Geld nodig voor vluchtelingenwerk PZC zeeland maandag 10 mei 1999 z 10 Sloebermix trekt bomvolle tent Axel steekt drie ton in museum watertoren Briljanten echtpaar viert jubileum met feestelijk open huis Werk aan weg in Terneuzen bezorgt hinder Terneuzense scouts winnen Zepaka in kampeerweekeinde Beelden van oude goden en heiligen Vereniging kijkt naar gemeente Terneuzen na afschaffing rijkssubsidie Politie betrapt drankrijders door René Hoonhorst door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - De Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen hoopt spoedig duidelijkheid te krijgen over de subsidie voor komend jaar. Het rijk heeft de (subsidie-) Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) afgeschaft, waardoor ook de inkomsten bron opdroogt. Voorzitter N. Florusse verwacht dat de ge meente Terneuzen het werk van Vluchtelingenwerk toch zal blijven steimen. „Als er geen geld komt, dan stoppen we." De vereniging verwacht voor alsnog niet dat het zover komt. Ook in 1998, het jaar waarin de vereniging haar tienjarig be staan vierde, is er veel werk ver zet. In zijn jaarverslag over 1998 schrijft, het bestuur dat het afge lopen jaar vooral in het teken stond van 'inburgeren'. Dat is erop gericht de vluchtelingen wegwijs te maken in de Neder landse samenleving. Vluchte lingenwerk en het Nieuwko mersbureau namen dat samen op zich. De persoonlijke begeleiding, die in het verleden bij de vereniging voorop stond, werd in 1998 steeds meer vervangen door be geleiding 'op afstand'. Dat houdt verband met het feit dat vluchtelingen tegenwoordig al een heel traject in opvangcentra hebben doorlopen voordat ze in Terneuzen terechtkomen. Van uit het kantoor aan de Nieuw- straat worden de contacten met diverse instanties gelegd en daar kunnen ook de mensen met vragen terecht. VVD-avond LJZENDIJKE - De WD afde ling West-Zeeuws-Vlaanderen houdt dinsdag 11 mei een open bare ledenvergadering. Economisch onderzoeker M. de Vries van de Rabobank Utrecht spreekt over de recreatievisie van de gemeente Sluis-Aarden burg, de economische ontwik keling van West-Zeeuws- Vlaanderen en het Zwingeul- project. J. Provoost, raadslid in Oostburg, en G. van Daele, wet houder van Sluis-Aardenburg, reageren hierop. De bijeen komst in Hof van Koophandel in Uzendijke begint om 20.30 urn-. De oi'ganisatie telde afgelopen jaar dertig vrijwilligers. Zij be kommerden zich onder meer om achttien mensen die onder de ROA vallen en nog geen erkende vluchtelingen zijn en achttien personen met- een Voorlopige Vergunning tot Verblijf (VVTV). Ook werden de vrijwilligers ingezet in de tijdelijke opvang centra in Schoondijke, Zuid- dorpe en Cadzand. Het opvang centrum in de laatstgenoemde plaats is inmiddels een asielzoe kerscentrum geworden. Mede daarom is er samenwerking ge zocht met Vluchtelingenwerk Oostburg, wat dit jaar moet uit monden in een federatie. De activiteiten van de vereni ging werden in 1998 gehouden in cultureel centrum De Trian gel en in buurthuis het Schel penhoekje, waar de vrouwen groep bij elkaar kwam. .De vereniging buigt zich op dit mo ment over de vraag hoe zij deze wekelijkse bijeenkomsten in de toekomst wil voortzetten, om- Voetbalclub viert Boomwaifeest GRAAUW - Voetbalvereniging Graauw sluit het seizoen af met de jaarlijkse Boomwaifeesten, deze keer van woensdag 12 tot en met zondag 16 mei op sport park De Boomwai. Woensdag is er vanaf 20.00 uur een wedstrijd bieden en jokeren. Donderdag (Hemelvaartsdag) begint om 14.00 uur een gezins dag. Deze spelmiddag is ook toegankelijk voor niet-leden. Vrijdag staat vooral in het teken van de jeugd. De F- en D-pupil- len verzamelen zich om 13.00 uur voor een spelmiddag. Sa men met de A-junioren houden zij die middag nog een straf- schoppenfestijn. Om 18.30 uur speelt het eerste elftal van Graauw tegen het A-junioren- team uit 1990. 