Nieuwbouw op locatie Alhambra Ook Ben klimt op belbaken PZC Losse flodder luidt herstel Hulster poort in Gebruikers niet blij met privatisering landbouwhaven Politie grijpt daders van mishandeling en vernieling Zierikzee Borsele boert best met bedrijfsgrond Rel over opvang Kosovaren in Axel zeeland 14 Vlissings college akkoord met komst appartementen en winkels Werkstraf voor uitkeringsfraude Scoutingfeest in winterse sfeer Wandeltochten in en om Goes Woninginbraak door Inqrid Huibers Rotonde Goese Fruitlaan deels in gebruik dinsdag 11 mei 1999 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen gaan akkoord met de nièuwbouwplannen op de plaats van de oude bioscoop Al hambra. Proverko Bouwgroep uit Terneuzen wil daar apparte menten en winkels realiseren. Het college gaat ook akkoord met de renovatieplannen van woningbouwvereniging Basco voor de flats op de hoek van de Coosje Buskenstraat en de Schutterijstraat. In de inge diende aan- en opmerkingen van buurtbewoners, zien B en W geen aanleiding om de plannen tewijzigen. Het gemeentebestuur van Vlis singen heeft een ontwikkelings visie laten maken voor de omge ving Spuistraat-noord. Het college vindt de locatie Dam- /Spuistraat/Coosje Busken- MIDDELBURG - Een 69-jarige man uit Oud-Vossemeer is maandag in Middelburg veroor deeld tot 240 uur werkstraf voor uitkeringsfraude. Politierechter J. Begheyn vond bewezen dat de verdachte vele jaren (van '87 tot '97) had ge sjoemeld met huursubsidie en zijn ouderdomspensioen door niet op te geven dat hij samen woonde met een 63-jarige vrouw. Zij kreeg voor heling 140 uur dienstverlening opgelegd, omdat zij misbruik had ge maakt van het woongenot en ze had moeten vermoeden dat het niet goed zat. Aan huursubsidie en AOW werd respectievelijk 42.000 en 24.000 gulden onte recht opgestreken. „Het zijn twee geldwolven die het recht systeem onderuithalen. Het sa men wonen was zo klaar als een klontje", zei officier van justitie F. van Es. Hij eiste tegen de man zes maan de^ cel en tegen de vrouw drie maanden gevangenisstraf. Er was sprake van een rolverde ling: de vrouw, die ook een inko men had, betaalde het eten. De man nam de vaste lasten voor zijn rekening. Voor de politie rechter stond vast dat ze samen de boel hadden geflest. straat uitermate geschikt voor woningbouw en winkels op de begane grond. Parkeren moet ondergronds gebeuren. Het ap partementencomplex mag maximaal zes verdiepingen hoog worden. Die hoogte sluit aan op de tegenover gelegen flat aan de Schutterijstraat. Basco wil de flat grondig op knappen. De bestaande balkons worden omgebouwd tot serres. De bestaande dakopbouw wordt vervangen door één laag penthouses. De appartementen zullen beter bereikbaar worden met een lift. Daarvoor is het no dig dat de poort tussen de Schutterij straat en de Busse- straat vervalt. Op die plek komt een woning. Parkeergarage Tegen de plannen zijn tijdens de inspraakprocedure op- en aan merkingen binnen gekomen. Het college verwacht niet dat er ingrijpende voorzieningen ge troffen moeten worden voor de aan- en afvoerroute van de par keergarage. Een aantal buurt bewoners vindt het vervallen van de poort in de Schutterij- straat/Bussestraat nadelig voor voetgangers en fietsers en slecht voor de bereikbaarheid bij cala miteiten. Het college is het daarmee niet eens. Het vindt dat er rondom het complex vol doende verbindingen zijn. B en W zien ook geen bezwaren in het 'optoppen' van de flats aan de Schutterij straat. Het complex wordt na de toevoe ging van één bouwlaag niet ho ger dan nu het geval is. „Wij me nen", aldus het college in een voorstel aan de gemeenteraad, ,dat als gevolg van deze zeer be perkte ingreep de bezonning aan de achterzijde van het com plex Duinpoort niet wezenlijk wijzigt." B en W gaan ervanuit dat de nieuwbouw ook geen ge volgen heeft voor de windover- last. De stedebouwkundige visie komt morgen (woensdag) aan de orde tijdens een vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening en Stedelijke Ontwik keling. Die bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis en be gint om 16 uur. Antennes op de graansilo in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De markante graansilo van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoop- vereniging (CZAV) in Zierik zee vormt een dankbaar object voor de mobiele telefoonmaat schappijen. Ook de nieuwste concurrent op deze nog steeds groeiende markt, Ben, heeft zich een plekje op het 55 meter hoge punt verworven. Met de plaatsing van drie antennes komt het nieuwe netwerk ook voor Schouwen-Duiveland beschikbaar. De antennes komen, anders dan gebruikelijk, niet temid den van het inmiddels be staande woud op het torendak te staan. In plaats daarvan worden de sprieten op drie van de vier torenhoeken 'geplakt'. Daarmee blijven ze niet alleen gevlij waard van eventuele storingen onderling, ook be spaart deze constructie verde re vervuiling van de horizon. Ben is het nieuwe netwerk van Nokia. Hoofduitvoerder A van Bentem van het Rotterdamse aannemingsbedrijf Van der Velde Bouw verwacht dat de installatiewerkzaamheden, die vrijdag zijn begonnen, nog zeker een week in beslag zul len nemen. De antennes wor den met behulp van een grote kraan bevestigd bovenaan het eerste gedeelte van de toren. Op het plateau zelf worden twee computergestuurde re- gelkasten geplaatst. Het brein van de ontvangst- en zendap paratuur krijgt een plek bui ten de toren op de begane grond, waarvoor het nodig is allerlei leidingen aan te leg gen. Volgens Van Bentem stopt de uitbreiding van het antenne park zeker niet bij de drie van Ben. Hij verwacht dat ook de andere nieuwkomers zoals Telfort en Dutchtone binnen afzienbare tijd vanuit de Randstad zullen afzakken om her en der op Schouwen-Dui veland hun bakens op te rich ten. Ben heeft inmiddels een belangrijk deel van Zuid- West-Nederland binnen zijn bereik gebracht. Eerder wer den al antennes geplaatst in Goes, Kapelle, Terneuzen en Bergen op Zoom, aldus de hoofduitvoerder. KLOOSTERZANDE - De Rowans en Sherpa's van scou tinggroep Canisius in Klooster- zaiade houden vrijdagavond 14 mei een apres-ski-party in zaal De Kastanje aan de Clooster- straat. De leden van vijftien tot en met achttien jaar tekenen jaarlijks voor de organisatie van een eve nement waarvoor leeftijdsge noten van scoutinggroepen uit het district Zeeland worden uit genodigd. De organiserende jongeren zor gen zelf voor de aankleding van de-zaal, dit jaar in Oostenrijkse wintersfeer. Een discjockey draait passende muziek. Voor de deelnemers aan de party van buitenaf, bestaat de mogelijk heid om te overnachten op het terrein van Canisius. Zij kunnen daar hun tenten opslaan. De party begint om 20.00 uur en gaat door tot in de kleine uur tjes. GOES - De Stichting 3 Zeeuwse Wandeldagen organiseert voor de achtste keer een internatio naal wandelevenement. Dat ge beurt op donderdag 13 tot en met zaterdag 15 mei. Het gaat om de drie Zeeuwse wandeldagen en drie dagtoch ten, de Ganzestaddagtochten genaamd. Tijdens de tochten kan er gekozen worden uit vijf verschillende afstanden, van tien tot vijftig kilometer per dag. De wandelingen wordt vooral door ervarener wandelaars ge zien als een goede training voor de- internationale vierdaagse tochten in Apeldoorn en Nijme- gep. Ook zijn ze in trek als recre atieve tochten. De routes wor den uitgezet in de directe omgeving van Goes en zijn elke dag verschillend. Zaterdag 15 mei loopt een gedeelte van de route samen met de uitgezette fietstocht langs de zwartebes- senvelden. De start van de toch ten is elke dag van het ROC-col- lege aan de Rommerswalestraat in Goes. Nadere informatie: 01654-685934. Burgemeester Kessen (met helm) geeft met een kanonschot het startsein voor de restauratie van de Keldermanspoort. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst HULST - Een knaller was de openings plechtigheid voor de restauratie van de Hulster Keldermanspoort maandag niet. De genodigden hielden de handen al voor hun oren, maar de zwartgeblakerde ten nisbal die uit het door burgemeester A Kessen afgevuurde kanon plofte, sloeg nog geen deuk in de zandige bodem voor de historische land- en waterpoort. De kurken van de champagneflessen moesten dus voor het vuurwerk zorgen. Reden tot feest was er volgens het dage lijks bestuur van Hulst volop. Na tien jaar plannen maken en sparen, kan wor den begonnen met een rigoureuze op knapbeurt van de Dcbbele- of Bolle- werckpoort (twee andere namen voor de Keldermanspoort). Het monument, waar in 1506 de eerste stenen voor werden ge legd, blijft ook na restauratie een ruïne. De vraag of herstel van een bouwval bij na 2,4 miljoen mag kosten, was overbo dig voor bouwondernemer C. de Bonth, gespecialiseerd in renovatie van histori sche vestingwerken. Graffiti Als er niets aan de Keldermanspoort wordt gedaan, zijn de nu nog overeind staande verdedigingswerken binnen tien jaar geheel ingestort en niet meer als mi litaire objecten te herkennen. Door losse en kapotte stenen vast te zetten en te ver vangen, het voegwerk na te kijken en graffiti te verwijderen, krijgt Hulst ech ter wel weer een 'levend' stuk verleden terug, die haar status als vestingstad zal opkrikken. De geus Hendrik-Jan van Al - tenhove en een Spaanse soldaat, de straattheaterfiguren van de Nederland se vestingsteden, wilden dus ook hele maal niet dat burgemeester Kessen met een echte kanonskogel een gat in de Kel dermanspoort schoot. De Spanjool leen de zijn helm slechts even om de eventueel terugstuiterende munitie op te vangen. Het Hulster college verwacht dat de hoge restauratierekening, waarvan de ge meente zelf 1,9 miljoen bijdraagt, een goede investering is. De Kelder manspoort moet dé toeristische trekker voor een geheel gerenoveerde binnen stad zi j nNa het herstel van de Willibror- dusbasiliek moet een uitgebreid en gereanimeerd winkelhart tussen Kelder manspoort en basiliek meer stadse allure brengen. Het vestingstadimago dient nog meer cachet te krijgen door het op knappen van de drie nog bestaande stadspoorten (Gentse, Graauwse en. Dubbele poort), het Oranjebolwerk én gedeelten van de stadswallen. Kanjerregeling Wat burgemeester en wethouders be treft, hoeft voor die renovatie niet weer tien jaar te worden gespaard. De ge meente Hulst moet direct door en geld vrijmaken voor haar historisch erfgoed. Wel moeten subsidiegevers als Rijk, pro vincie en Europa van het Hulster enthou siasme worden overtuigd. Dit najaar presenteert Hulst daarom een samen hangend restauratieplan om in aanmer king te komen voor substantiële bijdra gen uit de kanjerregeling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. MIDDELBURG - Bij een in braak in een woning aan de Am- ne^tylaan in Middelburg zijn zondag twee videorecorders, geld en een tas gestolen. De in braak gebeurde tussen 11.15 en 18.50 uur. De dader is binnenge komen via de achterzijde van de woning. KORTGENE - Een zevental ge bruikers van de voormalige landbouwhaven in Kortgene is niet blij met het voornemen van de gemeente Noord-Beveland om de haven aan de openbaar heid te onttrekken. Zij maken onder meer bezwaar tegen het eventuele verdwijnen van de trailerhelling, de beperking van de vrije doorvaart en het verlies van de haven voor de beroeps vaart. De haven mag, mits de raad daarmee instemt, in de toe komst niet langer door iedereen worden gebruikt, omdat het ge bied deel uitmaakt van het veel besproken plan Havenfront. Dat voorziet, behalve in de bouw van een groot aantal per manente en recreatiewoningen, in de aanleg van 160 ligplaatsen voor de pleziervaart in de ha venkom. Dit is zeer tegen de zin van schippersvereniging Schutte- vaer, die zich zorgen maakt over het vervallen van weer een los- kade voor de binnenvaart. Ver voer over water wordt