Rios langs rand van de afgrond Nordin treurt om gemiste knock-out Zwerver loopt zijn laatste titel mis Criville profiteert van absentie Doohan sport maandag 10 mei 1999 19 Chileen wint tennistoernooi van Hamburg in zinderende vijfsetter Koopmans heeft respect voor Nordin Nuijten blijft als enige boven magische grens van onze sportredactie BRUSSEL - Maaseik heeft voor de vijfde opeenvolgde keer de Belgische volleybalti- tel behaald. De ploeg van inter national Marko Klok versloeg in de finale van de play-offs Roeselaremet3-l. Ron Zwerver speelde bij Roe- selare zijn laatste wedstrijd. Zijn indrukwekkende carrière had een stijlvoller afscheid verdiend, maar met zijn team slaagde Zwerver er niet in om een vijfde wedstrijd af te dwin gen. Maaseik stelde met een 3- 2-zege de titel veilig. Het hoogtepunt voor Zwerver was de gouden medaille bij de Olympische Spelen van Atlan ta in 1996. Dat was voor hem dé beloning voor alle energie die hij in het Nederlands team had gestopt, een periode die in de Bankrashal begon. Arie Selin- ger bouwde daar de ploeg op, en onder Joop Alberda maak ten de spelers de missie in At lanta af. Vier jaar daarvoor had Zwerver met Oranje de zilve ren olympische medaille ge wonnen. De 32-jarige record- international (463 wedstrijden speelde zes jaar lang in de Ita liaanse competitie bij Sisley Treviso. De Amsterdammer won met de ploeg onder meer de landstitel, de nationale be ker en de Europacup. In no vember 1996 besloot hij zijn loopbaan bij Oranje na tien jaar te beëindigen. Vorig sei zoen was Zwei-ver in noodge vallen plotseling stand-by, maar tot een hernieuwd optre den kwam het niet. Vorig jaar zomer koos Zwerver ervoor om te gaan afbouwen bij het Belgische Roeselare, waar ook Martin van der Horst en Albert Cristina spelen. Met het duo had hij de Belgische titel willen grijpen, maar Maaseik stond succes in de weg. Volley bal op topniveau is voor Zwer ver definitief voorbij, al zal hij deze zomer nog wel op het strand te bewonderen zijn. Concrete toekomstplannen heeft hij nog niet, maar hij wil iets in de sport blijven doen. Belga/ANP Tolhoek 23e in Sankt Wendel SANKT WENDEL - Mountainbiker Patrick Tolhoek uit Yerseke is gisteren 23e geworden in de vierde wereldbeker wedstrijd van het seizoen in het Duitse Sankt Wendel. Tol- hoeks ploeggenoot Bas van Dooren eindigde als tweede ach ter de Belgische winnaar Filip Meirhaeghe. In de stand om de wereldbeker is Van Dooren derde, met meer dan tweehonderd punten achterstand op de Australische lijstaanvoerder Cadel Evans. Bart Brentjens, die zich evenals Van Dooren al heeft geplaatst voor de Olympische Spelen van 2000 in Sydney, leg de beslag op de zestiende plaats. Bloemendaal hockeykampioen BLOEMEND AAL - Bloemendaal is zondag hockeykampioen van Nederland bij de mannen geworden. In de derde en beslis sende wedstrijd van de play-offs zegevierde de ploeg op eigen veld na straf ballen over Oranje Zwart. Na de reguliere speel tijd en de verlenging was de stand nog in evenwicht: 2-2. Oranje Zwart forceerde een dag eerder het derde treffen door de tweede wedstrijd met 4-3 te winnen. De eerste wedstrijd had Bloemendaal met strafballen gewonnen nadat de eind stand eveneens 2-2 was geworden. ANP Voorzitter judobond stapt op NIEUWEGEIN - Voorzitter Koos Letterie van de Judo Bond Nederland is zaterdag met onmiddellijke ingang opgestapt. Volgens Letterie was er onvoldoende vertrouwen van de bondsraad in zijn functioneren. Mede naar aanleiding van die stap stelt vice-voorzitter Van Marion zich niet langer be schikbaar voor een nieuwe termijn.Letterie stapt op wegens de oppositie binnen de judowereld tegen zijn plannen om te professionaliseren. „Er was tegenwerking en die begon toe te nemen", zei de ex-preses. „Bepaalde mensen begonnen op de man te spelen. Men wil geen