arnalenvangst naar dieptepunt BRADERIE RTL 4 stopt met showrubriek PZC Marinus Boezem mag zich voortaan ridder noemen PZC Zeeuwse lopers staan al te trappelen voor de Roparun zeeland issers wijten dramatische daling aan baggerwerk Westerschelde GRANDIOZE TERNEUZENSE Zeeuws-Vlaanderen vanaf het zadel kunst cultuur Nieuwe behandeling bij borstkanker kan armpijn voorkomen m maandag 10 mei 1999 )r Pascalle Cappetti ËSKENS - De garnalen- igst is het afgelopen kwar- 1 dramatisch geweest. De •gst bereikte met vierdui- d kilo een historisch diepte- it. Vorig jaar brachten de ters in deze periode bijna ntigduizend kilo aan wal. in de Belgische vismijnen rd in de eerste maanden van >9 zevenduizend kilo minder ïgevoerd dan het jaar daar- or. Toen bedroeg de vangst g zeventienduizend kilo. De rzaak van de slechte vangst jrdt gezocht in de verdieping m de Westerschelde. eigens mijnmeester J. Vader is at nog nooit zo slecht geweest de garnalenvisserij. „Het is offiedik kijken, want met de •arnalen weet je het nooit. Het ane jaar kom je er in om, het an der jaar zit er bijna niets." Hij noemt het waarschijnlijk dat de baggerwerken in de Wester schelde alles te maken hebben met de belabberde vangst dit jaar. „Op de rivier, in de Wielin gen bijvoorbeeld, is het een en al blubber wat naar boven komt. Daar kan de garnaal geen voed sel meer vinden." Vader consta teert dat de 'blubberzooi' ook al is waargenomen aan de mon ding van de Westerschelde. „Plaatsen die voorheen goed be- visbaar waren, zijn nu volge stort. Ze beginnen overal te storten, dus ook de monding be gint vol te stromen." De enorme teruggang is volgens hem nog versterkt door het feit dat de reguliere garnalenvis- sers, in Breskens zijn dat er vari ërend zes of zeven, door de slechte omstandigheden op een andere vorm van visserij zijn overgestapt. Zij zijn kabeljauw gaan vissen, een soort die dit jaar en vorig jaar in overvloed aanwezig is en zich makkelijk laat vangen. „Dat compenseert de schade een beetje." Een kleine pleister op de wonde is dat de prijs van de garnalen door het krappe aanbod onge kend hoog is. De gemiddelde ki loprijs steeg van 6,04 naar ƒ13,71. „Maar dan nog loont het nauwelijks. Daarvoor is het aanbod te schraal." Vader is dan ook niet erg optimistisch ge stemd over de toekomst. De Breskense mijnmeester ver wacht dat er op korte termijn overleg zal worden gepleegd met Rijkswaterstaat over het probleem en de mogelijkheid van een schadevergoeding. De vismijnen in België zien de toekomst eveneens somber in. De schrale oogst van tiendui zend kilo wijten zij ook aan de verdieping van de zeearm. „Als dit zo door zal gaan, is de kans heel groot dat er binnen enkele jaren geen garnaal meer zal zijn op de Belgische en Nederlandse kusten", constateert de Reders centrale in het Visserij Nieuws. Advertentie Auto - Motor - Caravan Vrijdag 14 en Zaterdag 15 mei In en om Garage Cappendijk Toyota en Mercedes Garage Vervaet aan de L. Reksestraat in Terneuzen. De Landelijke Fietsdag trok zaterdag honderden mensen. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti AXEL - Eigenlijk was het zon dag nóg een mooiere dag om te fietsen. Tenminste, als je al leen naar het weer keek. De harde wind - het leek wel of die steeds van voren kwam - zorg de er zaterdag voor dat de ge middeld 35 kilometer lange fietstocht geen gemakkelijke opgave was. Toch trok de Lan delijke Fietsdag zaterdag in Zeeuws-Vlaanderen opnieuw honderden mensen. Het deelnemersaantal was iets lager dan vorig jaar, maar toen was het dan ook extreem zon nig. De startpunten in Schoondijke, Axel, Koewacht, Spui, Hulst en Hengstdijk hadden over belangstelling niet te klagen. De organisato ren van de fietsdag in buurt huis De Drie Gehughten in Spui noteerden maar liefst driehonderd tot driehonderd vijftig mensen uit het hele land, die zaterdag tot één uur aan de tocht begonnen. Een in teressante halte in deze tocht was ongetwijfeld het tunnel centrum. Axel was om twaalf uur al door zijn honderd deelname- kaarten heen, degenen die daarna nog wilden starten moesten het met kopieën doen. Deze deelnemers krijgen him medaille later thuisgestuurd, vertelt B. David in het Wapen van