Kloetinge laakt optreden Hoek Competitie krijgt een bizar slot John Bravenboer begrijpt weinig van commotie Van Raaij wil PSV laatste injectie geven Willem II staat op drempel van de Champions League Julio Cruz in selectie van Argentinië Overgang Onno Doeland zet kwaad bloed bij Bevelandse club Hersenschudding Van Aerde Frank Vandenbroucke ontkent dopinggebruik pzc sport MB maandag 10 mei 1999 ROTTERDAM - Julio Ri- cardo Cruz kan zich vol gende maand weer inter national noemen. De Feyenoord-spits is door de Argentijnse bonds coach Marcelo Bielsa op geroepen voor de nationa le selectie, die begin juni twee interlands speelt in Chicago. Tegenstanders zijn de Verenigde Staten en Mexico. De trip begint op 3 juni en geldt als voorbe reiding op de Copa Ameri ca, die een maand later plaats heeft. Copa America Als Cruz zich goed mani festeert tijdens de oefen- stage, is de kans groot dat Bielsa hem ook zal selec teren voor de het toernooi om de Copa America. In dat geval zal hij de com plete voorbereiding van Feyenoord op het nieuwe seizoen missen. Cruz heeft op dit moment zes interlands achter zijn naam staan. Als topscorer van River Plate werd hij geselecteerd door Daniel Passarella, maar na zijn verhuizing naar Europa viel er geen uitnodiging meer op zijn deurmat. Bielsa wil de topscorer van de Nederlandse kam pioen nu wel weer eens aan het werk zien. GPD Swift snakt naar einde competitie Kapelle verspeelt 2-0-voorsprong Postbodes heersen in ronde Yerseke Feyenoord spoelt kater weg Rios komt goed weg in finale Flinke afstraffing voor Kloetinge Waardig afscheid Daan Sliepen door Jan Dagevos en Frits Bakker KLOETINGE - Ze gingen tot voor kort als gezonde rivalen met elkaar om, maar sinds za terdag zijn de hoofdklassers Hoek en Kloetinge gezworen vijanden. Aanleiding tot de fik se ruzie is de overstap van Kloe- tinge-aanvaller Onno Doeland naar de Zeeuws-Vlaamse club. „De wijze waarop dat is gegaan verafschuw ik", liet Kloetinge- trainer Diederik Hiensch zater dagonomwonden weten. „Zo ga je niet met elkaar om." Onno Doeland sprak een maand geleden met medeweten van Kloetinge met Hoek, maar ging uiteindelijk niet op de avances in. De Souburger verklaarde la ter dat hij het goed naar zijn zin had bij lÜoetinge en er daarom geen reden voor een vertrek was. In werkelijkheid was hij teleur gesteld in de aanbieding van Hoek. Om iedereen bij de Beve landse formatie daadwerkelijk gerust te stellen, pakte Doeland na de uitwedstrijd tegen Heer- jansdam in de Raayberg, de stamkroeg van de Zeeuwse voetbalclubs, de microfoon en liet weten ook volgend voetbal seizoen deel uit te maken van de vriendenclub Kloetinge. „Ach teraf was dat niet zo slim van me"aldus Doeland„Dat had ik handiger aan moeten pakken." Want toen Hoek zich vorige week voor de tweede keer in Oost-Soubui'g meldde en met een beter bod kwam, moest de spits zich in allerlei bochten wringen. Zo verklaarde hij dat Hiensch bepaalde toezeggingen niet was nagekomen. Opmer kingen die door de trainer als onzin werden bestempeld. „Ik doe aan geen enkele speler toe zeggingen." Na een nachtje woelen en draai en in zijn bed, hakte Doeland donderdag de knoop door en kondigde hij 's avonds na afloop van de training oefenmeester Diederik Hiensch zijn afscheid aan. Omdat er al veel spelers waren vertrokken, kon Hiensch pas zaterdag voor de wedstrijd tegen Dovo iedereen officieel op de hoogte stellen van het nieuws. Eerlijkheid Het zorgde voor ontzetting bij de spelers en de trainer, die Doe land vervolgens niet in de op stelling opnam. „Noem mij een goede reden om hem