Riool Den Osse vergt miljoenen PZC RTL4 stopt metj showrabriek 51 Marinus Boezem mag zich voortaan ridder noemen Zeeuwse lopers staan al te trappelen voor de Roparun zeeland Parkexploitanten en gemeente schuiven elkaar de rekening toe Als een pijl over Schouwse dreven Nieuwe behandeling bij borstkanker kan armpijn voorkomen kunst cultuur maandag 10 mei 1999 door Nils ten Brinke DEN OSSE - Het vervangen van de riolering onder de recratie- parken Den Osse, Meeu- wenstein en Port Greve gaat bij na drie miljoen gulden kosten. De parkexploitanten willen dit bedrag niet betalen. Zij beroe pen zich op de overeenkomsten met de oude gemeente Brouwer shaven die de riolering en daar mee de onderhoudsverplichting zou overnemen. De gemeente Schouwen-Duiveland denkt onder deze afspraak uit te kun nen komen, omdat de parken in Den Osse de riolering in 1993 niet in goede staat hebben over gedragen. De parkexploitanten van Den Osse, Meeuwenstein en Port Greve, alle in Den Osse geves tigd, hebben de gemeente Schouwen-Duiveland al een aantal malen gevraagd te begin nen met de onderhoudswerk zaamheden aan het riolerings stelsel onder de parken. Het verkeert in zeer slechte staat. In Port Greve moet er zo'n 420 meter riool worden vervangen (geschatte kosten ruim zes ton), de vervangingskosten voor Meeuwenstein en Den Osse be dragen samen minstens 1,7 mil joen gulden. Volgens P. Troost van de directie van Zeeland BV Beheersmaatschappij, exploi tant van Park Den Osse en Meeuwenstein, is de gemeente Schouwen-Duiveland verplicht om de kosten te betalen. De ge meente ontkent dit. V oorgeschiedenis Het huidige conflict gaat terug tot 1969. In dat jaar verplichtte de gemeente Brouwershaven zich om de riolering onder het bungalowpark Den Osse in be zit te nemen en er het onderhoud van te verzorgen. In 1973 werd eenzelfde exploitatie-overeen komst ondertekend voor Meeu wenstein, en in 1989 werd de overdracht van de riolering van Port Greve bekrachtigd. GOES Vlooienmarkt - Op het Molen plein in Goes wordt zaterdag 15 mei een vlooienmarkt gehou den. Bezoekers kunnen er tus sen 9.00 en 16.00 uur terecht. Vanaf 1994 heeft de gemeente de parkbewoners rioolrechten in rekening gebracht. Daarmee leek de overdracht van de riole ring naar de gemeente in kan nen en kruiken. Op één punt na. Het toenmalige college van Brouwershaven heeft de zaak nooit aan de gemeenteraad voorgelegd. Formeel heeft de overdracht dus nooit plaatsge vonden, waarschijnlijk omdat de uitkomsten van het in 1993 verrichte onderzoek naar de kwaliteit van het rioleringsstel sel, tot schribarende conclusies leidde. Het Brouwershavense college behield zich het recht voor om van de overname af te zien indien de riolering in slech te staat verkeerde, maar hief wel rioolbelasting. Verrot Ondertussen verrot de riolering verder. Troost vindt dat de ge meente Schouwen-Duiveland de toezeggingen van haar voor ganger moet waarmaken. ,,De gemeente Schouwen-Duive land komt niet onder de vervan- gings- en onderhoudskosten uit. Ze kan nu wel zeggen dat de rio lering nooit door de oude ge meente Brouwershaven is over genomen, maar dat is onzin. De gemeente Brouwershaven heeft een pompput geïnstalleerd en er hebben allerlei rioolwerkzaam heden plaatsgevonden. Boven dien betalen de bewoners wel ri oolrechten aan de gemeente." Het is volgens Troost niet te rij men dat de gemeente eerst een investering in het riolerings stelsel doet en vervolgens iedere verantwoordelijkheid ontloopt. Exploitatiemaatschappij Zee land heeft dan ook een advocaat in de arm genomen om aan te to nen dat de riolering door de ge