's Avonds begint om 20.00 uur in de feesttent een playbackshow. Zaterdag wordt vanaf 16.00 uur een 5 tegen 5 veldvoetbaltoer- nooi gespeeld. Om 20.00 uur be gint een feestavond met een op treden van het trio De Sjonnies. Zondag sluit een wijk- en fami- lietoemooi traditioneel de fees ten af. De bal rolt vanaf 13.00 uur. dat de belangstelling nogal wis selend is. De vereniging ziet het belang van de groep in en zint op nieuwe activiteiten zoals fiets- lessen. Het nieuwkomersbureau en het opleidingcentrum ROC hebben nog niet op dat verzoek gereageerd. Het zou volgens Florusse mooi zijn als er in Ter neuzen een soort trefpunt wordt ingericht waar vrouwen elkaar kunnen ontmoeten. De voorzitter verwacht niet dat er veel extra werk op Vluchte lingenwerk afkomt door de mo gelijke komst van enkele tien tallen Kosovaren naar Zeeuws- Vlaanderen. De gemeente Axel heeft toegezegd samen met de woningbouwvereniging elf wo ningen ter beschikking te stel len voor déze mensen. De vrij willigersorganisatie vindt dat de verantwoordelijkheid voor de begeleiding van de vluchte lingen bij Axel ligt. „We zouden wel willen, maar wij richten ons primair op de gemeente Terneu zen. Axel heeft geen eigen ver eniging. Dat betekent dat de mensen uit Axel met him speci fieke vragen toch naar ons kan toor in Terneuzen komen. We sturen ze niet weg natuurlijk. Maar eigenlijk is het niet onze taak." AXEL - De watertoren van Axel krijgt binnenkort een toilet, een keuken en een bergruimte. Het 'moerasweitje' rondom de toren wordt ingericht als heemtuin, zodat gasten direct een vrolijke indruk krijgen van het toekom stige natuurmuseum annex mi lieu-educatief centrum. Burgemeester en wethouders willen 527.000 gulden uittrek ken voor de transformatie van de watertoren en omgeving. De gemeente Axel hoeft zelf 'slechts' drie ton te betalen, want eerder werd al 227.000 gulden aan Europese 5B-gelden toegezegd. Van het geld hoopt het college ook extra parkeer ruimte in de buurt van de water toren te kunnen creëren. In de watertoren is zowel ruimte voor exposities en educatie op Hoog niveau op schoolatletiekdag TERNEUZEN - Op de atletiek baan van AV Scheldesport in Terneuzen vond zaterdag de traditionele schoolatletiekdag voor basisscholieren plaats. Ge zien de vele deelnemers, ruim 300 jongens en meisjes, bleek dat atletiek nog steeds een po pulair is. Voor de kinderen van groep drie tot en met zes stonden versprin gen, balwerpen, sprint en de 600 meter op het programma. De groepen 7 en 8 konden zich uit leven met hoogspringen, bal- werpen, verspringen en de 1000 meter. Het niveau van de wedstrijden lag hoog, want vergeleken met vorig jaar sneuvelden er talloze records. Alle deelnemers kregen een schoolatletiekdiploma. Bij de meerkamp en lange loop afstanden waren er medailles voor de beste drie per leeftijds categorie. Ook mogen zij een half jaar gratis meetrainen bij AV Scheldesport. De zes besten worden afgevaardigd naar de Zeeuws-Vlaamse schoolatle tiekdag. Op 26 juni strijden zij met leeftijdgenoten uit Terneu zen, Hulst en Oostburg in Ter neuzen om het Zeeuws-Vlaamse kampioenschap meerkamp of lange afstand. De organisatie van deze dag is