Keuze doel bij ambassade onwijs Vrije-tijdsdiplomatie achter de schermen Acteur Dirk Bogarde zag Dood in Venetië als zijn testament L J 1 1 O O varia Servisch regeringsgebouw ligt op steenworp afstand van Chinese residentie Heer Bommel en de Labberdaan GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu AI\IWB Rechtshulp 070-3147788 puzzel recept 7 8 15 24 27 het weer Wm ZW" maandag 10 mei 1999 door Hans Geleijnse Sant'Egido, een internatio nale mensenrechtenorga nisatie van progressieve religi euzen en intellectuelen uit de wijk Trastevere in Rome. zou met succes onderhandeld heb ben met Milosevic over het ver trek van de gematigde Albane se leider Rugova en zijn familie naar Italië. Het dagblad La Stampa meldde dit in een uit voerige reconstructie, die door de groep niet wordt tegenge sproken. Volgens een woordvoerder van de Sant'Egido-gemeenschap in Rome wordt ook achter de schermen overlegd tussen de top van het UCK, het bevrij dingsleger van de Albanese Kosovaren, en Rugova over de uitvoering van het vredesplan. Sant'Egido, dat door de Itali aanse pers liefkozend de Ver enigde Naties van Trastevere wordt genoemd, houdt het midden tussen een liefdadig heidsorganisatie en een actie groep. Hoofdactiviteit blijft hulp aan daklozen, drugsver slaafden en ernstig zieken, zo als aidspatiënten. De club, die 17.000 leden en af delingen in 22 landen zegt te hebben, bemiddelde vorig jaar al tussen Milosevic en Rugova. Het draaide toen om het weer toelaten van Albanese Kosova ren tot de universiteit van Pris- tma. Milosevic trok het in 1991 ingestelde toelatingsverbod weer in, maar dit gebaar van goede wil werd snel tenietge daan door de Servische invasie in Kosovo. Het was niet de eerste keer dat de activisten van Sant'Egi do naam maakten als 'vrije- tijdsdiplomaten'. Sinds op richting in 1968 hield de orga nisatie onder leiding van de charismatische priester Vicen- zo Paglia zich al bezig met de conflicten in Mozambique, Burundi, Libanon, Soedan en Algerije. Dat de 'pseudo VN' door die activiteiten aan status won mag blijken uit de VIPs die afgelopen jaren in Trastevere hun opwachting maakten: ex- sovjetleider Gorbatsjov, Lech Walesa in zijn tij d als leider van de Poolse vrije vakbeweging Solidariteit en Jacques Santer als voorzitter van de Europese Commissie. GPD door John Wanders In een ongebruikelijke geza menlijke verklaring betuig den de Amerikaanse minister Cohen van Defensie en direc teur Tenet van de inlichtingen dienst CIA dit weekeinde hun spijt over de luchtaanval op de Chinese ambassade in Belgra do. De NAVO-piloten die be trokken waren bij de aanval dachten dat ze hun bommen af vuurden op een Servisch rege ringsgebouw dat minder dan 200 meter verderop ligt aan de zelfde straat. De twee gebou wen stammen uit dezelfde tijd en zien er vanaf grote hoogte bijna identiek uit. ..In een campagne van duizen den bombardementen zijn dit soort tragische fouten helaas onvermijdelijk", betoogden Amerikaanse regeringsfunctio narissen en NAVO-woordvoer- ders. Onduidelijk bleef waarom de Amerikanen een doelwit ko zen op steenworp afstand van de Chinese ambassade. De keuze om te bombarderen in de nabij heid van een ziekenhuis is spe len met vuur; de keuze voor een luchtaanval in nabij de Chinese ambassade is meer dan dat. Veiligheidsraad Afgelopen week bereikten vier van de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad op een bijeenkomst van de G-8 in Duitsland een akkoord dat de opmaat moet vormen tot een blijvende vredesregeling voor Kosovo. De overeenkomst dient nog te worden bekrachtigd door de Veiligheidsraad. Het staat vast dat de politieke druk op Milosevic aanzienlijk toeneemt als de Veiligheidsraad zich ach- Chinese betogers hangen kransen en bloemen