Controle illegale caravans succes PZC Projectontwikkelaar Middelburgs Molenwater breekt met makelaar PZC Voorleesdag heeft prominente gasten Diamanten paar viert feest in Domburg Orangerie Vlissingen mag tegen de vlakte De hulpgoederen stromen aardig door fgsggS! zeeland 13 Middelburg maant 125 eigenaren voertuig van openbare weg te verwijderen Worst wordt duur betaald SP-vragen over veiligheid tunnel Vergunning tunnelbouwer in orde Meer windenergie dankzij briesjes Man tilt echtgenote voor 25 mille Dronken man slaat ruiten in Automobilist raakt voetganger Boer krijgt boete voor stankhinder Wedstrijd mountainbikes dinsdag 11 mei 1999 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft sinds januari 125 eigenaren van caravans en aanhangwagens schriftelijk ge sommeerd hun illegaal gepar keerde voertuig van de openba re weg te halen. De dienst Stadsbeheer gaat ondanks het succes door met de controle. Bij de gemeente kwamen regelma tig klachten binnen over Mid delburgers die hun caravan of aanhangwagen maandenlang lieten staan. Eind januari begon de gemeente Middelburg met een intensieve controle. In totaal bleken onge veer tweehonderd voertuigen il- MIDDELBURG - Drie werkneemsters van de Hema in Goes zijn maan dag in Middelburg tot elk vijfhonderd gulden boete, waarvan de helft voor waardelijk veroordeeld. Twee van de drie Goese vrouwen, 23 en 26 jaar, hadden op de zuivelafde- ling van de Hema onder het motto 'mag het iets meer zijn' regelmatig ex tra plakjes vleeswaren voor een 39-jarige collega afgesneden. Zij betaalde telkens voor een ons, maar kreeg dertig gram extra aan vleeswaren gratis er bij. De strafbare hande lingen vonden in '97 en vorig jaar plaats. Een van de vrouwen voelde zich onder druk gezet door de man van haar collega. De twee jongste verdachten gaven de verduistering toe. terwijl de 39-jarige verdachte - zij verscheen niet op de zitting - voor heling werd bestraft. De 26-jarige Goese was al tien jaar in dienst bij de Hema. Zij betreurde dat ze het vertrouwen van haar bedrijfsleider had geschaad. De drie werden na de ontdekking van de verduistering ontslagen. legaal geparkeerd staan in de diverse wijken. Kort na publi caties dat Middelburg de jacht opende op aanhangers, cara vans en campers waren al zo'n 75 voertuigen verwijderd. Van de overige 125 heeft de gemeen te geprobeerd via het kenteken de eigenaar op te sporen. Die kreeg vervolgens een aanschrij ving dat hij zijn aanhanger of caravan binnen twee weken moest weghalen. In de meeste gevallen werd gevolg gegeven aan dat verzoek. Was de eige naar niet te achterhalen, dan werd een sticker op het voertuig achtergelaten, waarop stond dat deze binnen een bepaalde termijn moest weg zijn. Ook die aanpak had succes. De gemeente is verheugd dat zo veel mensen uit eigen beweging hun aanhanger, cai-avan of cam per hebben weggehaald. Om er voor te zorgen dat de straten ge vrijwaard blijven van illegaal geparkeerde voertuigen, blijft de dienst Stadsbeheer controle ren. Omdat met de intensieve controle veel werk gemoeid is. bleef Arnemuiden aanvankelijk buiten schot. De gemeente waarschuwt op voorhand dat ook in dat dorp gecontroleerd gaat worden. In de Algemene Plaatselijke Verordening staat dat aanhan gers, caravans, boottrailers en campers niet langer dan zeven dagen op de openbare weg mo gen staan. Die bepaling is opge nomen om te voorkomen dat er te veel parkeerruimte in beslag wordt genomen. De gemeente vindt dat het straatbeeld ont sierd wordt als er dagenlang al lerlei aanhangers staan. Wrakken De controle van de illegaal ge parkeerde voertuigen gaat als volgt: de dienst Stadsbeheer be kijkt per wijk of er caravans en dergelijke staan. Daarbij wordt ook naar de staat van het voer tuig gekeken. Als de eigenaren niet ingaan op een aanschrij ving, dan zorgt de gemeente voor verwijdering. Wrakken gaan naar de stortplaats. Voer tuigen die nog goed zijn, worden meegenomen. De gemeente be waart die maximaal drie maan den. Als de eigenaar zich meldt bij de dienst, dan krijgt hij een rekening gepresenteerd van mi nimaal 250 gulden. Voor het plan Molenwater is nog niet zoveel belangstelling. Het gros van de woningen en appartementen is nog te koop. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Projectont wikkelaar Ballast Nedam van bouwplan Molenwater in Mid delburg heeft de samenwer king met makelaar Ronald Zwolle opgezegd en gaat ver der met Sinke Komejan bv. Dat heeft de ontwikkelaar on langs aan de toekomstige be woners van het Molenwater bekend gemaakt. Volgens Bal last Nedam heeft dit geen con sequenties voor de kopers. „We hebben inderdaad beslo ten om niet meer met Zwolle verder te gaan", zegt project ontwikkelaar C. Vermeulen. „In een brief aan de toekomsti ge bewoners hebben wij onze beweegreden vermeld en dat is een verschil van mening over de manier van verkoop. Voor de kopers zal deze verandering helemaal niets uitmaken. Want in plaats van een con tract te tekenen bij Zwolle, zullen ze dat doen bij Sinke Komejan." Rechtszaak Ballast Nedam heeft al eerder het plan opgevat om Sinke Ko mejan erbij te betrekken. Zwolle heeft daartegen een rechtszaak aangespannen, omdat dit niet volgens de af spraken was. De rechter heeft vervolgens bepaald dat Sinke Komejan tot 6 mei van dit jaar zich er niet mee mocht bemoei en. Ronald Zwolle wilde maandag over de huidige situ atie nog geen uitlatingen doen. Het plan Molenwater omvat 62 woningen, waarvan 48 ap partementen en 14 eengezins woningen. Volgens Vermeulen is het de bedoeling dat de bouw volgende maand begint. Maai- vooralsnog er is nauwe lijks belangstelling voor de woningen. Toen het bouwplan vorig jaar juni voor het eerst gepresenteerd werd, hadden veertig gegadigden zich voor een appartement of eengezins woning ingeschreven. Tot nu toe zijn 18 van de 62 woningen verkocht. Hoewel het theoretisch moge lijk is dat bij weinig animo het project niet doorgaat, ver wacht Vermeulen dat het zover niet komt. Maandagavond heeft de 'combinatie Molen water' een informatiemarkt gehouden om opnieuw kopers te werven. Ook wethouder P. Bruinooge (volkshuisvesting) verwacht dat het nog wel los zal lopen. „Wat ik hier al ver schillende keren gemerkt heb, is dat mensen pas warm lopen als ze zien dat er daadwerke lijk gebouwd wordt. Ook hier verwacht ik daarom dat de in teresse nog komt." DEN HAAG - De Socialistische Partij in de Tweede Kam - heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat vra- gen gesteld over de veiligheid van de toekomstige Wester- scheldetunnel. Op basis van informatie, aangedragen door de J Hulster ingenieur en anti-tunnelactivist G. van Eeden, vraagt de SP zich af of de extra veiligheidsmaatregelen die in 1997 zijn doorgevoerd in het ontwerp, wel voldoende zijn. Ook wil de SP weten, in navolging van Van Eeden, of het mogelijk is de tunnelbouw stop te zetten en het bouwmateriaal bij andere projecten in te zetten. DEN HAAG - De NV Westerscheldetunnel beschikt definitief over een milieuvergunning. Boeren uit Hoek, Sluiskil en Hengstdijk eisten in een spoedprocedure bij de Raad van Sta te schorsing van die vergunning. De met de tunnelbouw ge paard gaande overlast zou door onvoldoende zijn ingeperkt door de vergunning. De Raad van State is het daar niet mee eens en weigert de gewraakte vergunning daarom te schorsen1J MIDDELBURG - Het aantal windmolens in Zeeland hoeft niet toe te nemen. Het moet meer gaan waaien. Dat levert di- i reet resultaat