PKÜVfNü E ZEEUWS E COURAN China blijft woedend op NAVO Aantijging collaboratie schokt banken Beginners achter het stuur mogen minder drinken Spookstier houdt Goese politie nacht bezig Karei Appel commandeur 4 WEKEN FOTO VERSCHOORE Britse acteur Dirk Bogarde dood Westen in problemen door misser bij bombardement op Belgrado Oostburger bij motorongeval op N61 overleden Ultimatum voor Orient House verstrijkt zonder ingrijpen politie Schelde Groep laks met asbest Ruzie tussen Kloetinge en Hoek Feyenoord moeiteloos langs Twente Twintig doden bij ongeluk VS Valutahandel steeds meer geconcentreerd VOOR 16,00 mm WÊÊÊÊÊÊÊMI 18' 11 Buien Vanuit het zuidwesten buien met kans op onweer. Maximumtemperatuur rond 18 graden bij een matige zuidwestelijke wind. 242e jaargang no. 110 maandag 10 mei 1999 losse nummers 1,80 Goes Vlisslngen UUR FOTOSERVICE MiddelburgHulstTemeuzenZierikzee m m m///. door Esme Soesman GOES - Een losgebroken stier heeft politie en brandweer in Goes bijna twaalf uur lang tot wanhoop gedreven. Het beest, dat vrijdagmiddag ontsnapte uit een weiland bij het Poelbos, werd pas zaterdagochtend vroeg op de Rijksweg A58 ge pakt. De stier is afgeschoten. De spookstier veroorzaakte tij - dens zijn vlucht schade aan een personenwagen en een politie- voertuig. De schade wordt ver haald op de eigenaar van de stier. Het dier is vrijdagmid dag, tegelijk met een koe, ont snapt. De koe werd direct na dat de melding bij de politie rond half zes binnenkwam op de Groeweg bij 's-Gravenpol- der gepakt. De stier wist echter te ontsnappen. Om tien over half een 's nachts kwam er melding binnen van een botsing tussen een perso nenwagen en de stier. De be stuurder reed geschrokken door. Een getuige meldde de politie dat de auto behoorlijk was beschadigd. Het Goese korps heeft opnieuw de achter volging ingezet. Pas een uur later werd de stier gelokaliseerd. Hij rende over de noordbaan van de A58, tus sen de Deltaweg en het pomp station ter hoogte van hecto- meterpaal 149.1, tegen het verkeer in. De stier is, om te genliggers te waarschuwen, met zwaailichten begeleid. Automobilisten werden bo vendien met een verkeersmel- ding via de radio op de hoogte Jachtgeweer De stier vluchtte, na eerst scha de aan een politiewagen te heb ben veroorzaakt, de berm in. De brandweer Goes reed voor bijstand met drie wagens met zwaailicht uit. Ook een dieren arts en jager met jachtgeweer kwamen ter plaatse. Rijkswa terstaat heeft het wegvak afge sloten. Om tien voor half vier kwam opnieuw een melding binnen van een bijna-botsing tussen auto en spookstier bij de afslag Goes-zuid. Het beest is in die omgeving doodgescho ten en afgevoerd. Pas om kwart over vier zaterdagochtend zijn de beveiligingsmaatregelen opgeheven. van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO en westerse regeringen heb ben zich het gehele week einde in alle toonaarden verontschuldigd voor het bombarderen vrijdag van de Chinese ambassade in Belgrado. Maar China bleef woedend. De aanval kostte zeker drie Chinezen het leven. Twintig mensen raakten gewond. Honderdduizenden woedende Chinezen betoogden zaterdag en vooral gisteren tegen de NAVO. Bijna 100.000 demon stranten trokken langs de Ame rikaanse en Britse ambassades in Peking. Met brokken betonen flessen werden ruiten van de Amerikaanse ambassade aan diggelen gegooid. In het Oost- Chinese Hangzhou en in Xian in het noorden gingen tienduizen den de straat op. Demonstran ten vernielden het Duitse con sulaat-generaal in de zuidelijke IJZENDIJKE - Een 36-jarige motorrijder uit Oostburg is zon dag overleden aan de gevolgen van een ongeval op de Rijksweg N61/Middenweg in IJzendijke. De man reed zondagochtend rond tien uur vanuit Biervliet over de rijksweg N61. Vlak voor j het tankstation in IJzendijke 1 haalde hij een voor hem rijden- I de taxibus in, om vervolgens weer op de rechterweghelft te gaan rijden. Bij het tankstation week hij plotseling opnieuw uit naar links om het benzinesta- I tion te bezoeken. Op dat moment was een 22-jari ge Terneuzenaar juist bezig het zelfde taxibusje in te halen. Hij botste met de voorkant van zijn auto tegen de afslaande motor fiets. De bestuurder werd I geschept en tegen een schrikhek geslingerd. De automobilist en zijn passagiere kwamen met de schrik vrijmaar de motorrijder was zo ernstig gewond dat hij moest worden geranimeerd. Een traumahelikopter bracht hem naar het ziekenhuis in Brugge, waar hij echter kort na aankomst overleed. De weg is ter plaatse een uur lang gestremd geweest. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd en werden met een takelwagen weggevoerd. Het verkeer is omgeleid door IJzen dijke. TEL AVIV - Israëlische en Pa lestijnse onderhandelaars pro beerden gisteravond uit alle macht bloedvergieten te voor komen over de status van het Orient House in Oost-Jeruza- lem. Premier Netanyahu had eerder op de dag aangekondigd dat drie kantoren in het omstreden gebouw met geweld zouden worden gesloten als de Palestij- nen niet voor zeven uur zouden toegeven. De tijdslimiet ver streek evenwel zonder dat de politie ingreep. Hard optreden tegen het Orient House, het PLO-hoofdkwartier in Jeruzalem, is onderdeel van de verkiezingscampagne van Netanyahu. Maar minister Ka- halani van Openbare Veiligheid üjkt te voelen voor een Palestijns compromis-voorstel om een deel van de werkzaam heden te verplaatsen. GPD stad Kanton. De politie was aanwezig maar greep niet in. De Chinese vice-president Hu Jintao zei in een speciale tv-toe- spraak het patriottisme van de demonstranten te steunen. Hij riep hen echter op niet te ver te gaan. Dicht De Amerikaanse ambassadeur Sasser zei gisteren dat het per soneel en zijn gezin zich in de belegerde ambassade als gijze laars voelden. De Verenigde Staten houden de ambassade en de consulaten in China de ko mende dagen dicht. Washington verklaarde gisteren niet te geloven dat China nu zijn veto zal uitspreken in de Veilig heidsraad over het in voorberei ding zijnde Kosovo-vredesplan. Op het diplomatieke vlak werd het afgelopen weekeinde overi gens weinig vooruitgang ge boekt, maar de gesprekken kwamen ook niet stil te liggen. De speciale Russische gezant Tsjernomyrdin reisde naar Bonn waar hij de Duitse bonds kanselier Schroder ontmoette. Opnieuw zag Tsjernomyrdin af van een bezoek aan Belgrado en reisde hij rechtstreeks terug naar Moskou. CIA NAVO-woordvoerder Shea weet het bombardement op de Chinese ambassade aan ver keerde informatie van de Ame rikaanse inlichtingendienst, CIA en het militaire commando van de NAVO. Zij hadden het gebouw aangemerkt als een kantoor voor logistieke onder steuning van het Joegoslavische leger. De luchtaanval is uitge voerd door een B-2 'stealth'- bommenwerper. Ook in het weekeinde gingen de NAVO- aanvallen door. Westerse regeringen eisen een onafhankelijk onderzoek naar de moord op Fehmi Agani, een van de gematigde Albanese lei ders in Kosovo. Agani (66) is za terdag dood aangetroffen in de buurt van Pristina. Hij speelde een hoofdrol bij de mislukte vre- desgesprekken in het Franse Rambouillet. NAVO-woordvoerder Shea zei gisteren aanwijzingen te heb ben dat de Servische politie be trokken was bij de moord. De Servische politie en het Kosovo Bevrijdingsleger U£K beschul digen elkaar. Agani's zoon zei dat de Servi sche politie zijn vader donder dag uit de trein heeft gehaald toen hij probeerde Kosovo te ontvluchten. Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw duizenden ontheem den uit Kosovo de grens met Al banië overgekomen. Aan de Ma cedonische grens bleeft het stil. De Hongaarse vice-premier Koever heeft zaterdag op een partijcongres een pleidooi ge houden voor autonomie voor de Servische provincie Voivodina. Daar woont het grootste deel van de Hongaarse minderheid in Servië. RTR/AFP/ANP/AP zie ook pagina 4 De Britse acteur sir Dirk Bogarde is zaterdag op 78-jarige leeftijd in Lon den aan een hartaanval overleden. Bogarde speel de in meer dan zestig films, waaronder Death in Venice, The Nightporter, The Victim en The Ser vant. In Nederland werd hij beroemd door zijn rol in de film Een Brug te Ver. De acteur, die twintig jaar in Frankrijk woonde, werd in 1992 in de Britse adel- A stand verheven. De Arbeidsinspectie is ontevreden over de manier waarop de Schelde Groep omgaat met asbest. De dienst vindt dat ze het bedrijf te vaak moet wijzen op onveilige toestanden bij het verwijderen van het