in handen van atletiekvereniging RKHVV uit Hulst. het gebied van natuur en milieu als voor het in kaart brengen van de historie van het gebouw en de drinkwatervoorziening in de regio. De inrichting van de heemtuin geeft ondersteuning aan de uitleg over natuur- en cultuurlandschap, verwacht het Axelse college. B en W gaan er nog steeds vanuit dat het nieuwe torenmuseum annex educatief centrum voor namelijk op de inzet van vrijwilligers kan drijven. De vrijwilligers moeten worden aangestuurd door een beheers commissie. De plannen voor de investeringen in watertoren en de beheersstructuur worden dinsdag 11 en woensdag 12 mei in verschillende gemeente raadscommissies besproken. In de raadsvergadering van don derdag 27 mei dient een besluit te worden genomen. Samenwerking De Axelse raad moet tijdens die bijeenkomst ook besluiten of Axel al dan niet lid blijft van een grensoverschrijdend overlegor gaan. Tijdens de aprilvergade- ring werd afgesproken dat wet houder Jvan Schaik de voor- en nadelen van het samenwer kingsverband met Hulst en drie Vlaamse gemeenten nog eens op een rij zou zetten. In de vergade ring van de commissie sociale zaken, welzijn en onderwijs van dinsdag 11 mei komt de samen werking tussen de bibliotheken in de vijf gemeenten opnieuw aan de orde. De vergadering be gint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Roger van Essen schutterskoning SINT JANSTEEN - Roger van Essen heeft zijn koningstitel van de schuttersvereniging St. Jan geprolongeerd. De titelhouder haalde tijdens de jaarlijkse koningsschieting op de staande wip bij het eerste het beste schot de hoge vogel naar beneden. In de gebruikelijke drie ronden wisten de andere deelnemers de hoge vogel niet af te schieten. Van Essen, die ook voorzitter is van St. Jan, mag nu deelnemen aan de Zeeuws- Vlaamse en Nederlandse titel strijd. P. Warrens werd tijdens de koningsschieting eerste mi nister en E. Savooy tweede mi nister. Rowwen Hèze zette de hele tent op stelten. foto Charles Strijd. doorEdy de Witte CLINGE - Vier Nederlandse topbands op het podium, een enthousiast publiek, geen enkele wanklank en vooral een professio nele organisatie stonden het afgelopen weekeinde garant voor een succesvolle derde editie van Sloebermix in Clinge. De aantrekkelijke affiche lokte zo'n vijfdui zend liefhebbers naar het tweedaagse meifeest van de Clingse carnavalsvereni ging De Sloebers. Zaterdagavond kreeg het jeugdige pu bliek in de grote feesttent aan de Water straat eerst Pater Moeskroen als opwar mer voorgeschoteld. Het feest werd perfect afgemaakt door Rowwen Hèze. Deze Limburgse band zette de tent volle dig op stelten. Traditioneel werd bij dit festijn niet alleen bier gedronken maar werden plastic glazen vol gerstenat over de feestvierders heen gegooid. De EHBO had de handen vol aan het behandelen van onder meer verdraaide knieën en gezwik te enkels: blessures die vooral ontstaan waren door het springen in het feestge druis. Zondagmiddag genoot een meedeinende menigte in de bomvolle tent van de Friese formatie De Kast en het Zeeuwse BlofDe Kast trad op als vervanger van Volumia, dat door ziekte van de zanger moest afha ken. Syb van der Ploeg en zijn band kre gen echter al snel de handen van de 2500 aanwezigen in de lucht. De temperatuur in de tent steeg mede door de felle zon tot tropische waarden. De eerste-hulpverle- ners kregen nu te maken met fans die be vangen waren door de warmte, en een en keling door emotie. Blof was zonder meer de slagroom op het toetje. Zanger