op, weet Delta Nutsbedrijven. Er zijn in 1998 in Zeeland nauwelijks nieuwe windmolens bijgekomen, toch is er 32 procent meer windenergie geproduceerd dan in 1997 1 Delta Nutsbedrijven bestempelt 1998 in het maandag gepre- j senteerde Jaarverslag 1998 dan ook als een goed windjaar. MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Wissenkerke heeft vorig jaar 7 mei zijn vrouw voor 25.000 gulden getild. De Mid delburgse politierechter veroordeelde maandag de verdachte voor oplichting tot 2500 gulden boete en het terugbetalen van het geld aan het slachtoffer. De Wissenkerker had eigenmach tig een briefje - voorzien van een valse handtekening van zijn echtgenote - opgesteld, waaruit bleek dat,hij gemachtigd was om geld van zijn vrouw over te maken. Zodoende liet hij van haar privérekemng 25.000 gulden overschrijven naar een ge- (l zamenlijke rekening, waarna de verdachte aan het geld kon komen. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag in Vlissingen aangehouden voor vernie lingen. De man had op het Bellamypark onder meer een aan tal ruiten vernield van een café. Omdat hij onder invloed van alcohol was, is de man ter ontnuchtering ingesloten. STEENBERGEN - Een 78-jarige automobilist uit Sint-An- naland heeft maandagmiddag bij een botsing op de kruising Kade-Fabrieksdijk in Steenbergen omstreeks twee uur een 68-jarige voetganger uit die plaats verwond. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 34-jarige man uit Noordwelle veroor deeld tot 500 gulden boete. Bij de verdachte was 30 maart vorig jaar dierlijke mest op een bouwland in Renesse aange troffen, terwijl volgens de nieuwe wetgeving alles direct on dergewerkt had moeten worden. Omwonenden hadden ge klaagd over stankoverlast, waarna de politie een kijkje nam. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Diverse ba sisscholen hebben woensdag 19 mei tijdens Nationale Voorlees dag een prominente gast in huis die komt voorlezen. Atlete Nel lie Cooman komt er zelfs vroeg haar bed voor uit om met de leerlingen van de Duiveland- basisschool in Nieuwkerk te ontbijten. Chris Götte, drum mer van Blof eet ook een boter hammetje mee in Burgh-Haam- stede bij kinderdagverblijf Meneer de Koekepeer. De Drukkery in Middelburg houdt een voorleesmarathon. Tientallen bekende en minder bekende Zeeuwen komen wat voorlezen en in Utrecht verte genwoordigt Jessy Korshuize uit Oostkapelle de provincie tij dens de landelijke wedstrijd voorlezen. Sporthelden Meer dan zevenhonderd kinder opvanginstellingen en basis scholen uit het hele land hebben een voorleesontbijt georgani seerd. Bij een aantal wordt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl voorgelezen door sporthelden. Mountainbiker Patrick Tolhoek bijvoorbeeld gaat naar Kapelle. Ajax-voetballer Danny Blind, uit Oost-Souburg, houdt het dicht bij huis. Hij gaat in Die- men ontbijten en voorlezen. Niet alle basisscholen hebben een prominente sportheld op bezoek, 't HummeÜionk in Sas van Gent heeft twee oma's van vijftig-plus uitgenodigd. Marathon Drie pabo-studenten organi seerden voor De Drukkery aan de Markt in Middelburg een voorleesmarathon. Tussen 10 uur 's ochtends en 22 uur 's avonds wordt voorgelezen op het zogenaamde marktplein in de winkel. Deze wordt voor de marathon speciaal ingericht als een voorleeskamer met lekkere stoelen om naar de voorlezer te luisteren. Voorlezers zijn onder anderen: politiechef A Smeels, directeur van de Hogeschool Zeeland L. Labruyère, radiomaker Kees Slager, sportjournalist Matty Verkamman, burgemeester L. Spahr van der Hoek, oud-bur gemeester van Vlissingen J. van der Doef en historicus/publicist Jan Zwemer. Muis en Leeuw zullen tussen 16 en 17 uur voor lezen en praten over