Dorp eens met bouw van super PZC Poel IV wordt ingrijpend veranderd Aanpak spijbelen voorkomt erger Eigen bijdrage voor aansluiting riolering Zuidweg geschrapt De hulpgoederen stromen aardig door zeeland 13 Enquête Wolphaartsdijk dinsdag 11 mei 1999 door René Schrier WOLPHAARTSDIJK - Slechts éénderde van de bevolking van Wolphaartsdijk heeft gerea geerd op de enquête over de toe komst van het omstreden groen tje in het dorp. Van die reacties was een ruime meerderheid, 66 procent, voor bebouwing van dat plantsoentje. Het alterna tief is dan wel dat er als compen satie een groenstrook met bomen op de plaats van het hui dige trottoir van het Wol- fertsplein moet komen. De voorzitter van de Vereniging Gemeenschap Wolphaartsdijk, S. Huissoon maakte dat maan dagavond bekend op een infor matiebijeenkomst die het college van Burgemeester en Wethouders in Wolphaartsdijk hield. In de enquête was allereerst de vraag gesteld of men voor of te gen bebouwing van het groentje was. Wie daar voor was kon kie zen uit drie varianten, waarbij het vooral ging om de hoeveel heid groen of straatstenen voor gebouw de Griffioen. Variant 1 (weinig groen bij de Griffioen) kreeg de meeste voorkeur van de mensen die voor bebouwing stemden, namelijk 66 procent, variant 2 kreeg van 21,5 procent steun en variant 3 (veel groen voor de Griffioen) van 9 procent. 's-GRAVENPOLDER Puzzelrit - De Motor- en Auto club De Zeeuwen organiseert donderdag 13 mei de Hemel- vaartsdagrit, een puzzelrit voor auto's. Inschrijven ervoor kan in het dorpshuis Ons Dorpsleven te 's-Gravenpolder van 18.30 tot 19.30 uur. Er zijn drie klasses: A, B en C. De A-klasse rijdt volgens een reglement. De rit wordt uit gezet door Ko van Nieuwenhuy- De bebouwing van het zoge naamde groentje is actueel geworden omdat de super marktketen Schuitema daar een nieuwe winkel wil neerzet ten. Daar wordt in Wolphaarts dijk verdeeld over gedacht. Veel inwoners zijn tegen het verdwij - nen van het plantsoen en bij voorbeeld veel ouderen - zoals Huissoon maandag aangaf - voelen het meest voor het be houd van de winkel. Dreiging Daar komt bij dat een vertegen woordiger van Schuitema het dorp onder druk heeft gezet en in een gesprek met de Dorpsge meenschap heeft gedreigd; of wel bebouwing van het groentje ofwel de winkel weg uit het dorp. Een van de aanwezigen op de in formatiebijeenkomst, mevrouw Van Loo, maakte zich daar boos over. Zij vond het 'wrang' dat een groothandel als Schuitema in Wolphaartsdijk de dienst uit maakt en zelf bepaalt waar de supermarkt moet komen, daar waar burgers soms de grootste moeite hebben om een vergun-, ning voor een dakkapel te krij gen. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) gaf in een reactie op de uitslag van de en quête aan dat de uitslag niet be palend is voor het standpunt dat het college van B en W in deze kwestie in zal nemen. B en W zullen wel zeer serieus naar de resultaten van de enquête kij ken, voegde hij er aan toe Mocht de beslissing van B en W in het voordeel van Schuitema uitvallen dan zullen daar wel verschillende voorwaarden aan gekoppeld zijn, aldus 't Hart. Die voorwaarden zullen er on der meer op gericht zijn om overlast, bijvoorbeeld van ver keer en van laden en lossen van vrachtwagens bij nacht en ontij zo veel mogelijk te beperken. De Agrimarkt en de Toyota-garage maken van de gelegenheid gebruik om uit te breiden en te moderniseren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - Bedrijventerrein de Poel IV wacht een ingrijpende herinrichting. De Agrimarkt en Toyo-tagarage De Jonge aan de Van Hertumweg heb ben plannen tot uitbreiding en modernisering. Tegelijkertijd worden de aangrenzende we gen gereconstrueerd. De ver schillende ontsluitingen aan de Van Hertumweg moeten worden