Gemeente wil riool Den Osse niet PZC Drie gewonden bij frontale botsing Geboren met de kwast in de hand Controle illegale caravans succes Borsele boert goed met uitgifte bedrijfsgrond Concurrenten tegen vestiging tankstation Interreg-geld voor Reynaerttoneel zeeland 14 Fout rond eigendom afvoer bungalowpark voor herindeling gemaakt Wandeltochten in en om Goes Rotonde Goese Fruitlaan deels in gebruik Scoutingfeest in winterse sfeer dinsdag 11 mei 1999 door Ali Pankow ZIER1KZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland voelt er niks voor de riolering van de bungalowparken in bestem mingsplan Den Osse in Brou wershaven over te nemen. De leden van de commissie grond gebiedzaken. openbare werken en milieu (GGZ/OWMIL) advi seerden maandagavond una niem eigendom en onderhouds plicht van die riolering bij de exploitant van de parken te la ten. Alleen D66 wilde een nader onderzoek naar het conflict, maar andere fracties wezen dat af. Overigens had de commissie twee discussieronden en een schorsing nodig om tot een eens luidend advies te komen. Er heerste verwarring over wie er nu verantwoordelijk is voor de riolermg in deze bungalowpar ken. De inspraakreacties na mens de verenigingen van bun galow-eigenaren en van de GOES - De Stichting 3 Zeeuwse Wandeldagen organiseert voor de achtste keer een internatio naal wandelevenement. Dat ge beurt op donderdag 13 tot en met zaterdag 15 mei. Het gaat om de drie Zeeuwse wandeldagen en drie dagtoch- tèn, de Ganzestaddagtochten genaamd. Tijdens de tochten kan er gekozen worden uit vijf verschillende afstanden, van tien tot vijftig kilometer per dag. De wandelingen wordt vooral door ervarener wandelaars ge zien als een goede training voor de internationale vierdaagse tochten in Apeldoorn en Nijme gen. Ook zijn ze in trek als recre atieve tochten. De routes wor den uitgezet in de directe omgeving van Goes en zijn elke dag verschillend. Zaterdag 15 mei loopt een gedeelte van de route samen met de uitgezette fietstocht langs de zwartebes- senvelden. De start van de toch ten is elke dag van het ROC-col- lege aan de Rommerswalestraat in Goes. Nadere informatie: 01654-685934. Vereniging Zeeland BV, exploi tant van de parken Den Osse en Meeuw enstein, maakten de zaak er aanvankelijk niet dui delijker op. Zowel bewoners als exploitant leefden in de veronderstelling dat de voormalige gemeente Brouwershaven per 1 januari 1994 eigendom en onderhoud van de riolering in Den Osse had overgenomen. Volgens P. Troost van de Vereniging Zeeland BV was dat in de exploitatieover eenkomst bij de bouw van de bungalowparken ook zo vastge legd. Heffing Hij citeerde uitspraken van toenmalig burgemeester L. N. Labruyère dat de verantwoor delijkheid voor de riolering per 1 januari 1994 op het bordje van de gemeente zou liggen. Daar de bungalowbewoners vanaf dat jaar ook een heffing voor riool recht ontvingen, waren alle be trokkenen ervan overtuigd dat de gemeente Brouwershaven ei genaar was van de riolering. Bo vendien werden op last van die zelfde gemeente een pompput en twee stukken persleiding aangelegd. Wat echter ontbrak was een of ficieel besluit van de gemeente raad over de overname van de betreffende riolering. ,,Deze he le verwarring is ontstaan door een stuk eigengereidheid van burgemeester en wethouders van de voormalige gemeente Brouwershaven", stelde frac tievoorzitter H. de Vries van GroenLinks vast. Zij vond dat het huidige gemeentebestuur nu ten onrechte deze ellende in zijn schoot kreeg geworpen. Alle commissieleden waren het met haar eens dat er nooit sprake is geweest van een officiële over name en de huidige exploitant derhalve nog verantwoordelijk is voor de riolering in de bunga lowparken. Volgens C. Flikweert (SGP) had inderdaad de exploitant des tijds de zaak goed moeten ople veren en een officieel verzoek tot overname aan de gemeente raad moeten