meente moet worden overgeno men. Verder denkt Troost dat de gemeente de geschatte onder houdskosten bewust overdrijft. „De herbestratingskosten ne men wij voor eigen rekening." Wethouder G. van de Velde-de Wilde (grondgebiedzaken) was niet voor commentaar bereik baar. Op maandagavond 10 mei legt het Schouwse college van burgemeester en wethouders in het gemeentehuis de commissie Grondgebiedzaken/Openbare Werken/Milieu de vraag voor of de gemeente het rioleringsstel sel alsnog moet overnemen. Deelnemers aan de zesentwintigste landelijke fietsdag komen aan het eind van de Turboroute in Brouwershaven aan. foto Marijke Folkertsma door Nilsten Brinke ZIERIKZEE - Onder een stra lend zonnetje pedaleerden de deelnemers aan de zesten- twintigste landelijke fietsdag zaterdag over de Schouwse dreven. Als de straffe zuidwes tenwind de fietsers tenminste in de rug woei. Dit jaar waren de rustpunten in de routes bij de Schouwse 'Ondernemers van Nature' ondergebracht. „Het is opvallend hoeveel deelnemers dit jaar uit heel Nederland naar Schouwen- Duiveland zijn gekomen", meldt C. Verschure, balieme dewerkster van het Zierikzee- se VW-kantoor. De fietslief- hebbers konden kiezen uit één van de vijf routes die de sa menwerkende VW-kantoren en de ANWB hebben uitge stippeld. Vanuit Brouwersha ven startte de 'Turboroute', die langs de windturbines bij Dreischor, kaasboerderij De Stolpe en vijver-en vissencentrum 't Groene Kik kertje voer en daarbij ook langs een aantal windturbi nes. In het natuurgebied Dijk water bij Dreischor voegden zij zich dankzij de wind die in hun rug blies, in volle vaart bij de deel nemers die voor de ringdorp- route (vertrek Zierikzee) en voor de Duiveland-route (ver trek Bruinisse) kozen. Voor de ze laatste groep was het hard werken op de weg door 't Dijk- water. De stevige Zuidwesten wind, met windstoten tot windkracht zes, stelde de deel nemers zwaar op de proef. Vol gens Verschure was dit de reden dat de algehele belang stelling voor de landelijke fietsdag dit jaar beduidend minder groot was. „Veel men sen hebben de routes wel ge kocht, maar hebben besloten om de tocht op een minder winderige dag te rijden." Zij die de dertig kilometer lan ge tocht wel tot een goed einde brachten, ontvingen een me daille. Onderweg kregen de fietsers een gratis rondleiding bij drie 'Ondernemers van na ture' In het kader van de fiets dag waren de deuren voor de fietsers geopend van de Pa ling- en Escargotkwekerij in Kerkwerve, die van Kaasboer derij De Stolpe in Nieuwer- kerk, en die van Zuivelboerde- rij De Westhoek in Burgh- Haamstede. Vissers willen geld van Delta Radio DEN HAAG - Colijnsplaatse vissers eisen een schadevergoe ding van lange golfzender Delta Radio, die 35 kilometer uit de Walcherse kust twee zendmasten wil plaatsen. In een brief aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat schrijft het bestuur van visserij vereniging Colvis dat het onaan vaardbaar is dat er geen schadevergoedingsregeling is getrof fen, terwijl vissers een deel van hun visgronden verliezen door de zendinstallatie en een elektriciteitskabel naar de zend masten. „Wij hebben historische rechten", staat in de brief. Colvis vindt ook dat de elektriciteitskabel vanaf Westkapelle naar het zendpark te ondiep wordt ingegraven. Delta Radio zou er beter aan doen de zendmasten uit te rusten met een ei gen energievoorziening op zonne-energie of brandstof, vin den de vissers. Dieven gepakt met buit uit Renesse RENESSE - Twee inwoners uit Roosendaal van 27 en 28 jaar oud zijn vrijdagnacht door de politie aangehouden, omdat zij ervan werden verdacht