Verzet tegen winkelplan Burgh Ook Ben klimt op belbaken Politie grijpt daders van mishandeling en vernieling Zierikzee Nellie Cooman leest voor in Sirjansland De hulpgoederen stromen aardig door zeeland dinsdag 11 mei 1999 s 13 Werkgroep Behoud Dorpskernen tegen uitbreiding supermarkt Boer krijgt boete voor stankhinder MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 34-jarige man uit Noordwelle veroor deeld tot 500 gulden boete. Bij de verdachte was 30 maart vorig jaar dierlijke mest op een bouwland in Renesse aange troffen, terwijl volgens de nieuwe wetgeving alles direct on dergewerkt had moeten worden. Omwonenden hadden ge klaagd over stankoverlast, waarna de politie een kijkje ging nemen. Dezelfde dag werd door de verdachte alles uitgereden SP-vragen over veiligheid tunnel DEN HAAG - De Socialistische Partij in de Tweede Kan heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat vi gen gesteld over de veiligheid van de toekomstige Westi - scheldetunnel. Op basis van informatie, aangedragen door de Hulster ingenieur en anti-tunnelactivist G. van Eeden, vraagt de SP zich af of de extra veiligheidsmaatregelen die in 1997 zijn doorgevoerd in het ontwerp, wel voldoende zijn. Ook wil de SP weten, in navolging van Van Eeden, of het mogelijk is de tunnelbouw stop te zetten en het bouwmateriaal bij andere projecten in te zetten. Vergunning tunnelbouwer in orde DEN HAAG - De NV Westerscheldetunnel beschikt definitief over een milieuvergunning. Boeren uit Hoek, Sluiskil en Hengstdijk eisten in een spoedprocedure bij de Raad van Sta te schorsing van die vergunning. De met de tunnelbouw ge paard gaande overlast zou door onvoldoende zijn ingeperkt door de vergunning. De Raad van State is het daar niet mee eens en weigert de gewraakte vergunning daarom te schorsen Meer windenergie dankzij briesjes MIDDELBURG - Het aantal windmolens in Zeeland hoeft niet toe te nemen. Het moet meer gaan waaien. Dat levert di rect resultaat op, weet Delta Nutsbedrijven. Er zijn in 1998 in Zeeland nauwelijks nieuwe windmolens bijgekomen, toch is er 32 procent meer windenergie geproduceerd dan in 1997. Delta Nutsbedrijven bestempelt 1998 in het maandag gepre senteerde Jaarverslag 1998 dan ook als een goed windjaar. Man tilt echtgenote voor 25 mille MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Wissenkerke heeft vorig jaar 7 mei zijn vrouw voor 25.000 gulden getild. De Mid delburgse politierechter veroordeelde maandag de verdachte voor oplichting tot 2 5 0 0 gulden boete en het terugbetalen van het geld aan het slachtoffer. De Wissenkerker had eigenmach tig een briefje - voorzien van een valse handtekening van zijn echtgenote - opgesteld, waaruit bleek dat hij gemachtigd was om geld van zijn vrouw over te maken. Zodoende liet hij van haar privérekening 25.000 gulden overschrijven naar een ge zamenlijke rekening, waarna de verdachte aan het geld kon komen. Plakjes worst worden duur betaald MIDDELBURG - Drie werkneemsters van de Hema in Goes zijn maandag in Middelburg veroordeeld tot elk duizend gul den boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Twee van de drie Goese vrouwen, 23 en 26 jaar, hadden op de zuivelafdeling van de Hema in 1997 en '98 regelmatig extra plakjes vleeswa ren voor een 39-jarige collega afgesneden. Zij betaalde tel kens voor een ons, maar kreeg dertig gram extra aan vleeswa ren gratis erbij. Een van de vrouwen voelde zich onder druk gezet door de man van haar collega. De twee jongste verdach ten gaven de verduistering toe; de 39-jarige verdachte - zij verscheen niet op de zitting - werd voor heling bestraft. De drie werden na de ontdekking van de verduistering ontslagen. door Piet Kleemans BURGH - De Werkgroep Be houd Dorpskernen Burgh en Haamstede is fel gekant tegen de geplande uitbreiding van de Albert Heijn-supermarkt in Burgh met een Etos-drogisterij. De werkgroep vindt dat AH te veel ruimte krijgt en is bang dat de verkeersdruk op de Burghse- weg een stuk groter wordt. De plannen voor de uitbreiding Werkstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - Een 69-jarige man uit Oud-Vossemeer is maandag in Middelburg veroor deeld tot 240 uur werkstraf voor uitkeringsfraude. Politierechter J. Begheyn vond bewezen dat de verdachte vele jaren (van '87 tot '97) had ge sjoemeld met