Horeca betaalt aanpak geweld Flink doortrappen op Fietsdag RTL4 stopt met showrubriek Zeeuwse lopers staan al te trappelen voor de Roparun Marinus Boezem mag zich voortaan ridder noemen zeeland maandag 10 mei 1999 Goes steekt leges ontheffingen in maatregelen tegen uitgaansoverlast Nieuwe behandeling bij borstkanker kan armpijn voorkomen m kunst cultuur Harsgrondstof ontsnapt bij Akzo BERGEN OP ZOOM - Door een productiefout is zaterdag morgen een stroperige vloeistof ontsnapt bij het bedrijf Akzo in Bergen op ZoomVolgens de politie in Halsteren zi j n er geen gevaarlijke gassen naar buiten gekomen. Wel is sprake ge weest van stankoverlast. De stof die is vrijgekomen - een grondstof voor hars - wordt verkregen door menging met onder meer water. Waarschijn- 1 ijk door een te hoge temperatuur kwam uit het vat een stoom- wolk vrij. De stof is direct neergeslagen in de productiehal, waardoor ontsnapping naar buiten uitbleef. Het personeel wist de hal tijdig te verlaten. Akzo, brandweer, de regionale milieudienst, de arbeidsinspectie en politie hebben een geza menlijk onderzoek ingesteld. Vissers willen geld van Delta Radio DEN HAAG - Colijnsplaatse vissers eisen een schadevergoe ding van lange golfzender Delta Radio, die 35 kilometer uit de Walcherse kust twee zendmasten wil plaatsen. In een brief aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat schrijft visserijvereniging Colvis dat het onaanvaardbaar is dat er geen schadevergoedingsregeling is getroffen, terwijl vissers een deel van hun visgronden verliezen door de zendinstallatie en een elektriciteitskabel naar de zendmasten. Colvis vindt ook dat de elektriciteitskabel vanaf Westkapelle naar het zendpark te ondiep wordt ingegraven. Delta Radio zou er be ter aan doen de zendmasten uit te rusten met een eigen ener gievoorziening op zonne-energie, vinden de vissers Bromfietser botst op auto OUD-VOSSEMEER - Op de kruising Molenstraat/School straat in Oud-Vossemeer is een 17-j arige bromfietser uit Tho- len op een auto van een 37-jarige Tholenaar gereden. De bromfietser bleek niet verzekerd. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Geen van de bestuurders raakte gewond. Wel zijn beide voertuigen beschadigd. De bestuurders reden achter elkaar over de Molenstraat. Bij de kruising minderde de automobilist vaart, wat de bromfietser te laat opmerkte. Chauffeur rijdt winkel binnen HEINKENSZAND - Een auto is in de nacht van zaterdag op zondag een winkel binnengereden aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. De schade aan de winkelpui bedraagt zo'n 50.000 gulden. De dader reed door, maar is bij de politie be kend, omdat de bumper van de auto is gevonden. Bij de winkel is ook schade ontdekt aan een wegversmalling. Waardepapieren van erf gestolen THOLEN - Uit personenwagens die geparkeerd stonden bij een woning aan de Molenvlietsedijk in Tholen-stad is van vrijdag op zaterdag voor enkele honderden guldens aan goe deren gestolen. De auto's stonden op het eigen erf. Er zijn waardepapieren en fotoapparatuur meegenomen. Oplichting met prijsplakkertjes TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit Breda is zaterdagmid dag in een doe-het-zelf-zaak in Terneuzen aangehouden op verdenking van oplichting. De Bredanaar kwam een toiletpot ruilen: de pot had een waarde van 149.=, maar hij had er een stickertje van een andere pot met een waarde van 369,50 op geplakt. Nadat hij een tegoedbon had gekregen, kocht hij op nieuw een wc-pot: dit keer één van 369,50, maar nu plakte hij er de code van een pot van 149,= op. In totaal probeerde hij dus de zaak voor 441 gulden op te lichten. De man is in ver zekering gesteld, omdat hij wordt verdacht van dergelijke praktijken in Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom. foto Willem Mieras door Esme Soesman WISSENKERKE - Een stralend zonnetje, maar een stevige wind. Wellicht was dat laatste voor veel fietsers de reden om niet mee te doen aan de Landelijke Fietsdag afgelopen zaterdag. De doorzetters waren 'rasechte' trappers. ,,Voor ons is die 35 ki lometer maar een halfske, dus zoveel stelt het niet voor", verklaart het echtpaar Van Beers uit Roosendaal. Het tweetal trapte - gemoedelij k gestoken in identieke trainingspakken en met bruinverbrande kaken - op de pedalen in Wissenkerke, om de Water- en Natuur- route op Noord-Beveland