Frank Vandenbroucke geschorst Bekerfinale staat ter discussie zware kwalificatie PZC Siemerink ronde verder in Rome TVM doet geen beroep meer op Lavelot sport 17 Ploegleiding wil eerst opheldering over nieuwe dopingaffaire Van Passel ontevreden met Zeeuwse selectie dinsdag 11 mei 1999 van onze sportredactie BRUSSEL - De TVM-wieler- ploeg doet voorlopig geen be roep meer op de Franse advo caat Bertrand Lavelot. Hij was een van de Franse raadslieden, die TVM bijstond in de doping- perikelen tijdens en na de Ron- de van Frankrijk vorig jaar. Lavelot werd in een nieuwe af faire rond de handel en het ge bruik van verboden middelen zondag in staat van besehuldi ging gesteld. Hij bevindt zich in voorlopige hechtenis. „Wij waren volledig verrast toen wij via teletekst vernamen van de aanhouding van Lave lot", aldus Cees Priem, vorig jaar nog ploegleider, nu mana ger van TVM. ,Hij beschikte over goede referenties toen wij hem vorig jaar inschakelden. Wij hebben nimmer aanleiding gehad enige verdenking te koesteren jegens Lavelot." „Hij heeft zich wat betreft TVM-Farm Frites alleen bezig gehouden met juridische advi sering inzake het onderzoek in Reims. Onze ploeg staat geheel buiten deze nieuwe affaire. Wij doen geen beroep meer op hem totdat hij van alle blaam zal zijn gezuiverd." De vaste advo caat van TVM is Joost van Mierlo uit Breda. ANP Ter Steege terug naar Veere VEERE - Danny ter Steege keert terug bij Veere. De verdedi ger gaf gisteravond zijn ja-woord aan de zaterdag-eerste klasser. Ter Steege speelt dit seizoen bij zaterdag-hoofdklas ser Hoek. Renato Dijkstra (VC Vlissingen) ziet af van een overgang naar Veere. Thomas Ragut, die nu nog bij Oostka- pelle speelt, zat de afgelopen week met Veere om de tafel en hakt vandaag of morgen de knoop door. Boogerd vierde op UCI-lijst PARIJS - Michael Boogerd bezet op de jongste UCI-wieler- ranglijst de vierde plaats, één plek hoger dan op de vorige stand. De Italiaan Michele Bartoli behield de leiding, maar zag de Fransman Laurent Jalabert naderbij komen. Door de zege in de Ronde van Romandië steeg Jalabert van de zesde naar de tweede positie. Derde is de Italiaan Marco Pantani. In de top-30 van de ranglijst staan nog drie Nederlanders. Leon van Bon is 16e, Maarten den Bakker 26e en Jeroen Blijlevens, die een rit won in de Vierdaagse van Duinkerken, 28e. UEFA sluit Joegoslavië niet uit NYON - De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft zich gisteren uitgesproken voor handhaving van Joegoslavië in de kwalifi catieronde voor het EK, dat volgend jaar in Nederland en Bel gië wordt gehouden. Een speciale commissie van de UEFA kwam maandag in Nyon tot dat oordeel. Met de beslissing werd een eerdere oproep tot boycot van Joegoslavië in ver band met de Kosovo-crisis genegeerd. De commissie heeft voorts bepaald dat de wedstrijd tussen Joegoslavië en Malta voor groep 8 op 9 juni op neutraal terrein moet worden ge speeld. Voor de wedstrijd tegen Malta treft Joegoslavië het team van Ierland 5 juni in Dublin. De UEFA heeft de Ierse bond laten weten dat het treffen gewoon doorgang moet vin den. AFP/SID Koerts tweede in Vredeskoers POLANICA ZDROJ - Jans Koerts is gisteren in de vierde etappe van de Vredeskoers als tweede geëindigd. Hij moest al leen de Duitse sprinter Danilo Hondo voor laten gaan. De rit ging over 189 kilometer van Opava in Tsjechië naar het Poolse Polanica Zdroj. Hondo boekte al zijn tweede overwinning in deze wedstrijd. Hij was ook het snelst in de eerste rit. Rai- mondas Rumsas uit Litouwen behield de leiding in de algeme ne rangschikking. SID Seizoen voorbij voor Kreek ARNHEM - Michel Kreek komt dit seizoen niet meer in actie voor Vitesse. De aanvoerder raakte een maand geleden tegen Heerenveen geblesseerd aan zijn linkerknie. Pas nu is geble ken dat hij een scheurtje in de binnenmeniscus heeft opgelo pen. „We moeten nog bekijken of een operatie noodzakelijk