wel op te stellen", klonk het vol vuur uit de mond van de anders zo rusti ge Hiensch. „In Kloetinge houdt men van eerlijkheid, ja is ja en nee is nee." „Ik vind het stijlloos van Kloe tinge dat ze Onno zaterdag niet lieten spelen", zei John Bent- schap-Knook, de voorstopper van Hoek en zwager van Doe land. „Vorig jaar ben ik er zelf weggegaan en toen hadden ze me nog hard nodig in de laatste wedstrijd. Ik heb, toen ik het hoorde van Onno, zaterdag op het punt gestaan Hiensch te bel len. Zo ga je toch niet met spe lers om? In het huidige voetbal is iedereen vrij om te gaan waar hij wil. Ik heb gezegd dat ik bij Hoek blijf, maar ik kan altijd nog weggaan." Hiensch: „Bij John lag het an ders. Dat ging open en eerlijk. De wijze waarop het met Onno is gegaan, verafschuw ik." De verwijten gingen hierbij zowel naar Doeland als Hoek. „De een doet het, de ander gaat erop in. Onno is gewoon gezwicht voor een verbeterd aanbod, zo heeft hij het me zelf uitgelegd." Hiensch: „Ik had Onno destijds drie weken de kans gegeven om met Hoek te onderhandelen. Ik dacht dat dat een aardige perio de was om een doordachte be slissing te nemen. Toen Onno uit onderhandeld was en dus te kennen gaf bij Kloetinge te wil len blijven, geloofde ik 'm op zijn woord. Daarom ben ik nu zo teleurgesteld in hem. Verder vind ik het jammer dat hij in zijn keuze een andere waarde dan de sportieve laat meewegen. Ja, wat Hoek betreft, die club had na die eerste keer van 'm a f moe ten blijven. Maar ze zijn daar een beetje in paniek geraakt toen ook Arjan Human voor ons koos. Vandaar dat ze weer naar Onno zijn gegaan. Nee, die han delwijze verdient weinig res pect." Een rel was dus geboren. En als of dat allemaal nog niet genoeg was, gooide voorzitter John Bravenboer van Hoek vrijdag nog meer olie op het vuur. In een poging Kloetinge op scherp te zetten voor het duel met Dovo - de Veenendaalse club is met Hoek in een spannende titelrace verwikkeld - liet hij zich weinig vleiend uit over de Zeeuwse ploeg. „Het waren denigrerende opmerkingen", vond Kloetinge- doelman Jaap Pijnenburg. „Je gaat elkaar als Zeeuwen onder ling toch niet afvallen. Doorzichtig Hiensch noemde de uitlatingen van Bravenboer doorzichtig. „Ik noem het de always-true- statements. Hij heeft achteraf altijd gelijk. Als wij vandaag hadden gewonnen, had-ie ge roepen dat hij ons mooi op scherp had gezet. En nu we ver loren hebben, zegt hij dat hij het allemaal zo voorspeld had. Maar daar trappen we hier in Kloetinge niet in. Wij hebben de voorzitter van Hoek niet nodig om ons te motiveren." Bij Kloetinge laden de spelers en trainer elkaar op, al kostte dat zaterdag de nodige moeite, zo wilde Hiensch wel toegeven. „Na alles wat zich hier de laat ste twee dagen had afgespeeld, was dat zwaar." Verschillende spelers waren zo teleurgesteld dat ze voor de wedstrijd in de kleedkamer verkondigden Hoek het kampioenschap niet te gunnen. „Op een groot gedeelte van de ploeg heb ik moeten in praten", vertelde Hiensch na derhand. „Iedereen die niet bij de wedstrijd aanwezig is ge weest, denkt dat we het hebben weggegeven, maar we hebben tot die 3-0 wel degelijk gepro beerd het Dovo lastig te maken. Hoek mag ons geen enkel ver wijt maken." zie ook pagina 20 van onze sportredactie VEENENDAAL - Voorzitter John Bravenboer van Hoek begrijpt weinig van de ophef, die bij Kloetinge is ontstaan over het vertrek van Onno Doeland naar de Zeeuws- Vlaamse club. De preses beti telt de reactie van de Beve landse vereniging als over dreven. „We hebben het zelf al zo vaak meegemaakt, dat spelers een afspraak niet