af te leggen. Dagelijks fietsen de Roosendalers zo'n ze ventig kilometer; de meeste routes in Zee land kennen zij op hun duimpje. ..Koffie en broodjes in de fietstas, want je kunt toch niet elke dag uit eten gaan." Reuma C. Zorgdrager uit Oss had voor dezelfde route gekozen. In z'n eentje, want de har de wind weerhield zijn echtgenote van deelname. Op een mountainbike ('ik heb reuma, maar met zo'n fiets kun je bijna overal komen'), in korte broek, met rug tasje en verrekijker. „Dit gebied verveelt me nooit en trouwens, een gedeelte van deze route is voor mij nieuw. Onderweg kijk ik vogels. Ik zit een beetje te wachten op jonge bergeenden, maar het is nog wat te vroeg." Voor Zorgdrager is deelname aan de fietsroute ook een kwestie van ge zelligheid. Wat die gezelligheid betreft was de Lan delijke Fietsdag op Noord-Beveland een beetje afzien. Slechts 22 mensen kochten een route bij de WV in Wissenkerke. Vo rig jaar meldden zich zo'n zestig belang stellenden. Bij de WV in Yerseke - waar een route van dertig kilometer verkrijg baar was, die de fietsers onder meer langs de kaasboerderij en de oesterputten voer de - meldden zich zo'n honderd fietsers aan. Omdat het de eerste keer is dat Yerse ke meedoet aan de fietsdag zijn er geen cijfers over vorige jaren bekend. door Esme Soesman GOES - Horecabedrijven in Goes die in de nacht van zater dag op zondag tot drie of vijf uur geopend willen zijn, moeten jaarlijks duizend gulden neer tellen voor een ontheffing. De gemeente gebruikt dat geld uit sluitend om de kosten te dekken van maatregelen die de uit- gaanscriminaliteit verminde ren. Met een uitgebreid pakket aan maatregelen gaat de gemeente samen met andere betrokkenen de stapoverlast in het Goese centrum te lijf. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ge meente, politie en horeca, heeft een aantal aanbevelingen op ta fel gelegd. Voorstel Zo is er het voorstel om vanaf een uur voor sluitingstijd geen nieuwe klanten meer in de uit gaansgelegenheden toe te laten. Bedrijven met een ontheffing tot drie uur mogen dus na twee- en geen nieuwe bezoekers meer bmnenlaten. Voor kroegen met een ontheffing tot vijf uur gaat die maatregel een uur later m.Op terassen wordt vanaf kwart voor twee niet meer ge schonken; bovendien moeten ze om twee uur zijn opgeruimd. Een half uur voor sluitingstijd gaan de lichten binnen aan. De gemeente wil daarnaast tot afspraken komen om de Goese binnenstad van zwerfvuil te ontdoen. Niemand voelt zich verantwoordelijk voor het vuil in de straten, stelt zij. Horeca bedrijven schuiven elkaar de Auto's gestolen THOLEN - Bij een garagebe drijf aan de Voltstraat in Tholen is vrijdagavond een rode Volks wagen Passat met het kenteken TT-81-VD weggenomen. De waarde bedraagt enkele dui zenden guldens. In Goes werd in de nacht van za terdag op zondag een auto ont vreemd die op Boszicht gepar keerd stond. De witte Opel met het kenteken SF-05-RK is ei gendom van een 50-jarige inwo ner van Goes. zwartepiet toe. Ook vinden de ondernemers dat een gedeelte van het zwerfvuil aan anderen is te wijten. Zo zou bij de schoon maak van de Grote Markt na de zaterdagmarkt meer aandacht aan de directe omgeving moeten worden geschonken, evenals aan het winkelgebied. Afval bakken worden bovendien on voldoende geleegd Voorgesteld wordt te onderzoe ken of sancties mogelijk zijn als exploitanten hun eigen stoep niet schoonhouden. Het Cen trum Management (dat zich ge richt met de binnenstad bezig gaat houden) moet verder on derzoeken hoe het centrum doelmatiger kan worden schoongemaakt. Camera's Verder suggereert de werkgroep een taxibaan aan te wijzen aan de westkant van de Grote Markt: dan zwerft het uitgaan spubliek niet onnodig rond. Nog een idee voor een gezelliger en veiliger uitgaanscentrum: mun ten voor de stapperstaxi verko pen in kroegen. Ook de plaatsing van camera's op de Grote Markt, te gebruiken in de weekenden, tijdens feest dagen en speciale evenementen, en het extra verlichten van fa voriete wildplasplekken zijn in de lijst van aanbevelingen opge nomen. De voors en tegens van het plaatsen van permanente toiletten in het uitgaanscen trum moeten eveneens worden onderzocht. Naast al deze preventieve maat regelen kunnen de overlastple- gers zelf rekenen op een strenge re aanpak bij overtredingen. Lik-op-stukbeleid, een eventu ele doorverwijzing van jonge stappers naar Bureau Halt en een nacht cel voor notoire rel schoppers. Deze uitgangspun ten voor een veiliger Goes komen aan de orde in de raads vergadering van donderdag 20 mei. GOES Vlooienmarkt - Op het Molen plein in Goes wordt zaterdag 15 mei een vlooienmarkt gehou den. Bezoekers kunnen er tus sen 9.00 en 16.00 uur terecht. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren heeft een nieuw ap paraat gekocht voor de behan deling van borstkanker. De aan schaf werd mogelijk dankzij een subsidie van 40.000 gulden van de stichting Roparun, de spon sorloop van Rotterdam naar Parijs waarbij de opbrengsten bestemd zijn voor kankerbe strijding. Het apparaat, de Gammaprobe, zorgt ei-voor dat vrouwen met borstkanker minder lymfeklie ren in de oksel moeten laten ver wijderen. Hierdoor kunnen complicaties zoals pijn in de schouder of een dikke arm, ook wel lymfoedeem genoemd, wor den voorkomen. De methode wordt tot nu toe alleen toege past in grotere en academische ziekenhuizen, maar nu kunnen Zeeuwse vrouwen op die manier ook hier worden behandeld. In samenwerking met artsen van de ziekenhuizen in Goes en Zie- rikzee worden naar verwach ting dit jaar 30 tot 50 vrouwen met deze techniek behandeld. De nieuwe behandelmethode, is een half jaar geleden door art sen van de ziekenhuizen in Vlis singen, Goes en Zierikzee in Zeeland geïntroduceerd. In plaats van alle lymfeklieren wordt alleen de schilwachtklier in de oksel verwijderd. Dat is in Vlissingen onlangs met succes voor de eerste keer gebeurd. Om de eigen techniek te controleren worden ook nog de andere lym feklieren uit de oksel gehaald. De verwachting is dat dit vaiiaf januari 2000 niet meer nodig is. Vrouwen die geen uitzaaiingen hebben in de okselklieren, hoe ven niet aanvullend behandeld te worden, maar krijgen wel vaak last van arm of schouder omdat de lymfeklieren uit voor zorg uit de oksel zijn gehaald. Chirurg J. H. ten Thije: „De lymfbanen zijn met elkaar ver bonden door lymfeklieren. Je zou het systeem kunnen verge lijken met een netwerk van trei nen. Een chirurg haalt bij een borstkankeroperatie alle lym feklieren weg uit de oksel. Die klieren zorgen ook voor de lymf- afvoer in de arm. Veel vrouwen hebben na zo'n operatie last van hun arm of schouder, omdat achteraf blijkt dat er te veel lymfeklieren zijn verwijderd." Bij de nieuwe behandelmethode wordt de schildwachtklier op gespoord. Die klier bewaakt de toegang tot de rest van de lymfe klieren. „Je zou de schildwacht- klier het eerste station kunnen noemen. Blijkt de schildwacht- klier na verwijdering negatief te zijn, dan zijn er zeker geen uitzaaiingen in andere klieren legt de Vlissingse chirurg uit. Radioactief Om de schildwachtklier op te sporen wordt voor de operatie rondom de tumor een beetje ra dioactiviteit gespoten. De de plek waar de schildwachtklier zich bevindt, toont een scan la ter een ophoping van radioacti viteit. De chirurg zet op die plaats een puntje. Met de Gam maprobe, een soort geigerteller- tje in de vorm van een potlood dat radioactiviteit meetkan tij- dens de operatie de exacte plaats van de schildwachtklier worden bepaald zodat deze ver wijderd kan worden. Ten Thije benadrukt dat de me thode uitsluitend wordt toege past bij vrouwen die nog geen last hebben van ernstige uit zaaiingen. Want in die gevallen worden alle klieren verwijderd. Hij noemt de samenwerking met Goes en Zierikzee op het ge bied van nucleaire geneeskunde heel belangrijk. „De nieuwe techniek moet je leren. Daarom is het goed om de expertise met elkaar te delen." (Advertentie) HI'LHOUT HOUDT LANGER Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Het Zeeuwse team bereidt zich voor op de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, waarvan de opbrengst naar kankerpatiënten gaat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Ze zijn er he lemaal klaar voor. Klaar voor de Roparun, de 520 kilometer lange non-stop estafetteloop van Rotterdam naar Parijs. De acht Zeeuwse lopers, bege leid door fietsers, chauffeurs en kwartiermakers maken zich op voor de sponsorloop die woensdag 12 mei begint en waarvan de opbrengst is be stemd voor kankerpatiënten en hun families. Dit jaar doen 127 teams mee aan de Roparun, vorig jaar waren het er 106. „Alles loopt perfect", zegt Rob Mol, een van de lopers van