professionalisering." ANP Donk grijpt naast Europacup I MOSKOU - De waterpolosters van Donk zijn er niet in ge slaagd voor de vierde keer de Europacup voor vrouwen te ver overen. In de finale verloor de ploeg uit Gouda met 6-8(1-14- 3 1-1 0-3) van het Russische Skif Moskou. De Nederlandse vrouwen hadden in Moskou tot en met de derde periode uit zicht op de beker. De formatie leidde toen met 6-5 tegen de thuisploeg. Het lukte Donk echter niet de marge vast te hou den. ANP Italiaan wint zeilrace rond wereld CHARLESTON - De Italiaan Giovanni Soldini heeft de solo zeilrace rond de wereld gewonnen. Hij is de eerste niet-Franse zeiler die de wedstrijd over 27.000 mijl op zijn naam schrijft. Soldini legde de afstand af in een record van 116 dagen, twin tig uur, zeven minuten en 59 seconden, bijna vier dagen snel ler dan Cristophe Auguin, die sinds 1991 het record in handen had. Soldini vertrok vorig jaar september met vij ftien andere boten van Charleston en reisde via KaapstadAucklandPun- ta del Este terug naar de vertrekplaats. RTR Esprit benadert Nederlands record COLLEGE STATION - Nathanaël Esprit heeft zaterdag dë derde Nederlandse 100 meter tijd ooit gelopen. Bij wedstrij den in het Amerikaanse College Station won de Antilliaan de 100 meter in 10.29. Slechts nationaal recordhouder Patrick van Balkom (10,23) en Achmed de Kom (10,25) waren ooit sneller. Frank van den Dool heeft bij de competitiewedstrijd in Zwolle het Nederlands record kogelslingeren verbeterd. De atleet van AV'34 kwam tot een afstand van 68,79 meter. Het oude record stond met 68,49 meter al op zijn naam. ANP van onze sportredactie HAMBURG - Marcelo Rios en Mariano Zabaleta vermaakten het publiek in Hamburg giste ren met een ruim vier uur du rend tennisfeest. De Chileen Rios kreeg een matchpoint te gen, maar besliste het zinderen de duel alsnog in zijn voordeel (6-7 7-5 5-7 7-6 6-2). Daarmee bombardeerde hij zich tot een van de favorieten voor Roland Garros, dat later deze maand wordt gehouden. De 93e Duitse Open kende een mooie eindstrijd, met Zabaleta als verrassende finalist. De Ar gentijn beleefde op het gravel naar eigen zeggen de beste ten- nisweek in zijn carrière. Tijdens het Super-9-toernooi klopte Zabaleta titelhouder Albert Costa en de hooggeplaatste Henman en verschalkte ook gfavelspecialisten als Clavet en Lapentti. Latinoduel De hoofdprijs bleef echter uit. De zege in het spannende lati noduel ging naar Rios. De man die vorig jaar even nummer een van de wereld was, maar door rugproblemen uit de toptien duikelde, speelde hoogstaand tennis. Rios is op de weg terug, zo bewees hij twee weken gele den al met een finaleplaats in Monte Carlo. In Hamburg klop te hij in de halve eindstrijd de Spanjaard Carlos Moya. In de strijd met Zabaleta miste hij in de vijfde set drie matchpoints, maar hij overleefde er ook één. Uiteindelijk greep Rios de zege, waarna beide spelers, die vrien den van elkaar zijn, minuten lang werden toegejuicht. Venus Williams bestormt zon- ste set kon de Frangaise goed meekomen, maar in de tweede set ondervond ze last van een dijbeenblessure. De Australiër Lleyton Hewitt zegevierde in het toernooi van Delray Beach. Hij klopte in de finale de Belg Xavier Malisse met 6-4 6-7 6-1. De wedstrijd werd wegens regen uren onder broken. Hewitt pakte zijn twee de toernooiwinst, nadat hij vorig jaar als zestienjarige in Adelaide had gestunt. Malisse, twee jaar ouder en nummer 131 van de wereld, verloor zijn tweede finale van het jaar. Eer der ging de Vlaming in Mexico tegen Novak onderuit. RTR/ SID Venus Williams straalt na haar toernooiwinst in Rome. foto Domenico Stinellis/AP der haperingen de troon in het vrouwentennis. De Amerikaan se behaalde inRome haar vierde eindzege van het jaar. In de eindstrijd kende ze geen pardon met Mary Pierce uit