voorleggen. Archieven Wethouder G. W. van de Velde- De Wilde (WD) gaf aan dat op de dag van deze commissiever gadering tevergeefs in de ar chieven is gezocht naar een offi cieel besluit van de Brouwse gemeenteraad. Gemeente noch exploitant willen de verant woordelijkheid voor deze riole ring dragen, omdat het opknap pen van het inmiddels dertig jaar oude afvoerstelsel enkele miljoenen guldens vergt. Vol gens Troost is de praktijk min der erg dan het onderzoek van ingenieursbureau Witteveen en Bos uitwijst. ,,Er is nu drie jaar geen onderhoud gepleegd en de riolering werkt nog steeds." De commissieleden betreurden dat de bewoners van de bunga lowparken in feite het slachtof fer zijn van gewekte verwach tingen. Het heffen van rioolrecht achtten zij overigens wel billijk, omdat de buizen vanuit Den Osse wel uitmonden op het gemeentelijk rioolstelsel. De beide auto's werden bij de botsing vernield. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Drie mensen zijn maandag gewond geraakt bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijkweg N59 bij Zierikzee. Twee andere inzitten den kwamen met de schrik vrij. Door de ravage was de weg tussen de rotonde en de afslag naar de Zeelandbrug anderhalf uur afgesloten voor het verkeer. Het ongeluk gebeurde even na tien uur 's ochtends ter hoogte van het fietstunnel. De dertigjarige bestuurder van een VW Golf uit Rotterdam belandde in de rech- terberm en schoot door een stuurcorrectie de weg over de linkerberm in. Toen hij na een tiental meters weer de rijbaan wilde opsturen, botste de man op een hem tege moetkomende auto. De zeventigjarige be stuurder van een Peugot 205 werd met nekklachten afgevoerd naar het zieken huis in Zierikzee en mocht even later weer huiswaarts keren. Zijn twee jaar jongere zus, die op de achterbank zat, werd met rug- en nekklachten ter observatie opge nomen in het Goese hospitaal. De echtge note van de bestuurder liep geen letsel op. Het drietal was van hun vakantieadres in Haamstede onderweg naar huis in respec tievelijk Breda en Oosterhout. De bestuurder van de Golf leek er aanvan kelijk erger aan toe. De man was niet aan spreekbaar en werd met een zware hoofd wond afgevoerd naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Daar ble ken de verwondingen mee te vallen. Ook hij mocht na behandeling het hospitaal verlaten. Zijn reisgenoot kwam met de schrik vrij. Volgens een getuige zou de Rotterdammer te hard hebben gereden, waardoor hij mogelijk de macht over het stuur zou zijn verloren. De politie had die indruk echter niet en houdt het er op dat de bestuurder van de Golf, zoals ver klaard, was afgeleid door een verkeers bord. Het achterop komende verkeer kon tijdig remmen, zodat de ravage beperkt bleef tot twee auto's. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Opnieuw was af gelopen maandag bij de Raad van State in Den Haag de mi lieuvergunning aan de orde, waarmee aannemersbedrijf Wandel een Shell-tankstation kan vestigen op zijn terrein aan de Weel in Nieuwerkerk. Con currenten uit de buurt trachten daar een stokje voor te steken. Het bedrijf WLB uit Ridderkerk wil de pomp op het terrein van de aannemer gaan exploiteren. Aanvankelijk zouden daar al leen relaties en werknemers van de aannemer gaan tanken. La ter werd het Idantenpotentieel opgerekt. Klanten met een pasje zouden kunnen komen tanken. De concurrenten voerden toen aan dat hier eigenlijk een voor iedereen toegankelijke pomp uit de grond wordt gestampt. Als je immers maar een pasje hebt, kan je er je tank vullen. Bestemmingsplantechnisch zouden daardoor problemen ontstaan. Volgens het ter plaat- GOES - De rotonde op het kruispunt Fruitlaan/Fok- kerstraat en de Van Hertumweg in Goes is maandag voor drie kwart in gebruik genomen. Vrij dag 21 mei moet het volledige bouwwerk klaar zijn. De roton de maakt deel uit van de weste lijke fietsroute. Deze