aan het hek van de Chinese ambassade in Belgrado. ter het plan schaart. China was niet betrokken bij het overleg in Duitsland, maar heeft als vijfde permanent lid van de Veilig heidsraad wel het vetorecht. Pe king neemt daarmee in het con flict over Kosovo juist op dit moment een sleutelpositie in. Tot nog toe was China van de vijf permanente leden het felst gekant tegen de NAVO-luchtac- ties, meer nog dan Rusland. Het Chinese verzet is vooral geba seerd op de veronderstelling dat Kosovo een precedent kan vor men voor de Tibetaanse onaf hankelijkheidsbeweging. Barbarisme De Chinese ambassadeur bij de VN sprak vanaf de eerste dag van operatie Allied Force van 'barbarisme' van de kant van de NAVO. Het is niet aannemelijk dat de Chinezen na de gebeurte nissen van dit weekeinde hun opstelling zullen versoepelen. Vele inwoners van China lijken ervan uit te gaan dat de beschie ting van hun ambassade in Bel grado geen vergissing was, maar een doelbewuste Ameri kaanse strategie. Dat lijkt mis schien een vreemde gedachte, maar ze is minder bizar als je de verhouding tussen China en de VS in ogenschouw neemt. Toen Rusland nog deel uit maakte van wat president foto Sasa Stankovic/EPA Reagan 'Het Rijk van het Kwaad' noemde, leek China een logische bondgenoot van de Amerikanen. De relatie tussen Moskou en Peking was kil en voor zijn eigen relatie met Pe king hanteerde Washington sinds 1972 het motto van de pragmaticus: 'Mijn vriend is hij die de vijand is van mijn vijand'. De laatste tien jaar is er veel ver anderd in de wereld, zeker op het terrein van de Amerikaans- door Pieter van Lierop Het is de droom van elke ac teur om ooit zo mooi dood te gaan als Dirk Bogarde in de sublieme finale van Death In Venice, de film waarin hij de hoofdrol speelde. De zaterdag op 78-jarige leeftijd overleden Bogarde heeft ooit gezegd dat die rol hem paste als een maat kostuum. Bogarde, zoon van een in Ne derland geboren kunstcriticus en bij de burgerlijke stand inge schreven als Derek Jules Gas- pard Ulric Niven van den Bogaerde, werd in 1921 geboren in het Engelse Hampstead. Zijn filmcarrière begon in 1939 met een figurantenrol in George Formby's klucht Come On Ge orge. Toen brak de oorlog uit en verdween hij in het Britse leger. In 1949 werd de filmloopbaan hervat en kwam hij onder con tract bij The Rank Organisation waar hij vooral rollen kreeg van types die hij zelf eens omschreef als 'delinquenten in verkreukel de regenjassen'. Vervolgens ont wikkelde hij zich tot held van huisvrouwenfilms: ,,Ik ging bij na altijd dood, aan kanker of een hersenbloeding." Die melodrama's bezorgden Bogarde in het Engeland van de jaren vijftig immense populari teit. Meest succesvol was zijn reeks dokterfilms Doctor in the House, Doctor At Sea, Doctor At Large, Doctor's Dilemma) waar hij zich later net zo hard voor schaamde als voor de ge watergolfde kuif. Later kreeg hij meer complexe rollen. De film die zijn verdere loopbaan vooral heeft gedefini eerd was Victim (geregisseerd door Basil Dearden in 1961) waarin hij de tragiek verbeeld de van een man die zijn homo seksualiteit moet ervaren als een sociale vloek. En nog meer spraakmakend werd twee jaar later zijn titelrol in The Servant (van Joseph Losey), een net zo venijnige aanval op het benepen Engeland van die tijd. Hoogtepunt vanBogarde's film carrière viel tussen 1963 en 1976, toen zijn naam waarmerk werd voor Europese art cinema. Vier keer werkte hij met Joseph Losey The Servant in 1963, King and Country in 1964, Mo desty Blaise in 1966 Accident in 1967), twee keer met Luchino Visconti {The Damned in 1969, Death in Venice in 1971) en Ri chard Attenborough O, What A Lovely War in 1969 en A Bridge To Far in 1977) en verder onder anderen met Liliana