Frankrijk: 6-4 6-2. Het was een herhaling van de finale van Hamburg van vorige week, waarin Williams ook won van Pierce. Williams klopte in de halve eindstrijd haar grote rivale Martina Hingis (6-4 1-6 6-4). De Zwitserse had eerder Venus' zusje Serena verslagen. Wil liams zette de zaken recht tegen de nummer een van de wereld. Dat is ook de positie die ze nu snel wil veroveren op Hingis. Tegen Pierce sloeg Williams eenvoudigweg harder. In de eer- Marcelo Rios retourneert de bal in de zenuwslopende partij tegen de Argentijn Mariano Zabaleta, die de Chileen in vijf sets naar zich toe trok. foto Kay Nietfeld/DPA Bokser Nordin Ben Salah (rechts) na zijn overwinning in het wereldtitelgevecht met de Duitse titelhouder Norbert Nieroba. Links HabibBensalah, die zijn partij tegen de Duitser DaniloHaeusslerna medische interventie verloor. foto Ed Oudenaarden/ANP Contrast „Het was niet de bedoeling om er zo lang over te doen", bekende Nordin. „Maar ik wist dat ik eventueel twaalf ronden aan kon. Niet alleen op conditie, maar zeker ook op karakter. Ik heb een groot hart." Het contrast tussen de twee boksers was scherp bij het betreden van de ring. De indrukwekkende Nordin keek zelfverze kerd in het rond. De lichaamstaal van Nieroba, een voor malige topamateur (260 partijen, 220 ze ges, vijf nationale titels), drukte louter angst uit. Zijn schouders hingen, zijn dunne benen trilden en zijn ogen keken schichtig in het rond. De 35-jarige Duit ser, goed voor dertien overwinningen en één nederlaag als prof, leek geen vertrou wen te hebben in zijn eerste titelverdedi- ging. Vanaf de eerste seconde ging Nordin op jacht naar een snelle beslissing. In al zijn gretigheid vergat de geboren Marokkaan vaak zijn bokstechniek. Wild sloeg hij in op Nieroba, die in de eerste drie ronden alleen maar wegliep of afweerde. Nordin had duidelijk moeite met het rechts voor staan van de titelverdediger. Daardoor kon hij zijn favoriete combinaties en zijn gevreesde leverstoot niet goed plaatsen. Nieroba herstelde zich knap van het ope ningsoffensief van Nordin. De Duitser durfde vanaf de vierde ronde zelfs de strijd aan te gaan met de overmoedige uitdager. De thuisbokser toonde een goe de techniek, maar zijn 'geprik' bracht Nordin geen moment van zijn stuk. Wel raakte het linkeroog van de voormalige wereldkampioen kickboksen lichtelijk beschadigd. Tot en met de tiende ronde was de partij redelijk gelijkwaardig. Nordin plaatste weliswaar veel meer voltreffers, maar zijn onstuimige gedrag in de ring veroor zaakte ook enige onrust in zijn hoek. „Het fiustreerde me dat-ik hem niet neer kreeg", gaf hij toe. „Ik ging mezelf force ren. Ik had bovendien last van 'slapende' vuisten. Mijn bokshandschoenen zaten iets te strak. Echt hard en zuiver kon ik daardoor niet stoten." Op het moment dat zelfs even de twijfel over de 'vaststaande' overwinning voor Nordin opstak, kwam de gespierde Noord-Hollander ijzersterk terug. In de elfde en twaalfde ronde leek hij eindelijk zichzelf. Nieroba tolde door de ring, maar ging niet neer. Objectiever Na afloop vierde het Nederlandse kamp al een kampioensfeestje rond Nordin. Toch was het bij de bekendmaking van de uitslag nog even spannend. Een Duits jurylid bestond het om Nieroba als win naar uit te roepen (234-231). Een Engelse en Amerikaanse ringrechter bleken ob jectieverte zijn (236-229 en 235-233 voor Nordin). „Ik kan best leven met dit resultaat", sprak Nordin, die ijs tekortkwam om zijn verhitte en beurse gezicht te koelen. „Het gaat toch om de eindzege. En die was te recht voor mij. Ik had alleen beter kun nen en moeten boksen. Maar dat komt de volgende keer wel." ANP DUSSELDORF - Oud-bokser Rudie Koopmans feliciteerde 'Fighting' Nordin zaterdagavond in Düsseldorf hartelijk met de behaalde wereldtitel in het zwaarmiddengewicht van