het Zeeuwse team. Iedere loper traint op zijn eigen manier. Mol loopt ongeveer honderd kilometer per week. Ook de sponsoring loopt goed, er komen nog steeds sponsors bij. De gemeente Veere heeft zich de afgelopen week nog als sponsor aangemeld, in navol ging van een aantal andere gemeenten, waaronder Mid delburg en Schouwen-Duive- land. „De vorige keer hebben we dertigduizend gulden op gehaald. Ik denk dat we dit jaar zeker het dubbele halen", schat Mol in. Het Zeeuwse team heeft dankzij de sponsors de gratis beschikking over een grote bus van het AMZ, die wordt volgestopt met matrassen, een keuken en een massagetafel. Leerlingen van het Deltacol lege hebben 75 pastagerech ten voor de lopers bereid: bij uitstek geschikt voedsel, vol koolhydraten. Van brood en pannenkoeken tot badhand doeken, voor alles is een spon sor gevonden. Mol: „De bus is natuurlijk ook veertig uur lang ons woonhuis." Bus De kwartiermakers zorgen dat bij aankomst in Parijs een door de GGD aangeboden tent staat opgesteld, die plaats biedt aan twintig per sonen. De rest van het team slaapt in de bus. De lopers lopen elk tachtig kilometer, opgedeeld in stukken van drie kilometer, en worden begeleid door fiet sers. Mol hoopt dat het Zeeuwse team vrijdagoch tend tussen vier en vij f uur Pa rijs bereikt. De enige niet- Zeeuw van het team, de Belg Patrick van Cauwenberghe, is van plan de 520 kilometerlan ge tocht onafgebroken te fiet sen. Hooguit onderbroken door een sanitaire stop. De doelen van de stichting Ro parun waarvoor de 127 teams dit jaar lopen zijn projecten voor de Dr. Daniël den Hoed kliniek en het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam, Ver eniging Ouders, Kinderen en Kanker, Theater Kameleon en diverse instellingen door het hele land. Het Zeeuwse doel is Zieken huis Walcheren, waar onlangs een appai'aat voor betere be handeling van borstkanker in gebruik is genomen. De Roparun begint woensdag 12 mei om één uur 's middags op de Coolsingel. Van hieruit wordt een rondj e gelopen door de binnenstad van Rotterdam. Om drie uur is de officiële start vanaf Ahoy. De 8 Zeeuwse lopers zijn: Paul Poland, Rob Mol, John Ver- meule, Erwin Janssen, Arnold Boonman, Jos Bruggeman, Rita Ohlenroth en Ron Le Ro- ij- De prestatieszijn live te vol gen via Internet: http: people .zeelandnetnl /ceb uj o Beeldend kunstenaar Marinus Boezem is voor zijn gehele oeuvre benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Hij behoort tot de belangrijkste naoorlogse kunstenaars", zei loco-burge meester P. Bruinooge over de Middelburgse kunstenaar Ma rinus Boezem. Voor zijn gehele oeuvre is de beeldend kunste naar zondag benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Boezem gaf te kennen de onder scheiding zeer te waarderen. „Het lijkt of er de laatste jaren steeds vaker een blijk van waar dering komt voor kunstenaars. Daar ben ik blij mee. Maar na tuurlijk heb ik daarvoor niet ge werkt. De koningin ken ik niet persoonlijk, maar zij kent wel mijn werk. Ze weet aan wie ze de onderscheiding heeft gegeven en daarom accepteer ik het lint je ook." De Middelburger exposeerde op vele tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. Hij maakte voor de NOS een video-opname en werkte mee aan de oprichting van Podio del Mondo per l'Arte in Middelburg. Vervolgens was hij van 1979 tot 1985 hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft. Opdrachten Andere opdrachten vervulde hij onder meer voor het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en de Koepelgevan genis in Breda. Vorig jaar zijn beelden van hem geplaatst in het heringerichte centrum van Den Helder en - in opdracht van de koningin - in het bós van Pa leis Het Loo. De onderscheiding kwam voor Marinus Boezem als een com plete verrassing. Nietsvermoe dend ging de beeldhouwer zondag naar de Vleeshal in Mid delburg, waar één van de drie huidige tentoonstellingen van en over zijn werk werd geopend. Loco-burgemeester Bruinooge ontving de catalogus die deze week is verschenen over het oeuvre van Boezem. De kunstenaar zei dat, met de verschijning van zijn boek, zijn werk niet op z'n einde loopt, maar nu pas echt begint. „Het boek moet je zien als voorstudie. Nu begint het echte werk en ik ben vol goede moed, want nog iedere dag word ik geïnspi reerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21