jeugdboe ken. De voorlezers mogen zelf bepalen wat zij voorlezen. LEWEDORP - Op zaterdag 15 mei wordt de tweede mountain bike-wedstrijd om de X-treme zomercup 1999 verreden. Dat gebeurt in het bos bij het recrea tiegebied de Piet aan het Veerse Meer. In en om het bos wordt een technisch parcours uitgezet. Anders dan tijdens de eerste wedstrijd in Westenschouwen zal er deze keer weinig hoogte verschil te overbruggen zijn. Wel zal de stuurvaardigheid van de deelnemers extra op de proef wordt gesteld. Inschrijven voor de wedstrijd kan vanaf 12.00 uur in de X-tremetent. De groep jeugd tot en met 16 jaar en de vrouwen starten om 13.00 uur en rijden 40 minuten. De cate gorieën 17 tot en met 39 jaar en 40 jaar en ouder starten om circa 14.00 uur en rijden 60 minuten. Bij deelname is een helm ver plicht. Nadere informatie: 0113- 250737. door Miriam van der Schot DOMBURG - Op 10 mei 1939 hebben Adri- aan van den Driest en Leuntje de Witte el kaar het jawoord gegeven. En deze gebeur tenis heeft het diamanten echtpaar uit Se- rooskerke maandag opnieuw gevierd in Ter Mantelinge in Domburg. Het echtpaar kreeg daar de felicitaties van onder anderen burgemeester A C. de Bruijn. Van den Driest is geboren en getogen in Aagtekerke en zijn vrouw komt uit Zoute- lande. Na de huwelijksvoltrekking is het echtpaar in Serooskerke gaan wonen. Daar hebben ze bijna zestig jaar gewoond. Aan het begin van dit jaar zijn ze verhuisd naar Ter Mantelinge in Domburg. Tot 1944 was Adriaan werknemer in de landbouw, daarna is hij bouwvakker ge worden. Tijdens die baan heeft hij nog mee gewerkt aan de bouw van de Veersedam en de Oosterscheldebrug waar hij nog steeds een beetje trots op is. Zijn vrouw bleef thuis om te zorgen voor him acht kinderen. In middels hebben ze ook twaalf kleinkinde ren, die maandag allemaal op het zestigjarig huwelijksfeest kwamen. Eén van de bezigheden waar van Van den Driest-De Witte zich het liefst aan overgeeft is sjoelen. Dat doet ze enkele keren per week. Haar man leest nog iedere dag de krant om op de hoogte te blijven van de poli tieke ontwikkelingen zoals in bijvoorbeeld Kosovo. Daarnaast vertelt hij graag verha len van vroeger toen hij nog een kwajongen was. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Hotel/restau rant d'Orangerie aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen mag gesloopt worden. Bestuursrech ter mr. T. Damsteegt heeft een beroepszaak van buurtbewoner P. Kuyper en een schorsingsver- zoek voor de sloop- en bouwver gunning afgewezen. Deze stap te vrijdag naar de rechtbank in Middelburg om te voorkomen dat het beeldbepalende pand op de hoek van de Koudekerkse- weg/Badhuisstraat tegen de vlakte zou gaan. De gemeenteraad van Vlissin gen besloot al eerder dat op de plaats van d'Orangerie een ap partementencomplex met par keerkelder gebouwd mocht worden. Kuyper verzette zich daar tegen. Hij vindt dat het honderd jaar oude pand karak teristiek is voor de buurt en dat een duidelijke stedebouwkun- dige relatie tussen de Bonedij- kebuurt en de Spuikom ont breekt. Hij kreeg in eerder stadium gelijk van de bestuurs rechter, waarna het college van B en W besloot tot het laten op stellen van een stedebouwkun- dige visie. Gemeente-ambtenaar W. J. C. Vael reageerde maandagmid dag opgelucht na de uitspraak van de bestuursrechter. „Als ge meente hebben we geen moge lijkheden om een sloop- en bouwvergunning te weigeren. Daarom hebben we ingezet op een zo hoog mogelijk kwaliteit van het te realiseren apparte mentengebouw. In de voorbe reiding hebben we een fout ge maakt, maar die is nu hersteld." Vael wees erop dat de eindver antwoordelijkheid voor het ruimtelijk beleid bij de gemeen teraad ligt. „En die is akkoord gegaan