Cavani {The Night Porter in 1974 Alain Resnais {Providence in 1977), en Rainer Fassbinder {Despair in 1978). Er leek geen jaar voorbij te gaan of tijdens het Festival van Cannes was er een persconferentie met Bogar de vanwege alweer een glansrol. In de nuchtere jaren tachtig werden hem geen filmrollen meer aangeboden waarmee hij eer kon inleggen. In 1990 heeft Bernard Tavernier hem nog een keer weten terug te halen om de te spelen in Daddy Nostalgie. Bogarde had inmiddels een nieuwe artistieke liefde gevon den in het schrijverschap. Hij publiceerde uitstekend ontvan gen boeken. Het acteren beweerde hij nau welijks te missen en twintig jaar geleden liet hij al optekenen: „De paar rollen waardoor ik hoop in herinnering te blijven, heb ik al gespeeld." En: „Ik be schouw Death In Venice als mij n testament." GPD Heer Bommel volgde hem met grote tegenzin. „Het bevalt me niet", sprak hij somber. „Ik voel me verantwoordelijk, als werkgever zijn de. Trouwens, zonder werknemer zie ik mijn taak niet zo helder meer, als je begrijpt wat ik bedoel." „Hm," zei Tom Poes, „wees blij wanneer u op deze manier van hem af kunt komen. Piep is in goede handen, hoor." Nu, dat was waar. Bij het groepje op de achtergrond had een voertuig halt gehouden en daaruit ontsteeg nu de figuur van professor Prlwytzkofski, een geleerde van grote faam. „Wat prettig dat u juist passeert!" riep de heer Zielknijper uit. „Ik sta hier voor een moeilijk geval, professor! Alleen kan ik het niet redden en ik overwoog juist een consult." „Wat is dan loos?" vroeg de hoogleraar (Advertentie) Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies. Kruiswoord min een Hans Belterman Horizontaal: 1. Vrucht; 5. verwisseling; 7. ontkennend; 8. lui; 9. vacht; 11. deel v.e. breuk; 14. be roep; 16. kostuum; 17. bewusteloosheid; 18. verwonding; 19. tuimeling; 20. gril; 22. reistas; 25. groot water; 27. knevel; 29. hoes; 30. deel v.d. keel; 31grondsoort. Verticaal: 2. Tip; 3. oxydatie; 4. mesthoop; 5. ooievaar; 6. rad; 8. tuingereedschap; 10. klap; 12. wettig; 13. horizon; 15. deel v.e. geweer; 16. toegankelijk; 19. rustig; 21. brand; 22. draadje; 23. vervoermiddel; 24. vis; 26. vreemde munt; 28. kleur. 2 3 4 5 6 8 10 12 13 14 1 19 20 21 22 23 2b 26 28 29 rs 31 Oplossing zaterdag trio vaart-o-n e-k-h-e-a r-stoffig let-me aa-eer trossen e-ue nadelen Zeeland: Koeler Russische betrekkingen. In de VS is mede door de gewijzig de geopolitieke verhoudingen sprake van een groeiende anti- China stemming. Militair conflict Buitenlandspecialisten van naam waarschuwen al enige ja ren voor een militair conflict tussen China en de VS - waarbij Taiwan en Korea de voor de hand liggende brandhaarden zijn. Activisten voor de mensen rechten wijzen op de vertrapte rechten van de Tibetanen. En de vakbeweging hamert op het economisch gegeven dat China 'dankzij oneerlijke concurren tie' veel meer goederen naar Amerika exporteert, dan het land importeert vanuit de VS. De stemming in de VS verslech terde verder door een reeks poli tieke schandalen. Zo hangt bo ven Washington nog immer de suggestie dat de Chinezen in vloed trachtten te kopen in de regering-Clinton. Daarnaast werd dit jaar bekend dat China sinds de jaren tachtig met succes penetreerde in de Ameri kaanse militaire industrie. Chinese spionnen wisten atoomgeheimen te stelen uit het nationaal laboratorium voor kernwapens in Los Alamos. De regering-Clinton ontdekte de diefstal na analyses van Chi nese kernproeven. Die vertoon den opvallende gelijkenissen met de karakteristieken van Amerika's meest geavanceerde atoomkop, de W-88. Gisteren gaf minister Richardson van Energie schoorvoetend toe dat er ook onder het bewind van Clinton belangrijke vertrouwe lijke informatie naar China is