is", zegt Kreek (28), die al eerder een soortgelijke blessure aan zijn rechterknie opliep. Met of zonder ingreep zal het herstel naar verwachting vier tot zes weken vergen. GPD Meisje gedood bij voetbalrellen BUENOS AIRES - Een meisje van elf is in Mendoza gedood tij dens een schietpartij tussen supporters van Boca Juniors en River Plate. Op vele plaatsen in Argentinië deden zich rellen voor naar aanleiding van de 'Clasico' in de hoofdstad Buenos Aires die door Boca met 2-1 werd gewonnen. In totaal werden er zo'n 25 relschoppers opgepakt. De zwaarste gevechten vonden plaats in Mendoza, op 1000 kilometer van de plaats waar de wedstrijd werd gespeeld. Het meisje werd geraakt door een verdwaalde kogel nadat fans van beide teams met el kaar in gevecht waren geraakt. AFP van onze sportredactie LILLE/PARIJS - De leiding van de Franse wielerploeg Cofidis heeft de renners Frank Vanden broucke en Philippe Gaumont voorlopig geschorst. „Zij kun nen niet aan wedstrijden deel nemen totdat de nieuwe do pingaffaire, die de wielersport op zijn grondvesten doet schud den, volledig is opgehelderd", aldus een verklaring van Cofi dis. Vandenbroucke onderging vrij dag bij de Franse onderzoeks rechter in Parijs een verhoor, maar werd later op de dag vrij gelaten. De Belg, die het gebruik van doping ontkent, heeft aan gekondigd vanmorgen een pers conferentie te geven. De Frans man Gaumont werd zondag pas vrijgelaten, maar kreeg wel te verstaan dat tegen hem een ge rechtelijk onderzoek gestart is. Lawine De maatregel van Cofidis was het zoveelste vervolg in de do- pinglawine, die de wielersport volledig dreigt te overspoelen. Maandag was het zoeklicht weer eens gericht op Lille, waar zowel voorzitter Hein Verbrug- gen (voorzitter van de interna tionale wielerfederatie UCI) werd ondervraagd als een con frontatie tussen ex-Festina- kopstukken renner Richard Vi- renque, ploegleider Bruno Roussel en verzorger Willy Voet op het programma stond. Verbruggen was uit eigen bewe ging naar Lille gegaan. Hij arri veerde halverwege de ochtend en werd volgens de gangbare procedures om contact met de buitenwereld te voorkomen uit voorzorg vastgehouden. Pas om half acht in de avond zag de Ne derlander de buitenlucht weer. Verbruggen sprak niet recht streeks met onderzoeksrechter Patrick Keil. „Maar hij had er voor gezorgd dat ik me met an dere competente politiemensen kon onderhouden. Die maken rapport op voor Keil. Ik kreeg 30 tot 35 vragen gesteld, die ik naar goed vermogen heb beant woord. Ik ben prima behan deld." De confrontatie tussen Virenque, Roussel en Voet op het bureau van Keil nam drie uur in beslag. De raadsman van Voet, Jean-Louis Bessis, verklaarde na de bijeenkomst dat Virenque opnieuw elke betrokkenheid bij het dopingschandaal ontkende. Dat heeft de voormalige berg koning steevast gedaan sinds zijn ploeg tijdens de Ronde van Frankrijk van vorig jaar in een kwade reuk kwam te staan. De advocaat van Roussel trok na afloop een belangrijke conclu sie. „Dit overstijgt de affaire Festina. Als er een strafzaak van komt in het najaar zijn daar ook de ploegen van La Francaise des Jeux, Casino en Once bij betrok ken. Het profwielrennen in zijn huidige vorm, is in staat van ontbinding, want leiders zoals Baal (voorzitter van de Franse federatie) zeggen zelf dat ze niet meer kunnen achterhalen wat er allemaal gebeurt. Virenque kreeg te horen dat hij zich dinsdag in Parijs moet mel den bij de speciale Franse drugsbrigade. Daar zal hij zijn relatie met advocaat Bertrand Lavelot, die in verband met handel in verboden middelen vastzit (evenals paardenfokker Bernard Sainz alias Dr. Mabu- se), moeten toelichten. Bij een politie-inval in huis en kantoor van Lavelot werd vorige wéék 'toevallig' een broer (en tevens manager) van Virenque aange troffen." AFP/GPD door Sven Remijnsen VLISSINGEN - Binnen wieler vereniging Zeeuws-Vlaanderen heerst grote onvrede