Gebaar Milosevic stuit op scepsis Deel joods geld raakte zoek via rekeningen VS Drugshandel laat politie achter zich Politiek omarmt bedreigde hamster Noodweer in oosten en zuiden Piloot skiliftramp Cavalese moet zes maanden de cel in 4 WEKEN 17° "fff t tm Westen niet onder indruk van terugtocht Joegoslavisch leger uit Kosovo Zorg over verkiezingen Indonesië Gedateerde kaart bezorgt NAVO kater Herdershond verwondt jongen Delta stort winst in reservepot Startverbod Vandenbroucke Chauffeur uit Kloosterzande betrokken bij dodelijk ongeval VOOR 16,00 Z 3 Eerst droog Nu en dan zon en eerst vrijwel overal droog. Vanaf vanavond regen. Maximumtemperatuur 17 graden. 242e jaargang no. 111 dinsdag 11 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC ABP en PGGM hebben de buit binnen ki' v pagina 7 van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joego slavische strijdkrachten zijn begonnen zich gedeel telijk terug te trekken uit Kosovo. Dit heeft de le gerleiding in Belgrado gisteren gemeld. Londen en Washington hebben de terugtrekking onmiddel lijk als ontoereikend afge wezen. De gedeeltelijke terugtrekking uit Kosovo is volgens Belgrado mogelijk, omdat de acties tegen het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) in Kosovo zijn beëin- WASHINGTON - De commotie rond het raken van de Chinese ambassa de in Belgrado had de NAVO bespaard kunnen blijven als de Amerikaan se Inlichtingendienst CIA niet een verouderde kaart had gebruikt. Dat bleek gisteren uit uit latingen van de voorzitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor het Inlichtingenwezen, Ri chard Shelby. Volgens hem selecteerden CIA- medewerkers het doelwit voor de NAVO-aanval op basis van een kaart uit 1992. RTR digd. Het terughalen van be paalde troepen uit de provincie zou al op zondagavond zijn be gonnen. De VS en Groot-Brittannië zijn niet onder de indruk van de con cessies van Milosevic. Ze eisen een totale terugtrekking van al le militairen en politiemensen uit Kosovo voordat de NAVO overweegt de bombardementen op Joegoslavië te staken. Voorwaarden China heeft strikte voorwaar den gesteld aan een eventuele vreedzame oplossing van het Kosovo-conflict. De Chinese president Jiang Zemin ver klaarde gisteren dat eerst de NAVO-bombardementen moe ten worden beëindigd. Met deze eerste publieke reactie van het Chinese staatshoofd sinds de NAVO-aanval op de Chinese ambassade vrijdag in Belgrado wierp Jiang een be langrijk obstakel op voor de vreedzame oplossing die de G8 nastreeft. De leden van de VN-Veilig- heidsraad weigerden vannacht een voorstel van Peking te steu nen waarin het bombardement op de Chinese ambassade in Belgrado wordt veroordeeld. Overleg achter gesloten deuren leverdeniets op. De Amerikaanse president Clinton betuigde gisteren op nieuw zijn spijt tegenover de Chinezen over het NAVO-bom- bardement. Clinton zei wel dat de NAVO-aanvallen op Joego slavië zouden doorgaan. Belgrado werd gisteren voor het eerst op klaarlichte dag door NAVO-toestellen aangevallen. Ook de Montenegrijnse hoofd stad Podgorica werd bestookt. door Frank Hendrickx DEN HAAG - Er zijn mogelijk toch nog voor miljarden aan sla pende tegoeden bij Nederlandse banken. Een deel van het joods kapitaal is al voor de oorlog naar Amerikaanse rekeningen overgeboekt. Die rekeningen stonden niet op naam van de joodse bezitters, maar op naam van Nederlandse banken. Het merendeel van de rechtma tige eigenaren is in de oorlog omgekomen en heeft het kapi taal nooit meer kunnen opeisen. „Ik sluit zeker niet uit dat er nog voor miljarden aan slapende te goeden zijn", zegt R. Naftaniël van het Centraal Joods Overleg. De verdenking van slapende te goeden is een direct uitvloeisel van het gisteren gepubliceerde boek 'Roof. De ontvreemding van joods