huursubsidie en zijn ouderdomspensioen door niet op te geven dat hij samen woonde met een 63-jarige vrouw. Zij kreeg voor heling 140 uur dienstverlening opgelegd, omdat zij misbruik had ge maakt van het woongenot en ze had moeten vermoeden dat het niet goed zat. Aan huursubsidie en AOW werd respectievelijk 42.000 en 24.000 gulden onte recht opgestreken. „Het zijn twee geldwolven die het recht systeem onderuithalen. Het sa men wonen was zo klaar als een klontje", zei officier van justitie F. van Es. Hij eiste tegen de man zes maan den cel en tegen de vrouw drie maanden gevangenisstraf. Er was sprake van een rolverde ling: de vrouw, die ook een inko men had, betaalde het eten. De man nam de vaste lasten voor zijn rekening nam. Voor de poli tierechter stond het vast dat ze samen hadden geprofiteerd en de boel hadden geflest. Dronken man slaat ruiten in VLISSINGEN - Een dronken 30-jarige Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag in Vlissingen aangehouden, na dat hij op het Bellamypark on der meer een aantal ruiten van een café had vernield. van het winkelgebied in Burgh hebben van meet af aan onder vuur gelegen. Met name het idee voor een verstheater stuitte op felle protesten. Toen initiatief nemer D. Meulblok uiteindelijk besloot dat idee te laten varen, was voor de Dorpsraad Burgh- Haamstede de angel uit het plan. De Werkgroep Behoud Dorps kernen Burgh en Haamstede blijft echter tegen de uitbrei dingsplannen. Volgens de werk groep zijn deze in strijd met de uitkomsten van het REO-rap- port (Ruimtelijk en Economi sche Ontwikkeling) waarin vastgelegd is wat er in Burgh nog aan winkeloppervlak bij mag komen. Wat AH nodig heeft voor de uitbreiding, overstijgt het in het REO-rapport vastge stelde maximum. Volgens de werkgroep heeft de gemeente zonder enig overleg met de plaatselijke ondernemers de grenzen opgerekt. Vertrouwen Geen slimme zet, volgens de werkgroep, die stelt dat elk be drijf dat uit wil breiden aan de zelfde regels gebonden zou moeten zijn. „De werkgroep kan niet inzien dat voor een gro tere ondernemer andere normen zouden moeten gelden dan voor een kleinere. Hiermee is het voorheen aanwezige vertrou wen tussen gemeente en onder nemers ernstig onder druk ko men te staan", schrijft de werkgroep in een protestbrief, waarin wordt gesteld dat de grenzen in het REO-rapport al aan de ruime kant waren. Volgens de werkgroep zou er zelfs sprake zijn van 'ernstige leegstand'. „Dat beeld roept een zekere mate van verloedering op", sombert de werkgroep. Hij vreest dat door de uitbreiding van de AH de verkeersdruk op de Burghseweg fors zal toene men. Er zijn weliswaar plannen om de wegenstructuur aan te pas sen, maar het kan volgens de werkgroep nog wel jaren duren eer die werkelijkheid worden. „Het bestuurlijk beleid schiet ernstig te kort, ontloopt de eigen verantwoordelijkheid en legt de onopgeloste feitelijke proble matiek bij burgers en gasten", is de slotconclusie van de werk groep. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie heeft drie inwoners van Zierikzee aangehouden in verband met een vechtpartij en vernielingen in die plaats. De verdachten zijn in een cel gezet en worden nog deze week voorgeleid aan de rechter-commissaris. Meer aan houdingen in deze zaak worden niet uitgesloten. Het probleem onstond in de vroege zondagochtend in een bar aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Een aantal bezoekers kreeg 'onenigheid' met elkaar. Wat zich in de horecagelegen heid precies heeft afgespeeld, is volgens politiewoordvoerder C. Priem nog onduidelijk. Hij sluit niet uit dat er drugs in het spel waren. Of de drie aangehouden verdachten (allen inwoners van Zierikzee in de leeftijd van 25, 28 en 29 jaar) binnen dat circuit bekenden zijn van de politie, kon Priem gisteren maandag niet zeggen met het oog op het onderzoek. Het gekrakeel verplaatste zich rond vier uur naar de ouderlijke woning van één van de betrok kenen, even buiten het stads centrum. Met onder meer een hockeystick werden ruiten van het huis ingeslagen. De belagers drongen de woning binnen en deelden een paar rake klappen uit aan de vader van de belaag de, die hen trachtte tegen te houden. De man moest naar het ziekenhuis om zich aan zijn ver wondingen te laten behandelen. Identiteit bekend Het onderzoek is in handen van de recherche van het Ooster- scheldebekken. De drie ver dachten wordt vernieling, mishandeling, openlijke ge weldpleging en huisvredebreuk ten laste gelegd. De identiteit van een vierde verdachte is eveneens bekend. Priem ver wacht dat ook hij op korte ter mijn kan worden aangehouden en houdt er rekening mee dat te vens een mogelijke vijfde be trokkene wordt aangehouden. De werkgroep is bang dat door de uitbreiding van de supermarkt de verkeersdruk op de Burghseweg stijgt. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Oud-wereld kampioene atletiek Nellie Coo man is woensdag 19 mei tijdens de Nationale Voorleesdag te gast bij de openbare basisschool Duiveland in Sirjansland. Zij zal fragmenten voorlezen uit het boek Lang leve de Koningin van Esmee Lammers. De obs Duiveland is één van de zeven honderd basisscholen en instel lingen voor kinderopvang in het land die aan de Nationale Voor leesdag meedoen. Sporthelden zijn voor veel kin deren een lichtend voorbeeld en gelden daarom als één van de thema's tijdens deze voorlees dag. Scholen en kindercentra zijn daar overigens niet aan ge bonden. De school in Sirjans land maakt met de ontvangst van Nellie Cooman gebruik van het aanbod van de landelijke or ganisatie. De scholen zijn echter niet ge bonden aan het thema sporthel den, maar kunnen ook op eigen initiatief een gast uitnodigen om te komen voorlezen. Dat REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl kunnen medewerkers van de bi bliotheek zijn, maar ook een ou der of opa en oma van een leer ling. Bief Bij kinderdagverblijf Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamste- de komt drummer Chris Götte van Blof voorlezen. Samen met de peuters zal Götte ook mee doen aan het voorleesontbijt dat al om acht uur 's ochtends ge reed staat. De Nationale Voorleesdag wordt dit jaar voor de zesde keer gehouden. Het voorleesontbijt is een vast onderdeel tijdens de ze dag. Het is bedoeld om scho len en ouders te stimuleren één keer per jaar uitgebreid aan dacht te besteden aan het be lang van voorlezen. Uit onder zoek is gebleken dat kinderen aan wie veel wordt voorgelezen minder moeite hebben met het leren lezen en later ook meer plezier in het lezen hebben. Leerkrachten en ouders worden opgeroepen om ook oudere kin deren die zelf al kunnen lezen te blijven voorlezen, omdat de boeken die deze kinderen zelf kunnen lezen inhoudelijk vaak niet aansluiten bij hun leefwe reld. In het kader van de voorleesdag verschijnt de bundel 'De magie van het voorlezen'. In deze bun del kunnen ouders, grootouders en andere verzorgers lezen waarom voorlezen belangrijk is. Er staan in dit boekje ook prak tische tips over wanneer, waar en hoe er het beste kan worden voorgelezen en een selectie van goede voorleesboeken voor ver schillende leeftijden. Twee gewonden bij aanrijding POORTVLIET - Bij een ongeval maandag om kwart voor vijf op de Paasdijkweg in Poortvliet zijn twee mensen gewond ge raakt. Beiden mochten na onderzoek in het ziekenhuis in Bergen op Zoom weer naar huis. Ter hoogte van de Paasdijk- straat kwam een over de Paas dijkweg rijdende bestelauto op de verkeerde weghelft terecht en reed tegen de voorkant aan van een stilstaande personen wagen, die wilde afslaan. De be stelwagen ramde de afrastering van een woning en belandde in de sloot. Het andere voertuig kwam tot stilstand in een plant soen. Antennes op de graansilo in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De markante graansilo van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Ver koopvereniging (CZAV) in Zierikzee vormt een dankbaar object voor de mo biele telefoonmaatschappijen. Ook de nieuwste concurrent op deze nog steeds groeiende markt, Ben, heeft zich een plek je op het 55 meter hoge punt verworven. Met de plaatsing van drie antennes komt het nieuwe netwerk ook voor Schouwen- Duiveland beschikbaar. De antennes komen, anders dan gebrui kelijk, niet temidden van het inmiddels bestaande woud op het torendak te staan. In plaats daarvan worden de sprieten op drie van de vier torenhoeken 'geplakt'. Daarmee blijven ze niet alleen gevrij waard van eventuele storingen onderling, ook bespaart deze constructie verdere vervuiling van de horizon. Ben is het nieuwe netwerk van Nokia. Hoofduitvoerder A van Bentem van het Rotterdamse