na komen." „Toen we kampioen werden nog. Davy Gijsel ging hui lend voor de microfoon staan om te zeggen dat hij zo van Hoek hield. Hij zei: ik ga hier nooit meer weg. Twee weken later zat hij bij een andere club. Zo werkt dat toch in het voetbal? Wij waren al lang met Ai-jan Human in gesprek en uiteindelijk gaat hij naar Kloetinge. Daar hoor je ons ook niet over zeuren." Waar de voorzitter zaterdag wel grote moeite mee had was de ongewoon hoge score bij de wedstrijd Kloetinge- Dovo (0-6). Bij Hoek, dat in een slopende titelrace met Dovo is verwikkeld, hadden ze op een vriendendienst ge rekend. Toen de Zeeuws- Vlamingen zaterdag kennis namen van de uitslag, werd zelfs boze opzet vermoed. Schandalig „Het is schandalig, dat je zo voor eigen publiek durft te spelen", zei Bravenboer. „Ik heb er geen goed woord voor over. Je doet het mensen, die een heel jaar komen kijken, toch niet aan om thuis met 6- 0 te verliezen. Een blamage, vind ik het. Ik zou het in elk geval zelf nooit goed vinden. En dat ze het niet voor ons doen? Ach, dat moeten ze ook maar zelf weten. Ik kan wel zeggen dat er volgend jaar nog een paar pittige Zeeuwse derby's worden gespeeld. Dit vergeet ik zo maar niet. 's-GRAVENPOLDER - RKC-voetballer Romeo van Aerde heeft een lichte hersenschudding overgehouden aan de botsing met ploegge noot Virgilio Texeira, gisteren in het thuisduel met Cambuur Leeu warden (4-1). Van Aerde: „Ik kopte de bal weg. Texeira sprong mee en raakte me met zijn knie in mijn nek." De in 's-Gravenpolder woonachtige Van Aerde viel voorover, kwam met zijn hoofd hard neer op het veld en verloor heel even het bewustzijn. „Vijf seconden zag en hoorde ik helemaal niets meer." Van Aerde (31) werd afgevoerd per brancard en afgelost door Den nis van der Pennen. De Zeeuwse voetballer weet nog niet wanneer hij de training hervat. Peter Vanoutrey ve (wit shirt) was de gevaarlijkste aanvaller van Hoek. De Belgische spits was zijn bewakers van GWV dikwijls te snel af. foto Jan-Ruland van den Brink Hoek afhankelijk van kraker tussen Dovo en GWV in hoofdklasse B door Frits Bakker VEENENDAAL - De slotdag van de competitie in de hoofd klasse belooft op een thriller uit te draaien. De twee overgeble ven kanshebbers voor het kam pioenschap (Dovo en Hoek) wonnen zaterdag allebei hun voorlaatste wedstrijd en gaan met een ongewijzigde marge de laatste speeldag in. Dovo voert na 25 wedstrijden de rangschik king aan met één punt voor sprong op Hoek. Het kan een bizar slot worden, want Hoek moet zaterdag in zijn laatste wedstrijd kunnen win nen van Volendam (thuis) en Dovo krijgt nog een taai gevecht voor de kiezen. De koploper speelt de onvervalste derby te gen GWV, de buurman op het zelfde sportpark. De twee Veenendaalse clubs leven op voet van oorlog met elkaar en zijn voor de onderlinge ontmoe ting tot de tanden toe gewa pend. De messen werden zaterdag al geslepen, toen GWV tegen Do- vo's enige rivaal Hoek aantrad. De GVW'ers (van het gewone volk...) speelden tot de rust op volle kracht en namen tegen de veldverhouding in een 1-0- voorsprong. Toen kwam het be richt uit de luidspreker dat Do vo (de elite...) met riante cijfers leidde in Kloetinge. Bij die stand zou Dovo(!) zaterdag al kampioen zijn geweest. Vechtpartij Voor jeugdige aanhangers van Dovo, die toch al niet welkom zijn op het veld van de buurman, was dat het sein om provoce rend de tribunes van GWV in te trekken. Dat leidde al snel tot een vechtpartij tussen de sup porters van de twee clubs. Het incident, dat later buiten het sportcomplex nog werd voort gezet, betekende ook