Knoop sluitingstijden doorgehakt Garnalenvangst in Westerschelde naar dieptepunt Jeugdsoos Big S kijkt na drie decennia terug op rebellie van de beginjaren Goese horeca betaalt mee aan bestrijding van uitgaansgeweld Zwaargewonde bij eenzijdig ongeval zeeland maandag 10 mei 1999 s 10 Wedstrijden brandweer in St. Philipsland Geen ontnuchteringskwartiertje, wel een uitloopkwartiertje Man randt jongen aan Winst Goes en Kamperland in wedstrijd brandweer Stroom valt uit in Middelburg Open dag bij liefhebbers van cactussen door Esme Soesman GOES - Horecabedrijven in Goes die in de nacht van zater dag op zondag tot drie of vijf uur geopend willen zijn, moeten jaarlijks duizend gulden neer tellen voor een ontheffing. De gemeente gebruikt dat geld uit sluitend om de kosten te dekken van maatregelen die de uit- gaanscriminaliteit verminde ren. Met een uitgebreid pakket aan maatregelen gaat de gemeente samen met andere betrokkenen de stapoverlast in het Goese centrum te lijf. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van de gemeente, politie en horeca, heeft een aantal aanbe velingen op tafel gelegd. Zo is er het voorstel om vanaf een uur voor sluitingstijd geen nieuwe klanten meer in de uitgaansge legenheden toe te laten. Op te rassen wordt vanaf kwart voor twee niet meer geschonken; bo vendien moeten ze om twee uur zijn opgeruimd. Een half uur voor sluitingstijd gaan de lich ten binnen aan. De gemeente wil daarnaast tot afspraken komen om de Goese binnenstad van zwerfvuil te ontdoen. Niemand voelt zich verantwoordelijk voor het vuil in de straten, stelt zij. Horeca bedrijven schuiven elkaar de zwartepiet toe. Ook vinden de ondernemers dat een gedeelte van het zwerfvuil aan anderen is te wijten. Zo zou bij de schoon maak van de Grote Markt na de zaterdagmarkt meer aandacht aan de directe omgeving moeten worden geschonken, evenals aan het winkelgebied. Afval bakken worden bovendien on voldoende geleegd. Voorgesteld wordt te onderzoeken of sancties mogelijk zijn als ex ploitanten hun eigen stoep niet schoonhouden. Het Centrum Management (dat zich gericht met de binnenstad bezig gaat houden) moet verder onderzoe ken hoe het centrum doelmati ger kan worden schoonge maakt. Camera's Verder suggereert de werkgroep een taxibaan aan te wijzen aan de westkant van de Grote Markt: dan zwerft het uitgaan spubliek niet onnodig rond. Nog een idee voor een gezelliger en veiliger uitgaanscentrum: mun ten voor de stapperstaxi verko pen in kroegen. Ook de plaat sing van camera's op de Grote Markt, te gebruiken in de week enden, tijdens feestdagen en speciale evenementen, en het extra verlichten van favoriete wildplasplekken zijn in de lijst van aanbevelingen opgenomen. De voors en tegens van het plaatsen van permanente toilet ten in het uitgaanscentrum moeten eveneens worden on derzocht. Naast al deze preventieve maat regelen kunnen de overlastple- gers zelf rekenen op een strenge re aanpak bij overtredingen. Lik-op-stukbeleid, een eventu ele doorverwijzing van jonge stappers naar Bureau Halt en een nacht cel voor notoire rel schoppers. Deze uitgangspun ten voor een veiliger Goes komen aan de orde in de raads vergadering van donderdag 20 mei. SINT PHILIPSLAND - De blusgroep Sint Philipsland houdt zaterdag 15 mei hoge- drukwedstrijden in het dorp Sint Philipsland. De gemeente en de brandweer Tholen verlenen voortaan jaar lijks steun aan de organisatie van wedstrijden binnen de ge meente. Deze maatregel is een teken van de versterking - en professiona lisering - van de brandweer. Ook beschikt de gemeente Tholen vanaf juni voor het eerst over een beroepscommandant. De laatste keer dat in Sint Philips land brandweerwedstrijden zijn georganiseerd is inmiddels twaalf jaar geleden. Deelgenomen wordt dit jaar door elf verschillende West- Brabantse ploegen. Dorpshuis de Wimpel is het verzamelpunt voor de deelnemende korpsen. Van daaruit worden de op drachten verstrekt. De wed strijden duren van half acht 's ochtends tot kwart over vijf 'smiddags. De prijsuitreiking van de wedstrijd vindt om zes uur plaats in De Wimpel. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -Door nog onbe kende oorzaak is een 81-jarige automobilist uit Burgh- Haamstede zondagmorgen omstreeks half twaalf op de N59 de macht kwijtgeraakt over het stuur. Zwaargewond is hij per ambulance naar Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam overgebracht. De bestuurder van de Ford Scorpio reed twintig minuten over elf op de Nieuwe Kooiweg in de richting van Burgh- Haamstede, waar hij ter hoog te vankilometerpaal 2,2 uit de flauwe bocht raakte. „Hij reed zo'n vijftig meter door de berm, totdat de auto tegen een boom aanbotste", zegt brand- weercommadant L. Vermeer. Over de oorzaak van het onge val kon hij niets zeggen. „Het is een raadsel. Het was goed weer en de bocht is niet scherp. Technisch onderzoek moet uitwijzen hoe het ongeval tot stand is gekomen." Fietsers hoorden de klap en zagen de auto op zijn kant lig gen. Per mobiele telefoon bel den ze direct de ambulance. „Die moest uit Goes komen, waardoor het twintig minuten duurde tot deze ter plaatse was", meldt Vermeer. De Schouwse ambulance was net met een patiënt uit Burgh- Haamstede naar Goes onder weg. Gezien de ernst van het ongeval is de traumahelikop ter van de ANWB uit Rotter dam ingezet, die iets na de komst van de ambulances in het weiland naast de Nieuwe Kooiweg landde. In de tussen tijd is de wagen door omwo nenden en fietsers rechtop ge zet. Shock De bestuurder zat bekneld in de wagen, maar bleef de hele tijd bij kennis. „Ik ben zo mis selijk", zei hij tegen de omwo nenden en een wielrenster die bij hem bleven tot de hulpver lening ter plaatse was. Hij ver keerde in een shock-toestand en wilde de auto starten, ver klaart een bewoonster van de Nieuwe Kooiweg. Omdat de man mogelijk zwaar bekken en beenletsel heeft opgelopen, moest de brandweer het dak en het portier van de Scorpio los knippen om hem met zo weinig mogelijk bewegingen uit zijn benarde positie te bevrijden. Na vijf kwartier slaagden de spoedarts en de traumatoloog erin om de man uit het wrak in de ambulance over te plaatsen. Om kwart voor één werd hij met de ambulance naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs wil de sluitingstij den van de Schouwse cafés en terrassen definitief vaststellen. Hij doet de exploitanten twee concessies. De Schouwse strandpaviljoens mogen hun deuren voortaan tot elf uur 's avonds in plaats van tot tien uur open houden. De Schouwse ca fés in de kleine kernen krijgen tot kwart over twee de tijd om hun klanten op straat te krijgen. Op twee maart bracht Assel bergs een concept van de nieuwe Beleidsregels Toezicht Horeca bedrijven naar buiten. Daarin werd de strengere controle op de sluitingstijden van de Schouw se horeca al onomwonden aan gekondigd. Alle Schouwse cafés moésten volgens het plan na twee uur dicht zijn, met uitzon dering van de uitgaansgelegen heden in Zierikzee die een ver gunning voor een openstelling tot vier uur kunnen krijgen. Ook de uitbaters in Renesse zouden 's winters een uurtje lan ger mogen blijven schenken dan hun collega's in de kleine Schouwse kernen. Uitloopuur tjes zouden niet meer 'gedoogd' worden. Iedere kastelein die na twee uur nog klanten binnen had, zijn lampjes niet ontstoken had of nog muziek ten gehore bracht, riskeerde een boete van VLISSINGEN - Een dertienja rige jongen uit Vlissingen is za terdagmiddag iets voor half vier aangerand in de duinen nabij het windorgel aan het Nolle- strand in Vlissingen. De jongen was samen met een vriendje een hut aan het bou wen. Daar werd hij aangespro ken door een man die een aantal onzedelijke handelingen met hem pleegde. Het gaat om een blanke man van ongeveer veer tig jaar. Hij had een ongescho ren uiterlijk, kort zwart stekel- haai", een witte pet met een merkteken, een bril met een zwart montuur, een zwart-witte Adidas-trainingsbroek, een donkerblauwe trui en sport schoenen. maximaal 10.000 gulden. Het voornemen heeft tot een storm van protesten onder de