Pascal Jakobsen vond het fantastisch om na de nodige concerten elders in het land weer eens in eigen huis te kunnen uitpakken. De Sloebers schenken een gedeelte van de opbrengst aan enkele goede doelen. Dit keer krijgen De Zonnebloem en de Mu ziekvereniging in Clinge een donatie. Ver der gaat er geld naar de opknapbeurt van het Sloeberbeeld in Clinge en het tuinpro- ject van de Blaauwe Hoeve in Hulst. door Wilma Valk BRESKENS - Tijdens het werk op de boerderij leerden ze elkaar kennen. Jan Tellier uit Breskens is inmiddels 89 jaar en zijn vrouw Johanna van de Wege 85: gisteren, zondag, vierden ze dat ze 65 jaar getrouwd wraren, hun briljanten bruiloft. Johanna moest al vroeg in be trekking; met dertien jaar werd ze meid op een boerenhof aan de Zevenhofstedenstraat. Daar was Jan in dienst als knecht en tijdens het werk ontmoetten ze elkaar. Johanna bleef na het hu welijk thuis: „Ik ging nog wel eens helpen bij molenaar Ris- seeuw in Breskens. Verder haakte en breide ik veel. Dat had ik al vroeg op de breischool geleerd. We waren met zeven kinderen thuis, dan waren er al tijd veel sokken te breien. De knot wol met een veiligheids speld in de zak van mijn schort, zo mocht ik naar buiten." Jan ging later werken bij de firma Cambier in Breskens: „In de landbouw maar ook in de we genbouw. Samen met mijn maat Piet Riteco heb ik veel wegen in Zeeuws-Vlaanderen aangelegd. Oostburg-IJzendijke heb ik wel vier keer op mijn knieën gedaan. Toen was de weg heel wat beter dan nu met al die hobbels." Het echtpaar heeft een dochter, twee klein- en twee achterklein kinderen. Johanna doet nog al les zelf in huis: „Deze week heb ik hard gewerkt. Alles moest perfect in orde zijn. Zaterdag avond was ik zo moe dat ik al heel vroeg in bed lag. Maar moe zijn is niet erg, ik kan tenminste nog alles doen en overal van ge nieten." Wethouder C. Bolijnfe- liciteerde het echtpaar gisteren namens de gemeente Oostburg. De woning stond de hele dag voor iedereen open. „We doen alles thuis; dat is wel druk, maar gelukkig kunnen we daar nog tegen. Iedereen is welkom." Jan Tellier en Johanna van de Wege vierden thuis in Breskens hun briljanten bruiloft. foto Charles Strijd HULST - De politie heeft dit weekeinde vijf automobilisten van de weg geplukt, die met te veel alcohol op achter het stuur waren gekropen. Een 23-jarige bestuurder uit Lublin (Polen) werd zaterdag nacht op de N60 bij Hulst aan gehouden. De marï had bijna drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. Een dagvaarding en een rijverbod van zeven uur rijker kon hij het bureau verlaten. De blaastest bij een 33-jarige Temeuzenaar wees uit dat de man tweeënhalf keer de maximum hoeveelheid had gedronken. Hij mocht zes uur geen auto rijden. Een 23-jarige Axelaar werd be trapt op de Willem de Zwijger laan in Terneuzen. Hij had de maximum hoeveelheid iets overschreden, maar beschikte tevens niet over een geldig rijbe wijs. Ook een achttienjarige Temeuzenaar werd die nacht gecontroleerd nadat hij op de Kennedylaan in Terneuzen op viel door 'onstabiel rijgedrag'. Hij kreeg een boete van 390 gul den. Een automobilist uit het Belgi sche Wingene bleek op de Rid derstraat in Sluis ruim ander half keer het quotum te hebben overschreden. Dat kwam hem op een forse boete te staan. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen start vandaag, maandag, met de recon structie van de Spuistraat, Walstraat en een deel van de Burgemeester Geillstraat in de binnenstad van Terneuzen. Gedurende de werkzaamheden moet het verkeer via de Scheldekade rijden. Als eerste komt de bestrating van de trot toirs en parkeervakken in de Burgemeester Geillstraat aan de beurt. Ook wordt de straat voorzien van nieuwe stoepranden. De rijbaan is daardoor tijdelijk in één richting te gebruiken. Alleen automobilisten vanaf de Spuistraat richting Arsenaalstraat kun nen de straat in. Anderen moeten via de Scheldekade hun bestemming bereiken. In de tweede fase, na 29 mei, wordt het weg dek van de Burgemeester Geillstraat verbe terd. De Walstraat krijgt nieuwe riolering, op de trottoirs komt nieuwe bestrating en de rij baan krijgt een vers laagje. De verwachting is dat de werkzaamheden in juli gereed zijn. door Marian Hemelaar WESTDORPE - Een kleine tweehonderd scouts en hun lei ders hebben afgelopen weekend gestreden om plaatsing voor de Landelijke Scouting Wedstrijd in Baarn. Dat deden ze tijdens de dertigste Zepaka, de Zeeuws-Vlaamse patrouille en ronde kampioenschappen. De uiteindelijke winnaar was de patrouille Watch the Stars van St. Hubertus uit Terneuzen; tweede werd de patrouille Obie- Kenobie, eveneens uit Terneu zen. Beide groepen mogen met Pinksteren meedoen aan de lan delijke wedstrijd in Baarn. Op het terrein van de Westdorp- se scoutinggroep Wewakabo stroomden honderdvijftig gid sen en verkenners vrijdagavond toe. De scouts, in de leeftijd van tien tot en met veertien jaar, kwamen uit Terneuzen, Hulst, Westdorpe, Axel, Sas van Gent, Oostburg, Sluis en Sluiskil. Na dat ze de tenten hadden opge zet, speelden de scouts levend stratego; ze sloten de avond af met een groot kampvuur. Het eigenlijke Zepaka, voor de punten, begon zaterdagmorgen met het bouwen van de keuken en het afbouwen van het kam- Ossenisse heeft countrydansclub OSSENISSE - Met de onthul ling van het logo van de Lone Star Country Dancers heeft burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse vrijdagavond in Ossenisse een nieuwe country line-danceclub gedoopt. De club telt 39 leden die buiten clubverband om al een jaar met elkaar dansen. „In de praktijk werkt het gewoon makkelijker als je een officiële club bent. Al les heeft een organisatie nodig, anders zie je door de bomen het bos niet meer", verklaarde voorzitter Huib van Boven de oprichting van de club. Country line-dancing verheugt zich volgens van Boven in een stijgende populariteit. „Het is viij gemakkelijk te leren en het voordeel is datje er geen partner voor nodig hebt. Iedereen kan het lerenvan j ong tot oudWie de Lone Star Country Dancers aan het werk wil zien, kan op hemelvaartsdag terecht in Axel. Daar wordt op het Old Timer Festival een demonstratie gege- pement. Voor enkele tenten hin gen al futuristische kunstuitin gen als rekwisieten voor het avondspel. Het opzetten van de tenten, schoonhouden, koken en pionieren werd afzonderlijk gecontroleerd. Elk team kreeg pas na goedkeuring toestem ming om te beginnen aan het volgende onderdeel. De dagtocht van achttien kilo meter voerde gedeeltelijk door het Canisvliet en België. Ook hierbij werden de deelnemers weer op allerlei onderdelen be oordeeld. Alle groepjes kregen een stukje verhaal mee dat on derdeel was van het avondspel, zodat ze zich tijdens het lopen alvast konden voorbereiden, 's Avonds beeldden de scouts met maskers op hun aandeel van het themaspel StarWars uit. De tus senstand werd zondagmorgen bekendgemaakt, waarna de deelnemers met een postenspel nog een laatste gooi naar deel name aan de Landelijke Scou ting Wedstrijd konden doen. Elfjarige op de