de omslag van de wedstrij d. Hoek was toch al veel sterker, keek nog tegen een 1-0-achterstand aan, maar mocht vanaf dat moment vrijuit aanvallen. De 35-jarige GVW-aanvoerder Gerard van de Pavert bekende later: „Ik had het mezelf nooit vergeven als wij Dovo kampi oen hadden gemaakt door van Hoek te winnen. We keken el kaar na die vechtpartij op de tri bune eens aan en zeiden: dat nooit." En zo mocht Hoek met de volle medewerking van GV- W in het laatste halfuur een 2- 1-overwinning bijschrijven. De verziekte sfeer tussen de twee rivalen was overal op het sportpark voelbaar. Gerard van de Pavert: „Ik speel zelf al mijn hele leven bij GWV en heb nooit anders geweten. Als wij verliezen van Dovo. durven we wekenlang niet op straat te ko men in het dorp." Het meest schrijnend was zaterdag het merkwaardige beeld van de hoofdsponsor, die bij Hoeks winnende goal juichend van zijn stoel opsprong. „Alles mag, behalve Dovo kampioen." Het kan dus zaterdag nog aardig spoken als Dovo en GWV el kaar treffen en er naar schatting vier- tot vijfduizend toeschou wers op het beladen duel afko men. „Ik speel zaterdag met spijkers in mijn schoenen", ver woordde een van de spelers van GWV na de wedstrijd tegen Hoek de diepgewortelde haat, toen de Dovo-aanhang uitda-' gend voor de hekken sa mendromde. Het is om die reden dat Hoek zich voor de slotdag nog"illusies maakt op de titel. Zelf spelen de Zeeuws-Vlamingen een thuis wedstrijd tegen Volendam, dat zelf niets meer te winnen heeft. „Ik ga er vanuit dat wij die wed strijd wel winnen", zei Hoek- trainer Frans Vermeulen. „Daarna zullen we moeten ho pen op een stunt van GWV." Voor Hoek is het een prettige bijkomstigheid dat het donder dag nog een bekerwedstrijd speelt tegen zondag-hoofdklas ser Baronie. Dat zou - zo kort voor de laatste competitiedag - normaal gesproken zijn gewei gerd, maar in dit geval is Hoek snel akkoord gegaan. Angelo Nijskens, de spits, moet nog één wedstrijd schorsing uitzitten en mist dus de bekerwedstrijd. Hij zal er tegen Volendam weer bij zijn. door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Na een 'afgrij selijke' vrijdag in Sittard heeft PSV-voorzitter Harry van Raaij de afgelopen dagen 'gepro beerd' enige afstand te nemen van zijn zo beschadigde club. Maar vandaag volgt voor de veel geplaagde preses weer een nieu we, zware dag op het kantoor. In een ultieme poging hoopt Van Raaij de ontspoorde Eindho- vense trein alsnog op de rails te krijgen. „Ik ga toch maar weer een nieuw rondje maken." Met wie hij vandaag om de tafel gaat zitten, wenste Van Raaij niet te zeggen. Het zal echter geen verrassing zijn dat trainer Bobby Robson, directeur Frank Arnesen, 'troubleshooter' Er- win Koeman en een aantal spe lers tot de gesprekspartners behoren.,Ik ga met enkele men sen praten. Zie het als een laat ste injectie mijnerzijds. Een eventueel ontslag van Robson is volgens Van Raaij geen optie. „Daar zie ik met nog twee wed strijden voor de boeg geen heil in. Als ik wat had wollen onder nemen, had ik dat in december moeten doen." GPD van onze sportredactie HASSELT - Tot het tegendeel blijkt, geniet Frank Vanden broucke alle sympathie en alle steun in het peloton. En tot op de dag van vandaag heeft de Belgi sche coureur nog geen bekente nis afgelegd in de nieuwe ge ruchtmakende dopingzaak, die vrijdag in Frankrijk aan het licht kwam. Volgens de kranten l'Equipe en Het Volk zou Vandenbroucke aan het gerecht heben toegege ven dope te hebben gebruikt. Vader Jean-Jacques Vanden broucke ontkent de bekentenis van zijn zoon Frank, nadat hij hem zaterdagmiddag