over de sa menstelling van de Zeeuwse amateurselectie, die op zater dag 22 mei deelneemt aan de Delta Profronde. Daarin is de Zeeuws-Vlaamse club met maar één renner vertegenwoordigd: Patrick van Passel. Van Passel overweegt echter om niet van start te gaan als de se lectie ongewijzigd blijft. „Van tevoren zijn er afspraken ge maakt over de selectie", aldus Van Passel. „Die zou worden sa mengesteld uit een aantal ren ners van Middelkamp en een aantal renners van Zeeuws- Vlaanderen. Maar één renner vind ik geen aantal. De verhou dingen zijn zoek." Van Passel pleit ervoor dat zijn clubgenoot Johan van Schaik, die is aangewezen als reserve, alsnog aan de Zeeuwse ploeg wordt toegevoegd. „Johan ver dient een plaats in de selectie." Volgens Kees Bal, de vice-voor zitter van het Zeeuwse wieier- district, is Van Schaik louter op sportieve gronden afgevallen. „Aan de hand van de behaalde resultaten hebben wij de acht beste Zeeuwse renners opge steld. Clubbelangen spelen daarbij geen rol." Van de acht Zeeuwen die mee doen aan de voormalige Ronde van Midden-Zeeland, rijden er vijf voor ZRTC Theo Middel kamp: Francois Franse, Wilfred Geijs, Rob Koole, Dennis Mesu en Marcel Remijn. Ook Richard Slabbekoorn, die lid is van Mid delkamp maar dit seizoen voor de Van Vliet-formatie rijdt, en Michel Rommers van Wille- brord Wil Vooruit zijn geselec teerd. Richard Virenque probeert zich een weg te banen door de menigte bij het gerechtsgebouw. Bond overweegt eindstrijd te splitsen in uit- en thuiswedstrijd VollcyfotlllcrS WtlCht Twee Italiaanse sporters op doping betrapt ROME - Twee Italiaanse spor ters uit de nationale top zijn be trapt op het gebruik van verbo den prestatiebevorderende middelen. Het gaat om een rug- byspeler (Oreste Bertolusso) en een hockeyer (Giuseppe Cicca- rello). De dopingdossiers van het duo zijn overhandigd aan de antido- pingcommissie van het Itali aans Olympisch Comité (CONI). De betrokken nationale bonden moeten zich nog uitspreken over de strafmaat. AFP Ex-voorzitter van Boekarest 12 jaar de cel in BOEKAREST - De vroegere I voorzitter van de Roemeense voetbalclub Dynamo Boeka- j rest, Vasile Lanul, is tot een ge- vangenisstraf van twaalf jaar veroordeeld. I Een rechtbank in de hoofdstad kwam tot het vonnis omdat La- nul zich tijdens zijn voorzitter schap in de periode van 1990 tot i 1994 een bedrag van 4,5 miljoen gulden onrechtmatig had toege ëigend. j Lanul verloor bovendien zijn militaire rang van kolonel en moet ruim twee miljoen gulden schadevergoeding betalen aan het ministerie van Binnenland se Zaken. SID Voorronde van voetbalkamp in Goes verplaatst VLISSINGEN - Er is een wijzi ging opgetreden in de data van J de voorrondes van de Peter van 1 Vossen-voetbaldagen. Het was de bedoeling dat de aanvaller van Feyenoord donderdag Goes aan zou doen, maar om organi satorische redenen wordt daar van afgezien. De voorronde op sportpark Het Schenge in Goes wordt nu op donderdag 27 mei afgewerkt. De andere data van de voorron des zijn: 19 mei Zierikzee; 21 mei Kruiningen, 26 mei Vlissin gen; 27 mei Goes. Gisteravond was Peter van Vos sen op sportpark Nadorst in Middelburg actief. In totaal ga ven 80 deelnemers gaven acte de présence. Twaalf stroomden door naar de finale. Arnemui- den was met vier spelers hofle verancier. Organisator Piet Koster sprak wederom van een groot succes. Eerder werden er voorrondes in Oostburg en Axel gehouden. door Anton Lippold ROTTERDAM - De Nederland se bekerfinale zal nooit de allure krijgen die de Engelse FA Cup- final heeft. De KNVB wil van de wedstrijd graag een zogenaam de Wembley-traditie maken, maar inmiddels sluit de bond niet uit dat volgend jaar de fina le wordt gesplitst in een uit- en een thuiswedstrijd. De bekerfinale staat namelijk ter discussie. In De Kuip, waar voor de elfde achtereenvolgen de keer de eindstrijd wordt ge speeld, zitten donderdag bij de wedstrijd tussen