gestolen goederen in hun auto te heb ben. De goederen bleken afkomstig te zijn van een inbraak in een hotel in Renesse en uit een aantal auto's die in Renesse stonden geparkeerd. De buit bestond onder meer uit geld en een mobiele telefoon. Omdat het tweetal mogelijk bij andere recente inbraken betrokken is geweest, zijn de jongemannen voor verder onderzoek ingesloten. Auto rolt van Dreischorse dijk DREISCHOR - Bij een ongeval op de kruising Gaanderseweg/ Dreischorsedijk is een 34-jarige automobilist gewond ge raakt. Hij werd met lichamelijk letsel naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. De aanrijding ontstond vrijdagavond rond elf uur. De bestuurder van de auto verleende geen voorrang aan een 42-jarige bestuurder van een personenbus die uit de rich ting van Dreischor op de Gaanderseweg kwam aanrijden. De auto raakte door de klap van de weg af en belandde onder aan de dijkwaar de chauffeur door de brandweer uit zij n wagen is bevrijd. Zijn auto is total loss afgevoerd. De bus is op eigen ge legenheid teruggereden naar de garage. Notoire drinker is rijbewijs kwijt ZIERIKZEE- Een 39-jarige automobilist is zondagmorgen met drank op achter het stuur gaan zitten, hoewel de politie hem kort daarvoor had gewaarschuwd dit niet te doen. De po litie nam hem mee naar het Zierikzeese kantoor waar hij 495 microgram alcohol in zijn bloed bleek te hebben, ruim twee keer zo veel alcohol als is toegestaan. Omdat de politie de man al vier keer eerder met te veel drank op in het verkeer aantrof, is zijn rijbewijs ingenomen en moet hij zich in juli voor de rechter verantwoorden. Oplichting met prijsplakkertjes TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit Breda is zaterdagmid dag in een doe-het-zelf-zaak in Terneuzen aangehouden op verdenking van oplichting. De Bredanaar kwam een toiletpot ruilen: de pot had een waarde van 149,=, maar hij had er een stickertje van een andere pot met een waarde van 369,50 op geplakt. Nadat hij een tegoedbon had gekregen, kocht hij opnieuw een wandclosetpot: dit keer één van 369,50, maar nu plakte hij er juist de code van een pot van 149,= op. In totaal probeerde hij dus de zaak voor 441 gulden op te lichten. Het personeel dat de man uiteindelijk betrapte, gaf hem over aan de politie. De man werd ingesloten in het politiebureau en tegelijkertijd in verzekering gesteld, omdat hij wordt ver dacht van dergelijke praktijken in Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom. Het Zeeuwse team bereidt zich voor op de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, waarvan de opbrengst naar kankerpatiënten gaat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ze zijn er he lemaal klaar voor. Klaar voor de Roparun, de 520 kilometer lange non-stop estafetteloop van Rotterdam naar Parijs. De acht Zeeuwse lopers, bege leid door fietsers, chauffeurs en kwartiermakers maken zich op voor de sponsorloop die woensdag 12 mei begint en waarvan de opbrengst is be stemd voor kankerpatiënten en hun families. Dit jaar doen 127 teams mee aan de Roparun, vorig jaar waren het er 106. „Alles loopt perfect", zegt Rob Mol, een van de lopers van het Zeeuwse team. Iedere loper traint op zijn eigen manier. Mol loopt ongeveer honderd kilometer per week. Ook de sponsoring loopt goed, er komen nog steeds sponsors bij. De gemeente Veere heeft zich de afgelopen week nog als sponsor aangemeld, in navol ging van een aantal andere gemeenten, waaronder Mid delburg en Schouwen-Duive land. „De vorige keer hebben we dertigduizend gulden op gehaald. Ik denk dat we dit jaar zeker het dubbele halen", schat