bezit tijdens de Twee de Wereldoorlog'. De historicus G. Aalders onthult daarin dat er tijdens de oorlog voor ongeveer één miljard gulden (nu ongeveer vijftien miljard gulden) aan joods bezit is geroofd door de nazi's. Het geroofde bedrag dat Aalders noemt is echter bedui dend lager dan het totale joodse kapitaal van voor de oorlog. De Amerikaanse onderzoekster Helen Junz concludeerde dat het joods bezit destijds in totaal twee miljard gulden behelsde. Ongeveer 400 miljoen daarvan zou al voor de oorlog naar Ame rikaanse rekeningen zijn over geboekt, die op naam stonden van Nederlandse banken. Dat bedrag staat tegen de huidige koers gelijk aan zes miljard gul- (Advertentie) De presidenten van Italië en Macedonië, Oscar Scalfaro en Kiro Gligorov, riepen op tot stopzetting van de NAVO- luchtaanvallen, omdat de laat ste dagen steeds vaker burger doelen worden getroffen. Ook Nederlandse politici laten zich steeds kritischer uit over het optreden van de NAVO. De NAVO maakt te veel fouten, vin den PvdA-woordvoerder Valk en zijn D66-collega Hoekema. Ze zullen vandaag tijdens een overleg in de Kamer met minis ter Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) en De Grave (Defensie) aandringen op meer zorgvul digheid bij het bondgenoot schap. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken is inmiddels een groot deel van de Albanezen in Kosovo van huis en haard verdreven. Zes honderdduizend Kosovaren zijn nog in het gebied; veel van hen houden zich schuil in bos sen en bergvalleien. 730.000 Kosovaren hebben hun provin cie verlaten. GPD/RTR/AFP zie ook pagina 2 den. Dat geld hebben de nazi's dus niet kunnen roven en moet ergens anders zijn gebleven. Daarnaast is een groot deel van het joods kapitaal terecht geko men bij vrienden en kennissen bij wie j oodse Nederlanders hun bezittingen veilig wilden onder brengen. Aangezien velen de oorlog niet overleefden zijn mil joenen bij deze mensen blijven hangen, zo meldt ook Aalders in zijn boek. Over de Amerikaanse rekeningen is echter nog weinig bekend. Naftaniël vertelde gisteren ver der dat Nederlandse banken jo den hebben laten betalen voor het openbreken van hun klui zen. Op die manier hebben de fi nanciële instellingen de kosten van het leegroven door nazi's verhaald op de joodse slachtof fers. Dat geld hebbende banken nooit teruggeven. Naftaniël kan niet precies zeggen om hoeveel kluizen het gaat. Joodse belangengroeperingen zullen binnenkort overleg voe ren met de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) over de ze kwesties. Ook zullen dan de onthullingen van Aalders be sproken worden. De medewer ker van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) heeft aangetoond dat Nederlandse massaal in gesto len joodse aandelen hebben ge handeld, nadat ze van de nazi's extra provisie kregen. De NVB heeft al toegezegd deze extra opbrengst van mogelijk enkele tientallen miljoenen terug te ge ven aan de joodse gemeenschap. GPD BUDEL - Een herdershond heeft gistermorgen in Budel een achtjarig jongetje aangevallen en meerdere keren in het hoofd gebeten. Het kind is met ernsti ge verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. Het dier is on middellijk afgemaakt. Het jongetje wilde zijn nieuwe skeltertje laten zien aan de be woners van een boerderij. De zen hoorden de jongen schreeu wen en troffen hem buiten zwaargewond aan, met de hond nog in zijn buurt. ANP In deze hamsterburcht schijnen de laatste wilde hamsters van Nederland te zitten. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politieke partijen in de Tweede Kamer willen een reddingsplan voor de laatste wilde hamsters in Neder land. Ze vragen minister Apotheker en staatssecretaris Faber (Landbouw) om de diertjes op te sporen, te vangen, te fokken en daarna uit te zetten. De actie is een initiatief van RPF-Kamer- lid Stellingwerf. De Kamerleden spreken van een noodsituatie en dringen aan op de grootst mogelijke spoed. Uit onderzoek blijkt dat voor zover be kend in Nederland nog slechts enkele hamsters in het wild leven. Die verschui len zich in akkers ten oosten van Maas tricht. De wilde hamster, ook wel koren wolf genoemd, wordt met uitsterven bedreigd, onder meer doordat honden graag hun tanden in het kleine diertje zet ten. Faber kondigde enkele weken geleden al een speciaal beschermingsplan aan. De Kamerleden willen nu concreet weten wat het ministerie gaat ondernemen. Ook volgens de natuurorganisatie Das Boom is snel handelen geboden. De ver eniging biedt haar hulp aan. Ze wil graag van de minister de opdracht om de laatste hamsters te vangen en te fokken. Tot die tijd houden medewerkers een wake bij de laatste hamsterburcht in een akker in Heer (gemeente Maastricht). Gisteren waren cabaretier Hans Dorres foto Bram Budel/WFA tijn en journalist John Jansen van Galen ter plaatse, vannacht was milieuprofessor Lucas Reijnders van de partij. De Kamer leden Stellingwerf en Swildens-Rozen- daal (PvdA) komen vandaag. De beide bewindslieden laten in een reac tie weten dat ze al voorbereidingen heb ben getroffen voor een fokprogramma voor wilde hamsters. Deze week willen ze met betrokken organisaties om de tafel zitten om het plan uit te werken. De vraag is of de dieren gevangen moeten worden om ze te fokken of dat ze zich ter plekke in een beschermde omgeving kunnen ver menigvuldigen. Denkbaar is bijvoorbeeld dat de hamsters zich al prettiger voelen door een extra groenstrook of een be schermend hekwerk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De drugscrimina liteit in Nederland gaat zich de komende jaren over de hele linie verharden. De politie is daar nog helemaal niet op voorbe reid. Als de wetshandhavers zich niet aanpassen, kan het drugsprobleem niet worden aangepakt en komt de politie niet veel verder dan een inci denteel succesje, voorspelt cri minoloog G. Bruinsma. De wetenschapper voorziet een onrustige drugsmarkt in ons land met meer intimidatie, gij zelingen en ripdeals. Hij wijt die ontwikkeling aan het verzadi gen van de drugsmarkt in Ne derland. Meer mensen willen meedoen aan een niet groter wordende afzetmarkt. Het aan tal van ongeveer 25.000 hard- drugsverslaafden en tussen de 500.000 en 600.000 softdrugs gebruikers lijkt stabiel te zijn. „Door deze verzadiging wordt de handel onrustiger. Er is voor de Nederlandse markt een enorm overschot aan heroïne, cocaïne en cannabis. Over het algemeen groeit de verkoop niet meer, maar men moet wel zijn marktpositie verdedigen", ana lyseert Bruinsma. Om toch extra verdiensten te krijgen in een verzadigde markt, gaan criminelen zich volgens de criminoloog ook be dienen van nieuwe strategieën. „We krijgen te maken met steeds beter georganiseerde groepen. Door de internationa lisering krijgt Nederland ook te maken met ongrijpbare groe pen, die hier tijdelijk verblij ven." Tegelijk komen er steeds meer solisten, constateert Bruinsma. „Door de grotere mo biliteit en de communicatie middelen opereren mensen makkelijk in him eentje en kun nen ze anoniemer te werk gaan. Daarom moet de politie geen onderscheid maken tussen groot-, midden- en kleinhan del." De korpsen moeten verder in zijn ogen hun werk anders in richten. De politie moet flexibe ler werken en een kantoormen taliteit kwijtraken. Bruinsma: „Een drugshandelaar stopt ook niet om vijf uur." ANP DEVENTER - Een jongetje uit Deventer ver maakt zich prima in de plas water bij een spoorwegviaduct in het centrum van zijn woonplaats. Na zware regenbuien en onweer moest de brandweer massaal uitrukken om kelders leegte pompen en auto's uit ondergelo