Rekeningrij den wordt gefaseerd PZC Beroven joden was strak georganiseerd Weer diermeel gevonden in voer voor runderen binnenland Poging tegenstand VVD te omzeilen Speciale gevangenis voor jongeren biedt opleiding en nazorg Verwarde man beklimt Domtoren DRUKKEND BEURSEIMAAT Klein voorlees-kwartiertje maandag 10 mei 1999 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat stapt af van het plan om het re keningrijden vanaf 2001 in de hele Randstad in te voeren. Zij wil de elektronisch tolbetaling nu gefaseerd invoeren. Blijkt het systeem bij één of twee ste den goed te werken en inder daad de files te verminderen, dan kan rekeningrijden ook op andere plaatsen in de Randstad worden ingevoerd, schrijft Ne telenbos in een brief aan het ka binet. De minister moet haar collega's in het kabinet overhalen tot het stap voor stap invoeren van re keningrijden, omdat in het re geerakkoord is afgesproken dit in 2001 in één keer te doen. De tolheffing in de spits moet hét wapen worden tegen de almaar uitdijende files, maar de weer stand is groot. In coalitiepartij WD heerst grote weerzin tegen het reke ningrijden. VVD-Kamerlid Hofstra eist dat het rekeningrij den de files met minimaal dertig procent doet verminderen, an ders hoeft het van hem niet. PvdA en D66 zijn grote voor standers. Het CDA is tegen en voelt veel meer voor betaalstro- ken.De grote steden voelen er ook al weinig voor en invloedrij - ke belangenorganisaties als de ANWB hebben zich tegen de door Monique Brandt AMSTERDAM - In het na jaar wordt in Amsterdam een speciale gevangenis voor jonge criminelen geopend. In deze inrichting, die wordt ge vestigd in een vleugel van een bestaande gevangenis, krij gen de jongeren de kans om tijdens hun detentie een vak te leren. Door een uitgebreid nazorg traject worden de delinquen ten ook geholpen met het vinden van een baan of een woning. „Het is een uniek project", zegt een woord voerder van justitie in Am sterdam. „We hopen dat de jongeren met deze intensieve begeleiding weer een eigen leven op kunnen bouwen." Over de vestigingsplaats wordt nog onderhandeld. Jongeren die in aanmerking komenkunnen zelf kiezen of ze hun straf willen uitzitten in een gewone gevangenis of in de speciale inrichting, waar ze in de werkplaats aan de slag moeten. Het gaat om 'draaideurcri minelen', jongeren die steeds opnieuw over de schreef gaan. De laatste maanden heeft justitie in samenwer king met politie en gemeente nauwkeurig onderzoek ge daan naar deze probleem groep, die maar niet door de hulpverlening lijkt te kun nen worden bereikt. Volgens justitie komen onge veer tweehonderd jongeren in aanmerkingen voor de re geling. Het gaat hierbij niet om zware misdadigers. „Ze moeten natuurlijk wel de potentie hebben om goed in de maatschappij terug te kunnen keren", aldus de woordvoerder van justitie. GPD plannen gekeerd. Netelenbos hoopt met een bijstelling van de plannen de VVD toch binnen boord te houden. Tegenstanders kunnen met een geleidelijke in voering van elektronische tol heffing overtuigd worden van het effect van deze maatregel. Bovendien zou fasering schelen in de kosten van invoering, die begroot zijn op een half miljard gulden. VVD'er Hofstra noemt het plan van Netelenbos niet onverstan dig, al ziet hij ook nadelen. Hof stra: „Als je bij één stad begint, wordt die benadeeld ten opzich te van andere steden. En hoe vertaal je de resultaten bij de ene stad naar de andere?" ANWB-baas P. Nouwen noemt het voorstel van Netelenbos een 'forse ommezwaai'. Hij vindt dit een beter systeem dan in één keer het rekeningrijden invoe ren. De ANWB zal de