Garnalenvangst naar dieptepunt Vijftig jaar feest met de saxofoon PZC ZMF tevreden over behandeling van Zeeuwse wetlands Een keuze uit onze weekreklames Bi DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! zeeland Vissers wijten dramatische daling aan baggerwerk Westerschelde Havenpromotiedagen in Bergen op Zoom Goes blijkt beste bij brandweerwedstrijd Man randt jongen aan in Vlissings duingebied maandag 10 mei 1999 b10 door Pascalle Cappetti BRESKENS - De garnalen- vangst is het afgelopen kwar taal dramatisch geweest. De vangst bereikte met vierdui zend kilo een historisch diepte punt. Vorig jaar brachten de vissers in deze periode bijna twintigduizend kilo aan wal. Ook Ln de Belgische vismijnen werd in de eerste maanden van 1999 zevenduizend kilo minder Open dag bij liefhebbers van cactussen GOES - Voor de elfde keer houdt de afdeling Zeeland van Succu- lenta, de vereniging voor lief hebbers van cactussen en ande re vetplanten, een open dag. Belangstellenden kunnen rond kijken in de kassen en rotstui- nen van negen leden. De open stelling is zaterdag 15 mei tussen tien en vier uur. De leden zijn stuk voor stuk hobbyisten, die in de loop der j a- ren een eigen kas - en soms ook rotstuin - hebben opgebouwd. De deelnemers wonen in Goes, Middelburg, Borssele, West- en Oost-Souburg, Wilhelmina- dorp en Zoutelande. Zij be schikken over kassen variërend van 16 tot en met 42 vierkante meter. Drie van de negen deel nemers bezitten daarnaast een rotstuin. De Zeeuwse afdeling telt in to taal overigens vijftig leden. Daaronder zijn ook succulen tenliefhebbers die zich beper ken tot wat cactussen in de ven sterbank. Leden krijgen zes keer per jaar een tijdschrift met kleurenfoto's thuisgestuurd. Juist op kleurenfoto's komt de aantrekkingskracht van de hobby tot uiting. Cactussen en vetplanten, waarvan duizenden soorten bestaan, hebben vaak grappige of bizarre vormen en krijgen soms schitterende bloe men. Volgens B. Spee uit Borssele is de melocactus één van de - zeld zame - soorten die tijdens de open dag op verschillende loca ties te zien zal zijn. De lijst met adressen van deelnemers aan de open dag is op te vragen bij Spee: 0113-352595. Minderhoud wint ringrijden voor jongeren OOSTKAPELLE - Voor de der de achtereenvolgende maal werd dit jaar in Oostkapelle de jongeren wedstrijd verreden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De neefjes Coen Minderhoud en Ingmar Alewijnse waren lange tijd de koplopers in de wed strijd, waaraan 33 jongeren tot en met 18 jaar deelnamen. Tegen het einde van de strijd liet Ing mar echter wat ringen hangen, zodat uiteindelijk Coen Min derhoud uit Domburg dagwin naar werd met 24 van de 25 rin gen. Ingmar Alewijnse (afdeling Gapinge) werd met 22 ringen tweede en de derde plaats was voor Rudy Koets uit Biggeker- ke. De kamp om de ring van 26 mili- meter werd gewonnen door Ja cob Westerbeke uit Westkapel- le, die nadien nog twee maal de ring van 20 müimeter wist te steken. Er waren ook bekers te verdie nen met de versiering van de paarden. De eerste drie prijzen waren voor Marije Schreij en- berg, Rian Janse en Willeke Wondergem. Agenda ZRV:14 mei nngrijden Vrouwenpolder 10.00-17.00 uur (afd Gapinge en Oostkapelle); 15 mei ringrijden Grijpskerke 8.OO IT.00 uur en Kapelle 8.00-17.00 uur. aangevoerd dan het jaar daar voor. Toen bedroeg de vangst nog zeventienduizend kilo. De oorzaak van. de slechte vangst wordt gezocht in de verdieping van de Westerschelde. Volgens mijnmeester J. Vader is het nog nooit zo slecht geweest in de garnalenvisserij. „Het is koffiedik kijken, want met de garnalen weet je het nooit. Het ene jaar kom je er in om, het an der jaar zit er bijna niets." Hij noemt het waarschijnlijk dat de baggerwerken m de Wester schelde alles te maken hebben met de belabberde vangst dit jaar. „Op de rivier, in de Wielin gen bijvoorbeeld, is het een en al blubber wat naai- boven komt. Daar kan de garnaal geen voed sel meer vinden." Vader consta teert dat de 'blubberzooi' ook al is waargenomen aan de mon ding van de Westerschelde. .Plaatsen die voorheen goed be- visbaar waren, zijn nu volge stort. Ze beginnen overal te storten, dus ook de monding be gint vol te stromen. De enorme teruggang is volgens hem nog versterkt door het feit dat de reguliere garnalenvis- sers, inBreskens zijn dat er vari ërend zes of