met de stedebouwkundige visie. Daarnaast is de welstandscom missie akkoord gegaan met het bouwplan." Hij stelde verder dat het maatschappelijk draag vlak voor de nieuwbouw groot is, omdat er door de buurt nau welijks bezwaren zijn inge diend. De Middelburgse doua nier Anton Datema ver trok drie weken geleden namens de christelijke hulporganisatie Dorkas naar het Albanese plaatsje Korge om vluchtelingen uit Koso vo te helpen. Een team zorgt daar voor voedsel, kleding en dekens. De vluchtelingen worden in eerste instantie onder gebracht in de lokale sporthal en in een voet balstadion. Later wor den ze verspreid over gezinnen in de regio. Da tema is verantwoorde lijk voor de logistiek. Vanuit het crisisgebied houdt hij de PZC op de hoogte van zijn bevin dingen. door Anton Datema KOR£E - „Deze hele week gaan er al geruchten dat er nieuwe vluchtelingen komen en toch komt er niets en is het rustig hier. Wel worden er op verschil lende plekken nieuwe kampen met tenten gebouwd voor de vluchtelingen die uit het noor den en uit Macedonië komen. De UNHCR gaf zojuist (donder dagavond, half tien) het bericht dat vanuit Skopje was meege deeld dat rond middernacht de eerste konvooien zouden ver trekken. Het zou in totaal om zesduizend mensen gaan. Vanmorgen was er topberaad in Korge van Duitse, Franse en Amerikaanse militairen. De he le dag werd er overlegd tussen de verschillende hulpverle ningsorganisaties om het geheel te coördineren. Wij hebben de bakkerij van Dorkas opdracht gegeven de productie op te voe ren van 1500 naar 2500 broden per dag voor het Duitse kamp waarvoor wij de broodleveran tie doen. Een groot deel van het eerste-hulpteam is vertrokken. Alleen mijn vrouw en ik bleven over, de rest is aangevuld met Canadezen van Nederlandse af komst (drie) en vier Australiërs. Morgen komt nog een Neder landse vrouw ons team versterf ken. Er komt nu steeds meer struc tuur in het geheel. De eerste in druk van Anke, mijn vrouw, was dat je niet direct te maken had met een hele hoop ellende, tot dat ze de kampen had bezocht. Dan hoor je de mensen praten over wat er allemaal gebeurd is. Ook bezocht ze twee ziekenhui zen, waaronder een plaatselijke kraamkliniek. De indruk daar was overdonderend. Vrouwen lagen in het openbaar te beval len en de verbanden en ban dages lagen gewoon in een hoek op de grond. Zelfs in en op de bedden lagen bebloede lakens. Verlof Verder is het een drukte van be lang. Dorkas verzorgt nu onge veer zesduizend mensen met voeding en kleding. Alle leve ranties lopen via het warehouse en de goederen beginnen nu aar dig door te stromen. Mijn baas (de douane) heeft mij zeer gene reus nog een maand betaald ver lof gegeven. Dit op verzoek van Dorkas om het werken in het warehouse te continueren. Wij hopen samen met de andere teamleden de zaak dan over te dragen aan mensen die een lan gere tijd kunnen blijven. Mijn petje af voor de al reeds aanwe zige mensen van Dorkas hier in Albanië, die hier met ongeremde energie blijven functioneren, constant moei lijkheden overwinnend. Een grote zorg is de invallende winter over vijf maanden. Als het conflict dan niet is opgelost, gaan we regelrecht naar een ca tastrofe toe. Het is hier in de winter erg koud met veel sneeuw. In tenten is het dan niet uit te houden. Overigens, hoe is Kosovo nu! Bij terugkeer zullen de meeste huizen verwoest zijn. Een diep vertrouwen in onze Heer is wat ons overeind houdt Dank voor de vele berichten uit Nederland en de aanhoudende steun van velen. Hebben we echt nodig! Het diamanten paar Van den Driest laat burgemeester De Bruijn vol trots het jubileumbord zien dat speciaal voor deze huwelijksdag werd vervaardigd. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13