door de overheid meer en meer gepro moot, zo meent de vereniging, terwijl het aantal beschikbare havens steeds verder terug loopt. De vereniging van woonbootei genaren maakt zich zorgen over de bereikbaarheid van de woon schepen in de haven. Ook de ei genaren van de zomerwoningen in Aquavillage II vrezen voor de bereikbaarheid over het water van hun huisjes. De eigenaar van garagebedrijf De Looff hoopt dat de trailer helling in de haven in de toe komst wel gewoon openbaar blijft. Camping de Paardekreek,.ten slotte, vreest voor het verlies van ligplaatsen die nu door kampeerders gebruikt worden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie heeft drie inwoners van Zierikzee aangehouden in verband met een vechtpartij en vernielingen in die plaats. De verdachten zijn in een cel gezet en worden nog deze week voorgeleid aan de rechter-commissaris. Meer aan houdingen in deze zaak worden niet uitgesloten. Het probleem onstond in de vroege zondagochtend in een bar aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Een aantal bezoekers kreeg 'onenigheid' met elkaar. Wat zich in de horecagelegen heid precies heeft afgespeeld, is volgens politiewoordvoerder C. Priem nog onduidelijk. Hij sluit niet uit dat er drugs in het spel waren. Of de drie aangehouden verdachten (allen inwoners van Zierikzee in de leeftijd van 25, 28 en 29 jaar) binnen dat circuit bekenden zijn van de politie, kon Priem gisteren maandag niet zeggen met het oog op het onderzoek. Het gekrakeel verplaatste zich rond vier uur naar de ouderlijke woning van één van de betrok kenen, even buiten het stads centrum. Met onder meer een hockeystick werden ruiten van het huis ingeslagen. De belagers drongen de woning binnen en deelden een paar rake klappen uit aan de vader van de belaag de, die hen trachtte tegen te houden. De man moest naar het ziekenhuis om zich aan zijn ver wondingen te laten behandelen. Identiteit bekend Het onderzoek is in handen van de recherche van het Ooster- scheldebekken. De drie ver dachten wordt vernieling, mishandeling, openlijke ge weldpleging en huisvredebreuk ten laste gelegd. De identiteit van een vierde verdachte is eveneens bekend. Priem ver wacht dat ook hij op korte ter mijn kan worden aangehouden en houdt er rekening mee dat te vens een mogeüjke vijfde be trokkene wordt aangehouden. door René Schrier HEINKENSZAND - De ge meente Borsele komt krap in de bedrijfsgrond te zitten. De be drijfsterreinen bij 's-Graven- polder en Heinkenszand zijn zo goed als vol. Vooral in Heinkenszand is het met de verkoop van grond op het terrein Noordzak hard gegaan. Daar is geen grond meer be schikbaar en moet de gemeente snel aan de slag met de ontwik keling van de tweede fase van het bedrijfsterrein. In totaal komen op het terrein Noordzak zestien gebouwen te staan, waaronder enkele be- drij f sverzamelgebouwen De tweede fase van het bedrijfs terrein Noordzak komt naast het huidige terrein te liggen aan de westkant. Het is uiteindelijk de bedoeling die hele hoek tot aan de Boerendijk vol te bou wen. Ook in 's-Gravenpolder is het hard gegaan. Daar is nog onge veer 3500 vierkante meter be schikbaar legt J. Jansen, be- drijfscontactambtenaar van de gemeente Borsele uit. De ge meente zet in op drie dorpen als het gaat.om de vestiging van be drijven. Dat zijn 's-Gravenpol- der, Heinkenszand en het nieuw aan te leggen bedrijfsterrein Sloepoort in de buurt van 's- Heerenhoek. Dat terrein komt te liggen in een gebied dat wordt omringd door de Sloeweg, Bernhardweg-west en de Bors- selsedijk. De opzet van dit bedrijventer rein is uniek omdat het om een project gaat waarin de gemeen te Borsele participeert met de Grontmij en de firma Sagro uit 's-Heerenhoek. De totale opper vlakte van de Sloepoort wordt 30 hectare. Naar verwachting kan de ge meenteraad van Borsele zich deze zomer over het plan uit spreken. door Sheila van Doorsselaer AXEL - D66 Zeeuws-Vlaande- ren is