teruggebracht tot één kruising. Het eerste gedeelte van de Van Doornestraat wordt afgesloten voor auto verkeer. Om van de Van Hertumweg een fietsveilige route te ma ken, lopend van het centrum naar Goes-Zuid, wil de ge meente Goes het aantal ont sluitingen op deze weg dras tisch verkleinen. „Dat komt ten goede aan de verkeers- doorstroming. Daarnaast is het veiliger, tenslotte moet de Van Hertumweg fietsveilig worden", licht wethouder S. J. Heijning toe. Eén ontsluiting Het terrein waarop de CZAV- ondernemingen Agriland en Agrimarkt en de Toyota-gara ge liggen'moet één ontsluiting krijgen, op de plaats waar nu nog twee woonhuizen staan. Daarmee verschuift de uitrit in zuidelijke richting, weg van de spoorlijn. Bovendien heeft het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Goes het principebesluit genomen om het eerste stuk - nu al eenrich tingsverkeer - van de Van Doornestraat af te sluiten voor auto's en uitsluitend nog te la ten gebruiken door fietsers en voetgangers. „Het is geen be langrijke verkeersader, deze straat wordt nu al in hoofd zaak door fietsers en voetgan gers gebruikt. Voor auto's is het niet de meest logische rou te. Maar we moeten dit nog wel officieel voorleggen aan de achterliggende bedrijven. Het is nu nog allemaal erg prema tuur", aldus Heijning. De plannen van de gemeente en de bedrijven worden op el kaar afgestemd. Volgens alge meen directeur van de CZA- V/Agrimarkt B. Bierens breidt zijn bedrijf met zo'n veertig procent uit. „We krijgen zo'n 12.000 men sen per week binnen, die steeds meer producten vragen. We willen enerzijds meer keu ze gaan bieden en anderzijds bredere paden maken, zodat het winkelen prettiger wordt." De uitbreiding wordt gedeel telijk door nieuwbouw gerea liseerd. Het aantal parkeer plaatsen blijft behouden. Directeur P. C. de Jonge van de Toyota-garage spreekt over een uitbreiding van de show room met 500 vierkante meter. De huidige oppervlakte be draagt 800 vierkante meter. „Daarnaast gaan we alles mo derniseren. Het aangezicht verandert drastisch, waar schijnlijk krijgt de showroom twee lagen." Hoewel de plannen nog in een vroeg stadium zijn hopen de verschillende betrokkenen - bedrijven en de gemeente Goes - dit jaar al aan de slag te kun nen. Wel is er nog werk aan de winkel. Momenteel wordt on derhandeld over grondruil. Ook moeten de bouwplannen nog aan de welstandscommis sie worden overlegd. SP-vragen over veiligheid tunnel DEN HAAG - De Socialistische Partij in de Tweede Kam r I; heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat vra- I gen gesteld over de veiligheid van de toekomstige Wester- scheldetunnel. Op basis van informatie, aangedragen door de Hulster ingenieur en anti-tunnelactivist G. van Eeden, vraagt de SP zich af of de extra veiligheidsmaatregelen die in 1997 zijn doorgevoerd in het ontwerp, wel voldoende zijn. Ook wil de SP weten, in navolging van Van Eeden, of het mogelijk is de tunnelbouw stop te zetten en het bouwmateriaal bij andere projecten in te zetten. Vergunning tunnelbouwer in orde DEN HAAG - De NV Westerscheldetunnel beschikt definitief over een milieuvergunning. Boeren uit Hoek, Sluiskil énJ Hengstdijk eisten in een spoedprocedure bij de Raad van Sta te schorsing van die vergunning. De met de tunnelbouw ge paard gaande overlast zou door onvoldoende zijn ingeperkt door de vergunning. De Raad van State is het daar niet mee j eens en weigert de gewraakte vergunning daarom te schorsen. Meer windenergie dankzij briesjes MIDDELBURG - Het aantal windmolens in Zeeland hoeft niet toe te nemen. Het moet meer gaan waaien. Dat levert di rect resultaat op, weet Delta Nutsbedrijven. Er zijn in 1998 in Zeeland nauwelijks nieuwe windmolens bijgekomen, toch is er 32 procent meer windenergie geproduceerd dan