zeven, door de slechte omstandigheden op een andere vorm van visserij zijn overgestapt. Zij zijn kabeljauw gaan vissen, een soort die dit jaar en vorig jaar in overvloed aanwezig is en zich makkelijk laat vangen. „Dat compenseert de schade een beetje." Een klei ne pleister op de wonde is dat de prijs van de garnalen door het krappe aanbod ongekend hoog is. De gemiddelde kiloprijs steeg van 6,04 naar 13,71. „Maar dan nog loont het nauwelijks. Daarvoor is het aanbod te schraal." Vader is dan ook niet erg optimistisch gestemd over de toekomst. De Breskense mijnmeester verwacht dat er op korte termijn overleg zal wor den gepleegd met Rijkswater staat over het probleem en de mogelijkheid van een schade vergoeding. De vismijnen in België zien de toekomst eveneens somber in. De schrale oogst van tiendui zend kilo wijten zij ook aan de verdieping van de zeearm. „Als dit zo door zal gaan, is de kans heel groot dat er binnen enkele jaren geen garnaal meer zal zijn op de Belgische en Nederlandse kusten", constateert de Reders centrale in het Visserij Nieuws. door Mooike-de Moor BERGEN OP ZOOM - De eco nomie en de cultuur van Bergen op Zoom promoten. Daar draait het om tijdens de havenpromo tiedagen. Van vrijdag 28 mei tot en met woensdag 2 juni zet de Markiezenstad het oude haven gebied en het bedrijfsleven rond de Theodorushaven in het zon netje. De bevolking van Bergen op Zoom en omstreken krijgt op de oude haven, de Kaai, zes da gen lang een boordevol pro gramma aangeboden met mu ziek, vermaak en spektakel. Vrijdagmiddag 28 mei om 14.00 uur wordt het havenfestijn offi cieel geopend. Om 22.30 uur wordt er een groot vuurwerk af gestoken. „Juist op de eerste avond moet je de aandacht van het publiek trekken", verklaren T. Wouts en J. Keijzer van Orga nisatiebureau Wouts Keijzer. De twee voormalige kermisex ploitanten zorgen .ervoor dat het publiek zich tijdens de Haven dagen op de Kaai goed kan vermaken. Al jarenlang organi seren zij in Utrecht de Pieken- kermis. Tijdens de Havenpro motiedagen staan er op de Gedempte Haven tientallen kermisattracties die ook maar een gulden per rit kosten. Platbodems In het open, natte, gedeelte van de Kaai naast de Gedempte Ha ven worden speciaal voor dit festijn vijftien historische plat bodems met een hijskraan van cle Theodorushaven gehaald en in het water op de kaai gelegd. Van de schepen komen er zes uit Zeeland: twee zeeschouwen uit Kattendijke en Sint Annaland, een tjalk uit Goes, een hoogaars uit Tholen, een lemmeraak uit Burgh-Haamstede en een grun- del uit Axel. Ter hoogte van het Hamplein is een scheepswerfje waar leerlin gen van het Bergse Beroepson derwijs een platbodem in elkaar zetten en.zo de mogelijkheden van technisch onderwijs laten zien. Op het Hamplein zelf staat een groot podium waar op 28, 29 en 30 mei zeemanskoren onver valste evergreens over het zee- mansbestaan laten horen. Ook treden er alle dagen dans en folkloregroepen, jazzbands en orkesten op. De rest van het plein is ingericht als ambachte lijke markt waar onder andere klompenmaken, nettenbreien, smeden en touwslaan wordt ge demonstreerd. Ook kan de be zoeker looporkesten, circusar tiesten, een fakir en een hoop ander vermaak verwachten. Bedrijfspresentatie De Theodorushaven van Bergen op Zoom slaat per j aar twee mil joen ton aan goederen over. Het vervoer over water neemt weer toe en Bergen op Zoom wil daar van meeprofiteren. Bedrijven rondom de haven pre senteren zich daarom vrijdag 28 tot en met zondag 30 mei in een grote beurstent op de Rijtuig- weg tussen de Zoutkeet en Ne- dalco met een expositie over de industriële bedrijvigheid in Bergen op Zoom en omstreken. Wedstrijden brandweer in St. Philipsland door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - De blusgroep Sint-Philipsland houdt zaterdag 15 mei hoge- drukwedstrijden (TASHD) in het dorp Sint Philipsland. De gemeente en de brandweer Tho len zullen voortaan jaarlijks steun verlenen aan de organisa tie van wedstrijden binnen de gemeente. Deze maatregel, aangekondigd door burgemeester H. A van der Munnik in de wedstrijdgids, is een teken van de versterking - en professionalisering - van de brandweer. Ook beschikt de ge meente Tholen vanaf juni voor het eerst over een beroepscom mandant. De laatste keer dat in Sint Philipsland brandweer wedstrijden zijn georganiseerd