Axel. Alleen Sas van Gent kreeg de fietsers niet in beweging. Achttien mensen meldden zich bij het plaatselijke VW-kan- toortje op het Keizer Karei- plein. De oorzaak is de mede werkster niet bekend. „Ik heb gehoord dat een van de open gestelde boerderijen uiteinde lijk niet meedeed, maar of dat de reden is? Ik weet het niet." In Hulst had de organisatie een extra bijlage aan de routebe schrijving toegevoegd, ver zorgd door Hulstenaar G. Sponselee. Een succes, wist T. de Vries te melden. „Dat werd enorm door de mensen ge waardeerd. Zo kregen ze tij dens de tocht uitleg over het ontstaan van de dijken en kre ken." De fietsers die deze dij ken- en krekenroute reden, vielen bovendien met hun neus in de boter. In Terhole hield de muziekver eniging op hetzelfde moment een fancy-fair. Een prima hal te waar even van een wafel kon worden genoten. Vissers willen geld van Delta Radio DEN HAAG - Colijnsplaatse vissers eisen een schadevergoe ding van lange golfzender Delta Radio, die 3 5 kilometer uit de Walcherse kust twee zendmasten wil plaatsen. In een brief aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat schrijft visserij vereniging Col vis dat het onaanvaardbaar is dat er geen schadevergoedingsregeling is getroffen, terwijl vissers een deel van hun visgronden verliezen door de zendinstallatie en een elektriciteitskabel naar de zendmasten. Colvis vindt ook dat de elektriciteitskabel vanaf Westkapelle naar het zendpark te ondiep wordt ingegraven. Delta Radio zou er be ter aan doen de zendmasten uit te rusten met een eigen ener gievoorziening op zonne-energie, vinden de vissers. Oplichting met prijsplakkertjes TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit Breda is zaterdagmid dag in een doe-het-zelf-zaak in Terneuzen aangehouden op verdenking van oplichting. De Bredanaar kwam een toiletpot ruilen: de pot had een waarde van 149,=, maar hij had er een stickertje van een andere pot met een waarde van 369,50 op geplakt. Nadat hij een tegoedbon had gekregen, kocht hij op nieuw een wandclosetpot: dit keer één van 369,50, maar nu plakte hij er juist de code van een pot van 149,= op. In totaal probeerde hij dus de zaak voor 441 gulden op te lichten. Het personeel gaf de man over aan de politie. De man werd in ver zekering gesteld, omdat hij wordt verdacht van dergelijke praktijken in Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom. Boete voor Belg met spacecake HOEK - Een 27-jarige man uit Destelberge (België) werd vrij dagavond bij een controle op de Hoekseweg in Hoek betrapt op het bezit van drugs. De man had een spacecake en een zakje hennep bij zich. Ook had hij nog een boete openstaan van 412,50 gulden. Nadat hij dit bedrag plus de boete van honderd gulden die daar bovenop kwam, had betaald, kon hij naar huis. Gestolen auto komt niet ver KLOOSTERZANDE - De auto van een 27-jarige inwoner van Sas van Gent werd zondagochtend teruggevonden in de Em- mastraat in Kloosterzande Onbekenden hadden geprobeerd de auto te starten door de draden te verbinden. Kortsluiting maakte een eind aan deze poging. De wagen werd rond drie uur opgemerkt, toen een bewoner wakker werd van luid ge toeter. De auto stond voor zijn woning met de deuren wijd open en de verlichting aan. De eigenaar, een 27-jarige Sasse- naar, mist een portemonnee en een bankpasje uit het voertuig. Oostburger rijdt veel te hard OOSTBURG - Een twintigjarige Oostburger moest zondag morgen rond negen uur zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de rijksweg N58 bij Sluis betrapt werd op te hard rijden. De man had het gaspedaal ingetrapt tot 137 kilometer per uur. Ter plaatse is tachtig kilometer per uur toegestaan. De be stuurder kreeg een proces-verbaal. Misbruik van pasjes TERNEUZEN - De bankrekening van een 52-jarige man uit Terneuzen is tijdens zijn vakantie geplunderd. De man be merkte bij thuiskomst dat er vijfhonderd gulden van zijn re kening is gepind. Een 22-jarige man uit Aardenburg meldde de politie misbruik van zijn tolpasje voor de Liefkenshoek- tunnel bij Antwerpen. De man had zijn pasje in april verloren. Inmiddels is er 6656 Belgische frank van zijn rekening afge schreven. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Hij behoort tot de belangrijkste naoorlogse kunstenaars", zei loco-burge meester P. Bruinooge over de Middelburgse kunstenaar Ma rinus Boezem. Voor zijn gehele oeuvre is de beeldend kunste naar zondag benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Boezem gaf te kennen de onder- 1 scheiding zeer te waarderen. „Het lijkt of er de laatste jaren steeds vaker een blijk van waar dering komt voor kunstenaars. Daar ben ik blij mee. Maar na tuurlijk heb ik daarvoor niet ge werkt. De koningin ken ik niet persoonlijk, maar zij kent wel mijn werk. Ze weet aan wie ze de onderscheiding heeft gegeven en daarom accepteer ik het lint je ook." I De Middelburger exposeerde op [vele tentoonstellingen in bin- jnen- en buitenland. Hij maakte voor de NOS een video-opname REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl en werkte mee aan de oprichting van Podio del Mondo per l'Arte in Middelburg. Vervolgens was hij van 1979 tot 1985 hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft. Opdrachten Andere opdrachten vervulde hij onder meer voor het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en de Koepelgevan genis in Breda. Vorig jaar zijn beelden van hem geplaatst in het heringerichte centrum van Den Helder en - in opdracht van de koningin - in het bos van Pa leis Het Loo. De onderscheiding kwam voor Marinus Boezem als een com plete verrassing. Nietsvermoe dend ging de beeldhouwer zondag naar de Vleeshal in Mid delburg. waar één van de drie huidige tentoonstellingen van en over zijn werk werd geopend. Loco-burgemeester Bruinooge ontving de catalogus die deze week is verschenen over het oeuvre van Boezem. De kunstenaar zei dat, met de verschijning van zijn boek, zijn werk niet op z'n einde loopt, maar nu pas echt begint. „Het boek moet je zien als voorstudie. Nu begint het echte werk en ik ben vol goede moed, want nog iedere dag word ik geïnspi reerd." Beeldend kunstenaar Marinus Boezem is voor zijn gehele oeuvre benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Dirk-Jan Gjeltema Het Zeeuwse team bereidt zich voor op de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, waarvan de opbrengst naar kankerpatiënten gaat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ze zijn er he lemaal klaar voor. Klaar voor de Roparun, de 520 kilometer lange non-stop estafetteloop van Rotterdam naar Parijs. De acht Zeeuwse lopers, bege leid door fietsers, chauffeurs en kwartiermakers maken zich op voor de sponsorloop die woensdag 12 mei begint en waarvan de opbrengst is be stemd voor kankerpatiënten en him families. Dit jaar doen 127 teams mee aan de Roparun, vorig jaar waren het er 106. „Alles loopt perfect", zegt Rob Mol, een van de lopers van het Zeeuwse team. Iedere loper traint op zijn eigen manier. Mol loopt ongeveer honderd kilometer per week. Ook de sponsoring loopt goed, er komen nog steeds sponsors bij. De gemeente Veere heeft zich de afgelopen week nog als sponsor aangemeld, in navol ging van een aantal andere gemeenten, waaronder Mid delburg en Schouwen-Duive- land. „De vorige keer hebben we dertigduizend gulden op gehaald. Ik denk dat we dit jaar zeker het dubbele halen", schat Mol in. Het Zeeuwse team heeft dankzij de sponsors de gratis beschikking over een grote bus van het AMZ, die wordt volgestopt met matrassen, een keuken en een massagetafel. Leerlingen van het Deltacol lege hebben 75 pastagerech ten voor de lopers bereid; bij uitstek geschikt voedsel, vol koolhydraten. Van brood en pannenkoeken tot badhand doeken, voor alles is een spon sor gevonden. Mol: „De bus is natuurlijk ook veertig uur lang ons woonhuis." Bus De kwartiermakers zorgen dat bij aankomst in Parijs een door de GGD aangeboden tent staat opgesteld, die plaats biedt aan twintig per sonen. De rest van het team slaapt in de bus. De lopers lopen elk tachtig kilometer, opgedeeld in stukken van drie kilometer, en worden begeleid door fiet sers. Mol hoopt dat het Zeeuwse team vrijdagoch tend tussen vier en vi j f uur Pa rijs bereikt. De enige niet- Zeeuw van het team, de Belg Patrick van Cauwenberghe, is van plan de 520 kilometerlan ge tocht onafgebroken te fiet sen. Hooguit onderbroken