route die het centrum met Overzuid verbindt kost in totaal drie miljoen gulden. De provin cie Zeeland geeft vijf ton subsi die. Met de rotonde aan de Fruitlaan is 964.000 gulden ge moeid. Met name fietsers en bromfietsers kunnen, door de rood geasfalteerde vrijliggende paden, voortaan veiliger de kruising over. Op 17 februari zijn de werkzaamheden gestart. Het verhoogde middeneiland is voorlopig ingezaaid met gras. De gemeente Goes overweegt om op het eiland een kunstwerk te plaatsen. De werkgroep Kunst Openbare Ruimte (KOR) buigt zich over een voorstel waarin ook andere locaties in Goes worden betrokken. se geldend bestemmingsplan mag Wandel wel een pomp voor eigen gebruik vestigen, maar geen algemeen toegankelijke pomp. Bestemmingsplan In een vorige procedure conclu deerde de Raad van State dat het allemaal wat mistig is rond het pasjessysteem van het tank station. De voor het station af gegeven milieuvergunning werd onder meer daarom ver nietigd. Inmiddels heeft de ge meente een nieuwe milieuver gunning afgegeven voor het tankstation. WLB en Wandel geven nu toe dat de pomp voor iedereen is. De gemeente zal het bestemmingsplan aanpassen. De concurrenten blijven echter worstelen met een gevoel van onvrede. Volgens hen hebben Wandel en WLB de zaken nog niet geheel correct voorgespie geld. De gewraakte milieuver gunning zou daardoor te soepel zijn en dat zou concurrentie ver valsend werken. De concurren ten eisten bij dé Raad van State schorsing van de nieuwste mi lieuvergunning van Wandel. Over een week of zes is bij de Raad van State een schriftelijk uitspraak te verwachten m deze zaak. KLOOSTERZANDE - De Rowans en Sherpa's van scou tinggroep Canisius in Klooster- zande houden vrijdagavond 14 mei een apres-ski-party in zaal De Kastanje aan de Clooster- straat. De leden'van vijftien tot en met achttien jaar tekenen jaarlijks voor de organisatie van een eve nement waarvoor leeftijdsge noten van scoutinggroepen uit het district Zeeland worden uit genodigd. De organiserende jongeren zor gen zelf voor de aankleding van de zaal, dit jaar in Oostenrijkse wintersfeer. Een disc jockey draait passende muziek. Voor de deelnemers aan de party van buitenaf, bestaat de mogelijk heid om te overnachten op het terrein van Canisius. Zij kunnen daar hun tenten opslaan. De party begint om 20.00 uur en gaat door tot in de kleine uur tjes. Schouwen-Duivelancl in oude ansichten Kees van Iwaarden: „Eerst maak ik een aquarel. Vind ik die mooi, dan maak ik het in het groot." foto Wil lem M ieras Kees van Iwaarden (85) exposeert in gemeentehuis Kapelle door Winnie van Dam KRABBENDIJKE - „Ais ik niet kan schilderen, word ik lastig. Dan ga ik klieren", zegt Kees van Iwaarden (85) uit Krabbendijke. Hij is geboren met de kwast in zijn hand. Zijn vader had een schildersbe drijf, waar Van Iwaarden ju nior op veertienjarige leeftijd begon te werken als huisschil der. Het grove werk: kozijnen en muren. Dat deed hij zijn he le loopbaan, totdat hij met pensioen ging en zijn eigen zoon het bedrijf overnam. Maar afstand doen van zijn kwast was moeilijk. Zo moei lijk dat hij na zijn pensioen doorging met schilderen. Maar geen kozijnen. Nee, doeken en kaarten. Van Iwaarden legde zich toe op het schilderen van onder meer landschappen en stillevens. Nu exposeert de schilder in het gemeentehuis in Kapelle. Als kleine jongen begon Van Iwaarden te werken bij zijn vader in het bedrijf. „Ik kon niet anders. Mijn vader zat bij wijze van spreken te wachten totdat ik van school kwam, zo dat ik bij hem in de zaak kon werken." Toch reikten zijn in teresses verder dan wat hij deed bij zijn vader. Als twin tigjarige begon de Krabben- dijkenaar tekenlessen te vol gen, waar hij veel leerde over perspectief en inzicht. Een examen heeft hij alleen nooit afgelegd. Daar had hij geen zin in en zo raakte de lessen in het slop. Bovendien was hij