in 1997 Delta Nutsbedrijven bestempelt 1998 in het maandag gepre senteerde Jaarverslag 1998 dan ook als een goed windjaar. Man tilt echtgenote voor 25 mille MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Wissenkerke heeft vorig j aar 7 mei zijn vrouw voor25.000 gulden getildD e Mid delburgse politierechter veroordeelde maandag de verdachte voor oplichting tot 2500 gulden boete en het terugbetalen van het geld aan het slachtoffer. De Wissenkerker had eigenmach tig een briefje - voorzien van een valse handtekening van zijn echtgenote - opgesteld, waaruit bleek dat hij gemachtigd was om geld van zijn vrouw over te maken. Zodoende liet hij van haar privérekening 25.000 gulden overschrijven naar een ge zamenlijke rekening, waarna de verdachte aan het geld kon komen. Automobilist raakt voetganger STEENBERGEN - Een 78-jarige automobilist uit Sint-An- nalandheeft maandagmiddag omstreeks 14.00 uur een 68-ja- rige voetganger uit Steenbergen verwond. Hij reed omstreeks 14.00 uur met zijn personenauto over de Kade in Steenbergen Op de kruising Kade-Fabrieksdijk wilde de Tholenaar links af slaan, juist toen op dat moment de voetganger overstak. Bij de botsing die volgde liep de voetganger een pijnlijke knie op. Vrijspraak in zaak olielozing MIDDELBURG - Dagevos Handelmaatschappij bv uit We- meldinge is maandag vrijgesproken van het lozen van olie in 1 de Zevenaarhaven van Terneuzen. Een vertegenwoordiger van de bv wist zowel de economische politierechter als de offi cier van justitie te overtuigen van de onschuld van het bedrijf. I „De verkeerde is gedagvaard", zei hij op de zitting. Bij het bunkeren naar het schip Nescio spoot 24 maart vorig jaar olie overboord. De verdachte vond dat de schipper nalatig was ge- i weest.We hebben een noodstop op het schip geplaatst. Daar voor zijn zij verantwoordelijk." De officier stelde vast dat er op het schip onvoldoende maatregelen waren genomen. Zij vroeg de bv, die de 3600 gulden opruimingskosten had be taald, vrij te spreken. De politierechter ging ermee akkoord. door Inqrid Huibers KRABBENDIJKE - De eigen bijdrage van 4500 gulden die de eigenaren van de panden langs de Zuidweg in Krabbendijke aan de gemeente Reimerswaal zouden moeten betalen voor de aansluiting op de riolering, is van de baan. Dat bleek maan dagavond tijdens een informa tie-avond, waar behalve de geplande rioleringswerken, ook de reconstructiewerkzaamhe den aan de Zuidweg werden toegelicht. Die weg wordt verbreed en van een nieuwe laag asfalt voorzien. Tegelijkertijd wordt de grond voor de uitbreiding van het be drijventerrein aan de Zuidweg bouwrijp gemaakt. Ook worden de panden langs de weg op de riolering aangesloten. Voor die laatste werkzaamhe den wilde de gemeente de bewo ners oorspronkelijk om een bijdrage wagen. Dit omdat zij anders een subsidie van het wa- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers MJ. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl terschap zou mislopen. De be woners leefden echter sinds de cember in de veronderstelling dat er niet om een bijdrage ge waagd zou worden. Dat was hen toegezegd door de gemeen telijke grondonderhandelaar die van elke eigenaar een stuk voortuin kocht. De grond is no dig voor de verbreding van de Zuidweg. Uitzondering Inmiddels is gebleken dat de on derhandelaar inderdaad buiten zijn boekje is gegaan. Daarom wordt de eigen bijdrage nu ge schrapt. Bij wijze van uitzonde ring verstrekt het waterschap wel de gewaagde subsidie, zo dat het gat in de begroting voor de werkzaamheden geen drie, maar ongeveer één ton be draagt. Nu de eigen bijdrage vervalt, moeten de bewoners overigens wel opdraaien voor de werk zaamheden aan de riolering die op eigen terrein moeten worden uitgevoerd. Mits de gemeenteraad met het