kankerverwekkende materiaal. De inspectie onderzoekt een klacht over de manier waarop asbest van het schip Seahorse is verwijderd. De hoofdklassers Hoek en Kloetinge hebben ruzie met elkaar. Aanleiding tot de twist is de overgang van Onno Doeland, die van Kloetinge overstapt naar Hoek. Bij voetbalvereniging Kloetinge is niemand te spreken over de manier waarop Hoek met Doeland heeft onderhandeld. Kloetinge verloor zaterdag met 6-0 van Dovo, Hoek won met 2-1 van 13 Qj GVW. 1 U In een goed gevulde Kuip acteerde Feyenoord gis termiddag weer een kam pioen waardig. Na de zwakke titel wedstrijd te gen NAC en de afgang te gen Ajax speelde de Rot terdamse ploeg thuis met tegenstander FC Twente. Bevrijd van druk behaal de Feyenoord een gemakkelijke 3- 1 Q 1-zege. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. Een Chinese demonstrant richt zijn katapult op de Amerikaanse ambassade in Peking. foto Chien-min Chung/AP NEW ORLEANS - Bij een onge luk met een bus in de Ameri kaanse stad New Orleans zijn gisteren zeker twintig mensen om het leven gekomen. De gehuurde bus was met oude re mensen op weg naar een casi no. De chauffeur, die zwaarge wond raakte, dacht dat hij werd afgesneden. Hij week uit, waar door de bus kantelde en tegen een betonnen wal gleed. RTR door Frank Hendrickx AMSTERDAM - De financiële wereld is verrast door de ont hullingen over de dubieuze rol van banken in oorlogstijd. In het vandaag verschijnende boek 'Roof. De ontvreemding van joods bezit tijdens de Tweede Wereldoorlog' wordt aange toond dat Nederlandse banken hebben meegeholpen bij roof- praktijken van nazi's. Directeur H. Blocks van de Ne derlandse Vereniging van Ban ken (NVB) zegt het 'zeer vreemd' te vinden niet eerder op de hoogte te zijn gesteld van de bevindingen. R. Naftaniel van Centrum Informatie en Docu mentatie over Israël (CIDI) meent echter dat de financiële instellingen zelf te weinig heb ben gedaan om de waarheid bo ven water te krijgen. „Het is schokkend hoe de banken ge collaboreerd en geheeld hebben in de oorlog." Duister Onderzoeker Gerard Aalders van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) laat in zijn boek de duis terste kant zien van de Neder landse financiële wereld. Ont hullend is vooral de rol van de banken op de Amsterdamse ef- fectenmarkt. Voorlopers van ABN Amro en ING handelden volop in door nazi's geroofde joodse effecten. Vooral nadat de roofbank Lippmann, Rosenthal Co één procent extra provisie had geboden voor het doorver kopen van de joodse stukken, gingen nagenoeg alle Neder landse instellingen overstag. Iedereen kon bij de banken joodse stukken bestellen. Die aandelen waren over het alge meen tien procent goedkoper te krijgen dan de niet-joodse stuk ken. Op die manier werd voor 300 a 400 miljoen gulden van jo den geroofd. Dat bedrag is ver gelijkbaar met ongeveer 5,5 miljard gulden nu. Na de oorlog werden de hoogste bazen van Nederlandse banken niet ver volgd. „Ze hebben zich in de oorlog als raven op de goedkope joodse aandelen gestort en daarna is het onder de pet ge houden", aldus Naftaniel. Vooral de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche bank - bei de voorlopers van ABN Amro - hebben zich op grote schaal la ten gebruiken door de nazi's. „Als zoiets gebeurt, is het lo gisch dat ook de belangrijke banken van die tijd er bij be trokken zijn", aldus een woord voerder van ABN Amro. Verder wil de bank geen commentaar geven, omdat het boek van Aal ders nog wordt bestudeerd. ING houdt zich om dezelfde reden afzijdig. Terugbetalen Blocks van de NVB is overvallen door de nieuwe bevindingen. „Het was bekend dat er in de oorlog gehandeld werd, maar verrassend is vooral dat de Ne derlandse banken volgens Aal ders één procent extra provisie kregen voor het doorverkopen van joodse stukken. Nader on derzoek is op dat gebied ge wenst." Als het waar is, dan zul len de banken volgens Blocks de één procent 'uiteraard' terugbe talen. Over de bevindingen van Aalders zal de NVB binnenkort gaan praten met joodse belan gengroeperingen. Naftaniel laat nu al weten dat hij het ge baar van Blocks te beperkt vindt. „Ze moeten elke cent die ze verdiend hebben terugge ven." Opmerkelijk is vooral de