gelekt. GPD Toonder Studio's Regen-en onweersbuien verdrijven Door: Klaas Dros vandaag de warme lucht. In de ooste lijke regio's wordt het nog wel 22 graden, maar hier bij ons is de koek al op bij 18 graden. De temperaturen liggen vervolgens de rest van de week rond normaal en het blijft wisselvallig. De nachttemperaturen blijven boven nul en van de IJsheiligen (11,12,13 en 14 mei) hoeven de land-en tuinbouwgewassen dus niets te vrezen. Dat geldt natuurlijk ook voor de eigen achtertuin. Vandaag moeten we de ogen op het westen gericht houden, want uit die hoek worden stevige regenbuien en mogelijk ook onweer verwacht. De weersverslechtering hangt samen met de komst van een storing die het op Nederland gemunt heeft. Het krieken van de dag gebeurt waarschijnlijk nog met wat zon, maar in de loop van de ochtend vergrijst de lucht. Het wordt in onze regio, mede door deze weersverslechtering, niet warmer dan 18 graden. Desalniettemin kan het misschien wat broeierig aanvoelen. De zuidelijke wind is matig, maar draait later naar zuidwest. Morgen bevinden we ons aan de achterzijde van eerder genoemde sto ring. 's Ochtends is het droog met zon, maardat is nietvan lange duur. 's Middags en vooral in de nacht daarop nemen de regenkansen al weer fors toe. Het wordt overdag circa 18 graden bij een matige zuidwestelijke wind, 4 Beaufort. Woensdag regent het 's ochtend enige tijd. Pas 's middags wordt het droger met af en toe zon. De rest van de tweede mei- week verloopt wisselvallig met af en toe een bui, maar ook wat zon en temperaturen rond 16 graden. Buien Vooruitzichten weer dinsdag woensdag donderdag vrijdag max. 18° 16° 15° 17° min. 11° 12° 10° 10° wind ZW 4 ZW 4 ZW 4 ZW 4 Zon Maan maandag onder 21.21 dinsdag op 5.42 maandag onder 14.32 dinsdag op 4.25 Nautisch bericht De zuidelijke wind is matig, 4 Beaufort. Later op de dag ruimt de wind naar zuidwest. Het zicht is vanochtend matig. Vanmiddag volgt een verbetering tot goed, behalve in buien. De temperatuur van het kustwater is circa 11 graden. Er is kans op onweer. Waterstanden belangstellend. „Werken! brulde Piep Labberdaan uit volle borst. „Niet groot A zeggen! Piep willen geweldig werken!" „Hoort u?" riep Zielknijper boven het tumult uit. „Het is een tragisch geval!" „Praw!" mompelde de professor. „Der schlemiel schreit om werk! Een grootaardig fenomeen." „Zegt u dat wel!" hernam de opvoed kundige. „Na alles wat er gedaan wordt om het werken terug te brengen, is dit heel teleurstellend. Denkt u, dat er hoop is?" „Wel licht", zei de geleerde nadenkend. „Der elektrische impuls kan soms hulp bieden. Men kan stemmen en gitaren elektrisch gans schoon vergroteren; waarom dan een teruggebleven denkleven niet?" MAANDAG Hoog water Laag water 10 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.20 157 22.55 144 04.05 164 16.45 141 Terneuzen 10.40 181 23.12 169 04.14 171 17.06 147 Bath 11.25 210 23.59 198 04.59 197 17.39 171 Roompot Buiten 10.25 120 22.55 103 04.25 13617.10 113 Z'zee/Colijnsplaat 11.30 128 ----- 05.05 145 17.45 122 Stellendam Buiten 10.44 118 23.05 099 04.05 097 17.20 072 Wemeldinge 11.40 142 05.05 155 17.55 132 Krammersl. West 11.35 140 04.50 149 17.55 127 DINSDAG Hoog water Laag water 11 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.29 179 23.56 169 05.20 176 17.49 157 Terneuzen 11.52 205 ----- 05.45 184 18.16 164 Bath 12.41 237 ----- 06.36 208 19.06 189 Roompot Buiten 11.35 136 05.30 142 17.55 121 Z'zee/Colijnsplaat 00.00 109 12.50 142 06.20 15019.05 128 Stellendam Buiten 11.45 134 05.16 098 17.54 075 Wemeldinge 00.15 12413.00 159 06.20 162 19.05 141 Krammersl. West 00.00 121 12.50 153 06.25 156 19.05 135 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichle sneeuw matige sneeuw ifc zware sneeuw