invoering 'kritisch' blijven volgen. Kenteken Het ministerie van Verkeer en Waterstaat begint nog dit jaar een proef met een elektronisch kenteken. Het experiment moet uitwijzen of digitale herken ning van auto's een bruikbaar middel is in de strijd tegen frau de met kentekenbewijzen en nummerplaten. Ook wordt on derzocht of het elektronisch kenteken bruikbaar is bij de re gistratie van rekeningrijders. De digitale nummerplaat is een uniek, onuitwisbaar elektro nisch signaal dat wordt uitge zonden vanuit een geavanceer de chip die ergens in de auto verborgen zit. De registratie vindt plaats met een soort scan ner, zoals die wordt gebruikt in anti-diefstalpoortjes in win kels. Het elektronisch kenteken zal de ouderwetse nummerplaat niet gaan vervangen, omdat re gistratie met het blote oog altijd nodig zal blijven. Volgens een woordvoerder van het ministe rie zal het nog zeker vijf jaar duren voor de digitale nummer plaat en de bijbehorende regel geving kan worden ingevoerd. GPD/ANP Op zeventig meter hoogte blijft de man uren aan de buitenkant van de Domtoren staan. foto Vincent Boon/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Een 25-jarige Utrechter heeft zaterdagmid dag de buitenkant van de Domtoren in Utrecht beklom men. De ernstig verwarde man klauterde tot zeventig meter hoogte en ging aan de buitenzijde van de omloop op een richel staan. Daar bleef hij bijna drie uur lang, gadege slagen door drommen toe schouwers op de grond. De politie trok hieruit de con clusie dat de man naar bene den wilde springen. Politie en brandweer zetten uit voor zorg de directe omgeving van de Dom af en hielden een springkussen gereed. Na urenlang praten wisten hulpverleners de man van de toren af te krijgen. Hij werd overgebracht naar het politie bureau en is zaterdagavond nog opgenomen in een psychi atrisch ziekenhuis. Over zijn motieven doet de politie geen mededelingen. Bouwlift De man was naar boven ge klommen via een bouwlift, die langs de 110 meter hoge toren staat. De lift wordt vanaf 5 ju ni gebruikt om bezoekers van de openluchttentoonstelling Panorama 2000 naar boven te brengen. De politie hield tijdens het in cident een cameraman van de tv-zender SBS6 aan, omdat hij niet snel genoeg gehoor zou hebben gegeven aan het bevel zich te verwijderen. Volgens een politiewoordvoerder had den de hulpverleners aange geven dat de man nerveus werd van de cameralieden en fotografen. De politie hadhen daarop opgedragen weg te gaan. De cameraman werd korte tijd later zonder proces verbaal weer vrijgelaten. De gemeente Utrecht heeft zaterdagavond een aannemer de toegang tot de lift laten af sluiten met houten platen. Vandaag worden er extra be veiligingsmaatregelen geno men. ANP/GPD Internethandel stijgt fors AMSTERDAM - Steeds meer Nederlanders overwinnen hun schroom om via Internet bestellingen te plaatsen. Ruim 170.000 mensen kochten gedurende twee weken in maart voor een bedrag 63 miljoen gulden zaken als boeken, computers en software. Dat blijkt uit de derde Nationale Internet Monitor, een steek proef onder Internetgebruikers. Bij de vorige steekproef in oktober vorig jaar werd voor 35 miljoen gulden elektronisch verhandeld. Het aantal mensen dat zich ten minste een maal per veertien dagen op Internet begeeft, ligt op 2,3 miljoen. ANP Geen hongerdood Heckrunderen LELYSTAD - Voedseltekort was niet de oorzaak dat afgelo pen winter 42 Heckrunderen overleden in het gebied rond de Oostvaardersplassen bij Lelystad. Volgens Staatsbosbeheer waren bijna alle dieren oud of zwak, en zijn ze een natuurlijke dood gestorven. In het leefgebied van de Heckrunderen