door een sanitaire stop. De doelen van de stichting Ro parun waarvoor de 127 teams dit jaar lopen zijn projecten voor de Dr. Daniël den Hoed kliniek en het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam. Ver eniging Ouders, Kinderen en Kanker, Theater Kameleon en diverse instellingen door het hele land. Het Zeeuwse doel is Zieken huis Walcheren, waar onlangs een apparaat voor betere be handeling van borstkanker in gebruik is genomen. De Roparun begint woensdag 12 mei om één uur 's middags op de Coolsingel. Van hieruit wordt een rondj e gelopen door de binnenstad van Rotterdam. Om drie uur is de officiële start vanaf Ahoy. De 8 Zeeuwse lopers zijn: Paul Poland, Rob Mol, John Ver- meule, Erwin Janssen, Arnold Boonman, Jos Bruggeman, Rita Ohlenroth en Ron Le Ro- ij- De prestatieszijn live te vol gen via Internet: http: people.zeelandnet.nl/cebujo door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren heeft een nieuw ap paraat gekocht voor de behan deling van borstkanker. De aan schaf werd mogelijk dankzij een subsidie van 40.000 gulden van de stichting Roparun, de spon sorloop van Rotterdam naar Parijs waarbij de opbrengsten bestemd zijn voor kankerbe strijding. Het apparaat, de Gamma probe, zorgt ervoor dat vrouwen met borstkanker minder lymfeklie ren in de oksel moeten laten ver wijderen. Hierdoor kunnen complicaties zoals pijn in de schouder of een dikke arm. ook wel lymf oedeem genoemd, wor den voorkomen. De methode wordt tot nu toe alleen toege past in grotere en academische ziekenhuizen, maar nu kunnen Zeeuwse vrouwen op die manier ook hier worden behandeld. In samenwerking met artsen van de ziekenhuizen in Goes en Zie- rikzee worden naar verwach ting dit jaar 30 tot 50 vrouwen met deze techniek behandeld. De nieuwe behandelmethode, is een half jaar geleden door art sen van de ziekenhuizen in Vlis singen, Goes en Zierikzee in Zeeland geïntroduceerd. In plaats van alle lymfeklieren wordt alleen de schllwachtklier in de oksel verwijderd. Dat is in Vlissingen onlangs met succes voor de eerste keer gebeurd. Om de eigen techniek te controleren worden ook nog de andere lym feklieren uit de oksel gehaald. De verwachting is dat dit vanaf januari 2000 niet meer nodig is? Vrouwen die geen uitzaaiingen hebben in de okselklieren, hoe ven niet aanvullend behandeld te worden, maar krijgen wel vaak last van arm of schouder omdat de lymfeklieren uit voor zorg uit de oksel zijn gehaald. Chirurg J. H. ten Thije: „De lymfbanen zijn met elkaar ver bonden door lymfeklieren. Je zou het systeem kunnen verge lijken met een netwerk van trei nen. Een chirurg haalt bij een borstkankeroperatie alle lym feklieren weg uit de oksel. Die klieren zorgen ook voor de lymf- afvoer in de arm. Veel vrouwen hebben na zo'n operatie last van hun arm of schouder, omdat achteraf blijkt dat er te veel lymfeklieren zijn verwijderd." Bij de nieuwe behandelmethode wordt de schildwachtklier op gespoord. Die klier bewaakt de toegang tot de rest van de lymfe klieren. „Je zou de schildwacht- klier het eerste station kunnen noemen. Blijkt de schildwacht- klier na verwijdering negatief te zijn, dan zijn er zeker geen uitzaaiingen in andere klieren legt de Vlissingse chirurg uit. Radioactief Om de schildwachtklier op te sporen wordt voor de operatie rondom de tumor een beetje ra dioactiviteit gespoten. De de plek waar de schildwachtklier zich bevindt, toont een scan la ter een ophoping van radioacti viteit. De chirurg zet op die plaats een puntje. Met de Gam ma probeeen soort geigerteller- tje in de vorm van een potlood dat radioactiviteit meet, kan tij dens de operatie de exacte plaats van de schildwachtklier worden bepaald zodat deze ver wijderd kan worden. Ten Thije benadrukt dat de me thode uitsluitend wordt toege past bij vrouwen die nog geen last hebben van ernstige uit zaaiingen. Want in die gevallen worden alle klieren verwijderd. Hij noemt de samenwerking met Goes en Zierikzee op het ge bied van nucleaire geneeskunde heel belangrijk. „De nieuwe techniek moet je leren. Daarom is het goed om de expertise met elkaar te delen." HIJ T.HOUT HOUDT LANGER HillhouT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27