horeca-ondernemers uit de kleine kernen geleid. Zij vrezen inkomstenderving en vinden de maatregel oneerlijk uit het oog punt van concurrentie met hun Zierikzeese collega's die tot vier uur open mogen blijven. Ook is een strikte sluiting om twee uur volgens hen onhaalbaar. Tussen het afgeven van de laat ste ronde en het vertrek van de gasten, zit nu eenmaal tijd, zo verwoordde de Schouwse afde ling van Horeca-Nederland de klacht van de uitbaters. Naar dit laatste argument heeft de burgemeester geluisterd. Na twee uur mag er niet meer ge schonken worden, maar hoeft het café niet direct leeg te zijn. Tot kwart over twee krijgen de ondernemers de tijd om hun gasten op het vertrek voor te manen en het café te sluiten. Maar daarna moet de inrichting volledig gesloten zijn. Ontnuchtering Horeca-ondernemer C. Hart heeft bij de burgemeester op een 'ontnuchteringskwartiertje' aangedrongen, waarin de ver koop van kleine etenswaren zou moeten worden toegestaan. As selbergs voelt hier niets voor omdat daarmee het sluitingsuur opnieuw opgerekt dreigt te wor den. De Vereniging Strandpavil joenhouders Schouwse Kust heeft met succes aangedrongen op het verruimen van de slui tingstijden van de paviljoens van tien naar elf uur 's avonds. Aangezien dit voor de politie geen handhavingsproblemen met zich mee brengt, gaat Assel bergs akkoord. Volgens de bur gemeester sluiten deze tijden eveneens beter aan bij het beleid van de buurgemeenten Goede reede en Veere. Voor extra overlast wordt niet gevreesd. Dit geldt wel voor het verzoek van de Zierikzeese Ho reca-werkgroep, een onderdeel van het Zierikzeese Onderne mers Collectief (ZOC), om de terrassen langer open te mogen houden dan tot elf uur 's avonds. Om de nachtrust in Zierikzee niet te verstoren, geeft Assel bergs geen gehoor aan deze op roep. Op deN-59 iets buiten Zierikzee, richting Burgh-Haamstede raakte een 81-jarige inwoner uit Burgh-Haamstede de macht over het stuur kwijt. foto Marijke Folkertsma HEINKENSZAND - De korp sen Goes en Kamperland heb ben zaterdag bij de brandweer wedstrijden in de klasse TAS hoge druk in Heinkenszand een eerste plaats in de wacht gesleept. In het voormalige bankgebouw aan het Van der Biltplein waren twee bijna identieke banen uitgezet. Met uitzondering van de drang hekken leek de noodsituatie op en rondom het plein levensecht, met inbegrip van de vele be langstellenden die het werk van de brandweerlieden nauwgezet in de gaten hielden. De korpsen kregen opdracht een brand in het bankgebouw te blussen. Daar bleken nog twee perso neelsleden aanwezig te zijn, waarvan één op een moeilijk be reikbare plaats in de directe om geving van de brandhaard. De leidingen van de airconditio ning, die oorzaak was van de brand, zorgde voor een verdere verspreiding van het vuur rich ting vliering. Ook in het gebouw werd de werkelijkheid dicht be naderd. Dichte rook in combi natie met vuursimulators zorg den er voor, nog versterkt door een piepend alarm van een bijna lege persluchtfles en rondren nende brandweerlieden, dat de spanning te snijden was. Op de eerste baan wist Goes met een score van 1270 punten de eerste plaats te bemachtigen. Kamperland behaalde met 1256 punten een eerste plaats op baan twee. Tweede plaatsen waren weggelegd voor de korp sen Zaamslag en Wemeldinge. Kapelle en Oostburg werden derdes. MIDDELBURG - Vermoedelijk door kortsluiting in een hoog spanningskabel zaten de bewo ners tussen de Veerse Singel en de Noordweg in Middelburg zondagavond bijna anderhalf uur zonder elektriciteit. Door de storing viel vlak voor zeven uur de spanning op het net weg. Na onderzoek bleek de storing tussen de Sir Winston Churchilllaan en de Generaal Eisenhowerlaan te zitten. Toen het ringnet om tien over acht werd omgeschakeld, had den de woningen weer elektrici teit. Of er veel schade door de storing is ontstaan, is nog onbe kend. door Pascalle Cappetti BRESKENS - De garnalen- vangst is het afgelopen kwar taal dramatisch geweest. De vangst bereikte met vierdui zend kilo een