is voldoende voedsel aanwezig, stelt Staatsbosbeheer. De dieren gingen dood door dat ze door hun isolement niet in staat waren voldoende voed sel te bemachtigen. Staatsbosbeheer is bekritiseerd omdat de natuurorganisatie de Heckrunderen zou hebben verwaarloosd. Maar volgens dierenartsen verkeert de gehele kudde van 500 dieren in goede gezondheid, stelt Staatsbosbeheer. ANP Auto rijdt wegrestaurant binnen ZE VENBERGSCHEN HOEK - In het wegrestaurant De Gou den Leeuw in Zevenbergschen Hoek is gisterochtend een ra vage ontstaan, toen een auto de zaak binnenreed en behalve de pui ook een deel van het interieur ramde. De automobilist uit Breda, zijn vrouw en hun drie maanden oude baby raakten lichtgewond. Het wegrestaurant was op het moment van het ongeval nog niet open. De man bleek niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs. Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte de man in de mid denberm van de A-16, waarna hij in een poging dit te corrige ren via de rechterberm en de afrit van de snelweg afraakte en in het wegrestaurant tot stilstand kwam. ANP Max Havelaar-sinaasappelsap AMSTERDAM - Na koffie, thee, chocolade, bananenhoning, cosmetica en thee introduceert Max Havelaar in het voorjaar van 2000 in Nederland een sinaasappelsap met eigen keur merk in de supermarktschappen. De actie in Nederland volgt op een geslaagde proef in Zwitserland. „Bij de teelt van sinaasappelen zijn veel misstanden. Daarom is het een goed product om mee te komen", verklaren H. Bol- scher en M. van Tilburg van de Stichting Max Havelaar in het blad Distrifood. De organisatie geeft een keurmerk aan producten die door fa brikanten onder eerlijke handelsvoorwaarden zijn inge kocht. Het bekendst is de koffie. ANP Maand van meesterspeurders AMSTERDAM - Onder het motto 'Van Marlowe tot Maigret' staan dit jaar tijdens de Maand van het Spannende Boek meesterspeurders centraal in boekwinkel en bibliotheek. De maand van het spannende boek wordt dit jaar voor de elfde maal gehouden: van 28 mei tot en met 30 juni. De Britse misdaadauteur Minette Walters schreef op uitnodi ging van de Stichting CPNB het geschenkboekje voor de maand van het spannende boek 1999; 'De tondeldoos'. Een ie der die tijdens de maand voor ten minste 29,50 gulden boeken koopt, krijgt een exemplaar cadeau. ANP Een standaard oplossing b er echt niet in airconditioning. Laat je voorlichten door een n installateur, en kies voor kwaliteit op de werkplek en thuis. eHouqkcetinq *t}Uó4ui <U (eiteY 0115-613568 door Hans de Bruijn AMSTERDAM - Roof is iets van alle tijden en van alle oorlogen. „Als ik op tv beelden zie van vluchtelingen uit Kosovo, dan probeer ik te focussen op één zo'n persoon. En dan kan ik me heel goed voorstellen hoe die zich voelt. Weten dat alles watje had, is afgepakt. Dat deden de Duitsers ook. Zij roofden zelfs de kleinste dingen die voor hen niets waard waren." Negen jaar lang deed historicus Gerard Aalders onderzoek naar de roof tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitsers van de bezittingen van vooral de joodse Nederlanders. Aalders' boek 'Roof, de ontvreemding van joods bezit tijdens de Twee de Wereldoorlog' geeft een onthutsend beeld van de nauw gezette manier waarop de be zetters daarbij te werk gingen. „Dit was geen roof met het ge weer in de aanslag. Wat mij het meest getroffen heeft is juist de gruwelijke systematiek." Er waren verordeningen, wet ten en regels, waar bij de roof 'keurig' de hand aan gehouden werd. „Als je vond dat jou ten onrechte iets was afgenomen, dan kon je bezwaar aantekenen. En als je gelijk had, kreeg je