brommer van pa AARDENBURG - Een 53-jarige Aardenburger kreeg zaterdag een proces-verbaal omdat hij zijn elfjarig zoontje op zijn brommer had laten rijden. De jongen reed door de Boot- j straat in Aardenburg. De I bromfiets was bovendien niet verzekerd. De politie heeft de I brommer in beslaggenomen. Auto 'geleend' in Sas van Gent SAS VAN GENT - Een 22-jarige vrouw uit het Belgische Destel- berge bemerkte vrijdag dat on- bekenden gebruik hadden ge maakt van haar auto. De vrouw vermoedt dat er spra- I ke was van joyriding. De auto die in Sas van Gent geparkeerd stond, vertoonde geen braak sporen, maar de benzinetank was half verbruikt en de stoelen I stonden in een andere stand. Lammetje weg TERNEUZEN - Een 41-jarige Hulstenaar miste vrijdagavond zijn lammertje. Het beestje stond donderdagavond nog in een wei in Hulst maar was vrij dag verdwenen. De lam had een waarde van 120 gulden. Toen de Romeinen de macht hadden in Zeeuws-Vlaanderen, werden goden als Venus en Nehalennia vereerd. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti en Frank Gijsel AARDENBURG - In het ar cheologisch museum in Aar denburg is zaterdag een ten toonstelling geopend over gewijde dieren van de Kelten, godheden uit de Romeinse tijd en heiligen uit de Middeleeu wen. De expositie is tot en met 30 september te bezichtigen. Goden, godinnen en heiligen. Heidenen en christenen in West-Zeeuws-Vlaanderen heet de tentoonstelling, die laat zien op welke manier god heden en heiligen in het verle den werden vereerd. Door het wegtrekken van een doek bo ven de toegangsdeur verricht te drs. R. van Dierendonck, provinciaal archeoloog van Zeeland, de officiële opening. In het museum is te zien hoe de Kelten zo'n 3500 jaar geleden vele goden aanbaden, die ge associeerd werden met de zon en dieren als rammen, stieren en paarden. De druïden-pries ters brachten offers aan deze goden. Ook mensenoffers wa ren niet ongebruikelijk. Door de Romeinse bezetting ontstond er een mengreligie met Gallo-Romeinse goden en godinnen, zoals Mercurius, Bacchus, Venus, Minerva en Nehalennia. Uit de Romeinse tijd is ook het christendom, met het geloof in één god, af komstig. De geloofsdiscussie tussen christenen en niet- christenen leidde later tot on begrip en intolerantie, uit mondend in geweld en vervol gingen. De christelijke martelaren die bij vervolgin gen werden gedood of de pre dikers die de mensen hier in contact brachten met het christendom, werden later vereerd als heiligen of als wel doeners en verrichters van wonderen. De expositie toont de verschil len tussen deze godsdiensten, maar ook de overeenkomsten. Zo zijn veel gebruiken rondom Kerst en Pasen, de verering van heiligen en bepaalde ker- keli j kerituelen terug te voeren op de Kelten en Romeinen. De planeten, de dagen van de week en diverse maanden zijn vernoemd naar Romeinse go den. Ook carnaval en nieuw jaar (vuurwerk) hebben alles te maken met het verdrijven van boze geesten. De expositie is op de eerste plaats eenkijktentoonstelling. Het archeologisch museum toont tientallen beeldjes van goden en heiligen, middel eeuwse getijdeboeken, minia turen en ampullen waarin hei lig water werd bewaard. De kostbaarheden zijn afkomstig van diverse musea in Neder land en België. Bijzonder zijn de vaak in Sluis gevonden pel grimsinsignes, die privébezit zijn. Als herinnering aan een bedevaartstocht kocht de pel grim ter plaatse een insigne dat hij op zijn hoed kon spel den. aasaaa ÉÉÉSÊi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28