historisch diepte punt. Vorig jaar brachten de vissers in deze periode bijna twintigduizend kilo aan wal. Ook in de Belgische vismijnen werd in de eerste maanden van 1999 zevenduizend kilo minder aangevoerd dan het jaar daar voor. Toen bedroeg de vangst nog zeventienduizend kilo. De oorzaak van de slechte vangst wordt gezocht in de verdieping van de Westerschelde. Volgens mijnmeester J. Vader is het nog nooit zo slecht geweest in de garnalenvisserij. „Het is koffiedik kijken, want met de garnalen weet je het nooit. Het ene jaar kom je er in om, het an der jaar zit er bijna niets." Hij noemt het waarschijnlijk dat de baggerwerken in de Wester schelde alles te maken hebben met de belabberde vangst dit jaar. „Op de rivier, in de Wielin gen bijvoorbeeld, is het een en al blubber wat naar boven komt. Daar kan de garnaal geen voed sel meer vinden." Vader consta teert dat de 'blubberzooi' ook al is waargenomen aan de mon ding van de Westerschelde. .Plaatsen die voorheen goed be- visbaar waren, zijn nu volge stort. Ze beginnen overal te storten, dus ook de monding be gint vol te stromen." De enorme teruggang is volgens hem nog versterkt door het feit dat de reguliere garnalenvis- sers, in Breskens zij n dat er vari ërend zes of zeven, door de slechte omstandigheden op een andere vorm van visserij zijn overgestapt. Zij zijn kabeljauw gaan vissen, een soort die dit jaar en vorig jaar in overvloed aanwezig is en zich makkelijk laat vangen. „Dat compenseert de schade een beetje." Schadevergoeding Een kleine pleister op de wonde is dat de prijs van de garnalen door het krappe aanbod onge kend hoog is. De gemiddelde ki loprijs steeg van 6,04 naar ƒ13,71. „Maar dan nog loont het nauwelijks. Daarvoor is het aanbod te schraal." Vader is dan ook niet erg optimistisch ge stemd over de toekomst. De Breskense mijnmeester ver wacht dat er op korte termijn overleg zal worden gepleegd met Rijkswaterstaat over het probleem en de mogelijkheid van een schadevergoeding. De vismijnen in België zien de toekomst eveneens somber in. De schrale oogst van tiendui zend kilo wijten zij ook aan de verdieping van de zeearm. „Als dit zo door zal gaan, is de kans heel groot dat er binnen enkele jaren geen garnaal meer zal zijn op de Belgische en Nederlandse kusten", constateert de Reders centrale in het Visserij Nieuws. GOES - Voor de elfde keer houdt de afdeling Zeeland van Succu- lenta, de vereniging voor lief hebbers van cactussen en ande re vetplanten, een open dag. Belangstellenden kunnen rond kijken in de kassen en rotstui- nen van negen leden. De open stelling is zaterdag 15 mei tussen tien en vier uur. De leden zijn stuk voor stuk hob byistendie in de loop der j a- ren een eigen kas - en soms ook rotstuin - hebben opgebouwd. De deelnemers wonen in Goes, Middelburg, Borssele, West- en Oost-Souburg, Wilhelmina- dorp en Zoutelande. Zij be schikken over kassen variërend van 16 tot en met 42 vierkante meter. Drie van de negen deel nemers bezitten daarnaast een rotstuin. De Zeeuwse afdeling telt in to taal overigens vijftig leden. Daaronder zijn ook succulen tenliefhebbers die zich beper ken tot wat cactussen in de ven sterbank. Leden krijgen zes keer per jaar een tijdschrift met kleurenfoto's thuisgestuurd. Juist op kleurenfoto's komt de aantrekkingskracht van de hobby tot uiting. Cactussen en vetplanten, waarvan duizenden soorten bestaan, hebben vaak grappige of bizarre vormen en krijgen soms schitterende bloe men. Volgens B. Spee uit Borssele is de melocactus één van de - zeld zame - soorten die tijdens de open dag op verschillende loca ties te zien zal zijn. De lijst met adressen van deelnemers aan de open dag is op te vragen bij Spee: 0113-352595. In de feesttent aan deBeatrixweide is vrijdag en zaterdaghet dertigjarige bestaan van deBurghse Jongerensoos Big S gevierd. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke BURGH -HAAMSTEDE- Re bels en drukbezocht, dat was de Big S voorheen. Strijdend tegen de gemeente-ambtena ren en de grote Zierikzeese concurrent Brogum bouwde de Big S vanuit het niets bruisend Burghs jongerencentrum op. Dertig jaar bestaat de soos nu. Voor de reünisten een mijlpaal om terug te blikken op het roemruchte barkrukverleden, het mokerwerk van de bouw commissie en op de gezellig heid, die toen nog vanzelfspre kend was. Het huidige bestuur voert haar eigen strijd. Niet om de gezelligheid, maar om de gunst van de jongeren. „En die is niet meer zo vanzelfspre kend." Er werd vooral gefeest tijdens de reünie van de Big S, afgelo pen vrijdag en zaterdag op de Burghse Beatrix weide. „Er zijn achthonderd uitnodigin gen verstuurd, er zijn zeker ze venhonderd mensen geko men", glundert Big S-coryfee Cor Rademaker. Met optredens van Buckle Trunck, metal- band Over the Edge, de DJ's Raymond en Armand was de vrijdagavond uitermate ge slaagd. Het optreden van de Ferry Ge- rats, 'goochelaar cum fraude', op zaterdagavond biologeert Rademaker het meest. „Pas maar op, hij rolt zo je porte- monnaie", waarschuwt hij ter wijl hi] naar Gerats wijst die, even buiten de tent, met zijn speelkaarten feilloos de ver jaardagsdata van de reünisten raadt. „Ik wilde hem een hand geven, en tegelijkertijd biedt hij me mijn portemonnaie aan." Hoofdschuddend: „Ik heb bij na geen druppel op, dus hoe hij het flikt.." Weerzien Nic-Jan Schrier uit Burgh- Haamstede en André Dalebout heffen het glas op hun weer zien. „Man, ik kom mensen te gen die ik al zestien jaar niet meer gezien heb, zegt Schrier die twaalf jaar penningmees ter en lid van de programma commissie was. „En van de 'bouwcommissie'", voegt Da lebout toe. Beiden weten zich de 'bouwbe- sprekingen' vrijdagmiddag in de soos aan het Sluispad, ter beschikking gesteld door de oude gemeente Westenschou- wen, nog goed te herinneren. „Dan kropen we achter de bar", zegt Schrier, „en viel het ons na een paar biertjes ineens op dat ons podium toch wel klein was. Nog een paar biertjes en ieder een was het daar unaniem over eens. Dus pakten we wat mo kers en ramden we de muur er uit. Hadden we een groter po dium. Dat moest je natuurlijk niet tegen de gemeente zeggen, want die kon soms zo ambte lijk wezen." Na een pauze: „Als je terug kijkt wat we de gemeente alle maal verweten... En we moes ten natuurlijk altijd meer subsidie. Maar ja, je bent jong en je roept wat je op je hart hebt." Dalebout zal kerstmis 1983 nooit meer vergeten. „We zou den en moesten in het Guin ness Book of Records komen. De vraag was alleen waarmee. Het eerste plan was een aanval op het record pannekoeken eten. Maar niemand kon er meer dan tien op. Zo kwamen we op het idee voor het record barkruk zitten. Vrijdagoch tend, om acht uur, ging de po ging in. Woensdagmiddag om drie uur kwam ik samen met de enige andere overgebleven kandidaat van mijn kruk af. De rest had wijn zitten zuipen, die vielen dus in slaap", meldt Dalebout trots. Relatie Even voor achten zit Steve Hugget, gitarist en zanger van de Zeeuwse achtmansformatie Crosshead and the Southside Horns zich op het optreden voor te bereiden. „Nee, ik moet nog geen bier, dan maak ik om half elf niets meer klaar." The Big S en Crosshead hebben een bijzondere relatie met elkaar. „We hebben er zo vaak ge speeld. Weliswaar onder ande re namen, Vol Schouwse Hoop heette één van de voorlopers bijvoorbeeld, maar het is altijd leuk weer leuk om hier te ko men. En er is altijd genoeg bier." Magdaleen staat druk achter de bar te tappen als Crosshead het oude Big S gevoel doet her leven. Als lid van het jongeren bestuur doet ze er alles aan om meer jongeren naar de soos te trekken. „Dat valt tegenwoor dig niet meer mee. We hebben enquêtes verstuurd, maar die leverden ook geen inzicht waarom de jongeren zo weinig komen. Of de jeugdsoos als fe nomeen uit de tijd is, weet ik niet, Het verschil met vroeger is dat je nu uit zoveel dingen kunt kiezen. We moeten echt iets speciaals organiseren. Een houseparty bijvoorbeeld, of een recordpoging plaatjes draai enVanzelf komen de j on- geren niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24