het afgepakte gewoon terug", stelt Aalders, die werkt voor het Ne- deiiands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD, voor heen RIOD) in Amsterdam. Doelwit waren vooral joden en zigeuners. Niet-joden kwamen er - naar verhouding - redelijk van af. Volgens Aalders is er in ons land tussen 1940 en 1945 voor ongeveer 3,5 miljard (toen malig) gulden aan goederen, aandelen en andere eigendom men geroofd. Tegen de huidige koers komt dat neer op zo'n vi j f- tien miljard. Bijna eenderde daarvan was joods bezit, terwijl er toch maar zo'n 140.000 joden in Nederland waren. De gemiddelde Neder lander had een schadepost van 8.100 gulden, terwijl de joden gemiddeld 70.000 gulden kwijt raakten. De Duitsers roofden vooral aandelen, maar ook goud, sieraden en kunst. „Zij namen zelfs postzegelverzame lingen in bezit." Huizen en grond werden onteigend. Er werd van iedereen geroofd, zonder uitzonderingen, arm of rijk. „Zelfs een klein schilderij tje, afkomstig van de markt op het Waterlooplein, werd inge pikt", zegt Aalders. Diamantairs Hoe grondig de Duitsers te wex-k gingen, blijkt uit het lot van een groep joodse diamantairs die naar kamp Westerbork waren gebracht. Omdat de Duitsers geloofden dat zij nog niet alle diamanten hadden, werden zij weer vrijgelaten, zodat men als nog aan hun resterende diaman ten kon komen. Daarna werden de diamantairs opnieuw opge pakt en uiteindelijk vergast. Een groot deel van zijn boek is gewijd aan de rol van de Neder landse banken, die allerminst met tegenzin meewerkten aan de roof. Aalders beschrijft hoe grote banken - zoals de Axnster- damsche Bank, de Twentsche Bank, de Nederlandsche Han del Mij en de Rotterdamsche Bank - gewillig meehielpen ge roofde joodse aandelen en effec ten te verhandelen. „De Nederlandse financiële we reld heeft actief, willens en we tens, en ondanks waarschuwin gen vanuit Londen via Radio Oranje om het niet te doen, mee- gewerkt", zegt Aaldex-s. „In het begin waren zij nog wel terug houdend, maar toen hen een armzalige provisie van één pro cent in het vooruitzicht werd gesteld, gingen zij allemaal voor de bijl." Volgens Aalders wisten die banken heel goed waar de aandelen vandaan kwamen. „Zij wisten pi'ecies wat de Liro- bank was. Anders had de toen malige voorzitter van de Vereni ging voor de Effectenhandel, Overhoffook geen juridisch ad vies gevraagd. Dezelfde Over hoff die eind 1944 nog gauw even lid van de Ondergrondse werd om zich na de ooxiog te kunnen indekken." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ouders lezen hun kinderen gemiddeld nog geen kwartier per dag voor. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO in op dracht van de stichting Lezen in het kader van Nationale Voorleesdag 1999 op 19 mei. Ruim eenderde van de kinderen (tot 12 jaar) krijgt niet regelmatig een verhaaltje voorge schoteld. Dat komt volgens het NIPO neer op 800.000 kinderen. Hoewel negen van de tien ouders vooidezen 'gewoon' of 'erg belangrijk' noemt, blijven nogal wat kinderen verstoken van deze aan dacht. In de categorie 9 tot 12 jaar moet zestig procent zelf lezen. Daarentegen wordt 95 pro cent van de 3- tot 5-jarigen regelmatig voorge lezen. De helft van de kinderen die wordt voorgele zen, krijgt elke dag een verhaal te horen. In driekwait van de gevallen neemt de moeder het voorlezen voor haar rekening. De verhalen van Annie M.G. Schmidt zijn daarbij verreweg het populairst. Op eerbiedige afstand zijn Dick Laan en Walt Disney favorieten, zo ontdekte het NIPO. ANP 10 mei 1949 A.R. De hele fractie van de Anti Re volutionairen is na een intern geschil uit de gemeenteraad van Bolsward gestapt. De AR.