druk bezig met zijn baan als huis schilder. Na zijn pensioen krijg hij 'eindelijk de tijd om zich toe te leggen op zijn hobby'. „Ik schilder nu twaalf jaar, al les wat ik mooi vind", vertelt hijterwijl hij bladert door een map met beschilderde papie ren. Als hij een plaatje ziet van 'maakt niet uit', of een vaas met bloemen, dan pakt hij zijn kwast en palet en gaat aan de slag. Een voorwaarde die hij stelt: „Ik moet mooi vinden wat ik ga schilderen, anders maak ik het niet én lukt het ook niet." Cursus Zijn werkwijze: „Eerst maak ik een aquarel. Vind ik die mooi, dan maak ik het in het groot." Ook zit Van Iwaarden op een schilderscursus voor 55-plussers. Voor ouden van dagen, zoals hij zelf zegt. Hij volgt de cursus samen met zijn dochter, maar eigenlijk 'weet hij alles al'. Sommige dingen weet hij nog van de lessen die hij 65 jaar geleden kreeg. Bo vendien heeft Van Iwaarden een voorsprong op de rest, om dat hij als huisschilder een hoop ervaring opdeed. „Ik meng bijvoorbeeld mijn kleu ren altijd, terwijl de rest hun kleuren uit een tube haalt." Expositie De expositie in Kapelle biedt van alles wat. Landschapjes, beesten en stillevens. Volgens Van Iwaarden zijn beste werk. Zijn dochter gaf hem op voor de expositie in het gemeente huis, waar kunstenaars de ge legenheid krijgen hun werk te tonen. „Zelf zou ik dat nooit doen. Daarvoor ben ik veel te bescheiden." Momenteel is de schilder ner gens mee bezig. De voorberei dingen voor de expositie verg den veel tijd, waardoor hij zich niet met schilderen bezig kon houden. Zijn vrouw Lena valt hem in de rede. „Je volgende karwei wordt de bijkeuken. Die heeft nog een beurt van een huisschilder nodig." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft sinds januari 125 eigenaren van caravans en aanhangwagens schriftelijk ge sommeerd him illegaal gepar keerde voertuig van de openba re weg te halen. De dienst Stadsbeheer gaat ondanks het succes door met de controle. Bij de gemeente kwamen regelma tig klachten binnen over Mid delburgers die hun caravan of aanhangwagen maandenlang lieten staan. Eind j anuari begon de gemeente Middelburg met een intensieve controle. In totaal bleken onge veer tweehonderd voertuigen il legaal geparkeerd staan in de diverse wijken. Kort na publi caties dat Middelburg de jacht opende op aanhangers, cara vans en campers waren al zo'n 75 voertuigen verwijderd. Van de overige 125 heeft de gemeen te geprobeerd via het kenteken de eigenaar op te sporen. Die kreeg vervolgens een aanschrij ving dat hij zijn aanhanger of caravan binnen twee weken moest weghalen. In de meeste gevallen werd gevolg gegeven aan dat verzoek. Was de eige naar niet te achterhalen, dan werd een sticker op het voertuig achtergelaten, waarop stond dat deze binnen een bepaalde termijn moest weg zijn. Ook die aanpak had succes. De gemeente is verheugd dat zo veel mensen uit eigen beweging hun aanhanger, caravan of cam per hebben weggehaald. Om er voor te zorgen dat de straten ge vrijwaard blijven van illegaal geparkeerde voertuigen, blijft de dienst Stadsbeheer controle ren. Omdat met de intensieve controle veel werk gemoeid is, bleef Amemuiden aanvankelijk buiten schot. De gemeente waarschuwt op voorhand dat ook in dat dorp gecontroleerd gaat worden. In de Algemene Plaatselijke Verordening staat dat aanhan gers, caravans, boottrailers en campers niet langer dan zeven dagen op de openbare weg mo gen staan. Die bepaling is opge nomen om te voorkomen dat er te veel parkeerruimte in beslag wordt genomen. De gemeente vindt bovendien dat het straat beeld ontsierd wordt als, er da genlang allerlei aanhangers staan. Wrakken De controle van de illegaal ge parkeerde voertuigen gaat als volgt: de dienst Stadsbeheer be kijkt per wijk of er caravans en dergelijke staan. Daarbij wordt ook naar de staat van het voer tuig gekeken. Als de eigenaren niet ingaan op een