de WBU. De voormalige Europees kampioen leverde echter ook de nodige kritiek. Uit pure betrokkenheid. „Ik heb groot respect voor de manier waarop Nordin in de laatste twee ronden van de partij is teruggekomen", liet de Amsterdammer we ten. „Daarmee heeft hij bewezen een moedig en groot karakter te hebben. Nor din is absoluut uit het goede bokshout gesneden. Dat neemt niet weg dat hij naar mijn mening slecht heeft gebokst." ANP van onze sportredactie CHARLEROI - Marleen Deuning heeft het interna tionale turntoemooi van Charleroi gewonnen. De Nij meegse uit de nationale se lectie bleef met 37.134 pun ten de Belgische Ingrid Per soon (36.433) en haar clubge note Patricia Timmer (36.051 voor. Monique Nuijten uit Goes werd vijfde (35.650). Zwakke plek in de formatie van trainer Boris Orlov is het turnen op de evenwichts- balk. Met uitzondering van Nuijten kwam geen van de Nederlandse meisjes boven de magische grens van negen punten uit. Nuijten haalde een score van 9.183. Door het matige optreden op de balk werd per turnster drietiende tot een vol punt verloren. Orlov en de andere clubtrainers zullen er nog een hele kluif aan hebben om hun selectie ook op dit onder deel tot een aanvaardbaar niveau te brengen. De wedstrijd in België werd gehouden in het kader van de voorbereiding op het WK, dal; in oktober in China wordt gehouden. Komende week turnt de rest van de se lectie in het Belgische Steen- ockerzeel. De eerste echte krachtmeting vindt op vrij dag 21 mei plaats. Dan treedt de complete selectie in Eind hoven aan tegen Duitsland en Engeland. van onze sportredactie JEREZ - Alex Criville heeft de Grand Prix van Spanje in de 500cc-klasse gewonnen. De Spaanse motorcoureur won in eigen land voor de derde keer in successie in een tijd van 47.38,667 minuten. Criville nam tevens de leiding in het WK-tus- senklassement. De Honda-rijder Criville lever de op het circuit van Jerez tot de laatste meters een fel gevecht met de Italiaan Max Biaggi (Ya maha). De Spanjaard Sete Gi- bernau eindigde als derde op zes seconden. Hij was in een achter volgende groep de sterkste. De Nederlander Jurgen van der Goorbergh ging als elfde over de finish. Tijdens de eerste en tweede Grand Prix in Maleisië en Japan viel de Brabander uit met motorpech. Crash Regerend en vijfvoudig wereld kampioen Michael Doohan uit Australië miste de wedstrijd in de koningsklasse als gevolg van een ernstige crash tijdens de training van vrijdag. Hij liep daarbij een gebroken been, sleutelbeen en pols op. Michael Doohan is vast vanplan zijn carrière voort te zetten. „Ik wil zeker geen afscheid nemen", zei de Australië!-, vlak voor zijn vertrek naar San Francisco. „Ondanks mijn verwondingen wil ik blijven racen, want dat is waar ik van houd." Doohan reist naar Amerika om zich door sportarts Ting te laten onderzoeken. Op advies van de dokter, die hem ook behandelde toen hij in 1992 in Assen zijn been brak, beslist Doohan of hij zich laat opereren. „Ik weet dat ik niet eeuwig kan door blijven gaan, maar in de ambulance wil ik geen afscheid nemen. Ik kom terug als ik mij fit genoeg voel. Het WK van dit jaar kan ik ver geten, maar dat heeft de tweede prioriteit. Eerst moet ik weer kunnen racen. Alles zal afhan gen van het advies van de dokto ren en de ontwikkeling van mijn herstel." Talent In de WK-stand leidt Criville met 54 punten, gevolgd door de Amerikaan Kenny Roberts jr. met 53 punten en de Italiaan Carlos Checa met 36 punten. De Italiaan Valentino Rossi be haalde de vunst in de 250cc- klasse. Het twintigjarige talent bleef op zijn Aprilia de Japan ner Tohru Ukawa en de titelver dediger Loris Capirossi voor. Ukawa leidt in de WK-stand met 60 punten voor Capirossi (57) en Rossi (45). De Japanner Masao Azuma haalde in de 125cc zijn derde ze ge op rij. Hij eindigde op zijn