discre- AMSTERDAM - Karei Appel poseert met zijn koninklijke onderscheiding bij zijn schilderij 'Vrouw en struisvogel' uit 1957. De kunstschilder kreeg gisteren in het Stedelijk Museum te Am sterdam de versierselen omgehangen die behoren tot het commandeurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Marcel Antonisse/ANP pantie tussen de conclusies van Aalders en de bevindingen van de commissie-Scholten, die op initiatief van Nederlandse fi nanciële instellingen onderzoek doet naar him oorlogsverleden. In een tussenrapport sprak deze door banken gefinancierde commissie zelfs van 'passief verzet' door financiële instellin gen. De rol van banken was in de oorlog zeer beperkt, aldus het tussenrapport. Volgens Blocks is het echter te vroeg om te spre ken van onverenigbare conclu sies. „In het tussenrapport van de commissie-Scholten is de ef fectenhandel helemaal niet aan de orde geweest. Daar wordt nu onderzoek naar gedaan." Blocks zegt het wel 'zeer vreemd' te vinden dat Aalders zijn onderzoeksresultaten nooit eerder kenbaar heeft gemaakt aan de onderzoekscommissie van de banken. „In de commis- sie-Scholten zitten twee onder zoekers van het NIOD. Aalders werkt daar ook." GPD zie ook pagina 3 BAZEL - De internationale va lutahandel is de afgelopen jaren steeds meer geconcentreerd bij de grootste marktpartijen in de belangrijkste financiële centra. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd rapport van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), een overkoepelende orga nisatie van de centrale banken. De omvang van de valutahandel is in de periode van april 1995 tot april van het afgelopen jaar toegenomen met 26 procent van 1,19 biljoen dollar per dag tot 1,50 biljoen dollar per dag. Lon den bleef verreweg de belang rijkste markt met een aandeel van bijna eenderde. RTR door Wim Vonk DEN HAAG - Koninklijk Hore ca Nederland en Veilig Verkeer Nederland juichen een strenge re alcoholnorm voor onervaren automobilisten toe. Het kabinet heeft besloten dat autobestuur ders de eerste vijf jaar na het behalen van hun rijexamen maximaal nog maar 0,2 promil le alcohol in het bloed mogen hebben als ze achter het stuur zitten. Daarbij wordt geen leef tijdsgrens gesteld. Een promillage van 0,2 wordt bij de meeste mensen gemeten na het drinken van één glas al cohol. In het algemeen zijn au tomobilisten pas strafbaar als ze meer dan 0,5 promille alcohol in hun bloed hebben. De nieuwe regeling wordt ge koppeld aan de invoering van een tijdelijk rijbewijs voor be ginnende automobilisten. Dat is ook vijf jaar geldig. „Uit weten schappelijk onderzoek blijkt dat bestuurders de eerste vijf jaar veel vaker bij ongelukken zijn betrokken dan daarna. Het gaat dan vooral om jongeren. Het kabinet hoopt door een strenger alcoholbeleid het aan tal ongevallen te verminderen", zegt een woordvoerster van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Het is nog niet bekend wanneer het tijdelijk rijbewijs wordt geïntroduceerd. De Tweede Kamer moet daar nog over spreken. Nonchalant „Een hele goede zaak", zegt be stuurslid J. Lankreijer van Ko ninklijk Horeca Nederland op het kabinetsbesluit. Uit erva ring weet Lankreijer dat veel jongeren voorafgaand aan een avondje uit afspraken maken over het autorijden. „Maar er is helaas ook nog veel jeugd die er te nonchalant mee omgaat. Dat leidt tot heel wat ongelukken, soms met dodelijke afloop." Veilig Verkeer Nederland noemt het kabinetsbesluit 'een stap in de goede richting' om het alco holmisbruik in het verkeer ver der tegen te gaan. „Wij ver wachten dat dit een belangrijke positieve invloed zal hebben op het verkeersgedrag van jonge ren en andere onervaren auto mobilisten", stelt een woord voerder. De beslissing van het kabinet is een compromis. De ministers van PvdA en D66 wilden aan-; vankelijk het maximale alcoholpromillage voor alle be stuurders in Nederland aan scherpen tot 0,2. De WD-mi- nisters hebben zich daar echter steeds tegen verzet. Wie vijf jaar een rijbewijs heeft, valt dus weer onder de algemene norm van 0,5 promille. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) tJA} ik wil: een proefabonnement- van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1