aannemingsbedrijf Van der Velde Bouw verwacht dat de installatie werkzaamheden, die vrijdag zijn begon nen, nog zeker een week in beslag zullen nemen. De antennes worden met behulp van een grote kraan bevestigd bovenaan het eerste gedeelte van de toren. Op het plateau zelf worden twee computerge stuurde regelkasten geplaatst. Het brein van de ontvangst- en zendapparatuur krijgt een plek buiten de toren op de bega ne grond, waarvoor het nodig is allerlei leidingen aan te leggen. Volgens Van Bentem stopt de uitbreiding van het antennepai'k zeker niet bij de drie van Ben. Hij verwacht dat ook de andere nieuwkomers zoals Telfort en Dutchtone binnen afzienbare tijd vanuit de Rand stad zullen afzakken om her en der op Schouwen-Duiveland hun bakens op te richten. Ben heeft inmiddels een belang rijk deel van Zuid-West-Nederland bin nen zijn bereik gebracht. Eerder werden al antennes geplaatst in Goes, Kapelle, Terneuzen en Bergen op Zoom, aldus de hoofduitvoerder. De Middelburgse doua nier Anton Datema ver trok drie weken geleden namens de christelijke hulporganisatie Dorkas naar het Albanese plaatsje Korce om vluchtelingen uit Koso vo te helpen. Een team zorgt daar voor voedsel, kleding en dekens. De vluchtelingen worden in eerste instantie onder gebracht in de lokale sporthal en in een voet balstadion. Later wor den ze verspreid over gezinnenin de regio. Da tema is verantwoorde lijk voor de logistiek. Vanuit het crisisgebied houdt hij de PZC op de hoogte van zijn bevin dingen. door Anton Datema KOR£E - „Deze hele week gaan er al geruchten dat er nieuwe vluchtelingen komen en toch komt er niets en is het rustig hier. Wel worden er op verschil lende plekken nieuwe kampen met tenten gebouwd voor de vluchtelingen die uit het noor den en uit Macedonië komen. De UNHCR gaf zojuist (donder dagavond, half tien) het bericht dat vanuit Skopje was meege deeld dat rond middernacht de eerste konvooien zouden ver trekken. Het zou in totaal om zesduizend mensen gaan. Vanmorgen was er topberaad in Korfe van Duitse, Franse en Amerikaanse militairen. De he le dag werd er overlegd tussen de verschillende hulpverle ningsorganisaties om het geheel te coördineren. Wij hebben de bakkerij van Dorkas opdracht gegeven de productie op te voe ren van 1500 naar 2500 broden per dag voor het Duitse kamp waarvoor wij de broodleveran tie doen. Een groot deel van het eerste-hulpteam is vertrokken. Alleen mijn vrouw en ik bleven over, de rest is aangevuld met Canadezen van Nederlandse af komst (drie) en vier Australiërs. Morgen komt nog een Neder landse vrouw ons team verster ken. Er komt nu steeds meer struc tuur in het geheel. De eerste in druk van Anke, mijn vrouw, was dat je niet direct te maken had met een hele hoop ellende, tot dat ze de kampen had bezocht. Dan hoor je de mensen praten over wat er allemaal gebeurd is. Ook bezocht ze twee ziekenhui zen, waaronder een plaatselijke kraamkliniek. De indruk daar was overdonderend Vrouwen lagen in het openbaar te beval len en de verbanden en ban dages lagen gewoon in een hoek op de grond. Zelfs in en op de bedden lagen bebloede lakens. Verlof Verder is het een drukte van be lang. Dorkas verzorgt nu onge veer zesduizend mensen met voeding en kleding. Alle leve ranties lopen via het warehouse en de goederen beginnen nu aar dig door te stromen. Mijn baas (de douane) heeft mij zeer gene reus nog een maand betaald ver lof gegeven. Dit op verzoek van Dorkas om het werken in het warehouse te continueren. Wij hopen samen met de andere teamleden de zaak dan over te dragen aan mensen die een lan gere tijd kunnen blijven. Mijn petje af voor de al reeds aanwe zige mensen van Dorkas hier in Albanië, die hier met ongeremde energie blijven functioneren, constant moei lijkheden overwinnend. Een grote zorg is de invallende winter over vijf maanden. Als het conflict dan niet is opgelost, gaan we regelrecht naar een ca tastrofe toe. Het is hier in de e winter erg koud met veel sneeuw. In tenten is het dan niet uit te houden. Overigens, hoe is Kosovo nu! Bij terugkeer zullen de meeste huizen verwoest zijn. Een diep vertrouwen in onze Heer is wat ons overeind houdt. Dank voor de vele berichten u Nederland en de aanhoudende steun van velen. Hebben we echt nodig!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27