gevraagde krediet van bijna twee miljoen instemt, kunnen de werkzaamheden nog voor de bouwvak beginnen. De gemeen te hoopt het werk in november klaar te hebben. De raad vergadert dinsdag 25 mei over de Zuidweg. Die bij eenkomst begint om 19.30 uur. Twee gewonden bij aanrijding POORTVLIET - Bij een ongeval maandag om kwart voor vijf op de Paasdijkweg in Poortvliet zijn twee mensen gewond ge raakt. Beiden mochten na on derzoek in het ziekenhuis in Bergen op Zoom weer naar huis. Ter hoogte van de Paasdijk- straat kwam een over de Paas dijkweg rijdende bestelauto op de verkeerde weghelft terecht en reed tegen de voorkant aan van een stilstaande personen wagen, die wilde afslaan. De be stelwagen ramde de afrastering van een woning en belandde in de sloot. Het andere voertuig kwam tot stilstand in een plant soen. Beide bestuurders werden voor onderzoek overgebracht naar Bergen op Zoom. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Tegen de be stuurder van de bestelwagen wordt proces-verbaal opge maakt. De Middelburgse douanier Anton Datemavertrok drie weken geleden namens de christelijke hulporganisatie Dorkas naar het Albanese plaatsje Korge om vluchtelingen uit Kosovo te helpen. Een team zorgt daar voor voedsel, kledingen dekens. De vluchtelingen worden in eerste instantie ondergebracht in de lokale sporthal en in een voetbalstadion. Later worden ze verspreid over gezinnen in de regio. Datema ïs verantwoorde lijk voor de logistiek. Vanuit het crisisgebied houdt hij de PZC op de hoogte van zijn bevindingen. door Anton Datema KOR£E - „Deze hele week gaan er al geruchten dat er nieuwe vluchtelingen komén en toch komt er niets en is het rustig hier. Wel worden er op verschil lende plekken nieuwe kampen met tenten gebouwd voor de vluchtelingen die uit het noor den en uit Macedonië komen. De UNHCR gaf zojuist (donder dagavond, half tien) het bericht dat vanuit Skopje was meege deeld dat rond middernacht de eerste konvooien zouden ver trekken. Het zou in totaal om zesduizend mensen gaan. Vanmorgen was er topberaad in Korge van Duitse, Franse en Amerikaanse militairen. De he le dag werd er overlegd tussen de verschillende hulpverle ningsorganisaties om het geheel te coördineren. Wij hebben de bakkerij van Dorkas opdracht gegeven de productie op te voe ren van 1500 naar 2500 broden per dag voor het Duitse kamp waarvoor wij de broodleveran tie doen. Een groot deel van het eerste-hulpteam is vertrokken. Alleen mijn vrouw en ik bleven over, de rest is aangevuld met Canadezen van Nederlandse af komst (drie) en vier Australiërs. Morgen komt nog een Neder landse vrouw ons team verster ken. Er komt nu steeds meer struc tuur in het geheel. De eerste in druk van Anke, mijn vrouw, was dat je niet direct te maken had met een hele hoop ellende, tot dat ze de kampen had bezocht. Dan hoor je de mensen praten over wat er allemaal gebeurd is. Ook bezocht ze twee ziekenhui zen, waaronder een plaatselijke kraamkliniek. De indruk daar was overdonderend. Vrouwen lagen in het openbaar te beval len en de verbanden en ban dages lagen gewoon in een hoek op de grond. Zelfs in en op de bedden lagen bebloede lakens. Verder is het een drukte van be lang. Dorkas verzorgt nu onge veer zesduizend mensen met voeding en kleding. Alle leve ranties lopen via het warehouse en de goederen beginnen nu aar dig door te stromen. Mijn baas (de douane) heeft mij zeer gene reus nog een maand betaald ver lof gegeven. Dit op verzoek van Dorkas om het werken in het warehouse te continueren. Wij hopen samen met de andere teamleden de zaak dan over te dragen aan mensen die een lan gere tijd kunnen blijven. Mijn petje af voor de al reeds aanwe zige mensen van Dorkas hier in Albanië, die hier met ongeremde energie blijven functioneren, constant