Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) die voor advies naar de Raad van State is gestuurd, kunnen ook milieu-eisen aan zulke in stallaties worden gesteld. Bij Delta Radio kon dat nog niet, waarop de Tweede Kamer op maatregelen aandrong. Jongen breekt been bij botsing MIDDELBURG - Een achtjari ge jongen uit Middelburg heeft maandagochtend een dubbele beenbreuk opgelopen bij een aanrijding in Middelburg. Een 64-jarige Middelburgse reed met haar auto over de Rust hofstraat. De jongen kwam uit tegengestelde richting over de zelfde weg en kwam in botsing met de auto. De jongen is naar het ziekenhuis vervoerd. (Advertentie) VERGADERING BOEKEN? www.cityhotel-terneuzen.nl Advertentie Primafoon hooft dó ideale Internet-computer: Ie iMac van Apple. Gebruiksvriendelijk, snel en eonvoudiö te installeren, In vijf prachtige kleuren dus is er altijd wel eentje die in uw interieur past. Ook accessoires, zoals een printor, oen scanner of software, zijn bij Primafoon verkrijgbaar. De IMac is ook te huur vanaf f 99,- per maand (vraag naar de voorwaarden). Kom dus snel naar Primafoon. bei gratis 0800-1515 of surf naar wwwprimafoon.nl kpn telecom Primafoon a Iwaarden: „Eerst maak ik een aquarel. Vind ik die mooi, dan maak ik het in het groot." foto Willem Mieras Sinds anderhalfjaar is hij of ficieel Zeeuw maar zo om de drie weken heeft hij toch zijn portie Brabantse bos- en var- kenslucht nodig. Terug naar het latid van 'ons pa en ons moeder' in Berkel-Enschot bij Tilburg. De ene keer neemt hij een klassiek bosje bloemen mee, een andere keer een Zeeuwse speciali teit. Borsselse wijn, babbe laars of kibbeling van de bes te kibbelingbakker van heel Zeeland. Zo viel zijn oog op 'Echte Zeeuwse Roomboter'. Duur, zelfs voor roomboter- begrippen maar zijn moeder zou het zeker waarderen. Zeeuwse boter bij de Zeeuw- sewis. „Goh wat leuk", vond 'ons moeder', en ze bekeek het pakje van alle kanten. Waar zou het gemaakt zijn? Grijpskerke? Wemeldinge? Boerenhol? Of Nieuw- en St. Joosland? „Ah, ik heb het ge vonden", zei zijn moeder na wat zoekwerk. „Campina/ Melkunie: Tilburg". G* Cv' In het stripboek is niet alleen een rol weggelegd voor de dieren in het middeleeuwse epos, maar is ook de omgeving waarin het verhaal zich afspeelt, te herkennen. door René Hoonhorst HULST - Verhalen over Reintje de Vos zijn wijd en zijd bekend, maar met de oor spronkelijke middeleeuwse versie over den vos Reynaerdehebben ze vaak slechts zijdelings te maken. Het stripboek Rey naert de Vos van tekenaar Kris de Roover en schrijver Marcel Ryssen dat maandag avond in de centrale hal van het Hulster stadskantoor werd gepresenteerd, moet daar verandering in brengen. Hulst en een dozijn andere gemeenten werken sinds drie jaar samen met de ver eniging Tiecelijn-Reynaert aan het pro ject Het Land van Reynaert. Het heeft tot doel om het Reynaertverhaal en de streek waarin het verhaal zich afspeelt te pro moten. Het stripboek, dat zich redelijk streng aan het oorspronkelijke manu script van de vermoede schrijver 'Willem' houdt, moet het Reynaertverhaal én de streek nog meer over het voetlicht van een grote doelgroep brengen. Tekenaar De Roover doet dat subtiel door hedendaagse overblijfselen uit de Middeleeuwen als het Romaanse kerkje van Daknam, het Gravenkasteel van Rupelmonde en ande re locaties uit de streek in de achtergrond van de situatietekeningen mee te nemen. Subsidie Brussel heeft Het Land van Reynaert sub sidie gegeven voor het uitbrengen van het stripboek. Burgemeester A Kessen en wethouder P. Weemaes (cultuur) van Hulst gingen er bij de presentatie vanuit dat het boek een groot succes wordt. Ook Reynaertdeskundige R. van Daele voor spelt in het nawoord van het stripboek een goed onthaal, omdat de strip is 'te smaken voor 8- tot 88-jarigen'. Toch hebben schrijver en tekenaar het de lezer niet al te gemakkelijk gemaakt. Zo is de tekst, om het hele verhaal tot zijn recht te laten ko men, onder de tekeningen gezet en zijn er dus geen tekstballonnetjes gebruikt. Daarnaast hebben De Roover en Ryssen zichzelf geen censuur opgelegd, maar het - soms grove en vrijpostige - oorspronke lijke Comburgse handschrift als basis ge bruikt. Ook (seksueel) ondeugende en wrede passages zijn dus in het boek terug te vinden. Ryssen: „Zo hebben we in het boek Tibeert niet in de kuit van de pastoor laten bijten, maar treffend duidelijk ge maakt dat de kater de pastoor met één beet wist te ontklepelen." De Roover en Ryssen wilden goed laten uitkomen dat ieder zich een eigen voorstelling van de vos kan maken. Men kan hem in vele ge daanten, uiteenlopend 'van vrolijke gast tot moorddadige gangster', zien, betoog de de schrijver. Reynaert de Vos, uitgegeven door Intergemeen telijk project Het Land van Reynaert, f 20,-, te verkrijgen bij boekhandels in. de deelnemende gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31