Honda voor de Italiaan Lucio Cecchinello en de Spanjaard Emilio Alzamora. In de stand om de WK-titel leidt Azuma ri ant met 75 punten, voor Alza mora met 52. RTR/D PA Sandstöd zorgt voor surprise in Duinkerken GENEVE - Het professionele wielerweekeinde heeft een logi sche en een verrassende winnaar opgeleverd. Dat de ge louterde Fransman Laurent Ja- labert de Ronde van Romandië op zijn naam schreef, wekte nauwelijks verbazing. De naam van de winnaar van de Vier daagse van Duinkerken was door weinigen voorspeld: Mi chael Sandstöd uit Denemar ken. Jalabert bleef zaterdag en zon dag op de Zwitserse wegen met gemak overeind. Hij hield een voorsprong van 44 seconden over op de Zwitser Beat Zberg. De Spanjaard Sevilla won za terdag de vierde etappe voor Ja labert en wereldkampioen Ca- menzind. De slotrit was voor de Italiaan Mario Cipollini, die in een massasprint revanche nam voor een eerdere nederlaag te gen Jeroen Blijlevens, die twee de werd. Na afloop besloot de Zwitser Alex Zulle, die er zeven maan den schorsing wegens doping op had zitten, definitief zaterdag van start te gaan in de Ronde van Italië. Ook Jalabert is daar in actief. Hij zal vermoedelijk afzien van een start in. de Ronde van Frankrijk. Kirsipuu De Est Jann Kirsipuu won in het weekeinde beide etappes in de Vierdaagse van Duinkerken. De roze trui van Sandstöd, rijdend voor de ploeg Home Jack and Jones, kwam niet meer in ge vaar. De Deen is neoprof, maar niet meer een van de jongsten: dertig jaar. Hij sloeg vrijdag toe in de tijdrit over 27 kilometer bij Marchiennes. De Vierdaagse van Duinkerken is de eerste gro te overwinning in zijn loop baan. Sandstöd is gekneed in het baan wielrennen. Zo greep hij tijdens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona een bron zen medaille met Denemarken in de ploegachtervolging. Vorig jaar eindigde hij als tweede in het Circuit des Mines in Frank rijk achter de Kazak Alexander Vinokoerov. Wim Omloop heeft de 51e Om loop der Kempen gewonnen. De renner van het Belgische Spar bleef zijn medevluchters de Duitser Schweda en de Austra liër Mathew Hayman in de sprint makkelijk voor. De Om loop der Kempen was de zesde wedstrijd in de topcompetitie. Rabobank-renner Daniel van Elven was met een vijfde plaats de beste Nederlander. AFP /RTR/AflP Nederlandse bokser voltooit machtsgreep met wereldtitel van onze sportredactie DLTSSELDORF - Een verontschuldiging rolde in de rommelige kleedkamer nog net niet over zijn ietwat gezwollen lip pen. Maar het zat Nordin Ben Salah wel degelijk dwars dat hij zaterdagavond in Düsseldorf zijn machtsgreep bij de World Boxing Union WBU niet met een spetterende knock-out had kunnen be kronen. „Ik heb hem er niet uit gekre gen", verzuchtte de 26-jarige prof uit Purmerend. „Dat zegt genoeg, over mij zelf en over mijn tegenstander." 'Fighting' Nordin beleefde in de Philips- halle niettemin zijn langverwachte door braak. Zijn zwaarbevochten puntenzege op titelverdediger Norbert Nieroba uit Duitsland, met een verdeelde juiy (2-1), geeft hem eindelijk de naam en faam die hij zo graag wil en die hij ook verdient. „Ik ben benieuwd wat er nu allemaal op mij afkomt", glimlachte de opvolger van Regilio Turn- WBO) en Don Diego Poeder (WBU). Nordin wilde in Düsseldorf niet alleen de kampioensgordel in het zwaarmidden gewicht veroveren. Hij wilde dat ook op een 'mooie' manier doen. De voormalige kickbokser, gesteund door een grote groep luidruchtige fans uit Amsterdam en omstreken, kent maar één mooie ma nier: winnen op knock-out. Zijn erelijst telt niet voor niets achttien vroegtijdige zeges. De over-winning in Düsseldorf was pas zijn vijfde op punten. Voor zijn we- reldtitélgevecht tegen 'puntentikker' Nieroba stond hij nooit langer dan zes ronden in de ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19