Mol in. Het Zeeuwse team heeft dankzij de sponsors de gratis beschikking over een grote bus van het AMZ, die wordt volgestopt met matrassen, een keuken en een massagetafel. Leerlingen van het Deltacol lege hebben 75 pastagerech ten voor de lopers bereid; bij uitstek geschikt voedsel, vol koolhydraten. Van brood en pannenkoeken tot badhand doeken, voor alles is een spon sor gevonden. Mol: „De bus is natuurlijk ook veertig uur lang ons woonhuis." Bus De kwartiermakers zorgen dat bij aankomst in Parijs een door de GGD aangeboden tent staat opgesteld, die plaats biedt aan twintig per sonen. De rest van het team slaapt in de bus. De lopers lopen elk tachtig kilometer, opgedeeld in stukken van drie kilometer, en worden begeleid door fiet sers. Mol hoopt dat het Zeeuwse team vrijdagoch tend tussen vier en vijf uur Pa rijs bereikt. De enige met- Zeeuw van het team, de Belg Patrick van Cauwenberghe, is vanplande520 kilometer lan ge tocht onafgebroken te fiet sen. Hooguit onderbroken door een sanitaire stop. De doelen van de stichting Ro parun waarvoor de 127 teams dit jaar lopen zijn projecten voor de Dr. Daniël den Hoed kliniek en het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam, Ver eniging Ouders, Kinderen en Kanker, Theater Kameleon en diverse instellingen door het hele land. Het Zeeuwse doel is Zieken huis Walcheren, waar onlangs een apparaat voor betere be handeling van borstkanker in gebruik is genomen. De Roparun begint woensdag 12 mei om één uur 's middags op de Coolsingel. Van hieruit wordt een rondj e gelopen dooi de binnenstad van Rotterdam. Om drie uur is de officiële start vanaf Ahoy. De 8 Zeeuwse lopers zijn: Paul Poland, Rob Mol, John Ver meide, Erwin Janssen, Arnold Boonman, Jos Bruggeman, Rita Ohlenroth en Ron Le Ro- ij- De prestatieszijn live te vol gen via Internet: http: people.zeelandnet.nl/cebujo door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren heeft een nieuw ap paraat gekocht voor de behan deling van borstkanker. De aan schaf werd mogelijk dankzij een subsidie van 40.000 gulden van de stichting Roparun, de spon sorloop van Rotterdam naar Parijs waarbij de opbrengsten bestemd zijn voor kankerbe strijding. Het apparaat, de Gammaprobe, zorgt ervoor dat vrouwen met borstkanker minder lymfeklie ren in de oksel moeten laten ver wijderen. Hierdoor kunnen complicaties zoals pijn in de schouder of een dikke arm, ook wel lymf oedeem genoemd, wor den voorkomen. De methode wordt tot nu toe alleen toege past in grotere en academische ziekenhuizen, maar nu kunnen Zeeuwse vrouwen op die manier ook hier worden behandeld. In samenwerking met artsen van de ziekenhuizen in Goes en Zie rikzee worden naar verwach ting dit jaar 30 tot 50 vrouwen met deze techniek behandeld. De nieuwe behandelmethode, is een half jaar geleden door art sen van de ziekenhuizen in Vlis singen, Goes en Zierikzee in Zeeland geïntroduceerd. In plaats van alle lymfeklieren wordt alleen de schüwachtklier in de oksel verwijderd. Dat is in Vlissingen onlangs met succes voor de eerste keer gebeurd. Om de eigen techniek te controleren worden ook nog de andere lym feklieren uit de oksel gehaald. De verwachting is dat dit vanaf januari 2000 niet meer nodig is. Vrouwen die geen uitzaaiingen hebben in de okselklieren. hoe ven niet aanvullend behandeld te worden, maar krijgen wel vaak last van arm of schouder omdat de lymfeklieren uit voor zorg uit de oksel zijn gehaald. Chirurg J. H. ten Thije: „De lymfbanen zijn met elkaar ver bonden door lymfeklieren. Je zou het systeem kunnen verge lijken met een netwerk van trei nen. Een chirurg haalt