Ajax en Fortu- na Sittard maar tussen de 30.000 en 35.000 mensen, omdat de KNVB in overleg met de ge meente Rotterdam en de clubs besloot dat supporters van bei de clubs alleen via een combire geling kaarten konden kopen. Dat houdt in dat supporters van Ajax en Fortuna alleen een kaart konden kopen als zij geor ganiseerd vanuit Amsterdam en Sittard naar Rotterdam reizen. Ook al woont een Ajax-fan in Maastricht of Goes, dan is hij- /zij nog verplicht eerst naar Amsterdam te komen. Door de combiregeling is er geen vrije kaartverkoop en is de wedstrijd niet toegankelijk voor neutrale supporters. Zo'n 15.000 kaarten blijven onverkocht. Rellen Hiertoe werd besloten na de ernstige rellen rond de vorige bekerfinale, tussen Ajax en PSV. waarbij ook Feyenoord- aanhangers waren betrokken. Fortuna wordt donderdag ge steund door 11.000 supporters. Zij komen met bussen naar Rot terdam. Omdat Ajax ervoor koos de supporters per trein te vervoeren, kan de club om logis tieke redenen slechts 6500 fans meenemen. Een grote groep Ajax-supporters zonder kaart je, verenigd in de F-side, heeft de KNVB laten weten toch naar Rotterdam te komen. Via acties onder amateurclubs die Amstelbier schenken in hun kantines en onder clubs die 100 jaar bestaan, zijn 3500 kaarten verkocht. Nog eens 10.000 tic kets zijn via Amstel en de KNVB aan profclubs verkocht. „Zo krijgen we nooit een Engel se traditie", stelde Ajax-woord- voerder David Endt. „Je hebt de gekke situatie dat er wel vrije verkoop is toegestaan als bij voorbeeld VW en Den Bosch de finale spelen, maar niet als een topclub de finale speelt. Maar in Rotterdam vreest men voor on geregeldheden." Daarom wilde Ajax de wedstrijd in het Arn hemse Gelredome laten spelen. Onder druk van hoofdsponsor Amstel, dat z'n naam aan de be ker heeft verbonden, wees de KNVB dat verzoek af. Woord voerder Rob de Leede van de bond zei: „We willen een finale die traditie heeft; altijd op He melvaartsdag en altijd in een uitverkochte De Kuip. Daarom zijn we teleurgesteld dat het stadion maar voor tweederde vol zit. Als je dan ziet hoe het in Engeland gaat. Daar lopen 80.000 supporters van diverse clubs met elkaar gemoedelijk naar het stadion, daar kan het dus wel. Maar we hebben nu eenmaal deze combiregeling af gesproken." Meteen na de finale komen de bond, politie en justitie bijeen voor een evaluatiegesprek. „Dan zullen we kijken of er een andere opzet van de bekerfinale moet komen", zei De Leede. „Het is bijvoorbeeld een moge lijkheid de finale te splitsen in een uit- en een thuiswedstrijd." ANP door Edwin Alblas LAUSANNE - De wereldvol- leybalfederatie heeft het olym pische kwalificatietraject voor de Nederlandse volleyballers een stuk lastiger gemaakt, door de drie plaatsingstoernooien in de laatste ronde toe te wijzen aan Europese landen. Daardoor kan nog slechts één andere Eu ropese ploeg volgend jaar juli een gooi doen naar de laatste drie te vergeven tickets voor Sydney. President Rubén Acosta van de FIVB maakte gisteren in Lau sanne duidelijk dat de Neder land als olympisch kampioen niet op een voorkeursbehande ling hoeft te rekenen. Daarom is het van belang dat Oranje geen van de drie kansen op kwalifi catie voor Sydney 2000 mis loopt. Het eerste kwalificatietoernooi is zoals gebruikelijk in novem ber de World Cup, die elk jaar voor de Spelen wordt gehouden. De laatste zes edities hadden in Japan plaats. Om daar te gera ken moet Oranje bij de EK in Oostenrijk kampioen of tweede worden. Voor het Europees kampioenschap moet titelver dediger Nederland zich formeel nog plaatsen in de twee reste rende uitwedstrijden tegen Bel gië en Turkije (eind juli) Wildcards Voldoet Oranje niet aan die eis, dan moet het hopen via één van de twee wildcards tot het selecte gezelschap bij de World Cup (twaalf ploegen) te kunnen toe treden. Die wildcards wdhfen niet op basis van de posities op de wereldranglijst toegekend. Acosta