pen viaducten te bevrijden. Het treinverkeer bij de stad had ook last van het slechte weer. Blikseminslag zorgde ervoor dat het treinver keer tussen Apeldoorn en Zwolle ruim een uur werd gestremd. Ook in de regio Sittard/Geleen zorgden zware hoosbuien voor veel wateroverlast. Met name in omliggende dorpen als Munstergeleen, Stein, Schinnen en Onderbanken liepen tien tallen en mogelijk meer dan honderd straten en kelders onder water. foto Vincent Jannink/GPD Leden van een elite-eenheid van de Indonesische politie schreeuwen leuzen tijdens een campagne voor de parlements verkiezingen van 7 juni. Veel Indonesiërs vrezen dat die ver kiezingen door geweld zullen worden ontsierd. Nu achtenveertig partij en dingen naar de gunst van het Li volk, is moeilijk te voorspellen wat zal gebeuren. Delta Nutsbedrijven heeft vorig jaar meer dan zestig miljoen gulden winst gemaakt. De consument ziet daar niets van te rug: Delta stort het grootste deel van het geld in zijn eigen spaarpot. Het nutsbedrijf vindt dat het al genoeg doet door de tarieven niet te verhogen. De toeslagen j "l van het rijk stijgen overigens wel. De leiding van de Franse wieler ploeg Cofidis heeft Frank Van denbroucke en Philippe Gau- mont met onmiddellijke ingang geschorst. Beiden worden in verband gebracht met een nieu we dopingaffaire in de wieler sport. Zolang dat het geval is mogen ze niet koersen. Hein Verb ruggen (foto), voorzitter van de internationale wieler- unie, werd gisteren op eigen ver zoek gehoord. Hij wilde het standpunt omtrent do- pingzaken van de wie- 1 lerfederatie toelichten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17 en 19 van onze redactie buitenland CAMP LEJEUNE - De Ameri kaanse piloot van de straaljager die in het Italiaanse skioord Ca valese een ongeluk veroorzaak te met een skilift is gisteren ver oordeeld tot zes maanden cel. Kapitein Ashby werd door een militaire jury schuldig bevon den aan samenzwering met het doel onderzoeken naar de oor zaak van het ongeluk te belem meren. Navigator Schweitzer vernietigde de video-opnamen die tijdens de ramp vlucht wer den genomen en Ashby hielp hieraan mee, vond de jury. Ze stelde verder dat Ashby ont slagen moet worden en dat hij zijn salaris verliest gedurende de periode dat hij vastzit. Schweitzer, die al had toegege ven,'is inmiddels ontslagen. Het duo vloog begin februari 1998 tegen de kabel van de lift waarna een cabine vol skiërs te pletter viel. Hierbij kwamen twintig mensen, onder wie de HENDRIK-IDO-AMBACHT - Een zevenjarig jongetje uit Hendrik-Ido-Ambacht is gis termiddag omgekomen bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats. Hij kwam terecht onder een vrachtwagen die werd be stuurd door een 36-jarige chauffeur uit Kloosterzande. Het kind was op de Dorpsstraat aan het spelen en stak volgens de politie plotseling de weg over. Vermoedelijk belandde het kind aan de voorkant onder de vrachtwagen. Aan de zijkant was het voertuig beveiligd. Toch verklaarde de chauffeur dat het kind via de zijkant onder de wa gen is gekomen. Technisch on derzoek moet de toedracht dui delijk maken. De ouders van het kind kregen de gelegenheid om op de plaats van het ongeval afscheid te ne men. Om die reden bleef het slachtoffertje langere tijd op straat liggen. De vader was snel ter plaatse. Volgens de ambu lancedienst vroeg hij het kind niet weg te halen, voordat de moeder erbij zou zijn. ANP uit Zeeland afkomstige Daniël- le Groenleer, om het leven. Begin maart van dit jaar werd Ashby nog, tot onsteltenis van velen, vrijgesproken van onop zettelijke doodslag. De piloot had volgens de jury geen schuld aan het ongeluk omdat de hoog temeter in het toestel kapot was en de kabelbaan niet op zijn kaart stond. RTR/AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1