lichle regen matige regen zware regen om v7 lat Isobaar Europa: Hoge temperaturen Panir met basilicum Panir is verse kaas zoals die in India thuis wordt gemaakt. Wanneer er verse tuinkruiden aan toe worden gevoegd, dan levert het niet alleen een smakelijk beleg voor de vegeta rische boterham op, maar je kunt het, in blokjes gesneden, ook in tal van salades verwerken. Voor panir moetje eerst chenna maken en wanneer de chenna onder een gewicht is uitgeperst, dan noem je het panir. Voor ca. 300 gram: 2 liter volle melk; 4 eetl. gezeefd sap van citroen of limoen. Voorts: zout; witte peper uit de molen en 2 eetl. ragfijn gesneden verse basilicumblaadjes. Breng de melk aan de kook. Verdun limoen- of citroensap met1 deciliter warm water. Neemdepanophetmomentdat de melk gaat koken en dus omhoog komt van de warmte bron. Voeg er onder voortdurend roeren het verdunde li moen- of citroensap langzaam aan toe waardoor de melk gaat stremmen. Leg het deksel op de pan en laat alles een half uurtje staan. Roer daarna alles nog eenmaal door. Stort de gehele inhoud van de pan op een zeef die is bekleed met een kaasdoek. Laat de wei er uit lekken. Je kunt de wei trouwens ook als een frisdrank schenken. Het heeft veel weg van Rivella, dat trouwens ook met wei wordt gemaakt. Trek na het uitlekken de kaasdoek bij de punten omhoog en knijp nog zoveel mogelijk vocht uit de wrongel die in India chenna wordt genoemd. Doe alles over in een kom en voeg naar eigen smaak en inzicht zout en peper toe. Roer daarna basilicum erdoor. Schep de 'verrijkte'wrongel in het midden op een tweede stuk kaasdoek. Trek de doek bij de puntert omhoog en vorm een bal van de wrongel. Bind het kaasdoek met een touwtje vlak boven de bal vast. Leg de bal op een stuk vilt of ander vochtopnemend materiaal. Plaats een flink gewicht (een met water gevulde kom of schaal) op de bal en laat alles ten minste 12 uur in de koelkast staan. Hierna kan de verse kaas in plakken dan wel in blokjes worden gesne den. Tip: het limoen- of citroensap kan worden vervangen door 6 eetlepels edik met basilicum van Marga Vugs uitSchijndel. Edik lijkt op azijn, maar mag die naam niet dragen omdat het zuurgehalte niet overeenkomt met hetgeen door de wetge ver voor azijn is bepaald. Edik wordt in veel speciaalzaken, reform- en delicatessenwinkels, verkocht. In een groot deel van Europa komt de temperatuur boven de 20 gra den uit. De begrenzing van deze warme luchtmassa ligt over het zuiden van Scandinavië. Ten noorden daarvan is het ook meteen een stuk koeler met temperaturen rond 10 graden of zelfs daaron der. Op de grens tussen deze luchtsoorten valt regen, verder naar het noorden is het wel droog met bovendien flink wat zon. In Rusland is de kans op regen ook groot en het is er fris, net als in Scandinavië. Vanuit het westen komt ook koelere lucht opzetten die in de Benelux, het westen van Duitsland en Frankrijk enkele regen- en onweersbuien veroorzaakt. Op de Britse eilanden is de koele en onstabiele lucht al binnengestroomd en het wordt niet veel warmer dan 15 graden. Bovendien vallen ertalrijke buien, waarvan sommigen met onweer. In Zuid-Europa ziet het er een stuk beter uit. De zon heeft het heft in handen en op verschillende plaatsen loopt het kwik op tot zomerse waarden van 25 graden of meer. In Spanje is het minder zonnig en dat geldt ook voor Griekenland. Er kunnen zeker in Griekenland enkele buien vallen, net als in Bulgarije en de Oekraïne. De meeste zon is waarschijnlijk weggelegd voor Tsjechië, Hongarije, Oostenrijk, Italië en voormalig Joegoslavië. Het kwik loopt er plaatselijk op tot boven de 25 graden. VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 10 MEI 1999

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4