schaamde zich gisteren niet om te zeggen de Japanse tv- broadcaster Fuji een belangrij ke stem in de toewijzing van de twee vrij kaartjes heeft. Die gaan naar teams, die 'voor het Japanse pubhek interessant zijn om te zien', zei de Mexicaan lettei'lijk. Dat zou voor Neder land gunstig kunnen zijn. De ploeg van bondscoach Toon Gerbrands en in het bijzonder aanvoerder Bas van de Goor zij n in Japan nog altijd populair. World Cup De eerste drie bij de World Cup zijn verzekerd van deelname in Sydney. Het is allesbehalve van zelfsprekend dat Nederland aan het einde van het toernooi (elf wedstrijden in vijftien dagen) één van die drie posities bezet. In Japan zullen zeker nog twee sterke Europese en twee Zuid- Amerikaanse landen (Cuba en Brazilië) present zijn. Missen Grijpt Nederland in Japan naast een olympisch ticket, dan wacht het een zwaar Europees olympisch kwalificatietoernooi in Polen (3-9 januari). Hoe sterk dat toernooi met vier landen be zet zal zijn, hangt af van de einduitslag bij de World Cup. Als twee Europese landen zich in Japan al hebben geplaatst voor Sydney, mag Nederland zich in Polen kansrijker wanen, dan wanneer er twee van het drietal Joegoslavië, Italië en Rusland tot het toernooi in Po len worden veroordeeld. In Wroclaw plaatst alleen de win naar zich voor Sydney. Wordt ook in Polen kwalificatie voor de Spelen niet afgedwongen, dan dreigt Oranje de boot te missen. Er resteren in dat geval slechts de drie mondiale kwali ficatietoernooien (juli 2000). Die worden 'toevallig' alledrie in Europa (Frankrijk, Portugal, Griekenland) gehouden. De gastlanden zijn automatisch deelnemer aan het toernooi en daardoor mag er nog slechts ruimte voor één Europese ploeg. Het aanwijzen van die deelne mer gebeurt wel aan de hand van de wereldranglijst, die aan het einde van dit jaar wordt op gemaakt. Op de huidige wereld ranglijst staat Nederland zesde, achter de Europese concurren ten Italië (1), Rusland (3) en Joe goslavië (4). Die komen dus eer der, voor die laatste Europese plaats in de laatste ronde in aan merking. Vooropgesteld dat ze zich nog niet voor Sydney heb ben geplaatst en die situatie is niet ondenkbaar. Joegoslavië De huidige status van Joegosla vië in het mondiale volleybal is buiten beschouwing gelaten. De FIVB noch de Europese volley- balbond (CEV) heeft Joegosla vië geschorst. Beide instanties vinden het slechts onverant woord om officiële wedstrijden in dat land te laten spelen. Joe goslavië moet deze zomer ook nog een aantal EK-kwalifica- tiewedstrijden spelen. Voor de thuiswedstrijden heeft Joego slavië met succes een beroep ge daan op Griekenland, dat de Joegoslavische ploeg graag een thuis wil bieden. Voor de uit wedstrijden is Joegoslavië af hankelijk van het krijgen van visa van de landen, waartegen het moet spelen. GPD Evgeni Kafelnikov retourneert de bal in de wedstrijd tegen Chris Woodruff. foto Maurizio Brambatti/EPA van onze sportredactie ROME - Jan Siemerink heeft gisteren ten koste van de Australiër Andrew Ilie de tweede ronde bereikt van het tennistoer nooi in Rome. De Rijnsburger behoefde geen set af te staan: 6-3 7-5. In de tweede ronde treft Siemerink de winnaar van het duel tussen de als zevende geplaatste Brit Tim Hen man en de Tsjech Daniel Vacek. Richard Kraj icek, vijfde op de plaatsings lijst, komt vandaag voor het eerst in actie. Zijn opponent is de Amerikaan Jan-Mi- chael Gambill. Bij winst kent Krajicek ook al zijn volgende tegenstander. Dat wordt de Duitser Nicolas Kiefer, die in twee sets afrekende met de Zweed Tho mas Enqvist (7-5 6-4)De nummer één van de wereldranglijst Evgeni Kafelnikov boekte een moeizame overwinning. De Rus versloeg de Amerikaan Chris Wood ruff in een partij die alle kanten op kon met 7-6 5-7 6-4. Andre Agassi begon het toernooi goed met een zege van 6-3 6-4 op de Fransman Jéro- me Golmard. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17