aanschrij ving, dan zorgt de gemeente voor verwijdering. Wrakken gaan naar de stortplaats. Voer tuigen die nog goed zijn, worden meegenomen. De gemeente be waart die maximaal drie maan den. Als de eigenaar zich meldt bij de dienst, dan krijgt hij een rekening gepresenteerd van mi nimaal 250 gulden. door René Hoonhorst HULST - Met het verkrijgen vhn een kwart miljoen Europese subsidie uit de Interreg-potten is het doorgaan van het op de he le venissen van Reynaert de Vos geïnspireerde toneelstuk De Re publiek der Negatie zo goed als zeker. Projectcoördinator R. van Meijel heeft intussen meer dan een half miljoen gulden bijelkaar en komt nog zo'n an derhalve ton te kort. De Republiek der Negatie, een bewerking van Louis Paul Boon van het Reynaertverhaal, moet op 2 september de grandioze opener worden van zowel Het Zeeland Nazomerfestival als het Festival van Zeeuws-Vlaan- deren. Het Vlaamse gezelschap De Storm speelt het geactuali seerde toneelstuk, met hulp van tientallen figuranten uit het Land van Hulst, op de wallen en een eiland in de binnenvest van Hulst. Voor het ambitieuze pro ject is in totaal 750.000 gulden nodig. Van de provincie Zee land, de gemeente Hulst, het VSB-fonds en een aantal onder nemers zijn toezeggingen voor 250.000 gulden binnen. Interreg verdubbelt dat bedrag. Verder worden tijdens tien voorstellin gen vijfduizend mensen ver wacht, die gezamenlijk een ton aan entreegelden moeten bin nenbrengen. door René Schrier HEINKENSZAND - De ge meente Borsele komt krap in de bedrijfsgrond te zitten. De be drijfsterreinen bij 's-Graven- polder en Heinkenszand zijn zo goed als vol. Vooral in Hein kenszand is het met de verkoop van grond op het terrein Noord- zak hard gegaan. Daar is geen grond meer beschikbaar en moet de gemeente snel aan de slag met de ontwikkeling van de tweede fase van het bedrijfster rein. In totaal komen op het terrein Noordzak 16 gebouwen te staan, waaronder enkele be- dri j f sverzamelgebouwen. De tweede fase van het bedrijfs terrein Noordzak komt naast het huidige terrein te liggen aan de westkant. Het is uiteindelijk de bedoeling die hele hoek tot aan de Boerendijk vol te bou wen. Ook in 's-Gravenpolder is het hard gegaan. Daar is nog onge veer 3500 vierkante meter be schikbaar legt J. Jansen, be drijf scontactambtenaar van de gemeente Borsele uit. De ge meente zet in op drie dorpen als het gaat om de vestiging van be drijven. Dat zijn 's-Gravenpol der, Heinkenszand en het nieuw aan te leggen bedrijfsterrein Sloepoort in de buurt van 's- Heerenhoek. Dat terrein komt te liggen in een gebied dat wordt omringd door de Sloeweg, Bernhardweg-west en de Bors- selsedijk. Uniek De opzet van dit bedrijventer rein is uniek omdat het om een project gaat waarin de gemeen te Borsele participeert met de Grontmij en de firma Sagro uit 's-Heerenhoek. De totale opper vlakte van de Sloepoort wordt 30 hectare. Naar verwachting kan de gemeenteraad van Bor sele zich deze zomer over het plan uitspreken. De bedrijven die zich op dat terrein vestigen, legt Jansen uit, komen heel cen traal te liggen. Ze zitten op 10 tot 15 minuten van Goes, Mid delburg, Vlissingen en als de tunnel gereed is Temeuzen. De Ring van Dreischor in de vooroorlogse jaren en links op de voorgrond ontdekken we zelfs nog een hondenkar van Johanna Nederpelt-Kort. Op het bord staat met witte letters geschilderd: J. Kort, Dreischor, No. 2. Het huis links is de Hei-vormde Pastorie en rechts daarvan woonde schoenmaker J. W. Beekman. In het dan volgende trapge velhuisje woonde in die tijd 'Vrouwtje Amelunxen' maar officieel heette ze Jacoba van den Berge. Later werd dit knusse hoekhuisje gesloopt om ruimte te maken voor een huis in nieuwe stijl voor de rentenierende landbouwer Johan Doeleman. Reacties op deze rubriek zijn welkom bij C. Pols, postbus 30, 4300 AA, Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28