boos op lokale bestuur ders die zeggen dat er geen wo ningen zijn voor opvang van Kosovaarse vluchtelingen. De partij richt haar pijlen voorna melijk op de Axelse wethouder J. van Schaik, die volgens D66 de burgers verkeerde informa tie verschaft. In tegenstelling tot wat nu be kend is, zei Van Schaik dat Axel geen lege woningen voor vluch telingen heeft. Ook suggereerde Van Schaik dat de kosten voor de opvang een probleem zijn, maar deze worden grotendeels door het Rijk betaald en niet door de gemeente. Van Schaik op zijn beurt zegt dat D66 geen verstand heeft van de stand van zaken en verwijt de partij popu listisch gedrag. Boos ,,D66 moet maar boos zijn op al le Zeeuws-Vlaamse gemeenten en niet alleen op mij. Ik b.egrijp best dat het vluchtelingenpro bleem de mensen aangrijpt, maar voordat D66 allerlei be schuldigingen gaat uiten, moe ten ze eerst maar zorgen dat ze van de situatie op de hoogte zijn." Volgens D66 moeten de Zeeuws-Vlaamse gemeenten samen zorgen voor de opvang van Kosovaarse vluchtelingen. Volgens D66-bestuurslid Reno- ut worden daartoe al stappen gezet. Hij verbaast zich over de reactie van Van Schaik. De Axelse woningbouwvereni ging RZVW heeft elf lege huur huizen ter beschikking aan de Rooseveltlaan. Van Schaik wil in deze woningen wel Koso vaarse families huisvesten, maar zij mogen dan geen zoge naamde Voorwaardelijke Ver gunning Tot Verblijf (WTV) hebben. Een WTV houdt in dat zij drie jaar in Nederland mogen verblijven. Daarna krijgen zij een permanente status. De huizen aan de Rooseveltlaan gaan in april 2000 tegen de vlak- 's-GRAVENPOLDER Puzzelrit - De Motor- en Auto club De Zeeuwen organiseert donderdag 13 mei de Hemel - vaartsdagrit, een puzzelrit voor auto's. Inschrijven ervoor kan in het dorpshuis Ons Dorpsleven te 's-Gravenpolder van 18.30 tot 19.30 uur. Er zijn drie klasses: A, B en C. De A-klasse rijdt volgens een reglement. De rit wordt uit gezet door Ko van Nieuwenhuy- te en Axel zou dan een opvang- probleem krijgen. De vierdui zend asielzoekers die nu in Nederland worden toegelaten moeten óf naaste familieleden in ons land hebben óf kampen met een slechte gezondheid. Ook families in deze groep ziet Van Schaik liever niet in Axel neerstrijken. Van Schaik: „Ik kan me voorstellen dat Kosova ren met familie in Groningen niet in Axel willen wonen en voor de zieken hebben wij geen geschikte medische opvang. Bo vendien hebben wij niet genoeg mensen om de bewoners van de elf woningen te begeleiden." Axel heeft, net zoals Sas van Gent en Hontenisse, geen Stich ting of Vereniging Vluchtelin- genwerk.Net zoals zijn Oost- burgse collega R. Leentfaar is Van Schaik van mening dat de Kosovaren zo dicht mogelijk bij huis moeten worden opgevan gen. Leentfaar gaat op zijn beurt verder aan de slag met het initi atief van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Oost- burg-Zuidzande om woning bouwcorporaties te porren wo ningen ter beschikking te stellen. Zelf wil de kerkenraad meebetalen aan de inrichting. GOES - De rotonde op het kruispunt Fruitlaan/Fok- kerstraat en de Van Hertumweg in Goes is maandag voor drie kwart in gebruik genomen. Vrij - dag 21 mei moet het volledige bouwwerk klaar zijn. De roton de maakt deel uit van de weste lijke fietsroute. Deze route die het centrum met Overzuid verbindt kost in totaal drie miljoen gulden. De provin cie Zeeland geeft vijf ton subsi die. Met de rotonde aan de Fruitlaan is 964.000 gulden ge moeid. Met name fietsers en bromfietsers kunnen, door de rood geasfalteerde vrijliggende paden, voortaan veiliger de kruising over. Op 17 februari zijn de werkzaamheden gestart. Het verhoogde middeneiland is voorlopig ingezaaid met gras. De gemeente Goes overweegt om op het eiland een kunstwerk te plaatsen. De werkgroep Kunst Openbare Ruimte (KOR) buigt zich over een voorstel waarin ook andere locaties in Goes worden betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14