moei lijkheden overwinnend. Een grote zorg is de invallende winter over vijf maanden. Als het conflict dan niet is opgelost, gaan we regelrecht naar een ca tastrofe toe. Het is hier in de winter erg koud met veel sneeuw. In tenten is het dan niet uit te houden. Overigens, hoe is Kosovo nu! Bij terugkeer zullen de meeste huizen verwoest zijn. Een diep vertrouwen in onze Heer is wat ons overeind houdt. Dank voor de vele berichten uit Nederland en de aanhoudende steun van velen. Hebben we echt nodig!" Opbrengst Kosovoactie GOES - De actie die leerlingen van het Buijs Ballot-college voor Kosovo hebben gehouden in het kader van een eindexa menstunt heeft ruim 2000 gul den opgeleverd. Er waren kara oke optredens, verkopingen en buitenlands geld kon worden ingeleverd. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - Tweede Kamerlid P. van Heemst (PvdA) vindt dat scho len de plicht hebben om school verzuim krachtig aan te pak ken, om te voorkomen dat jongeren buiten de boot vallen. Hij zei dit maandagavond in het politiek café over sociale veilig heid van de PvdA in 't Beest in Goes, waar met name aandacht aan jeugd werd geschonken. Problematisch is de kloof, zo constateerden deelnemers, tus sen onveiligheid en gevoelens van onveiligheid die leven bij de burger. Statistisch gezien staat Zeeland er wat veiligheid betreft rede lijk goed voor, zeker gezien de enorme bezoekersaantallen in de zomer. Het veiligheidsgevoel kan echter erg variëren, gaf dis trictschef J. W. Eckhardt van de politie Oosterscheldebekken de aftrap. Ter illustratie verhaalde hij over een seniorenproject in Reimerswaal, waar het focussen op alles wat kan gebeuren juist een negatief effect op de leef kwaliteit van ouderen teweeg heeft gebracht. Volgens de districtschef en de Middelburgse officier van justi tie H. I. den Hartog moet de ba- toe in het indammen van school verzuim. „In mijn ogen zijn er nog heel veel scholen die dit op z'n beloop laten. Het is bizar dat ze dat laten versloffen. Het is een proces waarbij jongeren van kwaad tot erger vervallen." Ouders Een onderwijsman uit de zaal, die bij een school werkt waar veel aan het terugdringen van spijbelen wordt gedaan, wees erop dat ouders vaak niet thuis- geven als ze door de school wor den benaderd. Dat is een prak tisch probleem. „En het is één van de vele beroepen die op het onderwijs worden gedaan." Sozen Politiechef Eckhardt, die zich zelf niet tot een oordeel liet ver leiden, gaf aan dat de proble men veelal verklaard worden door het gebrek aan aandacht van ouders voor hun kinderen. Op de politie wordt wel steeds vaker een beroep gedaan om in te grijpen. Jongerenwerker en koffieshopcoördinator Peter Remijn pleitte voor het terugge ven van de sozen. Van het weg- bezuinigen van dit soort jeugdvoorzieningen 'plukt de maatschappij nu de vruchten'. Jongeren spelen een vechtpartij tijdens het politiek café. lans worden gezocht in ener zijds openheid geven over incidenten die plaatsvinden en anderzijds aangeven wat er door politie, justitie en andere betrokkenen aan die incidenten wordt gedaan. De vechtpartij die zaterdag op de Grote Markt in Goes plaatsvond, wordt ern stig opgenomen, gaf Den Hartog aan. „Want dat zegt iets over normvervaging." De deelnemers aan het debat, dat gevoed werd door een lijst van zestien stellingen, onder steunen allen een gezamenlijke aanpak van de veiligheidspro blematiek. Van Heemst kent een grote rol toe aan wethouders die verbindingen zouden moeten leggen in wijken tussen ver schillende groepen die in die wijken leven. Bovendien be deelt hij scholen een grote taak Deelnemers aan het forum (vlnr.): P. van Heemst. J. W. Eckhardt, E. Labeur, H. I. den Hartog, Peter Remijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21