-raadsleden hadden inge stemd met een gemeentelijke subsidie voor een rooms-ka- tholiek lyceum en wei-den daarvoor direct door hun eigen kiesvereniging op de vingers getikt. Stierenvechten Een Duitse zakenman ziet in zijn eigen land een gat in de markt: stiex-envechten. De man heeft toestemming ge vraagd om de evenementen in het stadion van Flensburg te houden. Wel wil hij de horens van de stieren met gummikussens be dekken, om bloedvei-gieten te voorkomen. Adresboek Vlissingen beschikt voor het eer-st in negen jaar weer over een bijgewerkt adresboek. Daarin staan de namen en adressen van alle inwoners. Bushalte In de gemeente Waarde zijn de afgelopen dagen bordjes 'bus halte' geplaatst. De kern wordt eindelijk aangesloten op het busnetwerk. De bus rijdt nog wel tijdelijk een aan gepaste route, omdat de hoofdweg wordt gerepareerd. En dat werk ligt stil, omdat er een tekort aan stenen is. Uitgever: W F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http.//www pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00: franco per post 128.50: per maand 35,75: per jaar 372,50: franco per post 491.00. bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80. zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad &50 meer (excl. 17,5 pet btw): volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV door Pieter Evelein DEN HAAG - Er zit nog steeds diermeel in veevoer voor riuide- ren. Bij controles zijn in negen tien van 62 monsters sporen van diermeel gevonden, hoewel dat is verboden. Diermeel kan bij runderen de gekke-koeienziek- te BSE veroorzaken. Staatsse cretaris Faber (Landbouw) wil dat mengvoerbedrijven er alles aan doen om te voorkomen dat diermeel in het voer terecht komt. De sporen zijn gevonden bij mengvoerbedrijven en op boe renbedrijven. Het ministerie van Landbouw kon zaterdag niet zeggen om hoeveel bedrij ven het gaat. De Inspectiedienst onderzoekt de overtredingen. Het bedrijfsleven heeft al maat regelen genomen, maar die heb ben nog niet het gewenste effect. Diermeel kan in veevoer te rechtkomen als een mengvoer- bedrijf eerst varkensvoer maakt, en daarna op dezelfde productielijn veevoer. Er kun nen restjes diermeel zijn achter gebleven die in veevoer belan den. Diermeel mag wel worden gebruikt voor varkensvoer. Sinds 1994 geldt een verbod op het gebruik van diermeel in voer voor herkauwers. Sinds 1 maart van dit jaar gelden strengere voox-schriften voor de manier waarop mengvoei-bedrijven het voer maken. Faber eist dat zij er alles aan doen om de voorschrif ten na te komen. De Kwaliteits dienst Diex-voedersector (KDD) en de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) blij ven de komende tijd intensief controleren. Boerenorganisatie (Advertentie) LTO-Nederland reageert ge schokt. „Dit moet tot op de bo dem worden uitgezocht. We moeten elk risico op vermen ging uitsluiten", aldus een woordvoerder. Volgens LTO moet de overheid met 'keiharde maatregelen' af dwingen dat transporteurs en fabrikanten vermenging van diermeel met rundveevoer voorkomen. „Bij zestig procent van de transporteurs en bedrij ven is het goed geregeld. Het kan dus wel", aldus de woordvoer der. LTO adviseert boeren die twijfelen aan de betrouwbaar heid van hun leverancier die op voorhand schriftelijk aanspra kelijk te stellen. Mengvoerbedrijven moeten aparte productielijnen maken voor njndveevoer en ander voer, vindt LTO. Transporteurs moe ten voor gescheiden vervoer zorgen, en ook de boei-en moeten maatregelen nemen. ANP Historicus Gerard Aalders. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3