is inmiddels twaalf jaar gele den. Deelgenomen wordt dit jaar door elf verschillende West- Brabantse ploegen. Dorpshuis de Wimpel is het verzamelpunt voor de deelnemende korpsen. Van daaruit worden de op drachten verstrekt. De wed strijden duren van half acht 's ochtends tot kwart over vijf 'smiddags. De prijsuitreiking van de wedstrijd vindt om zes uur plaats in De Wimpel. Voor belangstellenden is er gelegen heid om te parkeren op het ha venplateau. Jubilaris Rinus Verlare uit Yerseke kreeg zaterdag een speldje opgeprikt van de muziekvereniging. foto Willem Mieras door Esme Soesman door Esme Soesman YERSEKE - De uitbundige uit voering van muziekvereniging Mozart uit Yerseke, die zaterdag zorgde voor een propvol dorps huis De Zaete, is niets vergele ken met het feest dat in vroeger jaren losbarstte als Mozart haar jaarlijkse uitvoering hield. Saxofonist Rinus Verlare (67) kan het weten. Hij kreeg zaterdag een speldje opgeprikt omdat hij vijftig jaar lid is van de muziekvereniging. Een muzikant in hart en nieren. Een voorbeeld voor alle muzi kanten die lid zijn van de club uit Yerseke, zei KNFM-voorzit- ter C. Schout. Tijdens het offici ële gedeelte memoreerde hij aan de gezondheidsproblemen waarmee de jubilaris in de afge lopen twee j aren te kampen had Een licht herseninfarct en een VLISSINGEN - Een dertienjarige jongen uit Vlissingen is zater dagmiddag omstreeks 15.20 uur aangerand in de duinen nabij het windorgel aan het Nollestrand in Vlissingen. De jongen was samen met een vriendje een hut aan het bouwen. Daar werd de jongen aangesproken door een man die vervolgens een aantal onzedelijke handelingen met hem pleegde. Het gaat om een blanke man van ongeveer veertig jaar oud. Hij had een onge schoren uiterlijk, kort zwart stekelhaar, een witte pet met een merk teken op zijn hoofd en een bril met een zwart montuur. Verder droeg hij een zwart-witte Adidas-trainingsbroek, een don kerblauwe trui en sportschoenen. De politie Vlissingen is op zoek naar getuigen. open hartoperatie weerhielden Verlare er echter niet van zijn instrument zo snel mogelijk weer ter hand te nemen. Hoewel zijn vingers in eerste in stantie niet echt meewerkten, wist de in Yerseke-geboren en getogen muzikant zich met veel oefenen te herstellen. Alsof er nooit iets aan de hand is ge weest, repeteert hij nu weer elke dinsdagavond bij Mozart. De vrijdagavonden schuift hij aan bij de muzikanten van Concor dia in Krabbendijke. Bovendien maakt de saxofonist deel uit van de dweilband. Tic Verlare zelf haalt zijn schouders op over zoveel ophef. Hij musi ceert graag, maar wat er nu zo leuk aan is weet hij eigenlijk ook niet. Familieleden vullen hem aan. „Het is een tic in de fami lie", weten zij. Beide kinderen en een kleinkind van Verlare, die voor zijn pensioen elektro- monteur was en elektronica ook altijd als hobby heeft be schouwd, zitten in de muziek. Ook thuis wil hij nog weieens een plaatje draaien. „Klassieke muziek vind ik het mooist en kerkmuziek, dat hoor ik ook Het vlotte repertoire dat mu ziekvereniging Mozart haar pu bliek tijdens de uitvoering voorschotelde waardeert hij eveneens. „Vooral de Beatles en Elvis." Verlare, die van zijn ou ders pas bij de muziek mocht op zijn achttiende („als ik van school was"), heeft in de loop der jaren weinig verandering gezien in tempo van nummers en uitvoeringen. „Maar wel in maten, dat is een stuk ingewik kelder geworden. Vroeger hadje een tweekwarts en een drie kwartsmaat. Nu heb je punten, vlaggetjes en noem maar op. Daar moet ik goed op letten om mee te kunnen doen." De opzet van de uitvoering zelf kan hem overigens niet vlot ge noeg zijn. Het drukke en afwis selende programma in de Zaete, dat traditioneel werd afgesloten met het Mozartbal, is niets ver geleken met het feest dat in vroeger jaren losbrak - herin nert Verlare zich. „Met een to neeltje enzo. Ja, toen was het echt nog meer feest. HEINKENSZAND - De korp sen Goes en Kamperland heb ben zaterdag bij de brandweer wedstrijden in de klasse TAS hoge druk in Heinkenszand een eerste plaats in de wacht gesleept. Met uitzondering van de drang hekken leek de noodsituatie op en rondom het plein levensecht. De korpsen kregen opdracht een brand in het bankgebouw te blussen. Daar bleken nog twee personeelsleden aanwezig te zijn, waarvan één op een moei lijk bereikbare plaats in de