bij een borstkankeroperatie alle lym feklieren weg uit de oksel. Die klieren zorgen ook voor de lymf- afvoer in de arm. Veel vrouwen hebben na zo'n operatie last van hun arm of schouder, omdat achteraf blijkt dat er te veel lymfeklieren zijn verwijderd." Bij de nieuwe behandelmethode wordt de schildwachtklier op gespoord. Die klier bewaakt de toegang tot de rest van de lymfe klieren. „Je zou de schildwacht- klier het eerste station kunnen noemen. Blijkt de schildwacht- klier na verwijdering negatief te zijn, dan zijn er zeker geen uitzaaiingen in andere klieren legt de Vlissingse chirurg uit. Radioactief Om de schildwachtklier op te sporen wordt voor de operatie rondom de tumor een beetje ra dioactiviteit gespoten. De de plek waar de schildwachtklier zich bevindt, toont een scan la ter een ophoping van radioacti viteit. De chirurg zet op die plaats een puntje. Met de Gam ma probe, een soort geigerteller- tje in de vorm van een potlood dat radioactiviteit meetkan tij dens de operatie de exacte plaats van de schildwachtklier worden bepaald zodat deze ver wijderd kan worden. Ten Thije benadrukt dat de me thode uitsluitend wordt toege past bij vrouwen die nog geen last hebben van ernstige uit zaaiingen. Want in die gevallen worden alle klieren verwijderd. Hij noemt de samenwerking met Goes en Zierikzee op het ge bied van nucleaire geneeskunde heel belangrijk. „De nieuwe techniek moet je leren. Daarom is het goed om de expertise met elkaar te delen." (Advertentie) HIT LHOUT HOUDT LANGER HillnouT REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Beeldend kunstenaar Marinus Boezem is voor zijn gehele oeuvre benoemd tol ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Hij behoort tot de belangrijkste naoorlogse kunstenaars", zei loco-burge meester P. Bruinooge over de Middelburgse kunstenaar Ma rinus Boezem. Voor zijn gehele oeuvre is de beeldend kunste naar zondag benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Boezem gaf te kennen de onder scheiding zeer te waarderen. „Het lijkt of er de laatste jaren steeds vaker een blijk van waar dering komt voor kunstenaars. Daar ben ik blij mee. Maar na tuurlijk heb ik daarvoor niet ge werkt. De koningin ken ik niet persoonlijk, maar zij kent wel mij n werkZe weet aan wie ze de onderscheiding heeft gegeven en daarom accepteer ik het lint je ook." De Middelburger exposeerde op vele tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. Hij maakte voor de NOS een video-opname en werkte mee aan de oprichting van Podio del Mondo per l'Arte in Middelburg. Vervolgens was hij van 1979 tot 1985 hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft. Opdrachten Andere opdrachten vervulde hij onder meer voor het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en de Koepelgevan genis in Breda. Vorig jaar zijn beelden van hem geplaatst in het heringerichte centrum van Den Helder en - in opdracht van de koningin - in het bos van Pa leis Het Loo. De onderscheiding kwam voor Marinus Boezem als een com plete verrassing. Nietsvermoe dend ging de beeldhouwer zondag naar de Vleeshal in Mid delburg, waar één van de drie huidige tentoonstellingen van en over zijn werk werd geopend. Loco-burgemeester Bruinooge ontving de catalogus die deze week is verschenen over het oeuvre van Boezem. De kunstenaar zei dat, met de verschijning van zijn boek, zijn werk niet op z'n einde loopt, maar nu pas echt begint. „Het boek moet je zien als voorstudie. Nu begint het echte werk en ik ben vol goede moed, want nog iedere dag word ik geïnspi reerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23