aan de te lefoon heeft gehad. Volgens va der Vandenbroucke heeft zijn zoon gezegd volledig vrijuit te gaan. Frank Vandenbroucke behoor de tot de vijftien renners die werden verhoord door de Fran se justitie. Allen worden verdacht van de handel in pres- tatiebevorderende middelen. Zondag werd een aantal van hen vrijgelaten, onder wie Philippe Gaumont en de ex-coureur Phi lippe Peyramaure. Zij moeten zich wel voor de justitie be schikbaar houden. Een andere renner, Yvon Ledanois, werd zondagmiddag eveneens in vrij heid gesteld onder dezelfde re strictie als Gaumont en Peyra maure. Paardenfokker Bernard Saiz en advocaat Bertrand La- velot, die TVM-ploegleider Cees Priem bijstond tijdens zijn do pingzaak in Frankrijk, bleven in hechtenis. Voorlopig geniet Vandenbrouc ke het voordeel van de twijfel. Niemand 'schiet hem af', maar iedereen wacht op zijn perscon ferentie die dinsdag wordt ver wacht. Dan zal hij opening van zaken moeten geven. Oud ploegleider Patrick Lefevere is overtuigd van de onschuld van de renner. „Ik ken Frank al heel lang. Hij is te intelligent om zich in iets dergelijks te laten mee slepen. Frank heeft een sterk karakter, hij weet wat hij wil en hij is gek van wielrennen. Dat Frank zich de voorbije dagen in Frankrijk verstopte, is normaal. Ik begrijp hem volkomen. Hij kent zichzelf te goed. Hij zou te emotioneel hebben gereageerd. Hij wacht om wat te zeggen tot hij rustiger is. Over de rest heb ik tegenstrijdige gevoelens: blij dat er opnieuw een 'lijntje' is op gerold. Moedeloos, omdat be denkelijke figuren onze sport naar de kelder brengen. Als dit nog lang duurt, is het afgelopen met de sport." BELGA/AFP/ANP/GPD Frank Vandenbroucke. Sami Hyypiii toont na de zege trots de vlag van Willem n. foto Jan Stads/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Willem II staat op de drempel van het grootste succes uit de 103-jarige clubhistorie. Na de 4- 1-overwinning op MVV hebben de Tilburgers in de resterende wedstrijden nog één overwinning nodig voor rechtstreekse deelname aan de Champions Lea gue. Willem II gaat komend weekeinde op bezoek bij Cam buur en treedt daarna als gastheer van FC Twente op. Achter Willem II en kampioen Feyenoord (3-1 winst tegen FC Twente) is de strijd om de derde eindklasse ring in alle hevigheid losgebrand. Vitesse heeft op dit moment de beste papieren voor deelname aan het kwalificatietoernooi van de Champions League. De Arnhemmers wonnen met 2-1 bij FC Utrecht dat Kuijt bij een 1-1-sthnd een penalty zag missen. De Arnhemmers hebben vier punten meer dan Roda JC dat woensdag nog een inhaalwedstrijd tegen Feye noord speelt. De ploeg uit Kerkrade verzuimde dit weekeinde van Heerenveen te winnen. De Limburgers domineerden de westrijd maar mochten uiteindelijk nog blij zijn dat Van der Luer in de negentigste minuut de 2-2 scoorde. PSV moet na de 6-4 nederlaag tegen Fortuna Sittard nog uitkijken dat het ook geen UEFA-cup voetbal mis loopt. De Eindhovenaren staan vierde maar kunnen woensdag door Roda, dat inhaalt tegen Feyenoord, voorbij worden gestreefd. Het gat met de gedeelde nummers zes Heerenveen en Ajax, dat De Graafschap met 3-1 de baas bleef, bedraagt slechts twee punten. Onderin deden NAC en RKC goede zaken. De Waal wij kers wezen Cambuur met 4-1 terug. NAC greep te gen Sparta de laatste strohalm en won overtuigend met 5-0. De Rotterdamse club, die nog nooit uit de ere divisie degradeerde, heeft slechts één puntje meer dan hekkensluiter NAC. RKC heeft drie punten meer dan de ploeg uit Breda. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13