di recte omgeving van de brand haard. De leidingén van de airconditio ning, die oorzaak was van de brand, zorgde voor een verdere verspreiding van het vuur rich ting vliering. Ook in het gebouw werd de werkelijkheid dicht be naderd. Dichte rook in combi natie met vuursimulators zorg den er voor, nog versterkt door een piepend alarm van een bijna lege persluchtfl.es en rondren nende brandweerlieden, dat de spanning te snijden was. Op de eerste baan wist Goes met een score van 1270 punten de eerste plaats te bemachtigen. Kamperland behaalde met 1256 punten een eerste plaats op baan twee. Tweede plaatsen waren weggelegd voor de korp sen Zaamslag en Wemeldinge. Kapelle en Oostburg werden derdes. Alle nummers een en twee hebben zich gekwalifi ceerd voor de gewestelijke brandweerwedstrijden die za terdag 12 juni worden gehouden in Oosterland. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Zeeuwse Milieufederatie verwacht wei nig van de zevende internatio nale conferentie over de be scherming van waterrijke gebieden, die maandag begint in Costa Rica. Echt harde be schermingsmaatregelen vloeien meestal niet voort uit interna tionale afspraken, stelt T. Kra mer van de ZMF. Bovendien is hij nu al redelijk tevreden over de behandeling van wetlands in de Zeeuwse Delta. Alle 114 landen die dein 1971 in Ramsar (Iran) opgestelde Wet- lands-Conventie hebben onder tekend, komen volgende week bijeen in Costa Rica. De confe rentie die daar plaatsvindt, be oogt onder meer nationale wet en regelgeving te evalueren en nieuw beleid voor wetlands tot stand te brengen. Nederland telt achttien van deze gebieden, waarvan drie in Zeeland: de Oosterschelde en het Markie- zaat, de Krammer-Volkerak en het Verdronken Land van Saef- tinge. „Internationaal kan die confe rentie heel veel betekenen", zegt Kramer. „De afspraken kunnen een positieve uitstraling hebben op vooral Derde-Wereldlanden en Zuid-Europese landen die het vaak niet zo nauw nemen met hun natuurbeleid. Voor ons zal de conferentie echter weinig toevoegen." De Westerschelde behoprt tot de grootste en belangrijkste wet lands van Europa, maar heeft geen beschermde status. Kra mer hecht daar ook niet zo veel waarde aan: „De betekenis van een internationale status valt in de praktijk meestal tegen. De enige resultaten zijn dat overhe den en bedrijven hun besluiten om ergens ten koste van natuur plannen te ontwikkelen, goed moeten motiveren en zorgvul dig moeten nemen en dat zij de schade aan de natuur elders moeten compenseren. Dat ge beurt al in Nederland." De ZMF is dan ook tevreden over de wijze waarop in de Zeeuwse Delta wordt omgegaan met wetlands en natuurcom pensatie voor economische ontwikkeling in de havens van Temeuzen en Vlissingen. De mi lieufederatie is bijvoorbeeld vanaf het begin betrokken ge weest bij de plannen voor een containerterminal in de Braak manhaven in Terneuzen en voor de Nieuwlandhaven vlak naast het Rammekensschor in Rit- them. De opmerkingen van de ZMF worden volgens Kramer door het havenschap Zeeland Seaports en door de overheden serieus meegenomen in de be sluitvorming. Het Rammekensschor is onlos makelijk verbonden met de wetland Westerschelde. Kra mer: „De havenontwikkeling laat de natuur daar met rust. Door fysieke maatregelen als pieren kunnen aparte ingangen worden gemaakt voor het schor en voor de haven. Bovendien wil Zeeland Seaports het areaal slikken en schorren ter plaatse vergroten. Een deel van de lan derijen in de omgeving is al in bezit van het havenschap. Kritiek Kramer is het wel eens met de kritiek van de Algemene Reken kamer op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De Algemene Rekenkamer velde in een eind april verschenen rapport een vernietigend oordeel over het Nederlandse natuurbeleid. Dat is op papier goed geregeld, maar in de praktijk komt er weinig van terecht. Internationale af spraken worden niet of nauwe lijks nagekomen, aldus de Re kenkamer. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) zou te weinig doen voor de Nederlandse wet lands. Kramer: „We merken in derdaad weinig van bescher ming van natuurwaarden door dat ministerie. LNV blinkt niet uit door daadkracht." van Doornestraat 2 Goes Do PZC bezorgt de Agrimarktfolder, heeft u onze toldor niet ontvangen bel dan: 0113 62 92 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22